1 ACTÜttL DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. )NDEN. Slowakije toegetreden tot het driemogendhedenpact. Britsche vliegtuigen boven Duitschland. Toespraak van den Paus. w Op Southampton werden 300.000 K.G. bommen neergeworpen. De regeeringswijk in Londen aangevallen. VERDUISTERINGS TIJDEN van 17.37 tot 9.18. op 3,50 onder 15,40 Luchtaanvallen op Marseille. Geen oorlogsmateriaal in Grieksche handen gevallen. mtmoeten elkaar. i zoon bij zich. hem: hoe oud is je nsen antwoordt: o oud ben als mijn ik vijfmaal zoo oud is, en mijn zoon is r dan ik nu ben. ik zijn samen mo- r. Hoe oud is de (2 p.) liefst zoo ïlijk, doch uiterlijk yvember 12 uur aan jcteur van de Alk- nt. 10 ■S- 19 5* 9 gemeentetram, 22 •ivier in Italië, 26 oofdstad, 29 tijdelijk bezitter, 32 echoën, .•dieping 37, sacra- k, 42 hoefdieren, 43 tijding, 46 kern, 47 epaalde hoeveelheid, n, 51 naschrift, 52 te ato. ng Puzzle van dag 20 Nov. ontijd, gemak, eeuw, ootmoed, Maandag, vlakte, artikel, navi- atie, eenvoud, nako- gen, Elten, entrepot, el, inktvisch, noode, rein. oorden luiden: en vangen veel wind. wat van katten komt. S 1. 19X30 2. 36X47 3. 47X40 4. 15X24 5. 40X23 6. 23X40 ombinaties. nde positie, waarin tsten zet 812 heeft sch. op: 4, 5, 7, 9, 21, 24, 25, 26, 30. sch. op: 18, 22, 31, 36, 37, 39, 41, 43, vit een mooien slag- 3!! 1. 12X23 2. 21X32 3. 23X32 4. 26X37 5. 11X22 6. 32X43 7. 30X28 n tweeden stand sch. op: 2, 3, 5, 8, 26, 28, 33. sch. op: 27, 31, 34, 7, 42, 43, '48, 49. volgt voortgezet: i 1. 12—17 I 2, 17—21 3. 21X41 47 4. 28X19 26X37 volgt 23X41) 43 5. 26X30 4!! oplossing voor deze em 1673 van P. Kleute te Wassenaar. 8 sch. op: 1, 2, 6, 20, 26, 35 en dam op 15. sch. op: 16, 23, 28, 33, 36, 37, 39, 40, 50. >nze volgende rubriek wij de oplossing. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef, 3320, redactie 3330. 142e Jaargang, No. 279. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Maandag 25 November 1940 Dr. Tuka te Berlijn. Berlijn, 24 Nov. (D. N. B.) Kort na het vertrek van generaal Antonescu, kwam op het Anhalter-station, dat versierd was met de Slowaaksche kleuren, de Slowaaksche minister president en minister van buiten landsche zaken, prof. dr. Tuka aan. Op het perron werd hij o.a. verwel komd door minister van Ribbentrop. Dr. Tuka, die gekleed was in de uni form van de Hlinkagarde, schreed met von Ribbentrop en Keitel langs de eerecompagnie. Toen hij in de auto van den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken, van het station wegreed, riep de duizend koppige menigte hem een geestdrif tig welkom toe. De plechtigheid in de rijks kanselarij. Berlijn, 24 Nov. (D. N. B.) Reeds tegen twaalf uur verzamelden zich talrijke vooraanstaande persoonlijk heden van den staat en de partij, de vertegenwoordigers van de Duitsche en buitenlandsche pers in de met reusachtige donkergroene planten versierde en feestelijk verlichte di- plomatenzaal van de nieuwe rijks kanselarij. Om 13.00 trad de rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribben trop, dé zaal binnen en geleidde den Slowaakschen minister-president, dr. Tuka, naar zijn plaats. Aan de linker zijde van den rijksminister van bui tenlandsche zaken zaten o.a. de Japansche ambassadeur te Berlijn, Koeroesoe. Na een korte begroeting door den rijksminister van buitenlandsche zaken las gezant dr. Schmidt den tekst van het te onderteekenen pro tocol voor, dat daarna door de ver tegenwoordigers der oprichters van dit pact en door den Slowaakschen minister-president en minister van buitenlandsche zaken werd onder teekend. Hierna legde professor dr. •Tuka namens de Slowaaksche regee ring een verklaring af. Vervolgens stond von Ribbentrop voor de tweede maal op om Slowakije als jongste lid van het Berlijnsche