DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. II HONGARIJE TOEGETREDEN TOT HET DR1EMOGENDHEDENPACT. Een Hongaarsche ver klaring. Birmingham door 500 vliegtuigen aangevallen Politieke spanning te Weenen. De Führer luide toegejuigd. VERDUISTERINGS TIJDEN van 17.39 tot 9.12. onder 13.46 op 0.03 DISTRIBUTIE-NIEUWS lelijke hongersnood maakte Tolstoj's bekend. Hij en zijn onafgebroken in bij het uitdeelen n de slachtoffers. De Douchoboren. ;on elke onderdrukte rolstoj te wenden mpathie. De belang- :r was die der Dou- t begin van 1891 be- n te loopen over een ;iale opleving in den /el in het bijzonder ïoboren. Dit volk, en 16.000 zielen tel- meenschap van goe- ns eenvoudige reli- nder ceremonieën of ie hadden het mis- uverneurs van de -ovincies opgewekt, m weigering, in het e nemen. Strenge rden tegen hen ge- /erden verbannen en 31 werden in 1895 e jaar te dienen in e tuchtregiment. In naakte Tolstoj ken- hij stelde dadelijk hun levensopvattin- mmiddelijk een actie e, en wist in andere ie voor hen te wek- Engeland. Tenslotte ;ing van de Doucho- en kregen zij toe- emigreeren. Tolstoj ;n behoeve zijn „Op- mval, dien hij daar- Orthodoxe Russische oornaamste oorzaak nunicatie op 22 Fe- op het laatst van Tolstoj aan zijn rden, hoewel zijn Zooals reeds gezegd, /ember 1910. groote, vertwijfelde zijn geheele leven :ich zelf. Eenvoud en ïrken zijn leven, en hij tot de aller- die deze wereld gebracht. Niet beter >n worden geken de woorden, waar- ïloofsbelijdenis" be ien mij tegenwer- »e vindt, dat er bui ig van de Christelij- ed leven mogelijk is, goede leven streeft, gij dan niet de vijf rop kan ik' slechts i ben strafbaar en ing. Maar ik voeg om mij te recht- om mijn inconse- irklaren: Vergelijkt ;ven met mijn tegen- zult zien, dat ik er gens Gods wet te og niet het duizend van datgene, wat ik k betreur dat leven- irzaak daarvan is niet, gewild, maar dat ik mij, hoe ik mij kan de verzoekingen, :n, leert mij dat, en len vervullen. Be- 'anneer ge wilt, ik ok reeds aan, maar den weg, waarop ik ik wijs aan degenen n weg vragen, weg ken, die naar en dat ik dien in beschonkene volg, og niet, dat de weg moet mij een ande- of helpt mij bij het den goeden weg, ben, u te steunen, iet terug,, verheugt u Iroevigen toestand en met vreugde toe: dat hij naar huis in het moeras val- rheugt u daarover t mij en ondersteunt ijn hart is vertwij- ij allen verdwaald ik al mijn krachten dezen toestand te ;ij, in plaats van me- ben, bij elke afdwa- t uw vinger naar mij zal met ons in het i dus zie ik de chris ten weg, haar te vol- tt ik kan, om er te ilken misstap heb ik iuw, maar vraag om veer goed te maken, instateer ik, dat ook 'den weg volgen als hoor ik naar hun olstoj's leven, één ig met zijn arme, rijke hart, vol ver- vol kracht om te as ook zijn dood in ationnetje van Asta- ucht voor het leven ;en zondig bestaan, dagen staat zijn reu oor ons als een sym- •uwen strijd tusschen Ook ons heeft hij uw wat te zeggen, wilde hij, maar het ng herdenken wij •ijd vandaag, dertig d. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telel. 3320, redactie 3330. 142e Jaargang, No. 276. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Donderdag 21 November 1940 Weenen, 20 Nov. (D.N.B.) Op 20 Nov. is te Weenen door den rijksminister van buitenland sche zaken, von Ribbentrop, den Italiaanschen minister van bui- tenlandsehe zaken, graaf Ciano, en den Japanschen ambassa deur te Berlijn, Koeroesoe eenerzij ds, alsmede door den Hongaarschen minister van bui- tenlandsche zaken, graaf Csaky, anderzijds, een protocol onder teekend over de toetreding van Hongarije tot het op 27 Sept. 1940 tusschen Duitschland, Ita lië en Japan gesloten driemo- gendhedenpact. De tekst van het protocol luidt als volgt: De regeeringen van Duitsch land, Italië en Japan eenerzijds en de regeering van Hongarije anderzijds bepalen door haar gevolmachtigden