Maximumprijzen voor condensmelk en melkpoeder. Vordering buitenlandsch bankpapier. FILMMEUWS en alle andere pijnen MIJNHARPTJES" BUITENLAND VRAAG en AANBOD SS cent per vijf regels RECHTSZAKEN Beleediging van den Rijkscommissaris. i TWEtüDif BI.AU De secr.-gen., wnd. hoofd van het departement van landbouw en vis- scherij deelt mede dat met ingang van 22 Nov. 1940 een prijsregeling voor melkpoeder en gecondenseerde melk is getroffen. Deze regeling kan als volgt worden samengevat: le. zijn prfjzen vastgesteld waar tegen producenten van melkpoeder en gecondenseerde melk hun pro ducten ten hoogste aan den groot handel mogen verkoopen, 2e. is voorgeschreven, dat de producenten van melkpoeder bij verhandeling van melkpoeder en gecondenseerde melk met een aflevering aan anderen dan groothandelaren ten hoogste de on der le. bedoelde prijzen mogen ver- hoogen met de op Mei 1940 gelden de marges, eventueeel verhoogd met het bedrag, waarmede de omzet belasting is verhoogd, 3e. is voorgeschreven, dat de han delaren in melkpoeder en ge condenseerde melk hun inkoopprijzen ten hoogste mogen verhoogen met de op 9 Mei 1940 geldende marges, eventueel ver hoogd met het bedrag, waarmede de omzetbelasting is verhoogd, 4e. is voorgeschreven, dat voor melkpoeder de voor 9 Mei 1940 bestaande afzetverhoudingen en handelskanalen ook thans nog moeten worden gehandhaafd. Dit voorschrift heeft ten doel te voorko men, dat ongewenschte verschuivin gen tusschen de verschillende bij den handel in melkpoeder betrok ken ondernemingen optreden. De Nederlandsche zuivelcentrale, afdee- ling zuivel, is bevoegd hieromtrent nadere voorschriften te geven en ontheffingen te verleenen. In een officieele publicatie zijn de maximumprijzen voor melkpoeder en gecondenseerde melk nader be kend gemaakt De Nederlandsche Bank maakt be kend, dat zij besloten heeft tot vor dering van het aangeboden bankpa pier, luidende in dollars, Zwitser- sche francs en Zweedsche kronen over te gaan. Te dien einde roept, zij de ingezetenen, voor zoover zij be doeld bankpapier nog in eigendom hebben of daarover het beschik kingsrecht hebben als bedoeld in artikel 9, vijfde lid der deviezenver- ordening, op dit bankpapier aan de Nederlandsche Bank te verkoopen en over te dragen. Inlevering van het bankpapier in kwestie kan niet bij de Nederland sche Bank geschieden, doch uitslui tend bij de deviezenbanken. Deze zijn gerechtigd voor hun bemidde ling een provisie van 1/4 procent met een minimum van f 0,25 vermeer derd met de eventueele porti- en assurantiekosten, in rekening te brengen. Desgewenscht kan de in levering bij de deviezenbanken ook plaats vinden door bemiddeling van niet-deviezenbanken of commission - nairs, die hiervoor dezelfde provisie, vermeerderd met de eventueele porti- en assurantiekosten, in reke ning brengen. Ontheffing van de verplichting tot verkoop kan niet worden verleend. ERVARINGEN VAN VAKBONDS LEIDERS IN DUITSCHLAND. In een persconferentie van de Presseabteilung im Amte des Reichskommissaris te Den Haag hebben de deelnemers aan de reis van vertegenwoordigers van vak bonden naar Duitschland eenige mededeelingen gedaan over hun indrukken. De heer Stapelkamp, van het Christelijk Vakverbond verklaarde, dat hij, voor zoover het hem geluk is met de Nederlandsche arbeiders in aanraking te komen, den indruk gekregen had, dat de loonen in het algemeen niet ongunstiger zijn dan in Nederland. Vooral de werkloo- nen, aldus