De groridstofferipositie van de wolindustrie. Gasolie alleen voor de hoogst vitale ^bedrijven. Eerste centrale keuken geopend. 50 a 60 in verschillende steden. TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 14 NOVEMBER 1940. „Kunstwol" is geen synthetisch product. Naar aanleiding van de grond- stoffenpositie van de Nederlandsche textielindustrie en meer in het bij zonder van de Nederlandsche wol industrie heeft het A. N. P. een onderhoud gehad met mr. B. J. M. van Spaendonck. De Nederlandsche wolindustrie, aldus verklaarde deze o.m., was voorheen voor haar grondstoffen- voorziening nagenoeg geheel aan gewezen op import, met name in de eerste plaats op den aanvoer van wol van overzee en vervolgens op den aanvoer van wollen kamgarens, voornamelijk uit België en Frank rijk. Deze aanvoerkanalen zijn thans afgesneden en de wolindus trie is bijgevolg voor een ernstig grondstofprableem gesteld. Zij ver keert echter in zooverre nog in een betrekkelijk gunstige situatie dat de strijkgarenspinnerijen, die hier te lande in grooten getale en met een vrij omvangrijke capaciteit aanwezig zijn, over de mogelijk heid beschikken om zeer uiteen- loopende grondstoffen tot garens te verspinnen. Kunstwol. Onder deze grondstoffen neemt thans naast de nog aanwezige voorraden natuurwol, die moeten worden gereserveerd voor die weefsels, die in verband met hun bestemming een bepaalde hoeveel heid natuurwol niet kunnen ont beren, zooals uniformstoffen e. d. een zeer belangrijke plaats in het artikel bunstwol. Omtrent het begrip „kunst- wol" bestaat bij het publiek, naar herhaaldelijk blijkt, in het algemeen een verkeerde, overi gens door de benaming zeer verklaarbare meening. Kunst wol is n.l. niet, zooals de naam zou doen vermoeden, een syn thetisch product, doch men ver staat daaronder de terugge- FELLE BRAND IN HECK'S LUNCHROOM. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak is gisteren te Amsterdam een felle brand uitgebroken in het perceel Nieuwendijk 92, waarin Heck's lunchroom gevestigd.is. Twee agenten die nabij den Dam surveil leerden, hoorden plotseling van de derde verdieping van een huis het geroep van „brand". Dit bleek af komstig te zijn van een gezin, be staande uit man, vrouw en 18-jari- gen zoon, die boven de lunchroom woonden. Deze waren in hun nacht rust gestoord door een verstikken- den rook, welke van de beneden verdieping door het trapportaal op steeg. Door middel van een ladder wagen konden deze menschen, wien de eenige weg naar buiten door den brand was afgesneden, zich in vei ligheid stellen. Het bleek, dat de brand ontstaan was onder de glazen binnenlan- taarn, welke het middengedeelte van het restaurant overkapt, in de hoek, waar een buffet ingericht is. Het vuur had een gretig voedsel ge vonden in de houten wanden en het vrijwel geheel uit hout bestaande .interieur. Dank zij het snelle en krachtige optreden van de brand weer was het vuur spoedig bedwon gen. Dat de ruimte onder de glazen binnenlantaarn had zware schade opgeloopen. Zoowel het voorgedeel te als de ruimte aan de achterzijde en de aangrenzende biljartzaal was geheel gespaard gebleven. Hier was echter eenige waterschade ont staan, evenals op de bovengelegen verdieping. MOLEN UITGEBRAND TE BERLICUM (N.-B.) Hedenochtend brak brand uit in den molen van den heer Vink te Berlicum (N.