STILLE NO. 9 STAD EN OMGEVING Politie zal streng optreden. AGENDA Huisvrouwen-beurs, LAATSTE BERICHTEN In deze tijden van stroombesparing PHILIPS „BI-ARIITA' LAMPEN. De beste en zuinigste lamp ooit door Philips vervaardigd TOONEEL. CHARLES FLANDERS 44 AMSTERDAMJ BEURS EERSTE BLAD. EERSTE BEAD Alkmaar, Zaterdag. Niet langer wordt gewaarschuwd. Van de zijde der politie wordt ons medegedeeld, dat niet langer meer waarschuwend wordt opgetre den tegen hardnekkige overtreders van de thans overbekende bepa lingen: „Er moet dagelijks tusschen zons ondergang en zonsopgang verduis terd worden". Vooral in de morgenuren worden overtredingen geconstateerd. De zaklantaarns zijn thans goed gekeurd en hier kan thans stevig worden opgetreden. In ieder geval zal tegen dengene, die zijn zak lantaarn naar voren of omhoog laat schijnen, door de politie proces-ver baal worden opgemaakt, terwijl de zaklantaarn in beslag zal worden genomen. In het belang van de veiligheid van het verkeer zal streng de hand worden gehouden aan de regelen van den weg. Het zijn voornamelijk de wielrijders en de voetgangers, die gedachtenloos de meest voor de hand liggende en dus noodzakelijke verkeersbepalingen overtreden. Het bijvoorbeeld op een slappe wijze uitsteken van de hand, om richting aan te geven, zal als zijnde onvoldoende worden geverbaliseerd.. Om het gemotoriseerde verkeer, dat als vanzelfsprekend op grootere snelheid is ingesteld, zoo goed mo gelijk te doen functionneeren, zul len de wielrijders zich aan hun ver plichtingen overeenkomstig de motor- en rijwielwet dienen te hou den, welke voorschrijft, dat men bij rechtshouden zich niet verder van den kant van den weg mag verwij deren, dan door de omstandigheden gerechtvaardigd is. Voetgangers dienen den rijweg als vanzelfsprekend te mijden. Men kan vooral bij het uitgaan van ker ken of groote bijeenkomsten nog veelvudig opmerken, dat rijwielpa den als wandelwegen worden gebe zigd, hetgeen ook strafbaar is. Het publiek gelieve te bedenke, dat het bij het verbaliseeren door de politie het slachtoffer is van zijn eigen onnadenkendheid en daardoor een gevaar voor zijn medemenschen. Tegen wielrijders, die zondigen, zullen tegelijkertijd andere maatre gelen kunnen worden toegepast. Men zij dus gewaarschuwd! ALKMAAR KRIJGT EEN CENTRALE ARBEIDSBEURS. De secretaris-generaal van het de partement van sociale zaken heeft vastgesteld, dat er 37 gewestelijke arbeidsbureaux zullen worden inge steld, o.a. te Alkmaar, Amsterdam en Haarlem. De directeur-generaal van het rijksarbeidsbureau zal bepalen wan neer de gewestelijke arbeidsbureaux hun werkzaamheden zullen aanvan gen. Blijkens een publicatie van den secretaris-generaal, het waarnemend hoofd van sociale zaken, is o.m. be paald, dat in Alkmaar één der Cen trale Arbeidsbeurzen gevestigd zai worden. Uit welingelichte bron ver nemen wij, dat de directeur van de- arbeidsbeurs in Den Helder direc teur wordt van de Centrale Arbeids beurs. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 17 November is de apotheek van B. H. J. Schouten, Emmastraat 64, geopend. Op Zon- en Feestdagen en ge durende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgen den morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. Deze nachtdienst gaat in op Zater dagavond 8 uur. DE VERBINDINGSWEG NAAR HET VLIEGVELD. Blijkens een mededeeling van B. en W. in de laatste raadsvergadering te Bergen zal thans de verbindings weg BergerwegMeerweg langs den Nesdijk als centraal werkobject wor den uitgevoerd. Maandag a.s. zal mei het afwerken van den weg met 20 man worden begonnen. Dit aantal zal