het volgende: Art. 1. Hongarije treedt toe tot het op 27 Sept. 1940 te Ber lijn onderteekende driemogend- hedenverdrag tusschen Duitsch land, Italië en Japan. Art. 2. Voor zoover de ge meenschappelijke technische commissies, waarin artikel 4 van het driemogendhedenverdrag voorziet, vraagstukken behande len, die betrekking hebben op de Hongaarsche belangen, zal aan de beraadslagingen dezer commissies ook door vertegen woordigers van Hongarije wor den deelgenomen. Art. 3. De tekst van het drie mogendhedenverdrag is aan dit protocol toegevoegd. Het protocol is opgesteld in het Duitsch, Italiaansch, Ja- pansch, en Hongaarsch, waarbij elke tekst als oorspronkelijk geldt. Het wordt van kracht op den dag van de onderteekening. Een verklaring van de Hongaarsche regeering. De Hongaarsche regeering heeft de volgende verklaring verstrekt: Duitschland, Italië en Japan heb ben een bondgenootschap gesloten om een verdere uitbreiding van den oorlog, die zwaar de menschheid drukt, te verhinderen en om de we reld zoo snel mogelijk weer een blijvenden en rechtvaardigen vrede te schenken. De groote mogendhe den strijden voor hetvestigen van een nieuwe ordening, die er voor geschikt is de ontwikkeling der vol ken in de hun toekomende gebieden te bevorderen en hun welstand op te voeren. Hongarije was door de onrechtvaardige en demoraliseeren- de vredesdictaten van Parijs ter neer geworpen en wendde zich ge durende tientallen jaren om bij stand tot die mogendheden, die, ge troffen door hetzelfde lot en dezelf de onrechtvaardigheid voor hun levensrechten strijdend, streefden naar een herziening der dictaten. Deze mogendheden alleen waren er ernstig toe geneigd en in staat haar verzwakte en zwaar strijdende lot- genooten aan betere levensmoge lijkheden te helpen. In den loop van de laatste twee jaar gelukte het Hongarije, inderdaad met onder steuning van het Duitsche rijk en Italië zonder bloedver-gieten en langs vreedzamen weg de territo riale bepalingen van het vredesdic- taat van Trianon aan een herziening te onderwerpen. De beide groote mogendheden hebben daardoor niet alleen geheel Hongarije tot een onvergetelijken dank aan zich verplicht, doch heb ben ook met daden bewezen, dat zij de herziening overal met vreedza me middelen hebben nagestreefd, daar waar hiertoe de geringste mo gelijkheid bestond. Zij schiepen hierdoor in de geschiedenis van de volken van Europa een nieuw tijd perk, omdat zij in plaats van de door in bloed vergieten geboren politiek van den haat het tijdperk van de politiek van begrip en inzicht heb ben geopend. Italië en Duitschland voerden in de laatste tientallen ja ren een op overeenstemming ge richte politiek, die leidde tot het bondgenootschap met Japan en waarvan het einddoel een op recht vaardigheid gebaseerde duurzame wereldvrede is. Derhalve is dit bondgenootschap tegen niemand ge richt. Een gelijke doelstelling en een gemeenschappelijk verleden bepalen de door Hongarije te kiezen positie. Hongarije wenscht met al zijn bu ren, die de rechten van zijn histo rische ontwikkeling respecteeren. goede betrekkingen te handhaven. Van dit standpunt uit begroet de Hongaarsche regeering met bijzon dere tevredenheid artikel vijf van het Berlijnsche driemogendheden- pact. Getrouw aan zijn ongerept en onveranderd verleden op buiten- landsch-politiek gebied en op den vrede gerichte doelstellingen, ge sterkt door de tot dusver behaalde resultaten en in vast vertrouwen op de toekomst, sluit Hongarije zich aan bij het driemogendhedenpact van Berlijn met het voornemen zoowel thans als ook aan het einde van den oorlog het zijne bij te dragen tot de betere en gelukkiger positie en eco nomische nieuwe ordening van Z.O.