-B.) Door den hevigen wind was de molen losgeslagen en warm geloopen, waardoor de brand veroorzaakt werd. De brandweer behoefde niet uit te rukken, daar zij, tengevolge van het hevige nood weer, toch niets meer kon uitrich ten. Bij dezen brand ging een groote ocveelheid tarwe verloren. wonnen vezel uit lompen. Hier onder worden ook begrepen o.a. de afsnijdsels, die ontstaan bij de vervaardiging van klee ding, met name in tricotage- fabrieken, gedragen kleeding, gebruikte dekens, enz. enz. Het is mogelijk gebleken de pro ductie van kunstwol (ook wel ge meend: geregeneerd wol) in Ne derland belangrijk op te voeren en aan de Nederlandsche wolver- werkende industrie niet te onder schatten kwantiteiten zeer waarde volle spinstoffen te verstrekken. Behalve op de kunstwol is de belangstelling1 van de wolindustrie den laatsten tijd steeds meer niet alleen theoretisch doch ook practisch ook gericht op de synthetische vezels. Met name mogen hier worden genoemd kunstzijdeafvallen als grondstof voor de spinnerijen en kuns'tzijden garens, die worden ver werkt in de weverijen. Celwol en melkwol. Ook naar andere, tot voor kort hjer in Nedeidand minder bekende, synthetische vezels gaat thans de belangstelling in het bijzonder naar de zgn. celwol. Dit is een product, dat tot op heden in Nederland niet wordt vervaardigd en waarvoor bij de Nederlandsche Volindustrie tot voor den oorlog weinig belangstel ling bestond. Dank zij belangrijke leveringen door de Duitsche celwol- industrie, die reeds een groote vlucht heeft genomen, is het mo gelijk de Nederlandsche wolindus trie althans voor een deel met cel vezels te alimenteeren. In deze al- gemeene beschouwing mag ook niet vermeld blijven het product melk wol, ook een synthetische vezel, die in-de fabrieken van de A. K. U. uit caseïne wordt gewonnen. Dank zij een en ander is het mogelijk, hoewel uiteraard ook de wolindus trie met groote moeilijkheden te kampen heeft, de bedrijven met een niet onbevredigende bezetting aan den gang te houden. Regeling .huurverhoogingen te verwachten. Terugwerkende kracht tot 9 Mei. Het A.N.P. meldt: Uit de vele ver zoeken om inlichtingen blijkt, dat ten aanzien van de vraag, of verhoo ging van de huren van woningen, winkelpanden, bedrijven, gebouwen e.d. geoorloofd is, misverstand be staat. In verband hiermede wordt er de aandacht op gevestigd, dat krach tens de verordening van den opper bevelhebber van het Duitsche be zettingsleger van 17 Mei-j.l. de ver hooging van alle prijzen en diensten is verboden, onder welk verbod ook deze huren vallen. Zoolang dit ver bod niet door een regeling terzake is vervangen, blijft het van kracht. Een definitieve regeling, die te rugwerkende kracht zal hebben tot 9 Mei 1940, kan echter binnenkort worden tegemoetgezien. NABOOTSING VAN STEMPELS EN RÉGEL AFDRUKKEN IS VERBODEN. Het nabootsen van drukwerken, formulieren enz. in gebruik bij der, postdienst, den pakketpostdienst en den postcheque- en girodienst is voortaan verboden, tenzij dit met nadrukkelijke toestemming van den directeur-generaal der P.T.T. ge schiedt. Eveneens is verboden het bezigen van zegelafdrukken, stempelaf drukken of andere aanduidingen, zoodanig, dat de indruk gewekt wordt, dat de stukken waarop deze aanduidingen voorkomen met de post verzonden of van het staats bedrijf der P.T.T. afkomstig zijn. Overtreding van dit verbod heeft ten gevolge; dat de desbetreffende stukken niet ter verzending met de post worden toegelaten, terwijl bovendien boete van ten hoogste 100 gulden en verbeurdverkla ring der betrokken stukken kunnen volgen. Bij herhaalde overtreding kan hechtenis worden opgelegd. VROUWELIJKE LEDEN VAN DE BERLIJNSCHE FASCIO BIJ DUITSCHE GEWONDE SOLDATEN. Een lid van de Berlijnsche Fascio overhandigt -een gewonden Duitschen soldaat een mandje met fruit. (Holland) VORMING VAN MARINE-ADSPIRANTEN IN JAPAN bij het Yokosukakorps. Moderne werkplaatsen staan ter beschikking voor de technische opleiding.. (Holland) VAKVEREENIGINGSLEIDERS IN DUITSCHLAND. Een speciale verslaggever van het A. N. P. meldt uit Berlijn over de reis van een aantal Nederlandsche vakvereenigingsleiders naar Duitsch- land o.m.: Op den vierden dag werd geluisterd