DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ijk en Italië. ridsche Zee GEVECHT TUSSCHEN DUITSCHE EN BRITSCHE TORPEDOJAGERS. Het Engelsche ravitailleeringsbedrijf gestoord. Een verdrag tusschen Nanking en Tokio. VERDUISTERINGS TIJDEN van 17.30 tot 9.27. van 17.30 tot 9.29, op 10.11 onder 19.06 op 11.08 onder 20.06 Aanval op Malta. n het n de Italiaansche rireten Tunisia, en n oorlog uit in waarvan Ali Bey ide, 't welk Tune- yrotectoraat stelde, in 1882 door 83 door Engeland 184 ook door Italië de rivaliteit tus- die talrijk zijn in ischen bleef be- ïiet op verbeterde, haar kanaal en :amp, haar station van groote strate- :n één der belang- werd. Ie haven en hoofd- daarentegen een Dit land, aan de st land van Phoen pharao's schat ten Frankrijk, En- erdeeld, waarvan ag met Italië 1888, L het noorde- -ï de straat van zit, terwijl het in jenbaai had ver ban belang, niet ligging aan den n Oost-Azië, doch bevroeden strate- lit gedeelte van ;n bron van on- reeds vóór den ind er een Congo- vat pennen en ge ring bracht. Sedert rijk het mandaat nd uit over Togo van Kameroen, Britsche Tangan- oorheen Duitsche is bekend, en i een rede in 1938 tschland vóór den an Frankrijk en rste plaats de te- ast de Congo ge- vroeg. tog de kwestie van één der sreken, ijd tegen Engeland den doorgang, Ledenis te bekend breedvoerig over /eiden. Het kanaal orm is het werk n ingenieur Ferdi- aan die waarheid en, doch de oor- ïen waren geens- vomstig. Deze zijn jkschen ingenieur eok in 1858 door onderkoning Saïd ecteur der Suez- oemd, doch reeds rleed. De idee der g veel ouder, zij veertiende eeuw eboorte en zelfs te al doorsneden iersten en Ramses slibde echter in het werk is onder egonnen, doch niet het orakel verkon den den vreemde- ou brengen, werd 3, maar was in de tra wederom ver zou alleen over n epos kunnen Duitsche wijsgeer i de Veertiende en zich met het vraag den en tenslotte die de plannen van icht en een privi- ontvangen, het t tien jaren, name- 1869 tot stand ge en maatschappij op t; 47 procent van >itaal is in Engel belangrijk percen- iij de Franschen. op uit geweest om te verkrijgen, daar lange kanaal, 't idsche Zee met de idt, voor dit land is, uit welk oog- bekijkt. aematuur om thans op deze vraagstuk je slechts vluchtig ïig inzicht te geven welke straks onge- irde zullen komen. andere kwesties, jssing moet worden gewikkeld en niet bovendien. Van de /ij ze ten slotte een dling wordt gevon- )e het verstoorde im de „marenos- len hersteld, hangt r verdere ontwik een van Frankrijk, c Pétain en Pierre mdigen bezit, maar /erelddeel. T. O. IN DE KRANT ER TOT DEN KLANT. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door hef geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 142e Jaargang, No. 284. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Zaterdag 30 November 1940 Het Duitsche weermachts- bericht. Berlijn, 29 Nov. (D.N.B.) het op perbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: Duitsche torpedojagers drongen door in den westelijken uitgang van het Kanaal tot dicht onder de Engel sche kust. Hierbij ontstond een gevecht met Engelsche torpedojagers. Het gelukte twee vijandelijke torpedojagers te torpedeeren. Andere Duitsche tor pedojagers brachten aan de zuidkust van Engeland twee schepen van 9000 en 13000 b.r.t. en twee andere kleine vijandelijke vaartuigen tot zinken. Het luchtwapen zette in den nacht van 27 op 28 November en in den loop van 28 Nov. zijn vergeldings- aanvallen op voor den oorlog be langrijke doelen in het stadsgebied van Londen voort. Nieuwe branden en hevige ontploffingen werden waargenomen. Sterke afdeelingen deden in den nacht van 27 op 28 Nov., zooals reeds gemeld, een concentrischen aanval op Plymouth en op de haveninstal laties van deze stad en veroorzaak ten verscheidene