kinder vervolgverhaal STAD EN OMGEVING Ernstig ongeluk te Sint Pancras. Ons amusant verschijnt binnen kort in boekvorm. Nadere mededee- ling volgt over eenige dagen. DE ALKMAARSCHE COURANT. AGENDA LAATSTE BERICHTEN Tijdelijke vergrooting suikerrantsoen. Geurigheid en frischheid. GEMEENTERADEN CHA PLAN AMSTERl BE EERSTE BLAD Alkmaar, Donderdag. Twee kinderen door trein aangereden, één gedood. Gistermiddag om ongeveer half vijf, toen de goederentrein van Broek op Langendijk naderde, speelden twee kinderen van het ge zin ten Wolde op de spoorlijn nabij het spoorwegwachtershuis te Sint Pancras. De beide broertjes, de 10- jarige Jacob en de 8-jarige Fokke, gingen blijkbaar erg in hup spel op en daardoor, alsmede door den he- vigen wind, hebben zij blijkbaar den trein niet hooren aankomen. Regen en wind schijnen het uitzicht van den machinist bemoeilijkt te hebben, althans hij heeft de kinde ren niet opgemerkt. Beide knaapjes werden door den trein aan het ach terhoofd geraakt en op de spoor baan geworpen. Zonder hen verder te raken ging de trein over hen heen. Hij kwam tot stilstand na een signaal vanaf het seinhuis. Dr. Destree was spoedig ter plaat se voor het verleenen van eerste hulp, ten behoeve waarvan de beide slachtoffers werden binnengedragen bij den molenaar de Jong. Helaas mocht die hulp bij het jongetje Jacob niet meer baten: het arme kind was reeds overleden. De jongste van de twee werd op advies van den dokter naar het ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. DE WINTERHULP NEDERLAND. Men verzoekt ons opname van het volgende: Als Provinciaal Directeur voor Noordholland van de Stichting „Winterhulp Nederland" is aange wezen Mr. A. J. Backer, Adminis trateur ter Provinciale Griffie van Noordholland. Het bureau van den Provincialen Directeur is gevestigd aan het Kenaupark no. 1 te Haar lem, Telefoon 11916. Het bureau beschikt voorloopig over het ver- eischte personeel, zoodat het geen zin heeft zich voor een bezoldigde betrekking aan te melden. Vrijwil ligers voor het winterhulpwerk worden verzocht zich bij de plaat selijke bureaux op te geven. STANDARISATIE VAN CONSUMPTIEMELK. De Directeur van den Keurings dienst voor Waren in het Keurings- gebied Alkmaar maakt hiermede be kend, dat met ingang van 24 No vember 1940 geen melk direct aan verbruikers mag worden verkocht (waarmede gelijk wordt gesteld cadeau geven, enz.), die een ander vetgehalte hééft dan gelegen tus- schen 2.42.6 en alleen door de melkverkoopers, die in het bezit zijn van een vergunning volgens Artikel 29 van het Melkbesluit. Deze melk mag niet afkomstig zijn van andere bedrijven dan die, welke, voorzoover gelegen in dit keuringsgebied, een vergunning tot standaardisatie der consumptiemelk hebben verkregen van den voornoemden directeur. Extra controle op het bovenstaande zal worden uitgeoefend. De ondergeteekende verwacht, dat overtreding van het bovenstaande streng zal worden gestraft. De Directeur voornoemd, Dr. D. MOL. DE ZITTINGEN VAN DE RECHTBANK. In haar algemeene vergadering van 2 November j.l. heeft de arron dissementsrechtbank te Alkmaar het navolgende bijzondere reglement vastgesteld, houdende bepalingen van de dagen der gewone terecht zittingen der arrondissementsrecht bank. Artikel 1. De gewone terechtzit tingen van de meervoudige kamer voor de behandeling van burgerlijke zaken worden gehouden des Don derdags, aanvangende des voormid dags te 11 uur. Artikel 2. De gewone terechtzit tingen van de meervoudige kamer voor de behandeling van strafzaken worden gehouden des Dinsdags, aan vangende des voormiddags te 10 uur. Artikel 3. De gewone terechtzit tingen van de enkelvoudige kamer, uitsluitend voor de behandeling van burgerlijke zaken, worden gehouden des Donderdags, aanvangende des voormiddags te 11 