STILl AGENDA C HA FLA1V AMSTERDa BEU EERSTE BLAD. EERSTE BI Alkmaar, Vrijdag. DE KAASMARKT. De aanvoer, 46000 kg, was heden nog boven verwachting. Gezien het feit, dat straks de melk voor de consumptie gereserveerd zal moe ten worden, valt te verwachten, dat wel spoedig de aanvoer heel gering zal worden. Vele koeien komen n.l., wegens gemis aan krachtvoer, op stal te staan. De keurmeester was ditmaal weer present. Een enkele stapel kon zijn goedkeuring niet wegdragen. De maximumprijs van 35.25 werd ook ditmaal weer besteed. De kleine boerenkaas kon niet hooger dan 34 per 50 kg halen. POSTZEGELAUTOMATEN WEER IN DIENST. Naar men ons mededeelt zullen hedenmiddag overal in de stad en in de omgeving de postzegelautoma ten voor zegels van 7lA cent in dienst gesteld worden. De automaten zijn zóó ingericht, dat een dubbeltje in de gleuf een postzegel van 7% én een van 2 cent oplevert. VEERTIG JAAR HULP IN DE HUISHOUDING. Goedenmorgen mej. Smink, dit is vandaag een gewichtige dag voor u. Veertig jaar in één betrek king is zeker geen alledaagsche. gebeurtenis. Dank u mijnheer, maar er mag niets van in de courant komen, hoor. Het is toch niet erg, als de men schep ook eens iets over u lezen. Wij wilden nog wel een foto bij uw stukje. Daar valt niet aan te denken, repliceerde het 67-jarige kittige vrouwtje, dat vandaag het feit her dacht, waarop het voor veertig jaar bij mevrouw Bruin van Alder- wegen, Wilhelminalaan te Bergen, in dienst trad, en direct daarop wipte ze de keuken binnen. Wij stonden waarlijk een moment geslagen. Gelukkig verscheen de 80-jarige mevrouw Bruin, die ter onzer geruststelling opmerkte, dat ze nu eenmaal altijd zoo eenvoudig was. Enkele oogenblikken daarna zaten wij in de huiskamer han een door de jubilaresse verzorgd kopje koffie. Wij zijn, zoo vertelde mevrouw Bruin, een paar werkende vrou wen. Mijn man en ik waren vader en moeder in het Haagsche wees huis, waar Jo als weeskind ver toefde. Toen ze later bij ons in betrekking kwam, bleef ze mij moeder noemen. Ze heeft ook het sterven van mijn man medege maakt en is steeds een zorgende steun voor mij geweest. 26 jaar wonen wij nu al in Bergen. Wij hebben steeds pension gehouden en zouden dit ook in het voorbije sei zoen hebben gedaan, wanneer ons land niet in den oorlog was be trokken. Nu zijn wij, door de oor logsgebeurtenissen, in Bergen ook onrustig en zelfs Jo, die altijd, als ze in bed stapte, een gezonden slaap genoot, slaapt nu onrustig. Hier waagde Jo zich in het ge sprek, met de opmerking, dat het nachtvliegen waarlijk een schan daal was en dat dit toch met de geheele oorlogvoering het geval was. Jo wilde zich hierna weer aan haar werkzaamheden begeven, maar mevrouw Bruin, die wist dat er ook nog een deputatie van de Vereeniging van Huisvrouwen zou verschijnen, oordeelde het tijd, dat Jo zich nu eindelijk eens in haar mooiste bullen zou steken. Niet zonder tegenstribbelen vol deed Jo, die nog opmerkte, dat het nu geen tijd om te feesten was en niet kon begrijpen waarom de menschen bloemstukken stuurden, aan dezen wensch. GESLAAGD. Mej. G. J. de Beurs, alhier, is ge slaagd voor het examen verpleeg ster, afgenomen in het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam. PARFUMERIE-HANDEL KOOS. De voormalige winkel van de firma Krom, staande op den hoek van de Langestraat en de Schou tenstraat, heeft een andere bestem ming gekregen. Na geheel te zijn gerestaureerd en gemoderniseerd, zal