DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Groot Britsch convooi uiteengeslagen. Beraamt Engeland een overval op Syrë? Grieksche aanvallen en tegenaanvallen. Vijandelijke vluchten in Oost-Afrika. Een persgesprek met den Rijkscommissaris. VERDUISTERINGS TIJDEN van 17.30 tot 9.33. op 13.05 onder 23.26 DISTRIBUTIE-NIEUWS het vleeschrantsoen ongewijzigd. 16-13 8 20-21 8 21-13 21-22 10-12 15-14 13-18 12-15 7 7 5 5 5 1 rde klasse D. ir loopen, als le leidende in. De ont- g Aker- d daarin nog engen, maar rootste con- opt, al was jfers (31). "ijwel onbe- van Schoorl enstelijke 5-2 III zich at aer met 40 55-12 16 31-17 8 18-30 20-26 18-26 14-21 12-36 :rile klasse D l II bijna te- n verrassing, withemden 21 zege; de leiding te onderstaand 1 0 13-5 7 2 0 23-6 6 0 2 21-17 6 1 19-8 5 ITTERDAM. i want van titel in het rtoe Leen ipioen, den ac van Dam, een eervol :sers. Gedu- ■ijftien ron- g tempo ge- nsen steeds sn. Daarna r ook toen aan elkaar aanvallend, n vaak zeer aderen kant vaak door sgenaanval. de zesde er een dui- ou komen, de verdedi- >n hij zich en tegen de tegenstan- - te herstel ronde haal- oren terrein slotte de n Dam, een verdedigen t eindresul- mding had kg, Sanders X. ings-Zondag en de ren- ren opgeko rt. Uit de thans weer :er a.s. Zon- klinken, er ek zal zijn. g over twee 'an de ge en: H. Blok Harms 47.4, tant 47.6, J. s 48.8, C. nte 60.2, K. i.4. N DEN TBOND. Nederland- is gisteren st. Besloten nale afdee- der werden lelijk regie reglement dkeuring is ikken auto- n de voor- vereenigin- den N.W.B. iri 1941 te X. Cetser" van ECnip" van ondag een eer te Oud- len eersten Cetser een unten. De mten in te ir toch nog overwin- sr van De serie van de laatste IHHIi ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door he* geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0-25, grootc contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 142e Jaargang, No. 287. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Woensdag 4 December 1940 Belangrijke Engelsche steden gebombardeerd. Het Duitsche weermachts- bericht. Berlijn, 3 Dec. (D. N. B.) Het opperbevel van de weermacht deelt mede: Duikbooten hebben op 2 Decem ber een voor Engeland bestemd groot convooi met bijzonder groot succes aangevallen en uiteenge slagen. In weerwil van de krach tigste bescherming door kruisers en torpedojagers en onmiddellijk in actie komenden hevigen afweer werden vijftien schepen met meer dan 110.000 b. r. t. en een Britsche hulpkruiser van ongeveer 17.000 b. r. t., die tot de begeleidende schepen van het convooi behoorde, tot zinken gebracht. Waarschijnlijk zijn nog twee andere schepen van het convooi met een gezamenlijken inhoud van 16.000 b. r. t. in den grond geboord. Behalve de reeds genoemde suc cessen meldt een andere duikboot het tot zinken brengen van twee bewapende vijandelijke koopvaar dijschepen met een gezamenlijken inhoud van 21.247 b. r. t., waar onder het moderne Britsche mo torschip „Victor Ross" van 11.247 b. r. t. Hierdoor is dus op den 2en December alleen door duik booten in totaal meer dan 160.000 b. r. t. tot zinken gebracht. Zooals reeds gemeld, hebben sterke afdeelingen Duitsche ge vechtsvliegers in den nacht van Zondag op Maandag de aanvallen op Southampton voortgezet en be reikt, dat de nog woedende bran den zich uitbreiden. Ontploffingen in de opslagplaatsen in de haven wijk waren ver boven het kanaal tot in Frankrijk te zien. De zwakte van den Britschen afweer verhoog de de trefzekerheid van de Duit- •sche vliegtuigen. Ook Londen, Birmingham en Li verpool werden met bommen aan gevallen. Het leggen van mijnen in Britsche havens werd voortgezet. In den nacht van 2 op 3 Decem ber vielen sterke Duitsche afdee lingen een havenstad aan de Brit sche westkust aan. De nachtelijke bedrijvigheid van het Britsche luchtwapfen beperkte zich tot enkele vluchten boven de bezetten kustgebieden. De aanvallen op Londen. Berlijn, 3 Dec. (D. N. B.) Ook