DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Japanneezen ontruimen zuidwest Kwangtoeng en een deel van Kwangsi. Het bezoek van Antonescu aan Italië. Engelsche schepen to.t zinken gebracht. Egyptische minister- rres'^ett gestorven. VERDUISTERINGS TIJDEN van 17.48 tot 9.02. bonaanwijzingen. Groote gouddiefstal. raad ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 142e Jaargang, No. 271. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Vrijdag 15 November 1940 Geen voorspel van een algemeenen aftocht. Tokio, 14 Nov. (D. N. B.) Het Japansche leger heeft de evacuatie van het zuidwesten der provincie Kwangtoeng en het deel der-pro vincie Kwangsi, dat het had bezet na zijn landing bij Paahoi aan de golf van Tonking op 15 November 1939, voltooid, zoo deelt het keizerlijke hoofdkwartier mede. Op 13 November ontruimden de Japansche tioepen Yamtsjau, het zuidwesten van - de provincie Kwangtoeng, „zonder eenig ver lies", aldus deelde de legerafdeeling van het keizerlijk hoofdkwartier vanmiddag om 5 uur mede. Het communiqué herinnert er aan, dat de Japansche troepen op 28 Octo ber begonnen terug te trekken uit Nanning, de vroegere hoofdstad van de provincie Kwangsi in het achterland van Yamtsjau. Hieraan voegt het communiqué toe: „Deze strijdkrachten zullen in een anderen sector worden gebruikt." Het communiqué luidt: „Een deel van onze troepen is, na hun bezet ting van Yamtsjau en de omgeving van Nanning half November van het vorige jaar, bezig geweest met het afsnijden van het verkeer uif Fransch Indo-China naar Tsjoeng- king. Aangezien hun missie een einde genomen heeft door het bin nenrukken van onze troepen in Fransch Indo-China, zijn zij op 28 October begonnen uit Nanning te rug te trekken. Op 13 November hebben zij Yamtsjau ontruimd. Deze strijdkrachten zullen in een anderen sector worden gebruikt. Onze strijdkrachten hebben geen enkel verlies geleden." De woordvoerder van het depar tement van oorlog heeft verklaard: De Chineesche propaganda, die be weert, dat de Japansche evacuatie van Nanning en Yamtsjau het vopr- spel vormt van de algeheele terug trekking der Japanneezen uit Zuid- China, is geen enkele aandacht waard. De Japansche troepen zijn volkomen bereid de operaties gaan de te houden door den druk te ver sterken op het anti-Japansche regime in China, tenzij en totdat dit een drastische herziening van zijn politiek invoert of ineenstort. Er op wijzende, dat de Japansche blokkade van Zuid-China voltooid is met het binnenrukken van ge wapende strijdkrachten in Fransch Indp-China, verklaarde de woord voerder, dat Nanning, de vroegere de vroegere hoofdstad van de provin cie Kwangsi, waaraan tot dusverre belang was gehecht als een sleutel- punt van de leveringsroute voor het Tsjoengkingregime, zijn strategische waarde heeft verloren. Vandaar de ontruiming van Nanning door de Ja panneezen volgens de mededeeling van 28 October en van Yamtsjau op 13 November. De woordvoerder zeide: „De oot- ruiming van dezen sector is vrijwil lig ten uitvoer gelegd door de Ja pansche troepen om strategische redenen en de troepen, die uit dezen sector zijn teruggetrokken, worden ir, een anderen sector gebruikt". Een zuiver verzinsel noemde de woord voerder de Chineesche bewering, dat Chineesche legers Nanning haddë veroverd na feilen strijd. Hij wees er daarbij op, dat de Chineesche troe pen er niet in geslaagd waren de Japansche evacuatie ernstige belem meringen in den weg te leggen, on danks het feit, dat Tsjang Kai Sjek persoonlijk het bevel op zich had genomen over die troepen te Lioetsjau in de provincie Kwangsi sedert 11 November, zoodat de Ja pansche troepen de evacuatie vol tooid hebben zonder eenig verlies te lijden. De Japansche troepen, die uit Nan ning zijn teruggetrokken, werden in Yamtsjau geconcentreerd alvorens dit te evacueeren, maar aldus de woordvoerder de Chineesche iegers slaagden er niet in zelfs deze Japansche coricentratiebeweging