ÏTH.U NU KIJKEN aOOPEN bij CL0EC1 STAD EN OMGEVING Winterhulp Nederland. AGENDA .Mijnhardtjes" Reuze Kou- en Pijnverdrifvers Uit Bahvisch' Dagboek. CHARLES FLANDERS 46 AMSTERDAMSl BEURS EERSTE BLAD Alkmaar, Dinsdag. Sinds eenige dagen is hier ter stede de actie voor de sociale hulpverlee ning voor den winter aangevangen. Een plaatselijk bureau is geopend in het gemeentegebouw Langestraat nr. 87. Op veie plaatsen hangt de eerste officieele affiche met den op roep aan het Nederlandsche Volk, en aan het eind van de volgende week zal een nationale collecte in den vorm van een verkoop van insignes (lichtgevende speldjes) aan allen ge legenheid geven hun offer te bren gen voor dit grootsch opgezette doel. De taak die op ons aller schou ders wordt gelegd, is het ver schaffen van hulp en ondersteu ning aan alle behoeftige Neder landsche burgers zonder aanzien des persoons. Wij kunnen hierin uiting gever aan het gevoel van saamhoorigheid: dat ons in deze moeilijke tijden be hoort te verbinden en eendrachtig medehelpen aan deze groote sociale hulpactie. Een beroep, dat op he geheele Nederlandsche volk wordt gedaan, zal zeker instemming vinden bij alle burgers van eiken rang, stand of partij. Laat ook in Alkmaar deze oproep worden verstaan! Geeft U op als medewerkers of medewerksters voor dit mooie doel, meldt U aan als col lectant van de landelijke collecte en draagt ook Uwerzijds bij om de gedachte „voor het volk door het volk" tot verwezenlijking te bren gen! Alkmaar, 19 November 1940. F. H. VAN KINSCHOT. Burgemeester van Alkmaar. GROENTENPRIJZEN VERLAAGD Exportprijzen zijn thans maximumprijzen voor het binnenland. Tengevolge van een circulaire van de Ned. Groenten- en Fruit- Centrale is op de veiling met ingang \an gister een flinke verandering geschied. De exportprijzen voor Duitschland, welke van tijd tot tijd werden vastgesteld, golden tot nu toe als minimumprijzen voor het binnenland, voor zoover het voor export geschikt artikelen betrof. Hierin is thans wijziging gekomen. De vastgestelde exportprijzen zullen nu tevens gelden als maximumprij zen voor het binnenland. Er is be paald, dat van de op de prijzenlijst voorkomende producten wanneer er zooveel aanvoer is, dat export mo gelijk is, 50 voor export beschik baar moet worden gesteld, terwijl de rest voor het binnenland be stemd wordt. Zou de afname van voor het binnenland bestemde pro ducten stagneeren, dan zou deze pondspondsgewijze over de binnen- landsche handelaren moeten wor den verdeeld, in verhouding tot hun aankoopen in 1939. Voor sommige producten beteekent deze regeling een belangrijke prijsdaling, zooals bijvoorbeeld de roode kool. De vei- lingprijzen zijn den laatsten tijd aanzienlijk hooger dan de nu vast gestelde maximumprijs van 3.25 per 100 kg. Voor de gele kool is de maximumprijs eveneens op 3.25 per 100 kg vastgesteld, voor witte kool 2.50 (dit betreft de vroege witte kool). De uienprijs is bepaald op 4 per 100 kg, hetgeen een zeer groote verlaging beteekent. De prijs voor de kroten bedraagt nu maxi mum 2.50 per 100 kg, andijvie, welke in het vervolg per kg moet worden geveild, heeft als maxi mumprijs 3.50 per 100 kg gekre gen, hetgeen niet veel verschil op levert. Voor breekpeen is de maxi mumprijs 3 per 100 kg, voor nieuwe stooktomaten A, B en C 22, voor glastomaten A B en C van de A I kwaliteit 17 en voor A-kwaliteit 10 per 100 kg. Schorseneeren zullen maximum 14 voor A en 10 voor B mogen opbrengen, prei 6 en knolselderie 9.50 per 100 kg. INSCHRIJVINGEN IN HET HANDELSREGISTER VAN 12 NOV. TOT 18 NOV. 1940. Nieuwe zaken: Alkmaar: Mej. M. E. Karskens, Voordam 