hevige ontploffin gen, alsmede groote en kleine bran den. Bovendien werden spoorweg en industriëele installaties van een andere groote stad in Schotland doeltreffend met bommen bestookt. Verdragend geschut van het leger en de marine beschoten ook gisteren vijandelijke schepen en andere doe len in het gebied van Dover. In den nacht van 28 op 29 Nov. wierpen verscheidene Britsche vlieg tuigen in noord- en west-Duitsch- land dynamiet-' en brandbommen neer. Aan eenige huizen werd aan zienlijke schade toegebracht, zolder- branden konden snel gebluscht worden. De verliezen van den vijand be droegen gisteren in totaal 13 vlieg tuigen, waarvan 11 in luchtgevech ten en twee door de luchtdoelartille rie en artillerie van de marine. Vier eigen vliegtuigen worden vermist. De Duitsche luchtaanvallen. Berlijn, 29 Nov. (D. N. B.) In den loop van heden hebben lichte Duit sche gevechtsvliegtuigen fabrieken en ravitailleeringsbedrijven in de bocht van de Theems succesvol met bommen bestookt. In de luchtge vechten, die hierbij ontstonden, werd een hurricane neergeschoten, terwijl de Duitsche jagers zonder verliezen naar hun thuishaven terugkeerden. De nachtelijke aanvallen der Duitsche gevechtsformaties hebben zich, naar achteraf vernomen wordt, behalve op Liverpool ook weer in geconcentreerden vorm op Londen gericht. Hier werden de Royal Vic toria Docks opnieuw met zware bom men bestookt. Het centrum werd eveneens getroffen. In genoemde Docks kon een helle groote brand waargenomen worden. De aanval op Liverpool. Berljjn, 29 Nov. (D.N.B.) De ver slagen der Duitsche gevechtsvliegers over den grooten aanval van het Duitsche luchtwapen in den nacht van 29 Nov. op Liverpool en Birken head zijn volkomen eensluidend in hun uiteenzettingen betreffende de vele groote brandhaarden, die in alle deelen van het havenbekken en aan beide kanten van de Mersey zijn ont staan. De groote droogdokinstalla ties en de tankinrichtingen zijn door een geweldigen brand aangetast en in het stadsdeel Birkenhead zijn on telbare graansilo's en maalderijen getroffen en vernield, zoodat het Engelsche ravitailleeringsbedrijf we! voor maanden gestoord zal zijn. Wat doet Tfang Kai Sjek? Tokio, 30 Nov. (D. N. B.) Als gevolg van de tusschen Nanking en Tokio inzake de liquidatie van het Chineesche conflict gevoerde be sprekingen, is 'n verdrag tot stand gekomen, dat heden onderteekend wordt en daarmede tevens in wer king treedt. Dit verdrag bestaat naar uit betrokken perskringen verluidt uit een inleiding en negen korte paragrafen, terwijl de bij het verdrag behoorende twee aanvullende overeenkomsten elk vijf artikelen beslaan. Overeenkomstig de verklaring van prins Konoje, over het ge meenschappelijke doel van een nieuwe ordening in Oost-Azië, spreken beide mogendheden in de inleiding den wensch uit naar vre de in Oost-Azië en daarmede te vens naar den wereldvrede. In de volgende artikelen beloven de bei de verdragsluitende mogendheden elkaar wederkeerig respect voor de souvereiniteit en onschendbaar heid van gebied, alsmede verdie ping der vriendschap en der cultu- reele betrekkingen en beloven zij de daartoe noodige maatregelen te nemen. Zij willen elkaar weder keerig bij de bestrijding van com munistische actie van eiken aard steunen. Daartoe zullen Japansche troepen gelegerd worden in bin- nen-Mongolië en op bepaalde pun ten van Noord-China. Tijdens den duur der bezetting zal worden samengewerkt om rust en orde te handhaven. China zegt Japan het recht toe, deelen van de vloot te stationneeren in bepaalde Chinee sche havens met het oog op den tegenwoordigen toestand. Japan belooft, na de versterking der wederzijdsche betrekkingen, de afschaffing der exterritorialiteit en het teruggeven der nederzet tingen in overweging te nemen, waartegenover China