DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. VELE BOMBARDEMENTEN OP GRIEKSCHE MILITAIRE DOELEN. Grieksche troepen aan de Macedonische grens trekken terug. Succesvolle aanvallen op Britsche schepen. Vijfhonderd vliegtuigen werpen meer dan 500.000 k.g. bommen op Coventry. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland. Eeri groot aantal Britsche vliegtuigen neergehaald. De toestand in Egypte. Beleediging van Duitsche persoonlijkheden. Naar verboden zender geluisterd. VERDUISTERINGS- TIJDEN van 17.47 tot 9.04. van 17.46 tot 9.06 op 19.53 onder 10.56 op 20.47 onder 11.47 ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 142e Jaargang, No. 272. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Zaterdag 16 November 1940 Het Italiaansche weer- machtsbericht. Ergens in Italië, 15 Nov. (Stefani) In zijn weermachtsbericht no. 161 maakt het Italiaansche hoofdkwar tier het volgende bekend: In Epirus (Griekenland) normale activiteit van patrouilles en artille rie. Onze luchtmacht ondernam tal van herhaalde bombardementen op de militaire doelen van Korfoe, La- risa en Argostoli, op de brug der landengte van het Prespa-meer, welke onbegaanbaar werd gemaakt, op artillerie-stellingen, op het vlieg veld Fiorina, waar vijf vliegtuigen op den beganen grond vernield of ernstig beschadigd werden, op de zóne Janina-Kalibaki-Metzovo, den sector van Korcha en de baai van Soeda (eiland Kreta). Tijdens lucht gevechten werden dertien vijande lijke vliegtuigen van verschillende types Blenheim en Potez neer gehaald. 4 van onze toestellen die tijdens de gevechten getroffen wer den, konden op hun vliegvelden landen. Een van onze toestellen wordt vermist. In den nacht van 9 op 10 Novem ber heeft de duikboot Caponi zoo als reeds gemeld met drie torpe do's een slagschip van het type Ra- millies getroffen, dat met twee an dere vaartuigen het vliegtuigmoe derschip Illustrious escorteerde in het kanaal van Sicilië. Grieksche troepen trekken terug. Belgrado, 15 Nov. (D.N.B.) De correspondenten van Politika en Vreme, die langs de Joegoslavisch- Grieksche grens gestationneerd zijn, melden beiden, dat de Grieksche troepen gisteren aan het front van Macedonië zich bij verrassing heb ben teruggetrokken. De Grieksche troepen staan thans aan de linie Cerje-Biblisjte-Brajtsjina-Bosjurja. In het Moravagebergte zijn de Grieksche troepen circa vijftien ki lometer teruggetrokken. De luchtoorlog boven Griekenland. Tirana, 15 Nov. (Stefani) De spe ciale correspondent van Stefani aan het Grieksche front schrijft, dat gisteren bij luchtgevechten boven Griekenland dertien vijandelijke toestellen zijn neergeschoten door Italiaansche jagers. De Italianen verloren een toestel. De inzittende kwam met zijn valscherm veilig be néden, hoewel Engelsche vliegers het mitrailleurvuur op hem open den. De Italiaansche bommenwerpers blijven de militaire inrichtingen van den vijand stelselmatig vernie tigen. Zij hebben geen enkele zóne overgeslagen. Alleen al op de instal laties te Larissa zijn verscheidene tientallen tonnen bommen geworpen. De zóne der krijgsoperaties is let terlijk gebeukt. In het merengebied valt de schade duidelijk in het oog. De Grieken kunnen met het oog op de waakzaamheid der Italiaansche luchtmacht hun troepen niet over dag verplaatsen, zoodat zij dat des nachts moeten doen. Een Italiaansch verkenningsvlieg tuig, dat door zeven toestellen werd aangevallen, wist een der aanvallers neer te schieten en te ontkomen. Bij aankomst bleek een der bestuurders aan den voet gewond te zijn. Hij had zijn wond verzwegen om zijn metge zel niet ongerust te maken. Bij een aanval op Durazzo hebben Engelsche vliegtuigen het pand^ waar het Britsche consulaat geves tigd is geweest, vernield. Het Duitsche Weermachts bericht. Berlijn, 15 November (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Ondanks sterke belemmering door hevige stormen ondernam het lucht- wapen ook op 14 November zijn stelselmatige verkennings- en aan- valsvluchten. Op 500 K.M. ten W. van Ierland vernietigde een zwaar gevechtsvliegtuig een Britseh koop vaardijschip van 5000 ton door twee bommen, die midscheeps en op het achterschip troffen. Het schip