- Europa. Maaltijd te Weenen. Na de plechtige onderteekening van 't protocol, waarbij Hongarije tot het driemogendhedenverdrag is toege treden, heeft de Führer in kiemen kring een maaltijd aangeboden, waarbij graaf Ciano, Teleki, Csaky, de Japansche ambassadeur te Ber lijn, Koeroesoe, en minister von Ribbentrop aanzaten. De officieele pechtigheid. Weenen, 20 Nov. (D.N.B.) De toe treding van Hongarije tot het drie mogendhedenpact is voltrokken in het kader van een plechtige, offi cieele ceremonie in het kasteel van prins Eugenius, dat de laatste jaren reeds vaker de plaats is geweest van belangrijke gebeurtenissen voorZ.O.- Europa. De rijksminister van buitenlandsche zaken begeleidde de vertegenwoor digers der verbonden mogendheden naar de gele zaal ter voltrekking van de officieele ceremonie. In den aanvang van de plechtige officieele ceremonie deelde rijks minister von Ribbentrop mede, dat de Hongaarsche regeering den wensch te kennen heeft gegeven op genomen te worden in het driemo gendhedenpact en dat de regeerin gen der in het driemogendhedenpact vereenigde staten voldaan hebben aan dezen wensch van de Hongaar sche regeering. Na het voorlezen van het protocol betreffende het toetre den van Hongarije tot het driemo gendhedenpact werd de onderteeke ning voltrokken. Vervolgens las de Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken, graaf Csaky, in het Hongaarsch en het Duitsch de Hongaarsche regee- ringsverklaring betreffende het toe treden tot het driemogendhedenpact voor. In aansuiting hierop begroette de rijksminister van buitenlandsche za ken Hongarije als nieuw lid van het driemogendhedenpact. In zijn slot woord wees de rijksminister op de beteekenis van dit pact. Het ver heugde hem dat de sinds lang be vriende Hongaarsche natie als eerste is toegetreden tot het driemogend hedenpact. De rijksminister van bui tenlandsche zaken constateerde, dat nog andere mogendheden met hun toetreden zullen volgen en dat het het onveranderlijke besluit is van de in dit pact vereenigde mogendheden om een wereldomvattende aaneen sluiting tot stand te brengen van alle werkelijk tot opbouw bereide, voor een rechtvaardigen vrede ar beidende jonge volken. Receptie in het kasteel Belvedere. Weenen, 20 Nov. (D.N.B.) Zooals reeds is gemeld, heeft de Führer vanmiddag in het kasteel Belvedere naar aanleiding van het opnemen van Hongarije in het driemogend hedenpact een receptie gegeven, waaraan o.a. werd deelgenomen door den Hongaarschen min-.president, graaf Teleki, den Italiaanschen mi nister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano. Ook minister von Rib bentrop was aanwezig. Teleki en Csaky zijn gisteravond vertrokken en in Boedapest aange komen. Ir» Londen zijn reeds 20.000 branden uitgebroken. Het Duitsche weermachts- bericht. Berlijn, 20 Nov. (D.N.B.) Het op perbevel der weermacht maakt be kend: Als vergelding voor de Britsche aanvallen op woonwijken in Ham burg, Bremen en Kiel, hebben sterke formaties gevechtsvliegtuigen in den nacht van 19 op 20 November de centra der Britsche industrie van wapenen en materiaal te Birming ham met bommen aangevallen. Zon der tusschenpoozen wierpen honder den gevechtsvliegtuigen ruim 500.000 kilogram bommen, ook van het zwaarste kaliber, omlaag. De tot op grooten afstand zichtbare branden en ontploffingen waren nog van groo- tere uitgestrektheid daji bij den aan val op Coventry. In den nacht van 18 op 19 Novem ber heeft het luchtwapen overigens zijn aanvallen op Londen en andere belangrijke doelen in Zuid- en Mid- den-Engeland voortgezet. Een reeks vliegvelden als Marham, Norwich- latton en Cranwell werd met bom men bestookt en daarbij werden hangars en schuilplaatsen in brand geschoten en vernield. Liverpool, Southampton en andere havens aan de kust van het Kanaal waren even eens het doel van de Duitsche lucht aanvallen. In het zeegebied voor de Oostkust van Engeland gelukte het aan lichte gevechtsvliegtuigen om drie koop vaardijschepen met goed succes aan te vallen. Een kleine duikboot heeft tot dusver in totaal 61.500 b/r.t. vijan