drie mogendhedenpact namens de andere hieraan deelnemende landen harte lijk welkom te heeten. Tegen 13.30 uur was de plechtigheid in de nieuwe rijkskanselarij ten einde. Het protocol. Het protocol luidt als volgt: „De regeeringen van Duitschland, Italië en Japan eenerzijds en de re geering van Slowakije anderzijds be palen door hun gevolmachtigden: Artikel 1. Slowakije treedt toe tot het op 27 September 1940 te Berlijn geteekende driemogendhedenverdrag tusschen Duitschland, Italië en Japan. Artikel 2. Voor zooverre de ge meenschappelijke technische com missie, waarin artikel 4 van het drie mogendhedenverdrag voorziet, vraag stukken behandelen, die de belangen van Slowakije betreffen, zullen aan de beraadslagingen der commissies ook vertegenwoordigers van Slowa kije deelnemen. Artikel 3. De tekst van het drie mogendhedenverdrag is als bijvoeg sel aan dit protocol gehecht. Het on derhavige protocol is gesteld in het Duitsch, Italiaansch, Japansch en Slo- waaksch, waarbij elke tekst als oor spronkelijk geldt. Het protocol wordt van kracht op den dag van ondertee- kening". Receptie ter eere van Tuka. Berlijn, 24 Nov. (D. N. B.) De Duitsche minister van buitenland sche zaken van Ribbentrop, heeft vanmiddag ter eere van den te Ber lijn vertoevende Slowaaksche mi nisterpresident en minister van bui tenlandsche zaken dr. Tuka, in het hotel Adlon een receptie gegeven. Tuka bij von Ribbentrop en Himmler. Berlijn, 24 Nov. (D. N. B.) De rijks minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, heeft vanmiddag den Slowaakschen ministerpresident en minister van buitenlandsche zaken, dr. Tuka, voor een bespreking ontvangen. De rijksleider en chef der Duitsche politie Himmler heeft vanmiddag dr. Tuka ontvangen en met dezen een langdurig onderhoud gehad. Telegram van den Führer aan Tiso. Berlijn, 24 Nov. (D. N. B.) De Führer heeft den president van Slo wakije, dr. Tiso, naar aanleiding van de toetreding van Slowakije tot het driemogendhedenpact een telegram van gelukwenscb gezonden. Een mislukte aanval op Berlijn. Het grootste deel van de in den afgeloopen nacht naar Duitschland gevlogen Britsche vliegtuigen kon ten gevolge van den krachtigen luchtafweer zijn doel niet bereiken en wierp daarom de bommen op open veld neer. In een klein plaatsje werden woonhuizen door deze bom men getroffen en verscheidene per sonen gewond. Het Italiaansche vlie gercorps schoot in een luchtgevecht zes Britsche jagers neer en verloor twee eigen vliegtuigen. Vier andere Britsche gevechtsvliegtuigen werden door Duitsche jagers en een door de luchtdoelartillerie neergeschoten, zoo dat de totale verliezen van den vijand gisteren 11 vliegtuigen be droegen. Zeven eigen vliegtuigen worden vermist. Mislukte Engelsche luchtaanval op Berlijn. Berlijn, 24 Nov. (D.N.B.) Zater dagavond laat heeft een sterke for matie Britsche bommenwerpers ge tracht de Duitsche hoofdstad aan te vallen. Geen enkel toestel slaagde er in Berlijn te bereiken. De Engelschen vlogen op verschil lende hoogte en uit verscheidene richtingen naar de hoofd en op één plaats deden zij bijzonder veel moei te om door het versperringsvuur van groot-Berljjn te breken. Zij kwamen echter reeds vroeg in de zoeklichten en werden met geconcentreerd vuur bestookt. Bij Potsdam en Nauen en op een andere plaats heeft men dui delijk gezien, dat de Engelschen aan vankelijk trachtten op gemiddelde hoogte naar Berlijn door te breken. Toen dit mislukte, wierpen zij licht- fakkels uit om zich beter te kunnen oriënteeren. Daarop vlogen ze iets terug, stegen hooger en gnigen op een andere plaats tot den aanval over. Zij werden opnieuw terugge drongen en door het afweervuur op de vlucht gedreven, alvorens zij Ber lijn bereikten. In de dorpen voor Berlijn was de