uur. Artikel 4. De gewone terechtzit tingen van de enkelvoudige kamer voor de behandeling van burger lijke kinderzaken, tevens belast met de behandeling van kinderstrafza ken, worden gehouden des Vrijdags, aanvangende des voormiddags te 10 uur. Artikel 5. De gewone terechtzit tingen van de enkelvoudige kamer voor de vereenvoudigde behande ling van strafzaken (politierechter) worden des Maandags gehouden, aanvangende des voormiddags te 10 uur. Artikel 6. Op de bij artikel 29, lid 2, van het Burgerlijk Wetboek met den Zondag gelijkgestelde dagen worden geen zittingen gehouden. Artikel 7. Dit reglement treedt in werking 15 November 1940. AANKOOP GROND AAN DEN FRIES CHE WEG. B. en. W. stellen den Raad voor te besluiten: I. aan te koopen van het Hoog heemraadschap Noordhollands Noorderkwartier een strook grond, deel uitmakende van den West- frieschen Binnendijk, groot 495 M2, kadastraal bekend gemeente Oudorp, sectie A ongenummerd, voor den prijs van 198, onder bepaling: a. de kosten van overdracht komen voor rekening der gemeente b. verschil in grootte tusschen de bovengenoemde oppervlakte en de bij kadastrale opmeting blijkende grootte geeft geen aanleiding tot vernietiging der koopovereenkomst, doch wordt verrekend naar den maatstaf van 0.40 per M2; II. den hiervoor genoemden grond in het grondbedrijf in te brengen tegen een waarde gelijk aan de koopsom, verhoogd met de op den aankoop vallende kosten. UITBREIDING GEMEENTE SLACHTHUIS. B. en W. schrijven in bijlage no. 133: Aan het gemeente-slachthuis be staat behoefte aan een nieuw lokaal, in verband met den grooten toeloop van publiek bij verkoop van het voorwaardelijk goedgekeurde vleesch. De vraag naar dit z.g. vrijbank- vleesch is in de laatste jaren sterk toegenomen. Het meerendeel van de koopers bestaat uit vrouwen en kinderen, die soms meer dan een uur moeten wachten, voor zij aan de beurt komen. Thans geschiedt de verkoop van dit vleesch in een der slachthallen, hetgeen een belemme ring vormt voor het slachthuisbedrijf, zoowel voor de slagers als voor het personeel. Voorts is het noodzakelijk bij het slachthuis een nieuw kleedlokaal te bouwen. De thans in gebruik zijnde kleedkamer biedt slechts ruimte voor 40 personen. Het aantal slagers uit Alkmaar en uit de kringgemeenten bedraagt thans 75. Ingevolge de krachtens de Vleesch- keuringswet vastgestelde bepalingen is het verboden, kleeren in de slacht plaatsen op te bergen, zoomede al daar van kleeding te verwisselen tijdens het slachten. Hiervoor heeft het kleedlokaal bij een zoo groot aantal slagers te weinig ruimte. Wij zouden het daarom met den directeur gewenscht achten, een nieuw vrijbanklokaal te bouwen aan den Kruseman van Eltenweg, waar door het publiek buiten de slacht hallen blijft, en een nieuw kleed lokaal te bouwen. Onder het nieuwe kleedlokaal zal een kelder worden gemaakt, die grootendeels zal dienst doen als schuilkelder, terwijl een kleiner gedeelte daarvan bestemd is voor het inrichten van 4 closets ten behoeve van de gebruikers van het slachthuis. Op de begrooting van het slacht huisbedrijf voor 1940 is op den ka- pitaaldienst een bedrag van 9500 voor dit doel uitgetrokken. In ver band met de stijging van materiaal- prijzen en loonen is het de vraag, of met dit bedrag zal kunnen worden volstaan. B. en W. stellen voor over te gaan tot den bouw van een lokaal voor den verkoop van voorwaarde lijk goedgekeurd vleesch en een nieuw kleedlokaal voor de slagers patroons, het college daarvoor een crediet toe te staan van 9500 ten laste van het slachthuis-bedrijf (bouw- en vernieuwingsfonds) en te machtigen laatstgenoemd bedrag zoo noodig te overschrijden bij gebleken noodzakelijkheid. AANSCHAFFING SCHOOLBOEKEN ENZ. ST. SOSEPHSCHOOL (ULO) EN ST. ADELBERTUSSCHOOL (GLO). B. en W. stellen