WINTEI Holland's Noorderkwartier. Mr. STEVEN DE Dr. Goedewaagen over zijn taak. SPORT LAND- EN TUINBOUW De veilingen aan den Langendijk. Stoppelknollen. GEMEENTERADEN RADIOPROGRAMMA FEUILLETON TWEEDE BLAD TWEEDE BLA De nieuw benoemde secr.-generaal van het departement van Volksvoor lichting en Kunsten, dr. T. Goede waagen, heeft aan het A.N.P. eenige mededeelingen gedaan over zijn werkzaamheden. Dit departement be- teekent, zoo ongeveer ving dr. Goe dewaagen zijn mededeelingen aan, ten opzichte van de voksvoorlichting iets geheel nieuws, omdat in vroege- ren tijd en vooral in de laatste jarer. door middel van pers, radio en film, die voorlichting was overgelaten aan particuliere instellingen met indivi- dueele en groepsbelangen, waarbij uiteraard de volksgemeenschap veelal op den achtergrond kwam. De geest van dezen tijd is vooral daardoor gekenmerkt, dat ook de volksvoorlichting als onderdeel van de staatstaak wordt aangevoeld. Na tuurlijk niet in dien zin, dat be paalde meeningen ten aanzien van de volksvoorlichting moeten worden opgedrongen, maar wel, dat aan <te in de samenleving opkomende mee ningen en opvattingen vorm en richting zal w, rden gegeven. Ten aanzien an de pers z et nieuwe departement het werk den raad van voorlichting kunnen aanvullen en bekronen. Zuivere instellingen en goede wil ten opzichte van de nieu we orde en van den nieuwen gang van zaken in Europa zijn voor de pers de factoren waarom het voor namelijk zal gaan. Wat de radio betreft, ook daar voor zijn belangrijke wijzigingen noodzakelijk aldus dr. Goedewaagen, Het particularisme in de radiowereld moet verdwijnen. Ook hier zullen ongetwijfeld maatregelen moeten worden genomen, die werken in de richting van een totale her-orientee- ring. Ook in het filmwezen is het noodig het kunstzinnig en voorlichtend element aanmerkelijk te versterken en dit orgaan der volksvoorlichting in nauw contact te brengen met de blijvende volksche waarden, die sluimerend op den bodem van ons volksbewustzijn liggen. De verschillende kunsten hadden zich, aldus dr. Goedewaagen, in de afgeloopen generaties voornamelijk in den individualistischen zin ont wikkeld. Het is, zoo zeide hij, mijn vaste overtuiging, dat het volksche ethos van onze dagen ook voor de kunsten een opleving zonder weerga kan beteekenen. De kunstenaar zal geen parasiet of anarchist meer zijn. Hij zal zich opgenomen weten in de door bloed en geest bepaalde ge meenschap van het Nederlandsche volk en zijn historische traditie. De staat is niet bij machte op directe wijze de vrijheid van den kunstenaar te beïnvloeden. Tendenz-kunst is in alle opzichtenverkeerd en kansloos, maar wel moet en kan de staat de voorwaarden scheppen, niet alleen sociaal, maar ook geestelijk, om den kunstenaar in diens vrijheid de kan sen voor zelfontplooiing te geven. Van verre strekking zijn de gevol gen van dit alles ten aanzien van de muziek en het concertleven en niet minder van de architectuur, de beeldhouw- en de schilderkunst. In het bijzonder zag spr. groote mogelijkheden voor het theater en het drama. Het drama was te allen tijde uitdrukking van een volksche mythe. De staat zal op al deze gebieden moeteri optreden op een wijze, die het volksche bewustzijn versterkt en den volksaard in stand houdt. Verzekeringsagenten bij het N.V.V. - De persdienst van het N.V.V. deelt mede: De Bond van vertegen woordigers van verzekeringsmaat schappijen en ziekenfondsen heeft tot het Nederlandsch verbond van vakvereenigingen het verzoek ge richt, zich bij dit groote verbond van Nederlandsche arbeiders te mogen aansluiten. Voorts zijn besprekingen aangevangen met tot doel een fusie met den Algemeenen Nederlandschen bond van verzekeringsagenten, zie kenfondsboden