vandaag zijn de Duitsche bomaan vallen, naar het D. N. B. verneemt, weer op de Britsche hoofdstad ge richt. Reeds vanochtend was Lon den tweemaal het doelwit der Duitsche gevechtsvliegtuigen. Met opvallend gemak lukte het den Duitschen formaties de Britsche versperring van jagers en afweer- vuur aan de zuidoostkust en bij Londen te verbreken. Aan Duit schen kant vielen geen verliezen. Tusschen 100.000 en 600.000 kg. bommen geworpen. Berlijn, 3 Dec. (D. N. B.) De Duitsche luchtvaart heeft, naar het D. N. B. verneemt, in den loop der maand November behalve talrijke afzonderlijke aanvallen 23 groot- scheepsche aanvallen ondernomen, waarbij telkens in één nacht op één doel tusschen 100.000 en 600.000 kg. bommen werden geworpen. Al leen bij deze grootscheepsche aan vallen werden in totaal 5 millioen brisantbommen uitgeworpen. Bo vendien werd bij dezelfde aanval len een aanzienlijke hoeveelheid brandbommen uitgeworpen. De verwoestingen in Bristol. New-York, 4 Dec. (D. N. B.) Nieuwe uitvoerige schilderingen van Amerikaansche corresponden ten in Engeland geven een aan schouwelijk beeld van den omvang der verwoestingen in Bristol, dat door de luchtaanvallen in den loop van den nacht door golven van Duitsche vliegtuigen, in tij den van telkens drie minuten werd aangevallen. Talrijke vroe gere inwoners van Coventry, die zich na de verwoesting van deze stad naar Bristol hadden begeven, verklaarden aan de Amerikaansche correspondenten, dat de schade welke in den nacht van Zondag op Maandag is aangericht, réeds aan zienlijk belangrijker is dan in de Engelsche communiqué's wordt toegegeven. De indruk van het bombardement is wegens de uit gestrektheid van de stad bijna nog verschrikkelijker geweest dan de vernietigende aanvallen op Co ventry. Bij de aanvallen in den nacht van Maandag op Dinsdag hebben de Duitsche vliegtuigen weer tal- looze brand- en brisantbommen op de deels in puin liggende, stad, vooral op de haven voor de uit Canada en de Vereenigde Staten voor Bristol bestemde schepen ge worpen. De eerste bommenwer pers arriveerden reeds kort na zonsondergang. Eerst veroorzaakte een hagel van brandbommen in een groot deel van de stad reus achtige branden, waarvan sommige Woensdagochtend nog niet ge- bluscht waren. De branden wezen den weg aan de hierna komende bommenwerpers, die met groote snelheid kwamen aanvliegen en ondanks het zware afweergeschut een enorme hoeveelheid sterk explosieve bommen lieten vallen. Daarbij zijn vele gebouwen, welke reeds in den nacht van Zondag op Maandag hevig beschadigd waren, opnieuw getroffen en nu volledig in puin gelegd. Zeer groot zijn de verwoestingen aan de fabrieks- en havencomplexen. Reizigers vertel len, zoo melden de Amerikaansche correspondenten, dat de straten van Bristol er uitzien, als de ver woeste gebieden van Vlaanderen in den wereldoorlog. Berlijn, 3 Dec. (D.N.B.) Duitsche duikbooten hebben op 2 December een groot, naar Engeland varend, convooi met buitengewoon groot succes aangevallen en vernietigd. In weerwil van de zeer sterke beveili ging en den krachtigen afweer zijn Vijftien schepen met een totalen in houd van meer dan 110.000 ton en de Britsche hulpkruiser Caledonia (17.046) ton, die tot de begeleidende schepen behoorde, tot zinken ge bracht. Waarschijnlijk zijn nog twee schepen van het convooi met een gezamenlijken inhoud van 16.000 ton in den grond geboord. Van één enkel convooi hebben de Duitsche duikbooten dus meer dan 140.000 ton vijandelijke scheeps- ruimte tot zinken gebracht. Alle Fransche treepen be vinden zich in een alarmtoestand. Rome, 3 Dec. (D.N.B.) Volgens be richten uit Syrië vreest men, dat Engeland binnenkort een poging zal ondernemen cm zich vanuit Palestina van Syrië meester te maken, ten einde zoo de flank van den Britschen landweg naar Indië te beveiligen. De Messaggero meldt uit Beiroet, dat de vrees hiervoor in Arabische kringen door den dood van Chiappe nog is