AKKERTJES Een zware storm woedde over ons land Mr. STEVENS UIT Enkele dooden en gewonden. Zomerzegels brachten f 90.000 op. De ondergang van de Martinustoren te Weert. 22000 chocolareepen in beslag genomen. De Nederlandsche Pijnstiller Kou Koorts Griep FEUILLETON DOOK L MKL DETROIT TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 15 NOVEMBER 1940. Te UtTecht is tengevolge van den storm een groote reclameschutting op het Vreeburg met donderend ge raas omgewaaid. In het Wilhelmina- park werd een aantal boomen ont worteld. Een tragisch voorval heeft zich afgespeeld op de Vecht bij de Kloosterlaan. Op enkele meters van den kant lag een woonschuitje ge meerd, waarin een echtpaar woonde. De vrouw is 69, de man 70 jaar oud. Door den storm woei een boom langs den kant om en kwam precies op het schuitje terecht. Door den geweldi gen slag raakte het lek en begon te zinken. In nachtgewaad vluchtte het echtpaar naar dek, doch in het don ker hadden zij geen gelegenheid om aan wal te stappen. Steeds meer zakte het woonschuitje in de diepe Vecht en met den dood voor oogen riepen de menschen, die inmiddels tot den hals in het water stonden, om hulp. Omwonenden t rachtten de Oude menschen te redden, doch eerst jiadat het echtpaar eenige uren in het water had doorgebracht kon het worden gered. De oudjes waren er ernstig aan toe. Per auto van den G.G. en G.D. zijn zij naar het stads en academisch ziekenhuis vervoerd, waar zij ter verpleging zijn opgeno: men. Schade in de Betuwe. In de Betuwe zijn gisternacht tal van daken van boerderijen en hooi bergen vernield. De Nederlandsch hervormde kerk te Deil heeft hon derden pannen en haar schoorsteen Verloren. Vele gezinnen zijn gerui- |nen tijd van electrischen .stroom verstoken geweest. In den voetakker tusehen Deil en Geldermalsen zijn vele boomen ontwortelden op den weg geworpen. Ook uit Rumpt. Beesd, Enspijk en Gellicum wordt schade gemeld. Een egenaardig avontuur beleefde een hond, die in zijn hok lag te slapen. Op een gegeven moment vloog het hok in een boom. De hond, die aan den ketting lag, kon zich niet bevrij den, maar gelukkig was de ketting lang genoeg, zoadat hij, half staand half hangend, zijn leven kon rekken tot zijn baas hem bevrijdde. Een wielrijder, die op weg was naar Leerdam, werd met zijn fiels opgenomen en in een sloot geslin gerd. De man kwam er met een nat pak af. Iri de Betuwe zijn duizenden vruchtboomen ontworteld. De schade beloopt duizenden guldens. Honder den broeikassen zijn deerlijk geha vend. Te Bemmel is de opslagplaats van de Coöp. landbouwvereeniging ingestort. Fabrieksschoorsteen omgewaaid. Gistermorgen is de schoorsteen van de steenfabriek „Tollewaard" te Venlo door den storm omgeworpen. Twee arbeiders, die in de steenfa briek aan het wérk waren, werden door de neerstortende steenbrokken getroffen en op slag gedood. De bei de slachtoffers zijn uit de puinhoopen bevrijd. De fabriek is ernstig bescha digd, doch de werkzaamheden kun nen worden voortgezet. Tak tegen het hoofd. Gisterochtend keerde tijdens den storm de 40-jarige chauffeur J. Peters uit Millingen bij Nijmegen, die den nacht bij zijn ouders had doorgebracht, per fiets naar huis. In de St. Jaqobslaan werd hij door een zwaren tak aan het hoofd getroffen, neergeslagen en op slag gedood. Het slachtoffer had een groot gezin Te Nijmegen werden tientallen zware boomen ontworteld. Tijdens den storm werd op den weg NijmegenMill de z.g. Toren- sche molen, dateerende uit de 17fc eeuw, door den storm zwaar bescha digd. De molen hangt voorover er. men kan door de wanden heen zien. Men vreest, dat