4, chocolaterie. A. N. Tolsma, Nieuwstraat 20, bleekwater- fabriek, enz. Schoorl: J. G. van der Kaaij, Oorsprongweg C. 206a, grossier in rookartikelen. Wieringen: Jan Keijzer en Zoon. Hofstraat 19, vischhandel. Bestuurswüzigingen: Bergen: N.V. fabriek van melk producten „Uithoorn", Duinweg. Andere wijzigingen: Den Helder: Tj. Bos, Sluisdijk straat 133, uurwerkmaker; handels zaak verplaatst naar Arnhem. F. Bosch, Weststraat 48, foto-ate lier; handelszaak verplaatst naar Alkmaar, Nieuwesloot 47. Fa. gebr. Leen, J. Leen en Zoon, Spoorstraat 1719, confectie enz.; filiaal gevestigd te Alkmaar, Mient 29. Fa. M. H. Klercq en Zoon, Spoor straat 8, meubelen enz.; filiaal te Breezand opgeheven. Opheffingen: Schagen: C. Bakker, Molenstraat 15, sigarenwinkel. AFGESLOTEN RIJWEG. De directeur der gemeentewerken van Alkmaar maakt bekend, dat de Westerweg tusschen dè Egmonder- straat en den Geesterweg van heden af tot nadere aankondiging voor het lijverkeer zal zijn afgesloten. HOOGERE UITKEERING. Voor visschersgezinnen, waarvan de vader niet terugkeerde. Naar wij vernemen is een betere regeling op komst voor de gezin nen, waarvan de vader ter vis- scherij was en door het uitbreken van den oorlog niet terugkeerde. Deze gezinnen ontvangen thans gewonen werkloozensteun, doch zullen, vermoedelijk ingaande deze week nog, met een hoogere uit- ktering verblijd worden. In af wachting daarvan is hen verleden week door den gevolmachtigde van den rijkscommissaris een voorloo- pige tegemoetkoming ter hand ge steld. EEN REDE VAN Dr. KAMER BEEK. In de dezer dagen gehouden bijeenkomst van de Societas Phi- lologica Lugduno-Traiectina hield dr. J. C. Kamerbeek (Alkmaar) een voordracht, getiteld „Euripi- dea". Hij besprak Iph. Taur. 1010 en 1011 en betoogde, dat met be houd van de overlevering deze plaats een goeden zin geeft en dat men er zoo zelfs conclusies uit kan trekken omtrent het oorspronke lijk wezen van Orestes, dat ander zijds deze verklaring van de plaats zeer wel past in het kader van de Iphigenia en in Euripides' poëti sche manier in het algemeen. Na een korte bespreking van vs. 291, waar de overlevering gehandhaafd dient te worden, volgde de behan deling van med. 126870, welke plaats hij als voorbeeld beschouwt van een in Euripides' uitdrukkings wijze voortlevende religieuze be schouwing, als een overgang van godsdienstig in poëtisch beeld. Hoe zeer ook anders gericht, Euripides' dichterschap zit vast in de religieus-poetische metaphoren, die de voorstellingswereld van Aeschylus' tragedie bepalen. Een andere overeenkomst tusschen Euripides en Aeschylus vindt spre ker in het voorkomen van een metaphoor-leitmotiv, hetgeen hij uit Andromache en Heracles ad strueert, om te eindigen met de jachtmetaphoor, die in de bac- chae heerscht, waarin hij een symbool wil zien van Euripides' eigen wezen als den door datgene waarop hij jaagde, gegrepene. ÜLVADERO SPEELT ZONDAG. Onze bekende tooneelvereeniging Ulvadero zal Zondag a.s. haar speel seizoen openen met een society-stuk, dat getiteld is „En Jacob diende" Het is een verhaal van een oude dame, die een meisje bij zich thuis gehaald heeft en dat conservatief wil opvoeden. Natuurlijk lukt dat met en het gevolg is, dat zich tal van moeilijkheden voordoen. Even na tuurlijk is het, dat alles terecht komt, maar zeker niet zooals het publiek verwacht. En dat is juist het aardige van dit stuk: dat niemand de juiste afloop ver moeden zal tijdens het spelen! Van daar ook, dat wij er hier niet verder op in zullen gaan. Ulvadero zorgt als steeds voor een goede aankleeding der tooneelen, besteedt immer de uiterste zorg aan de grime en kleeding en