mej. Roos daar morgen haar zaak in parfumerieën en aanver wante artikelen openen. De eige naresse had tot nog toe haar zaak in de Hoogstraat, waar ze zich een groote populariteit verwierf. Onge twijfeld zal deze populariteit nu nog verhoogd worden, hetgeen de zaak natuurlijk ten goede zal komen. Mej. Roos heeft een groote col lectie binnen- en buitenlandsche parfumerieën, odeuren, e. d. Daar naast vindt men in den winkel toiletartikelen, geneesmiddelen, enz., enz. in groote keuze. De winkel, verlicht door vele lampen, geverfd in lichte tinten, voorzien van open kasten, bevat twee ruime etalages, die zeker de aandacht zullen trekken. Zooals gezegd, wordt de zaak norgen geopend. NED. REIS VEREENIGING. Afd. Alkmaar. De Nederlandsche Reisvereeniging heeft natuurlijk een moeilijk seizoen voor den boeg, want er is geen sprake van het organiseeren van groote tochten, er kan niet gepraat worden over buitenlandsche reizen, er kan zelfs geen propaganda voor dergelijke reizen gemaakt worden, zoodat de afdeelingen op andere wijze levenskrachtig gehouden moe ten worden. Voor de bestuurderen dus een moeilijke taak, maar als men in de N.R.V. een man bezit met den naam Kobben, dan is men althans verze kerd van een geslaagden avond in het winterseizoen. Dat heeft de Alk- maarsche afd. Donderdagavond on dervonden. Het is een merkwaardige avond geworden, een avond, zooals wij er nog nimmer een hebben meege maakt. Het was een avond, die boei de van het begin tot het eind, die leerrijk was en die bovendien het doel van een reisvereeniging niet ge heel voorbij streefde. De heer Kobben is een zeer vlot causeur, een aangename verteller, en hij is bovendien iemand, die goed onderlegd is, veel gereisd heeft en veel van die reizen heeft opgesto ken. Nu zou men meenen, dat hij dus een boeiende reisbeschrijving gaf van de een of andere tocht, maar niets is minder waar dan dat. De heer Kobben had een groot aantal vragen samengesteld en zijn causerie in direct verband gebracht met deze vragen. Het waren er maar eventjes 33 en ze sloegen op zeer verschillende feiten'; we noemen uit spraken van bekende personen, een aantal bouw- en beeldhouwwerken ergens in Europa, verschillende ge zegden, hij noemde namen van be roemde menschen en vroeg dan de voornamen van deze; kortom, hij had zijn vragen op velerlei gebied en zelfs de zang ontbrak niet. En waar de causerie van den heer Kobben in zeer vele gevallen zoo'n naam, plaats of gezegde al bevat had, daar was een zekere concentratie van gedachten hier zeer noodig. Men begrijpt, dat de spreker in die causerie tal van bizonderheden over een bepaalde plaats, een be paalde stijl, een bepaald werk had verwerkt, zoodat het „spelltje" zeker niet ledig was; eerder mogen we het tegendeel zeggen! Welnu, het zeer talrijke publiek de zaal van 't Gulden Vlies was vrij wel geheel bezet heeft genoten van dezen avond, genoten vooral om de wijze, waarop de spreker zijn voordracht hield; het heeft boven dien voortdurend in spanning geze ten, omdat er verschillende prijzen aan den wedstrijd verbonden waren. Zoo vloog de avond om en het experiment, dat de afdeeling Alk maar waagde, werd een volkomen succes, zoodat een herhaling eigen lijk wel gewenscht zou zijn. Wie weet, komt er nog zoo'n avond en dan mag niemand verzui men deze bij te wonen! OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ, LANGESTRAAT 85. Nieuwe aanwinsten 1940 lijst 12. Kunst. 