DAM PO GRAF. MONUMEN STILLE NO. 9 Advetten STAD EN OMGEVING De gevolgen van den storm. AGENDA LAATSTE BERICHTEN rielpt de post uw huis vinden I PROTEST UIT DE WIEG. I. J. COUVE CORNELIS VAN DE] «y.W.F. STOEL iZ CHARLES FLANDERS 62 EERSTE BLAD. Alkmaar, Zaterdag. Oude man verdronken. De ongekend hevige storm, welke gisteren over onze stad woedde, heeft eenige schade aangericht, welke gelukkig slechts van mate- rieelen aard is. Het politierapport vermeldt 4 onbeteekenende schoor steenbrandjes, enkele omgevallen verkeersborden en een afgewaaide schoorsteen, terwijl van enkele perceelen de dakpannen het moes ten ontgelden. Tevens werden in de plantsoenen een 5-tal boomen ont worteld. Later bleek, dat de storm en de duisternis toch nog een menschenleven hebben geëischt De 94-jarige G. H., wonende in het woonschuitje „De Zwer ver" aan den Friescheweg, is door de duisternis misleid in de Oude Hoomschevaart te water geraakt en jammerlijk verdronken. Zijn lijk werd hedenochtend opgehaald. In Heiloo. Aan den Kennemerstraatweg nabij den Kattenberg heeft een zwara boom de kracht van den storm on dervonden. De top ervan moest den strijd opgeven en kwam op den straatweg terecht. Bij de openbare school is een iep omgewaaid en op een naast staande woning gevallen. Gelukkig is de daardoor aangerichte schade gering. Te Sint-Pancras. De storm van de laatste dagen heeft aa.n de warenhuizen en kassen te St.-Pancras vreeselijk veel schade veroorzaakt. Geheele stukken zijn van sommige kassen weggeslagen. De schade beloopt tot in de honder den guldens. Dakpannen en schoor- steenen hebben het ook moeten ont gelden, maar slechts in mindere mate. Te Heerhugowaard. De zware storm, die van Donder dagnacht tot Vrijdag in den namid dag onverminderd voortwoedde. heeft op meerdere plaatsen in onze gemeente schade aangericht. Op talrijke plaatsen getuigen ge broken dakpannen van de kracht van den wind. DUBBEL JUBILEUM. Op Zondag 15 December herdenkt de gemengde zangvereeniging „Cres- rendo" te Noordscharwoude haar vijftig jarig bestaan. De dirigent. Willem Hespe, is op dien dag 25 jaar aan het koor verbonden. DE EERSTE ALKMAARSCHE MAANDBEURS. Men wijst ons van de zijde der initiatiefnemers van deze noodbeurs er op, dat het voor de winkeliers en den indusrieelen middenstand moei lijk is de normale vraag en aanbod doorgang te doen vinden. Vandaar, dat men een maandbeurs 1940 in het leven heeft geroepen 'waar belanghebbenden elkaar hun artikelen kunnen aanbieden. Men kan daar offerten met monstercol lecties maken. De beurs wordt Woensdag en Donderdag 18 en 19 Dec. gehouden in de schouwburg zaal van 't Gulden Vlies en men kan er stands in diverse afmetingen en priizen huren. De beurs sta^t onder technische leiding van het reclame-atelier Felix uit Amsterdam. Een advertentie in dit nummer geeft nadere mededeelingen. OVERVAL IN HET DONKER. Terwijl Donderdagavond de heeren J. R. en B. E. op den rijks straatweg onder de gemeente Hei loo fietsten, werden zij door een onbekend persoon aangehouden. Er ontstond een schermutseling, waarna de man door de duister nis geholpen het hazepad koos. Het was zóó donker, dat men den aanvaller die ook naar men meent een vuurwapen bij zich had niet heeft herkend. De fiets van den heer B. E., die zoek was ge raakt, is door den heer J. L. G. terug gevonden. SUIKERFREULE DOOR DE JONGE SPELERS. Wij herinneren nog even aan de twee voorstellingen van van Wermes- kerkens Suikerfreule, die