verklaarde hij, zijn hoog, omdat er méér arbeidsuren worden gemaakt. De heer A. C. de Bruijn, voorzit ter van het r. k. werkliedenverbond zeide dat de verstandhouding werk gevers-arbeiders, voorzoover men kon nagaan, goed was, evenals die tusschen de arbeiders onderling. Natuurlijk was niet vast te stellen of die over de geheele linie zoo is. De heer Landman van het N.V.V. deed enkele mededeelingen van de ervaringen, die hij opdeed bij zijn bezoek aan een drietal metaalbe drijven, waarvan twee metaalbe drijven. Hij noemde o.a. de drie jarige opleiding der leerlingen, die overeenkomt met die in de fa brieksscholen Stork en Philips. Van het metaalbedrijf zelf zeide het ge zelschap weinig te hebben gezien. De heer Bakker, eveneens van het N.V.V., zeide bezonder getroffen te zijn door het werk van de organi satie Kraft durch Freude en de prestatie van de „Betriebssport- gruppen". Gouden doctoraat. - Maandag 25 November a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat mr. M. M. Schim van der Loeff, wonende te 's-Gra- venhage, aan de Leidsche academie promoveerde tot doctor in de rechts geleerdheid. DE RIJKSCOMMISSARIS BE ZOEKT Z.-LIMBURG. Het A. N. P. meldt o. m.: De rijkscommissaris, rijksminis ter Seyss Inquart heeft gisteren een bezoek gebracht aan Z.-Lim- burg. In Heerlen werd de rijks commissaris in het gebouw van de Ortsgruppe der N.S.D.A.P. ontvan gen, waarbij de burgemeester van Heerlen, de heer M. F. G. M. Grunsven, de beheerder der Oranje-Nassaumijnen dr. Bruck en de directeur dier mijnen, de heer Haex, aanwezig waren. Na een kort oponthoud begaf de rijks commissaris zich naar de Huskens- kolonie, een complex mijnwer kerswoningen, waar hij een begin maakte met de verspreiding van de brochure „Wilt u de waarheid weten?" een brochure, die Hitier laat zien, zooals men hem den Ne derlanders getoond heeft en daar tegenover, zooals hij in werkelijk heid is. Hij bezichtigde daar de speelplaats die op zijn wensch bij de kolonie was ingericht. Bij het uitreiken van de boekjes zeide de rijkscommissaris o. m.: Er bestaat tusschen ons Duitschers en Neder landers een ruim begrip, daar wij weten, dat wij elkaar zullen vin den. Voor vele dingen hebben wij geduld en begrip; op een punt echter hebben wij geen begrip en wel als het om den persoon van den Führer gaat, die dikwijls wordt bespot, niet zoozeer door het volk als wel door personen achter de schermen. Daarom willen wij u toonen hoe de Führer werkelijk is en daarom hebben wij dit boekje verspreid. Wij zullen hier weinig aan toevoegen. Men behoeft de foto's slechts te aanschouwen om een waarachtig beeld van hem te krijgen. De rijkscommissaris ver zocht hierop dit boekje met aan dacht door te lezen: „Wij willen u slechts de oogen openen voor den grooten mensch, die thans in ons midden leeft". Vervolgens werd een bezoek ge bracht aan Maastricht. N.S.N.A.P. WENSCHT HET „PLEIN" ALS „ADOLF HITLER- PLEIN Het A. N. P. meldt, dat de kring Den Haag van de N.S.N.A.P., leider dr. E. H. van Rappard, een verzoek heeft gericht tot den ge meenteraad van Den Haag om het „Plein" in den vervolge te doen heeten Adolf Hitler plein". In het verzoek voert de kring eenige gronden aan, waarop dit steunt. Verdronken. - In den Midden kous te Rotterdam is gisteren het lijk gevonden van den 43-jarigen man C. Bijl, wonende aan de Schans. De man is eenigen tijd geleden ver moedelijk door de duisternis mis leid, te water geraakt. Gistermiddag is te