geleidelijk tot 60 man worden 'opgevoerd. HET ST. NICOLAASFEEST KAN- OP BESCHEIDEN SCHAAL DOORGAAN. Wij vernemen heden van den heer W. Strubbe, secretaris van de Sint Nicolaas-commissie, dat de gecollec teerde en nog binnengekomen gel den mogelijk maken, dat althans de feesten voor de kleuterscholen, voor de le en 2e klassen en voor de 3e en 4e klassen der openb. lagere scholen doorgang kunnen vinden. Er bestaat gegronde hoop, dat ook het feest voor de hoogste klassen, zij het op be scheidener schaal dan vorige jaren, gegeven kan worden. VAKDIPLOMA VOOR KRUIDENIERS. Deze week slaagden te Amsterdam voor bovenbedoeld examen o.a. mej. A. M. Lansen te Alkmaar en de hee- ren J. Veenis Jr. te Heiloo en S. G. v. d. Haagen te Nieuwe Niedorp. ANNIE VAN EES EN COR. VAN DER LUGT MELSERT IN „OVERSCHOTJE". Een van de stukken die steeds op het reportoire blijft is „Overschotje". Dit blijspel in drie bedrijven van Dario Niccodemi had al dadelijk in de opvoering van het vroegere Hof stad Tooneel succes en het is dan ook tot heden onafgebroken op het repertoire gebleven. Het dankt dit in de eerste plaats aan den heer en mevr. v. d. Lugt Melsert, aan de laatste misschien nog het meest, omdat de rol van Overschotje als voor haar geschre ven is. Wij zouden geen tweede actrice in ons land kunnen noemen in staat dit ltaliaansche volkskind zoo geestig en zoo gevoelig tevens te kunnen spelen. Elk accent van den tekst komt bij haar verbluffend raak over het voet licht en zij weet de overgangen van het komische tot het teere en om gekeerd steeds weer verrassend zuiver te geven. Cor v. d. Lugt Melsert staat haar als Titus Sacchi prachtig ter zijde. Hij speelt de rol zeer fijn en licht en weet steeds zijn effecten met de schijnbaar eenvoudigste middelen te maken. Dinsdag 19 November belooft dan de zooveelste mooie tooneelavond in 't Gulden Vlies te worden. HEILOO. Ontwikkelingsavond. - Bij den ontwikkelingsavond, welke Don derdagavond in De Rustende Ja ger plaats had, was de zaal tot de laatste plaats bezet. Na een inlei ding van den heer C. ten Brug- gencate heeft de heer Petit een causerie gehouden over West- Indië, verduidelijkt met lichtbeel den. In tegenstelling met Oost- Indië is West-Indië een arm land, althans te oordeelen naar de leef wijze der bevolking. Een mengel moes van volkeren en talen, die zoo goed als geen eischen stelt aan het leven. Zij wohen in een hut en een handvol rijst is voor dit na tuurvolk voldoende. De kleeding bestaat slechts uit een lendendoek, althans in het dagelijksche doen en laten. Het land is rijk aan natuur schoon en heeft op meerdere plaat sen een rijken bodem. De spreker meende dat emigratie kon plaats hebben, wanneer men het land malaria-vrij kan krijgen. De be volking, die zeer bijgeloovig is, heeft een broertje dood aan wer ken. Alleen als zij iets wil, wat boven het „gewone" gaat, werkt zij. De beschaving heeft ook daar baan gebroken, de bevolking heeft kennis gemaakt met de westersche beschaving, hoewel lang niet altijd in haar voordeel. De mooie plaatjes van de oer wouden, de kampongs, de slaven hutten, bijeenkomsten van vreug de en leed, het was alles interes sant. Het publiek heeft den spre ker een gul applaus gebracht en hem een „tot weerziens" toege roepen. ZUIDSCHARWOUDE. De uitreiking van de ingele verde kleeding van de Winter- kleedinghulp heeft ook hier plaats gehad. Het aantal aanvragers was grooter dan het aantal beschik bare kleedingstukken, zoodat en kelen moesten worden teleurge steld, terwijl er ook aanvragen wa ren ingediend voor andere dan de ingeleverde artikelen, waaraan natuurlijk niet kon worden vol daan. Bioscopen. Victoria-theater, 7 uur, hoofdnum mer Verbannen (rom.