N IV. :es 2394 Geen loonsverhooging zonder vergunning der rijksbemiddelaars. Relletje, waarbij een gewonde viel. Etalagelichten mogen niet branden. Alleen in bijzondere ge vallen ontheffing. Gemachtigde voor de prijzen. 4 IS! f 9500.— Bergerweg- f 14.000— 18.000.— 14.000.— POTHEKEN esloten. M 'IJDIG. ST VAN ;partement 1, dat na petroleum >laatselijke sluitings- gesteld op ippers dus voor ver en tot den rden inge- ment van skend: onnen op oopen van veer 65 rordt ver- ds aange- :gen tot en 1940 tot gemerkte haarden^ 1", „12". jutie vaste ndstoffen, id, tweede :n eeniheid gemerkte ti, mits na t, is evera- g, dat wil n te leve- :n kunnen f bunnen ijd maakt 11 van de dezelfde ongeldig xwacuE BLAD ALKMAABSCHE COURANT VAN MAANDAG 2 DECEMBER 1940. Beheersching der loon vorming door den staat. Het verordeningsblad bevat een verordening van den rijkscommissa ris voor het ^bezette Nederlandsche gebied betreffende de totstandkoming van regelingen in zake loonen, sala rissen en andere arbeidsvoorwaarden. Hierin wordt o.m. het volgende bepaald: Artikel 1. Tot het aangaan van collectieve arbeidsovereenkomsten zijn de in de wet op de collectieve arbeidsovereen komst van 24 December 1927 (Staats blad no. 415) genoemde partijen, met inachtneming van het bepaalde in de artikelen 2 tot en met 4, bevoegd. Artikel 2. 1) Collectieve arbeidsovereenkom- stens mogen geen bepalingen bevat ten, welke een wijziging van de loonen of salarissen afhankelijk maken van het intreden van bepaalde omstandigheden, welke niet direct de tusschen werkgevers en werk nemers bestaande verhouding raken. 2) Bepalingen, als bedoeld in het eerste lid, in bestaande collectieve arbeidsovereenkomsten treden buiten werking. 3) Het bepaalde in de overige leden vindt overeenkomstige toepas sing ten aanzien van niet bij collec tieve arbeidsovereenkomst geregelde arbeidsovereenkom sten Artikel 3. Nieuwe collectieve arbeidsovereen komsten, alsmede wijzigingen van be staande collectieve arbeidsovereen komsten, behoeven goedkeuring, voor zooveel loon- of salaris-regelingen zijn getroffen, die een verhooging van bestaande loonen of salarissen inhouden. Artikel 4. Onder loonen en salarissen worden de voor een bepaald werk vastge stelde tijd- of stukloonen, alsmede salarissen, met inbegrip van regel matig terugkeerende toeslagen en andere vergoedingen verstaan. Artikel 5. 1) Indien ter bescherming van de arbeiders de regeling van de loonen en salarissen, alsmede van andere arbeidsvoorwaarden, bij collectieve arbeidsovereenkomst noodzakelijk lijkt, doch een collectieve arbeids overeenkomst niet tot stand komt, kan de secretaris-generaal van het Departement van Sociale Zaken of een door hem aangewezen, onder hem resorteerende instantie loonen en salarissen of andere arbeidsvoor waarden bindend vaststellen. Hetzelfde geldt, voor zoover een collectieve arbeidsovereenkomst loonen of salarissen of andere ar beidsvoorwaarden niet regelt of de wijziging van in bestaande collec tieve arbeidsovereenkomsten voor komende bepalingen noodzakelijk lijkt. (2). Het bepaalde in het vorige lid vindt overeenkomstige toepas sing ten aanzien van arbeidsover eenkomst geregeld zijn of waarvoor een regeling bij collectieve arbeids overeenkomst niet getroffen kan worden. Artikel 6. De secretaris-generaal van het De partement van Sociale Zaken wordt gemachtigd aan de door hem inge volge artikel 5 aangewezen, onder hem ressorteerende instantie, de na volgende, hem krachtens de wet op het algemeen verbindend en het onverbindend verklaren van bepa lingen van collectieve arbeidsover eenkomsten van 25 Mei '37 („Staats blad" no. 801), toekomende be voegdheden over te dragen: l)Op verzoek van een of meer der daarbij betrokken partijen collectie ve arbeidsovereenkomsten of afzon derlijke bepalingen daarvan alge meen verbindend te verklaren; IN DE