Aanslag op huis van den burgemeester van Leidschendam. Spoorwegongeluk bi] herkenbosch. vlag Uitsteken van de aan banden gelegd. Rijksmiddelen in October. Brandkast geforceerd. TWEEDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 18 NOVEMBER 1940 Het A. N. P. meldt: In den nacht van Zaterdag op Zondag te ongeveer kwart over twaalf is een aanslag gepleegd op het huis van den burgemeester van Leidschendam, den heer H. A. C. Banning. De heer Banning, die op 4 Octo ber j.l. als burgemeester van Leid schendam werd geïnstalleerd, be woont sedert 1 November j.l. de ambtswoning aan de Leidschekade. Op deze woning heeft de on bekende dader uit een automa- tischen revolver een zestal schoten gelost. Een der kogels is geketst op den muur, de overige kogels doorboorden verschillende ramen en een lantaarn. Gelukkig zijn door dezen nachte- lijken aanslag geen dooden of ge wonden te betreuren. De gemeentepolitie, bijgestaan door de rijksrecherche, stelt een uit gebreid onderzoek in. Bij dit onder zoek, waarover men nog geen in lichtingen wilde verstrekken, is in de lantaarn boven de voordeur een kogel gevonden. Het geval wordt natuurlijk in de gemeente druk besproken en in de omgeving van het huis groepen steeds inwoners samen, om het ge val waarvan men de drijfveer niet kan veronderstellen, te bespreken. Het is dan ook een raadsel, wat de reden van deze daad is geweest, daar de heer Banning voor velen nog een onbekende is. Naar den revolver is den geheelen dag in de Vliet en de sluizen ge dregd, doch zonder resultaat. Later bleek, dat ook op de ramen van het huis van den ge meente-architect, den heer de Regt aan den Veurschestraatweg 21, een drietal schoten is gelost, kort voordat hetzelfde bij den burgemeester geschiedde. Twee dooden en twee vermisten. Het A.N.P. meldt: Vrijdagavond is nabij het station Herkenbosch (L.) een spoorwegon geluk gebeurd. Twee personen wer den gedood, twee worden vermist. De gewonden zijn naar het zieken huis te Roermond overgebracht. Het opruimingswerk is onmiddellijk aan gevangen. Het A.N.P. meldt: Op verzoek van den commis saris-generaal voor justitie en openbare veiligheid, SS-brigade- führer Rauter, heeft de secr.- gen. van het departement van justitie aan de procureurs-gene raal, fungeerende directeuren van politie, een aanwijzing ge zonden, waarin wordt verzocht ertegen te waken, dat de Neder- landsche vlag gebruikt wordt voor partijpolitieke doeleinden. In het bijzonder zal het ver boden zijndeNerierlandsche vlag van partijgebouwen te doen waaien. Opbrengst f 12 millioen boven raming. De rijksmiddelen brachten in Oct. 52.84 millioen op tegen 47.01 millioen in October 1939 en 37.54 als 1/12 der raming. In de eerste tien maanden van 1940 bedroegen de totale ontvangsten 374.69 mil lioen (v. j. 396.22 millioen) bij 375.41 als 10/12 der raming. Tot de hoogere opbrengst over de maand October hebben voornamelijk bijgedragen de accijns op het ge distilleerd, de accijns op het ge slacht, de accijns op tabak, de om zetbelasting en de rechten en boeten van registratie. Wat de kohierbelasting betreft, per eind October werd in totaal 150.86 millioen op kohier gebracht tegen 127.42 eind October 1939. Hiervan is de opbrengst der in komstenbelasting in vergelijking met het vorig jaar met iets meer dan zes millioen gulden gedaald, de vermogensbelasting met ruim 1.1 millioen, en de verdedigingsbelas ting met 1.3 millioen. Tegenover deze verminderingen, in totaal ,f 