deze oude molen zal moeten worden afgebroken. Op Alvera te Wychen bij Nijme gen is een molen, toebehoorende aan den heer J. Koning door het vuur vernield. Door den storm was de molen uit de rem geslagen en gaan draaien. Hieidoof ontstond de brand. In het Oosten. Ook in de IJselstreek en de Gel- dersche Achterhoek heeft de storm danig hpis gehouden. Tallooze boo men werden ontworteld en op ver scheidene plaatsen werd aaiTüuizeri en schuren schade aangericht. In Zutfen werden drie huizen door val lende boomen verpletterd, terwijl een groot kippenhok van een kippenhou der werd ingedrukt. Hierbij kwamen ongeveer tweehonderd kippen om. Te Vorden ging een fabrieksschoor steen tegen den grond en werd het hotel Jansen aan de Achterzijde ern stig beschadigd. Ook op het platte land werd, met name aan boerderijen, schade aangericht. Te Rotterdam. Gisteren zijn in de Rotterdamsche havens eenige binnenschepen op drift geslagen, terwijl een scheepje, 214 tons metende, aan de Boompjes te Rotterdam is gezonken. Dit was hit scheepje „Vriendschap", schipper Vroom, dat den vorigen avond met puin was geladen. 3.4 millioen zegels verkocht. Volgens de voorloopige gegevens zijn dit jaar 3.376.925 zomerzegels verkocht waarvan de opbrengst boven de frankeerwaarde bijna t 90.000 bedraagt. Voor de afzonderlijke zegels zijn verkochte aantallen en de opbrengst Je volgende: 1 'A cent (toeslag' l'A ct) 553.791 st. nett. opbr. 8.306.865. 2'A cent (toeslag 2'A ct) 456.786 st. nett. opbr. 11.419.65. 3 cent (toeslag 3 ct.) 560.665 st. nett. opbr. 16.819.95. 5 cent (toeslag 3 ct.) 757.561 st. rett. opbr. 22.726.83. 7'A cent (toeslag 2'A ct) 606.591 sf. nett. opbr. 15.164.775. 12'A cent (toeslag 3'A ct.) 441.531 st. nett. opbr. 15.453.585. Totaal 3.376.925 stt. nette opbr. 89.891.655. Het gunstige eindresultaat dat nog 1277.18 boven de opbrengst van de zomerzegels van 1939 ligt is vooral aan de goed everkoop van de eerst begin September j.l. in omloop gebrachte 7 J4 centszegel te danken. Dat ondanks de zorgen van de zen oorlogstijd en hoewel midden in de verkoopperiode een tarief- verhooging viel, de opbrengst der zegels zoo gunstig is, stemt tot ver heuging'. De sociale en cultureèle instellingen, welke daarvan profijt ttrekken, worden dank zij den aldus tot uiting gekomen burgerzin weder in de gelegenheid gesteld haar werkzaamheid op de genoemde ge bieden krachtdadig te bevorderen. Spoorlijn NijmegenArnhem. - Naar wij van offlcieele zijde verne men, zal Zondag a.s. de electrische spoorlijn NijmegenArnhem ge opend worden. Voorloopig wordt een uur-dienst ingesteld. Gistermorgen om tien minuten voor zes zag een postbode te Weert, die bezig was met het lichten dei bussen, den Martinustoren in den zwaren storm wankelen. Langzaam begon het negentig meter hooge ge vaarte over te hellen, in twee stuk ken breken en het bovenste vijftig meter hooge stuk neerstorten. Hel hevige gekraak en het donderend geweld door neerstortende balken en steenen werd overstemd door het loeien van den storm, welke de enerme stofwolk tot ver buiten de stad meevoerde. De brokstukken kwamen bij het hotel „De Vesper' op het Kore'nmarktplein terecht, dat van voren geheel werd vernield. De bewoners van het hotel konden het gebouw aan de achterzijde ont vluchten, hetgeen tevens het geval was met de bewoners van de naast gelegen huizen. Ondanks het zware weer rukten onmiddellijk de gemeeentelijke her- stellingsdienst en de Opbouwdienst uit, om mogelijke slachtoffers uit het puin te bevrijden. Het bleek geluk kig al spoedig, dat geen slachtoffers te betreuren waren. Een der gasten