het zou Ul vadero niet zijn, als het geheel niet goed verzorgd werd. De tijdsomstandigheden zijn oor zaak, dat de uitvoering in het Gul den Vlies reeds om 2 uur begint; een middagvoorstelling dus! Na afloop is er géén dansen, maar Ulvadero heeft voor gezellige muziek gezorgd en rekent er op, dat de bezoekers in de gereserveerde voorzaal nog eeni- gen tijd gezellig zullen „napraten" over stuk, spel en spelers. Dat kan gezellig worden! ALKMAARSCHE KAMERMUZIEKVEREENIGING. Zaterdagmiddag 23 November zal hier het eerste concert worden ge geven door 't „Hollandsche Trio", bestaande uit Alice Heksch piano, Nap de Klijn, viool, en Harry Son, cello. De combinatie de Klijn en Alice Heksch bestond reeds; nu hebben zij met Harry Son, den be kenden oud-cellist van het Buda- pester strijkkwartet, een trio ge vormd. Het zijn alle drie op het gebied van kamermuziek, vooraan staande kunstenaars, die de be langstelling zeker waard zijn. Wij hopen dan ook dat het voor het drietal een succesvolle middag zal worden, en dat de zaal uitver kocht zal zijn. BENOEMING AMBTENAAR BURGERLIJKE STAND. B. en W. stellen in bijlage 124 den raad voor om in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer R. W. Oden, den heer B. Veltman tot ambtenaar van den burgerlijken stand te benoemen, in het bijzonder belast het het voltrekken van huwelijken. Bioscopen. Victoria-theater, 7 uur, hoofdnum mer Verbannen (rom.-dram.); hoofd rol Zarah Leander. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theater, 7.15 uur, hoofd nummer Julika (rom.); hoofdrollen Paula Wessely en Attila Hörbiger. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Kamermeisje 3 maal bellen (kom.); hoofdrollen Hans Leibelten Jesse Vihrog. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Madame de Pompadour (hist.- rom.); hoofdrollen Kathe von Nagy, Leo Slezak, Willy Eichberger. Toe gang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Dinsdag 19 November. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoe ring van Overschotje, met Annie van Ees en Cor v. d. Lugt Melsert. Donderdag 21 November. 2 uur, 't Gulden Vlies, voor de Ned. Vereen, van Huisvr., lezing met ge kleurde lichtbeelden over de Goud- sche Glazen. DE KINDERTOESLAG REGELING. 16 October berichtten Ged. Staten aan het gemeentebestuur, dat de waarnemende hoofden van de de partementen van binnenlandsche zaken en van financiën tegen de uit gaven, voortvloeiende uit de op 1 Juli 1940 op den voet der rijksrege ling in te voeren kindertoeslagrege ling, mede op grond van de hoogere lasten, die de gemeente daardoor on verplicht op zich nam, bezwaar ma ken. In verband daarmede stellen B. en W. in bijlage 127 den raad voor het raadsbesluit van 22 Dec. 1939 om 3000 uit te trekken ter voor ziening in de kosten van een ge meentelijke kindertoeslagregeling (dit bedrag was bedoeld voor een half jaar) in te trekken. B. en W. deelen den raad voorts mede, dat zij binnenkort mededee- ling zullen doen over de vraag of de gemeente met het oog op de op 1 Jan. 1941 in werking tredende kin derbijslagwet voor haar personeel tot collectieve verzekering door mid del van aansluiting bij een wettelijk erkende bedrijfsvereeniging zal overgaan, of dat het aanbeveling zal verdienen het uit de wet voortko mende risico zelf te dragen. GROND AAN DE N.V. ALKMAAR SCHE IJZER- EN METAAL GIETERIJ. In 1879 en 1891 verkocht de ge meente aan de N.V. Alkmaarsche IJzer- en Metaalgieterij twee percee- len grond tusschen het Raaksje en de Singelgracht, resp. groot 35 a 50 ca en 7 a 62 ca, en wel voor 12080 en 3048, onder bepaling, dat deze grond, wanneer de fabriek niet lan ger