en incasseerders. Verdronken. - Sedert Zondag avond werd de Elburgsche 62-jarige vischrooker J. Broekhuizen vermist Het blijkt thans, dat de man door de duisternis misleid in de haven is ge- loopen en verdronken. Gistermor gen is het lijk van B. opgehaald. Het slachtoffer was ongehuwd en kost winner voor zijn 90-jarige moeder. Uit de vaart te Hoogeveen is het lijk opgehaald van den 65-jarigen G. J. Breeman. De man was door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken. Te Leiden is gisteren uit het water van de Heerengracht het lijk van den 65-jarigen borstelwerker A.C.S. op gehaald. De man is drie weken ge leden door de duisternis misleid te water geraakt. Dinsdagavond is te Den Haag de 52-jarige G. S., wonende aan den Z.O. Buitensingel, door de duisternis misleid op genoemden singel te wa ter geraakt en verdronken. Dinsdagavond is te Hoogkerk de 24-jarige J. Gorter met zijn fiets in het Hoendiep gereden en verdron ken. Gisteravond is te Groningen de 18- jarige W. J. M., wonende te Gronin gen, die per rijwiel op de Ooster- hamrikkade reed, vermoedelijk mis leid door de duisternis, te water ge taakt en verdronken. Een belangrijke werk vergadering. (Slot.) Nadat ir. Lienesch verschillen de vragen had beantwoord, was het woord aan ir. L. de Vries over het onderwerp: Beschouwingen in verband met de zeer beperkte kracht- voertoewijzing. Ir. de Vries herinnerde aan de artikelen over deze materie, van den Voorlichtingsdienst; geplaatst in de locale bladen, die hij daarvoor dank bracht. Er gaat geen dag voorbij, aldus spr., waarop de veehouders niet overdenken de moeilijkheid om met den veestapel behoorlijk door den winter te komen. Gezien het verloop van de vee- prijzen op de veemarkten en de te verwachten veeprijzen in het voor jaar, heeft iedere veehouder de nei ging, zooveel mogelijk vee door den winter te halen en dit hangt af van de hoeveelheid ruw-voer-voorraden. De hooioogst is behoorlijk ge weest en ook over de kwaliteit is men tevreden. In den nazomer en in den herfst is er vrij veel gras ge maaid en ingekuild. Daarnaast heb ben wij gezien, dat er een buiten gewoon levendige handel is geweest in ruw voer, waarvan de prijzen uit liepen boven de prijzen van het krachtvoer, dat gedistribueerd wordt en ook boven den toen betaalden melkprijs. Nu de melkprijs is opge- loopen, hebben degenen, die aan vankelijk te veel betaalden, toch nog goed gezien. De ruwvoer-voorraden kunnen speciaal in de industriemelkgebieden als redelijk worden beschouwd. Ver wacht kan worden, dat de dieren in redelijke conditie den winter door zullen komen en dat wij in staat zullen zijn, onzen veestapel zooveel mogelijk in tact te kunnen houden. Iedere veehouder heeft thans wel bericht ontvangen, op hoeveel ruw voer hij kan rekenen. Er moet op ge kkend worden, dat de versche koeien de grootste behoefte aan krachtvoer zullen hebben. Noodzakelijk zal het zijn, de kalf- koeien een extra langen drogen tijd te geven. Men kan dan in dien tijd krachtvoer sparen om de beesten in de maanden, waarin zij dit het meest noodig hebben, iets meer krachtvoer toe te dienen. Spr. wees er nog op, dat het hem was opgevallen, dat men speciaal in Noordholland voederbuiten verhan delt met een te laag percentage' en het kwam hem dan ook wenschelijx voor, dat er iets gedaan wordt om den handel in voerbieten te brengen op de basis van het droge stof ge halte. Met nadruk gaf spr de vee houders in overweging een voeder schema vast te stellen, waarbij hij erop wees, dat zij het grootste nut kunnen trekken van individueels adviezen, omdat dan rekening kan worden gehouden met de bedrijfs omstandigheden. Het Veevoederbu reau is te allen tijde bereid, deze adviezen te verstrekken. Dr. Stokreef