ge raakte in brand en bleef met slagzij liggen. Lang de Schotsche kust wer den twee schepen van 2000 en 7000 ton aangevallen. Het grootste schip zonk na een ontploffing, terwijl het. andere schip in nood geraakte. Door voltreffers werd voorts in het N. deel van de Noordzee een schip van 5000 ton tot zinken gebracht. Ter hoogte van Great-Yarmouth kreeg een Britsche torpedojager een zwa- ren bomtreffer midscheeps. Duik bommenwerpers deden aanvallen op het radiostation van Dover, dat drie voltreffers van zwaar kaliber kreeg. In den loop van den dag ontstonden er ondanks de ongunstige weersge steldheid boven het Kanaal en Zuid- Engeland een reeks zware luchtge vechten, die voor onze jagers een succesvol verloop hadden. Toen het weer beter was geworden, kon het iuchtwapen in den nacht van Don derdag op Vrijdag als vergelding voor de Britsche aanvallen op Mün- chen, den vijand door een grooten aanval op belangrijke bewapenings centra in Midden-Engeland een bui tengewoon zwaren slag toebrengen- Bijzonder hevig en succesvol was daarbij de onafgebroken aanval van sterke formaties. Coventry, waar talrijke motorfabrieken en groote inrichtingen der industrie vanvlieg- tuigonderdeelen alsmede anders voor de oorlogvoering belangrijke inrichtingen met bommen van zwaar en het zwaarste kaliber bestookt werden, die geweldige verwoesting en aanrichtten. Enorme brandhaar den, die door groote voorraden grondstoffen gevoed werden en tot ie kust van het Kanaal zichtbaar Slechts geringe schade aangericht. Volgens het Duitsche weermachts bericht probeerden de Engelschen in den nacht van 14 op 15 November de rijkshoofdstad met sterke krachten aan te vallen. De voorgenomen groote aanval mislukte evenwel op het doortastende optreden van de lucht doelartillerie. Slechts twaalf Engel sche vliegtuigen slaagden erin dien tengevolge in Berlijn te bereiken. Daarvan werden er drie boven de stad zelf, en drie andere aan den rand van de stad door luchtdoelartil lerie neergeschoten. Zes Britsche bombardementsvliegtuigen waren reeds in het westen kort nadat zij over de kust waren gevlogen door luchtdoelartillerie neergehaald. De vijandelijke bommen richtten slechts geringe persoonlijke en eeni- waren, voltooiden het vernietigings werk. Behalve wapenbedrijven werden in de Midlands nog een groot aan vullingskamp van het Britsche Iuchtwapen en een gasfabriek met merkbare uitwerking aangevallen Ir. denzelfden nacht werd de aanval op Londen stelselmatig voortgezet. Andere aanvalsdoelen waren be langrijke militaire ojecten in Z.- en Midden-Engeland. Nader wordt gemeld, dat met inbegrip van de 5000 ton van den Atlantischen Oceaan heeft de Duit sche luchtmacht gisteren dus ten minste 17000 ton koopvaardijscheeps- ruimte tot zinken gebracht en 27000 ton benevens een torpedobootjager ernstig beschadigd. Vijf Britsche mijnenvegers verloren. Berlijn, 15 November (D.N.B.) De Britsche admiraliteit maakt bekend, dat de Britsche vloot den laatsten tijd vijf mijnenvegers heeft verloren, en wel de Renovia. de Sevra, de Girl Helen, de William Wenney en de Stella Orion. Op de schepen Sevra en Stella Orion zijn geen dooden gevallen, aldus de be kendmaking. Duitsche aanval op Dover. Berlijn, 15 November (D.N.B.) Eeng roep Duitsche duikbommen werpers heeft .gistermiddag, naar het D.N.B. verneemt, de haven van Dover en het in de buurt gelegen radiostation aangevallen. Verschei dene zware bommen troffen het hoofdgebouw en eenige andere ge bouwen van het radiostation. In de haven van Dover werden een duik boot en een schip van ongeveer 3003 ton met succes aangevallen. Er ont stonden bij dezen aanval hevige luchtgevechten door de Duitsche stuka's werden hierbij twee Spitfires en door de Duitsche jachtmachines eveneens twee Spitfires neergescho ten. De luitenant-kolonel Galland behaalde bij deze gevechten zijn 51ste luchtoverwinning. Ruim 500 Duitsche vlieg tuigen in den aanval. Berlijn, 15 November (D.N.B.) Ver over de 500 gevechtsvliegtuigen waarvan elk ruim duizend kilogram ge materieele schade aan. Op Ham burg en Bremen, alsmede op twee andere plaatsen in Noord-Duitsch- iand werden eenige bommen gewor pen. De vijand verloor op 14 November en