werd geëxploiteerd, tegen terug gave van den koopprijs weer aan de gemeente zou komen. Voor investeering van nieuw kapi taal in het bedrijf blijkt deze bepa ling thans bezwaarlijk en aangezien B. en W. de exploitatie van de fa briek voor Alkmaar van veel belang achten, stellen zij thans in bijlage 128 den raad voor deze voorwaarde in te trekken. VERKOOP GROND. In bijlage 123 stellen B. en W. den raad voor aan den heer P. Dekker een perceel bouwterrein aan den Hoeverweg, groot 587 M2., voor den bouw van drie woningen, te verkoopen voor 6319,25. RENTEGEVENDE BELEGGING VAN GEMEENTEGELDEN. In bijlage 131 stellen B. en W. den raad voor de op 31 Dec. a.s. eindigen de overeenkomst met een Alkmaar sche bankinstelling voor het beleg gen van gemeentegelden, te vernieu wen. DEKKING TEKORTEN. Over de dienstjaren 1934 en 1936 moest er nog een tekort van f 71.960 gedekt worden. Ged. Staten wilden daarvoor de reserves van de gasfa briek en het electriciteitsbedrijf aan spreken. Na een gevoerde correspon dentie namen Ged. Staten er genoe gen mede, dat de reserve aan het gasbedrijf onaangetast blijft en, dat aan de reserve van het G.E.B., groot 143.378,33, het bedrag van 71.960 wordt onttrokken, onder bepaling, dat deze som renteloos aan de ge meente zal worden verstrekt en met verplichting van de gemeente om, zoodra haar financieele toestand het mocht toelaten, genoemd bedrag weder aan het bedrijf ten goede zal laten komen. In bijlage 125 stellen B. en W. den raad voor aldus te besluiten. BIJDRAGE AAN HELDERSCHE H. B. S. In bijlage 122 stellen B. en W. den raad voor, ten behoeve van een Alkmaarschen leerling, aan de Heldersche H. B. S. voorshands voor het cursusjaar 1940/1941 een bijdrage van 200 te verstrekken. Proefd. 10 ct. Koker 50 ct. VERLENGING LOOPTIJD HYPOTHECAIRE BOUW- VOORSCHOTTEN. B. en W. stellen den raad voor liet bouwvoorschot aan de erven van wijlen den heer P. J. van Kes- sel, thans nog groot 11979.36 en den heer J. Hazes, voor den bouw van vier huizen aan het Kweeren- pad en een perceel aan de Roemer Visscherstraat met 3 jaar te ver lengen. De verschuldigde rente be draagt 4 3/8 pet., de aflossingen 203 en 120 per jaar. BIJZONDER LAGER ONDERWIJS. In bijlage 129 stellen B. en W. den raad voor om de vergoeding voor 1939 krachtens artikel 101, le tot en met 8e lid der Lager-Onder- wijswet, voor d^ St. Josephschool u.l.o. vast te stellen op 1772.19, voor de r.k. jongensscholen lagere scholen op 14301.60; voor de r.k. u.l.o. meisjesschool op 1375.44; voor de r.k. lagere meisjesscholen op 14.150.10; voor de christelijke u l.o.school op 2338.56; voorde Christel, lagere scholen op 7575. Totaal 41.512.89. Voorts wordt voorgesteld de ver goeding 1939 krachtens art. 101, le lid der lager onderwijswet-19 20 als volgt vast te stellen: voor de St. Joseph u.l.o.school op 2288.57; voor de r.k. lagere jon gensscholen op 13575.39; voor de i.k. meisjes uloschool op 1125.12; voor de r.k. lagere meisjesscholen op 14479.29; voor de christelijke u.lo.school op 2033.83; voor de christelijke lagere scholen op 5737.05. Totaal 39169.25. Mede wordt voorgesteld om de vergoeding voor het vakonderwijs voor 1939 aan de r.k. jongens u.l.o.