709S25 Scharten. De schatten van Groot-Griekenland. 730R41 Rewald. Maillol. 730R42b Reijn, van. Beeldhouwen. 740V56g Veth. Geschiedenis van de Ned. caricatuur en van de scherts in de Ned. beeldende kunst. 750H24 Hannema en van Schen- del Jr. Noord- en Zuid-Nederl. schilderkunst der XVIIIe eeuw. 750L95s Luns. Schilderen met olie verf. 750M35v Mayer. Velazquez. 750P60 Pluym, van der. Leo Gestel. Handenarbeid. 795B33 Beek, Van. Wat kunnen wij maken? Modellen voor houtar- beid. 795D69 Dorhout. Denken en doen 2; een serie houtmodellen. 795H84k Houtman. Knutsel nu met waardeloos materiaal. 795K72 Komrij. Wat kunnen wij van metaal maken? 795M58 Meijer. Eenvoudige lino- leumdruk. 795R78 Roy, Van., en Van Roy Klein speelgoed van triplex. 372.5T37 Tongeren, van. Karter- modellen voor de lagere school en voor hen, die zich bekwamen voor het diploma handenareid. 795T47 Twijnstra, en Francliimont. Wat kunnen wij met fineer berei ken? 795V41.1 Veringa. Linoleumsnede. 795V41h Veringa, en Zweerman. Handenarbeid voor zieke en her stellende kinderen. 795V41 Veringa, en Zweerman. Wij, jongens, maken onze cadeau zelf! DE STORM. Verschillende kassen te Sint- Pancras hebben het zwaar te verant woorden gehad met de stormen van de laatste dagen. Van vele zijn ruiten gebroken, van een enkele is zelfs een geheel stuk weggerukt, ook moesten eenige met kool geladen schuiten het ontgelden, die door den golfslag en de geweldige regens aan den grond raakten. Bioscopen. Victoria-theater, 7 uur, hoofdnum mer Verbannen (rom.-dram.); hoofd rol Zarah Leander. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af door- loopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theater, 7.15 uur, hoofd nummer Julika (rom.); hoofdrollen Paula Wessely en Attila Hörbiger. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af door- loopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Kamermeisje 3 maal bellen (kom.); hoofdrollen Hans Leibelten Jesse Vihrog. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag 2 en 4.15 uur voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater,7.15 uur, hoofdnum mer Madame de Pompadour (hist.- rom.); hoofdrollen Kathe von Nagy, Leo Slezak, Willy Eichberger. Toe gang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag 2 en 4.15 uur voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Vrijdag 15 November. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, Kunst avond Selskip Friso. 7.30 uur, Rustende Jager te Ber gen, opvoering blijspel „Het huis der gebroken harten", door het tooneel- gezelschap Studio. Zaterdag 16 November. 2.30 uur, Harmonie, concert H.O.V. 2 en 4 uur, 't Gulden Vlies, voor stelling van Dik Trom (geluidsfilm). 7 uur 't Gulden Vlies, 2e dona teursconcert Postfanfare. 711 uur Savoy-Amevican-bar, op treden Jan v. d. Brink met zijn band. Zondag 17 November. 3.3011 uur, Savoy-American-bar, optreden Jan v. d. Brink met zijn band. 2.30 uur, Kapelkerk, solistenconcert ten bate van het orgelfonds. MONTEURSCURSUS VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Bij voldoende deelname zal ook te Alkmaar een monteurscursus ge houden worden met vervolgcursus voor installateurs, gelijk ook in ver schillende andere plaatsen reeds gegeven worden. De cursus duurt twee jaar en wel 26 weken per cur susjaar. De eischen van toelating zijn: Het bereikt hebben van den 19-jarigen leeftijd op 1 Juli van het jaar van aanmelding, verder drie jaar prac- tijk in een der metaalvakken, waar