ping Dampo Bonbons Mr. STEVENS UIT |l Maastunnel nadert haar voltooiing. H i V* Beperking gebruik van levertraan. Verbod van stoken in kassen e.d. De heer Van Rossum over zijn taak. FEUILLETON Glimlachje. De Maastunnel te Rotterdam nadert haar voltooiing. Op een na het laatste stuk is nu gezon ken en de verbinding tusschen de stukken nrs. 9 en 8 is tot stand gebracht. In de Waalhaven is alle activiteit verdwenen. Het laatste stuk ligt thans geheel opgetuigd te wachten, totdat het mogelijk zal zijn het naor zijn plaats van bestemming te brengen en te laten zinken. Te meer activiteit heerscht er in de gezonken tunnelstukken, waar met man en macht gewerkt wordt aan het aanbrengen van de schei dingswanden tusschen de luchtka- nalen en het leggen van den rijvloer en het monteeren van de vele bul zen voor electrisch kabels. In de voetgangerstunnel legt men de groote gas- en waterleidingbui zen, welke de verbinding zullen vormen tusschen de buizennetten op den rechter- en op den linker oever. Op den linker Maasoever wordt op het oogenblik nog gewerkt aan het aanbrengen der tegels en hei leggen van de bestrating in de over dekte landtunnel, terwijl de rivier tunnel dreunt van het lawaai der pneumatische hamers, diebezig zijn de tijdelijke schotten tusschen de tunnelstukken 9 en 8 te verwijderen en men nog doende is de verbin- dmg tusschen de stukken 8 en 7 onder verhoogden luchtdruk tot stand to brengen. Sinds eenige weken is een nieuw werktuig op het terrein verschenen: de gemeentelijke duikerklok voor het maken van den kademuur op den rechter oever. Deze kademuur komt te rusten op zeer zware den nen heipalen, welke met een drij vende heistelling en een zwaar stoomblok zijn ingeheid en waarop de vloer voor den kademuur onder laag water moet worden gemaakt. Om dit werken onder normaal laag water mogelijk te maken, wordt over de koppen der palen een dui kerklok geplaatst, zoodanig, dat door het inblazen van luhct de wa terstand voldoende kan worden verlaagd, om den betonnen vloer ln den droge te kunnen bouwen. Na dat de vloer gereed gekomen is, worden daarop groote, van te voren klaargemaakte, stukken kademuur gezet. Richtlijnen voor afgeven van bons Volgens mededeeling in de Ned. Staatscourant zijn richtlijnen vast gesteld voor het afgeven van bons voor en het voorschrijven op recept van levertraan. Hierbij wordt bepaald, dat voor prophylactische doeleinden lever traan uitsluitend mag worden voorgeschreven ten behoeve van kinderen van J4 tot en met 3 jaar. .Voor kinderen van tot en met 2 jaar kan tot een hoeveelheid van 300 cm3 per 4 weken worden voor geschreven en voor kinderen van 3 jaar tot 300 cm3 per 8 weken. Van levertraan-emulsie en samen gestelde levertraan-emulsie kan 1lA maal deze hoeveelheid worden voorgeschreven. Voor therapeutische doeleinden mag levertraan voor oudere kinde ren en volwassenen slechts worden voorgeschreven, indien daartoe goede medische gronden aanwezig zijn. Nadere regelen hiervoor zul len door de medische hoofdinspec tie der volksgezondheid worden gegeven. Deze zullen in de medi sche vakpers worden gepubliceerd. De geneeskundigen, die lever traan voorschrijven, zijn verplicht op recepten of bons ten behoeve van kinderen den leeftijd van het kind te vermelden en op recepten een nauwkeurige gebi'uiksaanwij zing. Verkoopers moeten nagaan of de leeftijd is vermeld en of aan de toegelaten hoeveelheden de hand is gehouden. In geen geval mag een grootere