OPA BOL IJZEREN VAN DE KNOL. Heiloo wenscht zelfstandig te blijven. Als 't moet, samenvoeging met de Egmonden. COMBINATIE VAN GEMEENTEN. TWEEDE BLAD 2 En dan Heiloo hoofdplaats. Gistermiddag kwam de gemeente raad bijeen onder voorzitterschap van burgemeester jhr. N. van Fo- reest. Afwezig was de heer Kant; de heeren Barnhoorn en Keesman kwa men tijdens de vergadering. Een verzoek van de vereeniging voor chr. nat. onderwijs om gelden beschikbaar te stellen voor het bou wen van een school werd in handen van B. en W. gesteld om prae- advieB. Eervol ontslag hoofd u.l.o.- school. Aan den heer K. S. G. D. Heijt, die op 26 Maart 1941 den 60-jarlgen leeftijd zal bereiken en dientenge volge op „voorloopig pensioen" ge steld wordt, werd op zijn verzoek met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag verleend als hoofd der school voor u.l.o., zulks op de meest eervolle wijze en onder hartelijke dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten. Bouwterrein aan den Zeeweg verkocht. Goedgekeurd werd een voorstel van B. en W., om aan den heer H. Wortelboer te Alkmaar voor 1710 te verknopen een perceel bouwter rein aan den Zeeweg, groot 570 M2, met een frontbreedte van 20 M, om daarop een eengezinswoning te doen bouwen. Vergunning en verlof A. B. en W. stelden voor, om geen gebruik te maken van de thans be staande gelegenheid om voor de eerstvolgende vijf jaren wijziging te brengen in het aantal vergunnin gen voor verkoop van sterken drank in het klein (thans vier) en in dat van de verloven A (verkoop zwak- alcoholische dranken in het klein (thans elf één op 250 inwoners zoodat dit na 1 Jan. a.s. 34 zal mogen zijn). B. en W. meenen ech ter, dat de practijk heeft geleerd, dat het aantal van die verloven niet toeneemt, zoodat zij geen aanleiding zien om een voorstel tot verlaging van het maximum te doen. Conform besloten. Kasgeldleeningen Aan B. en W. 'werd machtiging verleend om voor het dienstjaar 1941 kasgeldleeningen te sluiten tot een maximumbedrag val. 200.000. Een gasgenerator voor de vuilnisauto. Voor de vuilnisauto wordt thans zoo weinig benzine toegewezen, dat de dienst niet meer kan function- neeren. B. en W. stelden daarom voor om over te gaan tot het aan schaffen van een gasgenerator tot aandrijving van den motor. De kos ten van aanschaffing bedragen 1600, doch de gebruikskosten zijn lager dan bij gebruik van benzine en zelfs beduidend lager dan bij het bezigen van paarden. De auto zou voorts b.v. bij sterken sneeuwval ook voor andere doeleinden kunnen worden gebezigd. Na eenige bespreking werd het voorstel hierna zonder stemming aangenomen. Geen r.k. vervolgonderwijs. Nu ingevolge het in de vorige vergadering genomen besluit in het komende seizoen aan de o.l. school geen vervolgonderwijs gegeven zal worden, heeft het bestuur der r.k jongensschool geen recht op een bijdrage in de kosten van dat on derwijs. Het bestuur zou toch gaarne voortgezet onderwijs aan die school willen doen geven, waarvoor zich bereids 40 leerl. hebben aangemeld en verzocht nu om dat onderwijs mogelijk te willen maken, door het verleenen van een subsidie groot 262.50. De gronden voor het voor stel om het vervolgonderwijs in het komende seizoen aan de openbare school niet te doen doorgaan, gelden echter eveneens voor het vervolg onderwijs aan een bijzondere school; het aantal leerlingen doet daaraan niets af. Deze overwegingen waren; de beschikbare brandstof moet ge reserveerd blijven voor de dag school en de jeugd mag