in den nacht van 14 op 15 No vember twintig vliegtuigen, waarvan zeven in luchtgevechten, twaalf door luchtdoelartillerie en een door ma rine-artillerie. Vijf eigen toestellen zijn niet te ruggekeerd. De verijdelde aanval op Berlijn. Berlijn, 15 Nov. (D. N. B.) Naar het D. N. B. verneemt, bedraagt het aantal Britsche bommenwerpers, dat vannacht boven de rijkshoofdstad is neergehaald, meer dan 75 procent van alle Britsche machines, die aan den nachtelijken aanval op Berlijn hebben deelgenomen. Een nieuw kabinet gevormd. Athene, 15 Nov. (A.N.P.) Naar Transocean meldt, heeft koning Fa- roek van Egypte gisteren bij de ope ning van het parlement een rede ge houden, waarin nadrukkelijk werd gewezen op Egypte's vaste besluit zijn souvereiniteit te handhaven, maar hij met geen woord repte van Egypte's bereidheid om tegemoet te komen aan de Engelsche wenschen, die verder gaan dan het Egyptisch Engelsch verdrag voorschrijft. In de verklaring van den koning, dat Egypte a* zijn verdragsver plichtingen teger\ver Engeland is nagekomen, zien politieke kringen in Egypte, naar uit Caïro wordt ge meld, ten volle bevestigd, dat Egypte niet bereid is meer voor Engeland te doen dan tot dusverre en dat diens volgens alle Engelsche bemoeiingen, die laatstelijk door Eden's reis naar Caïro nog aanzienlijk versterkt wer den, om Egypte tot deelneming aan den ooi-log aan de zijde van Enge land te bewegen, voor en na in Egypte op het hevigste verzet stui ten. Nieuw Egyptisch kabinet. Beiroet, 15 Nov. (D.N.B.) Koning Faroek van Egypte heeft reeds van daag een nieuw kabinet gevormd. Premier is thans Hoessein Sirry Pasja, die ook het ministerie van binnen- en dat van buitenlandsche zaken bezet. Ook andere ministeries hebben een nieuwen chef gekregen. Zoo is Hassan Sadek Pasja minister van financiën geworden. De nieuwe minister-president is in 1938 in het kabinet van Mohammed Mahmoed Pasja minister van arbeid geweest en vorig jaar in dat van Ali Maher Pasja minister van financien. Het overlijden van Sabri Pasja. Milaan, 15 Nov. (D.N.B.) De noord- Italiaansche bladen hóuoen zich ook vandaag nog bezig met het geheim zinnige overlijden van den Egypti- schen minister-president. De Stampa publiceert een lang artikel van haar correspondent te Beiroet dat zich uitvoerig bezig bommen uitwierp, hebben vannacht deelgenomen aan de massa-aanval len van het Duitsche Iuchtwapen op het Britsche bewapeningscentrum Coventry. Bij elkaar werden, naar thans bekend wordt, ruim 500.003 kilogram brisantbommen en onge veer 30.000 brandbommen uitgewor pen. De uitwerking was ontzettend In korten tijd stonden alle groote en de vele kleine fabrieken in brand en vormden zij na enkele minuten een groote vlammenzee. De vuur schijn was ruim 200 K.M. verder tot het Kanaal toe zichtbaar. Deze aan val heeft een der belangrijkste Engelsche bewapenigscentrum kapot gemaakt. Coventry is de stad der vliegtuigmotorenindustrie. Hier zit ten de leveranciers van de groote Engelsche vliegtuigfabrieken, die in de eerste plaats vliegtuigmotoren, motoronderdeelen en andere belang rijke metalen deelen voor vliegtui gen vervaardigen. De geheele stad vormt een opeenstapeling van spe ciale fabrieken, van de groote fir ma's Armstrong, Standard-motors, Daimler, Humber, Hillmans, Bred- stone, Haphing e.a. tot de kleine be drijven toe. Al deze ondernemingen zijn in een nacht vernield. De Engelsche vliegtuigindustrie heeft een vernietigenden slag geleden. houdt met de doodsoorzaken. De be richten, die men direct uit de Egyp tische hoofdstad kan ontvangen, zijn niet talrijk, aldus schrijft het blad, omdat de Engelsche autoriteiten alles in het werk stellen, om in het buitenalnd, evenals in het binnen land, den toestand die het gevolg is van deze sensationeele gebeurtenis te verdoezelen. Men weet slechts, dat er in Egypte een werkelijken paniek toestand en terreur heerscht. In Caïro, in geheel Egypte en in de geheele Arabische wereld is er nauwelijks iemand, die gelooft dat de minister-president een natuur lijken dood is gestorven. Nog nooit is het voor een land zoo moeilijk ge weest zijn onafhankelijkheid te be waren en het eigen lot te bepalen als voor Egypte in het huidige