-dram.); hoofd rol Zarah Leander. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af door- loopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3,. matinee. Harmonie-theater, 7.15 uur, hoofd nummer Julika (rom.); hoofdrollen Paula Wessely en Attila Hörbiger. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af door- loopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Kamermeisje 3 maal bellen (kom.); hoofdrollen Hans Leibelten Jesse Vihrog. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag 2 en 4.15 uur voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Madame de Pompadour (hist.- rom.); hoofdrollen Kathe von Nagy, Leo Slezak, Willy Eichberger. Toe gang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag 2 en 4.15 uur voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zaterdag 16 November. 2.30 uur, Harmonie, concert H.O.V. 2 en 4 uur, 't Gulden Vlies, voor stelling van Dik Trom (geluidsfilm). 7 uur 't Gulden Vlies, 2e dona teursconcert Postfanfare. 711 uur, Savoy-American-bar, op treden Jan v. d. Brink met zijn band. Zondag 17 November. 3.3011 uur, Savoy-American-bar, optreden Jan v. d. Brink met zijn band. 2.30 uur, Kapelkerk, solistenconcert ten bate van het orgelfonds. Maandag 18 November. 7 uur, Rustende Jager te Heiloo, ledenvergadering Ijsbaan Heiloo. NOORDSCHARWOUDE. Winterkleedinghulp. - Vrijdag heeft alhier de uitreiking plaats gehad van de winterkleeding, welke eenigen tijd geleden is inge leverd ter verkrijging van een vergunning voor het koopen van nieuwe winterkleeding. Een groot aantal kleedingstuk ken kon worden uitgereikt aan de aanvragers, maar niet allen konden worden bediend, aangezien de menschen artikelen hadden aange vraagd, welke niet ingeleverd wa ren. Men had een beperkte keus. Textielproducten, zooals onder goed e. d., konden niet worden verstrekt. Over het geheel geno men waren de menschen blij met hetgeen zij toegewezen kregen. WARMENHUIZEN. Winterhulp Nederland. - Woens dagmiddag werd ten gemeentehuize bet comité voor „Winterhulp Neder land" geïnstalleerd door den burge meester in zijn functie als plaatselijk directeur. Na een uiteenzetting van het doel en streven van winterhulp werd be sloten, dat de comité-leden op 29 Nov. a.s. een huis-aan-huis-colleete zal worden georganiseerd. Het plaatselijk bureau van de „Winterhulp Nederland" is gevestigd ten gemeenteheuize en op eiken werkdag geopend van 34 uur. De genen, die zich als medewerker(ster) wil beschikbaar stellen, kan zich daar aanmelden. Giften kunnen nu- reeds worden gestort op post-giro nr. 22395. BERGEN. Algemeene vergadering van „Het Witte Kruis". - Donderdagavond hield onder voorzitterschap van den heer Taapkpn de afdeeling Bergen van Het Witte Kruis haar najaars vergadering. Bij de opening deelde de voorzitter mede dat o.a. in ver band met het feit, dat voor het houden der afdeelingsvergadering ten minste een week te voren toe stemming van den procur.-generaal moet worden gevraagd, deze ver gadering niet eerder kon plaats hebben. Het bestuur had het be stuurslid, den heer A. C. Winder, r.aar de algemeene vergadering op 5 November jl. afgevaardigd. Mededeeling werd gedaan van het ingekomen rapport der door het hoofdbestuur ingestelde commissie inzake de geestelijke volksgezond heid. Dr. Blok wees op een geval, waarin de commissie misschien nut tig werk zou kunnen verrichten. Voorts was ingekomen het jaarver slag over 1940 van de r.k. vereeni- ging voor wijk-, kraam- en huisver zorging, alsmede de rekening over 1939 en de begrooting voor 1941. In Toen ik las, dat het ruilen van distributiebons is toegestaan en dat in sommige steden hiertoe ruilbeur zen in het leven zijn geroepen, heb ik mijn vrouw gevraagd, wat het meeste waarde had: een bon voor 75 gram thee óf een bon voor 250 gram zelfwerkend waschmiddel óf een zegel voor 2 liter petroleum. Zi] wist het evenmin als ik. En toch zal voor elke bon een bepaalde ruil- of handelswaarde dienen te worden vastgesteld, anders kan deze beurs wel eens onwillig worden. 