van het hotel bevond zich nog in het ingedrukte gebouw, maar spoedig kon hij worden bevrijd. Bij het aanbreken van den dag aanschouwde men een troostelooze ruïne. Van den toren stond nog slechts het veertig meter hooge stee nen onderstuk, dat uit 1500 dateert. In de jaren 1888-1889 werd het neer gestorte bovenstuk op het toen be staande gedeelte gebouwd. Ook de omgeving van Weert is door den storm geteisterd. Van vele boerderijen en huizen werden de daken vernield, terwijl het onge- dorschte koren, dat in mijten op het veld stond, uiteen gerukt en tot ver in het veld werd verspreid, hetgeen een flinke schadepost beteekent voor de boerenbevolking. In de gemeente Rosmalen werd groote :materieele schade aangericht. Nagenoeg geen enkele woning is gespaard gebleven. Hier werden dakpannen en dakgoten aferukt en sloegen antennepalen om. Omgewaaide boomen kwamen dwars over den weg te liggen. In de Molen straat is geen enkele woning gespaard gebleven. Een tweetal schuren aan den Molenhoek ligt tegen den grond. De materieele schade is echter aan zienlijk. In het gehucht Groot-Schoot onder de gemeente Budel (N.-B.) werden door de rijksambtenaren enkele huiszoekingen gedaan, met als resultaat dat niet minder dan 22006 (twee en twintig duizend) reepen chocolade, alsmede een groote hoeveelheid puddingpoeder, peperkoek, enz. in beslag werden genomen. NIEUW TE VESTIGEN HOTELS, CAFE'S, ENZ. Geen bons of toewijzingen. De directeur van het Rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en per.sionbedrijf brengt, na overleg met 't Centraal Distributiekantoor, ter kennis, dat met ingang van 15 November 1940 nieuw te vestigen bedrijven op het gebied van het hotel-, café- en restaurantwezen niet kunnen rekenen op toewijzin gen, respectievelijk losse bonnen voor gedistribueerde en te distri- bueeren artikelen. Belanghebbenden kunnen zich tot het inwinnen van nadere inlichtin gen wenden tot genoemd Rijksbu reau, Raam weg 14. Den Haag. Meisje verdronken. - De 18- jarige M. de Vries uit Oosterwolde, gemeente Leek (Fr.), is gisteravond met haar fiets in het Hoendiep ge reden en verdronken. BOND VAN EXPLOITANTEN VAN RADIOCENTRALES. De Bond van Exploitanten van Radiocentrales (B.E.R.C.) hield gisteren in „Bellevue" te Amster dam een goed bezochte jaarverga dering. Uitvoerig werd gesproken over de lijnverbindingen met de studio's der omroepvereendgingen, welke het mogelijk maken na het stoppen der zenders nog programma's van de Nederlandsche Omroeporgani saties door te geven.. Het besttuur werd opgedpagen met kracht te streven naar spoedige en sterke uitbreiding dezer lijnverbindingen, opdat een zoo groot mogelijk aan tal Nederlandsche luisteraars des avonds in contact kan blijven met den: eigen omroep. Met erkentelijk heid werd kennis genomen van de mededeeling der omroepvereend gingen, dat plannen bestaan om de avondprogramma's meer „levend" te maken en meer en meer eigen orkesten, artisten en sprekers te laten optreden. De leden werden opgewekt er bij hun aangeslotenen cp aan te dringen, als tegenprestatie de omroepvereeniging' naar keuze zoo goed mogelijk te steunen. Mid delen werden beraamd om radio centrales, die niet per telefoonlijn op de sttudio's zijn a'angesloten en in de avonduren een eigen gramo- foonplatenprogramma mogen ver zorgen, de beschikking te geven over voldoende gramofoonplaten, teneinde op die wijze toch aan ver langens en behoeften van de luis teraars te kunnen tegemoetkomen. DE INTERNEERINGEN IN DUITSCHLAND. Een rechtzetting. Het A.N.P. meldt: In een vorig bericht is medege deeld, dat bij de interneeringen als