.VOOR DE LANGE WINTERAVONDEN P UZZLE Spanje, anderhalf jaar na den burgeroorlog. Het Philips-concern in Spanje. DAMMEN SCHAKEN Belangrijke o Londen TWEEDE BLAD Een toonbeeld yan verwoesting in Madrid. .(Foto F. Rombach). Onze Vijfde November-Opgave. De juiste woorden en het spreek woord. De oplossing van deze niet ge makkelijke puzzle was als volgt: 1. taveeme-dit advertentie 2. aal-geuren leugenaar 3. dips-kuzerom dorpsmuziek 4. ton-motiën ontmoeting 5. zoek-roes ezelsoor 6. sageru-dern negerdans 7. dier-bound donderbrui 8. rook-steeg eksteroog 9. comet-tfiool locomotief 10. geleide-fein eigenliefde 11. roet-vale elevator 12. heros-volor roovershol 13. groet-smukt terugkomst 14. moeren-smid modernisme 15. boel-loge elleboog 16. tuiten leitra neutraliteit Zooals men ziet vormen de eerste letters der gevonden woorden het spreekwoord: Al doende leert men. Toekenning November-prijs. Bij het controleeen der lijst bleek dat de November-prijs a 2.50 is gewonnen door Mej: M. Siezen, Emmastraat 105, Alkmaar met 183 p. en 4 goede Nov.-oplossingen. Deze prijs is vanaf Maandag bij onze Administratie af te halen. Stand de hoogstgeplaatsten per 1 Dec. volgende rubriek. Onze Nieuwe Opgave. (No. 1 der December-serie) Een Kruiswoord-puzzle. In de reeks van onze prijs- puzzles geven wij thans de onder staande kruiswoordpuzzle, met dia gram en omschrijving. Ditmaal eens een kruiswoord puzzle zonder zwarte vakjes, wat ook een heel plezierig tijdsverdrijf is, hoewel uit den aard der zaak wel wat moeilijker dan een, waarin de zwarte hokjes wel aanwezig zijn. Uit de definties zal men zien, dat op een balk, hetzij horizontaal dan wel verticaal, meerdere woorden staan. In de definities geven wij wel de goede volgorde van deze woorden, doch niet het aantal let ters, waaruit zij bestaan. Dat moet de lezer zelf maar uitpluizen, want anders blijft er niets meer te puzzlen over! Natuurlijk kloppen horizontaal en verticaal de letters wel. Als voorbeeld moge dienen Hor. 5. Dat vermeldt: hel, geschiktheid, voornaam en de bedoelde woorden Zijn: hades, aanleg, edel. Hier is de figuur: Omschrijvingen. De definities luiden! Horizontaal: 1. staaf, droefenis, verzoek. 2. merkwaardige stof, elkeen, eet baar zeewier. 3. kaïnenier in een harem, meer tje, waarschuwing. 4. wamdelhoofd, lang en breed, jongensnaam. 5. hel, geschiktheid, voornaam. 6. en andere, activa (afk.), be kend detective, voorzetsel, vul kaan. 7. electrisch lichtverschijnsel, priesterkleed^ 8. reukstof, thans, vervoeging van het werkwoord kunnen, tel woord. 9. klaarblijkelijk, roem, niet de zelfde, lidwoord. 10. injectievloeistof, telwoord, dwaas. 11. den neus gebruiken, werkplaat sen. 12. meisjesnaam, onderdeel van schietwapen, voegwoord, atraf- instrument. 13. hond, telwoord, partijgenoot (afk.), vreemdeling. 14. gans (Pr.), jongensnaam, berg- plaats, rivier in Duitsehland. 15. onbekende, jongensnaam, op schrift boven een brief, steken de plant, kijfachtige vrouw. Verticaal: 1. overwinningsembleem, betaal- plaats, betalingsbewijs. 2. van het middelpunt uit, popu lair# benaming voor dmgomte* 3, meisjesnaam, kaassoort, vogel, noot. 4. geneesmiddel, ontvangstbewijs, vruchten, gauw. 3. veerenverlies, tak (D.), sport- term, meervoud (afk.), product van de koe. 8. kaft, waarnaar iedereen ver langt, viervoeter. 7. iboom, sfcrandmëer, lichaams- deelen. 8. het Oosten, tijd, rechtuitloo- pende vaart, telwoord. 9. paradijs, boom, opmerkzame. 10. enkel, Jodenwijk (zonder h), inwendig orgaan, diepte. 11. singel, klaagzang. 12. Germaansche God, geld van een ander, middelbare leeftijd (afk.) 13. voorkomendheid, onder andere (afk.), slechter, vaartuig!. 14. insect, persoon, slijtage. 