vrijheid van vestiging en vrije handelsmoge lijkheden aan de Japanneezen in China toezegt. De Japansche toezegging is ge geven, dat de Japansche troepen zich binnen twee jaar na herstel van den vrede in heel China zullen terugtrekken, alsmede de Chinee sche verplichting schadevergoeding aa Japansche burgers uit te kee- ren. Wat doet Tsjang Kai Sjek? Het Japansche blad „Tsjoegi Sjogyo Sjimpo" schrijft in een hoofdartikel, zoo meldt Domei uit Tokio, dat de regeering van Tsjoengking thans voor de vraag gesteld wordt den strijd tegen Ja pan voort te zetten of vrede te sluiten. Tsjang Kai Sjek is echter volkomen afhankelijk van de ver dere hulp van de Vereenigde Sta ten, Groot-Brittannië en Sovjet- Rusland. De Japansche regeering volgt de ontwikkeling der interna tionale gebeurtenissen nauwlet tend, met het oog op de regeling van de geheele Chineesche kwestie. Plechtige onderteekening van het verdrag. Nanking, 30 November (Domei) Generaal Noboejoeki Abe, de buiten gewoon ambassadeur en gevolmach tigd gezant van Japan, en Wang Tsjing Wei, de president der natio nale regeering van China, hebben Zaterdagmorgen formeel hun hand- teekening geplaatst onder het ver drag. De historische plechtigheid van de onderteekening der stukken had plaats in de hoofdzaak van het regeeringsgebouw te Nanking. Het eerst arriveerde Wang Tsjing Wei, de president van de nationale regee ring, met zijn minister van finan ciën, zijn minister van pers en pro paganda en zijn minister van handel. Tien minuten later arriveerde de Ja pansche ambassadeur generaal Abe, met een ambtenaar van de Japan sche ambassade, den directeur van de afdeeling verdrgen van het Japan sche departement van buitenland- sche zaken, generaal Kagesa, admi raal Soega e.a. Precies om 10 uur traden beide delegaties de zaal bin nen, begroetten elkaar en namen baar plaatsen in. Abe en Wang Tsjing Wei plaatsten hun handteekening on der het verdrag en voltooiden daar mede de onderhandelingen die vijf maanden geduimd hebben. AANSLAG OP TREIN SJANGHAI-NANKING. Sjanghai, 29 Nov. (D. N. B.) Op een personentrein, rijdende tusschen Sjanghai en Nanking, is een aanslag gepleegd, waarbij meer dan honderd menschen om het leven gekomen of gewond zijn. De Evening Post meldt, dat de aanslag, waarbij gebruik ge- EERHERSTEL VOOR CODREANU. Boekarest, 29 Nov. (D.N.B.) Bij de revisiebehandeling is vandaag het in 1938 gevelde vonnis van het militair gerechtshof, waarbij Co- dreanu wegens hoogverraad werd veroordeeld, nietig verklaard en de nagedachtenis van den legionnairen- leider gerehabiliteerd. Het gftechts- hof gelastte publicatie van het von nis op staatskosten. De bijzetting. Boekarest, 29 Nov. (D.N.B.) deelname van rijksleider Baldur von Schirach en gouwleider Bohle aan de bijzettingsplechtigheden voor Co- dreanu en de andere 13 martelaren van den 30en November 1938 heeft in Roemeensche politieke kringen diepen indruk gemaakt. Men ziet daarin een erkenning van den har den strijd der legionnaire beweging door het Duitsche volk en een hul diging van den grooten doode en wegbereider van het jonge Roeme nië. In de kringen der legionnaire beweging verklaart men, dat de achting van Duitschland voor den strijd van het legioen een fundament voor den wederopbloei van Roe menië is. De Duitsche delegatie zal Zondag ochtend om half negen in de kerk, waarin het gebeente van Codreanu en zijn 13 medestrijders is opge baard, de kransen leggen van den Führer en van den plaatsvervanger van den Führer. Op dezelfde wijze zal de militaire missie de nagedach tenis van den grooten en soldates- ken opvoeder van de Roemeensche jeugd eeren. De Italiaansche gezant zal een krans van Mussolini leggen en de vertegenwoordigers der fasces een krans der Italiaansche zwarthem- den. Na de godsdienstoefening, waaraan ook