vreesde, gezien de voederpositie, in het voorjaar bij het vee uier- en kopziekte Z. i. diende men zooveel mogelijk in de richting te werken van het onder drukken van deze schadeposten. Men kan het weerstandsvermogen van de dieren gunstig beinvloeden door een verlaging van de staltem- peratuur, die men in Noordholland in het algemeen te hoog houdt Ook de stalhygiëne is van veel beteeke- nis. Ook door een goede krachtige voorziening van mineraalstoffen ver hoogt men den natuurlijken weer- starid der dieren bij ziekte Ir. De Vries was van oordeel, dat de mineraalvoorziening sterke bij een verhoogde krachtvoervoor- zienig naar voren treedt. Bovendien is de voorziening van minerale stoffen niet zoo gemakkelijk. Met dr. Stokreef was spr. het eens, dat de stalhygiëne van groot beteekenis is en dat in Noordholland vooral in het voorjaar, de staltem peratuur te hoog is. De Noordhollandsche gemeen schap. De secretaris, de heer G. Nobel, gaf hierna een ver handeling over de vraag of het aan beveling verdiende om de voorbe reiding tot oprichting van een stich ting: „De Noordhollandsche ge meenschap", ter hand te nemen. Uitvoerig schetste spr., wat daar voor in Groningen is gedaan. Spr. had met verschillende bestuursle den drie jaar achtereen de Gro ninger dagen bezocht, en geconsta- terd, dat daar alles uitstekend, nauwkeurig en wetenschappelijk, onder de voortreffelijke leiding van mr. J. Linthorst Homan, was geor ganiseerd. Men tracht daar alle kringen en groepen der Groninger samenleving voor de gemeenschap in werking te stellen. Spr. deed mededeeling van het in Groningen opgestelde plan en con cludeerde, dat men bij de bestudee ring van de vraag of een soortge liike organisatie voor Noordholland ook gewenscht is, rekening zal moe- en houden met de Noordholland sche toestanden. Toch achtte spr. het mogelijk, dat ook in Noordhol land voor het beoogde doel over eenstemming en samenwerking za: kunnen worden verkregen. Samen werking van alle groenen van han del, industrie en landbouw is een gemeenschapsbelang. De voorzitter was ook van oordeel, dat de toenadering tus- sehen stad en platteland wel zeer wenschelijk is. Spr. verzocht, het bestuur voor deze aangelegenheid vrij mandaat te verleer.en om met Ged. Staten nog nader overleg te plegen. Hiertoe werd besloten. Een slotwoord. In zijn sluitingswoord gaf de heer B r m a n n een overzicht van hef werk der vereeniging, waarin hij het groote aandeel, dat H. N. K. in de ontwikkeling van den boeren stand en van het landbouworgani satiewezen in Noordholland heeft gehad, belichtte. Mannen van thans nog bekende geslachten bewerkstelligden vóór 70 jaar de oprichting van de Ver eeniging door het organiseeren van een grooten wedstrijd in werktui gen voor den hooibouw, waardoor het aanschaffen van goede werktui gen zeer werd bevorderd. Ook de verbetering van het rundvee door het houden van keuringen en het stationneeren van twee-jarige stie ren, alsmede het onderzoek om de melk op vetgehalte te doen uitbe talen, werd door de Vereeniging ter hand genomen. H. N. K. gaf den stoot tot de op richting van de Rundveefokvereeni- gingen, de Vereeniging tot verbete ring van de schapenfokkerij, die van het Paardenstamboek en de Noord hollandsche Varkensfokvereeniging. Ook werd de hoefsmid-cursus in Haarlem gesteund en aangemoedigd, cursussen tot bevordering van goed melken en voor veeverloskundiger, werden in het leven geroepen en ook het tegenwoordige Veevoeder bureau dankt haar bestaan aan het H. N. K. Voorts stipte spr. aan, wat H.N.K. door het aanleggen van proefvelden voor de gewassen deed en welke verdienste H. N. K. had, door pre mies beschikbaar te stellen voor be tere ierkelders en door het in het leven