hoeveelheid le vertraan ineens worden voorge schreven dan toereikend is voor 8 weken. Volgens een in de Nederland- sche Staatscourant gepubliceerd besluit van den secretaris-gene raal, wnd. hoofd van het Depar tement van Landbouw en Vis- scherij, is met ingang van giste ren het telen van warmoe- z e r ij gewasen in kassen, serres en warenhuizen, waarin wordt gestookt, verboden. Dit verbod geldt niet, indien het telen uitsluitend geschiedt voor het verkrijgen van plant goed van warmoezerijgewassen. Het verbod geldt tot 1 Januari 1941. Vlaming en nat.-socialist, afkeerig van politiek in het onderwijs. Zooals reeds gemeld, heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminis ter Seyss Inquart, den heer P. A. van Rossem opdracht gegeven en machtiging verleend die maatre gelen te nemen en voor te berei den, om in alle openbare en bij zondere scholen, uitgezonderd hoogescholen, rust en orde te verzekeren. In verband hiermede heeft het Hbld. met drs. Van Rossem, die leeraar aan het Chr. Lyceum te Zwolle is, een onderhoud gehad. De heer Van Rossem zeide, dat hij nog weinig kon mededeelen, om dat hij de uitgestrektheid en vooral .de grenzen van zijn be voegdheden nog niet kende. In we zen komt zijn toekomstige taak er intusschen wel op neer om te zor gen, dat iedere leeraar en ieder kind ongehinderd kan werken. Mijn taak, zoo zeide de heer Van Rossem met nadruk, beteekent geen beknotting van de vrijheid, maar een garandeeren der vrijheid. Het schoolleven moet in de toe komst ongestoord zijn gang kun ne gaan. De politieke overtuiging van een leeraar of van de ouders van leerlingen mag niet tot onaan gename gebeurtenissen leiden. Ik zelf, aldus spr. ben de natio- naal-soeialistische beginselen toe gedaan, maar op school heb ik mij nooit direct of indirect met politiek bemoeid. Nooit heeft een leerling mij op school over politiek hooren spreken. In antwoord op een vraag zei de heer Van Rossem, dat er zich op verschillende scholen, doordat de politiek in het geding werd ge bracht, onprettige dingen hebben voorgedaan. Dit mag niet meer voorkomen. Hoe denkt u uitvoering aan de verleende opdracht te geven? al dus werd den heer Van Rossem gevraagd. Ook dit kan ik op het oogenblik nog niet in zijn geheel overzien. Ik weet wel, dat ik zal probeeren om moeilij'. heden op de meest prettige wijze op te lossen, althans waar ze op prettige manier zijn op te los sen. Ik vind dit een mooie taak en ik meen, dat men mij deze op dracht heeft verstrekt, omdat ik ruim principieel en ook mensche- lijk genoeg van opvattingen ben om succes te hebben. Laat men toch vooral niet den- IDE, it, dat n te Spoor- Tous- 0.— an de 020.—. Id op SMBER mr be- VLIES aar. IDE, sal op 1MBER R 1940, rru 10 EL te ver- 1HUUR ie Ber- ;ilan- sctaren, oii per- 5 aren, ird aan voor en 21 opbod uur (1 TRAL" lar, ten ÏURGH gelegen LLING, RANS- JR met OER en ERF larken- jorende ïe per- larker- ïen, al- t, groot erpaeht 200 per G met larken- groot r week. litmun- Polder Binnen, 10.40.00 anvaar- m schap i com- 'ebruari schets- kantore ïwijzing Binnen, K AG 12 Idags 1 iet café OORD >od, af- 'initieve ,r ver and lermer- 36 H.A., Pols. i pacht, vanaf e koop oemden DOW R. IRflEN. DETROIT 28) „Eerst",zei hij, „moet ik u nog uitleggen, om wien het ging: het v/as Big Hilton, die vervloekte ke rel, die het dochtertje van Morrys had ontvoerd en er vijftigduizend dollar losgeld voor had gekregen Op het bevel tot inhechtenisneming stond