Den Haag uit het water van de Soestdijkschekade het lijk opgehaald van de 25-jarige mej. C. B. Mej. B., wier opsporing door de familie werd verzocht, is Woensdagavond met haar rijwiel vermoedelijk door de duisternis mis leid, te water geraakt. ZIJN TWEEDE MOEDER. City-theater. Die „tweede moeder" is het dienst meisje van een actrice, dat het zoontje van deze verzorgt. Ze is ge hecht aan het kind en demonstreert dat wel eens wat al te nadrukkelijk deze moederliefde is een tikje wee hier en daar en daardoor is het verhaal nu en dan wat zoet. Het is dan ook een geluk voor de film, dat ze hier niet al te veel het accent op legt en voldoende aandacht weet te schenken aan het „probleem", dat toch het hoofdthema van de film moet zijn; een innerlijk con flict, ontstaan doordat in het leven van het meisje iemand komt, die haar aandacht vraagt en haar voor de keus stelt: alles of niets. In deze film is dit probleem uitgewerkt en we hadden niet anders verwacht de „eerste" moeder vindt haar kind terug, wanneer zij tot het be sef komt wat het voor haar betee- kent als het aan een groot gevaat ontsnapt is; en de „tweede moeder" schept zicli de mogelijkheid te eeni- ger tijd „eerste" te worden. M. a. w. ze kan haar Franz accepteeren zon der scrupules, in de overtuiging, dat haar troetelkind z'n echte moe der weer teruggekregen heeft. Hilde Hildebrandt, Hilde Horber, Alfred Abel en Fritz Eugens spelen in de hoofdrollen. Vooraf o.m.: de gebruikelijke journaals en een filmpje over sneeuw en ijs, schaatsenrijden en bergsport, met prachtige opnamen van sneeuwvlakten en wolkenluch ten alléén al de moeite van een tocht naar het City-theater waard. DE MOORDZAAK-HOLM. Roxy-theater. Op een grooten autoweg tusschen Bremen en Hamburg wordt een verongelukte auto aangetroffen, waarin zich een oude vrouw bevindt. Het politie-onderzoek wijst uit, dat er een moord is gepleegd, waar schijnlijk door wurging met een- riem of ceintuur, waarvan een roode draad wordt gevonden onder een nagel van een der vingers van het slachtoffer, de danseres Graziella verdrijft U snel en zeker met Koker 12stuks SOct. Proef doos/e 2 stuks lOct. Holm. Het wordt nu een moeilijke opgaaf voor den politie-commissaris Sartorius om met dit enkele gegeven den dader te vinden, waarbij het spoor telkens weer in andere rich ting wijst. Zoo zien we achtereen volgens als verdachte beschouwd den partner van de danseres; een rechtsgeleerde, die zich komt melden als de man, die het laatst in haar gezelschap is gezien; een zwager van Graziella en een man die reeds her haaldelijk wegens diefstallen en in braken is veroordeeld. Maar ten slotte blijkt geen van hen de dader te zijn. Wie dan wél den moord heeft bedreven, verklappen we niet, omdat de spanning dan verdwenen zou zijn. Laat het genoeg zijn te zeggen, dat het verhaal zeer logisch is opge bouwd en dat de film vol verrassin gen is, vooral de laatste tien minu ten, als de ontknooping nadert. We hebben in „De moordzaak- Holm" een detectievefilm van goed gehalte, vol actie; zij zal zeker veel toeschouwers trekken. Het voorprogramma is rijk aan af wisseling; het brengt niet alleen Ufa- en Polygconnieuws, maar voert ons ook naar een paar Nederlandsche steden, laat ons kennis maken met de watersport en toont verschillende merkwaardigheden onder de dieren. MIJN ZOON DE MINISTER. Victoria-theater. Een allergeestigste film wordt deze week in het Victoria-theater ge draaid. een persiflage op de