8.469.353, staat echter een groote opbrengst van de nieuwe belastin gen, waarvan de opcenten op de ge meentefondsbelasting een totaal ge ven te zien van 25.206.604, terwijl de winstbelasting, waarvoor nog geen raming op de begrooting voor kwam, reeds f 6.560.537 opbracht. Crisisproducten. - Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart zijn als crisisproduc ten in den zin van artikel 1 der land- bouwcrisiswet mede aangewezen specerijen, gember, jeneverbessen en uien. KERSTMIS NADERT en in verband hiermede hebben de kaarsen fabrieken momenteel volop werk. De gegoten kaarsen komen uit de vormen en worden, alvorens verpakt te worden, aan een laatste in spectie onderworpen. (Polygoon) Duizenden guldens verdwenen. Vrijdagnacht hebben dieven hun slag geslagen in de coöperatieve stoomzuivelfabriek te Budel. Zij zijn erin geslaagd de brandkast te forceeren en te ledigen. Omtrent het ontvreemde bedrag zijn de juiste cijfers nog niet bekend, doch naar schatting beloopt het enkele duizenden guldens De politie stelt een onderzoek in. EEN OPEN BRIEF VAN NAT. HERSTEL. Het Verbond voor Nat. Herstel heeft een open brief gericht tot het Nederlandsche volk en in het bij zonder tot de drie grootste bewegin gen in Nederland: nat. soc. bewe ging, nationaal front en de Neder landsche unie, waarin het pleit voor het staken van den onderlingen strijd en opheffing van alle partijen en groepen, nationaal herstel inbegre pen. „Terwijl de over groote meerder heid van ons volk zich nog steeds afzijdig houdt van deelneming aan de politieke stroomingen van het oogen- blik en terwijl de drie voornaamste groepen in hardnekkigen wedijver den grootsten massalen aanhang trachten te verkrijgen, is in den laatsten tijd een zichtbare verscher ping in de bestrijdingsmethoden aan den dag getreden. Het verbond zegt verder, dat op deze drie groepen de taak rust in de toekomst de leer der nieuwe orde ingang te doen vinden. Het verbond meent, dat het „leiderschap" van groote waarde kan zijn voor een volk in tijden van rampspoed en algemee- nen neergang, maar het vraagt in Nederland van de verschillende lei ders bereidwilligheid tot het offer en het besluit. Als principieele grond slag is, ter bereiking van den „natio- nalen staat" „opheffing van alle par tijen en groepen op korten termijn gebiedend noodzakelijk, zoodat be staande scherpe tegenstellingen van goedwillenden verdwijnen. Op deze wijze zal de rijkseenheid d.w.z. een zelfstandig Nederland, verbonden met zijn overzeesche gebieden, be waard kunnen blijven en het voeren van een Europeesch gerichte politiek mogelijk zijn". Het verbond voor nationaal herstei is bereid de steeds verder van el kaar zich verwijderende volksgroe pen tot elkaar te brengen ter ver krijging van een harmonisch samen gestelde volksgemeenschap, zonder opoffering van geestelijke en ver worven cultureele waarden". NEDERLANDERS IN HET DUITSCHE RIJK. De leider van de afdeeling sociale zaken deelt mede: Op grond van een overeenkomst tusschen de afdeeling scciale zaken en het departement van sociale zaken zijn ambtenaren van het Nederlandsche rijksarbeids bureau naar het Duitsche rijk ge reisd. Met vertegenwoordigers van de Duitsche arbeidsbureaux en van het Duitsche arbeidsfront zullen zij de in Duitschland werkzame Neder landers bezoeken en de genoemde Duitsche organen bij hun verzor- gingsarbeid ondersteunen. VOETGANGER DOOR AUTOBUS DOODGEREDEN. Zaterdagavond is op den rijksweg TegelenVenlo, een