in bijlage nr. 135 voor het volgende besluit te nemen: De raad der gemeente Alkmaar; Gelezen twee adressen dd. 26 Augustus j.l. van het bestuur der vereeniging „St. Joseph" voor de R.K. Jongensscholen alhier, verzoe kende gelden uit de gemeentekas te willen verstrekken voor de aanschaf fing van schoolboeken e.d. wegens uitbreiding van het aantal leerlingen der St. Josephschool (ulo) en St. Adelbertusschool (glo) alhier; Besluit: I. de gevraagde medewerking te verleenen; II. de uit het besluit onder I voortvloeiende uitgaven te zijner tijd nader te regelen bij suppletoire be grooting. CONCERT EN AMUSEMENTS- CAPELLE. Dancing Harmonie. Zaterdagavond en Zondagmiddag en -avond zal men in de dancing Harmonie zich ten zeerste kunnen museeren met de concert- en amuse mentsmuziek, die een capelle daar ten gehoore zal brengen. De bekende trompettist Jack d' Oliveira behoort tot de medewerkenden en voor stem ming en vroolijkheid zal in alle op zichten gezorgd worden. Zondag vormt het optreden van den bekenden goochelaar Moretti een aparte attractie. Bioscopen. Victoria-theater, 7 uur, hoofdnum mer Verbannen (rom.-dram.); hoofd rol Zarah Leander. Toegang boven 18 jaar. Harmonie-theater, 7.15 uur, hoofd nummer Julika (rom.);„ hoofdrollen Paula Wessely en Attila Hörbiger. Toegang boven 14 jaar. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Kamermeisje 3 maal bellen (kom.); hoofdrollen Hans Leibelten Jesse Vihrog. Toegang boven 18 jaar. City-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Madame de Pompadour (hist.- rom.); hoofdrollen Kathe von Nagy, Leo Slezak, Willy Eichberger. Toe gang voor eiken leeftijd. Zaterdag 23 November. 2.30 uur n.m., dancing Schouw burg Harmonie, concert Alkm. Ka- mermuziekvereeniging. 's Avonds, in de dancing Harmonie, concert amusements-capelle met als extra attractie de goochelaar Moretti 4 uur n.m., in De Oude Prins te Bergen vergadering Roode Kruis. AGENDA VAN DEN GEMEENTERAAD. Op de agenda van de heden te houden raadsvergadering wordt toe gevoegd: 5a. Voorstel tot het verleenen van de medewerking der gemeente voor de aanschaffing van schoolboeken ten behoeve van de St. Josephschool (ulo) en de St. Adelbertusschool (glo) (bij lage nr. 135). 6a. Idem tot verkoop van een strook grond aan den Friescheweg (bijlage nr. 134). 13. Idem tot uitbreiding van het ge meenteslachthuis met een twee tal lokalen (bijlage nr. 133). OPVOERING VAN „MOTTIGE JANUS" IN HET GULDEN VLIES. Tot de meest bekende stukken, die een brok volksleven op boeien de wijze ten tooneele brengen, mag zeker gerekend worden het stuk van wijlen Marius Spree: Mottige Janus. Spree zelf heeft indertijd met dit stuk de grootste successen behaald en thans is het weer tot opvoering gebracht door het Ned. Volkstooneel onder leiding van Piet te Nuyl. Een lange reeks van opvoeringen in het Passage-Theater te Amsterdam bewees, dat dit stuk volksleven met een lach en een traan het nog uitstekend doet. A.s. Zondagavond zal het gezelschap alhier in het Gulden Vlies een op voering geven van dit stuk en wij twijfelen niet of ook nu zal Mottige Janus succes hebben. Aan de opvoe ring is veel zorg besteed. Naast Pret te Nuyl treden o.m. op Sam de Vries, Jan Nooy, Annie Langenaken, Beppy Nooy e. a. artisten, die in dit genre zoo uitstekend zijn. RATTENVERDELGING IN WESTFRIESLAND. De gemeenteraad van Berkhout heeft gister een bijdrage van f 337.15 toegestaan voor de ratten bestrijding in Westfriesland. POLDERS OP TEXEL. Ged. Staten van Noordholland bieden de Prov. Staten ter vaststel ling aan 't ontwerp-besluit tot wij ziging van het bijzonder reglement van bestuur van het waterschap „De dertig gemeenschappelijke pol ders" op Texel en tot opheffing van den polder „Het Noorden". Dit staat in verband met het besluit van het