DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 'mém BRITSCM OORLOGSSCHIP ZWAAR BESCHADIGD. Zuid-Engeische steden gebombardeerd. De Grieken oefenen druk uit op den Italiaanschen linkervleugel. VERDUISTERINGS TIJDEN van 17.29 tot 9.36. van 17.27 tot 9.38. op 14,20 onder 1.40 op 14.42 onder 2.39 DISTRIBUTIE-NIEUWS Verplichte levering van slachtvee. Zeep op bon no. 17. Geen bloembollen in het brood ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 142e Jaargang, No. 290. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Zaterdag 7 December 1940 Het Duitsche weermachts- bericht. Berlijn, 6 Dec. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht deelt mede: In het Z. deel van den Atlanti- schen oceaan is, zooals reeds gemeld, een zeegevecht ontstaan tusschen een Duitsch en een Britsch oorlogs schip, in het verloop waarvan het Britsche oorlogsschip zware bescha digingen opliep. Een duikboot heeft vier vijandelijke koopvaardijsche pen met een totalen inhoud van 13.300 ton tot zinken gebracht. Hier van werden twee schepen uit een convooi weggeschoten. In den nacht van 4 op 5 Dec. vie len gevechtsvliegtuigen Londen, Bir mingham en Southampton aan. In alle drie steden werden kleine en groote branden als gevolg van de neergeworpen bommen waargeno men. In den loop van den dag bleef de bedrijvigheid van het luchtwapen beperkt tot afzonderlijke aanvallen op Londen en eenige andere doelen in Z.- en M.-Engeland. In den nacht van 5 op 6 Dec. wa ren opnieuw Londen en Portsmouth het doel van de Duitsche luchtaan vallen. Het leggen van mijnen in Britsche havens werd voortgezet. Verdragend geschut van de ma rine en het leger heeft een vijan delijk convooi ten O. van Dover doeltreffend beschoten. Eenige Britsche vliegtuigen vlo gen in den nacht van 5 op 6 Dec. het W. van het Duitsche rijk bin nen zonder bommen neer te wer pen. De totale verliezen van den vijand bedroegen gisteren tien vliegtuigen, waarvan zes in luchtge vechten. Zeven eigen vliegtuigen worden vermist. Aanval op Portsmouth. Berlijn, 6 Dec. (D.N.B.) Ports mouth, de belangrijkste oorlogsha ven aan de Zuidkust van Engeland, is, in den nacht van 5 op 6 Dec. in verschillende golven aangevallen. Het bombardement begon vroeg in den avond en duurde tot laat in den nacht. Portsmouth is een van de bekend' ste Engelsche oorlogshavens en het voornaamste steunpunt voor de Britsche thuisvloot en bezit een aan tal belangrijke zeevaartscholen. De groote onderaardsehe tankinstallaties alsmede de opslagplaatsen voor mu nitie en mijnen vormen ook voor de in Southampton en in andere in de nabijheid gelegen havensteden gestationneerde oorlogsschepen een belangrijke ravitailleerings- en re servebasis. Naar uit de verkenningen ondub belzinnig is gebleken, heeft het nach telijk bombardement een groot suc ces opgeleverd. Verschillende groote en een aantal kleine branden geven een beeld van de uitwerking. Britsche oorlogsschepen ge bombardeerd. Berlijn, 6 Dec. (D.N.B.) Duitsche verkenningsvliegtuigen namen gis teren vijandelijke oorlogsschepen ten O. van Lowestoft waar. Onmid dellijk ontboden gevechtsvliegtuigen hebben de schepen met succes ge bombardeerd. De resultaten der gevechts vliegtuigen. Berlijn, 6 Dec. (D.N.B.) Óver de aanvallen van Duitsche gevechts vliegtuigen van gisteren vernemen wij nog de volgende bijzonderheden: Een vliegkamp werd in een duik vlucht voor een groot deel vernield. De hangars stortten na de ontplof fing van de goed gerichte bommen voor het grootste deel in, het vlieg veld werd onbruikbaar gemaakt. In de stad Lowestoft aan de Oost kust werd een sterke batterij lucht doelgeschut door bommen en machi negeweervuur doeltreffend aange vallen. Behalve de kanonnen wer den o.a. de munitievoorraden getrof fen. Behalve deze en andere afzon derlijke acties door verschillende vliegtuigen moet nog de aanval van verscheidene gevechtsvliegtuigen op voor de oorlogvoering belangrijke installaties bij Chatham genoemd worden, waarbij talrijke branden