- school vast te stellen op 445.05, aan de r.k. meisjesschool op 339.12 en aan de christelijke u.l.o. - school op 450, samen 1234.17. Het totaal bedrag der vergoedin gen bedraagt dus 81816.31. GEMEENTEBEGROOTING DIENST 1941. In de vorige raadsvergadering stelde de raad de begrooting voor 1941 vast met een bijzondere bijdrage uit 's Rijks kas van 266.215 en een bijdrage in de kosten der gemeente huishouding van f 202.815. Op deze wijze dacht de raad het tekort van 469.030 te dekken. Blijkens een circulaire van 13 Nov. van Ged. Staten is dit thans niet meer geoorloofd, waarom B. en W. den raad voorstellen de rekening sluitend te maken met een nadeelig saldo van f 469.030. STOMPETOREN. Onderlinge wedstrijd „Voorwaarts". - Zondagmiddag werd door de leden in het gymnastieklokaal van de o.l. school om den eereprijs ge streden. Behalve de juryleden waren vele belangstellenden aanwezig. Kampioen van zijn klasse, de heeren- afdeeling, werd- de heer Piet Staas- sen, die thans in het bézit van den wisselbeker is. Ver boven de ande ren blinkt zijn werk uit,, wat te meer waardeering verdient, omdat hij bij den Opbouwdienst is en sinds maanden de lessen niet heeft kunnen volgen. De verplichte oefeningen heeft hij van het papier moeten lee- ren. Met een hartelijk speechje over handigde de directeur, de heer Nol, hem den beker, die met deze over winning zijn eigendom werd. Den eersten prijs van die afd. won de heer C. Tjersma. Mej. T. Weder ontving in de damesafdeeling den door dm heer Visser, leeraar aan de R.H.B.S. te Alkmaar, lid van de jury, .uitgeloofde medaille voor de vrije oefening. Mej. D. Rezelman won mej. M. Plugboer den wissel beker af. Vele prijzen voor de kinde ren waren aangekocht, waarmee veel blijde gezichtjes werden ge- tooverd. NOORDSCHARWOUDE. Hoogere loonen in den tuinbouw. - De afdeeling Langendijk van den L. T. B. heeft zich accoord verklaard met de verhooging van de loonen der arbeiders in den tuinbouw, welke, zooals wij reeds eerder meldden 1.50 per week bedraagt voor meerderjarige en 10 pet. voor de minderjarige ar beiders. Het Winterhulp-comité. - Het Winterhulp-comité in deze ge meente bestaat thans uit de vol gende personen: directeur burge meester jhr. A. L. van Spengler, K. G. Reinders alg. secretaris, C. Keeman Tz. penningmeester; alge meen propaganda-leider is de heer J. Keizer; leden zijn P. Deutekom, P. Duyves, N. Groot, A. Keppel, N. Kooij, T. Kostelijk, L. Mallekote, R. Schuil en B. J. Wilmink. SCHOORL. Plaatsing tegeltableau. - Woens dagmiddag ten 2 Vi uur zal in het raadhuis te Schoorl door een com missie uit de Amersfoortsche bur gers, die tijdens de oorlogsdagen tijdelijk in Schoorl hebben ver toefd, aan de gemeente Schoorl een tegeltableau, voorstellend „De Kamperbinnenpoort", de beken de historische poort te Amersfoort worden aangeboden. Dit tegeltableau zal een plaats worden ingeruimd in de hal van het raadhuis, en niet zooals ten onrechte is vermeld in het oude raadhuis worden geplaatst. SCHOORL. V.V.V. Noordkennemerland. Vrijdagavond hield de V.V.V. Noordkennemerland haar najaars vergadering in de groote zaal van de Rustende Jager te Schoorl. De voorzitter, de heer C. M. Win der, gaf een overzicht van het sei zoen 1940, hetwelk ook voor Schoorl in verband met den oorlogstoestand zeer slecht was geweest. In verband met een en ander was ook in 1940 geen gids uitgegeven, terwijl om de zelfde redenen de verloting niet was gehouden. Aan de pensionhouders was een circulaire gericht, Waarbij de beroepspensionhouders werd aange raden zich aan te sluiten bij den Ne- derlandschen Pensionhoudersbond. De voorzitter deelde nog mede, dat voor niet beroepspensionhouders nog andere regelingen ter zake in onderzoek waren. De aftredende bestuursleden, de heeren P. Blankenstijn en C. de Leeuw, werden herkozen. Bij de begrooting voor 1941 lichtte de heer Selhorst toe, dat het wel zeer moeilijk was deze thans samen te stellen, omdat omtrent de toe komst geen beeld is te vormen. De inkomsten en uitgaven waren ge raamd op f 1550, voor onvoorzien was er 59. Besloten werd