snelle op eenvolging van ministers in Frank rijk, waarvan de eene nauwelijks benoemd is of er gebeurt het een of andere schandaaltje, zoodat zijn op volger al weer klaar staat. Een zekere Robert, wiens bazige moeder voor hen denkt en optreedt, is minister geworden. Hij gaat met hoogen hoed en zwarte jas naar het ministerie, begroet de ambtenaren met de gebruikelijke toespraak en maakt kennis met de boden. Mama en zijn lief vrouwtje be zoeken hem op het ministerie en wan neer mama huiswaarts gaat, treft zij op straat toevallig haar ex-echtge noot Gabrielle, die haar destijds den zoon Robert heeft geschonken. Weldra blijkt, dat Gabrielle bode bij den minister is en komt hij tot de ontdekking, dat hij zijn eigen zoon bedient. De verrassing is aan twee kanten minder aangenaam en de zoon doet vergeefs moeite zijn vader een andere positie te bezorgen. Vader Gabrielle verstoort het onderhoud van zijn zoon den minister met een gevaarlijke cabaretière, die op di verse audiënties al meer ministers ten val heeft gebracht. Er volgt een booze bui van den vader-bode, die zijn zoon den minis ter een klap geeft in tegenwoordig heid van den minister-president. De minister biedt zijn ontslag aan, de vader wordt door het proletariaat dat de familieverhouding niet kent als een held geëerd. Hij wordt in het parlement gekozen en daarna minister. Dan zit hij zelf achter het fraaie schrijfbureau, maar dan treedt hij zoo zelfstandig op, dat zijn kiezers hem weer in den steek laten. Vader en zoon, met mama en vrouwlief gaan als gepensionneerde ministers uit vis- schen en zegenen den dag, dat zij de kronkelwegen der politiek hebben verlaten. Hans Moser is onverbeterlijk als de bode Gabrielle en naast hem treden Heli Finkenzeller, Hans Brau- sewetter en Hilde Körber op den voorgrond. Een allergeestigste film met zeer mooie opna -m. Vooraf: de geschiedenis van het water, een Ufa-film, Polygoonnieuws en een gezellige éénacter. WITTEBROODSWEKEN. Harmonie-theater. Met deze zeer geslaagde Anny Ondra-film hebben de toeschouwers zich gisteravond in het Harmonie theater uitstekend geamuseerd. In houd, spel en ensceneering voldeden in hooge mate. Voor het jonge paar Ingeborg en Hans brachten de wittebroodsweken nu niet direct vreugde. Want pas was de huwelijksreis begonnen of de on- eenigheid was er al. Niet alleen over den hond Lumpi, maar vooral over de vraag: Wie is de baas? Hans maakte zich ten slotte zoo kwaad, dat hij Inge een klap gaf en toen was voor haar de maat vol. In Halle ver liet zij stilletjes den trein, om bij haar vriendin Brigitte troost te gaan zoeken. Brigitte is studente, doch werkt in haar vacanties in een berghotel als kellnerin, om haar studie te kunnen bekostigen. Ook nu staat zij op punt naar de bergen te vertrekken en Inge vat het plan op met haar mee te gaan en te trachten in het winter sporthotel ook een betrekking te vinden. En dan speelt zich daar te midden der wintersport de verdere geschiedenis af, met tal van dol komische tafereelen, met een carna val en een gecostumeerd dansfeest in het hotel, enz. Hans en zijn vriend de advocaat, die de twee dames zijn na gereisd komen natuurlijk in hef hótel eveneens in tal van moeilijk heden. Maar de jaloezie en de liefde doen goed werk en brengen Hans en Inge weer tot elkaar. Zij kunnen dan opnieuw hun wittebroodsweken be ginnen. Doch met reden mag ver wacht worden, dat het' nu heel wat beter zal gaan. Over de vertolking niets dan