van het laatste jaar in de electro- techniek. Het examen wordt zooveel moge lijk elk jaar te Amsterdam gehou den; het wordt afgenomen door de V.E.V. en staat onder rijkstoezicht. Het monteursdiploma wordt ver- eischt bij tal van rijks- en gemeen te-instellingen, groote bedrijven enz. en is van belang voor erkenning als installateur. Aanmeldingsformulieren zijn te verkrijgen bij het Provinciaal Elec- triciteitsbedrijf, Langestraat 77, Alk maar, terwijl inlichtingen te ver krijgen zijn bij den cursusleider B. P. Hoogendorp, Jacob Marisplein 7, Amsterdam. Voor verdere gegevens verwijzen wij naar de desbetreffen de advertentie. ALCMARIA V. V. V. Donderdagavond vergaderde Alcmaria V. V. V. in 't Gulden Vlies. De slecht bezochte bijeenkomst werd met een woord van welkom geopend door den voorzitter, Mr. J. P. Bosman, die, herinnerend aan den oorlogstoestand, zei, dat ook Alkmaar zijn deel van de tijds- moeilijkheden had ondervonden. Toch mocht men van V. V. V. standpunt niet ontevreden zijn. Voorts deelde de voorzitter me de, dat de driedaagsche fietstocht dit jaar niet kon doorgaan, omdat men van het succes in geen enkel opzicht verzekerd kon zijn. Men hoopt in 1941 den tocht te doen doorgaan, met Alkmaar als cen trum. Behandeld werd de begrooting voor 1941, welke in ontvangsten en uitgaven sloot met een bedrag van 2587. Aan contributies was ge raamd 700, aan gemeentecontri butie 1000, aan torenbezoek 600 en aan ontvangsten van het inlich tingenkantoor 150. Het nadeelig saldo werd geschat op 127. Door den heer Heuseveldt werd gevraagd, of men ook dit jaar kon rekenen op het gemeentelijk sub sidie. De voorzitter meende er op te mogen rekenen. De secretaris, de heer Marga- dant, betreurde het, dat er leden hadden bedankt. Het is noodig, dat men juist ook nu V. V. V. steunt. De voorzitter zei nog, dat V. V. V. ook thans veel nuttig werk doet. Van het inlichtingenkantoor wordt druk gebruik gemaakt, o. a. door inwoners van Den Helder, die in lichtingen over pensions komen vragen en door Duitschers. De begrooting werd vervolgens goedgekeurd. Tot bestuursleden werden her kozen de heeren H. Stikkel, J. W. A. Heuseveldt en W. C. Mooij. Tijdens de rondvraag werd nog gesproken over de uitwisseling van stadskinderen tegen plattelands kinderen, om daardoor beide cate gorieën een goedkoope vacantie te bezorgen. De kinderen logeeren bij eikaars ouders. De voorzitter meende, dat dit plan, afkomstig van den heer Heuseveldt, wel kans van slagen kan hebben. Door den secretaris werd nog een beroep op de leden gedaan om toch vooral nieuwe leden te wer ven. Hierna sluiting. VEILING BANGERT EN OMSTREKEN. Het millioen bereikt. De omzet aan de veiling Bangert en omstreken te Zwaag heeft Woensdagmiddag het millioen be reikt. De hoogste omzet was tot dusver in 1928, toen over het heele jaar de omzet 926.906 was. Ver leden jaar was die totaal 912600. Men verwacht dót over 1940 de c-mzet nog zal stijgen tot circa 1.115.600. DE BERGENSCHE KERKRUINE. Zooals wij reeds mededeelden, heeft Rijksmonumentenzorg aan het bestuur van de Ned. Herv. Kerk een groot deel van de gelden toegestaan voor de restauratie van de Bergen- sche Kerkruïne. Deze ruïne, in 1574 door brand ontstaan, is voor dit natuurdorp zeker karakteristiek. Op 17e eeuwsche etsen ziet men deze ruïne reeds afgebeeld, met het ooie vaarsnest, dat ondanks het feit, dat men er een vijfkante bak voor in de plaats zette, al ruim 30 jaar onbe