in ieder geval de wandelkaarten te laten drukken. Het verslag van het informatie bureau, uitgebracht door den heer K. P. Zuurbier, was ook in mineur gesteld. Was het aantal ingekomen aanvragen tot Mei 1940 hooger dan in het voorgaande jaar, nadien bleef het aantal met honderden beneden het aantal van 1939. Nog eenige drukte had veroorzaakt de bemidde ling voor de militairen en Helder sche burgers, die tijdelijk in Schoorl wenschten te verblijven. Bij de rondvraag vroeg de heer van de Garde of het juist was, dat de V.V.V. Groet aansluiting had ge zocht bij de V.V.V. Noordkennemer land. De voorzitter antwoordde bevesti gend. Toen het bestuur van de- V.V.V. Groet en bloc was afgetre den, was bij spr. telefonisch ge ïnformeerd of Schoorl in beginsel bereid was tot samenvoeging. Over eengekomen was. dat onder leiding van spr. een gecombineerde verga dering zou plaats vinden om een en ander te overwegen. Daarna had spr. niets meer vernomen en ook de in uitzicht gestelde vergadering was niet doorgegaan. Later had spr. ver nomen, dat te Groet .weer een nieuw bestuur was gevormd. In het alge meen stond spr. wel sympathiek tegenover een samengaan en het be stuur deelde deze meening. De heer Zuurbier wist niet of Groet wel tot een samengaan bereid was. Zeker stelde spr. het op prijs, indien zou worden gestreefd naar een belangengemeenschap, waardoor de financieele lasten van beide ver- eenigingen minder drukkend zouden worden. De heer v. d. Garde zegde toe deze kwestie aan te snijden op de bin nenkort te houden algemeene verga dering van de V.V.V. Groet en in dien ook daar geneigdheid tot sa menwerking bestaat, kunnen de be sturen overleg plegen. WIERINGERWAARD, Nutsavond. - Zaterdagavond werd in het Wapen van Wieringer- waard de eerste Nutsavond gehou den in dit seizoen. Nog zelden zagen we zoo'n groote opkomst. De heer Hofsté, voorzitter, sprak bij de ope ning daarover zijn voldoening uit. Hij heette speciaal welkom den heer J. P. Strijbos, met wien we een zwerftocht hebben gemaakt naar Spitsbergen. De Vikingers noemden 't in den Sagentijd .Svalbard" (koele stranden). Op onderhoudende wijze heeft spr. ongeveer 1% uur ons veel verteld van deze reis, die hij maakte met den 17-jarigen Jaap Mees uit Rotter dam. Met deze reis was een jeugd droom van spr. in vervulling gegaan. Vanuit het Noordpoolhotel (het noordelijkste hotel van de geheele wereld) waar alles le klasse is, heb ben we heerlijke tochten gemaakt, aldus spr. Een dezer tochten was hem bijna noodlottig geworden. Hij was er alleen op uit gegaan en bemerkte op te terugreis dat gletschers en onoverkomenlijke ijsbergen hem den pas afsneden. Dertig menschen zijn gedurende 4 dagen bezig geweest hem te zoeken, terwijl hij zelf gedu rende die dagen niet heeft geslapen noch gegeten. Een groot wonder mag 't heeten dat de heer Strijbos nog in het land der levenden is. Na de pauze werd een serie lan taarnplaatjes vertoond, alsmede een smalfilm, getiteld „Svalbard". HEERHUGOWAARD. Uitvoering Ons Genoegen. - Zon dagavond gaf de gemengde zangver- eeniging „Ons Genoegen een concert in de tooneelzaal van den heer K. Rus, onder leiding van den heer H. J. Zaal uit Bergen. Het met zorg sa mengestelde programma werd zeer verdienstelijk uitgevoerd. „Kinder kruistocht" van Bonset en „Russisch Vesperkoor" van Bortniansky werden zeer goed gezongen, evenals „De Heilige Stad" van Steffen Adams met solozang van den heer en mevr. BlauwKostelijk. Jammer voor het koor is het, dat het basregister zoo zwak is; er kunnen nog wel wat Maandag, 28 October 1940. Vannacht weer vliegtuig-geronk gehoord. Ik moest denken aan de