lof. Anny Ondra, charmant en ondeugend als altijd, was als Inge al bijzonder op dreef. Inderdaad een comedienne met veel talent. Ook Karsta Löck als Brigitte was zeer goed. Hns en zijn vriend werden met veel succes ge speeld door Hans Söhnker en Robert Dorsay. In een kleinere rol bewees wijlen Adèle Sandrock, welk een uitnemende filmactrice zij was. Ook Rudolf Platte toonde zich op het tweede plan als de huisknecht Peter zeer goed op zijn plaats. Het gecos- tumeerde feest behoorde mede tot de best geslaagde gedeelten van deze film. Het voorprogramma bracht een uitgebreid Ufa-journaal, het Profilti- Nieuws en een natuuropname uit de Beiersche Alpen, die zeer interessant was. DE STRATEGISCHE EN MILI TAIRE POSITIE VAN DUITSCH LAND. Moskou, 22 Nov. (A. N. P.) De Moskousche 'radiozender heeft op 18 November uitvoerig gemeld over Amerikaansche persstem men, waaruit duidelijk blijkt, dat men ook in de openbare wereld- meening reeds duidelijk inziet, hoeveel gunstiger de strategische en militaire positie van Duitsch land thans is tegenover die in den wereldoorlog. De oorlogscor respondent van de New-York Times, Baldwin, bespreekt de po sitie van Engeland, en schrijft, dat zelfs de aanvullende leveringen der Amerikaansche torpedojagers aan Engeland de Engelsche heer schappij ter zee niet kan waarbor gen. Aan het einde van den vori- gen oorlog heeft Engeland bij zijn eigen vlootsterkte nog den steun gekregen der Amerikaansche, Fransche, Italiaansche en Japan- sche vloot en pas aan het einde van den oorlog kon het zijn heerschap pij ter zee bevestigen; wanneer men de Duitsche veroveringen en de bedreiging door de luchtmacht ziet, en den huidigen toestand van Engeland vergelijkt met dien van 1917, dan wordt het duidelijk, dat de strijd op zee zeer hevig en on zeker is. Dit gevaar is het grootste, dat Engeland ooit bedreigd heeft. MOEKAI VERTREKT UIT BATAVIA. Tokio, 22 Nov. (Domei). Tada- haroe Moekai, de leider van het concern Mitsoei Boessan Kaisja, een der grootste Japansche han delsorganisaties, die naar Neder- landsch-Indië was afgevaardigd, vertrekt op 23 November uit Ba tavia met het s.s. Awajisan Maroe, om naar Tokio terug te keeren en aan de betrokken Japansche han delskringen een tusschentijdsch rapport uit te brengen over de besprekingen te Batavia. Men zal zich herinneren, dat Moekai on langs met petroleumondernemin- gen in Batavia een overeenkomst heeft gesloten. Hij deed dit als vertegenwoordiger van Japansche zakenbelangen. DE JODEN OP FRANSCH GEBIED. Genève, 22 Nov. (D.N.B.) Het Fransche staatsblad publiceert thans de uitvoeringsbepalingen op de on langs uitgevaardigde wet, waarbij de wet-Cremieux, die den Joden in Al gerije het Fransche staatsburger schap verleende, werd opgeheven. Volgens de thans gepubliceerde be palingen zullen Joden het staatsbur gerschap slechts kunnen behouden, wanneer zij binnen een maand be wijzen, dat zij zich hebben onder scheiden in den wereldoorlog of in den laatsten oorlog. GENERAAL PERSHING WEIGERDE AMBASSADEURS- POST IN FRANKRIJK. New-York, 22 Nov. (D.N.B.) Pre sident Roosevelt heeft vandaag op de persconferentie te Hydepark verklaard, dat hij generaal Pershing den ambassadeurspost in Frankrijk had aangeboden. Pershing had dit aanbod echter om gezondheidsrede nen van de hand gewezen. Op een vraag betreffende een eventueel ontslag van Kennedy als ambassadeur te Londen antwoordde Roosevelt, dat hij niets meer wis' dan wat de bladen