niets van dood of levend, maar ik besloot het toch maar zoo te doen. Ziet u, levend ging het met en daarom maar dood. Ik be taal mijn rekening, nadat ik die eerst, zooals gewoonlijk, goed heb nagegaan, ginnegap zoo'n beetje en ga tenslotte weg. Bij de deur blijf ik dan staan, trek mijn revolver, jaag mijn man netje vier kogels door zijn lijf en dan weg, zoo gauw mogelijk weg. Ze wilden allen achter mij aan, zijn kameraden zullen wel gedacht heb ben, dat ik van een concurreerende bende was. Maar ze kregen me niet meer te zien, want op den eerstvol- genden hoek was een politiepost. Ziet u, mijn goede eetlust heeft die lui in de waan gebracht, dat ik een .cel onschuldig goedig suikeroom pje was, die werkelijk alleen maar een beetje plezier in zijn leven wil de hebben. Maar toen ze gemerkt hadden, dat ik heelemaal niet zoo'n hef suikeroompje was, toen was het te laat, toen had ik aan Big Hilton's slechte leven al een eind gemaakt" Ben Beverly lachte en zijn gezicht werd weer vriendelijk. Kapitein Sherman krabde zich peinzend op het hoofd. Brr! Die ke rel was inderdaad met twee zielen behept. De eene verlangde alleen maar naar caviaar en kreeft, de an dere sprong op van vreugde, wan neer het gold een bandiet te pakken dood of levend! HOOFDSTUK XX. Dakar! De „Santa Barbara", gina ir. de bocht voor anker. Een groote, logge motorboot nam de passagiers over, die een bezoek aan het stadje wilden brengen. Behalve de „Santa Barbara" lagen daar nog twee vrachtbooten en een elegant luxe- jacht. Het water had in de bocht een diepblauwe kleur, het scheen volkomen helder te zijn. Op hei land schitterden de witte huizen van de Europeanen, waarop de zon neschermen bonte vlekken maakten. Kapitein Sherman stond op de brug en keek naar de passagiers die aan land gingen. Hij ontdekte Stevens en zijn secretaris, hij zag Edna Bosch, Grizzard en tenslotte cok Ben Beverly onder hen. Hij glimlachte. Hij dacht er aan, dat zich misschien allerlei dingen zouden af spelen, wanneer de donkere tropi sche nacht maar eerst zijn vleugels over dit stadje in het Frainsche ko loniale rijk had uitgespreid. Er ont brak nu nog Don Alvarez. Sherman spande zijn oogen in, maar hij kon den Don nergens ontdekken. Na tuurlijk. Don Alvarez wilde zich aan geen gevaren bloot stellen, hij had genoeg van zijn laatste avonturen. Als ze elkaar wilden fijnhakken en hun twijfelachtige ruzies uitvechten dan moesten zé dat maar aan land doen. de hoofdzaak was, dat ze zich aan boord rustig hielden. Ze moch ten elkaar dan over en weer dood schieten, maar de helder geschuur de dekken van de „Santa Barbara'' bleven schoon. Wonderlijke menschen. Grizzard v/as een bandiet. Stevens was ja, wat was Stevens eigenlijk? Ben Be verly glimlachte geheimzinnig, wan neer hij den naam van Stevens uit sprak. Edna Bosch had zonder twijfel ruzie gehad met haar vriend, ze zat heel alleen aan den achtersteven Met die moet ook wal gebeuren, dacht Sherman bij zichzelf. Vrou wen, die met passagiers flirten, wil ik niet hebben. Die menschen halen onder elkaar al genoeg dwaze din gen uit het mankeert er nog maar aan, dat employé's van de maat schappij er ook nog in gemoeid wor den. Don Alvarez heeft ook al om baar dat verschrikelijk pak slaag opgeloopen. De touwen werden losgegooid, kapitein Sherman salueerde beleefd en eenige inzittenden wuifden hem toe. Sherman glimlachte; daar gin gen ze nu, wat zouden ze nu weer uithalen? Het was net een bewaar school! Een