roepen van cursussen voor boekhouding, het landbouwhuis- houd-onderwijs, de vakschool voor kaasmakers, de stichting .van het Lendbouwhuis, enz. Spr. oordeelde, dat een Vereeni ging met zoo'n staat van dienst er recht op heeft, dat de jongeren dit mooie werk voortzetten om door sa mengaan van theorie en praktijk, in het belang van den landbouw, het beste te bereiken. Spr. verheugde zich erover, dat ter vergadering zeven nieuwe leden waren toegetreden en hij eindigde met de opwekking aan alle aanwe zigen, om de toetreding van meer deren te bevorderen. Kegelen. HAARLEM—ALKMAAR. De Alkmaarsche kegelaars heb ben hun achterstand in het tweede gedeelte van den wedstrijd niet geheel kunnen inloopen. Met ruim 2'00 hout werd Haarlem winnaar. De resultaten van de gespeelde partijen in de Unie waren, dat Alkmaar 6541 hout gooide tegen Haarlem 6306. In totaal wierp Haarlem 12802 hout en Alkmaar 12591. Tenslotte is heel wat op het land gebracht voor mest, terwijl een ge deelte van het overschot voor vee voer kon worden geplaatst. De tuin ders ontvangen bij doordraaien 1.75 per 100 kg. Zaterdag werd voor het binnenland geveild en no teerden wij 2 per 100 kg, den minimumprijs. Het aanbod van bloemkool heeft weinig te beteekenen. Er werden deze week nog goed gekeurde pootaardappelen aange boden, welke de volgende prijzen noteerden: 28-35 5.30, C 28-35 t' 4.30 a. 4.40 en C 35-50 mm 4.30 4.40 pier 100 kg. Er zullen hier nog maar weinig goedgekeurde po ters liggen. DE NIEUWBENOEMDE SECRETARISSEN-GENERAAL. Prof. dr. J. van Dam. Dr. Jan van Dam,, die gisteren als secretaris-generaal van het Departe ment van Opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming is beëedigd, werd 3 October 1896 te Amsterdam ge boren. Hij studeerde aan de Amster- damsche universiteit en werd in 1923 tot doctor in de Duitsche taal- en let terkunde bevorderd. In 1925 werd hij tot lector in de Duitsche taal en let terkunde aan deze universiteit be noemd en in 1929 tot hoogleeraar voor het Gotisch en de oudere Duitsche taal en letterkunde aan de Amster- damsche universiteit, welk hoog- leeraarschap hij bleef bekleeden tot 1936, toen hij aan dezelfde universi teit werd belast met dat voor de oud- Germaansche philologie, benevens de oudere Duitsche taal- en letterkunde. Verschillende werken zijn van zijn hand verschenen. Dr. T. Goedewaagen. Dr. T. Goedewaagen, die benoemd is tot secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten, werd 15 Maart 1895 te Am sterdam geboren. Hij studeerde ver volgens te Utrecht klassieke letteren en wijsbegeerte, waarin hij in 1923 met lof promoveerde. In 1925 werd dr. Goedewaagen privaat-docent in de geschiedenis der philosophie na Kant, aan de univer siteit te Utrecht. Van zijn hand ver schenen een inleiding in de philoso phie (summa contra metaphysicos), een werkje over de philosophie in de 20ste eeuw, een over Nietsche en een groot aantal kleine geschriften en artikelen in wijsgeerige tijd schriften. Eenige jaren geleden werd hij lid van het Bolland-genootschap. In 1939 werd hij verbonden aan het weekblad „De Waag", waarvan hij tenslotte tot hoofdredacteur werd benoemd, welke functie hij neer legde, toen hij op 1 Augustus 1940 persleider werd van de N. S. B. Kort na den oorlog trad dr. Goede waagen op als voorzitter van den Raad van Voorlichting der Neder landsche Pers. WEINIG BOMMEN OP ONS LAND. Het A. N. P. meldde gisteren: Er vallen over den afgeloopen nacht geen ernstige aanvallen van Engelschë vliegers te vermelden. Een man is zwaar gewond, eenige huizen zijn licht beschadigd. MEISJE OVERREDEN. Maandagmiddag is het vijfjarig dochtertje van den woonwagenbewo ner Kras uit Nijmegen bij het spel op den Oostkanaaldijk onder een met kalk geladen