ontstonden. Dê vernielende aanvallen op Southampton. Berlijn, 6 Dec. (D.N.B.) Duitsche verkenningsvliegtuigen hebben in den loop der laatste dagen, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, ondub belzinnig kunnen waarnemen, hoe groot de vernielende uitwerking is geweest van de aanvallen op het havengebied van Southampton. Van de 1500 tot 2000 m. lange aan elkan der grenzende dokwerken aan de samenvloeiing van de Test en de Itchen werden bijzonder zwaar be schadigd het inner- en het outer- dock. Groote gebouwencomplexen op deze eiland vormige landtong zijn in de asch gelegd en daarbij is een reeks belangrijke pakhuizen, vooral graanopslagplaatsen en maal derijen door het vuur vernield. Ver scheidene groote fabrieken kregen voltreffers. Van de olie- en tankin stallaties Fawley brandden verschei dene tanks uit, terwijl andere, die getroffen waren door bomsplinters, lek geworden zijn en zijn leeggeloo- pen. GENERAAL-VELDMAARSCHALK VON MACKENSEN 91 JAAR. MIS» Berlijn, 6 Dec. (D.N.B.) De nestor van de Duitsche generaal-veldmaar- schalken, August von Mackensen, viert vandaag zijn 91sten verjaar dag. De zeer populaire Duitsche le gerleider- uit den wereldoorlog heeft uit. alle kringen der. bevolking talrijke gelukwenschen ontvangen. BRITSCHE SCHEEPSWERVEN IN AMERIKA. New-York, 6 Dec. (D.N.B.) De Britsche regeering heeft, naar de New-York Herald Tribune uit Washington meldt, besloten eigen scheepswerven in de Ver. Staten op te richten, waarop de onderdeelen van vrachtschepen in serie gemon teerd zullen worden. De afzonder lijke deelen zullen in Amerikaan- sche fabrieken worden vervaardigd en aan twee werven geleverd wor den, waarvan een aan de West- en de andere 'aan de 'Oostkust yan N. Amerika zal worden opgericht. De Britsche scheepvaartmissie, die zich bijna twee maanden in de Ver. Staten bevindt, is naar New-York teruggekeerd om haar arbeid te voltooien en dan de verdragen te onderteekenen. Eerst dan zal het plan voor hetoprichten der werven gepubliceerd worden. Ergens in Italië, 6 Dec. (Stefani) In zijn weermachtsbericht no. 182 maakt het Italiaansche hoofdkwar tier het volgende bekend: Gebruik makend van teruggetrok ken strijdkrachten, ook afkomstig van de andere grenzen, gaat de vijand in Albanië voort met druk uit te oefenen, vooral op onzen lin kervleugel. Onze troepen hebben tegenaanvallen ondernomen. Tijdens de geleverde gevechten hebben de troepen van de divisies Arezzo en Venezia zich gedragen op een wijze welke boven allen lof verheven is. Onze luchtmacht doet met succes aanvallen op de verbin dingswegen en concentraties van vijandelijke troepen door bombar dementen en beschietingen met ma chinegeweren. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. In Noord-Afrika ontstond op ver scheidene plaatsen een treffen tus schen afdeelingen verkenners in het gebied ten Z. van SidL el Barrani. De vijand wierp eenige bommen uit in de zóne van Tobroek, waarbij twee personen om het leven kwamen en een persoon gewQjid werd. Bom men in de gebieden van Solloem en Sidi el Barrani maakten geen slacht offers en richtten geen schade aan. HET GERECHTSHOF TE RIOM. Bern, 6 Dec. (D.N.B.) Uit Vichy wordt gemeld: Het opperste ge rechtshof van Riom heeft, naar wordt medegedeeld,'tot dusverre 200 ge tuigen gehoord. De acten worden thans aan de voornaamste beklaag den, Daladier, Gamelin, Guy La- chambre, Leon Blum en hun verde digers toegezonden. In aansluiting hierop zullen de beklaagden voor de laatste maal worden gehoord. De documenten gaan dan weer naar den procureur-generaal en daarop wordt het tijdstip vastgesteld van den aan vang der openbare behandeling. In welingelichte kringen gelooft men, dat nog vier tot zes weken zullen verstrijken voor den aanvang van het proces. TEGEN BROODVERSPILLING IN FRANKRIJK. Genève, 6 Dec. (D.N.B.) Naar uit Vichy wordt gemeld, verbiedt een vandaag verschenen decreet het ver spillen van brood, waarop een reeks straffen gesteld wordt. Hotel- en restauranteigenaars