Amerikaansche ladj- zou waarschijnlijk de ziel van een neger ontdekken en wie weet, wat de heeren zouden ontdekken van de schoonheid der negervrouwen. De politie van Dakar, die slechts uU een paar man bestond, zou natuur lijk al gealarmeerd zijn; wanneer er een touristenschip uit Amerika kwam, moest er altijd goed worden opgepast, dat er niemand verloren ging of zich in avonturen stortte, waarbij hij zijn huid in gevaar bracht. Nu, overal was voor ge zorgd: de opsporingsploeg van de „Santa Barbara" bestond uit men schen met ervaring, die in een paar jaren zooveel van de zeden der tro pen geleerd hadden, dat ze er iede- ren pennelikker heele romans over zcuden kunnen vertellen. Sherman nam zijn pet af en streel; zijn hand door het grijze haar. En fin, ik ga liever op mijn oude leeren sofa ligen, laten zij maar doen, wat ze willen. De groote motorboot had inmid dels het land bereikt en loste haar ten deele zeer lieftallige lading aan een kleine landingsbrug. De passa giers gingen uiteen, want ieder wil de zijn avontuur geheel alleen bele ven. Iedereen beweerde daarbij na tuurlijk, dat zijn belangstelling van zuiver wetenschappelijken aard was, hij zou natuurlijk naar de in- boorlingenwijk gaan om de trap van beschaving van deze negers aan een 'onderzoek te onderwerpen. Ben Beverly keek met groote be langstelling op een lijstje, toen hij aan land was gegaan. Blijkbaar moest hij inkoopen voor de „Santa Barbara" doen. Tenminste hij deed alsof. In werkelijkheid was het een oud papiertje met aanteekeningen over paardenrennen, dat hij ergens had gevonden en als zeer bruikbaar had beschouwd. Hij hield het omge keerd in de hand en hield intus schen steelsgewijze zijn menschen in het oog. „Zijn menschen" gedroe gen zich heel verschillend. Stevens reikte zijn -secretaris de hand. wenschte hem zachtjes goede zaken en ging daana met loome schreden heen. Om nu iets van Peters' geestes houding ie zeggen: Peters was van pian, nog voor donker Dakar weer te verlaten. Hij wilde volgens de gewoonten van een dommen Euro peaan een eindje de wildernis in gaan, die dadelijk achter de inboor- lingenwijk begon. Hij wilde zijn verborgen tegenstanders eens gele genheid geven, 'iets te probeeren. Hij zou wel op zichzelf passen. Zou de man zulk een prachtige gelegen heid ongebruikt voorbij laten gaan? Het moet hier vermeld worden, dat Peters moed had. Zonder deze eigenschap was hij zonder twijfel op de „Santa Barbara" gebleven, had in de bar whisky gedronken en zoo nu en dan te verstaan gegeven, dat die smerige plaats hem niets interesseerde. Maar Peters was door de jachtkoorts bevangen, hij wilde zijn verborgen tegenstander einde lijk neerleggen. Wat zijn secretaris, de echte Stevens, in Dakar te doen had, was niet uit te vinden; Dakar had weliswaar eenige straten, maar niet genoeg om voor een vertegen woordiger van een automobielfa briek van belang te zijn. Als hij dan toch met een gewichtig gezicht ver dween, dan was dat zijn zaak en wien ging dat wat aan? Grizzard had de schaamteloosheid, luide te zeggen: „Nu zullen we ons maar eens met de interne donkere toestanden van Dakar vertrouwd maken". (Wordt vervolgd) TWEEDE BLAD ALKMAARSCKE COURANT VAN ZATERDAG 23 NOVEMBER 1910. DE REIS VAN DE NEDERLANDSCHE VAKVEREENIGINGSLEIDERS DOOR DUITSCHLAND. Te Berlijn werd o.a. deze recreatiezaal van een arbeiderskamp, waar ook Nederlandsche arbeiders zijn ondergebracht, bezichtigd. (Polgoon) DE SLUITING VAN HET