't Zou zoo kunnen. Men rekent de grootte van de bon uit in vierkante mïlimeters, vermenigvuldigt dat met het aantal grammen dat er op ver krijgbaar is, telt daarbij op het nummer van de bon, deelt dit door het aantal dagen dat ze geldig is. Vervolgens trekt men de wortel uit het nummer van de stamkaart om tenslotte de beide verkregen getal len tesamen te tellen. Zoo kan men van alle bons nauwkeurig bereke nen, welke waarde ze hebben bij dezen ruilhandel, dat is dan de z.g. ruilkoers. Natuurlijk zal ook hier vraag en aanbod de noodige schommelingen in den koers veroorzaken. Daarom is het gewenscht, dat de kranten eiken dag een beursoverzicht geven in dezen geest: „Thee en koffife zijn onvast in verband met de vele ersatz-produc- ten, welke steeds meer op de markt gebracht worden. Suiker lichte stij ging, daar de afnemers steeds meer wenschen zoet gehouden te worden. Zeep is dalend naar gelang de kou de toeneemt en de lust tot wasschen afneemt. Kolen daarentegen toonen een periode van herstel, ze tóonen een stijgende lijn omgekeerd even redig met den kwikkolom van den thermometer. Petroleum daalt na officieele tegenspraak van geruch ten over gas- en electriciteits-distri- butie. Vleesch, boter en kaas laten zooals steeds een geamineerde stem ming zien. Ook Grutterswaren stij gen naar gelang reserve-voorraden bij particulieren minderen. De toe nemende vorst voerde brood eenige punten op, toe te schrijven aan het actueeler worden van het strooien van kruimels voor de vogels. Ook het meel klom, daar in bepaalde deelen van het land thans de vraag naar boekweitmeel voor „bookes- kook" zeer groot is. Het sympathieke van deze beurs is, dat men elkander met gesloten beurzen kan betalen. De bonnen beurzen gaan een goeden tijd tege moet. Als de overheid nu maar niet te gauw met een beurs-belasting voor den dag komt, want dan zou den de beurs-bezoekers toch nog in hun beurs moeten tasten! 32 gevallen werd kraamverpleging gedurende 14 dagen verleend. In 66 huisgezinnen werd huisverzorging verleend met een totaal van 1848 werkuren. 1045 huisbezoeken werden gebracht. Het aantal leden bedroeg 233. De rekening wees een nadeelig saldo aan van 238,03, de begrooting voor 1941 gaf een nadeelig slot van 296. Van den voorzitter der commissie voor het schoolzwemmen, den heer den Das, was een uitvoerig verslag mgekomen. Het schoolzwemmen, waaraan door gemiddeld 63 leerlin gen der openbare lagere school werd deelgenomen, gemiddeld 48 leerlin gen der r.k. jongenschool en 31 der christelijke' school, ving aan op 10 Juni en eindigde op 6 September. Er werden in totaal 883 zwemlessen gegeven of gemiddeld 8 per leerling. Slechts enkele leerlingen konder, wegens lichaamsgesteldheid niet deelnemen, doch werden op andere wijze, o.a. met spelen en gymnastiek bezig gehouden. De kosten bedroegen 176,60. Mededeeling werd gedaan dat een „hoogtezon" was aangeschaft, waar voor destijds gedane schenking van f 100 was besteed. Binnenkort zal ir. de Wit op Woensdagmiddag een cursus wor den gehouden in huiselijke zieken verpleging. Tenslotte deelde de voorzitter me de, dat van het hoofdbestuur