naar een voordracht, welke de heer Mende van het Duit sche arbeidsfront hield over de in zet van buitenlandsche arbeids krachten in Duitschland. Hij zeide o.m., dat na de periode van libera lisme het nationalisme door het op grooten schaal uitvoeren van groote werken de werkloozen arbeid had verschaft. Spr. zette voorts de be- teekenis uiteen van de invoering van het arbeidsboekje. Het vierja renplan was er op berekend Duitsch land ten aanzien van de grondstof- fenvoorziening onafhankelijk te ma ken van het buitenland. Omdat alles op korten termijn moest gebeuren werd den arbeider geen vrije ar- beidskeuze gelaten. In dit verband wees spreker op den bouw van de Herman-Göring-Werke, waar in 'n zeer dun bevolkte streek 10.000 ar beiders moesten worden onderge bracht en te werk gesteld en verder op den bouw van den Westwall, waaraan honderdduizenden arbei ders hebben medegewerkt. Uit alle deelen van het land werdn arbei ders daarheen gezonden. Om te voorkomen dat door schaarschte aan arbeidskrachten een onbeteugelde loonopdrijving zou plaats vinden, welke het bedrijfsleven zou kunnen benadeelen, werd verdere loonsver- hooging verboden, behalve in het geval van buitengewone prestaties. Een groot werk als de Westwall, dat naast de weermacht en den arbeids dienst nog vierhonderdduizend mar, vorderde, eisehte verplichte tewerk stelling. Zij gold aanvankelijk voor bepaalde bedrijven, maar sedert den oorlog geldt zij overal. Zij wordt door het Duitsche volk aanvaard als een onderdeel van den totalen oor log blijft slechts zoolang bestaan als de dwangtoestand, waarin de industrie zich bevindt, dit verlangt. De inzet van buitenlandsche ar beidskrachten in Duitschland, aldus spr., moet worden opgevat als een wederzijdsch hulpbetoon. De bui tenlanders ontvangen een even goe de behandeling als de Duitschers. Spr. herinnerde in dit verband aan het geneeskundig onderzoek, dal aan de tewerkstelling voorafgaat, verder aan de gemeenschappelijke kampen, aan de eigen cultureeie verzorging, voorzoover „Kraft Durch Freude" hierin niet voorziet en voorts aan de eigen vertrouwens mannen, die zij mogen kiezen en aan wie zij hun klachten kunnen mededeelen. Thans werken er 70.000 Nederlandsche arbeiders in. Duitschland. Voor het naleven van de arbeidsvoorwaarden zal een Ne derlander worden aangesteld. Een vakarbeider kan er nu verzekerd van zijn, in zijn beroep werkzaam te worden gesteld. In het gebouw, waarin de opperste leiding van de Iïitler-jeugdorganisatie zetelt, wer den de Nederlandsche gasten vol gens uitvoerig ingelicht over doel en werkwijze' der Hitler-jeugd. Voorts werd nog de tentoonstelling van het bureau voor vakopleiding en be drijfsleiding bezichtigd. De dag werd besloten met een bezoek aan een theater van „Kraft Durch Freude waar een uitvoering werd bijge woond. INBREKERS SLOEGEN EEN GOEDEN SLAG. Inbrekers hebben zich gisternacht toegang verschaft tot een perceel in ae J. J. Viottastraat te Amsterdam en een. groote buit aan tafelzilver meegenomen. Terwijl de bewoners boven sliepen, kwamen de onbe voegden door verbreking van een ruitje aan de achterzijde het parter- regedeelte van het heerenhuis bin nen. Hier vonden zij een kostbaar zilveren theeservies van enkele honderden guldens waarde, tafel zilver en andere kostbare voorwer pen. Ook kleedingsstukken werden niet versmaad, terwijl, toen de inbrekers het pand door de voor deur verlieten, ook nog een fiets mede werd genomen. „DE VISCH WORDT DUUR BETAALD". Nederlandsche strand. Garnalenvisschers in actie langs het (Polygoon) De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart deelt mede: Reeds herhaaldelijk heeft het rijksbureau voor aardolieproducten door middel van circulaires, corres pondentie, enz. er de aandacht van