represaille tegen de behandeling van Duitschers in Indië geen vrou wen dan die tijdens den oorlog in Duitschland vertoefden, waren geïn terneerd. Nader vernemen wij, dat dit niet geheel juist is. Inderdaad zijn bij de allereerste interneeringen ongeveer acht of negen vrouwen geïnter neerd, overigens een zeer gering aantal. Bij de latere „golven" van interneeringen zijn geen vrouwen meer betrokken geweest. De acht of negen bedoelde vrouwen zijn thans weer vrijgelaten. VERPLICHTING TOT CON- SUMPTIEMELKLE VERING. Het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat op Donderdag 14 No- verber 1940 in werking treedt het crisis-zuivelbesluit 1940 (bestem ming' der melk), waarin aan de Nederlandsche zuivelcentrale de bevoegdheid wordt verleend om aan producenten van boter, kaas, melkproducten en caseïne de ver plichting op te leggen, melk te leveren voor consumptie, teneinde tekorten in de consumptiemelk- voorziening te kunnen voorkomen. Door den secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij zullen prijzen voor deze leveringen worden vastgesteld. Het ligt in de bedoeling, dat de centrale van haar bevoegdheid in de eerste plaats gebruik maakt, ten aanzien van condensfabrieken. Mocht de voorziening in consump- ttiemelk zulks noodzakelijk maken, dan zal ook aan andere producen ten de verplichting tot inlevering van melk voor de consumptie wor den opgelegd. MAATREGELEN INZAKE MELKVERBRUIK. Van regeeringszijde is aan de algemeene vereéniging voor melk- voorziendng (A.V.M.) te Amster dam medegedeeld, dat het in de huidige omstandigheden noodzake lijk is gebleken, stijging van het melkverbruik. als gevolg van de distributie van vele andere levens middelen. te voorkomen, het voors hands aan de A.V.M. overlatende, om binnen haar werkgebied de daartoe strekkende maatregelen te treffen. Dientengevolge heeft het bestuur der A.V.M. het noodig ge- ■icht, de bij de vereeniging aange slotenen en dat zijn alle melk handelaren te verbieden, meer melk en melkproducten af te leve ren dan zij normaal deden. DEUTSCHE INDUSTRIEELEN IN ONS LAND. Het A.N.P. meldt: Ongeveer der tig vertegenwoordigers van de Duit- sche metaalnijverheid zijn voor een studiereis en voor gedachten wisse ling met Nederlandsche industriee- len in ons land aangekomen. Tijdens deze reis zullen zij trachten de mo gelijkheden van nauwere samen werking met het Nederlandsche be drijfsleven te bespreken. Ook is er sprake van een bevruchting van den corporatieven opbouw van het Ne derlandsche bedrijfsleven met Duit- sche gedachten. INBREKERS OP HEETERDAAD BETRAPT. Gisternacht bemerkten twee sur- villeerende agenten van politie te Rotterdam in den omtrek van de noodwinkels aan den Statenweg te Rotterdam, onraad in het gebouw van de Galeries Modernes aldaar. Zij posteerden zich aan de achter zijde en spoedig daarop werd een deur geopend en verschenen twee mannen, waarvan de een beladen was met een gonjezak, die, zooals later bleek, levensmiddelen bevat te/ Bij het zien van de agenten wierp de man de zak neer en zette het, evenals zijn maat, op een loo- pen. Nadat de agenten hen hadden gesommeerd te blijven staan, loste één een schot in de lucht, waarop beide mannen de wijste partij ko zen en zich overgaven. Het bleken te zijn de gebroeders de G„ resp. 25 en 30 jaar oud. Zij hadden zich door verbreking, van een deur toegang verschaft. In het magazijn hadden zij drie gonjezakken klaargezet, die met zijden dameskousen gevuld waren. De waarde van deze buit bedroeg ruim tweeduizend gulden. Beide mannen zijn in arrest gesteld. Noordhollandsch Kanaal te Am sterdam. - De