voetganger, de 22-jarige H. Westheim uit Venlo, door een autobus van de N. E. D E. M., welke een dienst onderhoud tusschen Venlo en Roermond, aan gereden. Het slachtoffer bekwam zoodanige verwondingen, dat hij ter plaatse overleed. BIJ OVERSTEKEN VAN DEN WEG GEDOOD. Zaterdagmiddag is de 14-jarige J. V., wonende te Zaandam, bij het per rijwiel oversteken van den provincialen weg door een uit noordelijke richting komende auto aangereden. In hopeloozen toestand is de jongen met inwen dige kneuzingen naar het gemeen teziekenhuis overgebracht. I*' DE HOOFDBIBLIOTHEEK VAN DEN OPBOUWDIENST is men momenteel bezig met het verzenden van de eerste kisten met boeken, welke bestemd zijn voor de diverse afdeelingen van den Op- bouwdienst in het land. Elke afdeeling ontvangt per maand een kist met 75 goede boeken, welke door de manschappen gratis ter lezing verkregen kunnen worden. (Polygoon) NEDERLANDSCHE RUNDVEE STAMBOEK VERGADERT. Gisteren hjeld „het Nederlandsche Rundvee Stamboek" te Utrecht zijn 70ste algemeene vergadering. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, de heer J. L. Nysingh, de in den oorlog gevallen leden der vereeniging, terwijl hij zijn mede leven uitsprak met hen, die door het oorlogsgeweld gewond werden of have en goed verloren.' Voorts memoreerde hij het over lijden van de heeren P. Stapel Cz. en H. Tromp van Holst, die zich beiden voor het landbouwleven in het algemeen en de rundveefokkerij in het bijzonder zeer verdienstelijk heb ben gemaakt. Spr. mocht tot zijn genoegen con- stateeren, dat de stamboekrundvee- fokkerij zich ook in de tegenwoor dige, moeilijke omstandigheden zeer goed handhaaft. Hij wekte de leden op ook verder de traditioneele rundveefokkerij te olijven beoefenen, niet alleen omdat dit een bedrijfsbelang is, maar ook omdat het landsbelang dit vordert. De geschokte welvaart, aldus spr., zal hechts door noesten arbeid kunnen worden hersteld. Wij moeten daarbij streven naar een hoogwaardig pro duct. Dat geldt ook in hooge mate voor de rundveefokkerij. De plaats, welke onze landbouw in het toekom stige ruilverkeer zal kunnen in nemen, hangt voor een niet gering gedeelte af van de kwaliteitsproduc ten, die hij kan aanbieden, vervolgde spr. Uit het jaarverslag 1939 bleek, dat het ledental met 435 was gestegen tot 9464. In 1939 werden voor inspectie 3745 stieren en 17804 koeien aangeboden, waarvan er resp. 1491 en 7793 konden worden ingeschreven. Voor het keur- stamboek waren die cijfers 1109 en 376. Het aantal in het jongveeregister geboekte kalveren bedroeg in 1939 29857. De contributie voor 1941 werd op 4 vastgesteld. Tenslotte hield de hoofdinspecteur der Vereeniging, de heer ir. W. de Jong, een korte inleiding over enkele actueele punten betreffende de Ne derlandsche rundveefokkerij. De heer de Jong wees er op, dat bij de geldende bepalingen voor het aanhouden van stieren ruim 40 y, der in Nederland dienst doende stieren gefokt wordt door leden van het Nederlandsche rundvee stam boek. Deze regeling geeft hierdoor eenerzijds een belangrijken steun aan het stamboekwerk. doch legt an derzijds aan de stamboekleden de morele plicht op te zorgen voor fok stieren, waarvan men goed produ- ceerende en langdurig bruikbare melkkoeien kan fokken. Hij wees in dit verband op het groote belang van een goed uitgevoerde melk- controle, die op een drietal punten nog voor verbetering vatbaar is. Als zoodanig noemde hij: grootere uit breiding der melkcontrole, meer