waterschap tot het stichten van twee electrische gemalen, die naar de meening van Ged. Staten ook de bemaling van den polder Het Noorden kunnen verzorgen. Door bovengenoemd voorstel willen de Staten dus concentratie van wa- terschapsbeheer bevorderen, waar door tevens de bestuurskosten van den polder worden bespaard. OPHEFFING RADIO-CENTRALE TE OTERLEEK. De radiocentrale, welke vanaf 1932 door den heer Plevier alhier is verzorgd, wordt met ingang van 1 December op zijn verzoek wegens gebrek aan belangstelling, opge heven. Thans telt de radiocentrale nog vijf abonnementen, zoodat de heer Plevier niet meer in staat is om het uitgebreide net daarvoor te onderhouden. GYMNASTIEKUITVOERING TE OTERLEEK. Zondagavond gaf de gym nastiekvereniging Turnlust haar eerste uitvoering in dit seizoen, onder leiding van den heer G. de Rie. De belangstelling was buiten gewoon groot. De heer D. Kaij ver welkomde de aanwezigen en wel in het bijzonder eenige heeren leden, die de vorige maal niet kon den meewerken, omdat zij zich in militairen dienst bevonden. Hij sprak zijn voldoening uit dat allen behouden waren weergekeerd. Spr. deelde mede, dat door de oudere leden aan de zaalwedstrij- den was deelgenomen en dat allen daarvoor een vaardigheidsdiploma hadden behaald. Het programma opende met een keurigen opma'rsch. Het viel reeds direct op dat er geen damesleden bij tegenwoordig waren tengevolge van de opheffing dezer afdeeling, hetgeen zeer te betreuren valt. Er werd op de diverse toestellen we derom keurig werk te zien gegeven zoowel door de adspiranten als door de leden. Zeer mooi werk leverden de heeren aan het hooge rek; er schuilen zeer goede krach ten onder deze vereeniging. Ook werd heel mooi werk te zien gegeven door de meisjes en het zal dan ook niet lang meer du ren of Turnlust zal weer in staat zijn voor het voetlicht te komen met een damesafdeeling, die er mag zijn. Dat het actieve bestuur steeds zorgt voor iets nieuws, bleek ook thans weer aan de Turnlustband, hetgeen een mooi nummer was. Hetzelfde kan gezegd worden van den1 dans, uitgevoerd dcor de meisjes. Aan het slot dankte de voorzitter het publiek voor de ge toonde aandacht; hij sprak een woord van dank tot den directeur voor zijn leiding en tot den heer Plevier voor de verzorging van het muzikale gedeelte. ZIJPE. Afscheid Zr. G. Kuilman. - Dins dagmiddag j.l. werd ten raadhuize te Schagerbrug officieel afscheid geno men van zuster G. Kuilman als wijk verpleegster voor Zuid-Zijpe. Be halve de gemeenteraad waren hierbij o.m. tegenwoordig de doktoren Boer- ma te 't Zand en van Slooten te St. Maartensbrug, alsmede collega's-ver pleegsters en andere belangstellen den. In een hartelijke speech getuigde de burgemeester, mr. D. Breebaart, van zijn respect voor het zegenrijk werk, dat zuster Kuilman geduren de ongeveer 19 jaar in de uitgebreide gemeente heeft gedaan, zonder ooit één dag wegens gezondheidsredenen te hebben overgeslagen. Als een stoffelijk blijk van waardeering bood spr. een mooie boekenkast aan. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door wethouder van der Sluijs die ook sprak namens het bestuur van de inrichting „Buiten Zorg", waar zij zuster Kuilman zoo nu en dan zuster Meurs verving; waarna verder nog spraken wethou der Nannis en zuster Meurs, wijk verpleegster voor Noord-Zij pe. Allen getuigden van hun waardee ring voor het werk en den persoon van zuster Kuilman. Bewogen dankte zuster Kuilman tenslotte voor de ondervonden har telijkheid en medewerking. Na afloop van het officieele af scheid bleven de aanwezigen nog eenigen tijd samen onder het genot van een verversching. LANGENDIJK. Kinderuitzending. - Het aantal kinderen, dat door de afd. Langen dijk van het Centraal Genootschap van kinderherstellings- en vacan- tiekolonies