toegenomen. Men heeft de benoeming van Chiappe tot hoogen commissaris in Syrië toegejuicht, om dat men in hem den geschikten man zag om een Engelschen aanslag op Syrië te verhinderen. Ook in Fran sche kringen in Syrië is de vrees voor een Engelschen overval na den dood van Chiappe gestegen. De com mandant van de Fransche troepen in Syrië, generaal Fourger, heeft, naar het blad meldt, buitengewone mili taire maatregelen bevolen. Alle Fransche troependeelen in Syrië be vinden zich in een alarmtoestand. BOMAANVALLEN IN KWANTOENG. Tokio, 3 Dec. (D.N.B.) Japansche vliegtuigen hebben in de provincie Kwantoeng volgens hier ontvangen berichten, bomaanvallen uitgevoerd, waarbij tusschen Loengsjoean en Pienpin ten Noordoosten van Kan ton een belangrijke spoorbrug ver nield 'is. Naar eerst thans bekend wordt, zijn in den loop van de vorige week uitgebreide luchtaanvallen gedaan op den toevoerweg van Hongkong naar Tsjoengking. Daarbij werden ruim 250 vrachtwagens en 84 Chi- neesche jonken vernield. Churchill bij koning George. (D.N.B.) - De Engelsche premier, Churchill, is gisteren in het Bucking ham Palace door den koning in ge hoor ontvangen. Het Italiaansche weermachts- bericht. Rome, 3 December. (Stefahi) Het Italiaansche hoofdkwartier maakt bekend: Grieksche aanvallen en tegen aanvallen van onze troepen aan hfet front van het negende en elfde leger: Ons luchtwapen heeft met de troepen samengewerkt door ver bindingswegen te bombardeeren en vijandelijke stellingen en vracht auto's in duikvlucht aan te vallen. Onze luchtformaties hebben het nieuwe fort en andere militaire doelen op Korfoe gebombardeerd. Een van onze duikbooten, die in de wateren van de straat van Sicilië voer, heeft een van Malta komenden vijandelijken kruiser, die van twee torpedojagers verge zeld was, aangevallen en met een torpedo getroffen. In Noord-Afrika is een vijande lijke aanval op onze stelling van El Gazala in het bergmassief van El Auenat, dat door artillerievuur ge steund werd, door ons garnizoen afgeslagen. Onze vliegtuigen heb ben de Engelsche stelling van Ainel Prinz in duikvlucht aangevallen en beschoten. In Oost-Afrika hebben vijande lijke vluchten naar Add Oegri en Zoela zeer lichte materieele schade er, geen slachtoffers veroorzaakt. Vijandelijke vliegtuigen hebben eenige bommen op Napels en op Augusta laten vallen, die onbelang rijke schade en eenige lichte bran den veroorzaakt hebben, welke ter stond gebluscht werden. Er vallen geen slachtoffers te betreuren. Een van onze duikbooten, die op haar basis teruggekeerd is, rapporteert, dat zij in den Atlantischen Oceaan op 28 November het Engelsche s.s. Lylian Moller van óO'O'O ton tot zmken heeft gebracht. De Britsche admiraliteit heeft onlangs het ver lies vart de duikbooten Rainbow en Triad gemeld. Deze duikbooten opereerden in de Middellandsche ze. Zij behooren dus tot degenen die door de Italiaansche marine ver- nielld zijn, zooals in de weer- machtsberichten vermeld is. Italiaansche duikboot valt smal deel aan. Ergens in Italië, 3 Dec. (Stefani). Een der speciale verslaggevers van Stefani seint, dat de onderzeeër Tembien, die in den nacht van 27 cp 28 November ten westen van Malta op den uitkijk lag, drie sche pen bemerkte, een groot en twee kleinere, die met geringe snelheid naar het noorden voeren. De Ita liaansche duikboot naderde tot op tweehonderd meter en schoot op het grootste schip - eèn kruiser - twee torpedo's af, die het doel bereikten en een ontploffing veroorzaakten, welke duidelijk aan boord van den onderzeeër gehoord werd. De Tembien, die ondergedoken was, werd gedurende korten tijd door bommen achtervolgd. Deze zoo zwakke reactie bewijst, hoe bezorgd de Britten waren voor de redding van den getroffen kruiser. Met de luisterapparaten van den onderzee ër constateerde men, dat men na derhand in plaats van het geluid van drie schroeven slechts dat van twee schepen vernam. DE ENGELSCHE MOEILIJKHEDEN TER