be richt was ingekomen, dat de reke ning in keurige orde was bevonden. Spreker bracht den penningmees ter, den heer Winder, dank voor zijn accuraat gehouden beheer. Dokter Blok werd bij acclamatie als bestuurlsid herkozen. De heer Winder bracht verslag uit van de algemeene vergadering van de provinciale vereeniging, het welk niet tot discussies aanleiding gaf. Bij de rondvraag vroeg de heer van den Berg of het verstrekken van versterkende middelen aan kraamvrouwen in verband met de tijdsomstandigheden nog voortgang kon vinden. De penningmeester wees op een geval, waardoor toevalligerwijze het toegewezen aantal eieren kon wor den verstrekt. Hoe het op den duur zal worden wist spreker niet. De voorzitter adviseerde, dat men met de doktersverklaring of het be wijs van de vroedvrouw naar het distributiebureau zou gaan ter ver krijging van een toewijzing van den controleerende arts. In het algemeen wees men teri opzichte der toewijzingen niet opti mistisch gestemd. De heer den Das vroeg het be stuur zoo noodig werkzaam te zijn voor voldoende volksvoeding in de komende maanden. De voorzitter deelde mede, dat het gemeentebestuur voornemens is een noodkeuken in te richten. Het ligt in de bedoeling zoo mo gelijk de noodkeuken ook dienst baar te maken aan de schoolvoeding. HEERHUGOWAARD. De storm van Woensdagnacht. - Door de hevige storm, die van Woensdag op Donderdagnacht zich deed gelden, werd te Heerhugo- waard o.a. een deel van het zinken bekleedsel van den omloop van den toren der herv. kerk losgerukt. STOMPETOREN. Bewusteloos gevonden. - Don derdag vond men- in de garage van de zuivelfabriek „Neerlandia" den chauffeur A. Kieft bedwelmd naast de melkauto. De in allerijl ontboden geneesheer, dr. Heringa, wist met een zuurstofapparaat den patiënt bij te brengen, waarna hij naar zijn woning is vervoerd. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Te Heerhugowaard. De huismanswoning met erf en landerijen gelegen ten noorden van de halte Middenweg, eigendom van de erven P. Meereboer en bewoond door den veehouder P. Waker, groot in totaal 4.21.70 h.a., bracht Donder dagmiddag bij openbaren verkoop in het café Rus, gehouden ten over staan van notaris Hilbrand te Obdam, 14.885 op. Kooper werd de heer J. Bakkum te Heerhugowaard. ENKHUIZER ALMANAKKEN 1941. Boekhandel Herms Coster en Zn. Bureau Alkmaarsche Courant. DE NED.-INDISCHE OLIE VOOR JAPAN. Washington, 16 Nov. (D. N. B.) De plaatsvervangende minister van buitenlandsche zaken Welles heeft gisteren ten aanzien van de overeenkomst tusschen Noord- Amerikaansche en Engelsche olie firma's in Nederlandsch-Indië eenerzijds en Japansche impor teurs anderzijds tegenover pers vertegenwoordigers verklaard, dat de regeering der Vereenigde Staten op de hoogte was van de onder handelingen, doch dat haar niet om haar standpunt is gevraagd. Welles zeide voorts, dat de over eenkomst niet in strijd is met de politiek van de regeering der Vereenigde Staten, hoogwaardige vliegtuigbenzine zoo veel mogelijk voor eigen gebruik te behouden, daar het hier niet gaat om ben zine, welke in de V. S. is gepro duceerd. DE PADVINDERS EN DE WINTERHULP. Het hoofdkwartier van de padvin ders heeft voor de a.s. Winterhulp aan de groepen ontheffing verleend van den stelregel, welke het collec teeren, voor welk doel dan ook, aan de padvinders verbiedt. De padvindersgroepen worden door het hoofdkwartier aangemoe digd om alle krachten in te spannen in het belang van het welslagen van de Winterhulp. VALUTAKOERSEN DER NED. BANK, 16 NOVEMBER. (Schriftelijke en tel. transacties). Valuta's: New-York 1.88 3/16—1.88 