meldden. GEEN LEKKE BANDEN MEER. Berlijn, 22 Nov. (A.N.P.) Toen de Iersche geneesheer Dunlop den luchtband uitvond en daardoor den tot dusver gebruikelijken massieven band overbodig maakte, was voor de ontwikkeling van fiets en auto op nieuw een belangrijke voorwaarde vervuld. Als men thans verneemt dat een Duitsche uitvinder voor den modernen auto met zijn hooge snel heden een massieven band heeft ge construeerd, dan lijkt dit een zon derlinge ommekeer in de ontwikke ling. De moderne luchtband heeft evenwel ondanks alle perfectionnee ring van de laatste tientallen jaren Woensdags en Zaterdags Alléén 2de handsch goederen. uitsluitend a contant. (Dinsdags en Vrijdags inzenden.), Te koop: groote partij 1 en 2 pers. houten en Engelsche ledikanten met spiralen en kapokbedden, vloer- kleeden, bureau's. P. VENNIK, Koningsweg 30. Wijnrood kacheltje te koop met pijp en plaatje. OUDORPERDIJKJE 5. Te koop z. g. a. n. „Simplex" Hee renrijwiel met Nordlamp, Fongers Damesrijwiel compleet met electr. lamp. Fa. S. en J. COERSEN, Vrouwenstraat 12, Alkmaar. Nog eenige z. g. a. n. Heeren- en Damesrijwielen compleet met electr. lampen. Tevens een Kindertrapauto 8.50. Fa. S. en J. COERSEN, Vrouwenstraat 12, Alkmaar. Te koop billijk 2 bontvossen. Adres ZAADMARKT 44. Te koop een z. g. a. n. bongevend Nationaal Kasregister. Brieven on er letter H 574 bureau van dit blad. Bloedkoralen en anctere oude koralen als ook goud en zilverwerk en oude schilderijen en kristal te koop gevraagd. Brieven onder letter IJ 521 bureau van dit blad. Te koop: net gedragen dames-, heeren- en kinderkleeding, nieuwe collectie verstellappen. DEN HARTOG, Koningsweg 72. „Imperial" Kruisframe Heerenrij- rijwielen 25, 22, D. rijwielen 25 rijwiel 25, 22, D. rijwielen 25,. 23. NIEROP, Heerenstraat 10. Tel. 3827. Te koop: Tafelweeftoestel, 2 dames mantels, maat 44 en 46, wollen stof (bleu) m. voering v. damesmantel, z. g. a. n„ zwarte damesschoenen maat 38, een kristal drinkservies en likeurstel. NIEUWESLOOT 63 A. Te koop uit netten inboedel: 2 pits gascomfoor op tafel, veerenbed, kapokmatras. Eenige mooie winter en overjassen, Ledikanten. DEKKER, Spoorstraat 5. Te koop: mooi Dames- en Meisjes rijwiel met nieuwe kettingkast, jas- beschermer, enz., 15, groen rond em. kacheltje met onderplaat, 9. LTJTWEG 21, Bergen. Z. g. a. n. Invalidenwagens. „HYGIENA", Achterstraat 45. Telefoon 2.0.5.2. Te koop gevraagd Gramofoonpla- tén, Koffergramofoons, Naaimachi nes, Huisraad en Inboedels. Tevens een Piano. DEKKER, Spoorstraat 5, Alkmaar. Te koop: 5 rol vloerzeil,, trapnaai- machine, 2 autopeds, wringer, aan- hangwagentje voor fiets, 2 paar rijlaarzen. C MORAS, Sandersbuurt 29. Te koop gevraagd: ledige doozen ook lijnkoekdoozen. Brieven met prijsopgave SCHOUTENSTRAAT 20a, Alkmaar. Aangeboden Remington schrijfma chine, Standaard model No. l'O en een Cyclostyle, evt. ook afzonder lijk. Alles in prima staat. Br. onder letter K 576 bureau van dit blad. Te koop: 1 huisorgel, prijs met de muziek 40. Te bevragen: DRUIVENLAAN 23. Te koop nog weinig gedragen, in prima staat verkeerend zwart ge kleed pak, flinke maat, spotprijs 25 gld. Adres te bevragen bureau van dit blad. Te koop gevraagd modern wandel wagentje, 'vooruitrijdend. REGULIERSLAAN 21, Alkmaar. Stofzuigers te koop: le klas mer ken tegen fabrieksprijzen met garantie, desverlangd te leveren op 2.50 per maand. F. B. KOOPMAN, Vogelenzang 10, Alkmaar, zijstraat Keninemersingel. Te koop in