piloten, die in een zwart-duisteren nacht vliegen over zee en vijande lijk land. Wat hebben die jongens een zware plicht. Wat moet dat hard zijn om als mensch het gaat me niet om den Engelschman of om den Duitscher, maar om den mensch er op uit te moeten trekken om vernieling en verwoesting, dood en verderf te moeten brengen onder de menschen. Ik wilde, dat ik het omgekeerde kon doen dan die piloten doen. Ik zou over zeeën en landen willen vliegen om geluk en welvaart uit te strooien. Ik zou me daaraan met hart en ziel kunnen wijden. Geen opofferingen zouden me te zwaar zijn. Ik zou er mijn leven voor wil len geven. Dinsdag, 29 October 1940. Vanochtend belde Louk me op om me het treurige nieuws te vertellen, dat er voortaan geen bals meer ge geven mogen worden. Ik vind het gewoon verschrikkelijk. Nu heb ik het vorig jaar op de dansles de swing zoo goed geleerd, ■nu heb ik een beeldige baljapon in de kast hangen en leuke avond schoentjes en nu kan ik nog niet gaan dansen. En Freddie, die zoo zalig walsen kan, heeft me al voor den eersten wals op het eerste bal van dezen winter gevraagd. Ik kan er niet overheen, dat ik dat zal moeten missen. En waar is het goed voor? Ik had het er vanmiddag aan ta fel over. Toen zeiden de oude lui: „och, als dat het eenige is, wat je zult moeten missen, dan kom je er goed van af!" Wat een goedkoope dooddoener. Maar je kunt het hun eigenlijk niet kwalijk nemen, want wat weten oude lui nu van de nooden van de moderne jeugd. KUNST EN WETENSCHAP KERKCONCERT. Door mijn kerkdienst, die Zon dagmiddag drie uur begon, was het mij niet mogelijk het concert in de Kapelkerk, dat ook Zondagmiddag was, te bezoeken. Op verzoek heeft men echter gegevens voor dit con cert verschaft, waarvoor ik hartelijk dank zeg. Dit concert had een tweeledig doel, n.l. het muzikale afscheid dat dr. P. Brommer van de gemeente nam, en tevens de officieele over dracht van het geheel gerestaureer de orgel. Voor dit concert was de mede werking verkregen van de zeer be kende solisten mevr. Henriette Sala (sopraan) en den heer Charles van Isterdael (violoncel). Mevr. Sala liet zich hooren in een aria uit de Cantate, no. 80 van J. S. Bach, en zeer heeft men genoten van „Les Cloches" van Debussy, „La-bas vers l'élise" van Povel; „Gebeurt Christi" van Hindemith; „Adoration" van mevr. BordewijkRoepman. De violoncel-solist was uitmun tend, het spel van den ,heer van Isterdael sloot prachtig aan bij de begeleiding. De kunstenaar gaf een Aria van Durante; Sarabande uit de zesde Suite van Bach; Adagio, cpus 70 van Schumann, Air van Jean Huré. De heer Brommer is een bekwaam organist, dat getuigt dit programma ook weer, waar voor orgel, behalve een Praeludium en Fuga van Bach, in c kleine terts, twee koraalvoor spelen, een voorspel en koraal, alles van Bach, en het derde koraal (het meest gespeelde van de drie) van Cesar Franck op voorkwamen. In dit laatste nummer vooral merkte men de registratiecombinaties en den prachtigen klank der registers op. De drie solisten te zamen gaven een nummer van Bach, en één van Handel, en de „Berceuse" van Die- penbrock, die voorzeker aan de toe hoorders niet minder voldoening ge schonken hebben dan de andere nummers. Na gewacht te hebben totdat de solisten beneden in de kerk een plaats hadden ingenomen, werden deze door ds. Warners toegesproken, die hun namens kerkvoogdij en ge meente dank bracht voor hetgeen zij dezen middag hadden doen ge nieten, en in het bizonder dr. Brom mer die bij de restauratie (door de firma Flentrop te Zaandam) zulk een groot aandeel heeft gehad. De Kapelkerk heeft nu een prachtig orgel. De baten van dit