hoofdingenieur-direc teur van dene Rijkswaterstaat in de directie Noordholland te Haarlem brengt ter kennis van belangheb benden, dat de schutsluis Willem III van het Noordhollandsch Kanaal te Amsterdam voorshands buiten dienst is gesteld. BOMMEN OP ONS LAND. Het A.N.P. meldt: De storm dreef gisternacht een kabelballon, die in Engeland losge slagen was, over ons land. De slee- pende kabel heeft een bovengrond- sche electrische leiding beschadigd. Overigens was er in de lucht eenige activiteit van Engelsche vliegers, die ook eenige bommen wierpen. Even wel valt er geen schade van betee- kenis te vermelden. Brand in een garage. - Gisteren is brand uitgebroken in een groote garage in Amsterdam-Zuid. Vermoe delijk door kortsluiting vatte een groote vrachtauto vlam. In den be ginne liet de brand zich ernstig aan zien, doch dank zij het krachtige op treden van de brandweer en de be tonnen constructie van de garage kon ernstige schade voorkomen wor den. Twee andere auto's werden be schadigd. Fruitteeltschool te Houten. - In een voormalige boerderij van het landgoed Wickenburg het Goy te Houten is gistermiddag onder groote belangstelling een nieuw fruittee'lt- school geopend. Het is de tien fruit teeltschool, welke in ons land tot stand is gekomen onder auspiciën van de Nederlandsche Pomologi- sche Vereeniging, ihoofdafdeeling Fruitteelt der Nederlandsche Heide maatschappij. Middernachtzending 50 jaar. - Vandaag is het 50 jaar geleden, dat de Nederlandsche Middernaehtzen- dingvereeniging werd opgericht. De vereeniging, die, door rijk, gemeen ten en voornamelijk protestansche particulieren uit eiken kring ge steund, haar werk voor elkeen koste loos verricht, hééft thans elf afdee- lingen, die het geheele land be strijken. In de jaren van haar be staan heeft de vereeniging zich voor at verdienstelijk gemaakt door haar zorg voor de ongehuwde moeder en haar kind. UITSLAG VAN VERKOOPINGEN gehouden bij opbod, te Alkmaar, op Woensdag 13 November 1940 ten overstaan van de notarissen mr. C. J. de Lange en M. C. Roos, van de volgende perceelen te Alkmaar: 1. Huis met voor- en ach tertuin, aan de Nieuwpoorts- laan no. 46, groot 1 a 50 ca 3870 2. Huis, erf en steeg, aan de Liefdelaan no. 25, groot 1 a 7 ca 750 3. Huis, met voor- en ach tertuin, aan de Comansstraat no. 5, groot 1 a 11 ca 7975 4. Pakhuis, aan de Com pagniestraat no. 2, groot 45 ca 1500 5. Huis en erf, aldaar, no. 4 groot 39 ca 770 6. Idem no. 6, groot 41 ca 710 7. Idem no. 8, groot 41 ca 670 8. Idem no. 10, groot 42 ca 660 9. Idem no. 12, groot 43 ca 630 10. Idem no. 14, groot 42 ca 640 11. Idem no. 16, groot 42 ca 620 12. Idem no. 18, groot 42 ca 640 13. Idem no. 20, groot 42 ca 710 14. Idem no. 22, groot 58 ca 920 De afslag en combinaties blijven bepaald op Woensdag 20 November a.s. des avonds 6 uur (aanvang 7 uur) in het koffiehuis „Het Wapen van Haarlem", aan de Nieuwesloot. Bij de veiling, bij opbod gehou den te Bergen op 13 November 1940 ten overstaan van notaris J. de Groot te Alkmaar is in bod gebracht: 1 Het Landhuis met tuin te Bergen Komlaan 6, hoek Beukenlaan, gr. ongev. 13 A. 19 c.A. 8600 2. Bouwterrein aan de Beu- lenlaan te Bergen, gren zende aan sub 1, groot ongeveer 6 A. op 2510 Tezamen 11110 De afslag cn combinatiën blijven bepaald op Woensdag 20 November a.s. des ochtend 10 uur in het Oranje Hotel te Bergen. 