wagen gekomen en ge dood. De veilingen aan den Langen dijk werden in de afgeloopen week gehouden onder geheel nieuwe om standigheden. Werd tot en met de voorafgaande week nog vrij geveild voor het binnenland, terwijl het restant, dat den minimumprijs niet kon opbrengen, voor export naar Duitschland bestemd werd, in deze laatste week was het anders. Vijf tig procent van de aangevoerde artikelen moest, wanneer de aan voer voldoende was, voor export naar Duitschland beschikbaar wor den gesteld. Voor deze 50 waren nieuwe prijzen vastgesteld, welke aver het algemeen hooger waren dan die welke de vorige week gol den, maar voor de tuinbouwers be- teekende deze verhoogde prijs nog geen grootere ontvangst, aangezien deze exportprijs tevens de maxi mumprijs werd voor de binnenland sche consumptie. Op de veilingen heeft deze nieu we regeling den eersten tijd wel eenige moeilijkheden veroorzaakt, in verband met de verdeeling van het voor het binnenland beschik bare gedeelte. De voor export be stemde kool wordt centraal inge kocht en later verdeeld, de voor het binnenland geveilde, of, bij grootere vraag dan aanbod, ver deelde partijen moesten direct in c.e veiling worden toegewezen. De binnenlandsche handelaren hebben eiken dag de door hen benoodigde kwantums opgegeven en aan de hand van die gegevens geschiedde de verdeeling. Dat dit wel eens wat tijd kostte laat zich begrijpen, voor al als er heel erg gedeeld moet worden, doordat de aanvoer te ge ring is. Uiteraard waren de aanvoeren van roode kool niet zoo heel groot. De prijzen van deze koolsoort zijn, in vergelijking met de in de voor afgaande week betaalde prijzen, heel wat omlaag gegaan. De goede kwaliteit meestal wordt klein goed en afwijkend aangevoerd noteerde 3.25 per 100 kg, den maximumprijs. Het aanbod van gele kool was iets grooter, aangezien het verschil tusschen den nieuwen en ouden prijs niet zoo groot was. Eigenlijk was er practisch geen verschil. Zoowel de voor export bestemde en voor het binnenland gekochte gele kool heeft 3.25 per 100 kg opgebracht. Afwijkende kwaliteit ging tegen lagere prijzen van de hand. Voor de vroege witte kool waren de zuurkoolfabrikanten weer af- ïemers tegen 2.50 per 100 kg, de Deensche witte kool noteerde voor zoover het goede kwaliteit betrof 3 per 100 kg; deze waren bestemd voor binnenlandsche consumptie en/of opslag. Afwijkende Deensche witte kool werd voor zuurkool ge kocht tegen prijzen vanaf 1.50 per 100 kg. Succes witte kool vormt thgns een belangrijk percentage van den witte koolaanvoer. De prijs hiervoor is 3 per 100 kg. Groene kool kon geplaatst wor den voor export tegen 3.25 per 100 kg en ook de binnenlandsche handel heeft hiervoor 3.25 per 100 kg betaald. De uiten-aanvoeren hadden wei nig te beteekenen. De tuinders ne men een eenigszins afwachtende houding aan, aangezien de prijs welke nu geldt, zeer aanzienlijk lager is dan die van de vorige week. De aangevoerde uien, alle sorteeringen, noteerden 4 per 100 kg. Men hoopt, dat deze prijs spoe dig iets verhoogd zal worden. De breekpeen ontmoette een goe de vraag; de prijzen waren voor alle sorteeringen 3 per 100 kg. De stek, welke vrij verkocht mocht worden, noteerde eveneens goede prijzen. De bieten gingen van de hand voor 2.50, hetgeen voor bepaalde partijen een belangrijke verminde ring beteekent. Het artikel andijvie is de laatste dagen in den druk. Te beginnen met Maandag 18 November moest dit product per 100 kg geveild worden en werd als exportprijs 3.50 per 100 kg vastgesteld. In het begin van de week werd wel het een en ander voor export gekocht, maar de latere dagen was er geen vraag naar van de zijde van het buiten land. De binnenlandsche handelaren konden ook lang niet alles tegen