concert zijn bestemd voor het orgelfonds. goede baszangers bij, dan komt er wat meer grond in. De sopranen overheerschten het geheel wel wat, hetgeen in „Lentekoor" van Haydn sterk tot uiting kwam. Na de zangnummers trad het duo Wi-Jo op, dat veel succes oogstte, evenals de danseres Loeki Tap. Enkele jongelui waren beslist hin derlijk onder de uitvoering door hun gepraat. Wanneer zouden zij toch eens tot het besef komen, dat andere bezoekers hun entrée betaald hebben om te luisteren naar datgene, wat op het tooneel ten beste wordt ge geven? EERSTE BLAD. «■SCHHKVEN DOOR ■■eiKBNraQHN VAN ALEXANDER RAYMOND TWEEDE ABONNEME CONCERT H. O. Wederom onder leiding heer Toon Verhey concertc terdag in de Harmonie de sche Orkestvereeniging en bij het eerste concert voor talrijk publiek. Het podium in de Harm( ditmaal uitgebouwd. De mu nu veel ruimer en de orl kwam mij voor helderder te bij het eerste H. O. V.-conci de uitbouwing nog niet gesc Het programma voor dit concert bestond uit drie num de vijfde symphonie van I het eerste concert voor viol< orkest van St. Saëns en „1' Sorcier" van Dukas. De vijfde symphonie van 1 is wel de meest bekende v: componist. Ze heeft tot tit der neuen Welt", die er doe aan gegeven is gedurende blijf in Amerika, waar de c vanaf 1892 eenige jaren van het Nationaal Conservat New-York is geweest. De der symphonie (Adagio) la; contrasten hooren, die men nog wel meer zou hooren, e gevolgd door een Allegrc waarvan de doorwerking ho iijk gebaeserd is op het za van genoemd Allegro. He1 (tweede deel) vangt aan r hobo-solo, door de eerste vi< sordino herhaald. Die hobo-; men nog meerdere malen Largo hooren. Zij wordt afg door een melodie in kleine te de eerste violen en een koi bewogen gedeelte (een po mosso). Een rustig, mooi f. menteerd stuk muziek, en door het orkest voorgedrage Scherzo volgt hierop en daar de finale „Algro con fuoco", i koper ingezet met een motief, voorname rol in dit deel ver* Het geheele werk gene gloedvolle vertolking, wat o niet anders kan, wanneer er, hier, een dirigent voor het staat, die door zijn enthousia ding er uithaalt wat er uit te is. De heer van Leeuwen Boe droeg het violoncelconcert i Saëns voor. Deze solist word OPGAVE AMSTERDAMSCHE BANK Bijkantoor Alkmaar. van Dinsdag 19 November ST A ATSLEEN1NGEN. V or. k 4 Nederland 1940 II yó'/4 3—314 Neder1. 1938 S6'/4 3 Ned.-Indië 193782Us 5J4 Duitschl. m. verkl. BANK-INSTELL1NGEN Amsterd. Bank .115l/j Handel Mi). Cert. v. 2501151/4 Koloniale Bank 1 53/4 Ned. lnd. Handelsbank 130 IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie .118'/. Caïvé Dellt Cert. 83i/s NederL Ford312 Lever Bros 1357* Philips Gloeil. Gem, Bezit206 l/s IND. OND. BUITENL, „0 Am. Smelting f U AnacondaZ. '1 Bethleh. Steel Cities Service by4 General Motors 53t/j Kennecott Copper3b'/s North American Rayon22'/, Republic Steel 257/8 Standard Brands 63/4 Steel comm70s/4 CULTUUR MAATSCH. H. V. A4281/s Java Cultuur252 Ned. Ind. Suiker Unie .252 Verg. Vorstenlanden 12274 PETROLEUM. Dordtsche Petr. ,263'/4 Kon. Petr.290 Phillips Oil 3ö7/-( Shell Union 12'/4 Tide Water lil/. RUBBERS. Amsterd Rubber .257i/4 Deli Bat. Rubber ,187 Hessa Rubber 1351/j Oostkust152 Rotterdam Tapanoeli ?5y4 Serb'adjadi125>/2 Interc. Rubber 474 SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChina—Japan lijn 13S»/, Kon. Ned. Stoomboot JJUVi Scheepvaart Unie 159l/s TABAKKEN. Deli Batavia191 Oude Deli .251 Senembah195 AMER. SPOORWEGEN. Atchison Iopeka 20l/2 Illinois Central l'Vs Southern Pacific l?l/s Southern Railw. 16Vs Union Pacific 88 Can. Pac, 5%

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 10