to belemmeren. Na het verlies van Itsjang, de be langrijke rivierhaven aan de Yangtse, die het sleutelpunt vormt op den leverentieweg voor het Tsjoengking regime, zoo zeide de woordvoerdei verder, ziet dit regime zijn leve- ringsweg via Fransch Indo-China al gesneden dpor de Japansche strijd krachten, terwijl de Birmaweg ver broken is door de Japansche lucht strijdkrachten, die de stalen bruggen bij de Mekong en Salween onmiddel lijk na de heropening van den w.;g vernielden. De blokkade, zoo besloot de woordvoerder, is op deze wijze door de Japansche strijdkrachten nauwer aangehaald, zoodat zij een overtuigend effect moet hebben op het Tsjoengkingregime. Goede verhouding tusschen Italië en Roemenië. Rome, 14 Nov. (Stefani). De ko ning-keizer heeft hedenmiddag in het Quirinaal het Roemeensche staatshoofd generaal Antonescu en den Roemeenschen minister van bui- tenlandsche zaken Sturdza ontvan gen die hem, na een onderhoud, de personen uit hun gevolg voorstelden en vervolgens met den koning het noenmaal gebruikten. Het bezoek van Antonescu aan Rome. Rome, 14 Nov. (Stefani). Generaal Antonescu en de Roemeensche mi nister van buitenlandsche zaken, Sturdza, zijn in het Palazzo Chigi ontvangen door graaf Ciano, die een hartelijk onderhoud met hen had. De Italiaansche gezant te Boekarest en de Roemeensche te Rome waren daarbij tegenwoordig. Wat later ver gezelde Ciano zijn gasten naar het Palazzo Venezia, waar zij door den Duce werden ontvangen. Het onder houd begon te 17 uur en duurde tot 18.30 uur. Het werd bezield door den geest van wederzij dsch begrip, die thans de betrekkingen tusschen beide landen kenmerkt. De wederzijdsche gezanten waren wederom aanwezig. Rome, 14 Nov. (D.N.B.) Betref fende het bezoek van den Roemeen schen regeeringschef, generaal Anto nescu, wordt in Italiaansche politieke kringen verklaard, dat dit bezoek niet alleen van formeele beteekenis is. Na de door de spilmogendheden gegeven garantie voor de territoriale onaantastbaarheid van Roemenië en na het herstel van normale betrek kingen met Sowjet-Rusland kan het nieuwe Roemenië beschouwd worden als definitief te behooren bij de mogendheden, die haar politiek ont wikkelen in overeenstemming met de beginselen der spilpolitiek. Het Antonescu (Archief) bezoek van den Roemeenschen re geeringschef heeft reeds daarom een positieven inhoud van aanzienlijke beteekenis. Alle problemen, die Roemenië en Italië, resp. de samen werking van Roemenië met de spil mogendheden in het Donaubekken betreffen, zullen bij de besprekingen in Rome aandachtig worden bestu deerd, met inbegrip van de econo mische problemen. Het is in Rome niet gebruikelijk, zoo wordt verder verklaard, preciseeringen te geven omtrent den inhoud van die bespre kingen. Het is echter duidelijk, dat bij de gedachtenwisselingen alle argumenten in den geest van weder zij dsch begrip en wederzijdsche vriendschap en in het kader van de nieuwe politieke en de steeds nau were economische betrekkingen, welke bestaan tusschen Roemenië en de spilmogendheden, worden behan deld. Spoorlijnen en bedrijven vernield. Berlijn, 14 Nov. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: Een onderzeeboot heeft vijf be wapende vijandelijke koopvaardij schepen met in totaal 28.840 brt. tot zinken gebracht. Ondanks het zeer ongunstige weer heeft het luchtwapen ook in den nacht van 12 op 13 November zijn vergeldingsaanvallen met sterke krachten voortgezet. Talrijke bran den en ontploffingen ontstonden, vooral in de verkeerswerken in het N.W. van Londen, in de West-India docks, in een groote gasfabriek en andere voor de oorlogvoering be langrijke doelen der stad. Ook Li verpool en Coventry waren het doei van succesvolle bomaanvallen. Gisteren deden gevechtsvliegtui gen aanvallen op Londen en op an dere voor de oorlogvoering belang rijke doelen in Zuid- en Midden - Engeland en bestookten vooral vliegvelden, spoorwegtrajecten en een wapenfabriek