woond is. De voormalige op een hoogte ge bouwde parochiekerk was in de 16e eeuw een centrum voor deze ge heele duinstreek en bij overstroomin gen zocht daar de bevolking van deze streek veiligheid voor have en goed. De Bergenaren waardeeren de kerkruïne en ofschoon men aanvan kelijk geneigd is het restaureeren van een ruïne een tegenstrijdigheid in zich zelf te oordeelen, weet men, dat, wanneer men het instorten van de dikke muurbrokken wil voor komen, restauratie onvermijdelijk is. Reeds eenige weken zijn vaklieden daarmee bezig. Vanmorgen konden wij ons er van overtuigen, dat het gevaar van instorten niet denkbeel dig was. Juist op de grens, waar de fundeering nog met aarde bedekt is, bleek het pasraam aan weerskanten wel ter hoogte van 50 en ter diepte van 10 c.M. te zijn ingevreten. Gelukkig is men er in geslaagd van slooperijen een passende oude steen te koopen, waarmede men ook het op instorten staande opgaande werk kan restaureeren. Het werk, dat thans verricht wordt, is, dit werd ons duidelijk, waarlijk geen luxe. SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN. De gemeenteraad van N i b b i x- w o u d heeft Woensdagmiddag de samenvoeging van die gemeente met Westwoud, Blokker en Zwaag be sproken. B. en W. adviseerden zich hierbij neer te leggen, laatstgenoemde ge meente als hoofdplaats aan te wijzen en aan de nieuwe 'gemeente den naam Zwaag te geven. Na eenige be spreking besloot de raad aldus. In den gemeenteraad van O p- meeris behandeld het door B. en W. gegeven advies op het voorstel tot samenvoeging van de gemeenten Wognum, Spanbroek, Opmeer en Sijbekarspel. B. en W.- wilden Hoogwoud, Op meer en Spanbroek combineeren, met Opmeer als centrum. Moet hel voorstel van den secr.-generaal door gaan, dan zouden zij Spanbroek als centrum willen zien aangewezen. Het voorstel ontlokte slechts wei nig discussie. Met algemeene stem men werd het aangenomen. HEERHUGOWAARD. Het vee op stal. - Tengevolge van 't slechte weer der laattse dagen is in onze omgeving veel vee naar den stal gebracht. Met het vooruitzicht op krachtvoederschaarschte voor den komenden staltijd zijn er over 't al gemeen door de veehouders veel voederbieten opgeslagen geworden; ook de hooioogst gaf dooreen ge nomen geen reden tot klagen. Deze factoren in oogenschouw genomen, kunnen de veehouders onder de hui dige omstandigheden den winter dan ook met niet al te veel zorg ingaan. SINT-PANCRAS. Winterhulp. - Donderdagmiddag werd in het gemeentehuis een be spreking gehouden, om te komen tot een winterhulp-actie in onze ge meente. Door den burgemeester waren opgeroepen de wethouders, de leden van het armbestuur, en de diaconieën van herv. en geref. ge meenten. Allen hadden, voor zoover zij niet door hun werkzaamheden verhinderd waren, aan de oproeping gevolg gegeven. In de vergadering werd besloten, dat de burgemeester als directeur zal optreden en dat van iedere vereeni ging in de gemeente een vertegen woordiger zal worden verzocht zit ting te nemen in het comité. Ver schillende meisjes zullen worden ge vraagd om als collectrice dienst te doen.' Op 29 en 30 November zal de groote huis- en straatcollecte worden gehouden, met de voor dit doel be schikbaar gestelde licht gevende speldjes. B. en W. zullen ook deel nemen aan de collecte. NOORDSCHARWOUDE. Bestuursvergadering Noor- dermarktbond. Het bestuur van de veilingver- eeniging „Noordermarktbond" ver gaderde Donderdagmiddag in het lokaal