niet worden blootgesteld aan de groote gevaren, die de duisternis langs de wegeh met zich brengt. B. en W. stelden tenslotte daarom voor afwijzend op het verzoek te beschikken. Dr. Barn horn verzekerde', dat hij accoord ging met het advies en zelfs een der eersten was, die op bo vengenoemde gronden tot dat advies kwam, vooral wat betreft het bij duisternis op straat zijn van jongelie den, die bedoeld onderwijs zouden volgen. De heer Opdam had van het schoolhoofd vernomen, dat het on derwijs wel kon doorgaan voor wat den voorraad brandstof betreft. Ove rigens kon daarop nog wel bezuinigd worden door inkrimping van den rusttijd in den middaguren. De mid- dagsehooltijd kon dan vroeger ein - digen, zöodat het vervolgonderwijs om 4 uur kón beginnen. Extra-ver warming der lokalen zal hiervoor niet noodig zijn. Op grond van een en ander adviseerde spr, om het al thans te probeeren en de subsidie toe te staan. De aangegeven bezuiniging ken misschien ook wel doorgevoerd worden op andere sèholen. De heer S e h u ij t ging met het voorstel van B, en W. accoord. omdat de toestanden niet gunstiger zijn geworden sinds de raad met at- gemeene stemmen besloot geen ver volgonderwijs te doen geven aan de openbare school. De voorzitter verzekerde, dat de schooltijden waarschijnlijk binnenkort zullen moeten worden veranderd met het oog op de duis ternis ook des ochtends. Het voorstel van B. en W. werd ten slotte aangenomen met twee stemmen (de heeren Dek ker en Opdam) tegen. Vergoeding r.k. scholen. B. en W. stelden voor om de ver goeding voor het r.k. schoolbestuur op grond van art. 103 tweede lid der l.o.-wet over 1939 vast te stellen Op 5943,17 totaal (jongensschool 2622,69 en meisjesschool 3320,48). Conform besloten. Verordening bewaren afval e.d. In gevolge de door de secretaris sen-gene-raal van de departementen van landbouw en visscherij en van binnenlandsche zaken gegeven richt lijnen, stelden B. en W. voor om een verordening vast te stellen betreffen de het bewaren en ter beschikking stellen van afvallen, cadavers, enz. In deze verordening is het systeem van ophalen door schillenboeren ge volgd, die hun bedrijf in de heele gemeente uitoefenen, zoodat de ge meentelijke ophaaldienst niet behoeft te worden ingeschakeld. Ook wat het ter beschikking stellen van dierlijk afval betreft, is de verordening aan den bestaanden toestand aangepast De inlevering van cadavers van hon den en katten kan geschieden ter Dlaatse, door B. en W. aan te wijzen De schillenboeren moeten in het bc ;it zijn van een vergunning, af te geven door B. en W. Het voorstel werd goedgekeurd. Gemeenterekening 1939 De commissie, destijds aangewezen voor het nazien, adviseerde tot goed keuring van de rekeningen, zooaN floor B. en W. ingediend. WAARSCHUWING AAN DELFTSCHE STUDENTEN. De rector magnificus van de Tech nische Hoogeschool, die dezer dagen de studenten waarschuwde tegen het deelnemen aan politieke ongeregeld heden op straat, heeft thans, aldus meldt het Hbld., de volgende mede- deeling gepubliceerd: „Naar mij ter oore komt, zouden eenige studenten zich schuldig ma ken aan onwelvoeglijke critiek in woord en gebaar jegens diegenen onder hunne medestudenten van wie zij weten of meenen te weten, dat zij andere politieke opvattingen huldi gen. Indien ik politieke agitatie door studenten in het openbaar afkeur, zooals bleek uit mijn aankondiging van 8 November, spreekt het wel van zelf, dat ik iedere demonstratie in dien zin, van welken aard ook, bin nen