bij Birmingham met bommen. In het zeegebied van Kinnaird- Head werden twee aanvallen on dernomen op een convooi, dat door een kruiser en andere oorlogsvaar tuigen krachtig werd beschermd. Bij den eersten aanval werd een koop vaardijschip van 6000 brt. tot zin ken gebracht, een ander schip werd zwaar beschadigd. Bij een tweeden aanval kreeg een blijkbaar met ont plofbare stoffen of munitie geladen vrachtschip van 8000 brt. een vol treffer, welke het schip tot ontplof fing bracht en volkomen vernietig de. Op 360 km ten W. van Ierland bracht een Duitsche bommenwerper een Britsch vrachtschip van 6000 brt. tot zinken. De aanvallen op Engeland. Berlijn, 14 Nov. (D.N.B.) De eene escadrille lichte bommenwerpers na de andere is vanmiddag ondanks he'. stormachtige weer met bestemming Zuid-Engeland gestart. Eveneens is een reeks Duitsche jagers onderweg om met een eventueel opduikenden tegenstander terstond den strijd aan te binden. Volgens tot dusver ont vangen berichten zijn evenwel ner gens En«elsche jagers ter verdedi ging opgestegen, zoodat geen lucht gevechten gehouden zijn. Het Duitsche luchtwapen heeft gisteren in Zuid- en Midden-Enge- land weer een reeks belangrijke vliegvelden aangevallen, waarbij hangars, docks en schuilplaatsen verwoest werden. Bij de aanvallen op Londen en verscheidene andere steden werden belangrijke spoorlij nen alsmede bedrijven vernield Gisteren werden in luchtgevechten twee Engelsche vliegtuigen neerge schoten. Een Britsche bommenwer per die des nachts Duitsch gebied was binnengevlogen, werd door luchtdoelartillerie ten val gebracht. De Duitschers verloren drie machi nes. Nadere bijzonderheden. Berlijn, 15 Nov. (D.N.B.) In den nacht van 14 op 15 Nov. heeft de Duitsche luchtmacht naar het D.N. B. verneemt, krachtige vergeldings aanvallen ondernomen wegens den mislukten Britschen aanval op de partijfeesten te München. Behalve Londen en andere voor de oorlog voering belangrijke doelen werd Coventry, het centrum van de Brit sche vliegtuigindustrie, door sterke eenheden van Duitsche gevechts formaties voortdurend aangevallen. Reeds in de vroege avonduren van Donderdag vielen op talrijke moto- renfabrieken en fabrieken van on- derdeelen bommen, waaronder die van het zwaarste kaliber. Reeds om 21 uur wezen meer dan 20 groote branden aan de later komende bom menwerpers, die den ononderbro ken aanval gedurende den geheelen nacht voortzetten, den weg. De af weer was tegenover het krachtige optreden van het Duitsche lucht wapen machteloos. Onder soms ge weldige ontploffingen breidden de branden zich uit, zoodat behalve de fabrieksinstallaties ook nog groote hoeveelheden grondstoffen, halffa brikaten en voltooide fabrikaten als vernietigd kunnen worden be schouwd. De beteekenis van Coventry blijkt hieruit, dat behalve motorenfabrie- ken als Morris, Bristol, Rover en Napier nog talrijke bekende fabrie ken van onderdeelen, waarvan al leen nog General Electric genoemd zij, haar zetel hebben. Een bedekte beschul diging. Londen, 14 November (D.N.B.) Naar Reuter meldt, is heden de mi nister-president van Egypte, Hassan Sabri Pasja, overleden. Tijdens het voorlezen van de troonrede overleden. Beiroet, 14 November (D.N.B.) In tegenstelling tot de eerste berichten, die zeiden, dat de Egyptische mi nister-president, Sabri Pasja, was overleden, kort voor hij zich naar liet parlement zou begeven, melden Engelsche bronnen thans, dat ds dood intrad, nadat Sabi-i was begon nen met de voorlezing der troon rede. Plotseling zakte hij voor de voeten van koning Faroek ineen. De troonrede werd later verder voorgelezen door den voorzitter van den Senaat. Zij zegt, dat Egypte het Engelsch-Egyptische vedrag op de zelfde wijze wil blijven nakomen, hetgeen zou beteekenen, dat de re geering haar politiek handhaaft en het Egyptische volk buiten den oor log tusschen Italië en Engeland wil houden. Hij was een tegenstander van het partijkiezen voor Engeland. Beiroet, 