van de veiling onder leiding van den heer J. Kliffen. Over den gang van zaken aan de veiling zeide de voorzitter, dat deze de laatste maanden niet ongunstig is. Onze pro ducten behoefden geen steun, hetgeen toegejuicht kan worden. T.a.v. de petroleumkwestie voor de koolschuren zeide de voorzitter, dat men niet al te optimistisch moet zijn; als er petroleum is, zal men aan den tuinbouw denken, is toegezegd. Er zijn nog leden van de veiling, die, zonder daarvoor vergunning te hebben, naar andere veilingen gaan met bepaalde producten. Als ze ge snapt worden, zullen zij gestraft worden. De voorzitter deelde mede, dat de omzet in September 193544,15 is geweest, hetgeen 39038,91 hooger was dan in dezelfde maand van het vorige jaar. In October was de om zet f 243221,57 wat f 131889,78 hooger is dan in October van verleden jaar. De overkapping van de veiling, welke nu gereed is, blijkt heelemaal dicht te zijn. De wittekoolregeling voor de Deen- sche witten besprekende, adviseerde de voorzitter de leden, de partijen, welke niet voor opslag in aanmer king komen, niet te veilen. De af wijkende kwaliteit en stek wordt, vrij geveild. In het accountantsrapport werd medegedeeld, dat de administratie in orde was bevonden. Per 18 Septem ber was het voorloopig batig saldo 1313,64. De veilingen en tuinbouwvereeni- gingen vallen niet onder de verorde ning van den rijkscommissaris, waar bij bepaald is, dat het vermogen moet worden opgegeven. De voorzitter deelde mede, dat de organisaties nieuwe kostprijzen heb ben samengesteld voor de tuinbouw producten. De kostprijzen van 1937 zijn zoodanig geweest, dat het be drijf er niet door rendeerde. Het ver schil met die van thans is dan 'ook wel wat groot. Voor de vergadering van de Prov. Commissie uit de Veilingen in Noordholland wilde het bestuur aan hangig maken de vraag, of er. niet wat meer ruimte kon worden gegeven voor het telen van uien in de tuin bouwstreek. De voorzitter zelf was van meening, dat er niet veel van kon komen, terwijl de heer Paarl- berg herinnerde aan hetgeen kortge leden is geschreven over inkrimping van de teelt van uien. De heer Jb. de Boer, die de bedoe ling nader uiteenzette, wees er op, dat de erwten een onrendabele teelt geven. Door omstandigheden (het basisjaar) mogen bepaalde tuinders heelemaal geen uien meer telen. De heer Jb. Kostelijk bepleitte uit breiding van andere cultures, doch tenslotte werd besloten, geen voor stellen in te dienen over dit punt. Wel werd nog een voorstel van De Eendracht besproken, om aan te dringen, dat meer gelegenheid tot na- cultuur werd gegeven aan den bona- fiden tuinbouw, nu zoo aangedron gen wordt op het benutten van elk stukje grond. Hierbij kwam de teelt- vergunningskwestie ook weer eens te-r sprake. Ten aanzien van de centralisatie van den verkoop van pootaardappe- len achtte men het gewenscht, dat de organisaties zich in verbinding stel den met de landbouworganisaties, om tot samenwerking te komen. Mocht dit niet slagen, dan wilde men probeeren, den verkoop van goedge keurde pootaardappelen, afkomstig uit den tuinbouw, in één hand te vereenigen. Tenslotte bracht de heer Jb. Paarlberg naar voren, of het niet gewenscht zou zijn, te onderzoeken, of het marktpercentage verlaagd kan worden, gezien den financieelen toe stand van de veiling. De voorzitter zeide, dat men voor zichtig moet zijn. Er moet ook reke ning worden gehouden met noodza kelijke verhooging van de loonen als