belanghebbenden op gevestigd, dat de beschikbare voorraad gasolie zoo gering is, dat met uitzondering van enkele hoogst vitale bedrijven (pol dergemalen, landbouw, transport van kolen, voedsel, e.d.) in de na bije toekomst practisch niet meer op toewijzingen van gasolie kan worden gerekend. Daarom wordt er nogmaals de nadruk op gelegd, dat het drin gend iï o o d z a k e Tij k is diesel kracht te vervangen door electrici- teit of stoomkracht, dan wel dooi gasgeneratoren. Ovens moeten op gas, eleetriciteit, kolen, cokos, turf of hout. worden omgebouwd. Molenaars en houtzagerijen moe ten, waar mogelijk, windkracht ge bruiken. VERVOERVERBOD APPELEN MOET STRENG WORDEN GEHANDHAAFD. Ambtenaren van de afdeeling al- gemeene controle van den centra- len crisiscontroledienst te Amster dam hebben gisteren tal van groen tehandelaren bekeurd, die appelen vervoerden en niet in het bezit wa ren van een geldig geleidebiljet of slechts een onvolledig ingevuld ge leidebiljet konden toonen. Niet alleen werden deze hande laren bekeurd, doch ook het kwan tum appelen, hoe gering ook, het welk zij vervoerden, werd in beslag genomen. Practisch komt deze regeling er op neer, dat het aan winkeliers slechts is toegestaan ten hoogste 5 kg appelen aan den consument per keer af te leveren; waarbij dient vermeld, dat alleen de consu ment dit kwantum zonder geleide- biljet mag vervoeren. Het bleek, dat velen zich aan deze regeling, welke overvloedig bekend was gemaald, niet stoorden. Ten einde een ieder duidelijk te doen zijn, dat iedere verordening nauwkeurig dient te woyden, opgevolgd, zal tegen iederen overtreder zeer streng worden op getreden. VECHTPARTIJ TE BARNEVELD. Een onbeteekenende aanrijding in de Wilhelminastraat te Barne- veld tusschen twee wielrijders is gisteren aanleiding geweest, dat de bestuurders in ernstigen. twist met elkaar geraakten. Een der wielrij ders, een zekere P. uit Vooi'thuizen, wond zich zoo op. dat hij een mes te voorschijn haalde en er den 18- jarigen C. uit Barneveld een steek mee gaf, die onder het schouder blad doel trof. Het slachtoffer werd bij dokter Korthuis binnengedragen, die de eerste hulp verleende. De dader sloeg op de vlucht. De politie stelt een onderzoek in. GROENTENDROGERIJ AFGE BRAND TE OISTERWIJK. Vannacht is te Oisterwijk door onbekende oorzaak brand ontstaan in. de groentedrogerij van. den heer Jos. de Kroon in de Dorpsstraat te Oisterwijk. Aangewakkerd door den hevigen stormwind greep het vuur verbazend snel om zich heen en ofschoon door de brandweren der gemeente en. van de lederfa- briek alle pogingen in het werk werden gesteld om het vuur te blusschen, konden zij niet verhin deren, dat het gebouw tot den grond toe afbrandde. De schade wordt niet door verzekering gedekt. BOMMEN OP ONS LAND. Het A. N. P. meldt: Over Engel- sche luchtaanvallen op ons land valt weinig te melden. Wel hebben gisternacht enkele vliegtuigen ge tracht het Nederlandsche gebied binnen te dringen, doch het is hun niet gelukt bommen te werpen. Er is dan ook geen schade aangericht. DISTRIBUTIE VAN MINERALE SMEEROLIEN EN VETTEN. De directeur van het rijksbureau voor aardolieproducten, daartoe ge machtigd door den secretaris generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart, brengt het volgende onder de aandacht van verbruikers en leveranciers. Als tweede distributieperiode® zal worden vastgesteld het tijdvak van 1 Januari 1941 t/m 31 Maart 1941. Alle verbruikers en leveranciers zijn verplicht, vóór 25 November 1940 een formulier, betreffende voor raden, verbruik, afname en afleve ring, bij het rijksbureau voor aard olieproducten, sectie 1, Zeestraat 100104 te 's-Gravenhage in te leve ren. De formulieren zijn verkrijgbaar bij genoemd bureau. Schriftelijke aanvraag voor toe zending