de muren van de Technische Hoogeschool met kracht zal tegen gaan. Ik ben bereid een onderzoek naar wat zich tot op heden heeft voorgedaan achterwege te laten, in dien mij blijkt, dat de studenten, wie zulks aangaat, dor deze waarschu wing tot inkeer zullen komen. Mocnt dit niet het geval blijken te zijn, dan zullen de overtreders zich blootstel len aan alle die maatregelen van tucht die in artikel 69 van de Hooger Onderwijswet worden voorzien. Ik hoop evenwel, dat het niet in de eet ste plaats de vrees voor deze straffen zal zijn, die de studenten van onge pastheden zal weerhouden maar wel hun gemeenschapszin, hun gevoel voor fatsoen en hun juiste begrip van wat de belangen van het onderwijs P. -r- .Urvsche Hoogeschool mee- ZWARE STORM OVER ONS LAND. De zware storm, welke vannacht boven ons land woedde, heeft op talrijke plaatsen zware schade aan gericht. Vooral in Brabant raasde de wind zoo hevig, dat velen den nacht gekleed in de huiskamers heb ben doorgebracht, om bij gevaar on middellijk naar buiten te kunnen vluchten. Het Oostelijk deel van de ze provincie kreeg het het zwaarst te verduren. Te Weert stortte de prachtige oude Martinitoren ge deeltelijk in. Te Oss woedde de storm met ongekende kracht. Een storm vlaag lichtte een stuk van circa 50 M2. uit het dak van de Majellaker!< en slingerde leien en daklijst tot ver in de omgeving weg. Het woonhuis van de familie Hey- mans aan den Berchumscheweg kon eveneens de kracht .van den wind geen weerstand bieden en stortte nagenoeg geheel in, terwijl ook op tal van andere plaatsen in de ge meente huizen werden beschadigd. Tegen samenvoeging Laren-Blari- cum. - De gemeenteraad te Laren sprrfk zich gisteren in openbare ver gadering met 5-8 stemmen uit tegen het advies van B. en W. inzake sa menvoeging van Laren en Blarieum. B en W. waren vóór samenvoeging. De gemeenteraad te Blarieum ver wierp gisteren eveneens, doch me" algemeene stemmen, dit plan. S.S.-leider in ons land. - Naar het A.N.P. verneemt, vertoeft de chef van de kanselarij van den Füh- rer, S.S.-Obergruppenführer Bouhler. op het oogenblik voor een bezoek van eenige dagen aan den rijkscom missaris voor het bezette Neder- landsché gebied in ons land. Aldus werd besloten. De heer H e ij n e braoht nog dank en hulde aan B. en W. en de diverse ambtenaren der gemeente, die allen te zamen. een zoo gunstig resultaat hebben bereikt, dat de rekening, welke aanving met een belangrijk tekort, kon sluiten met een yoordee- lig saldo van pl.m. f 1400. Commissies van bijstand De leden van de commissies van bijstand werden bij acclamatie her benoemd, zijnde voor het. G.E.B. de heeren Keesman en Schuljt; wegen: de heeren Greeuw en Op dam; beplantingen de heeren Kant en Keesman. Begrooting 1941 B. en W. boden de begrooting aan voor het jaar 1941. De heele raad (uitgezonderd de wethouders) werd aangewezen voor het onderzoek. De beoogde samenvoeging van Heiloo met de Egmonden. Als laatste punt vermeldde de agenda de doo" den secr.