generaal Antonescu, een vertegenwoordiger van den ko ning, de leiders der legionnaire be weging en de Roemeensche regee- ring tezamen met de verwanten der dooden zullen deelnemen, zal de rouwstoet midden door de stad over twee boulevards naar het „groene huis" trekken. Het plein voor de kerk is evenals de kerk zelf geheel behangen met groen vlaggedoek, waarmede ook de gevels der huizen zijn bedekt. De weg, die de rouw stoet zal volgen, is eveneens rijk met vlaggen versierd. Op alle plei- 3e StbategiscUe beteeKeuis v.cx DODEKAUE5Q5 c.uios ">CWl V/Vr-f >K»ES-AdASI KAfJIAs? o Gaidai PatmósV/O ll.'pso&o» /Leoos»* AETOOI?ALIA n TiLosft», Gybiwa AIIMHUA CUtokf* E GE15CH ZEE SfiDlA' J lfARPATO'5 cpooos 0 (4084) "5 VtO&TERBTe CILAUDCI •ÜÜUTAIIAAUSCU BEZIT Nu Italië in oorlog is met Grieken land is de eilandengroep „Dodeka- nesos" gelegen tusschen Griekenland en Turkije in de Egeïsche Zee, en die Italiaansch bezit is, meer en meer doelwit der Britten. Het kaartje geeft aan dat de Italianen vele eilanden zwaar ver sterkt hebben; de defensieve en offensieve kracht van Italië in de Egeïsche Zee wordt voortdurend door de Britten beproefd. De Grieken poogden het eiland Gaidaro (met pijltje op de kaart aan gegeven) te overmeesteren maar dit mislukte. Eveneens was een mis lukking voor de Engelschen de aan vallen op Leros en Stampalia (op de kaart nog met de oude naam As- tropalia aangeduid). Om een begrip van afstanden te krijgen zij vermeld, dat de afstand tusschen het eiland Kreta en het eiland Kasos 50 km bedraagt. maakt is van een zware dynamiet- mijn, is gepleegd op 8 kilometer ten zuidoosten van Soetsjau. Vijf wagons werden geheel vernield. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond 1 December: Maans op- en ondergang 30 November: 1 December 6 Dec. Eerste kwartier op 18.01 nen, waar de stoet langs trekt, ziel men groote zuilen met het portret van Codreanu, alsmede groote of ferschalen. JAPANSCHE WOORDVOERDER OVER STEMMING IN NED.- INDIE. Tokio, 29 Nov. (Domei). De woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken heeft in de dagelijksche persconferentie uiting gegeven aan zijn verwonde ring over de toenemende anti- Japansche gezindheid in Neder- landsch-Indië. Hij zeide niet te kunnen begrijpen, waarom de anti- Japansche gevoelens aldaar toene men sedert het sluiten van het driemogendhedenpact tusschen Ja pan, Duitschland en Italië. Dit pact heeft n.l. niets te maken met de betrekkingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië. De invloed van de in Nederlandsch-Indië wo nende en aan Japan vijandig gezinde Chineezen vormt geen vol doende verklaring voor de toene mende anti-Japansche gezindheid. Er moet een andere reden voor bestaan, betoogde de woordvoer der. Desondanks hebben wij de besprekingen in Batavia niet opge geven. Wij zijn integendeel van meening, dat de onderhandelingen nog voortduren, ondanks de afwe zigheid van den leider der Japan sche delegatie van Batavia, Ichizo Kobajasji, minister van handel en industrie. Belangrijke vernielingen aangericht. Een Italiaansche luchtbasis, 29 Nov (Stefani). Een speciale correspondent meldt: Vannacht is de basis van Malta aangevallen door onze bombarde mentsvliegtuigen, die op van te vo ren bepaalde doelen verscheidene tonnen springstoffen hebben gewor pen. De bommen hebben de doelen getroffen en belangrijke vernielin gen aangericht. Onze toestellen zijn naar hun basis teruggekeerd. Dit bombardement en andere acties tegen een Engelsch vlooteskader, dat bij Malta voor anker lag, hebben bewezen, dat iedere luchtvlootbewe- ging van den vijand door onze lucht macht onder scherp toezicht wordt gehouden, waarbij onze luchtmacht doeltreffend samenwerkt met onze vlootstrijdkrachten. BOTER- OF VETBONNEN IN HOTELS EJ). De secr.