is uitgezonden naar koloniehuizen, is thans gestegen tot 16. GROOT-SCHERMER. Benoemd. - De heer R. G. J. Heikens, tijdelijk ambtenaar ter secretarie alhier, is benoemd tot ambtenaar ter secretarie der ge meente Steenwijkerwold. WARMENHUIZEN. Middenstandsdiploma. - Dins dag behaalden de heeren J. A. Reinders, C. Stet, J. Kok en C. Bommer met succes te Alkmaar het middenstandsdiploma. SCHAGERBRUG. „Algemeen Belang" en IJsclub. - ln het café Kuiper werd een verga dering gehouden van de vereeniging „Algemeen Belang" en IJsclub „De Eendracht". De voorzitter, de heer N. T. Hopman, deelde o.m. mede, dat in 1940 en 1941 geen huisvlijtten- toonstelling kan worden gehouden in verband met de tijdsomstandig heden. Er was een schrijven ingeko men van het gemeentebestuur van Zijpe, houdende mededeeling, dat, wegens de eraan verbonden kosten, afwijzend is beschikt op het verzoek om den kerktoren te Schagerbrug te voorzien van een minutenaan wij zing. Besloten werd een bijdrage van 10 te verleenen aan de commissie van samenwerking voor bijzondere noo den. De rekening der ijsclub over het afgeloopen jaar werd goedge keurd. De ontvangsten bedroegen 118.80 en de uitgaven 126.63; nadeelig saldo 7.83. De contributie voor 19401941 werd bepaald op 0.55 per lid. Herkozen werden de aftredende bestuursleden N. T. Hop man, P. J. Renooij en K. WinkeL Op initiatief van den heer N. Ligthart zal worden overgegaan tot aanschaf fing van nieuw materiaal voor het in orde maken van de ijsbaan. Ten slotte nam de vergadering afscheid van den penningmeester der veree niging, den heer H. de Graaf Sr., die deze functie 37 jaren heeft vervuld. In verband met a.s. feestdagen. De secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het departe ment van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend met betrekking tot de distributie van suiker: Met het oog op de in de maand December vallende feestdagen zal het suikerrantsoen tijdelijk worden verhoogd. Daartoe is bepaald, dat de met „16" ge nummerde bon van het alge meen distributiebonboekje ge durende 't tijdvak van Zaterdag 23 November tot en met Vrijdag 6 December a.s., dat is dus gedurende een periode van 14 dagen, recht geeft op het koopen van een kilogram suiker. Na afloop van deze periode zal nogmaals' een bon voor een kilogram suiker voor een tijd vak van 14 dagen worden aan gewezen. VAKVEREENIGINGSLEIDERS IN ONS LAND TERUG. Het A. N. P. meldt o.m.: De Ne- derlandsche vakvereenigingsleiders, die op uitnoodiging van het Duit- sche arbeidsfront een studiereis door Duitschland hebben gemaakt, zijn gisteravond in ons land terug gekeerd. Dinsdag werd door hen een bezoek gebracht aan de Henkel- Persil-Werke te Dusseldorf. In het Gemeinschafts huis van het Duitsche arbeidsfront in de Gau Dusseldorf hebben de Nederl. des avonds af scheid genomen van hun gastheeren. Tijdens het diner, waaraan ook ver scheidene Duitsche autoriteiten deel namen vertolkte de heer A. C. de Bruyn, voorzitter van het roomsch- katholiek werkliedenverbond, de ge voelens van erkentelijkheid der Ne derlanders jegens het Duitsche ar beidsfront voor de interessante en leerrijke excursie en de hartelijke ontvangst. HET UNIE-FIETSVLAGGETJE. Het A.N.P. meldt: De voorzitter van den stedelijken raad der Nederlandsche Unie te Amsterdam, de heer C. Brink, ver zoekt aan alle wielrijders in de hoofdstad, die in het bezit zijn van een Unie-fietsvlaggetje, voorloopig daarmee hun fiets niet te tooien. Er is twijfel gerezen over de vraag, of dit vlaggetje al dan niet onder het uniformverbod valt. Zoolang dit niet is vastgesteld, kan het voeren van dat teeken tot moeilijkheden leiden. Reeds is het eenige malen voorge komen, dat fietsen, die van zulk een vlaggetje voorzien waren, in beslag genomen werden. Inmiddels is