de kcsten van het levensonderhoud stijgen. Daarna sluiting. SCHERMERHORN. Nutsavond. - Voor ons Nuts- departement trad Woensdagavond ais spreker op dr. van Amerongen uit Alkmaar met het onderwerp: „Dickens en zijn beteekenis voor den modernen mensch." In zijn inleiding vertelde spr., dat in het huis te Londen, dat door Dickens bewoond is geweest, alle boeken van en over Dickens worden bewaard en dat deze schrijver zeer populair is, ook bij de modernen. Hij werd in 1812 te Chattam ge boren en heeft een zeer moeilijke jeugd gehad. De tijd in Engeland was toen door de oorlógen met Frankrijk allerongelukkigst. Deze vroegen het land zware offers; voor de boeren en arbeiders was het een zware tijd, vrouwen- en kinderarbeid en lage loonen maak ten dat de bevolking geen geestelijk genot, geen ontspanning had en dat zij tot geestelijke armoede gedoemd was. Deze toestanden vooral wer den door den schrijver in zijn wer ken geschetst. Een geweldige in vloed is van hem uitgegaan op het tooneel. In zijn werken getuigt hij van een socialen hervormings zin, die opkwam tegen toestanden Onder deze vaan vaart derookerwélt Dan heeft hij het beste van het beste in ïijn pijpDe heerlijke Speciaal-Melange „No. 33". mild. zvht en geurig als geen andere! Gekorven en gemêleerd volgens het bijzondere Niemeijer NON-SHARP principe! 2^* 15 c«nt per hall en* in gevangeniswezen, armenzorg, onderwijs, enz. Zijn grootste glorie in zijn werken is humor. Door ds. Boererudonk werd nog een vraag gesteld. Deze vond de figuren in Dickens' werken wel overdreven en schreef dit deels toe aan zijn onbekendheid met Londen- sche toestanden. De spr. gaf dit ten deele toe, doch zeide dat de armen en de middel klassen het in dien tijd in Engeland zwaar hadden. De voorzitter, ds. Boerendonk, dankte ten slotte den spreker voor zijn in alle opzichten leerzaam betoog. Velen vinden de werken van Dickens verouderd, maar toch dienen deze nog wel te worden ge lezen. ZUJDSCHARWOUDE. „Winterhulp Nederland. - Ten raadhuize van Zuidschermer werd Donderdagmiddag onder leiding van den burgemeester de eerste bijeen komst gehouden ter voorbereiding van de winterhulpactie. Tot dit doel is een comité gevormd, waarin zit ting hebben: jhr. A. L. van Spengler burgemeester en plaatselijk direc teur, G. G. Post secretaris, C. A. Berkhouwer penningmeester, W. C. Bouman propagandaleider, S. de Boer, J. du Burck, C. A. Korn- dörffer, K. Kostelijk, J. Kramer, Th. Magielsen, P. Ploeger, Jac. Rutsen en Jac. Weel. In de eerste plaats staat op het programma het houden van een collecte, welke zal plaats hebben, op 29 en 30 November a.s. Voorts zullen alle plaatselijke in stellingen en vereenigingen worden aangezocht om medewerking te ver- leenen, ook door middel van uitvoe ringen en lezingen. UITGEEST. Eervol ontslag. - Aan den heer W. de Vries alhier is door den com missaris in de provincie met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslag ver leend uit zijn functie van gemeente veldwachter. De Vries zal dan de gemeentedienst verlaten nadat hij precies 21 dienstjaren heeft vervuld. NIEUWE NIEDORP. IJs- en Volksvermaak. - Woens dagavond hield deze vereeniging een ledenvergadering in de Prins Maurits. Aanwezig waren slechts 12 leden. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Mededeelingen werden gedaan omtrent de nieuws ijsbaan. Het clubhuis is gereed, de bedijking om het terrein is nog niet aangebracht tengevolge van de buitengewone ttijdsomstandigheden. Komt er den komende winter ijs dan zal de Rijd nog dienst moeten doen. Van het oude clubhuis kan geen gebruik worden aangezien dat is betrokken door Helderschen. Het is eigendom overgedragen aan de zwemclub. De rekening over boekjaar 1939- 1940 werd in orde bevonden. Het aanvangssaldo bedroeg 245.81, de ontvangsten waren 545.85, de uit gaven 713.97, het kassaldo 77.69; de achteruitgang alzoo 168.12. Vrijwillige hulp der leden voor riet in orde maken der banen heeft voorkomen dat het te kort veel grooter was. De heer C. Amels werd herkozen tot bestuurslid. Een afgevaardigde voor de ver gadering van den K.N.S.B. werd niet benoemd, aangezien de agenda niets dan hamerstukken vermeldt. De Bond van IJsclubs is samen gesmolten met den Ijsbond Holl. Noorderkwartier, waarvoor men destijds wegens te hooge contribu tie had bedankt. Men zou de ont wikkeling van dezen bond willen blijven volgen, aangezien men wel interesse gevoelde voor den dor- per.tocht en ook voor een betere regeling der kortebaan-wedstrijden. Besloten werd een vrijwilligers- pioeg (sneeuwploegvereeniging) in het leven te roepen voor het in órde maken van de banen ter voor koming van eventueele groote financieele tekorten. Omtrent het wedstrijdprogramma werd medegedeeld dat de K. N. S. B. geen andere wedstrenden heeft vastgesteld dan om het kam pioenschap van Nederland. Men besloot toch groote wedstrij den om 'n wisselprijs uit te schrij ven en verder wedstrijden voor kinderen en clubleden, alsmede een wedstrijd in het schoonrijden en eventueel op bescheiden voet een kortebaanwedstrijd. obsohr: TEBKTOT! ALEX RATI Koker 12 stuks 50 ct Pre „Winterhulp Nedi gemeester deelt m gemeente een buri voor de stichting derland". Dit plaa gevestigd ten raadl van 9 tot 1 en 2 to dagen, uitgezonden dag. Het behoeft wel er velen zijn, die bi. tijden ook nog te 1 der gebrek en arn geldt het: „de st zwakken". Gelukkig is er st hen gedaan, door e instellingen en ook tueerde particuliere De liefdadigheid andere winters uitte acties, zal thans ce seerd worden in 1 werk. De „Winterhulp alle gezindten en al toehoeftigen omvatti stille armen. Aan ieder wórdt vraagd zijne medei leenen hetzij door j dewerking, hetzij in giften. Men kan zich sch: deling aanmelden a OPGA1 AMSTERDAMS CB Bijkantoor A van Vrijdag 15 N STAATSLEENINGEN. 4 Nederland 1940 1 33 A Nederl. 193! 3 Ned.-Indië 1937. 5)4 Duitschl. m. ver BANK-INSTELL1NGEI Amsterd. Bank Hande! Mij. Cert. v. 256 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsban IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Nederl. Ford Lever Bros Philips Gloeil. Gem. Bezit IND. OND. BUITENL, Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper. North American Rayoi Republic Steel Standard Brands Steel comm CULTUUR MAATSCH H. V. A Java Cultuur. Ned. Ind. Suiker Unie Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Rotterdam Tapanoeli Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChina—Japan lij Kon. Ned. Stoombooc Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEb Atchison lopeka Illinois Central Southern Pacific Southern Railw. Union Pacific Can. Pac VALUTAKOERSEN LANDSCHE 15 NOVEM1 (Schriftelijke en te Valuta's: New-York 1.88 3/: Berlijn 75.2875.43; tot 36.17, Helsink Stockholm 44.814< 43.63—43.71. Bankpapier: Berlijn 75.19—75.3' 1 86 1/2—1.90 1/4, B 30.20, Stockholm Zürich 43.59—43.75.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2