ZEE. Berlijn, 3 Dec. (D.N.B.) Door het optreden van aan de oppervlakte varende Duitsche vlootstrijdkrachten op den Indischen en den Stillen Oceaan, waarvan den laatsten tijd verschillende malen melding is ge maakt, wordt Engeland tot nieuwe veiligheidsmaatregelen gedwongen. "■Zoo is het Engelsche passagiers schip Empress of Russia, een tur bineschip van 16,810 ton, toebehoo- ïende aan de Canadian Pacific, vóór zijn vertrek uit Hongkong door de Britsche admiraliteit in beslag geno men en aan den dienst onttrokken. De passagiers moesten het schip ver laten, de lading werd gelost. De Em press of Russia wordt nu uitgerust als hulpkruiser, om op den Stillen Oceaan de Britsche koopvaardij te beschermen. Men kan verwachten, dat een geheele reeks groote sche pen als hulpkruiser dienst zal moe ten doen, waardoor de koopvaardij- scheepsruimte opnieuw vermindert LOTHARINGEN WEDEROM BIJ HET DUITSCHE RIJK. „WESTMARK" GEVORMD. Deze interessante kaart geeft het gebied weer van Elzas-Lotharin- gen hetgeen, vóór den oorlog van 1914 Duitsch gebied was en dooi het.verdrag van Versailles in 1919 bij Frankrijk werd gevoegd. In het kaartje is dit gebied gearceerd weergegeven. Thans in 1940, is Lotharingen tot het Duitsche rijk teruggekeerd, hiermede is, aldus gouwleider Bürckel in de geschiedenis een periode afgesloten, die overoud Duitschland bevrijd en een politiek onrecht hersteld heeft. Daarmede is een einde gekomen aan den eeuwen- langen strijd om den Rijn. Nadat een bevolkingsuitwisseling in Lotharingen heeft plaats ge had die geheel voltooid is, is binnen dit gebied een volledige econo mische en politieke samensmelting tot stand gekomen; Lotharingen cn de Saarpalts nu voortaan te samen „Westmark". Op de kaart vindt men de scheiding tusschen Lotharingen en den Elzas. Het werkloosheidsvraag stuk opgelost. Berlijn, 3 Dec. (D. N. B.) De rijkscommissaris voor Nederland, rijksminister Seyss-Inquart, heeft in een gesprek met een verslag gever van de „Völkischer Beobach- ter" zijn standpunt weergegeven ten aanzien van verschillende vraag stukken in Nederland. Hierin verklaarde de rijkscommis saris, o.a.: de werkloosheid in Ne derland was buitengewoon groot en bedroeg rond 500,000, van wie 200.000 niet geteld en geregistreerd waren. Destijds bevonden zich daar van nog 100.000 in het Nederland- sche leger. Thans zijn er nog slechts 185.000 werkeloozen, van wie de helft niet voor arbeid ge schikt is. In deze cijfers zijn zelfs de ontslagen krijgsgevangenen mee gerekend. Door onze bemiddeling hebben 80.000 arbeiders werk in Duitschland gevonden. Het vraag stuk van de werkloosheid is opge lost. Men kan zelfs zeggen dat er in sommige vakgroepen nog nooit zoo weinig werkloozen geweest zijn als thans. De belangrijkste taak was het herstel van de verkeerswegen, de bruggen en de versperde waterwe gen, waarover vroeger meer dan tweederde van het geheele goede renvervoer ging. Voor het najaar is Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 4 December: het ons gelukt dit doel te bereiken. De nieuwe toestand heeft uiter aard geweldige wijzigingen meege bracht. Uit 'n vrijhandelsland van zeer liberaal karakter, uit een economisch gebied dat het oog op de landen overzee gericht houdt, ontstaat een land met geleide eco nomie, dat zich moet inschakelen in de economie van het Europee- sche vasteland. Ondanks de inspan ningen door den tegenwoordigen toestand, zijn de financiën en de valuta van Nederland volkomen in orde gebracht. Dat Nederland ook in de toekomst met het Duitsche rijk zal samengaan, is in genuan- ceerden aandrang de overtuiging van bijna alle vooraanstaande po litieke kringen. ADVERTEEREN I\ DE KRANT BRENGT U NAD' R TOT DEN KLANT. ROOM VOOR ZIEKEN. Het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd deelt mede, dat de voorloopige regeling voor de verstrekking van room aan zieken waaromtrent 19 Juli j.l. een mededeeling in de pers is ge daan, inmiddels is