elders een proefpro ces aanhangig gemaakt, teneinde een gerechtelijke uitspraak in de zen uit te lokken. Het is goed het resultaat van dat proces, dat onge twijfeld bekend zal worden ge maakt, af te wachten. DE AANVALLEN VAN DEN AFGELOOPEN NACHT. New York, 21 Nov. (D.N.B.) Ame- rikaansche correspondenten melden uit Londen, dat gisteravond van het invallen van de duisternis af weder om golven Duitsche bommenwerpers boven Londen en een aantal steden in Zuidwest-Engeland, Wales en de Midlands hebben gevlogen. De hoofd aanval was volgens deze correspon denten gericht op een stad in de Oostelijke Midlands, in de nabijheid van Coventry en Birmingham. Met tusschenpoozen van een seconde vielen de bommen. Van minuut tot minuut werd de aanval heviger. Het was de zwaarste aanval op de Ooste lijke Midlands sedert het uitbreken van den oorlog. Ook het hevige ver- sperringsvuur van het Engelsche af weergeschut kon de Duitsche bom- Ze heeft met haar zacht sopje onze wangen gekust en ons body ge streeld. Ze heeft leuk met ons krij gertje gespeeld in de badkamer en het kleine aalvlugge ding wist ons steeds te ontglippen. Besmeurd en verslapen zijn we bij haar gekomen en zij maakte van ons een ander mensch, frisch van aanschijn en fit van geest. Geurig was ze als reseda of boschviooltjes en eiken dag liet ze ons in haar groote onbaatzuch tigheid deelen van haar aroma. Aan trekkelijk was ze om haar frisch heid als een vrucht en in haar groo te gulheid liet ze ons steeds meege nieten van haar heerlijkheid. Wat was onze dank; hoe hebben we haar behandeld, de toiletzeep! We hebben haar steeds links laten liggen op de waschtafel; we hebben haar voortreffelijkheden uitgebuit tot ze ineenschrompelde en als een splintertje met het waschwater weg spoelde. Ze hebben onze lieftallige haar geur en haar frischheid ontnomen: ze is geworden als de grond, waarin de kleipatatten groeien; als de aar de, waarvan men pannen bakt. Wat missen we nu dat lieve stukje zeep, dat ons zoo vertroeteld en verwend heeft, verjongd en verkwikt! Als wij mannen werkelijk kaerels waren, zouden we het ons niet laten welgevallen, dat een zoo goede en trouwe vriendin met de geurigheid van een roos en de frischheid van een perzik, zóó behandeld werd. Wij moesten ons eigenlijk als één man niet meer wasschen zoo lang deze oneer wordt aangedaan aan haar, aan wie wij onze charme te danken hebben. Dra zou dan de stadsver- fvaaving en de schoonheidscommissie inzien, dat er met haar werk geen eer te halen is, zoolang wij stede lingen als goorlingen over straat loopen. En dan zou het gauw gedaan zijn met die zeepbons. EERSTE G menwerpers niet op een afstand hou den. Reeds gedurende het eerste uur van den aanval veroorzaakten onop houdelijke ontploffingen een oorver- doovend lawaai. Te Londen slaat men de verplaat sing van het zwaartepunt der Duit sche luchtaanvallen naar de in dustriecentra met bezorgdheid gade. Te Sheffield, Glasgow, Birmingham en Liverpool bereidt men zich avond aan avond op de hevigste aanvallen voor. Ook de voortdurende aanvallen op de Britsche scheepvaart wekken steeds meer bezorgdheid. De Engel sche bevolking is van oordeel, dat de Duitsche vliegtuigbestuurders, die met deze aanvallen belast zijn, even goed in het nachtvliegen zijn ge oefend als de Duitsche gepantserde divisies waren voorbereid voor de aanvallen in Polen. VIJF MILLIARD VOOR AMERIKAANSCH MINISTERIE VAN OORLOG? New-York, 21 Nov. (D. N. B.) Naar uit Washington gemeld wordt, zal het ministerie van oorlog waarschijnlijk in de volgende bijeenkomst van het congres goedkeuring vragen voor het uittrekken van nog vijf milliard dollar. ZUEDSCHARWOUDE. Het kleuteronderwijs krijgt geen lokaal van de openbare school toegewezen. De gemeenteraad vergaderde Woensdagavond ten raadhuize. Alle