-generaal van het dept. van binnenlandsche zaken gewenschte samenvoeging van de gemeenten Heiloo, Egmond-Bin nen en Egmond aan Zee. In het hier omtrent op verzoek van Ged. Staten uit te brengen advies, hetwelk B. en W. den raad ter behandeling voor legden, lezen wij na eenige alge meene beschouwingen o.m.; Het wil ons voorkomen, dat onze gemeente een levenskrachtige was en is. Zij biedt zeef" vele mogelijk heden door haar centrale ligging haar natuurschoon, haar gezohd kli maat en haar voor vele culturen ge- schikten bodem. Hare bevolking is in ongeveer 20 jaar bijna verdrievou digd; grooten rijkdom treft men er weliswaar niet aan, doch evenmin een gróoter percentage armlastigen dan in vergelijkbare gemeenten. Tot heden was bijzondere hulp van re- geeringswége niet vereischt om hare financiën in evenwicht te houden. De stijging ytn belastingen in de laatste paar jareh was voor een groot deel het gevolg van over heidsmaatregelen, doch het liet zich vóór het betrekken van ons land in den oorlog aanzien, dat de belasting heffing aanzienlijk zou kunnen wor den verminderd en zulks niettegen staande er groote en voor de plaat selijke gemeenschap nuttige werken tot stand gebracht zijn. Het zal dan ook naar onze stel lige meening niet waarschijnlijk zijn, dat een krachtiger eenheid is te vormen, dan Heiloo is. Wij achten daarom een samenvoe ging met welke andere gemeente ook, niet in het belang der ge meente Helioo. Het zielenaantal der gemeente Heiloo op zich zelf kan geen bezwaar opleveren om haar buiten de samen voeging te laten, omdat in tal van gevallen de door samenvoeging te construeeren gemeenten een lager gezamenlijk zielental zullen verkrij gen, dan Heiloo thans heeft. Voor de overheid staat de zaak wellicht anders; zij heeft ook de om standigheden van andere gemeenten te bezien en daarmede rekening te houden. Aannemende dat samen voeging door haar onvermijdelijk wordt geoordeeld, ook ongeacht de financieele gevolgen voor onze ge meente, komt ons de samenvoeging met de Egmonden niet onaanneme lijk voor. De structuur der drie ge meenten is niet al te zeer verschil lend, al hebben meerdere inwoners van Egmond aan Zee andere bron nen van inkomsten dan die van Heiloo. Ongetwijfeld Zóu een andere samenvoeging mogelijk zijn, wij denken daarbij aan een vereeniging met Limmen en Akersloot. De be zwaren van algemeenen aard zouden echter door die combinatie niet wor den weggenomen. Een vereeniging van Heiloo met Limmen en Eg- mondblnnen ware voor onze ge meente en als wij goed zien ook voor de beide anderen een meer verkiese lijke; het vinden van een oplossing' voor de samenvoeging van de te land geheel door de gemeente Egmond- binnen omsloten gemeente Egmond aan Zee met een of meer andere gemeenten vormt daartegen wel een ernstig bezwaar. De gemeente Limmen' zou het meest in aanmerking komen voor vereeniging met Heiloo en c.q. de Egmonden; de aard der beide gemeenten is vrijwel ge- Ijjk, de afstand tusschen Lim men en Heiloo is voor het mee- rendêel der bewoners van Lim men korter dan die naar Uitgeest en de communicatie-middelen tusschen Limmen en onze ge meente zijn beter dan naar Uit geest. Een samenvoeging van Heiloo met Alkmaar achten wij allerminst in het belang van het vooruitgaande Heiloo; het bren gen van de belangen eener lan delijke gemeente onder een stadsbestuur kan de minst ge wenschte oplossing zijn die denk baar is. De tweede grondslag voor de ge dachte samenvoeging is een moge lijke besparing op hét bestuursappa raat. Die besparing wordt naar onze meening veelal te beperkt gezien, want de personeelsformatie in groo- tere gemeenten is anders dan die in eenige kleinere gemeenten met gelijk zielenaantal te zamen. Wordt bij de beoordeeling bovendien in aanmer king genomen een berekening van het verlies aan tijd, veroorzaakt döor den verren afstand tot het éénê centrale raadhuis, dan wordt dé be sparing uit een oogpunt van het pu bliek bezien wel zeer problematisch. De hoofdplaats en de