VIERMOGEND-PACT. De Führer begroet graaf Ciano. Tusschen beiden in ziet men Teleki en rechts graaf Csazy, Koeroesoe en generaal- veldmaarschalk Keitel. (Hoffmann) MAARSCHALK PETAIN INSPECTEERT DE EEREWACHT. Op de foto ziet men den Franschen president tijdens het inspecteeren van de eerewacht voor het Pavilion Leviqué te Viehy. (Scherl) ken, aldus zeidé spr. voorts dat er een propagandistischen kant aan mijn toekomstig werk zit. Het gaat er alleen maar om dat er rust en vrede is op school. De vrijheid van het kind moet worden geres pecteerd. Plagerijen, waarvan leeraren of kinderen, ongeacht van welke politieke richting of, voor wat het kind betreft, uit welk po litiek milieu afkomstig, het slacht offer zouden kunnen worden, mo gen niet meer voorkomen. Is het de bedoeling, dat u deze taak alleen vervult? Neen, aldus de heer Van Ros sem, ik meen, dat het in de bedoe ling ligt, dat ik medewerkers krijg, die bepaalde onderdeelen te be handelen krijgen. Wat mijzelf be treft stel ik mij voor veel directeu ren en hoofden van scholen te be zoeken. Ik hoop op een prettige medewerking. Ik hoop ook, dat het weinig en als het kan nergens zal r.oodig blijken te zijn, dat er tol ontslag zal moeten worden over gegaan. Tot slot legde de heer Van Ros sem er nog eens den nadruk op, dat het bij zijn opdracht niet om schooltechnische kwesties gaat. Zijn taak is te zorgen dat het schoolleven in orde en rust voort gang kan vinden en dat op de meest prettige wijze. Dit kan het onderwijs slechts ten goede komen. Vermeld zij nog, dat drs. P. A. van Rossem, die Vlaming is, leider der Vlaamsch Sociale Beweging is. Hij is geboren in Eemsche in Vlaanderen. Zijn opleiding genoot KETTINGHANDEL IN ZEEP RIJST EN ERWTEN. Vier arrestaties. De Amsterdamsche politie heeft een goeden slag geslagen met de arrestatie van een viertal mannen, die ervan beschuldigd worden, de prijsopdrijving en hamsterwet 1939 te hebben overtreden. Het was de politie ter oore geko men, dat in haar sectie een groote partij, bestaande uit toiletzeep, zeepvlokken, rijst en erwten, lag, welke op onregelmatige wijze in den handel gebracht was. Een winkelier aan den overkant van het IJ had dezen voorraad on geveer een half jaar geleden ge kocht, doch wilde haar nu weer van de hand doen. Daartoe had hij de goederen doen overbrengen naar een filiaal in Amsterdam-Zuid. De filiaalhouder had de partij weer on dergebracht in een particuliere wo ning, doch juist dit vervoer verwek te argwaan. De bewoner van het huis en de filiaalhouder werden aangehouden, evenals de kooger, die reeds handgeld voor de goede ren gegeven had. Tenslotte is ook de winkelier uit Noord in verzeker de bewaring gesteld. Diamanten doctoraat, - Woens dag 27 November a.s. zal mr. L. H. J„ Lamberts Hurrelbrinck, wonende te Maastricht, het zeldzame feit her denken, dat hij zestig jaar geleden aan de Leidsche academie bevorderd werd tot doctor in de rechtsgeleerd heid. hij aan de universiteiten te Gent, Büttingen en Amsterdam. Hij was leeraar aan de H.B.S. te Alkmaar, aan de gouvernements-H.B.S.'en te Soerabaja en Malang. Sedert tien jaar is hij leeraar aan het Chr. Lyceum te Zwolle. Hij is be stuurslid van het Algemeen Neder- landsch Verbond geweest en heeft ook actief deelgenomen aan het werk van het Nationaal Jongeren Verbond. Hypnotiseur: U bevindt zich thans in het oer woud? Wat ziet U? Tien nagels met rouwranden!

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5