bevolking niet eens meer in de chuilkelders gegaan: zij volgde met VERKLARING VAN DE VALERA. Stockholm, 24 Nov. (D. N. B.) Volgens een bericht van Dagens Nyheter uit Dublin, heeft de Ier- sche minister-president, de Valera, verklaard, dat Ierland alles zal doen om niet in den oorlog betrok ken te worden. Ierland zal onder geen omstandigheden zijn vloot- steunpunten aan Engeland ter be schikking stellen. De Iersche re geering moest in de eerste plaats opkomen voor de belangen van Ier land. Met beslistheid heeft de Va lera in deze verklaring gewezen op het feit, dat Ierland niet in staat is, de Iersche havens, op on geveer dezelfde wijze als waarop Engeland steunpunten voor de vloot en de luchtmacht aan de Vereenigde Staten heeft afgestaan, aan Engeland te geven. Op een vraag, of Ierland een Duitsche landing kan afweren, heeft de Valera verklaard, dat En geland geen aanleiding heeft, vrees te koesteren voor een Duitsche in vasie in Ierland. Vervolgens sprak de Iersche mi nister-president de berichten in de Engelsche en Amerikaansche pers tegen over een z.g. Duitsche activiteit in Ierland en wees de bewering van de hand, als zouden Duitsche duikbooten in Iersche ha vens ravitailleeren. MURRAY THANS OFFICIEEL BENOEMD. Atlantic City, 23 Nov. (D.N.B.) Het C.I.O. heeft Philip Murray thans officieel tot zijn nieuwen voorzitter benoemd als opvolger van John Lewis, die als leider van deze vakorganisatie is afgetreden. belangstelling op straten en pleinen het mislukken der Britsche ma noeuvres. Men zag ergens een para chute uit een vliegtuig dalen. Oogge tuigen verhalen, dat zij onder aar, deze parachute iemand zagen, die blijkbaar onder den indruk van het krachtige afweervuur uit de machine was gesprongen om zijn leven te red den. De bommen zijn in de naaste omgeving van Berlijn niet gewor pen. Rome, 24 Nov. (D.N.B.) Naar aan leiding van den voor alle katholie ken over de geheele wereld op 24 November ingestelden gebedsdag voor de oorlogsslachtoffers en den vrede heeeft paus Pius XII vandaag in de Sint Pieterskerk een heilige mis opgedragen, die behalve door het diplomatieke corps door een dui zendkoppige menigte werd bijge woond. De basiliek was reeds sedert vanmorgen bijna tot de laatste plaats bezet. Pius XIi (Archief) Tijdens de H.mis hield de paus een toespraak, waarin hij verklaar de, dat, al is het einde der wereld nog niet nabij, ,,de huidige tijd een ernstige phase vormt in de geschie denis der menschheid". Na gewezen te hebben op zijn moeitevolle pogin gen om den vrede te bewaren, ver klaarde de paus, dat hij aan de roep stem van zijn hart gehoor had gege ven, opdat tusschen de volken, de sedert zoo langen tijd verstoorde en thans vernielde eendracht weder- keere met den rechtvaardigere en meer algemeene, op die rechtvaar digheidsbeginselen gegrondveste orde, die de hartstochten stilt, de haat bedwingt en de oorzaken van wrok en strijd wegneemt, een orde, die allen volken in rust, vrijheid en veiligheid dat aandeel aan de bron nen van welvaart en macht waar borgt, dat ieder van hen op deze wereld toekomt, om hen in staat te stellen, het gebod des Heeren: Neemt toe, vermenigvuldigt U en verspreidt U over de wereld" op te volgen. „Wanneer", zoo ging de paus voort, „het geweld der veldslagen onze stem schijnt te overschreeuwen, dan richten wij onze blikken ten hemel, maar den milddadigen en troostenden God. In onze smart smeken wij Hem betere dagen af voor het menschengeslacht. Daarna riep paus Pius XII alle katholieken der wereld op, in dit uur voor het zieleheil van aldiegenen, die door den oorlog om het leven zijn gekomen, alsmede voor alle banne lingen, vluchtelingen onbekenden, vaderlandsloozen, gevangenen en ge wonden te bidden. God moge allen ongelukkigen troosten, den strijden