naam van de nieuwe gemeente. Het feit dat Heiloo belangrijk meer inwoners telt dan Ëgmondbinnen en Egmond aan Zee te zamen, dat Heiloo in het bezit is van een gemeente huis, dat voor den dienst der gecom bineerde gemeenten voldoende ruimte biedt en dat het meest cen traal gelegen is, zal naar onze mee ning dienen te leiden tot aanwijzing van Heiloo als hoofdplaats van het gecombineerde gebie'd. Wat den naam betreft, achten wij het wenschelijk, dat noch de histo rische naam Heiloo noch de niet minder historische naam Egmond verloren gaat; wij zouden daarom in overweging geven de nieuwe ge meente te noemen Heiloo en de Eg monden, Indien door de autoriteiten 281. En met hem de veldwachter, de dokter, de apo theker, de loodgieter, de glazenwasser, de schoenmaker en nog vele anderen. De dokter onderzocht Tippie, maar die was volkomen gezond. Goede raad was duur. Toen opeens hoorde men in de verte het getrompet van de olifant Jetje. 282. De mensen vlogen gauw opzij. Kobusje liep de olifant al tegemoet en vertelde, dat er gaande was. „Hij heeft honger", zei Jetje, „anders niet. Het is een erg flink kind. Geef het maar karnemelk en gruttepap, ieder uur een fles, dan is het zo stil". aan een verzamelnaam de voorkeur zou worden gegeven, komt het ons niet onjuist voor wanneer de naam „Heijligeloo" gekozen werd. Dit be- teekent „gewijde plaats". De conclusies. Ten slotte stelden B. en W. voor, hen te machtigen aan Ged. Staten te berichten dat het betrekken van deze gemeente in een samenvoeging met een of meer anderen in beginsel niet in het belang van Heiloo wordt geacht, doch dat de raad, indien de overheid desniettemin onze ge meente in een samenvoeging wenscht te betrekken, adviseert tot samen voeging van Heiloo met de gemeen ten Ëgmondbinnen en Egmond aan Zee en indien uit hoofde van andere samenvoegingen daartegen geen be zwaar bestaat, mede met de gemêente Limmen en dat de raad zich met de zienswijze van B. en W. omtrent het bepalen van de hoofdplaats en den naam der niéuwe gemeente kan vereenigen. Hoewel B. en W. niet de minste aanleiding aanwezig achten om op de nog kortelings volledig behandelde aangelegenheid van grenswijziging tusschen Heiloo en Alkmaar verder in te gaan, zouden zij volledigheids halve aan het advies willen toevoe gen, dat de raad vertrouwt dat hij, indien een wijziging van de gren zen onzer gemeente aan de orde mocht komen, daarover opnieuw zal worden gehoord. De persoonlijke meening- van den burgemeester. Als zijn persoonlijke meening voegde de burgemeester aan zijn uiteenzettingen van het advies nog toe, dat hij het als de beste oplossing beschouwt, indien Heiloo zelfstandig blijft en de beide Egmonden worden samengevoegd. Moet echter Heiloo' gecombineerd worden met een (of meer) andere gemeente (n), dan zou spr. het 't beste achten, als Limmen aan Heiloo werd toegevoegd. Het was hem bekend, dat men daar zulks Ook liever wil dan samenvoeging met Akersloot en Uitgeest. De vereeniging van de beide Eg monden met Heiloo zou voor Heiloo's financiën een ramp worden en Spr., die over niet te langen tijd zijn ambt zal neerleggen wegens het be reiken van den pensioengerechtigden leeftijd, Zou het betreuren, „de ge meente te moeten achterlaten, ver groot met een deel, dat niet bij ons behoort". Wat de aspiraties van Alkmaar betreft ten aanzien van een deel van Heiloo, zoogenaamde grenscorrecties, was spr. overtuigd, dat Heiloo, even als een paar jaren geleden, daar tegen paraat zal zijn en zich zoo