al gemeene en meer systematische ver werking der verkregen gegevens en grootere uniformiteit der toegepaste methode van controle, speciaal voor wat de léden van het Nederlandsche rundvee stamboek betreft. SUCCESSEN DER HAAGSCHE POLITIE. Inbraken opgehelderd. De Haagsche politie is erin ge slaagd eenige inbraken op te hel deren, welke kort geleden in Den Haag v/aren gepleegd. In de nacht van 2 op 3 November werd ingebroken in het pakhuis van een levensmiddelenbedrijf in de Aucubastraat, waar de dieven zich toegang verschaften door het verbre ken van een hangslot aan de buiten deur. Hier was de buit vijf balen rijst van 100 kg elk en zes kisten ge condenseerde melk, in totaal 280 blikjes, tot een waarde van f 200. De verdenking viel op een aantal bloemenkooplieden, die hun bedrijf uitoefenden in de omgeving van hel Valkenboschplein. Zij werkten wei nig, doch maakten vrij groote ver teringen, waarbij hun stamcafé was café Bianco in de Cartesiusstraat. In den avond van 12 November werd ingebroken bij de Netan (Ne derlandsche tankapparaten en ma chinefabriek) op 't Calandplein. Ook hier verschaften de inbrekers zich tcegang door het verbreken van een hangslot. Gestolen werden zeven complete autobanden tot een waarde van 800. In den loop van den avond van 13 November deed de politie hierop een inval in bovengenoemd café, waar werd aangetroffen de 35-jarige schil der J. B. en de 22-jarige chauffeur D. Tijdens dezen inval kwam nog bin nen de 27-jarige koopman H. S., ter wijl verder nog in zijn woning werd aangehouden de 35-jarige koopman P. E. De huiszoekingen leverden een goed resultaat op. In de woning van D. werden 6 autobanden gevonden, afkomstig van den inbraak. De zeven de band was verkocht, maar kon later in beslag worden genomen. Ook do 6 gevonden banden waren reeds verkocht, doch nog niet afgehaald De inbrekers hadden hiervoor reeds 200 handgeld ontvangen. Voorts bleek, dat de blikken gecondenseerde melk waren verkocht aan een café houder, die geheel te goeder trouw as. Ook deze partij is in beslag ge nomen. De rijst was verkocht aan den 45-jarigen koopman W. L. P.. die dezer weer had verkocht a~n de directie van een Haagsche restaurant. De-ze F. werd eveneens aangehouden. Een ander succes boekte de Haag sche politie op 12 November. Een rechercheur ontdekte omstreeks mid dennacht op de Bierkade een bak fiets, waarbij zich eenige mannen bevonden. Hij wilde een onderzoek instellen. Hij riep de mannen aan, die daarop met achterlating van de bak fiets de vlucht namen. De recher cheur zette een vervolging in, waar bij hij uit zijn revolver eenige scho ten in de lucht loste. De mannen konden worden aangehouden. Het bleken de 19-jarige A. V. V., bijge naamd het „Stekeltje", de 18-jarige autospuiter C. van de M. en de 1'6- jarige suikerwerker J. W. J. De bak fiets bleek een groote partij ve-tten te bevatten, n.l. driehonderd acht on tachtig halve pondspakken vet, 19!) pondspakken vet, 28 halve pondspak ken margarine, en 17 pakken vet van 5 kg ieder. Deze partij bleek gesto- NA DEN STORM. De beroemde „Lange Jan" van Weert is door den storm voor een groot deel verwoest. Veertig meter van den toren is omlaag gestort en- heeft het hotel „De Vesper" totaal verwoest en een deel van het achterschip van de kerk. (Het Zuiden) DE OMGEWAAIDE TOREN TE WEERT. toren is overgebleven. Wat er van den mooien (Het Zuiden) len te zijn bij de N.V. Friesche Mar- garinefabriek in de Scheepmakers straat. Bij