delijke koopvaardijscheepsruimte vernietigd. In den nacht van 19 op 20 Novem ber wierpen Britsche vliegtuigen in het gebied van het Duitsche rijk bommen op woonwijken en andere doelen die geen militaire beteekenis hebben. Het grootste deel der vijan delijke machines, welke naar da rijkshoofdstad vlogen, werd door het afweervuur, alvorens zij Berlijn be reikten, gedwongen terug te keeren. Een vliegtuig wierp zijn bommen op de historische stad Potsdam, de hier. evenals in andere plaatsen van Duitschland aangerichte schade is onbeteekenend en blijft over het al gemeen beperkt tot lichte beschadi gingen van woonhuizen en straten. Opnieuw werden verscheidene zie kenhuizen getroffen. Birmingham is een tweede Coventry geworden. Berlijn, 20 Nov. (D.N.B.) Bir mingham, de op een na grootste stad van Engeland, is in den nacht van Dindag op Woensdag, naar het D.N. B. verneemt, in een aanval van meer dan 500 vliegtuigen, welke tien uren geduurd heeft, in een twee Coventry veranderd. Er werden 500.000 kg bommen en duizenden brandbommen neergeworpen. Birmingham is het centrum van de staalwarenindustrie, bovendien is Birmingham een stapelplaatsvoor importgoederen. Vooral bevinden zich te Liverpool opslagplaatsen voor ruwe wol uit Australië, Afrika en Zuid-Amerika. Hier liggen ook fa brieken, zooals de firma's Joseph Gillot and Sons, Elkington and Com pany, het „Proofhouse", waarin ge- weerloopen worden onderzocht, de ..Birmingham Small Arms Factory". Bovendien heeft Birmingham muni tie- en autobandenfabrieken, ook ligt er een groot muntbedrijf, waar een aanzienlijk deel van de bronzen en koperen munten van Engeland geslagen worden. Al deze onder nemingen zijn reusachtige bedrijven van massieven omvang. Voorts zijn er in Birmingham ruim 8.000 kleine en zeer kleine fabrieksbedrijven ge registreerd, die over de geheele stad verspreid liggen en Birmingham stempelen tot een groote fabriek. Hoe de aanval geschiedde. De aanvallen werden ingeleid door- afzonderlijk vliegende toestellen, waarop verscheidene malen een mas saal bommenwerpen door aaneenge sloten formaties volgde, terwijl in de pauzes tuschen deze groote aanval len weer afzonderlijk vliegende toe stellen aanvielen. Afzonderlijk vlie gende toestellen beëindigden den strijd in de eerste uren van den och tend. De aard van den aanval maakte gebruik van iedere technische mo- riijkheid. De afzonderlijke toestel len en de formaties deden hun aan vallen in geworien, horizontalen /lucht, andere naderden in geruisch- loozen glijvlucht en weer andere stor ten zich met een plotselingen duik vlucht op hun doelen en stieten zoo door het versperringsvuur heen. Nu eens vielen afzonderlijk vliegende toestellen van alle kanten aan, dan weer attaqueerden gesloten formaties een beperkt gebied door den ring van spervuur heen. Bij een optreden va.i ruim 500 vliegtuigen rijn slechts »ijf toestellen vermist geraakt. Reeds 20.000 branden in Londen. New York, 21 November (D.N.B.) In een ooggetuigenbericht uit Lon den schrijft Ingersoll in het tijd schrift o.m.: De commandant van den Londensche brandweer heeft m'.j verteld, dat er sinds het begin var. het Duitsche offensief in de lucht, in Londen 20.000 branden van beteeke nis zijn geweest. Daarbij zijn 2.000 branweerlieden in den dienst gedood of gewond. Weenen, 20 Nov. (D.N.B.) Sedert gisteravond heerscht te Weenen een politieke hoogspanning, die zich heeft medegedeeld aan het volk, dat belangrijke gebeurtenissen verwacht. De aanwezigheid van vooraanstaan de staatslieden en diplomaten van de spil en de bevriende mogend heden heeft de spanning nog ver groot. Voor de bekende hotels, waar de gasten onder wie ook de Duit sche ambassadeur te Ankara, von Papen, zich bevindt hun intrek genomen, staat een dichte menigte. Buitengewoon indrukwekkend wa ren vanochtend de aankomst van den Führer en zijn rit door Weenen. Of schoon