sterk mogelijk zal verzetten. De discussies. De heer Greeuw kon volkomen accoord gaan met het standpunt van B. en W. om Heiloo zelfstandig te houden. Het prae-advies kon echter niet spr.'s instemming hebben, om dat daarin gezinspeeld wordt op aanhechting van Limmen bij Heiloo. Spr. vond het jammer, dat in vele gemeenten, waar men afwijzend staat tegenover de voorgenomen samenvoeging, op het standpunt schijnt te staan, dat er niet aan te ontkomen valt, zoodat zij ten slotte erin berusten. De heer Rus geloofde, dat van hoogerhand zeer veel belang wordt gehecht aan de te verwachten be zuiniging. Spr. was het eens met den heer Greeuw, dat Heiloo, als het zelfstandig wil blijven, die meening en niet anders moet naar voren brengen. Het advies is thans een stuk, waarin als het ware ge voeld en getast wordt naar verschil lende mogelijkheden. De deur wordt wijd open gezet voor allerlei combi naties en dat is niet in het belang van Heiloo. Het was voor spr. de vraag of samenvoeging met de Eg monden wel de verwachte bezuini ging zou geven. Voor geen der par tijen zou die oplossing zijn toe te juichen. Spr. zou bezwaar hebben legen samenvoeging met Limmen. Hoe verder Heiloo zuid waarts wordt uitgebreid, hoe grooter zal naar spr.'s meening het gevaar worden voor amputatie aan de noord grens. Alkmaar ligt op den loer om grenscorrecties te verkrijgen; 't is niet fraai om thans de gelegenheid te mis bruiken om het Blockhove- park van Heiloo af te nemen. De menschen, die zich daar vestigden, deden dat, omdat zij in Alkmaar geen vrije woning konden vinden. Alk maar heeft steeds nagelaten in dien toestand te voorzien. De heer S c h u y t meende, dat, in groot verband gezien, men niet aan combinatie zal kunnen ontkomen, om daardoor de zwakkere gemeenten te doen redden door financieel ster kere. Uit dien hoofde stond spr. niet zoo heel sterk afwijzend tegenover combinatie met de Egmonden, noch tegenover die met Limmen. De heer H e ij n e zag niet in waar om Egmond-Binnen wèl en Egmond aan Zee niet zou moeten worden beschouwd als te behooren bij de combinatie. Dr. Barnhoorn kon de opmer king van den heer Greeuw begrijpen als zouden B. en W. eigenlijk op twee gedachten hinken (eenerzijds geen combinatie en anderzijds samenvoe ging met Limmen). Bij nadere be schouwing valt echter wel wat te zeggen over dit punt. Er is immers advies gevraagd over samenvoeging Dinsdagmiddag kwam de gemeen teraad van Zwaag bijeen. Het belangrijkste punt van behan deling was de combinatie van Nib- bixwoud, Westwoud en Zwaag. B. en W. stelden voor aan Ged. Staten te berichten, dat Zwaag zich met de voorgestelde combinatie wel kon vereenigen, dat Zwaag de cen trumplaats en Zwaag de naam van het nieuwe gebied zou moeten wor den. Na eenige bespreking ging de raad hiermee accoord. De' gemeenteraad van O o s t h u i- zen heeft de voorgestelde samen voeging van Kwadijk, Middelie, Warder, Beets en Oudendijk ver worpen en zich overeenkomstig het advies van B. en W. uitgesproken vóór vereeniging met Beets, Ouden dijk en Warder. Van de te vormen nieuwe gemeente zou Oosthuizen de hoofdplaats worden en zij zou dien naam moeten hebben. In den gemeenteraad van Bever wijk is besloten combinatie te ver zoeken met Heemskerk en Velsen- Noord. Hoofdplaats en naam van de nieuwe gemeente: Beverwijk. en daarom hebben B. en W, de zaak bekeken in grooter verband, in de meening dat er gecombineerd zal worden, ongeacht of wij er al dan niet mee accoord gaan. Wij hebben, zei