prima staat zijnde Pas- spiegel, iy2 M. breed, 3 M. hoog. KOMMER, Voordam 7, Alkmaar.. het nadeel, dat hij lek kan worden, hetgeen niet alleen hinderlijk is, maar zelfs gevaarlijk voor voertuig en in zittenden kan worden. De massieve band had echter afgezien van de veel geringere elasticiteit, het be zwaar, dat hij niet bestemd was tegen de groote warmteontwikkeling, die met hooge snelheid gepaard gaat. Alfred Spencker nu heeft een band geconstrueerd, die voorzien is van een weldoordacht stelsel van koel- kanalen, die schuin door den band naar de velg loopen. Daar worden zij aangesloten op holle spaken, die ze met. de naaf in verbinding brengen, waar een luchtpompje gemonteerd is, zoodat door wiel en band steeds lucht circuleert. De luchtdruk is zoo groot, dat vuildee'tjes, waardoor de kanalen verstopt zouden kunnen ra ken, steeds meegezogen worden. In een onderzceking'sinstituut te Stuttgart heeft men dezen band op duurzaamheid beproefd en daarbij is gebleken, dat bij een snelheid van 100 km en een belasting van 600 kg binnen in den band een temperatuur van 72 graden heerschte en aan den buitenland 63.5 graden. Bij 120 k.m. daalde de inwendige temperatuur zelfs tot 70 graden. Door toepassing van zachte rubber en door het stelsel der koelkanalen benadert de elasticiteit van Speckers band die van den luchtband dicht. In vergelijking met dezen brengt de massieve band ook een niet onbe langrijke materiaalbesparing mee. Voor een vrachtauto van 2 y, ton be draagt deze 10 a 15 kg, hetgeen den band lichter en goedkooper maakt DE AMERIKAANSCHE HULP AAN ENGELAND. New-York, 22 Nov. (D.N.B.) Pre sident Roosevelt heeft vandaag op de persconferentie verklaard, dat de hulp der Ver, Staten aan Engeland onder de tegenwoordige omstandig heden haar hoogtepunt bijna heeft bereikt. „Alles wat maar eenigszins mogelijk is" wordt op het oogenblik gedaan. Men mag het, aldus Roose velt, niet achten, dat uitbreiding der Amerikaansche ,hulp aan Enge land overwogen wordt. Roosevelt verklaarde voorts, dat de regeering intrekking van de Johnson-act (ver bod tot het verstrekken van leenin gen aan oorlogsdebiteuren der Ver. Staten) en de mogelijkheid van Noord-Amerikaansche escortes voor Noord-Amerikaansche koopvaardij schepen op den Atlantischen oceaan niet in behandeling heeft. Turksche minister van verkeer afgetreden. (A.N.P.) - De Turksche minister van verkeer, Ali Crtinkaya. is om gezondheidsredenen afgetre den. Zijn opvolger is de afgevaardig de Indjedayi. DE ALKMAARSCHE COURANT is het EENIGE DAGBLAD met een EIGEN STADSKARAKTER. Dat is de GROOTSTE WAARDE voor den adverteerder! Tel. 3320. Enkele zaken behandeld te Enschede. Het Deutsche Landesgericht für das besetzte Niederlandische Gebiet neeft te Enschede eenige zaken be handeld aangaande beleediging van den rijkscommissaris. Terecht stond blijkens het ver slag van het A.N.P. een 36-jarige banketbakker uit Zwolle. Verdachte had dezen zomer de portretten van leden van het Koninklijk huis in zijn ijssalon hangen. Op 3 Augustus hoor de hij, dat er leden van een politieke partij zouden komen om deze portret ten te verwijderen. Hij geloofde dit niet, maar toen des avonds een groep van veertien personen zijn zaak na derde, had hij zelf de portretten ver wijderd en de deur op slot gedaan om vernielingen te voorkomen. De deur was toen ingetrapt. De men- schen buiten hadden een dreigende houding aangenomen. Men had hem toegeroepen, dat hij een verordening