morgen door de Jonge Spelers (leider Ben Groeneveld) in het Gulden Vlies worden gegeven. In het Amsterdamsche Beatrix- Theater hadden de opvoeringen een groot succes, wat niet alleen te dan ken was aan het stuk, maar ook aan het spel. In het bijzonder onder scheidde Caroline van Dommelen zich in één der hoofdrollen. Verschil lende bladen, o.a. De Tijd en De Telegraaf beoordeelden de voorstel ling uitstekend. COVOTO. Over Familiefeest, dat als tweede abonnementsvoorstelling op 12 De cember zal worden gegeven schrijft het Handelsblad: Een fijn en innig stuk, vrij van werkelijke sen timentaliteit, en waarvan, juist in dezen tijd, een weldadigen invloed uit moet gaanHet stuk vereischt een sterke bezetting, maar het heeft niet ontbroken aan sterk en over tuigd spel. Wie genieten wil van goed en met oprecht begrip ge speeld tooneel, verzuimë thans een gang naar het Centraal theater niet. Men vindt er licht in de duisternis. De Telegraaf:Een mooie, in gespeelde voorstelling, waar men zes tafereelen lang met voortdurend genoegen naar kijkt, een der beste opvoeringen van het seizoen, wat verzorgdheid en ensemble be treft Een gezellig en boeiend stuk in een genre, dat men gaarne ziet. Het Masker moet van deze opvoe ring wel genoegen beleven De Nieuwe Dag (Ver. Kath. pers): Onder regie van Ko Arnoldi heb ben de leden van het gezelschap „Familiefeest" voortreffelijk ge speeld Een zeer genoeglijk stuk, dat levendig en boeiend wordt ver tolkt en in waarheid een familie feest kan genoemd worden Men zij erop gewezen, dat de voorstelling precies om half acht aanvangt. DE SPEELGOEDACTIE VAN „WINTERHULP" „Winterhulp Nederland" te Alk maar verzoekt ons mede te deelen, dat op St. Nicolaasdag het speelgoed, bijeengebracht door leerlingen van scholen van U.L.O., Middelbaar On derwijs en Voorbereidend Hooger Onderwijs en de Rijkskweekschool alhier, bestemd voor hun mede scholieren behoorende tot de scholen van het Lager Onderwijs en de kin deren der Fröbel-klassen, met mede werking van de Alkmaarsche pad vinders is rond gebracht. Vriendelijk dank aan allen, die hierbij hun mede werking hebben verleend. DE DANSAVOND VAN EVERY BODY GAAT NIET DOOR. Het bestuur van Everybody ver zoekt ons ook in deze rubriek er melding van te willen maken, dat het geen toestemming heeft kunnen krij gen om heden in 't Gulden Vlies een dansavond te organiseeren. De reeds aangekondigde bijeenkomst gaat dus niet door. EEN AFSCHEID. De oudercommissie van de Texel- schadeschool deelt aan de ouders der leerlingen en andere belangstellende mede, dat de afscheidsavond van den heer J. Barkman als hoofd dier school is bepaald op a.s. Woensdag om 7 uur in 't Gulden Vlies. WELDADIGHEIDSZEGELS EN KAARTEN „VOOR HET KIND". Ook voor bedrijven, banken en andere zaken. Een en andermaal werd reeds de aandacht gevraagd voor de bekende kinderzegels en kaarten. Te Alkmaar is de verkoop daarvan weer in vollen gang. Het comité verwacht, dat een ie ter voor zijn correspondentie uitsluitend kinderzegels en voor kerstgroet of gelukwensch een der fraaie prent kaarten zal gebruiken. In het bijzonder wordt een beroep gedaan op de bedrijven, banken en andere zaken. Voor den zakenman is het gebruik van de weldadigheids zegels voor zijn brieven van het grootste belang. Immers deze verleenen aan zijn correspondentie een cachet, dat den indruk van het best verzorgde druk werk nog overtreft. Maandag 16 December wordt een aanvang gemaakt