den prijs van 3.50 per 100 kg af nemen, zoodat belangrijke hoeveel heden bleven liggen, waar geen weg voor gevonden kon worden. Thans rooien en inkuilen. Het Noordhollandsch Veevoeder bureau Landbouwhuis Alkmaar, secretaris ir. L. de Vries, rijksvee- teeltconsulent, schrijft ons: De stoppelknoilen worden als regel gelijktijdig met het blad vervoerd. Het gehalte hiervan is: 10.2 1.3 0.6 5.5 respectievelijk droge stof; vert. ruw eiwit; vert.werk. eiwit; zetmeel- waarde. In verband met het overgaan van den Icnollensmaak op de melk, geve men aan volwassen rundvee niet meer dan 20 kg per dag per dier. Bovendien worden bij aanmerkelijk grootere hoeveelheden de rantsoenen te eenzijdig. Aan paarden kan men beter geen knollen voeren. Uit vrees voor vorst voert men in de praktijk dikwijls veel te groote hoeveelheden. Heeft men vrij groote hoeveelheden beschikbaar, dan is het veel beter dat men een gedeelte daarvan in kuilt. ■In het jaar 1935—1936 werd van wege het rijkslandbouwproefstation te Hoorn een onderzoek ingesteld, waaruit bleek dat in dat jaar de te oogsten voedingswaarde even na 15 Nov. het hoogst was. Het best is in te kuilen wanneer het blad geel wordt en neiging ver toont te gaan afsterven. De knollen moeten zoo schoon mogelijk in den kuil komen. Men rooie dus zoo mo gelijk bij droog weer, waarbij men den aanklevenden grond zoo veel mogelijk afschudt. Bij het inkuilen kan men zuur (A.I.V.-zuur) toevoe gen, nl. 5 liter per 100 kg knollen, maar men kan ook zonder toevoe ging inkuilen. Met zuur toevoegen is men wel zekerder van een goed eindproduct. Heeft men een silo, dan verdient het gebruik daarvan de voorkeur, het kan evenwel ook in een kuil in den grond. Na het rooien worden de knol len snel in den kuil gereden. De grootste vooral worden met een schop goed stuk gestooten, en de massa vast aaan- getrapt. Hoe beter men ze stuk steekt, hoe meer kans op goed slagen. Het snel werken is noodzakelijk, omdat de inge brachte massa geen tijd mag krijgen om te broeien. Direct na het vullen dekt men den kuil af met wat gras, carton e.d., ter wijl dadelijk daarna de grond op den kuil wordt gegooid. Zwaar belasten is daarbij nood zakelijk 70 a 80 c.m. grond er op). Voor 1500 kg knollen en loof heeft men pl.m. 1 M3. bergruimte noodig, bij een productie van 30000 kg per h.a. dus 20 m3. Dit heeft men bij een een ronden kuil van 5 m. middellijn en 1 m. dieote. Knollen en blad zak ken tot ongeveer 1/3. Men maakt daarom den hoop ongeveer 3 maal zoo hoog ,.ls de diepte van den kuil Bij voorkeur wacht men een paar maanden voordat de kuilen wórden opengemaakt. VRIJDAG. HILVERSUM I, 415 M. (Nederl. progr. NCRV). 8:ANP-ber. 8.10 Schriftlezing en meditatie. 8.25 Ge wijde muziek (opn.) 8.35 Gr.pl. 9.30 Viool, piano en gr.pl. 10.10 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11.Gr.pl. 11.35 Zang en pianovoordr. 12.15 Rep. of muziek. 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.Apollo-ensemble. 1.30 Or gelconcert. 2.15 Molto-Cantabile en gr.pl. 3.15 Huisvrouwenpraktijk, cau serie. 3.45 Gr.pl. 4.30 Handenarbeid voor de jeugd. 5.Gr.pl. 5.15 Nieuws-, econ.- en beursber. ANP. 5.30 Ber. 5.35 Cellovoordr., piano en gr.pl. 6.I.and- en tuinbouwcau- serie. 6.20 Bel Canto (opn.) 6.45 Le zing „De vrijheid van school en kerk". 7.7.15 Econ. vragen van den dag en ANP-ber., sluiting. HILVERSUM II, 301 M. (AVRO). ANP-ber., gr.pl. 10.Morgen wijding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Orgelconcert en zang. 11.15 Voor de boeren en plattelands vrouw, causerie. 11.30 Omroeporkest en solist. 12.Gr.pl. 12.15 Omroep orkest. 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.Avro-Amus.-orkest. 1.30 Ensemble Derkinderen. 2.Rep. 2.15 Ensemble Derkinderen. 