9/16; Berlijn 75.2875.43; Brussel 30.11 30.17; Helsinki 3.813.82; Stockholm 44.81—44.90; Zürich 43.63—43.71. Bankpapier: Berlijn 75.1975.34; New-York 1.86K—1.90 1/4, Brussel 30.08—30.20; Stockholm 44.7644.94; Zürich 43.59—43.75. HET HUIS DER GEBROKEN HARTEN. De Tooneelgroep „Studio" voor den Berger Kunstkring. De groote opkomst gisteravond in „De Rustende Jager" te Bergen be wees, dat het publiek aldaar het initiatief van den Berger Kunstkring om de nieuwe tooneelgroep „Studio", onder artistieke leiding van Albert van Dalsum en Paul Storm uit te noodigen het tooneelstuk „Het Huis der Gebroken Harten" van Shaw te komen spelen, op prijs heeft gesteld. De medespelenden Loudi Nijhoff, Marie van Weserhoven, Nell Knoop, Talia Wijma, Albert van Dalsum, Constant van Kerckhoven, Paul Storm, Jo Sternheim en Ferdinand Steineberg, waren reeds een waar borg, dat men eerste klas spel te zien zou krijgen. Shaws „Heartbreak House" is wel een zeer merkwaardig stuk. Vóór 16 jaar schreef Shaw dit stuk onder den indruk van den demoraliseerenden invloed, die er van den wereldoorlog was uitgegaan. De in dit stuk voorkomende per sonen zijn slappelingen, niet in staat tot eenige daad en voor den onder gang bestemd. De eigenaar van het huis, een oude kapitein, die rake dingen zegt, doch zijn wijsheid toch weer uit den drank put, blijkt niet vrij te zijn van verstandsverbijstering. Zijn dochters die haar tijd korten door mannen onder haar invloed te brengen, spelen dit spel meer om het spel. Daar is voorts een zekere Hec tor Soja, die met groote fantasie de vrouwen het hoofd op hol brengt. Hij stelt deze vrouwen weer teleur, zoo dra hij zijn veroveringen gemaakt heeft en zoo bestaat het geheele stel menschen in dit stuk uit lieden, die men niet geheel gaaf kan noemen, doch die om hun originaliteit, het publiek, dat in elk humeur iets van zich zelf terug vindt, herhaaldelijk doet lachen. De sarcastische hekelin gen van Shaw zijn dah ook zeer ver makelijk. Het stuk drijft geheel op de karak terschildering van de er in voorko mende figuren, Shaw schetst ze vol verontwaardiging, en met felle spot, doch het wordt toch duidelijk, dat hij door liefde wordt gedreven en dat hij aldus handelt, omdat hij zich in zijn personen teleurgesteld weet. Albert van Dalsum gaf van den kapitein een sublieme vertolking. Dezen keer zagen wij hem in kapitein Shotover, de rondborstige ruwe kerel vol menschelijke wijsheid. Loudi Nijhoff toonde zich, als zijn dochter Hesione, een actrice van grooten stijl. Paul Storm speelde meesterlijk de vrouwenverleider Hector Suja. Con- stand van Kerckhoven bewees als de vertolker van de rebelleerende rol van Margua over bijzondere kwali teiten te beschikken. Nell Knoop, die wij in Bergen al vroeger zoo vaak bewonderden wist 't canaille-achtige karakter van Lady Utherword scherp te belichten. Talia Wijma was als het jonge meisje Ellie geknipt voor haar rol. Wie Jo Sternheim als acteur kent weet, dat hij van de rol van den on- verstoorbaren vriendelijken vader Mazzini, als het ware geknipt was. De levensvitaliteit waarover de ruim 80-jarige Marie van Westerhoven beschikt, werd weer gedemonstreerd door haar prachtige uitbeelding van de oude gedienstige. Fred Sterne- berg, die voor een vlotte vertaling van het stuk had gezorgd, was in het tweede bedrijf wel op zijn best. Het was gisteravond in „de Rus tende Jager" een bijzonder goede avond. Er werd weer eens echt comedie gespeeld in een geestig stuk met uitstekende dialogen. Aan het slot gaf het publiek dan ook door langdurig applaus blijk over stuk en spel hoogst voldaan te zijn. De voorzitter van den kunstkring sprak een waardeerend woord tot het gezelschap en bood daarbij Loudi Nyhoff bloemen aan. Vermeldt dient nog te worden, dat de muziek tijdens de pauze in de voorzaal, alle waardeering genoot. lESCHRBVEN DOOR rEEKBNTNQBN VAN ALEXANDER RAYMOND OPGAVE A1W5TERDAMSCHE BA1 Bijkantoor Alkmaa van Zaterdag 16 Noveml STAATSLEENINGEN. Vor 4 Nederland 1940 11 96 3—314 Nederl. 