BOSSCHEN VAN HET STAATSBOSCHBEHEER TE GARDEREN IS MEN BEGONNEN MET HET HAKKEN VAN KERSTBOOMEN VOOR DE FEEST DAGEN. Het hakken van de kerstboomen. (Polygoon) IN „DE BEEMSTER" is men momenteel bezig met het scheren van het bladriet, hetgeen gebruikt wordt inplaats van stroo om bollenvelden, aardappelkuilen en veevoederbieten vorstvrij af te dekken. Een rietscheerder aan den arbeid. Op plaat sen, waar hij het riet vanaf den wal niet kan hereiken, doet een bootje goede diensten. (Polygooon) 2) Collectieve arbeidsovereen komsten of afzonderlijke bepalingen daarvan onverbindend te verklaren; 3) De algemeen verbindendver klaring van een collectieve arbeids overeenkomst of van afzonderlijke bepalingen daarvan in te trekken. Artikel 7. Een verhooging van loonen of salarissen behoeft goedkeu ring, voor zoover de verhooging niet uit een ingevolge artikel 3 reeds goedgekeurde collectieve arbeidsovereenkomst of' uit be slisingen krachtens de artikelen 5 en 6 voortvloeit. Artikel 8. De voor de uitvoering van deze verordening noodige voorschriften worden door den secretaris-gene raal van het Departement van So ciale Zaken uitgevaardigd. Zij mo gen, voor zoover zij op het bepaalde in artikel 7 betrekking hebben, strafbedreigingen bevatten. A r t i k e 1 9. Deze verordening is niet van toe passing op de arbeidsverhoudingen in overheidsdienst noch op de hui selijke diensten. Artikel 10. Deze verordening treedt heden (30 Nov.) in werking. In de gevallen dat een C. A. O. ontbreekt en de belangen der werk nemers 't noodig maken, kan de staat thans op eigen initiatief en eigen gezag bindende regelingen treffen en wel voor heele bedrijven, voor afzonderlijke ondernemingen en voor afzonderlijke arbeidsver- houdinen. Tot het verleenen van de in de verordening voorgeschreven ver gunning zijn op grond van een uit voeringsbesluit van den secretaris- generaail van het departement van sociale zaken de Rijksbemiddelaars bevoegd.Zij zijn tevens belast met de regeling van loons- en arbeidsvoor waarden buiten het kader van de C. A. O. Voorts is aan hen ook de tot nu toe aan den secretaris-gene raal voorbehouden bevoegdheden tot verbindend- en onverbindend- verklaring van collectieve arbeids overeenkomsten overgedragen. De verordening is te zamen met de- verordening omtrent het verbod van verlaging van loonen en sala rissen bedoeld om de noodige rust en orde in het arbeidsleven te brengen. De verordeningen scheppen de vereieschte juridische basis voor de maatregelen, welke genomen moe ten worden om, met inachtneming van de sociale belangen van de werknemers, het evenwicht tus schen loonen en prijzen te doen ont staan en daarmede storingen in het economische en openbare leven te voorkomen. Vrijheid van loonvorming beperkt. Op deze verordening heeft de leider van de afdeeling Sociale Za ken van het rijkscommissariaat het volgende commentaar gegeven. De nieuwe verordening houdt in het algemeen aan het principe vast, dat slechts de partijen bij de C. A. O., meestal dus de werkgevers- en werknemersorganisaties, bevoegd zijn een C. A. O. te sluiten. De staat zelf was in het verleden slechts bevoegd, wanneer het alge meen belang 't vereischt de C. A. O. algemeen verbindend te verklaren. Zooals echter het bedrijfs leven en de economie van een volk door den staat moet wor den geleid, willen zij aan de be langen der gemeenschap geheel dienstbaar worden gemaakt, kan ook de tot stand koming van de loonen leiding van staatswege niet ontberen. De verordening heeft dan ook de algeheele vrij heid van de loonvorming door DE WINTERHULP-COLLECTE. Rijkscommissaris, Rijksminister Seys-Inquart was een der eersten, die offerde voor de collecte van de Winterhulp. (Polygoon) Het A. N. P. meldt: Tijdens een relletje op de brug over de Admiralengracht bij de Jan ertsenstraat te Amsterdam, dat verwekt was door