den echter, tezamen met den helden moed om hun plicht vooi- de verde diging van het vaderland ook tot het hoogste offer te vervullen, dien edelen zin van menschelijkheid ver- leenen, „wat gij niet wilt, dat u en uw vaderland geschiedt, doet dat ook aan anderen niet". BOMBARDEMENT OP MALTA. Een Italiaansche luchthaven, 23 Nov. Een speciale correspondent van Stefani meldt: Even voor 12 uur is een hevige bombardementsactie ten uitvoer ge legd op het vliegveld Micabba op het eiland Malta. Bommen van zwaar en zeer zwaar kaliber hebben de installaties van het vliegveld ge troffen, benevens een benzinedepot Op de thuisvlucht werd de Italiaan sche formatie aangevallen door tal rijke vijandelijke jagers. De forma tie jachttoestellen, die de bombar dementsvliegtuigen begeleidde, kwam snel tusschenbeide en dwong de vijandelijke jagers tot den strijd Na een vrij langdurig gevecht wa ren vier vijandelijke toestellen bran dend neergeschoten en drie andere waarschijnlijk neergeschoten. De weersomstandigheden waren zeei goed. Het luchtafweer vuur van Micabba was vrij hevig, maar al de Italiaansche toestellen zijn terugge keerd. Het Duitsche weermachts- bericht. Berlijn, 24 Nov. (D.N.B.) Het op perbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: Een duikboot heeft zes bewapende vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 29.100 b.r.t. tot zinken gebracht. In den nacht van 22 op 23 Novem ber zette het lucht wapen zijn vergel- dingsvluchten tegen Londen met het grootste succes voort, en viel met sterke afdeelingen opnieuw de instal laties van de Britsche bewapenings industrie in Birmingham aan. Ver scheidene honderden vliegtuigen -wierpen hier in een onophoudelijken aanval meer dan 300.000 kg bommen neer. In het schijnsel der lichtfakkels en van de branden was duidelijk waar te nemen, dat talrijke voor den oorlog belangrijke fabrieksinstaila- ties vernield zijn. Bij een in de vroege morgenuren van 22 Nov. verrichten luchtaanval op de wapenfabrieken in Grantham ont stonden aldaar verscheidene bran den. Verder waren de bomaanvallen gericht tegen Portland, Southamp ton, Portsmouth en andere voor de oorlogvoering belangrijke doelen in zuid-Engeland. Het mijnen leggen in de Britsche havens werd in ver sterkte mate voortgezet. In den loop van 23 Nov. wierpen vliegtuigen in het kader der gewapende verken ning bommen op Londen. De Italiaansche luchtstrijd krachten tegen Engeland. Berlijn, 23 Nov. (D.N.B.) De for maties Italiaansche vliegers, die in den strijd gebracht zijn tegen het Britsche eiland, zijn er op 23 Nov in geslaagd in de nabijheid van de Engelsche kust aan den noordooste lijken uitgang van het Kanaal vrij groote groepen Engelsche jagers tot den strijd te dwingen. Bij deze aan vallen werden vier vijandelijke toe stellen neergeschoten. Waarschijnlijk zijn nog twee machines neergescho ten. Twee Italiaansche vliegtuigen gingen veiloren. Het Britsche communiqué. Stockholm, 24 Nov. (D. N. B.) Naar het door Reuter gepubliceerde com muniqué van het Engelsche ministe rie van luchtvaart en van het minis terie voor openbare veiligheid mede deelt, werden in ae eerste uren van den nacht van Zaterdag op Zondag in vele deelen van Groot-Britannië bommen geworpen. Een stad in Zuid- Engeland had een aanval van ver scheidene uren te verduren, waarbij vele bommen werden geworpen. Door explosieve en brandbommen werd talrijke schade aangericht. Een aantal personen werd gedood of gewond. Southampton hevig gebombar deerd. Berlijn, 24 Nov. (D. N. B.) Het zwaartepunt van de Duitsche lucht aanvallen in den nacht van Zaterdag op Zondag lag, naar het D. N. B. ver neemt, op de havenstad Southampton aan de zuidkust van het Britsche eiland. Ongeveer 250 vliegtuigen vielen de haveninstallaties, de