-gen., wnd. hoofd van het departement van landbouw en vis- scherij maakt het volgende bekend: Met ingang van Dinsdag 3 Dec. a.s, zullen in hotels, restaurants e.d. geen maaltijden, samengesteld met ge bruikmaking van boter, margarine of vet, meer aan de gasten mogen worden verstrekt, zonder dat daar voor bonnen van de boter- of vet- kaart worden ingeleverd. In verband met de hoeveelheid boter of mar garine, welke op een bon kan wor den gekocht (250 gram), verstrekken de distributiediensten aan de ge noemde instellingen z.g. „wisselbon kaarten", bestaande uit 50 wissel bonnen. Elke wisselbon geeft recht op het koopen van 1/50 rantsoenen boter of margarine (5 gram). Deze BOTER, MARGARINE EN VET. De secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van landbouw en visscherij maakt met betrekking tot de distributie van boter, margarine en vet het volgende bekend: Gedurende het tijdvak van Zater dag 30 November 1940 tot en met Vrijdag 6 December 1940 geeft de met „19" genummerde bon van de boterkaart en van de vetkaart recht op het koopen van een half pond boter of een half pond mar garine of twee ons vet naar keuze, voorzoover voorradig. De aan de bonnen „17" en „18" der boterkaart verbonden faciliteit, dat deze des- gewenscht ook recht geven op mar garine, blijft derhalve ook voor bon 19 gehandhaafd, terwijl bovendien op dien bon naar keuze vet beschik baar wordt gesteld, zulks met dien verstande, dat het vetrantsoen geen half pond, doch twee ons bedraagt, aangezien het vetgehalte en dus de v oedingswaarde van vet grooter is dan die van boter en margarine. De met „19" genummerde bonnen, die op Vrijdag 6 Dec. nog niet ge bruikt zijn, blijven voorts nog gel dig tot en met Vrijdag 13 Decem ber. In verband met de vaststelling yan het vetrantsoen op 2 ons, zullen de producenten in den vervolge uit sluitend vet in verpakking van 200 gram of veelvouden daarvan ver vaardigen. De op 29 November 1940 reeds bij de producenten of in den handel aanwezige voorraden in ver pakking van 250 gram mogen tegen inlevering van één met „19" genum merde bon van de boterkaart of de vetkaart worden uitverkocht, aan gezien het niet mogelijk is deze als nog te doen ompakken. Voor het tijdvak van Zaterdag 7 December 1940 tot en met Vrijdag 13 December 1940 zal wederom een bon van de boterkaart en van de vetkaart voor het koopen van boter of margarine of vet aangewezen worden. tijdvak bon 30 Nov. tot en met 6 Dec. 19 (bon blijft geldig tot en' met 13 Dec.) 7 Dee. tot en met 13 Dec. 7 (bon blijft geldig tot en met 20 Dec.) 14 Dec. tot en met 20 Dec. 21 (bon blijft geldig tot en met 27 Dec.; slaolie mag worden afgeleverd tot en met 31 Jan.) <21 Dec. tot en met 27 Dec (bon blijft geldig tot en met 3 Januari) Gedurende het tijdvak van Zaterdag 14 December 1940 tot en met Vrijdag 20 December 1940 zal voorts de met „21" ge nummerde bon van de boter kaart en van de vetkaart recht geven op het koopen van naar keuze een half pond boter of een half pond margarine of een halve flesch slaolie. De met „21" genummerde bon nen, die op Vrijdag 20 December nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Vrijdag 27 December 1940. Is de bon gebruikt voor het koopen van slaolie, dan mag de slaolie ook nog in het tijd vak van 28 Dec. 1940 tot en met 31 Januari 1941 worden afgeleverd. Aangezien de detaillisten momen teel over geen of zeer geringe voor raden slaolie beschikken, dienen de consumenten, die te zijner tijd de met „21" genummerde bon wen- schen te gebruiken voor het koopen van slaolie, dezen reeds thans bjj den winkelier in te leveren. Deze zal dan in het tijdvak van 14 Dec. tot en met 31 Jan. 1941 aan de klan ten, van wie hij één of meer bonnen 21 heeft ontvangen, slaolie afleve ren. Met nadruk wordt er de aan dacht op gevestigd, dat het detail listen