leden waren aanwezig, toen de voor zitter, burgemeester jhr. A. L. van Spengler, de vergadering opende. Verschillende ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangeno men. De begrooting 1941 voor het gemeenschappelijk gasbedrijf leverde geen stof tot spreken. Van den hher K. Schoen was een verzoek ontvangen, den ontruimings termijn van zijn onbewoonbaar ver klaarde woning, in verband met zijn ouderdom nog weer voor een jaar te verlengen, tot 1 Januari 1942. Dit verzoek werd ingewilligd. Van de afd. Volksonderwijs was een verzoek ontvangen, om weder om de beschikking te verkrijgen over een lokaal van de openbare school ten behoeve van de kleuterschool. De voorzitter herinnerde aan het kortgeleden ontvangen schrijven, waarin werd medegedeeld, dat af stand gedaan werd van het lokaal onder dankbetuiging voor de welwil lende beschikbaarstelling. Daardoor was het lokaal vrij gekomen en kon worden overgegaan tot de reorgani satie van het gebruik der lokalen, en, zooals vroeger ook reeds het geval was, aan de vereeniging ter bevor dering van het vakonderwijs in Westfriesland de beschikking worden gegeven over twee lokalen, terwijl een derde lokaal werd bestemd voor den luchtbeschermingsdienst. Daar door wordt het onmogelijk, wederom een lokaal voor de kleuterschool be schikbaar te stellen. Bovendien is er de dringende noodzaak van brand- stoffenbesparing, waardoor reeds twee dagen per week geen school wordt gehouden voor de openbare school. De heer Kroon, die de kleuter school steeds als een troetelkind be schouwd heeft, omdat hjj een der op richters is geweest, zou gaarne zien, dat als het anders kon, wel een lokaal beschikbaar werd gesteld. Hij betreurde, dat het zoo is geloopen met de kleuterschool. (IBSCHRI TEEKBNI ALEX. RA Y1 De v o o r z i i dat ook B. en W. kleuteronderwijs het belang van h er niet door mag Het voorstel werd aangenon vraag van den was medegedee piein reeds doo: schikking van gesteld. B. en W. bode voor het jaar 19- door een commi: de raadsleden bel ders, worden nag Aan de orde k- van een afvallen W. hebben het v< voorzitter, om he afvallen op te dr K. Rezelman te dijk, die hiertoe heeft ingediend ei haen bezig was gesteld werd. De heer Weel dacht op, dat een gemeente ook de len van levensmi scheidene huisgez De voorzit ning, dat het op Rezelman zou kui gund, opdat het e zou kunnen verse De heer K r o den betrokkene et aanwijzen. De v o o r z i t bij zijn standpun boertje zou maar worden met Reze Op een vraag va antwoordde de v het de bedoeling OPG AMSTERDAMS Bijkantoo: van Donderdag 2 STAATSLEENINGI 4 Nederland 194 3—3)4 Nederl. 3 Ned.-lndië 19 5)4 Duitschl. m. BANK-INSTELLIN! Amsterd. Bank Handel Mij. Cert, v 250 Koloniale Bank Ned. Ind. Handels! IND. OND. B1NNE Alg. Kunstzijde U Calvé Delft Cert. Nederl. Ford. Lever Bros Philips Gloeil. Gem Bezit IND. OND. BU1TE1 Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper North American R; Republic Steel Standard Brands Steel comm. CULTUUR MAATi H. V. A Java Cultuur. Ned. Ind. Suiker U Verg. Vorstenlande: PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. P-tr. Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hcssa Rubber Oostkust Rotterdam Tapano Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN HollandAmerika JavaChina—Japai Kon Ned Stoomb< Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Balavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWE Atchison lopeka Illinois Central Southern Pacific Southern Railw. Union Pacific Can Pac VALUTAKOERSI LANDSCI 21 NOV (Schriftelijke er Valuta's: New-York 1.8f Berlijn 75.28—75. tot 30.17; Hels Stockholm 44.81 '13 63—43.71. Bankpapier: Berlijn 75.191 1 86 1/2—1.90 1/' 30.20; Stockholi Zurich 43.5943.1

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2