moet geschieden per brief kaart, waarop vermeld, door ver bruikers: „Verzoeke toezending ver bruikersformulier minerale smeer oliën en vetten", en door leveran ciers: „Verzoeke toezending leveran- ciersformuiier minerale smeeroliën en vetten", en naam en adres in olokletters zijn aangegeven. Hiervan zijn uitgezonderd: inge schreven ondernemingen, onder-, nemingen, die periodiek voorraden, ontvangsten en afleveringen moeten verantwoorden, alsmede voorzoo ver betreft de door hen als zoodanig aangeschafte hoeveelheden hou- d,ers van motorrijtuigen, 12 kg. af nemers en houders van vergunnin gen, verleend door den inspecteur- generaal van het verkeer, door de Nederlandsche visscherijcentrale of door het rijksbureau voor genees- en verbandmiddelen. Het verleenen van vergunningen voor verkoop en aflevering van vaselines en parafine-oliën aan ver bruikers en daarmede gelijkgestel- den ten behoeve van medicinale, pharmaceutische of cosmetische doel einden geschiedt door het rijksbureau <*oor genees- en verbandmiddelen, Tesselschadestraat 6, Amsterdam. In tegenwoordigheid van enkele autoriteiten, o.a .den burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, ir. S. L. Louwes, dir.-generaal voor de voedselvoorziening en dr. C. J. van den Berg, dir.-generaal voor de volksgezondheid, is Dinsdag op het Groote Visscherijplein te Rotterdam de eerste centrale keuken officiëel in gebruik genomen. Deze keuken is in feite een proefkeuken, welke dient, om de noodige ervaring op te doen voor de vijftig a zestig keukens, welke over zes weken, in verscheidene gemeenten van ons land maaltijden zullen verstrekken. De heer Louwes zeide in een toe spraak o.m., dat door een commis sie uit den Voedingsraad de noodi ge menu's zijn ontworpen, waarbij de eischen die de moderne voe dingsleer stelt, in acht genomen, zijn. Door de centrale keukens zul len de beschikbare voedingsmidde len en bedrijfsstoffen zoo zuinig mogelijk worden verbruikt. Overste de Jongh, gedurende de mobilisatie leider van een, inten dance, heeft o.m. verklaard, dat de keukens door de gemeenten zelf worden gebouwd en dat de voe dingsmiddelen zooveel mogelijk ter plaatse zullen worden ingekocht. In hoofdzaak zal stamppot worden, verstrekt, die zal worden gaarge- stoomd, opdat er geen vitaminen verloren gaan. Iedere keuken ver zorgt vier a zes duizend porties, waarvoor door degenen, met de hoogste inkomens het meeste zal worden betaald. De weinig kapi taalkrachtigen betalen het minst. Het rijk zal een eventueel tekort dragen. In Amsterdam zullen Vijf, in Den Haag, Utrecht en Eindhoven drie, in Rotterdam twee en in Den Helder éérï keuken worden inge richt. Er zullen nog 30 a 40 keukens in andere groote plaatsen worden gevormd. Deze zullen de voedsel voorziening verzorgen op de plaat sen waar dit op een gegeven oogen- blik noodig is. Op het oogenblik bestaan er in ons land talrijke organisaties, die zich reeds met de uitdeeling van voedsel bezig houden. Deze zullen verdwijnen met uitzondering van „kindervoeding", welke echter naar ik mij voorstel, aldus overste de Jongh, op den duur eenvoudiger het voedsel bij ons kan betrekken, dan zelf de bereiding te verzorgen. Houders van motorrijtuigen in den zin van de motorrijtuigenbelasting wet, al dan niet voorzien van gas generatoren, kunnen zonder een ver gunning smeerolie aanschaffen, mits de benoodigde hoeveelheid smeer olie, al dan niet vermengd met ben zine, wordt geschonken in de daar voor bestemde vulopening aan het motorrijtuig. De bestaande regelingen voor binnenscheepvaart, groote scheep vaart of kustvaart en visscherij, blijven ongewijzigd van kracht. DE ONTMOETING TE BERLIJN VAN DEN FUHRER (rechts) en MOLOTOF. (Telefoto-Stapf)

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5