21) „En wat denkt u, dat er nu moet gebeuren?" Peters geeuwde. „Wat mij betreft niets. Ik ben niet wraakzuchtig!" Eer'ge omstanders lachten. Geluk kig! Het geval was niet geheel van hum r ontbloot. Ook Sherman mot-:, glimlachen, doch 't geschied de r ?t van ganscher harte. „D mes en heeren, het is een pijn!: k geval", zei hij luid. „Ik ver- zoelf u nu, verder rustig te blijven, ik zal maatregelen nemen, dat zoo iets niet 'een tweede keer voorkomt". Het was Sherman ernst met deze uitspraak. Hij dach, dat hij in ieder geval iets moest zeggen. Hij was dan ook zeer verbaasd, toen alle aanwe zigen begonnen te lachen. Peters werd door zijn secretaris, die plotseling naast hem stond, naar zijn hut gebracht. Edna was ver dwenen, daar zij de voorkeur eraan had gegeven, haar gewone werk maar weer op te nemen. Er zou 's avonds zeker wel gelegenheid zijn, eens met mr. Stevens te spre ken. Hij was er gelukkig weer, hij zou nu wel oppassen en zich niet dadelijk weer overboord laten gooi en, Bovendien lag het schip nu in de haven. Edna's gedachten warrelden dooreen. Grappig, dacht ze, zoo dom ais mannen kunnen zijn; die mode pop zou nooit den laffen moed heb ben gehad tot zulk een daad. Het moest een ander geweest zijn! Maar op dat idee komt niemand! Gek heel gek. Vanavond toen dacht Edna niets meer, haar hart begon alleen sneller te kloppen. HOOFDSTUK XIII. „Tot aan het einde van deze reis moet je nog. geduld hebben, Henry", zei Edna tot den gewaanden Ste vens. „Dat is voor jezelf ook veel beter. Je kunt er dan eerst nog eens goed over nadenken en je kunt je woorden als niet gesproken be schouwen vóór het geval je over je overhaaste aanzoek berouw begint te krijgen". Peters zette een boos gezicht. „Dat duurt nog een paar weken. Edna. Ik kan de gedachte niet vér- dragen, dat er iederen dag een an dere vlerk kan komen en onbe schofte dingen tegen je zeggen. Bo vendien hindert het me, zooals die opgeblazen vrouwspersonen zich te genover je kunnen gedragen. En dan mag ik ook niet al te lang bij je in de turnzaal blijven, dat zou jeu, zooals je al gezegd hebt, com- promitteeren. Maar ik zou juist al tijd bij je willen zijn. Ieder uur zonder jou is voor mij verloren, ik heb er geen plezier in". „Geloof je, dat dat altijd zoo zal Wijven?." „Altijdbezwoer Peters met overtuiging. Ze zaten in een cSfé'tje in een van de bochtige nauwe straatjes van Casablanca. Vóór hen debatteerden drie inboorlingen over den aankoop van een kudde schapen. De drie Muzelmannen waren zoozeer in hun handel verdiept, dat zij aan het paartje achter hen geen aandacht schonken. Verder op straat was een soldaat in gesprek met een meisje. De waard, een Turk, had voor wat er gebeurde heelemaal geen belang stelling; hij was waarschijnlijk be zig, zijn kas na te tellen. En Edna keek Peters nog steeds in de oogen. „Lieverd", zei ze zachtjes. Daarop zette zij haar groote stroohOed recht en zeide: „Ik zou dolgelukkig zijn, als je niet rijk was. Dat je rijk bent, hindert me vreeselijk. Het leven is veel mooier, als je niet alles kunt doen, waar je zin in hebt en dan kun je het na een poosje toch, maar het is dan steeds een wensch, die in vervulling gaat. Ik kan me een le ven zonder verlangens haast niet voorstellen". „Je bent een baby",* zei Peters. „We zullen heusch niet al onze wenschen kunnen vervullen, wees daar maar gerust op! We kunnen ons heel wat minder veroorloven dan je denkt". Peters aarzelde een oogenblik, daarna voegde hij eraan toe: „Ik bezit namelijk niets dan een gewoon middelmatig verstand en mijn gezonde botten. Dat is alles, Edna. Maar dat hoeft niemand te wetena dat is alleen maar voor jou bestemd". Edna glimlachte niet meer. „Mag ik je eens wat vragen?" vroeg ze tamelijk bedeesd. „Alles", zei Peters. Edna kreeg een kleur. „Ik heb natuurlijk gisteren en vannacht een beetje over je