het onderzoek bleek, dat zij voorts de daders waren van den in braak welke in den avond van 6 No vember is gepleegd in de koffiebran derij en theehandel van de Erven van den Bergh in de Jacobastr. te Den Haag hadden zij buitgemaakt 68 halve ponden koffie, 635 pakjes thee van 75 gram elk en 125 pakjes thee van een ons. Dit kwam aan het licht doordat bij huiszoeking in de woning van v. d. M. een partij thee werd aangetroffen, die van deze in braak afkomstig was. Een deel van de partij thee bleek verkocht te zijn aan den instrumentmaker E. de W., een goede bekende van de politie. Voorts bleek, dat v. d. M. zich nog had schuldig gemaakt aan diefstal van acht heerenrijwielen, een bak fiets en een koffer. HET GEZINSONDERHOUD DUITSCHE MILITAIREN. De rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche. gebied heeft een besluit uitgevaardigd betreffen de de kostwinnersvergoeding voor de in het bezette Nederlandsche ge- b:ed wonende naastbestaanden van degenen, die in dienst van de Duit sche weermacht, S. S., rijksarbeids dienst, enz. zijn ogperoepen. Inlich tingen hieromtrent verstrekken de ambtelijke Duitsche inlichtingenbu- reaux alsmede de bureaux van de gevolgmachtigden van den rijks commissaris in de provincies en de plaatselijke afd. der N. S. D. A. P. Bommen op Nederland. Het A.N.P. meldde Zaterdag: De acties van de Engelsche luchtmacht beven ons land waren in den afge- loopen nacht weder minder inten sief dan gisteren. Desalniettemin zijn er onder de burgerij drie dooden en zes gewonden te betreuren. On geveer een dozijn huizen is bescha digd, waarvan een geheel vernield is. De meeste bommen kwamen op het open veld neer. Er valt vrij veel schade aan broeikassen te vermel den. DIEVEN LIEPEN TEGEN DE LAMP. De Biltsche politie heeft op verzoek van de Rotterdamsche recherche huiszoeking gedaan in het huis van een te De Bilt woon achtig persoon, die door de Rotter damsche politie terzake diefstal werd gezocht. Bij de huiszoeking trof de politie een zevental rijwie len en onderdeelen daarvan aan en bovendien verschillende goederen, afkomstig van vroeger gepleegde diefstallen. Aanvankelijk wist de bewoonster nog een, van diefstal afkomstig zilveren presenteerblad te „verduisteren", doch later werd het gestolen voorwerp onder den vloer gevonden. Het bleek, dat de fietsen alle waren gestolen van bewoners van De Bilt. De dader en zijn vrouw hebben bekend zich aan vele dief stallen te De Bilt en elders te heb ben schuldig gemaakt en zijn ter beschikking gesteld van den offi cier van justitie te Utrecht. UITSLAG VAN DE BLOEMBOLLEN-PUZZLE. De slagzin luidt: „Met bloeiende bollen in een pot, is de winter een genot". De invulwoorden zijn: 1. Mont- bretia; 2. esp; 3. Tropaeolum; 4. Bu- tomus; 5. leiboom; 6. ons; 7. elders; 8. Iberis; 9. erwten; 10. Neiging; '11. den; 12. ent; 13. Bletia; 14. Opruimen; 15. leeuwenbek; 16. lieve vrouwe- bedstroo; 17. eendracht; 18. Nigella; 19. idee; 20. Nona; 21. Evonymus; 22. extract. Prijswinners zijn: le prijs 100 H. G. ten Cate te Amsterdam, 2e prijs 75 mej. M. Siem te Haarlem, 3e pr. 50 J. Bakker Jz. te Gouw- Hoogwoud; 4e pr. 25 A. de Graaf te Soestdijk; 5e pr. 10 J. Helgering te Amsterdam. Pakketten bloembollen als troost prijzen werden toegekend o.a. aan Leni M. Kater te Enkhuizen, A. Aay te Scharwoude-Avenhorn en A. G. DekkerVolten te Hoorn. ADVERTEEREN IN DE KRANT BRENGT U NADER TOT DEN KLANT.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5