3.Levende volkskunst, causerie. 3.20 Pilh. kwar tet. 4.Avro-Amus.-orkest. 5. VPRO: Gesprekken met luisteraars. 5.15 Nieuws-,' econ.- en beursber. ANP. 5.30 'Avro-Aeolianorkest en soliste. 6.15 Gr.pL 6.45 Lezing „De vrijheid van school en kerk". 7.7.15 Econ. vragen van den dag en ANP- ber., sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. (KRO). 7.— Ber. (Duitsch). 7.15 Wij beginnen den dag. 7.30 Ber. (Eng.) 7.45 Gr.pl. 8.— ANP-ber. 8.15 Gr.pl. 9.— Ber. (Duitsch). 9.15 Gr.pl. 11.30 Ber. (Eng.) 11.45 KRO-melodisten. 12. Ber. 12.15 KRO-melodistén. 12.30 Ber. (Duitsch). 12.45 Nieuws- en ~n. ten. 1.30 Ber. (Eng.) 1.45 Gr.pl. 2. Ber. (Duitsch). 2.15 Gr.pl. 2.30 Ber. (Eng.) 2.45 KRO-orkest. 3.30 Ber. (Eng.) 3.45 KRO-orkest. 4.15 Gr.pL 4.30 KRO-orkest. 5.Ber. (Duitsch). 5.15 Uit Berlijn: Gruss aus der Hei mat, programma voor de Duitsche Weermacht. 6.KRO-melodisten en solist. 6130 Ber. (Eng.) 6.45 Gr.pl. 7.7.15 Econ. vragen van den dag en ANP-ber., sluiting. OUDKARSPEL (Slot.) Begrooting 1941 Bij de behandeling der begrooting voor 1941 heeft de heer Kaan er zijn verwondering over uitgespro ken dat ondanks de duurdere tijden de posten voor onderhoud en voor subsidie aan het Maatschappelijk Hulpbetoon gelijk gebleven zijn. De burgemeester deelde mede, dat tengevolge van den goeden toestand waarin de gemeente-eigendommen '.erkeeren, de onderhoudskosten niet hooger behoeven te zijn. B. en W. stelden voor, den tijde lijken ambtenaar den heer P. Visser, met ingang van 1 Januari in vas ten dienst te benoemen op een sa laris van 400. Wethouder Bakker stelde voor, de benoeming eerder in te doen gaan, in verband met de samenvoe ging van de gemeenten. Na eenige besprekingen werd be sloten, den heer Visser met ingang van 1 December in vasten dienst te benoemen. De heer K a 1 v e r dij k bracht de molestverzekering ter sprake. De voorzitter antwoordde dat delrosten het college van B. en W. hebben te ruggeschrikt. Na eenige bespre kingen besloot men het advies var. de Vereeniging van Ned. Gemeen ten in deze zaak af te wachten. Op voorstel van B. en W. werd aan den veldwachter een vergoe ding van 25jper jaar toegekenn voor het houden van een goedge keurden politiehond. Voorts werd goedgekeurd een post, waarin is opgenomen de aan schaffing van olie jassen, laarzen, enz. voor de spuitgasten van de vrijw. brandweer. Bij den post onderhoud straten en pleinen Vroeg de heer Kaan, waarom de z.g. eilanden niet in onderhoud van de gemeente zijn. De voorzitter lichtte toe, dat deze eilanden geen openbare we gen zijn, maar particulier eigendom. De heer K a 1 v e r dij k informeer de of de particulieren, als er straat belasting wordt geheven, daaraan ook moeten betalen. De v.o orzitter antwoordde be vestigend. Die maken ook gebruik van de groote straat. Het onderhoud van de woning van het hoofd der school werd eveneens ter sprake gebracht door de heeren Kaan en Kalverdijk, waarop de voorzitter antwoord de, dat de opzichte/ hierover over leg heeft gepleegd met de bewoners. De raad besloot, 75 op centen op de gemeente fondsbelasting te heffen, waarna de begrooting werd vastgesteld voor den gewo nen dienst met een totaal aan ontvangsten en uitgaven va 77665.34 met een post voor onvoorzien van 311.58. Kapitaaldienst 34350. Bij de behandeling van de be grooting voor het Maatschappelijk Hulpbetoon heeft de heer Kaan nogmaals gewezen op de stijgende kosten van het levensonderhoud. De voorzitter zeide, dat de grootste post is die voor de ziekehuizen; de ze zijn funest voor de instellingen van weldadigheid. Wethouder de Boer, voorzitter van M. H., zeide, dat er bij de inge zetenen op aangedrongen is, zich aan te sluiten bij ziekenhuisverple- ging en het niet op M. H. te laten