nage dacht. Henry. Dat is logisch, niet waar?" „Volkomen logisch", zei Peters, wien het onbehaaglijk te moede werd. „Nu dan". Edna aarzelde een oogenblik, daarna sprak ze s'^el en vastbesloten. „Geef het op„. Henry. Het is een leven vol angst, zonder rust, het is maar een half leven. Ik v/eet precies, _dat je geen Amerikaan bent. Je hebf alleen om een bepaal de reden een Amerikaan van jezelf gemaakt. Als je het opgeeft, laat ik het contract impt de maatschappij loopen en reis "ik met jou samen terug". Het bloed was Peters langzaam naar het gezicht gestegen. „Wat denk je wel van me, Edna? Houd je me voor een oplichter?" „Neen", zei Edna snel. „Ik houd je voor een fatsoenlijken jongen, maar ik ben er van overtuigd, dat je je met een vies zaakje ingelaten hebt". „Edna", zei Peters, „er zijn dingen die van het gewone afwijken, maar daarom nog geen vieze zaakjes zijn!" „Je zegt, dat je niets bezit, en je reist in een luxe-hut!" „Neem eens aan, dat ik de verte genwoordiger ben van een groot concern en dat ik als zoqdanig deze reis maak! Peters was verlegen en ergerde er zich over. „Neem eens aan, dat ik deze reis in opdracht van mijn firma moe tmaken!" „Ja, maar dat neem ik niet aan!" Edna bleef koppig. „Je bent rijke lijk geheimzinnig. Ik ben in het algemeen niet nieuwsgierig, als het de privé-aangelegenheden van an dere menschen betreft, maar je wil toch voor mij geen vreemde zijn! Ik zou het er nu wat mijzelf betreft op het oogenblik bij kunnen laten, ik zou tot mezelf kunnen zeggen, dat ik aan je geloof en daarmee basta, naar sedert gisteravond, sedert iemand je overboord gegooid heeft Henry, wees toch verstandig! Ge loof je nu ook, dat die filmspeler het gedaan heeft? Die zou toch nooit zoo koelbloedig hebben kunnen zijn. Ik laat er me niet van afbrengen, het was een ander!" „Om iemand over boord te gooi- jn", verklaarde Peters, „heeft men geen moed noodig. Dat kan de laf ste kerel!" „Neen!" Edna werd bijna heftig „Als iemand hem nu zou hebben gezien? Verbeeld je je werkelijk dat die vent om een draai om zijn ooren, die hij gekregen heeft, alles op het spel zet eer, beroep, vrij heid? Dat, wat daar gebeurd is, durft alleen maar iemand, wien het om hoogere dingen gaat, iemand, die er groot voordeel van heeft, als jij verdwenen bent. Dat moet je toch met me eens zijn!" „Edna", zei Peters, „je weet niet, hoe een oorvijg een^man kan kren ken. En dan nog iets: de man, die het anders gedaan zou kunnen heb ben ik geef toe, er is er een die man kon het niet geweest zijn, want die was ergens anders bezig". Edna verzonk in stilzwijgen. Ook Peters liet zijn gedachten den vrij en loop. Geheel zonder opzet trok Edna haar hand uit de zijne, waar de hare naar goed oud gebruik al dien tijd gelegen had. Zij opende haar taschje en begon zich te poe deren. „Ik wil er geen geheim van ma ken", zei ze, „ik houd heel van je. Ik wil ook graag met je trouwen, Henry, maar pas wanneer al die ge heimzinnigheid ophoudt, als je bent, wie je werkelijk bent". „Maar Edna!" zei Peters. „Niks Edna, ik wil het niet. Ik moet mijn leven lang je kameraad zijn en jij hebt niet eens zooveel vertrouwen in me, dat je me alles kunt zeggen. Wanneer er een vrouw in 't spel was, zou ik minder nieuws gierig zijn, dan zou ik tot mezelf zeggen, hij moet die zaak nog eerst in orde maken. Maar er is geen vrouw in het spel, hier gaat het om andere dingen. Laten we dus tot New-York wachten, laten we wach ten, tot jouw concern je toestem ming geeft, mij te zeggen wie je bent. Tot zoolang zullen we geduld hebben". (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5