met het bezoeken der kantoren, voor het opnemen van bestellingen. Inmiddels is de stand in de hall van het postkantoor dagelijks ge opend van 9.30 tot 4.30. Voorts worden bestellingen gaarne aangenomen aan het Bureau voor Maatschappelijk Werk (Armenraad), tel. 3894. Bestellingen van bedrijven, banken en andere kantoren worden gaarne ingewacht bij mevr. G. A. de Wolff PeereboomEecen, Kennemerstraat weg 55, telefoon 3482. Een ieder volge het devies: Koopt kinderzegels en kaarten. Bioscopen. City-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Tango Notturno (rom.-dram hoofdrollen Pola Negri en Albrecht Schönhals. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag 2 en 4.15 uur voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, 7 uur, hoofdnum mer Hallo Janine (muziek en dans film); hoofdrollen Marika Rökk en Johan Heesters. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af door- loopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theater, 7.15 uur, hoofd nummer Ave Maria (rom.-dram.); hoofdrollen Benjamino Gigli en Kathe von Nagy. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af door- loopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Donderdag geen voorstelling. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Circusklanten (hum); hoofd rollen Watt en Half Watt, Hans Mo- ser en Leo Slezak. Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag 2 en 4.15 uur voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zondag 8 December. 2.30 en 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van „Suikerfreule" door „De Jonge Spelers". „NAAR DE TOEKOMST". Wij verwijzen belanghebbenden naar de advertentie in dit blad waarin een bijeenkomst van de Bellamy-afdeeling wordt aange kondigd. Daarin zal belicht worden, dat ons aller belang ligt besloten in het instellen eener centraal gelei de economie op het belang van het geheele volk gericht en Mn het produceeren en distribueeren naar behoefte van allen. I spoedig verlich ting en wordt Uw kou verdreven door rug en borst in te wrijven met Dooi 30 ct. Pot 50 ct. Bij Apothekers en Drogisten. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 8 December is de apotheek van Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11, geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedu rende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 7 uur tot den volgenden morgen half 9. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. Deze nachtdienst gaat in op Zater dagavond 8 uur. DIEFSTAL TE HEILOO. Ten nadeele van den heer J. K. zijn een 4-tal konijnen ontvreemd. De politie volgt een spoor. DE LUCHTBESCHERMINGS TENTOONSTELLING. De luchtbeschermingstentoonstel ling, welke gistermiddag, en heden in het gymnastieklokaal aan de Ridder straat door de Vereeniging van Luchtbescherming werd gehouden, werd gistermiddag door mr. Veen- dorp geopend, die mededeelde, dat de burgemeester, wegens ambts bezigheden, verhinderd was, terwijl de wethouder, mr. de Groot, als waarnemend ambtenaar van het O.M. niet aanwezig kon zijn. Mr. Veendorp heette in het bijzon der de pers en de vertegenwoordi gers van de brandweer en den lucht beschermingsdienst welkom. De rijks inspectie en de Nederlandsche Ver eeniging voor Luchtbescherming, al dus spr., hebben deze tentoonstelling georganiseerd om het publiek een beeld te geven van de mogelijkheden tegen de luchtgevaren. Vaak ge beurt het, dat het publiek bij lucht