deze aankomst niet was aan gekondigd, bevonden zich toch, in afwachting van belangrijke politieke gebeurtenissen, vele duizenden op straat. Zij juichten den Führer op zijn tocht van het station naar hotel Imperial geestdriftig toe. Op het station was ter verwelko ming nog aanwezig de chef van het opperbevel der weermacht, gene- raal-veldmaarschalk Keitel. Hitier was vergezeld van den rijksperschef, dr. Dietrich, den rijksleider Bormann en de persoonlijke en militaire adju danten. Voor hotel Imperial op den Schwarzbergplatz had zich een groo te menigte verzameld, die steeds weer den Führer wilde zien. Hitier verscheen meermalen op het balkon om de bevolking te danken. EEN VERKLARING VAN DE VALERA. New-York, 20 Nov. (D.N.B.) Vol gens een United Press-bericht heeft de Iersche minister-president. De Valera, ten aanzien van de kwestie van afstand van Iersche vlootbases aan Engeland verklaard, dat dezl rechtstreeks Ierlands nationale inte griteit raakt. Ingeval Ierland zijn havens aan Engeland uitlevert, zou het zelf direct bij den oorlog wor den betrokken. Ten aanzien van het voorstel Iersche havens en luchtbases aan Canada te verpach ten, wees de Valera er op, dat Ca nada evenals Engeland oorlogvoe rend is. Op de vraag, of Ierland zijn neutraliteit zou opgeven in ruil voor teruggave van Noord-Ierland, heeft volgens het genoemde agent schap de Iersche premier geant woord, dat deze vraag er op neer kwam, of men het recht op vrijheid wilde opofferen voor het recht op eenheid. De Iersche natie heeft recht op beide. JAPANSCHE AANVAL OP WANG TSJING WEI. Tokio, 20 Nov. (D.N.B.) Het Ja pansche blad Hotsji Sjimboen doet in een open brief een aanval op Wang Tsjing Wei, het hoofd van de regeering van Nanking en verwijt hem, dat hij tot dusver de groote verwachtingen van het Japansche volk niet vervuld heeft. Het blad raadt hem aan te trachten het be wind van Tsjoengking aan zijn zijde te krijgen, teneinde een definitieven toestand van vrede in China te scheppen. De petroleumovereenkomst var» Batavia. Mededeelingen van den Japanschen woord voerder. Tokio, 20 Nov. (Domei) De woord voerder van het departement van buitenlandsche zaken heeft in de persconferentie van heden het slui ten der petroleumovereenkomst te Batavia besproken. In antwoord op een vraag van een buitenlandschen correspondent zeide de woordvoer der, dat deze petroleumovereenkomst is aangegaan tusschen Tadaharoe Moekai, vertegenwoordiger van de organisatie Mitsoei Boessan en een vertegenwoordiger van petroleum- maatschappijen te Batavia. De woord voerder voegde hier echter aan toe: de onderhandelingen tusschen de regeeringen van Japan en van Neder- landsch-lndië staan-geheel afzonder lijk van deze overeenkomst. Daarom zetten wij de besprekingen met de autoriteiten van Nederlandsch-Indië voort. Voorts zeide de woordvoerder nog, dat Moekai de handelsbelangen van Japan vertegenwoordigt. Hij weigerde echter nadere bijzonder heden van de overeenkomst te ont hullen. HET ITALIAANSCHE WEER- MACHTSBERICHT. Ergens in Italië, 20 Nov. (Stefa- m.) Het 166ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: „Krachtige herhaalde aanvallen ten Z.O. van Koritza en een cava- lerie-aanval op den weg naar Kali- baki zijn met groote verliezen voor den vijand afgeslagen. Onze lucht macht, die nauw samenwerkt met de strijdkrachten te land, heeft de vijandelijke troepen met lichte bom men en machinegeweervuur be- stokt en wegen, barakken en troe penconcentraties getroffen. In Noord-Afrika heeft een onzer luchtformaties, na ten Z.O. van Sidi el Barrani sterke vijandelijke colonnes van gepantserde auto's te hebben opgemerkt, dezen aanzien lijke verliezen toegebracht. Een deel werd onbruikbaar gemaakt, de rest op de vlucht gedreven. Vervolgens bonden onze snelle colonnes den strijd met den vijand aan; zij nood zaakten hem zich terug te trekken. Onze luchtformaties