1938 86! 3 Ned.-lndië 1937. 82! 5'A Duitschl. m. verkl. BANK-INSTELLINGEN Amsterd. Bank .117 Handel Mij, Cert. v. 250119 Koloniale Bank183' Ned. Ind. Handelsbank 128 IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie .120' Calvé Delft Cert. 8P NederL Ford331 Lever Bros138' Philips Gloeil. Gem. Bezit IND. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper North American Rayon23', Republic Steel 271, Standard Brands 7 Steel corns75', CULTUUR MAATSCH. H. V. A439 Java Cultuur258 Ned. Ind. Suiker Unie 2j5 Verg. Vorstenlanden .125k PETROLEUM. Dordtsche Petr269 .207' 50 3U fc8' 53 355 296 36») 123/ 115/ .265 .199 .142 .159 7ys/ .127 5 .115 Kon. Petr. Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Rotterdam Tapanoeli Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChina—Japan lijn 1433/. Kon. Ned. Stoomboot 152'/. Scheepvaart Unie 1628/, TABAKKEN. Deli Batavia 191 Oude Deli258 Senembah202 AMER. SPOORWEGEN. Atchison Iopeka 22 Illinois Central 12 Southern Pacific 11 Southern Railw. 17 Union Pacific 89 Can Pac 6'/1B MODERNE MACHINES VC UW DRUE ALKMAARSCHE COUR TEL. 3320. VEREENIGING FRIS „De Wyld feu Hotsinga-s De Friescjie vereeniging stede, Friso, heeft Vrijdagai be.t Gulden Vlies een uitzt mooien avond gehad, die k den waren zin van het wo vatte. Friso had n.l. de voo kunstenaresse mevr. Rienk: noodigd om voor haar het stuk „De Wyld fen Hotsinf op te voeren. Dat staat daar zoo maar schreven in een enkel zinnet; ik vraag u, lezer, wat beteek Wat wil het zeggen, dat een stuk met 13 rollen, opgevoer door één enkele persoon? moet een mislukking worden degene, die op het tooneel sta een werkelijk begaafd speler Welnu, wat mevr. Rienks en te hooren gaf, was gaaf, w derlijk mooi. Natuurlijk a voor de Friezen, die de tas machtig zijn, maar niet min- voor ons, die toch wel eens kelen keer mistastten, zinno direct vatten. Maar dat bi meteen, hoe goed mevr. Rien want in die gevallen werden holpen door haar spel. Het i ook absoluut noodzakelijk, i alleen goed te luisteren, maai al, om goed te zien en als ir deed, dan leefden alle rolle zag men de verschillende typ was het geheele tooneel als gevuld. Het stuk speelt omstreeks de jaren, dat het met F dreigde mis te gaan. De 1 boter was op de Engelsche verdrongen door de Deensche de Denen eerder dan de Friez den ingezien, dat de nieuwe r van karnen in de fabriek resultaten afwierp. Verso voeren legden zich in die da op den veehandel en we mal in het stuk allereerst kenn zoo'n boer-veehandelaar, die bezit is van twee dochters, v de eene graag met de s wereld wil mee doen Bij dezen boer komen twe-c lui, die eigenlijk hadden moe hooren tot de wereld der i tueelen, maar die nu zullen opgeleid tot boer en handela spreekt vanzelf, dat een der gauw connecties aanknoopt r oudste dochter des huizes, o die de al bijna verloofd is me zouden haastzeggen bedrij van een anderen boer, eei lielid van den eerste, maar heel ander type, een boer, c bezig houdt met de sterrekun Het spel tusschen de twee j is van „zijn" kant meer eei Want eigenlijk houdt hij m: eerst nog onbewust van W; Friezinnetje, dat wel zeer sch teekend is door den auteur F'erma); een meisje, dat ni

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2