communistische elementen, geraakte een agent in burgr zoodanig in het nauw, dat hij genoodzaakt was zijn vervolver te trekken en een schot te lossen. Een burger zoodanig in 't nauw, dat hij en ernstig gewond moest hij door den G.G. en G.D. naar het Wilhel- minagasthuis worden vervoerd. De politie van het bureau De Ruyterweg heeft de zaak in onder zoek. DIRECTEUR VAN HET PERSWEZEN. De heer N. Oosterbaan benoemd. Bij besluit van den secretaris generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten is met ingang van 1 December 1940 benoemd tot directeur van het perswezen de heer N. Oosterbaan te 's-Gravenhage. collectieve overeenkomsten in zekere mate moeten beperken. Zij maakt coilectieve (en o.a. andere) arbeidsovereenkomsten af hankelijk van goedkeuring van hoogerhand, voor zoover zij loon en salarisverhoogirgen betreffen. Bovendien verbiedt zij, bepalingen op te nemen, welke loon- en sala- risverhoogingen automatisch, van voorwaarden afhankelijk maken, welke de arbeidsverhouding niet onmiddellijk raken, b.v. van de ontwikkeling der prijzen. Verder maakt de verordening alle andere loons- en salarisverhoogin- gen afhankelijk van een vergun ning. Loonsverhooging is, met in achtneming van de door de prijsstijging veranderde econo mische en sociale toestanden, mogelijk met goedkeuring dooi den staat, vertegenwoordigd door de rijksbemiddelaares. Mede door de reeds eerder uitge vaardigde verordening over het verbod van loons- en salarisverla gingen heeft de staat het thans in de hand, de ontwikkeling der loonen naar beneden en naar boven zoo te leiden, als geëischt wordt door het algemeen belang, met inachtneming van het algemeen belang en de be langen der werknemers. Steeds moet er acht op geslagen wdroen dat ongewenschte terugslag op thet economisch evenwicht en storingen in de prijsverhoudingen worden vermeden. De rijksinspectie voor de bescher ming van de bevolking tegen lucht aanvallen heeft de volgende voor schriften betreffende de verlichting met kunstlicht van uitstalkasten en daarmede gelijk te stellen ruimten voor de periode tusschen zonsopgang en zonsondergang uitgevaardigd: Ontheffing van het verbod om bij dag (tusschen zonsopgang en zonsondergang) in uitstalkas ten verlichting ontstoken te hebben kan slechts door den burgemeester worden, verleend in die gevallen, waar in de uit stalkasten aanwezige voorwerpen bij helder daglicht niet te onder scheiden zijn, zooals bijv. bij winkels in donkere overdekte passages en diepe donkere por tieken het geval kan zijn. Winkels en bedrijven welker uit stalkasten aan open straten of plei nen liggen, komen voor een derge lijke ontheffing niet in aanmerking. Slechts indien zulks met inachtne ming van bovenstaande voorwaar den gerechtvaardigd is te achten kan een naar de straatzijde afge schermde verlichting met kunstlicht, welke overigens geheel voldoet aan de in punt 3 nader omschreven eischen, worden toegelaten in dat gedeelte der uitstalkast of daarmede gelijk te stellen ruimte, welke ten minste zes meter binnen de rooilijn gelegen is. Ontheffing van meerbedoeld ver bod kan slechts worden verleend met inachtneming der volgende voor waarden: a. De toegepaste lichtbronnen en armaturen mogen geen direct licht buiten het gebouw werpen -en moe ten naar buiten zijn afgeschermd. b. Het totale aantal decalumen van de voor de verlichting te gebrui ken lampen mag niet meer bedragen dan 15 maal het grondoppervlak (in vierkante meters) van de uitstalkast. c. De verlichting van de uitstal kasten mag niet zoo onregelmatig zijn, dat plaatselijk een te groote verliehtingssterkte van het grond vlak ontstaat (maximum waarde 200 lux.) Ook overigens mag de verlich ting uit een oogpunt van lucht bescherming geen gebreken vertoo- nen. d. De verlichting moet wor den gedoofd wanneer de winkel gesloten wordt en in elk geval bij