docks en opslagplaatsen van deze stad aan en wierpen ongeveer 300.000 kilo gram dynamietbommen van allerlei soort en alle kalibers en meer dan 12 000 brandbommen neer. Het wol kendek was hier en daar open, zoo dat de aanvallende vliegtuigen hun doelen goed konden herkennen. De uitwerking was zeer groot. Talrijke branden, van allerlei grootte, ont ploffingen en steekvlammen werden waargenomen. Verscheidene branden breidden zich in den loop van den nacht aanzienlijk uit en waren van verre zichtbaar. De aanvallen duur den den geheelen nacht. Terwijl de eerste vliegtuigen reeds kort na zonsondergang startten, keerden de laatste pas in de vroege morgenuren van vandaag terug. De aanvallen op Londen. Berlijn, 24 Nov. (D. N. B.) Terwijl de voornaamste aanvallen in den nacht van Zaterdag op Zondag tegen Southampton waren gericht, werden, naar het D. N. B. verneemt, Londen en eenige andere steden door minder sterke afdeelingen van het Duitsche luchtwapen én afzonderlijke vlieg tuigen met bommen bestookt. In Londen lagen de doelen in de City, in de regeeringswijk en in enkele oostelijke stadsdeelen. Er werden op nieuw een aantal groote en vele kleine branden, alsmede instortingen veroorzaakt. Behalve Londen werden Liverpool, Birkenhead en Bristol aangevallen. De wapenfabriek Grantham werd in brand geworpen. De vuurgloed was nog op verren af stand te zien. Evenzoo werden de tankinstallaties in Pembroke doel treffend met bommen bestookt. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 25 November Vliegtuigen van onbekende nationaliteit. Geneve, 24 Nov. (D.NB.) Uit Vichy wordt gemeld: Vliegtuigen van nog niet bekende nationaliteit zijn Zaterdagavond te gen 22 uur 30 boven Marseille ver schenen en hebben bommen op de binnenstad en de buitenwijken ge worpen. Er werd luchtalarm ge maakt. Het afweergeschut kwam m actie. Volgens het eerste rapport van den prefect van Marseille aar de regeering te Vichy braken in de stad meer dan twintig branden uit. Volgens dit rapport cirkelden de vliegtuigen ruim een uur boven de stad. Volgens een eerste mededee- ling der militaire autoriteiten lieten de vliegtuigen ook talrijke licht fakkels vallen. De bladen te Marseille melden, dat in de wijk Prado verscheidene bommen zijn gevallen. Daarbij zijn eenige slachtoffers te betreuren Ook in de wijk St. Just moeten er dooden gevallen zijn onder de bur gerbevolking. In bevoegde kringen neemt men aan, dat hier sprake is van Engel sche vliegtuigen. In den loop van den nacht wer den, nog een aantal bijzonderheden gemeld: De vliegtuigen koersten bij hel deren hemel, ongeveer 35 minuten op geringe hoogte boven -de stad. De vier dooden en de gewonden zijn veroorzaakt doordat een bom op een woonhuis terecht kwam. Vol gens een nog onbevestigd bericht zou het waterleidingsbedrijf van do stad door een bom getroffen zijn Men vermoedt, dat de vliegtuigen of van een in de Middellandsche zee liggend vliegtuigmoederschip zijn opgestegen of van Engeland ko mend over het Rhone-dal zijn ge vlogen. Dit laatste wordt in ver band gebracht met het feit, dat in Geneve gisteravond luchtalarm is gegeven. Het luchtalaram in Mar seille duurde in totaal anderhalf uur. Ook in Toulon en in het de partement Var werd gisteren van 23.00 tot 23.45 uur luchtalarm gege ven. Er vielen twintig bommen. Geneve, 24 Nov. (D.N.B.) Naar uit Vichy wordt gemeld, wordt het aantal bommen, dat gedurende den afgeloopen nacht op Marseille is neergeworpen, officieel op twintig geraamd. Verder wordt medege deeld dat men in Marseille pam fletten in de Italiaansche taal ge vonden heeft die waarschijnlijk door Engelsche vliegtuigen neerge worpen zijn. Groot opzien in Frankrijk. Geneve, 24 Nov. (D.N.B.) Volgens een berich uit Vichy heeft het neerwerpen van