mogen den gas ten telkens slechts 50 gram brood tegelijk verstrekken. Het decreet be dreigt zoowel de hotel- en restau ranteigenaars als de gasten met hechtenisstraffen van zes dagen tot twee maanden en boeten van twee duizend francs. Tegen recidivisten kan gevangenisstraf tot den tijd van een jaar worden uitgesproken. Onaf hankelijk hiervan kunnen lokalen wegens vergrijpen tegen de genoem de bepalingen onder bepaalde om- DE SCHEEPVAART TUSSCHEN EUROPA EN AMERIKA. Rio de Janeiro, 6 Dec. (D.N.B.) De Braziliaansche minister van verkeer heeft de berichten tegengesproken, volgens welke de Lloyd Brasileiro van plan zou zijn, den dienst op Euro pa te staken. Zoo er al op het oogen-blik geen booten naar Europa vertrekken, aldus de minister, dan vindt dit zijn oorzaak in het gebrek aan schepen. Een deel der schepen van den Lloyd Brasileiro bevindt zich in Europeesche havens, terwijl een deel onderweg is. DE TURSCH-BULGAARSCHE BETREKKINGEN. Sofia, 6 Dec. (D.N.B.) De wijze waarop de Turksche pers de jongste rede van den Bulgaarsehen minister van buitenlandsche zaken heeft op genomen, heeft de voldoening ge wekt van de Bulgaarsche bladen, die er uitvoerig gewag van maken. Het avondblad Mir verklaart in dit ver band, dat er alle aanleiding toe is, dat eventueele misverstanden tus schen de beide buurstaten, die den laatsten tijd vooral van Turksche zijde zijn opgedoken, uit de wereld geholpen worden, want de beide lan den zouden in eeuwigen vrede met elkander kunnen leven, wanneer zij hun nationale belangen eerbiedigen en elkaar helpen zouden. Elders in het blad wordt ver klaard, dat de vredelievende politiek» van Bulgarije in de jongste rede van Popoff duidelijk tot uitdrukking is gebracht. Het is thans de beurt aan Tprkije, voor de verdere ontspanning en kalmeering van den toestand het zijne bij te dragen. CHINEESCHE DEFENSIELINIE BEZWEKEN. Nanking, 6 Dec. (D.N.B.) In het weekoverzicht, dat vanavond gepu bliceerd wordt door het hoofdkwar tier van de Japansche strijdkrachten in China, wordt medegedeeld, dat de Chineesche verdedigingslinies, die van de Woetan-bergen door de pro vincie Koepei ten Noorden van Itsjang naar de Tahang-bergen loo- pen, vier dagen na den aanvang van het algemeen Japansche offensief bezweken zijn. standigheden voor altijd gesloten worden, Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond 8 December: Maans op- en ondergang 7 December: 8 December: GEVALLEN VAN BESMETTELIJKE ZIEKTEN IN ENGELAND. New York, 7 Dec. (D.N.B.) Het Engelsche ministerie van gezondheid heeft thans, paar hier gemeld wordt, bepaalde cijfers verstrekt over hel optreden van besmettelijke ziekten onder de Engelsche bevolking. In deze mededeeling, die geen tijdsaan duiding behelst, wordt gezegd, dat er in Londen zeven gevallen van kinderverlamming en zes gevallen van typhus doodelijk verloopen zijn. In „alle groote steden" waarbij weer niet gezegd wordt welk deel van Groot-Britannië het hier betreft zijn 17.871 gevallen van diphte- ritis, 613 gevallen van typhus en paratyphus en 30.295 gevallen van roodvonk voorgekomen. De Parlia mentary Secretary in het Engelsche ministerie voor binnenlandsche vei ligheid, miss Wilkinson, verklaarde in het Lagerhuis, dat naar de mee ning der doctoren, het gevaar voor ziekten in de schuilgelegenheden overschat wordt. Evenwel staan de ergste maanden Januari tot Maart nog voor de deur. HER-BEVOORRADING TEXTIELPRODUCTEN. De Leider van den Distributiedienst ALKMAAR maakt het navolgende bekend: Maandag, 9 December 1940, zal een aanvang worden gemaakt met de inwisseling van opplakvellen textiel punten tegen puntencoupures. Bij de inlevering van deze punten moet de detaillist een ingevuld for mulier MD 201 h (ontvangstbewijs textielpunten) overleggen, benevens zijn bewijs van inschrijving bij het Rijksbureau voor de Distributie van Textielproducten door den Handel. Ontvangstbewijzen textielpunten zijn gratis verkrijgbaar aan het Distri butiekantoor, Oudegracht 168, ingang Ridderstraat. Bonnen