aanvallen verkeert reageert en in plaats van rustig thuis te blijven op straat gaat loopen of voor de ramen gaat staan, waardoor de kans ver hoogd wordt, door scherven te wor den getroffen. Vaak komt het ook voor, dat men brandbommen lustig laat branden, zonder maatregelen te treffen, die er tegen genomen kunnen worden. Spr. verzocht hierop den heer Mak, die de tentoonstelling, waarvan hij hoopte, dat ze door velen bezocht zou worden, met enthousiasme had ingericht, de aan wezigen rond te leiden. Bij den rondgang viel het ons op hoeveel grooter het gevaar van lucht aanvallen in Nederland met 254 per sonen per km2 is, daar b.v. in Noor' wegen, waar slechts 9 personen per km2 wonen, is. Op de tentoonstelling kan men kennis maken met verschillende gas maskers en vernemen, dat het gas masker van het Hollandsche leger tot nog toe het beste is, dat men hier kan bekomen. Wanneer men weet, dat het in onze omgeving, waar het nog al winderig is, slechts een 20 dager, in het jaar mogelijk is met succes gasaanvallen te doen (in Gelderland zijn dit al 80 dagen), dan behoeft men zich hier te dien aanzien niet zoo ongerust te maken. Men ziet hier de brandbommen, zooals die thans bij het Engelsche en Duitsche leger in gebruik zijn en verneemt, dat deze bommen, wanneer men er maar spoe dig bij is, gemakkelijk met de hand, als men er n.l. brandblaren voor over heeft, verwijderd kunnen worden, omdat men deze nog niet zoo heeft kunnen construeeren, dat ze ontplof baar zijn. Verstandig is het voorts, als de bommen uitgewerkt zijn, den brand met water en zand te blusschen? Men vindt er voorts brisantbom men geexposeerd van 20 kg, al heele knapen en verneemt, dat er al in ge bruik zijn, die 2500 kg wegen. Ge lukkig kan êen machine slechts twee van deze vernietigingswerktuigen medenemen, zoodat ze slechts ge bruikt worden tegen belangrijke militaire doelen en er dus weinig kans bestaat, dat zoo'n knaap op de Steenenbrug terecht komt. Gevaar lijk zijn vooral die brisantbommen, die pas na 6 dagen kunnen ontplof fen. Zes dagen is overigens een be hoorlijk tijdsbestek om zoo'n ding onschadelijk te maken. Wat er alzoo in een schuilkelder noodig is en hoe men van een kelder een behoorlijken schuilkelder kan maken, kan men hier ook vernemen, terwijl men gedemonstreerd vindt Ondanks de verduistering en de vele moeilijkheden, welke hierdoor ontstaan, gaan de bestellingen ge durende de avonduren zooveel mogelijk gewoon door. De brievenbestellers hebben ech ter in vele gevallen moeite, de woningen der geadresseerden te vinden. Nog veel bezwaarlijker is de toestand voor de bestellers van expresse-stukken en telegrammen, die uiteraard de wijk, waarin zij bestellen, niet zoo in bijzonder heden kennen als de dagelijksche wijk-besteller. Daarom wordt een dringend be roep op het publiek gedaan de post te helpen door huisnummer, huis bel en brievenbus met witte of lichtgevende verf kenbaar te ma ken. Waar voortuintjes zijn ver dient het aanbeveling, het huis nummer op het buitenhek aan te brengen. Witte verf is ook in de diepste duisternis naar verhouding nog zeer goed zichtbaar. Wie zijn huis op deze wijze gemakkelijk vind baar maakt, bewijst niet alleen de bestellers een dienst, maar ook zichzelf, omdat aldus verkeerde bestelling wordt voorkomen. MIJNEN BIJ SCHEVENINGEN. De storm, die vannacht heeft ge woed, heeft tal van mijnen in de nabijheid van Scheveningen ge bracht. Verschillende huizen zijn ontruimd