verboden is voor Zaterdag 14 December a.s. slaolie op de ingele verde bonnen 21 aan het publiek af te leveren. Het zal aanbeveling verdienen, dat de detaillisten aan de klanten, die een of meer met „21" genum merde bonnen bij hen inleveren, teneinde daarvoor t.z.t. slaolie te ontvangen, een ontvangbewijs afge ven. Het ligt voorts in de bedoeling voor het tijdvak van 21 tot en met 27 December 1940 een bon voor boter of margarine en voor het tijd vak van 28 Dec. 1940 tot en met 3 Januari 1941 een bon voor boter of margarine of vet naar keuze, voor zoover voorradig aan te wijzen. Resumeerende zal dus de distri butie van boter, margarine en vet gedurende het tijdvak van SO Nov. 1940 tot en met 3 Januari 1941 ver- loopen volgens onderstaand schema: rantsoen 250 gram boter of 250 gram margarine of 200 gram vet (oude voorraden 250 gram vet) 250 gram boter of 250 gram margarine of 200 gram vet (oude voorraden 250 gram vet) 250 gram boter of 250 gram margarine of y2 flesch slaolie 250 gram boter of 250 gram margarine 28 Dec. tot en met 3 Jan. (bon blijft geldig tot en met 12 Januari) In een publicatie zijn nadere bij zonderheden, welke voor de detail listen van belang zijn, gepubliceerd. 250 gram boter of 250 gram margarine of 200 gram vet wisselbonnen mogen, evenals is be paald met betrekking tot de wissel bonnen voor brood, vleesch en kaas, uitsluitend gebruikt worden in ho tels, restaurants e.d. De distributie diensten -tellen deze wisselbonkaar ten vanaf heden in beperkte hoe veelheid verkrijgbaar voor hotels, restaurants e.d. In afwijking van de voor de wisselbonnen voor brood, vleesch en kaas geldende regeling, kunnen voorts ook particulieren tegen inwisseling van bonnen, der boter- of vetkaart wisselbonnen bij de distributiediensten verkrijgen, hetgeen vooral van belang is voor hen, die regelmatig maaltijden bui tenshuis gebruiken. De wisselbonnen hebben een onbeperkten geldig heidsduur. Ten einde te voorkomen, dat zij, die een bon van de boterkaart of van de vetkaart inruilen voor wissel bonnen, niet zouden beschikken over een bon voor het aanschaffen van boter of margarine voor huishoude lijk gebruik, kan gedurende de eerst volgende distributieperiode (Zater dag 30 Nov. tot en met Vrijdag 6 Dec.) niet slechts de voor die periode geldig verklaarde bon 19, doch des- gewenscht ook reeds bon 20 bij de plaatselijke distributiediensten en met ingang van Dinsdag 3 Dec. bij de hotels, restaurants, café's e.d. worden ingeruild voor wisselbonnen. Dit komt er dus op neer, dat bon 20 van af Dinsdag 3 Dec. a.s. desgewenscht reeds gebruikt kan worden bij ge bruik van boter of margarine in ho tels e.d. Men bedenke echter, dat deze bon in de naaste toekomst als nog zal worden aangewezen voor het koopen van de genoemde artikelen bij den winkelier. Tenslotte wordt er de aandacht op gevestigd, dat de voor boter, marga rine, vet, vleesch, vleeschwaren en kaas aangewezen bonnen in den vervolge ook gedurende de tweede week van hun geldigheidsduur in hotels, restaurants e.d. gebruikt zul len mogen worden. Dit laatste geldt echter niet voor de bonnen, wel ke recht geven op het koopen van brood, gebak en eieren. IJzer- en sta albeschikking. 's-Gravenhage, 29 Nov. In de Staatscourant van hedenavond is een beschikking afgekondigd van den secr.-gen. van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, waarbij de hoeveelheden schrot, welke de handel en het bedrijfsleven maximaal in voorraad mogen heb ben, zijn vastgesteld. Voor handelaren zijn deze hoeveel heden gelijk aan anderhalf maal hun omzet gedurende de afgeloopen drie maanden, voor staalfabrikanten en hoogovenbedrijven gelijk aan het verbruik gedurende twee maanden, ven gelijk aan het verbruik gedu rende drie maanden.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1