voor garens, maas- en stopwol kunnen niet worden inge leverd, doch moeten voorloopig nog worden bewaard. Bonnen A hebben geen enkele waarde en kunnen niet worden ingeleverd. Bonnen AA dienen op een afzon derlijk opplakvel te worden inge leverd. De totaal in te leveren punten- waarde moet steeds 200 punten of een veelvoud daarvan bedragen. Van iedere ingeleverde 200 punten wordt een zegelrecht van 10 ets. geheven. De hiervoor benoodigde zegels zijn bij alle postkantoren verkrijgbaar in de waarde: 10, 1 en 0.10. Boven aan de zegels staat vermeld: „Rijks distributie", terwijl onderaan het woord „Textiel" staat gedrukt. De zegels moeten in de aan de achter zijde van het „copie ontvangstbewijs textielpunten" aangebrachte vakken worden geplakt. Tevens dient aan de achterzijde van het „Ontvangst bewijs textielpunten" door den detaillist te worden ingevuld, welke coupures hij wenscht te ontvangen. Ruiling van een eenmaal uitgereikte coupure is niet geoorloofd. Tenslotte wordt de aandacht erop gevestigd, dat inlevering van opplak vellen textielpunten uitsluitend kan geschieden aan het Distributiekan toor, Oudegracht 168, ingang Ridder straat. Alkmaar, 7 December 1940. De Leider voornoemd, H. BAKKER. Naar een regelmatige vleeschvoorziening. Het Rijksbureau voor voedselvoor ziening in oorlogstijd deelt mede: Tengevolge van de vrees voor een eventueele vordering, is het aanbod van slachtvee in de laat ste weken zoodanig tcruggeloo- pen, dat het noodzakelijk is, maatregelen te nemen om een regelmatige vleeschvoorziening te verzekeren. Daartoe zal aan de houders van rundvee de ver plichting worden opgelegd om door bemiddeling- van een han delaar volgens onderstaande schaal, rundvee voor slachtdoel- einden aan te bieden. Aanvan kelijk zal bij de vaststellihg van het aantal stuks vee dat iedere veehouder moet aanbieden, uit sluitend worden uitgegaan van het aantal stuks melk- en kalf- koeien, mestvee en stieren van één jaar en ouder, dat volgens, de gegevens, vermeld op de registratiekaart in November in zijn bezit was. Deze regeling zal van kracht zijn tot 28 Februari 1941. Daarna zal een definitieve regeling worden inge voerd. waarbij tevens rekening wordt gehouden met den aard van het be drijf en met het aantal dieren, dat in de periode van 25 November -tot 28 Februari geleverd is. Onder de aan te bieden dieren behooren niet kalveren, rundvee met een levend gewicht van minder dan 400 kg en wrakke dieren. Wel zullen deze die ren ook in het vervolg worden af genomen. Kennelijk dracht'ge dieren worden niet overgenomen. Voor de periode welke loopt tot 28 Februari 1941 moeten de navol gende aantallen geleverd worden: door veehouders met 59 run deren: 1 rund; door veehouders met 1014 runderen: 2 runderen; door veehouders met 1519 runderen 3 runderen; door veehouders met 2024 runderen: 4 runderen; door veehouders met 2529 runderen: 5 runderen; door veehouders met meer dan 29 runderen per 5 runderen of gedeel te daarvan telkens 1 rund meer. Veehouders, die meer dan 1 rund moeten aanbieden, moeten de helft van het aantal geleverd hebben vóór 20 Januari 1941. Bij oneven aantallen moet daarbij naar boven worden afgerond, zoodat van 3 run deren vóór dezen datum, 2 runderen moeten zijn geleverd, van 5 runde ren vóór dezen datum, 3 runderen, enz. De veehouders met minder dan 5 runderen worden voor de eerste periode vrijgesteld, hetgeen uit den aard der zaak niet insluit, dat zulks ook voor de volgende periode het geval zal zijn. Met leveringen boven het aantal in het hiervoren aange geven schema genoemd, zal bij da definitieve regeling rekening wor den gehouden. Ten bewijze dat de levering heeft plaats gevonden, zullen de veehou ders bij de Landbouw-Crisis-Orga- nisaties de afrekeningen der Neder- landsche Veehouderijcentrale moeten inleveren. Afrekeningen van vee, geleverd op of na 25 November, die nen overeenkomstig hetgeen daarr omtrent reeds eerder is gepubliceerd als bewijs dat levering heeft plaats gevonden, mits