14 November (D.N.B.) In de openingszitting van het Egypti sche parlement is vanmorgen, naar uit Cairo wordt gemeld, de plotse linge dood van den premier, Hassan Sabri Pasja, bekend gemaakt. Deze heeft in Egypte en de Arabische landen ontzaglijk opzien gewekt, daar men groote beteekenis voor de toekomst van Egypte toekent aan de parlementszitting, die vandaag begint. Men verwacht daarvan een nieuwe poging van de Anglophiele Sadistenpartij onder leiding van Ali Mahar om Egypte aan de zijde van Engeland in den oorlog te brengen. Hassan Sabri Pasja, die zich bij zijn aanvaarding van het bewind op 27 Juni j.l. solidair verklaarde met de door zijn voorganger, Ali Maher Pasja, gevoerde politiek van niet- oorlogvoering, heeft het verstaan Sabri Pascha (Archief) ondanks sterken Engelschen druk dezen koers te handhaven. Nog kort geleden poogde de Engelsche minis ter van oorlog, Eden tijdens zijn verblijf te Caïro door nieuwe drei gementen en beloften wijziging in de Egptische politiek te brengen. Ook deze poging strandde op de houding van den koning en zijif mi nister-president. In de parlementsbijeenkomst van heden zou de plotseling overleden premier een groote reden houden, waarvan men in politieke kringen algemeen een weigering verwachtte aan het adres van de Engelschen en hun vrienden in het Egyptische par lement om deel te nemen aan den oorlog. Het tijdstip van overlijden van Hassan Sabrt Pasja, die zich gisteravond nog in de beste gezondheid verheug de, heeft groote verontrusting in de Arabische wereld teweeg ge bracht. Deze plotselinge dood herinnert, zoo verklaart men aan overeenkomstige geheimzinnige sterfgevallen in het nabije Oos ten, die reeds toegeschreven konden worden aan gekonkel van de intelligence service. De ze pleegden zich steeds voor te doen, als deze persoonlijkheden ENGELAND BREIDT BLOKKADE UIT. New York, 14 November (D.N.B.) Naar de New York Journal Ameri can uit Londen meldt, heeft de Britsche minister voor de blokkade bekend gemaakt, dat Engeland de blokkade nu ook heeft uitgebreid tot Syrië, Fransch West-Afrika, Li- berië, Portugeesch-Guinea, Mada gaskar en het eiland Reunion. EEN DOOSJE PER TIEN DAGEN. Madrid, 14 November (D.N.B.) Volgens het Staatsblad wordt met ingang van 1 December het tabaks rantsoen vastgesteld op een doosje per tien dagen. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 15 Nov.: op 18.27 onder 9.01 Volle maan 15 Nov. 4.23 uur. De secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van landbouw en visscherij, maakt met betrekking tot de ditisrbutie van levensmiddelen het navolgende bekend: BROOD. Elk der met „15"-genummerde bon nen van de broodkaart geeft gedu rende de week van Maandag 18 No vember tot en met Zondag 24 Novem ber a.s. recht op het koopen van 125 gram roggebrood o f 100 gram ander brood. Voorts geeft elke der met „15" ge nummerde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvet voor de hierna genoemde oakkerijproducten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen: Beschuit 75 gram. Biscuits en wafels 90 gram. Speculaas 140 gram. Andere koekjes 200 gram. Koek 160 gram. Cake 300 gram. Gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram. Gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram. Taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 24 November nog niet ge bruikte bonnen, blijven voorts nog geldig gedurende de week van 25 November tot en met 1 December a.s., met dien verstande, dat zij ge durende laatstgenoemde week niet gebruikt mogen worden voor het koopen van brood of gebak in hotels, restaurants e.d. KAAS. Gedurende het tijdvak van Maan dag 18 November tot en met Zondag 24 November a.s. geeft de met „51" genummerde pon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 100 gram kaas. De bon nen, welke op 24 November a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 1 December a.s., met dien verstande, dat deze bonnen gedurende de