aankomen. Het bestuur van M. H. dacht er met de geraamde 12.500 te kunnen komen. De begrooting werd vastgesteld. - Rondvraag. Bij de rondvraag vroeg de heer Kaan naar de mogelijkheid van de bevordering van de veiligheid tijdens de verduistering. De voorzitter zeide, dat hier over met het P. E. N. in overleg is getreden. De menschen moeten zich veel beter aan de verkeers regels houden. Er worden veel processen-verbaal uit gereikt, rjiaar de menschen zijn hardleersch. Op een vraag van den heer L. Kalverdijk deelde de voorzitter me de, dat er eerst tien werkloozen moeten zijn vóór de baggerregeling kan beginnen. Nu zijn er nog geen werkloozen, maar als er een stuk of vijf, zes, zijn, wilde de voorzitter wel aanvragen. Nadat de heer Bakker den voor zitter en den raad bedankt had voor de attentie bij zijn zilveren bruiloft 1 volgde sluiting. Een interview directeur voor Holland, mr. A. Als directeur voor land van de stichting hulp Nederland" treed A. J. Backer, chef van deeling van de Pro- fie en van het Kat commissaris der P deze functies en in vroegere betrekkin; hij veel in aanraking met vraagstukken b armenzorg, volksgezon sociale aangelegenhede dien heeft hij als re van den Commissaris tact met burgemeestei gemeentebesturen. Daa zijn aanwijzing tot directeur een gelukk daar de heer Bakker staat als een harde een uitnemend organ: Van een villa in het Haarlem waait de vlag. In het gebouw is vember het bureau vai cialen directeur van gevestigd. „Die vlag", zoo zeidi ons in een onderhoud hem hadden, „is het het Nederlandsche werk het geheele Nederlandse zal niet verbloemen, hulp" nog heel wat en bezwaren moet ov zich den steun en de de geheele bevt maken, maar ik ben wij op den duur daarin gen. Wie kennis maak werk laat al gauw zijn varen en het duurt dan er komt zelfs enthousia de plaats. Dat heb ik, ik mag klappen, het eerst bij vonden. Maar daarna opbouw van de organisat Holland bij anderen, had de medewerking n burgemeesters der 126 deze provincie, want die gewezen om als plaatse: teuren op te treden. In heb ik met de heeren Haarlem, Den Helder Zaandam, Hoorn en All bleef voor mij niet ver! vele heeren aanvankelij] tegenover hun nieuwe maar wij zijn eens op praten. Ik heb daarbij teld, wat het doel van is en hoe dat zal worden en toen de heeren een drongen waren van de heid van dit werk. sloeg gauw om. Nu geven de ters niet alleen plich medewerking, maar uit d die ik dagelijks ontvang deringen der organisatie meente> is mij overtuigei dat zij nu allen entl schouders zetten onder „Winterhulp" betoogt hier ook nog eens zegge geven aan allen, die het ben. Er leven talloos vele stens het noodige hebbe om van te leven. Maar der bedeelden hebben r beetje zon en warmte niet alleen zij maar ooi vooral, hun kinderen. „Winterhulp" wil voc van ons volk, dat voort bukt gaat onder de zorg dagelijksche strijd om medebrengt, verlichting brengen. De stichting w der bedeelden opheffen bij het gevoel geven, da van de Nederlandsche door hun landgenooten zijde gestaan, zoowel als in geestelijk opzicht niet aan hun lot worden DOOR R. ARDEN. 32) „Daar moeten we me besloot Sherman. Wat i achteraf kan gemakk dat Grizzard zich op ee vindt, die misshien com; en hij vindt onze zorg lijk. Ik ben ervoor, no te wachten. Wie zal het ten, het nachtleven van te maken?" Ben Beverly schudde „Het is nu half tien. dat hij op dit uur niet meemaakt". Er werd geklopt. „Binnen", zei de kap Een steward verschec mede, dat kapitein Leg Fransche politietroepen mandant van het schip ken. „Laat mijnheer binni Sherman en dadelijk t gante Franschman de Hij sprak Fransch eveneens, maar Ben 1 loeite, het gesprek te Kapitein Legrand d

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6