en de Hellingweg, Hout- rustweg en het terrein van de Sche- veningsche sleephellingmaatschappij zijn afgesloten. In het ververschings- kanaal bij de sluizen drijven drie mijnen en tusschen de pieren van het kanaal en die van de haven vier. Door den G.G.D. zijn verschillende zieken uit de ontruimde huizen ver voerd. WIJZIGINGEN BIJ BRITSCHE MARINELEIDING? New York, 7 Dec. (D.N.B.) Be paalde teekenen duiden erop, dat er binnenkort in de opperste leiding van de Britsche marine drastische veranderingen zullen komen, meldt de Londensche correspondent van United Press. Het zeegevecht tus schen een Duitschen en een Brit- schen hulpkruiser in den Atlanti- schen Oceaan heeft opnieuw het vraagstuk op den voorgrond ge plaatst, dat Engeland de Duitsche oorlogvoering ter zee ontrgoeid is Er gaan steeds meer stemmen op, die Sir Dudley Pound door een energiekeren jongeren man ver vangen wenschen te zien. De cor respondent steunt daarbij dp uiteen zettingen van de News Chronicle, volgens welke eenige bekwam1 marine-officieren scherpe critiek oefenen op de ongewijzigde, ouder- wetsche en gebrekkige bestrijdin van het gevaar ter zee door de Britsche admiraliteit. Vele officieren meenen, dat het de hoogste tijd is dat Pound af treedt. Ook eenige parlementsleden huldigen deze opvatting. KABELVERBINDINGEN LONDEN—NEW-YORK GESTAGNEERD. New York, 7 Dec. (D.N.B.) Alle kabelverbindingen tusschen Londen en de Vereenigde Staten zijn kort na het begin der Duitsche lucht aanvallen Vrijdagavond gestag neerd. De verbindingen waren drie uur later nog niet hersteld. KOEDIJK Vergadering De West. - Donder dagmiddag werd in het lokaal D. C Butter een algemeene vergadering gehouden van de tuinbouwvereeni- ging de West. De voorzitter deelde mede, dat het in het voornemen van den tuinbouwconsulent ligt om voor personen boven 18 jaar, die in het bezit zijn van eendiploma van een tuinbouwcursus, een practischen cur sus te houden, welke gedurende de groeiperiode des middags zal worden gehouden, waarschijnlijk in den proefpolder, om zoodoende goed on derlegde practische tuinders te vor men. Aangeraden werd met het oog op de geringe hoeveelheid brandstof voor verwarmng van koolschuren papier voor dekking aan te schaffen (inlichtingen bij den secretaris). Besloten werd twee praatmiddagen te houden met ir. Rietsema. Na eenige bespreking werd aan vaard een voorstel van het bestuur om 25 te geven voor winterhulp Bij de behandeling van de agenda voor de buitengewone vergadering der L.G.C. over aankoop van de vei ling gaf de voorzitter een resumé van de voorgeschiedenis hiervan, waarbij hij zijn waardeering uit sprak voor den gemeenteraad van Broek op Langendijk, die altijd een royale houding innam, waardoor het beide partijen gemakkelijk was samen te werken. Als afgevaardig den werden naast het voltallige be stuur gekozen de heeren J. K. Beets. P. IJfs, Joh. Blaauboer, W. Slote- maker, Jn. Vries, Jn. de Graaf, B Kok, P. Geus, S. Smit, C. Boon en Jn. Keeman. De voorzitter besprak vervolgens het openbreken van het ijs,, ten be hoeve waarvan bereids ter bevoegder plaatse om een toewijzing van ruw- olie is verzocht, die, naar men ver zekerde, ook wel verstrekt zal wor den. Daar de situatie geheel anders is dan voorheen, toen men altijd bij vorst verhoogde prijzen had en er daardoor een prikkel was om altijd, zij het ook ten koste van veel moeite, het ijs te breken, zal nu het bestuur handelen naar omstandigheden. Bij de rondvraag werd gewezen op het prijsverschil bij de L.G.C.