15. plaats in Gelderland, rij, vul kaan. Oplossingen (2 p.) liefst zoo vroegtijdig mogelijk, doch uiterlijk tot Woensdag 11 Dec. 2 uur aan den Puzzle-Redacteur van de Alkmaar- sche Courant. N.B. Voor deze puzzle wordt de termijn van inzending twee dagen verkort. De geregelde oplossers en andere inzenders gelieven hier wel rekening mede te houden. Thans nog en extra-opgave voor hen, die nog iets meer willen puz zelen. Van deze puzzle behoeven ie»» s®4» te worden ingezonden. 8 7 6 5 4 3 2 i a bcdeigh Vierzet Wit Kg6, De3, Ra7 en h3, Pd8, pionnen b5, c3 era c6 8. Zwart: Kfl, Thl, Pg2, pionnen b6, c4, c7, e4, e5, g7 en h2 10. Deze vierzet behoeft niemand af te schrikken. Alleen willen wij waarschuwen, dat er verschillende verleidingszetten zijn, die bijna op- Een vermenigvuldiging in letters. a, b, c en d zijn vier op elkaar volgende cijfers, d.w.z. b is 1 groo- ter dan a, enz. Tracht nu de volgende letterver- menigvuldigsom geheel in cijfers te vinden: abcd x dcba abxxcxax. OPLOSSING VAN DE PUZZLE VAN WOENSDAG 4 DEC. Goslar, Oder, Ebro, Danzig, Etna, Wolga, IJsel, Namen, Berlijn, El- broes, Havel, Oporto, Elbe, Fol kestone, Toledo, Gouda, Ede, Emb- den, Niagara, Kopenhagen, Rhodos, Antwerpen, Nepal, Stavanger. Het spreekwoord luidt: Goed« wyu behoeft geen krans. Zw. 13 sch. op: 6, 9,11/19, 24, 26. W. 13 sch. op: 22, 25, 27, 28, 30, 31, 32, 34/38, 46. kreeg zwart een mooifiJt kans, toen wit aan zet zijnde 4641 speelde. Het vervolg was toen n.L 1. 46—41? 1. 16—21 2. 27X 7 2. 1<8X27 3. 31X11 3. 6X17 4. 7X18 4. 13X31 5. 36X27 5. 24—29 6. 34X23 6. 19X46!! Een fraaie combinatie. Ter oplossing voor deze week: Probleem 1675 van P. Kleute Jr. te Wassenaar. Zw. 8 sch. op: 1, 2, 6, 8, 9, 25, 31, 45 en dam op 3. W. 11 sch. op: 11,17,18,19 22, 29, 32, 41, 43, 44, 49. In onze volgende rubriek geven wij de oplossing, die zeer interessant is. want het land'heeft door den bur geroorlog zwaar geleden. Doch als het noodig is, is de Spanjaard ondanks het heete klimaat, dat hem dikwijls parten speelt een harde werker, die niet rust, alvorens hij den eenmaal begonnen arbeid heeft voltooid. Vooral wat bodem schatten betreft, is Spanje een rijk land. Het bezit uitgestrekte, vrij wel onuitputtelijke kali-, ijzererts- Bilbao), koper- (Rio Tinto) en kwikzilver-mijnen. Mede daardoor zal Spanje op den duur weer het oude, welvarende land van weleer kunnen worden. De Spaansche minister van Bin- nenlandsche Zaken, Serrano Suner, zeide ons op een persconferentie: „Al beleeft ons land op het oogen- blik groote ontberingen, wij zijn er zeker van, dat werklust en ijver in de toekomst uit den Spaanschen bodem alles zullen halen, wat voor het onderhoud van het land noodig is. Tegenover de huidige offers staat het trotsche bewustzijn, dat Spanje weer een vrije en van het buitenland onafhankelijke natie is." (Nadruk verboden). ENKHUIZER ALMANAKKEN 1941. Boekhandel Herms Coster en Zn. Bureau Alkmaarsche Courant. Aan de Dammers! Inonze vorige rubriek gaven wij ter oplossing probleem 1674. Stand. Zw. 11 sch. op: 6, 8, 9, 11, 13, 19, 20, 30, 34, 36, 38. W. 11 sch. op: 18, 22, 26, 27, 32, 39, 41, 43, 47, 48, 49. Oplossing. 1. 39—33 1. 38X29 2. 47—42 3. 4842 4 43—39 5. 49X38 6. 27—21 2. 36X38 3. 38X47 4. 34X43 5. 47X17 6. 13X22 7. 21X14! en zwart aan zet ver liest. Combinaties. Wanneer uw tegenstander met zwart in onderstaande positie, als laatsten zet 4637 had gespeeld, had gij dan met wit spelend direct den winstzet gezien? PROBLEEM No. 13. A. H. OVERDAM en J. P. WEVR te HAARLEM. (erste publicatie). ab cd efgh Tweezet. Wit Kf7, Da5, Pd3 en e6, pionnen c4, e2 en f2 7. Zwarto Ke4, Rb8, Pc2 era c3, pionnen f6 en g6 6. PROBLEEM No. 14 E. VISSERMAN Tszn., BLOKZIJL (Eerste publicatie). gaan. Een probleem, dat den ver vaardiger alle eer aandoet. Oplossing van probleem no. 5. (Schiffmann.) 1. Rb5e8! Oplossing van eindstand Schallopp. 