zonsondergang, terwijl on middellijke dooving moet ge schieden bij luchtalarm. OOK TE VOLENDAM WERD I)E HUIS AAN HUIS- EN STRAAT COLLECTE INGEZET TEN BATE VAN DE WINTERHULP. Volemdamsehe vrouwen offeren voor het goede doel. (Polygoon) Regeling prijsvorming in het algemeen belang. Het verordeningenblad van Za- terdafg bevat een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van handel, nijver heid en scheepvaart, van landbouw en visscherij, van waterstaat, van binnenlandsche zaken, van finan ciën, van sociale zaken van justi tie inzake de benoeming van een gemachtigde voor de prijzen, die door den secr.-gen. van handel, nijverheid en scheepvaart wordt benoemd en ontslagen. De gemachtigde heeft in het bij zonder bemoeienis met de prijzen voor alle goedren, van belang voor de dagelijksche behoeftevoorzile- ning, de huurprijzen voor roerende goederen en de prijzen, huren en pachten van onroerende goederen, de vervoerstarieven, de gas- en electriciteitstarieven en de renten. Wettelijke voorschriften worden na overleg met hem door de secretaris- generaal uitgevaardigd. Hij heeft tot taak een met het algemeen belang in overeenstemming zijnde prijsvor ming te verzekeren, Te dien einde kan hij in het bijzonder algemeene richtlijnen voor de prijsvorming vaststellen. Hij zorgt voor de nale ving der prijsvoorschriften en kan aan de ambtenaren, die met de op sporing en vervolging van overtre dingen zijn belast de bevelen geven, welke hij met het oog op de hand having van deze voorschriften noodzakelijk acht. De gemachtigde wordt bijgestaan door een door den secretaris-generaal van het depar tement van handel, nijverheid, en scheepvaart te benoemen commis sie, waarin de in den aanvang ge noemde departementen vertegen woordigd zijn. De verleende ontheffing kan on middellijk worden ingetrokken, zoo dra mocht blijken, dat de aan deze ontheffing verbonden voorwaarden worden overtreden, dan wel de alge meen geldende verduisteringsvoor schriften onvoldoende worden nage leefd. GROOTE VOORRAAD KARPETTEN EN GORDIJNEN VERBRAND. Schade minstens 50.000, Zaterdagmiddag ontdekte een bur ger, dat er rook kwam uit het per ceel 'Raamstraat 45 te Den Haag, waarin gevestigd is de N.V. Handels- vereeniging Holland, een groothandel in gordijnen, karpetten en ander stoffeeringsmateriaal. Na een uur was de brandweer het vuur meestal* De schade is nog niet te schatten, een groote voorraad is echter ver brand of heeft waterschade bekomen. Gevreesd wordt, dat de schade meer dan 50.000 zal bedragen, die door verzekering wordt gedekt. Omtrent de oorzaak van den brand is nog niets bekend. BRAND IN EEN SIGAREN FABRIEK. Vrijdagnacht is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een sigarenfabriek]e aan de Pootstraat te Rotterdam. Het. vuur was ontstaan op de tweede etage, waar de droogka- mer was en sloeg weldra over naar de andere vertrekken. Toen de eerste slangenwagen arriveerde, stond da geheele etage reeds in lichterlaaie, zoodat een motorspuit werd. ontbo den, benevens de machinale ladder met vijf stralen op de waterleiding, waarvan vier slangenwagens en een van de motorspuit over de motorlad- der werd de brand gebluscht. Intus- schen was echter de eerste etaga door het uur beschadigd en de twee de etage geheel uitgebrand. Geduren de den nacht en een deel van den morgen werd de nablussching voort gezet. FELLE BRAND TE BLIJA, Gisteravond brak.in de boerderij van den heer C. Verbeek te Blija, gemeente Ferwerderadeel (Fr.), brand uit op het oogenblik, dat men bezig was de koeien te mel ken. Het vuur greep snel om zich heen en vond gretig voedsel in een grooten voorraad hooi eni stroo. Het vee wist men naar buiten te drijven. Huis en inboedel, schilur en voorraden gingen verloren. De brandweer kon de omliggende ge bouwen behouden.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5