vliegtuigbommen op Marseille zeer groot opzien ge baard. In bevoegde kringen te Mar seille gelooft men, dat het Engel sche vliegtuigen zijn geweest, en verklaart men, dat deze overval indien de vermoedens bevestigd worden, de „ernstigste gevolgen" voor de Fransch-Engelsche betrek kingen zal hebben. LEAHY AMERIKAANSCH AMBASSADEUR TE VICHY? New-York, 23 Nov. (D.N.B.) Naar de New-York-Times van gezagheb bende zijde te Washington vernomen heeft, zou vice-admiraal Leahy, gou verneur van Porto-Rico en vroegere chef der Amerikaansche vloot, am bassadeur der Ver. Staten te Vichy worden. Zijn benoeming is nog slechts afhankelijk van de instem ming van Frankrijk en de aanvaar ding van het aftreden van Bullitl door Roosevelt. Ergens in Italië, 24 November (Stefani). Het 170ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt „Aan het Grieksche front tracht te de vijand tevergeefs de manoeu vres onzer troepen, die op regelma tige wijize worden voortgezet, te verhinderen. In de nabijheid van Pantellaria is een Blenheim-vlieg- tuig dat door onze jagers was inge haald, brandend neergehaald. Bij een aanval op Malta hebben onze jagers in gevechten met vijandelijke jachttoestellen zes vijandelijke toe- stellenij brandend neergeschoten. Daarop viel een onzer formaties bommenwerpers de vliegvelden Micabba eb Halfar aan, waarbij de voorgenomen doelen getroffen wer den. Al onze toestellen zijn terug gekeerd. Italiaansche tegenspraak. Rome, 24 Nov. (D.N.B.) In goed ingelichte kringen te Rome worden door de vijandelijke propaganda verspreide geruchten, volgens wel ke Grieken bij de jongste operaties Italiaansch oorlogsmateriaal -buit gemaakt zouden hebben- en zijh hierop -beroemen, op de meest be sliste wijze tegengesproken. Kanon nen noch machinegeweren of ander oorlogsmateriaal, aldus wordt in deze kringen verklaard, kunnen in handen van de Grieken zijn geval len, daar dit materiaal nog steeds in bezit is van de opereerende Itali aansche troepen. De buit beperkt zich tot palen van de prikkeldraad versperring, die voor de voorste in het weermachtbericht genoemde stellingen zijn opgericht. TURKIJE WIL BUITEN DEN OORLOG BLIJVEN. Istanboel, 24 Nov. (D. N. B.) Van toonaangevende Turksche zijde is tegenover de pers verklaard, dat de afkondiging van den staat van beleg niet een bepaalde aanleiding heeft, maar evenals andere, nieu we, maatregelen deel uitmaakt van de defensieve voorbereiding, die onder de bestaande omstandighe den volkomen normaal geacht moet worden. Turkije is als steeds vastbesloten buiten den oorlog te blijven, zoolang het niet wordt aangevallen of bedreigd. DE SENAATSCOMMISSIE VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. Washington, 24 Nov. (D. N. B.) Als opvolger van den overleden Pittman is de democraat George benoemd tot voorzitter van de senaatscommissie van buitenland sche zaken. George zeide dat hij nauw zou samenwerken met het departement van buitenlandsche zaken. Naar zijn meening zal het thans moeilijk zijn, in den senaat een beslissing over belangrijke aangelegenheden te verkrijgen. Krachtens de grondwet moeten voor een stemming 45 senatoren aanwezig zijn. In politieke kringen maakt men uit deze uitlating op, dat over de kwestie van credietverleening aan Engeland dit jaar in den senaat niet meer beslist zal worden. GEEN BULGAARSCHE TROE PENCONCENTRATIES AAN DE GRENZEN. Sofia, 23 Nov. (D. N. B.) Het Bulgaarsche telegraafagentschap meldt: Zekere buitenlandsche nieuws- bureaux hebben informaties uitge geven betreffende z.g. berichten over Bulgaarsche troepenconcen traties aan de Turksche en Griek sche grens. Het Bulgaarsche tele graafagentschap is gemachtigd te verklaren, dat deze informaties volkomen verzonnen zijn.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1