vervallen. Voortaan zal room aan zieken uitsluitend tegen een door het distributiekantoor afgegeven be wijs worden verstrekt, een soort gelijke regeling derhalve als reeds voor extra-rantsoenen van gedis tribueerde levensmiddelen voor zieken bestaat. De geneesheeren zijn van deze regeling op de hoog te." Zij, die meenen voor de ver strekking van room in aanmerking te komen, dienen zich tot hun ge neesheer te wenden, door wiens bemiddeling een bewijs kan wor den verkregen, dat door de plaat selijke distributiediensten wordt afgegeven. Indien een dergelijk bewijs is afgegeven, kan tegen inlevering daarvan aan den normalen room- leverancier de op het bewijs ver melde hoeveelheid room worden verkregen. Het bereiden van room en het afleveren daarvan aan zieken, hetgeen dus slechts tegen overleg ging van bedoeld bewijs kan ge schieden mag uitsluitend ge schieden door houders van een z.g.n. karnvergunning, die tevens in het bezit zijn van een vergun ning tot het bereiden en afleveren van room voor zieken, afgegeven door de afd. zuivelcontrole der Nederlandsche zuivelcentrale in de betreffende provincie. Room voor andere doeleinden kan niet beschikbaar worden ge steld. MOTORBRANDSTOF. De secretarissen-generaal, waar nemende hoofden van de departe menten van handel, nijverheid en scheepvaart en van waterstaat deelen het volgende mede: Zij, die ''gebruik maken van Dieselautomobielen, zullen er re kening mede te houden hebben, dat slechts bij hooge uitzondering gasolie zal kunnen worden toege wezen als motorbrandstof. De huidige gasolie-situatie maakt het zelfs noodig, er op te rekenen, dat binnen afzienbaren tijd slechts zeer weinig gasolie voor het mo- torwegverkeer verkrijgbaar zal zijn. Belanghebbenden wordt der- halven aangeraden motorrijtuigen, waarvoor gasolie als motorbrand stof moet worden gebruikt, zoo spoedig mogelijk te vervangen door materiaal, waarvoor een an dere motorbrandstof geschikt is, of hun materiaal tot dit doel om te bouwen. De benzine-situatie maakt het ongewenscht, de vervanging te doen geschieden door motorrijtui gen, waarvoor benzine als motor brandstof moet worden gebruikt. In dit verband wordt de aan dacht gevestigd op de mogelijkheid tot het geschikt maken van de betrokken motorrijtuigen voor het gebruik en de montage van gas generatoren (hout-, kolen- en turfgeneratoren, alsmede lichtgas installaties). De rijksinspecteurs van het verkeer staan ten dienste van belanghebbenden voor het verstrekken van inlichtingen. GARANTIES IN VERBAND MET DE DISTRIBUTIEWET. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart heeft een commissie ingesteld, welke hem van advies dient inzake het ver vallen verklaren van garanties, gesteld in verband met de uitvoe ring van de distributiewet 1939. Tot voorzitter en leden dezer commssie zijn benoemd: dr. D. L. Uyttenboogaart te Heemstede, lid, tevens voorzitter; W. Graadt van Roggen te De Bilt, lid, tevens plaatsvervangend voorzitter; Chr. Rueb J.Gzn., te Wassenaar, lid; mr. J. B. W. P. Kickert te 's-Gra- venhage, plaatsvervangend lid, tevens secretaris. Vijf ons per 10 dagen. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van landbouw en visscherij deelt mede: Gedurende het tijdvak van Don derdag 5 December tot en met Zondag 1 December a.s. geeft elk der vier met „11 vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, óf een rantsoen vleeschwaren. De met „11 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koo pen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 15 Decem ber a.s. nog niet gebruikt zijn, blij ven nog geldig tot en met Woens dag 1>8 December a.s. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht be draagt 75 gram voor gerookt of ge kookt varkens-, rund-, of kalfs- vleesch en voor gerookte worst soorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, ton genworst en nier brood en 150 gram voor bloedworst.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1