vielen de bege leidende Engelsche jagers aan en schoten zes toestellen van het type Gloster neer. Verder' werden vijf vijandelijke gevechtswagens, een twaalftal gepantserde wagens en eenige kanonnen vernietigd. Al onze vliegtuigen keerden op hun bases terug. Onze luchtafdeelingen hebben de haven van Alexandrië gebombar deerd, alsmede de kaden van het eiland Ras el Tin, het vliegveld, de schepen, die gemeerd lagen in het Nefisjmeer ten Z. van Ismailia, spoorwegwerken te El Hamman, in stallaties te El Quassab en een kamp te Birauani, ten Z.O. van- Mersamatroe. Zij veroorzaakten branden, ontploffingen en een dui delijke schade. Vijandelijke vliegtuigen hebben herhaalde aanvallen gedaan op To- broek, waar geen schade werd aan gericht, en op Benghazi, waar de schade zeer gering was. BEZOEK VAN ANTONESCU AAN BERLIJN. Boekarest, 20 Nov. (D.N.B.) Offi cieel wordt medegedeeld, dat gene raal Antonescu dezer dagen gevolg zal geven aan een uitnoodiging van de rijksregeering voor een bezoek aan Berlijn. De Roemeensche leider van den staat zal in Berlijn belangrijke ont moetingen hebben met den Führer en met leidende persoonlijkheden van het Duitsche rijk. Antonescu naar Berlijn vertrokken. Boekarest, 20 Nov. (D. N. B.) Het hoofd der Roemeensche regee ring, generaal Antonescu, is van avond om kwart voor acht voor het aangekondigde officieele bezoek aan Berlijn vertrokken. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 22 November REDUCTIEBONNEN VOOR BOTER. De leider van den distributiedienst Alkmaar brengt ter kennis van be langhebbenden, dat reductiebonnen voor boter nog tot uiterlijk 1 Dec. a.s. bij de Nederlandsche Midden- standsbank kunnen worden inge wisseld. Na dien datum zal inwisseling in geen geval meer mogelijk zijn. De leider voornoemd, H. BAKKER. DE FÜHRER ONTVANGT TELEKI, CSAKY EN CIANO. Weenen, 20 Nov. (D. N. B.) Ter gelegenheid van de opneming van Hongarije in het drie mogendhe- denverdrag heeft de Führer van middag in tegenwoordigheid van den Duitschen minister van bui tenlandsche zaken, von Ribbentrop, een bespreking gehad met den Hongaarschen premier, graaf Te leki, waarbij ook de Hongaarsche minister van buitenlandsche za ken, graaf Csaky, tegenwoordig was. Vervolgens ontving Hitier den Italiaanschen minister van buiten landsche zaken, graaf Ciano, en had met hem een uitvoerig onder houd, eveneens in tegenwoordig heid van von Ribbentrop. 150.362.326 BEWONERS VAN AMERIKA. New-York, 20 Nov. (D.N.B.) Vol gens de laatste volkstelling telt de bevolking van de Ver. Staten met haar territoriën en bezittingen 150.362.326 zielen. Het bevolkings cijfer van 1930 bedroeg 138.439.069 zielen. De stijging bedraagt dus 8.6 pet. NATIONALE BEWEGING IN ZWITSERLAND VERBODEN. Bern, 20 November (D.N.B.) De bondsraad heeft besloten de natio nale beweging in Zwitserland met ingang van heden te verbieden. De beweging wordt ontbonden, haar weekblad en ander propagandamate riaal verboden. De verordenmg geldt ook voor organisaties, die in da plaats van de verboden beweging komen. EEN OUD BEESTJE. Kopenhagen, 20 Nov. (D.N.B.) Door een enquête in de Deensche provinciale pers is voorloopig vast gesteld, dat het oudste paard van het land een IJslandsche merrie van 37 jaar is, die toebehoort aan een boer te Jersore op het eiland Fünen. Hij koos het dier in 1907 als drie jarige te Kopenhagen uit een troep van 500 stuks, die uit IJsland geko men waren. KRUITMAGAZIJN IN GRIEKENLAND IN DE LUCHT GEVLOGEN. Belgrado, 20 Nov. (D.N.B.) Naar Politika uit Saloniki verneemt, is Maandag in Noord-Griekenland een groot kruitmagazijn in de lucht ge vlogen. De ontploffing was zoo he vig dat in vele deelen van Noord- Griekenland en in Saloniki een tril ling als van een aardbeving werd gevoeld. ENKHUIZER ALMANAKKEN 1941. Bockhandel Herms Costcr en Zn. Bureau Alkmaarsche Courant.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1