week van 25 Novem ber tot en met 1 December a.s. niet gebruikt mogen worden ter ver krijging van kaas in hotels, restau rants e.d. ONDER DE DISTRIBUTIE VALLENDE ARTIKELEN NIET BESCHIKBAAR VOOR NIEUWE BEDRIJVEN. De directeur van het rijksbureau voor het hotel-,- café-, restaurant- en pensionbedrijf brengt, na overleg met het Centraal distributiekantoor, ter kennis, dat met ingang van 15 November 1940 nieuw te vestigen bedrijven op het gebied van het hotel-, café- en restaurantwezen niet kunnen rekenen op toewijzingen, respectievelijk losse bonnen voor gedistribueerde en te distribueeren artikelen. Belanghebbenden kunnen zich tot het inwinnen van nadere inlichtingen wenden tot genoemd rijksbureau, Raamweg 14, 's-Gravenhage. Matrozen hadden „uit de loterij gewonnen". Tanger, 14 November (D.N.B.) De politie van Casbalanca (Fransch Marokko) heeft een grooten goud diefstal opgehelderd, gepleegd ten nadeele van den Franschen staat of wel ven de Banque de France. Bij den opmarsch van de Duitsche troepen uit Parijs werden de laatste goudvoorraden van de Banque de France naar Brest overgebracht om verscheept te worden naar een Fransche kolonie op grooten af stand van het strijdtooneel. Te Brest werd dit goud aan boord van de Ville d'Alger gebracht, die onder een hagel van Duitsche stuka bom men uitliep. Eerst in volle zee werd de bemanning er van verwittigd, dat de reis naar Casablanca en Da kar ging. Na aankomst te Casalbanca werd bij controle der lading geconstateerd dat een buidel met 10.000 gemunte stonden voor belangrijke beslis singen, die Engelands belangen raakten. Gespannen verhoudingen te Caïro. Beiroet, 14 November (D.N.B.) Volgens berichten uit Caïro heersch- te er in de Egyptische hoofdstad tusschen de politieke partijen aan den vooravond der opening van het parlement een sterke spanning. On der den zwaren Engelschen druk heeft Achmed Maher de laatste da gen verscheidene betoogingen op touw gezet om den Egyptischen po litici en de regeering, die zich tegen de Britsche eischen verzetten, moei lijkheden te bereiden. De Engelsche autoriteiten hebben talrijke arresta ties verricht. Ook afgevaardigden zijn in hechtenis genomen om, naar men te Caïro constateert, op deze wijze een meerderheid ten gunste van de oppositie te verhinderen. goudstukken van tien en twintig goudfranc ter waarde van millioe- nen ontbrak. De politie werd hier van in kennis gesteld. De verden king viel op drie matrozen van het schip, die plotseling op grooten voet leefden en overal vertelden, dat zij in de loterij gewonnen hadden. Na hun arrestatie bekenden zij, dat zij onderweg door een indiscretie be kend geraakt waren met den aard der lading en besloten hadden een buidel te ontvreemden, die zij in de kiel van het schip verstopten. Een zak haver hadden zij er voor in de plaats gelegd. Andere matrozen hadden hen evenwel verrast en een deel van den buit als zwijggeld ge- eischt. Te Casablanca waren allen toen van boord gegaan om de goudstuk ken te wisselen. De politie heeft nog zes matrozen gearresteerd, die medeplichtig waren. EEN VERKLARING VAN KENNEDY. Los Angeles, 14 November (D.N.B.) De Amerikaansche ambassadeur te Londen, Kennedy, heeft bij zijn aan komst te Los Angeles verklaard, dat er voor de Vereenigde Staten niet de geringste noodzaak aanwezig is aan den Europeeschen oorlog deel te nemen. In dezen crisistijd zoo zei de Kennedy, is het een onvermijde lijke nationale plicht, Amerika bui ten de overzeesche oorlogen te hou den. Kennedy betoogde verder, al les in in het werk te zullen stellen om de Vereenigde Staten voor den oorlog te behoeden. Hij wees erop, dat de versterkte hulpverleening der Vereenigde Staten aan Engeland niet de Amerikaansche bewapening mag belemmeren. In zake zijn te rugkeer naar Londen zeide de am bassadeur, dat hij nog geen plan nen gemaakt had. (Zie verder Buitenland pagina 2 tweede blad).

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1