-veiling en de Alkmaarsche veiling, waar geen exportprijzen golden en alles vrij was. De voorzitter zeide dat aan deze onbillijkheid thans al een eind is gekomen. De prijzen zijn nu overal dezelfde. EGMOND AAN ZEE. Kostelooze inenting. - Deze maand zal van gemeentewege weder gelegenheid worden gegeven tot kostelooze inenting tegen de pokken, en wel op Dinsdag 17 December, des morgens om 10 uur, ten huize van den gemeente-arts, dokter Belonje. VERDRONKEN. De 68-jarige timmerman J. Klerk te Schagen is tengevolge van de duisternis nabij zijn woning te water geraakt en verdronken. welk gevaar een rommelzolder kan opleveren en hoe men op tal van ma nieren aan de verduisteringsvoor schriften kan voldoen. Jammer, dat deze tentoonstelling ook voor Zondag niet toegankelijk is gesteld. SINTERKLAAS IN HEER HUGOWAARD. 5 December half twee. Het tijd voor „het fanfare", dat in de stal van café Wester zijn tijd ver beidt om op te trekken naar den hoek van den Basserweg, maar. Uit een loodblauwe lucht striemen de hagelsteenen neer en spelen hun dans op den Middenweg, om dan al ras in een papperige massa opgelost te worden, die, door de enkele voor- bijjakkerende vrachtauto's opge zweept, het voorbijgaan voor voet gangers tot een weinig benijdens waardige uitspanning maakt. En de schoenzolen zijn bovendien in dezen tijd van schaarschte nu juist niet altijd van de gewenschte dikte. Al die dingen bij elkaarEchter het is vandaag het feest van het kind en de harten hebben al dagenlang ge popeld om nu toch werkelijk dien goeden man, die in een vigelante van Alkmaar zal komen, in leven den lijve te zien. Ook voor de oude ren heeft het zijn bekoring nog. De hagelbui geeft echter nog geen krimp. Als het wat gaat minderen, wordt met de glimmende instrumen ten de tocht aangevangen. Men mag den Heilige toch niet te lang laten wachten. Hij heeft nog veel en druk werk dezen dag en zijn repertoire is netjes bij halve uren en kwartieren af, ingedeeld. Het doet een beetje zielig aan de mannen in de koudtriestige atmos feer te zien afmarcheeren. Waar gaan zij heen? Kaal is de Midden weg, kaal zijn de huizen, alles is kaal en dor en in die dorheid en kaalheid gaat een troepje muzikan ten, dat van verre gezien, aan den oningewijde gedachten geeft aan een troep reizende Duitsche muzi kanten, zooals de ouderen zich nog wel herinneren zullen. Een half uur later. Opwekkend klinkt de muziek. Ping-pang-ping-pang-ping-pang, ping pang, ping-pang, ping-paaaang.... En waarom zouden wij treuren, want de bajes is zoo groot. Ping-pang, ping pang, ping-pang, ping-pang. Van vé ren met twee deuren, van acht'ren met een sloot.... Hoera. Er komt le ven in de menschen, die voor het raadhuis staan te wachten. Kinder voetjes trappelen, kinderhandjes worden vaster in die van de moeder geklemd. Van het Zuiden klinkt de muziek, van het Noorden komen in lange rij de kinderscharen onder be geleiding van de onderwijzers. Je kunt je in gemoede afvragen, waar opeens al dat menschengedoe van daan is gekomen. Daar komt 'ie. Inderdaad, daar komt 'ie. De koetsier in livrei steekt hoog boven de opstuwende men- schenmassa uit. De eerwaardige is gezeten in een vigelante, die zich wonderwel aan zijn leeftijd heeft aangepast. Zijn neigen naar links en rechts moet wel ieder gemoed ver murwen. Onverstoorbaar schrijden de beide zwarte Pieten ter weers zijden van het rijtuig