oogenblik. In vele steden van het Nabije Oosten spreekt men er open lijk over dat de Egyptische premier met opzet door een of ander gif is omgebracht. De Stampa maakt in dit verband ook nog melding van de reis van den Engelschen minister van oorlog, Eden, naar Egypte. Hem was het, volgens het blad, niet gelukt den premier van meening te doen veranderen. In deze duistere, tragi sche affaire vermoedt een ieder de hand van de intelligence service. EEN TELEGRAM VAN MOLOTOV. Berlijn, 15 Nov. (D.N.B.) Molotov heeft bij het verlaten van het Duit sche gebied het volgende telegram aan den Führer gezonden: „Op het punt het Duitsche gebied te verlaten, verzoek ik u, mijnheer de rijkskanselier, mijn dank te aan vaarden voor de vriendschappelijke ontvangst, die mij in Duitschland ten deel gevallen is". Aan von Ribbentrop heeft Molotov het volgende telgram gezonden: „Aanvaard u, mijnheer de rijks minister, mijn oprechten dank voor de gulle, hartelijke ontvangst, die mij en mijn reisgenooten ten deel is gevallen in de dagen van ons ver blijf in Duitschland, die zoo rijk aan herinneringeij zijn". OPNIEUW BRAND IN HET AMERIKA ANSCHE MINISTERIE VAN OORLOG. Washington 15 Nov. (D.N.B.) Van daag is een kleinen brand uitge broken in het ministerie van oorlog. Pas kortgeleden is een geheele vleu gel van het gebouw uitgebrand. De brand kon dezen keer snel gebluscht worden zonder aanzienlijke schade aan te richten. DE KRIJGSVERRICHTINGEN IN CHINA. Ergens in Noord-China, 15 Nov. (Domei). De Japansche strijdkrach ten hébben operaties ingezet tegen 20.000 man Chineesche communisti sche troepen in de grensstreek tus- schen Sjansi Tsjahar en Hopeh. De operaties begonnen 10 November Thans zijn posities ingenomen, die de Japanneezen in staat stellen de Chi- neezen te omsingelen. ZOMERSCHE WARMTE IN HONGARIJE. Boedapest, 15 Nov. (D.N.B.) Ten gevolge van aanhoudende warme luchtstroomingen uit het zuidoosten heeft de dagtemperatuur in de Hon- gaarsche laagvlakte en in west- Hongarije de hoogte van zomersche warmte bereikt. In laatst genoemd gebied steeg de thermometer op vele plaatsen tot twintig graden Celsius. Boedapest had vijftien graden. EEN ONDERHOUD TUSSCHEN BADOGLIO EN KEITEL. Berlijn, 15 Nov. Officieus wordt gemeld: Naar in Berlijnsche perskringen bekend wordt, zijn heden in Inns bruck besprekingen geopend tus- schen de chefs van het opperbevel der Duitsche en der Italiaansche weermacht, maarschalk Badoglio en generaal-veldmaarschalk Keitel, als mede tusschen hun wederzijdsche staven. ANTONESCU VOERT BESPREKINGEN. Rome, 15 November (Stefani). Graaf Ciano heeft vanmiddag gene raal Antonescu ontvangen. De be spreking duurde meer dan drie kwartier. Vervolgens bracht Anto nescu een kort bezoek aan de ge- denikteekenien van de eeuwige stad, waarbij hij door de bevolking hartelijk werd toegejuicht. Daarop begaf hij zich naar het Palazzo Venezia, waar hij door den duce in tegenwoordigheid van Ciano werd ontvangen. Tijdens de bespreking, die gekenmerkt werd door een groote hartelijkheid en die onge veer anderhalf uur duurde, werden de verschillende vraagstukken der beide landen in het kader der as- politiek besproken. Om 18.45 uur vertrok de gene raal naar de Roemeensche legatie, waar hij tegenover vertegenwoor digers der Italiaansche pers eenige verklaringen aflegde. In de zalen van de Roemeensche academie te Rome is vanmiddag een film over de legionnaire bewe- tg vertoond. HET AANTAL WERKLOOZEN IN NOORWEGEN. Oslo, 15 Nov. (D.N.B.) Door de samenwerking tusschen de Duitsche en Noorsche autoriteiten is het ge lukt, het aantal werkloozen met rond zeventig procent te verminderen. Noorwegen heeft op het oogenblik rond 40.000 werkloozen tegen naar schatting 138.000 op het zelfde tijd stip van het vorige jaar en 136.000 in 1938. Als een nieuwe maatregel voor het bestrijden der werkloosheid is zoojuist een werkloozenverzeke- ring ingesteld. Kantoorbediende noteerde woorden van collega. Het Duitsche Landgerecht te Den Haag heeft gisteren een zitting gehouden. Terecht stond een 27-jarige gehuwde kantoorbedien de uit Den Haag, wien te laste was gelegd, dat hij begin Augustus kwaadwillige opmerkingen had gemaakt in verband met