van rijkscommissaris Seyss-Inquart had overtreden, waarna verdachte een beleedigende uitdrukking over den hoogsten vertegenwoordiger van het Duitsche Rijk in Nederland had gebruikt, zulks in zijn drift en ver ontwaardiging over het gebeurde. Verdachte bekende. De Staatsanwalt zeide, dat vele verzachtende omstandigheden voor verdachte pleitten, maar dat toch een daad als deze niet kon worden toegelaten. Spr. eischte daarom tegen verdachte, die reeds sedert 3 Augus tus in preventieve hechtenis zit, een gevangenisstraf van vier maanden, met aftrek van de geheele preven tieve hechtenis. Vonnis conform den eisch. Hierna stonden terecht een 52-ja- rige fabrieksdirecteur uit Enschede, zfin zeventienjarige zoon, zijn zes tienjarige zoon, een 16-jarige H.B. S.-er uit Oldenzaal en een twintig jarige student uit Hengelo. Toen op 30 Augustus van dit jaar in een der Enschedeesehe bioscopen in het journaal opnamen werden vertoond van dr. Seyss-Inquart, ter wijl deze een groep leden van der. arbeidsdienst inspecteerde, hadden deze personen zich demonstratief van het witte doek afgewend. De oudste verdachte zeide dit filmpje reeds voor den tweeden keer te hebben gezien en zich daarom te hebben omgedraaid. Anderen dedr-i dat ook. Demonstratief deed hij Ir' echter niet, evenmin als een protes'. De oudste zoon verklaarde, ir. tegenstelling met zijn verklaringen bij de politie, dat hij niet heeft mee gedaan. Hij heeft dit bij de polit verklaard uit solidariteit met de si deren. De andere verdachte gave zonder meer hun daad toe, zondi deze te kunnen motiveeren. TWEEDE De directeur steeds een vr: zijn geweest, Duitsche kinde pleegd, zaken Duitschland schelden of sprake gewe< De president op, dat voorz is geboden. De Staatsai laste gelegde tegen de jeugetij weken gevangen van preventief hadden twee zeten. Tegen zoed wist wa spr. een gev maanden met den preventie Verd. vroe„ veroordeeling Het vonnis teur v i e r m gen gevange preventief, tej weken, tegen tegen den H. aftrek van d' De oudste zc Voorts ver gericht een Verdachte h; jaar des avon een fiets gere oordeel van was verduiste duwe, een Di roepen, dat h afschermen, haar was toegc woordenwisselin volk beleedig gebruikt. Verdachte van „Rotmoffen „Moffen" had mede niets doeld. Zijn voorschriften opmerking staande karal had slechts twee getuigen had bedreigd De twee ge' verdachte w> mineerde wc voor het Dui' den zin, wa; verzekerde, gends had be De Staatsa gelegde bewe: vangen isstraf der aftrek hechtenis. Vonnis: vie straf met a preventief verdachte in dir Een 36-jar Enschede stc tijdens het b saris Seyss-Ii Enschede, sc sproken aan autoriteit. D den winkel van zijn knec uitdrukkingen een van hen zaak gemaakt Verdachte gescholden, kiaaredn echte de scheldwoor Tevens zou ve hebben uitgesj commissaris den door de pand. Drie andere en de winkelj rij, door den gedagvaard, hebben gehooi de woorden. Alle getuig verklaringen de strenge den president De Staatsan wel tegen der Jcod een vijar volk een gev maanden zond tief. De verdt het bewijs zee worden. Het vonnis gevangenisstr maand prever De 29-jarig; te Delden stc op den avonc tember j.l. vi gens het Dui1 gedaan. De 30-jarig te Delden vei de woorden Duitsche vol! Verdachte on verklaarde d uitlatingen v stuk te zijn De Staatsai verdachte do Duitsche voll Spr. eischti van drie ma twee maande werd daarop gevangenissti met aftrek v weken prev<

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6