spr., den plicht een advies uit te brengen, als ter plaatse goed bekend, en daarom is het niet vreemd, als wijons verklaren tegen de voorge nomen plannen en aandacht vesti gen op een andere combinatie, die o.i. meer zou zijn aan te bevelen. De heer Rus had meer den na druk willen zien gelegd op den wensch van zelfstandigheid van Heiloo. Is het college van meening, dat deze drinkbeker niet voorbij zal gaan, dan had zulks moeten blijken uit de bewoordingen van het advies. De heer Akkerman was van meening, dat men geen vrees moet hebben voor vermindering van grondgebied eenerzijds tegenover uit breiding anderzijds. Vrees is een sterkte raadgeefster, zei spr. De heer Keesman (inmiddels binnengekomen) had uit het schrij ven van hoogerhand niet den in druk gekregen dat advies wordt ge vraagd over een andere combinatie dan de daarbij voorgestelde. Spr. was niet vóór eenige combinatie van Heiloo met andere gemeenten. Eco nomisch achtte spr. samenvoeging met de Egmonden niet wenschelijk. De bewoners dier gemeenten zullen er de dupe van worden, het zal haar veel ongerief bezorgen, al zal het misschien mogelijk zijn iets te be sparen op het bestuursapparaat. Dé heer Barnhoorn meende, dat men er niet meer af is met elke combinatie af te wijzen zonder meer. We moeten er nu eenmaal re kening mede houden, dat er een combinatie zal komen en daarom hebben B. en W. daarover hun oor deel neergelegd in het advies en een suggestie gegeven voor een an dere combinatie. De heer S c h u y t geloofde, dat het wel goed is om combinatie met Limmen naar voren te brengen, v/ant die gemeente behoort econo misch beter bij Heiloo dan de Eg monden. De heer Rus zei nog dat de ex pansie van Heiloo toch gaat in de richting van de zee en dat hij daar om was vóór vereeniging met de Egmonden, indien Heiloo niet zelf standig zal mogen blijven. Dr. Barnhoorn stelde voor om de zinsnede, waarin op samenvoe ging met Limmen wordt gezinspeeld, te doen vervallen, opdat het advies te aanvaarden zou zijn voor den heelen raad. Aldus geamendeerd, werd het ad vies zonder stemming goedgekeurd. Vragen van den heer Greeuw. De heer Greeuw had een paar schriftelijke vragen ingediend over de uitvoering der rioleeringswerken. Deze vragen blijken wel uit de door B. en W. gegeven antwoorden: Het werk, uit te voeren als werk verschaffing, is aan den heer Holman Opgedragen voor de inschrijvings som (de secretaris meende van 47750), waaraan de zoogenaamde oorlogsclausule is toegevoegd, op grond waarvan eventueele hoogere vrachten e.d. bij de eindafrekening vereffend kunnen worden De aan nemer regelt het werk en bepaalt het aantal arbeiders, die zich kun nen aanmelden bij het correspon dentschap van de arbeidsbemidde ling en dan door den inspecteur van de werkverschaffing worden aange wezen. De loonen zijn in het bestek opgenomen (30 en 34 cent), maar kunnen in taakwerk hooger wor den. B. en W. hebben erop aange drongen zooveel mogelijk in taak werk te doen uitvoeren. De heer Greeuw waarschuwde tegen te veel taakwerk, omdat de arbeid bij de rioleering zwaar is. Spr. vroeg daarom of B. en W. geen pogingen kunnen doen om de grondloonen hooger te krijgen. Wethouder Akkerman zei, dat B. en W. het al overwogen hadden en er verder aandacht aan zullen schenken. De heer Dekker: Zal het dan ook van terugwerkende kracht zijn? De heer Akkerman: Dat zal dan overwogen kunnen worden. - Hierop volgde sluiting van de openbare vergadering.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6