voort. Alles is tot in de puntjes verzorgd. De op steller heeft zelfs niet vergeten de zwarte helpers in de Spaansche kleuren uit te dosschen. Dan komt ook voor den Sint het croote oogenblik. Voor het raadhuis wordt gestopt. Pastoor de Meulder, gekleed in Romeincch gewaad, ver- Met het buikje vol en de luier leeg lag ik genoeglijk in mijn wiegje in de huiskamer, toen ik mammie te- gen pappie hoorde zeggen, dat mey. de luiers wil afschaffen. Op een ge ïnteresseerd „wat vertel je me nou?" van paps las mams toen een groot stuk voor uit de krant over luiers die weg moeten en baby's die op de zeef moeten om daarmee punten en moeite te sparen. Ik heb die groote-menschen-wijs- heid rustig aangehoord en bij mezelf gedacht, dat die uitvindster, me vrouw Bonte, het toch wel wat te bont maakt met haar zeef. Al ben ik van den nieuwen tijd, ik hou het toch maar bij het oude. Als men mij op de zeef zal leggen, zal ik terstond in staking treden: door lieve woord jes noch wonderolie zal ik me laten verleiden ook maar één druppeltje of kruimeltje aan de nieuwe instal latie toe te vertrouwen. En daar zijn mamsen en papsen erg gevoelig voor! Dat weet ik nog van laatst, toen ik in een onbewaakt oogenblik een stuk chocolade had weten te bemachtigen en dit in mijn eentje lekker heelemaal heb opge peuzeld. Drie dagen lang heeft mammie toen vergeefs uitgezien naar een vuile luier: 't wilde maar niet komen, ik werd er zelf beroerd van. Zalfs de nachtelijke schreeuwpar- tijtjes schonken me geen voldoe ning meer. Toen hoorde ik op den ochtend van den derden dag pappie tegen mammie zeggen: „als er van middag nog niets is, bel ik den dok ter op". Ik werd een beetje bang van deze mededeeling en van angst kwam het los. Nooit heb ik mammie zoo stralend en lief gezien, dan toen ze me vond met die luier. Deze werd niet inhoud bewaard tot pappie 's middags thuis kwam. Mammie ging hem tot aan de voordeur er mee tegen en zei: „kijk eens man, ik heb een fijne verrassing voor je!" „Fijn", zei paps, „twee pop verdiend; van avond samen naar de bioscoop op den goeden afloop". Ja, zoo'n luier is een machtig wa pen voor ons, baby's! Van tijd tot tijd mag ik bij pappie op den arm of op de knie, omdat hij het leuk vindt met me van röröro, tatata en hop- hophop te doen. Soms vind ik dat ook prettig, soms verveelt het me al gauw. Dan zet ik als dank voor het aangenaam verpoozen even de sluizen open en in een ommezien ben ik na een „jasses" van vader weer in de veilige armen van moeder. Laat ik dat spelletje nu eens uithalen als de luiers er niet meer zijn! Ik vrees, dat paps me van schrik uit zijn handen laat vallen. Wat zou er van mijn prachtigs met zij gevoerde luiermand over blijven als de zeef er kwam! En van den linnenkast als de stapels hagel witte luiers met roode linten saam gebonden de trots van moeder moesten verdwijnen! Ik persoonlijk vind een schoone luier iets heerlijks: t is een genot om haar vuil te ma ken. Ik zal nooit doen wat des baby's ts, in een luier die al nat of vuil is: uit principe wacht ik daar mee tot ik weer een schoone om heb. En al dat particulier amusement wil men me ontnemen, omdat er textiel te weinig is en kolen en zeep voor de wasch. Daar doe ik niet aan mee: ik heb toch ook een stamkaart en dus recht van spreken. Nee, ik laat me niet in de luren leggen! welkomt op een manier, zooals al leen hij dat kan. Ook het weer toont zich enkele oogenblikken mild en milder nog wordt de ziel van