hooge Duitsche persoonlijkheden. Naar hij ter terechtzitting verklaarde, kon hij zich niet herinneren er scheldwoorden aan te hebben toe gevoegd. Dit werd evenwel ver klaard door een als getuige gehoor- den collega kantoorbediende, die de gewraakte woorden dadelijk had opgeschreven. De Staatsanwalt achtte bewezen, dat hier een jegens Duitschland vijandige uiting was gedaan. De jarenlange hetze tegen Duitsch land moet eindelijk ophouden en daaraan moet de Duitsche recht spraak medewerken. Spr. nam in aanmerking, dat het feit zoo lang geleden had plaats gehad en eisch- te daarom een gevangenistraf van zes maanden met aftrek van het voorarrest. Het Landgerecht veroordeelde den kantoorbediende tot een ge vangenisstraf van vier maanden met aftrek van twee maanden voorloopige hechtenis en in de kosten van het geding. Het gerecht nam in aanmerking, dat het feit was gepleegd kort na de bezetting van ons land, toen de gemoederen nog tamelijk in beroering waren. Voor het Duitsche Landgerecht te Den Haag heeft terecht gestaan een 28-jarige ongehuwde assistent aan de Landbouw-hoogeschool te Wageningen, woonachtig te Ben- nekom, wien te laste was gelegd, dat hij tot einde Juli opzettelijk naar verboden zenders had geluis- Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond 17 November Maans op- en ondergang 17 Nov.: (18 Novemba») 18 November (19 November) De secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het departe ment van landbouw en visscherjj deelt mede: VLEESCH. Van de vleeschkaart geeft gedu rende het tijdvak van Maandag 18 November tot en met Zondag 24 November a.s. elk der vier met „09 vleesch" gemerkte bonnen recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, óf een rantsoen vleeschwaren. De met „09 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft gedurende dat tijdvak uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 24 Novem ber a.s. nog niet gebruikt zijn, blij ven nog geldig tot en met Zondag 1 December a.s. Ook voor deze bonnen geldt, dat zij gedurende de tweede week van hun geldigheids duur dus vana 25 November tot en met 1 December a.s. niet ge bruikt zullen mogen worden >n hotels, restaurants e.d. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht be draagt 75 gram voor gerookt of ge kookt varkens-, rund- of kalfs- vleesch en voor gerookte worst soorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knak worst, 125 gram voor leverartikelen, tongenwost en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. EIEREN. De met „64" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje geeft gedurende het tijdvak van Maandag 18 November tot en met Zondag 24 November a.s. recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 24 November nog niet ge bruikt zijn blijven voorts geldig tot en met 1 December a.s., met dien verstande dat ook zij gedurende de week van 25 November tot en met 1 December a.s. niet gebruikt mo gen worden in hotels, restaurants, e.d. terd. Verdachte bekende, naar den Engelschen zender te hebben ge luisterd, hoewel hij wist dat dit verboden is. Dit geschiedde echter niet dikwijls. Hij wilde zich een eigen beeld vormen van den toe stand. De Staatsanwalt deed in zijn requisitoir uitkomen, dat het be treffende verbod niet gericht is tegen de Nederlandsche bevolking, doch dat het voor geheel Duitsch land geldt sinds het uitbreken van den oorlog. Het is een zuiver mili taire maatregel, daar men zich verdedigen moet tegen den vloed van leugens der Engelsche zenders. Een verzachtende omstandigheid achtte spreker, dat verd. niet had geluisterd op grond van een jegens Duitschland vijandige gezindheid en daarom eischte hij gevangenis straf van vier maanden met aftrek van het voorarrest en een geldboe te van 250 gulden. De assistent werd veroordeeld tot gevangenisstraf van drie maan den en 250 gulden boete, van wel ke straf de geheele gevangenistraf en 100 gulden boete door het voor arrest vervallen werden verklaard. Tevens werd bevel tot oogenblik- kelijke vrijlating gegeven, terwijl het radio-apparaat werd verbeurd verklaard. ADVERTEEREN IN DE KRANT BRENGT U NADER TOT UEN KLANT.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1