het vee aan de boven vermelde eischen heeft voldaan. Voor vee dat op of na 25 Nov. 1940 voor uitvoer geleverd is, zullen door de Nederlandsche Veehouderijcen trale leveringsbewijzen worden af gegeven. Deze leveringsbewijzen hebben dezelfde waarde als de af- leveringsbe wijzen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de thans geldende prijzen voor slachtvee in geen geval verhoogd zullen worden boven de thans gel dende schaal, daar er een regeling is getroffen, dat nu al het slachtvee bij de centrale moet worden aange boden. Een stipte uitvoering van dit leve ringsplan is noodzakelijk, om het economische gebruik van de aan wezige voedermiddelen voor de melk- verzorging in de wintermaanden te verzekeren en om in de voorjaars maanden als er weer voer beschik baar is, den veestapel te kunnen sparen. Door het opheffen van de teelt regeling en het niet bestemmen voor de slacht van vrouwelijke graskalveren is de mogelijkheid geschapen, om in het algemeen den veestapel op peil te houden door toevoeging van jongvee. MODERNE MACHINES VOOR UW DRUKWERK! ALKMAARSCHE COURANT, TEL. 3320. Een bon per 20 kilo waschgoed. De secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart maakt het navolgende met betrekking tot de distributie van zeep bekend. Gedurende het tijdvak van Zater dag 7 December tot en met Dins dag 31 December a.s. geeft de met ,,17" genummerde bon van het alge meen distributiebonboekje recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep of 250 gram zeeppoeder of voor zoover voorradig 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerken de waschmiddelen of 200 gram vloei bare zeep. Voor zoover de verpakking dit toe laat, kan de verbruiker gedeelten van bovenstaande hoeveelheden zeep naar keuze tezamen op één bon koo pen. Zoo zal dus b.v. op een bon 60 gram huishoudzeep met 100 gram zachte zeep verkregen kunnen worden. Met betrekking tot de was- scherijen is een wijziging in de distributie van zeep gebracht. Wasscherijen zijn verplicht voor de behandeling van de gezins- wasch gedurende bovengenoemd tijdvak de met „17" genummer de bon in ontvangst te nemen van hun eliëntèle voor het koo pen van zeepproducten, even wel niet één bon per acht kilo gram, maar per t w i n t i g kilo gram droog waschgoed. De wasch van kantoren, voor zoo ver het handdoeken, poets- en stof doeken betreft, kan ter behandeling worden gegeven, zonder dat daarbij bonnen behoeven te worden afge geven. Hotels, restaurants e.d. zullen in den vervolge uitsluitend toewijzin gen voor zeep ten behoeve van het reinigen van beddelakens en kus- sensloopen ontvangen. De aandacht van de wasscherijen Een hardnekkig gerucht weersproken. Het centraal bureau voor het bakkersbedrijf deelt het volgende mede: Het hardnekkige gerucht doet de ronde, dat bloembol len mede verwerkt worden bij de vermaling van tarwe en rogge tot bloem en meel als grondstof voor de broodberei ding. Het centraal bureau spreekt deze geruchten met de meeste beslistheid tegen en deelt me de, dat de samenstelling van het tegenwoordige brood is als volgt: wittebrood 65 pet. tarwe en 35 pet. rogge; Bruinbrood 75 pet. tarwe en 25 pet. rogge; roggebrood 100 pet. rogge. Ook de klachten, dat het z.g. oorlogsbrood als gevolg zou hebben het optreden van op schurft gelij kende huid-aandoeningen, zijn on juist, zooals blijkt uit een verkla ring van den geneeskundig hoofd inspecteur van de volksgezondheid dr. C. Banning, gepubliceerd in het tijdschrift van geneeskunde van Zaterdag 30 November j.l. Het centraal bureau voor het bakkersbedrijf doet een dringend beroep op het publiek om zich door dergelijke graatjes niet ongerust te laten maken. De overheid doet, in samenwer king met het bakkersbedrijf alles wat mogelijk is om den consument een gezond en voedzaam stuk brood voor te zetten. wordt gevestigd op een officieele publicatie, waarin enkele voor hen van belang zijnde bijzonderheden zijn vermeld.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1