den grooten mensch gestemd, als hij denkt aan de groote tragi-comedie, die het leven steeds weer weet te voorschijn te roepen, als slechts een Mozes komt, die, met zijn wonder staf op de rotsen slaande, daaruit doet te voorschijn borrelen den stroom van goede gezindheid van de ouderen tegenover het wachtende en verwachtende kind. Een Sint mag echter over derge lijke dingen niet denken. Zijn taak is 'n positieve en hij blijft zich daar bij houden, ook als hij den geeste lijke, die, nu hij zooveel vreugde en blijdschap rond zich ziet, bij den beschouwer gedachten opwekt aan den pastoor uit den bloeienden bon gerd, tegenover zich doet plaats ne men. Vlug en kwiek zet zich ook de ce remoniemeester, de heer Schouten. Een kostelijk gebarenspel volgt. Het tooneeltje is inderdaad uniek, als overgoten met een Vlaamsche gul heid. Moeders met kinderen komen en laten hun kroost den Sint een hand geven. Breed blijft de glim lach op het gelaat van den pastoor. Zijn het niet zijn parochianen, die dit alles hebben opgezet tot een feest voor de kinderen, dat hen nog lang zal heugen? Dan zet de fanfare in. Vlug scha ren de onderwijzers de kinderen. De jongsten vertrekken. De oudsten staan nog als een eere-escorte rond den reiswagen en plots schalt in heldere klare tonen hun lied op: ,Ziet ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan...." Vijf minuten later ligt de Mid denweg weer verlaten in wintersche eenzaamheid. DIEFSTAL IN EEN VERLATEN WONING. Uit Den Helder is gevankelijk naar hier overgebracht een chauf feur, die wordt verdacht van diefstal van eenige voorwerpen uit een door de bewoners verlaten woning. EERSTE BLAD oooooooooooooooc Wegens het vroeger des Zaterdags is het dat de advertentiën, nummer bestemd zoo mogelijk des VRI wel uiterlijk ZATI MORGENS HALF in ons bezit zijn. oooooooooooooooo Voor de bewijzen neming, ontvangen na lijden van onzen beste Vader, den Heer zeggen wij u hartelijk A. COUVEEv. i en Kinderen. Alkmaar, December IE Westerweg 93. Voor de vele bel betoond na het overl mijn Echtgenoote, Mevi ALIDA P. C. RUIJt STAAL, •betuig i-k, in 't bizc Dr. MAATS en Zust< mijn oprechten dank. C. H. RUIJC Alkmaar, 7 December 1 Wilhelminalaan 19. Hiermede betuigen dank aan allen en in 't aan den Zeer Eerw. He de Boer, den Edelachtbi Burgemeester G. Bos en voor de spontane d met het voor ons droevi via het Roode Kruis, dat van het Vaderland ges: onze Zoon, Broeder en Matr. 2e kl. der K. 1 in den leeftijd van 22 j Uit aller C. v. d, Heerenweg, Egmond i STOOMSTEENHOUWER UITTIK OUDORP 25 VRAAOT GRATIS CATAtOGI OF BEZOEKT ONZE TOONZA> GROOTSTE KEUZE IN N.HOUAI DE L.G.C. IN NOVEMI Omzet 55 mille hoe in Nov. 1939. De aanvoer en opbrengst ducten aan de Langendijker ten-Centrale waren in de afj maand: Product roode kool gele kool d. witte kool savoye kool Nov. 1940 N 341.590 kg 53 821.169 843.125 292.725 vr. witte kool 892.425 33 39i 38: 74: 24: 10: 9: uien peen bieten Bloemkool Andijvie (kg) id. (struik) aardappelen stoksnijboonen druiven tomaten knolselderie 4.350 rammenas 5.875 De totale omzet bedroeg lf tegen 105.655,68. 165.185 289.350 44.875 2.641 st 174.085 609.075 str 651 735.721 kg 71 694 „- 1.104 15 l LI] Bloembollencultuur. - najaarsvergadering van de selijke afdeeling van deze v ging, gehouden onder pr( van den heer J. Valkerin kwam in behandeling de 19 GESCHREVEN DOOR rraanjNiNGBJN VAN ALEXANDER RAYMOND

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2