1. Dh6f Ke8 2. Dg6:f Kd8 3. Dg8:f Re8 4. De8:f 5. Th8 mat. In een wedstrijd om het kam pioenschap van België in het jaar 1937 ontstond onderstaande inge wikkelde stelling O. Kelly de Gal way (wit) en Devos (zwart)* Wit speelde hier 1. Pf3Xd4 om na e5Xd4 met 2. Dc3Xd4 mat te drei gen of het zwarte paard op d7 te veroveren. abc defgh Devos kondigde na dezen zet mat aan in zeven zetten en wel als volgt: 1Df5Xf2f 2. KglX f2 Pe3—g4f 3. Kf2—f3 e5—e4fü 4. Kf3Xe4 Pd7—f6f 5. Ke4—f3 Pg4e5f 6. Kf3—f2 Pf6—g4f 7. Kf2—gl Rh6—e3tt Een der fraaiste combinaties, die we in den laatsten tijd in de schaak tijdschriften tegen kwamen. UIT DE PARTIJ. In eene partij Rellstab—Kuppe ontstond na den 26en zet van zwart (Pc4a3) onderstaande stelling. Er volgde: 27. Talgl (driegt Tg3 g7 enz.) Ta8—a7 28. Rc2Xf5! De6f7 (de dame mocht den R. niet nemen wegens DXD, TXD en mat op g8. i b c d e t g h 29. Tg3g6 (dreigt Tg6f6) 29d5d4. 30. e5e6 Df7 c7? 31. Dh5—h6 Dc7—e7 32. Tg6— g7 De7Xg7 33. TglXg7 Ta7Xg7 34. Rf5Xh7! d4Xc3 35. e6e7 Tf8'b8 36. Rh7e4f. Opgegeven. Een fraai einde. CORRESPONDENTIE. M. H. te A. Aan uw voorstel zijn momenteel nog verschillende be- (Bijzondere correspondentie.) Een verblijf in de Spaansche hoofdstad ware niet volledig zonder een bezoek aan den leider der groot ste Nederlandsche onderneming in Spanje, den heer J. H. de Jongh van Philips-lberica. „En hoe maakt Phi lips het hier te lande?" vraagt schrijver dezes vol belangstelling. „Wel, we hebben natuurlijk eenige minder gemakkelijke jaren achter den rug, terwijl de nieuwe wereld oorlog ons vanzelfsprekend ook par ten speelt. Maar toch zijn we over den gang van zaken niet ontevre den. Wij geven ons ten volle reken schap van de tendenz van het nieu we Spanje om zooveel mogelijk de industrieele ontwikkeling te bevor deren. De Philips-lberica S.A.E. is daarom gaarne bereid, hier in dustrieën in het leven te roepen van artikelen, die tot dusverre ge ïmporteerd moesten worden. Ons geheele bezit aan patenten, techni sche ervaring en technische onder steuning stellen wij in dienst van Spanje". ren. In Catalonë en speciaal in Bar celona, welk gebied van oudsher het broeinest der extreme links partijen was, gold dit motief niet. Tijdens het tweejarig „beleg" van Madrid schijnen er overigens de merkwaardigste toestanden in de hoofdstad te hebben geheerscht. Zoo brachten de vrouwen him mannen, die in de loopgraven aan den rand der stad vochten, dagelijks tweemaal per dag met de tram hun keteltje warm eten! Het Spanje-van-heden biedt den reiziger nog niet bepaald een op wekkend beeld. De verwoestingen aan den buitenkant van Madrid, in en om Barcelona,- in Valencia, Te ruel, Tortosa en andere plaatsen, waarvan er sommige vrijwel van den aardbodem zijn weggevaagd, zijn verschrikkelijk om te zien. Het eens zoo rijke Spanje is zeer verarmd en het zal jaren duren, voordat men hier weer van normale toestanden zal kunnen spreken. Le vensmiddelen zijn duur, slecht en weinig voorradig. Overal ziet men Totale verwoesting in Los Mataderos, een voorstadje van Madrid, aan de overzijde van de rivier Manzaneros. Het lijkt wel een grotesk tooneel- décor... (Foto F. Rombach) „Dan hebt u zeker ook veel mede werking van de zijde der regee ring?" „Inderdaad. Speciaal van het mi nisterie van Handel en Nijverheid ondervinden wij een zeer bereidwil lige appreciatie voor onze medewer king en uit dien hoofde verleent men ons, binnen de grenzen van het mogelijke, faciliteiten om enkele grondstoffen en onderdeelen, die thans nog niet op de. Spaansche markt voorhanden zijn, te importee ren. Op het oogenblik staat deze im port noodgedwongen stop, doch door de voorraden, die wij hebben, kun nen wij voorloopig nog verder wer ken. De Spaansche Philips ontwik kelt zich in volkomen analogie met het Spaansche industrieele streven en daarom koesteren wij gegronde hoop, hier voldoende steunpunt te vinden om ons te ontwikkelen tot een industrie, die in Spanje daad werkelijk een schakel in het econo misch proces vormt. Philips-lberica hoopt in dit verband de fabricage van gloei- en radiolampen voort te kunnen zetten, terwijl ook concrete projecten voor andere Philips-arti- kelen reeds aanwezig zijn. De Spaan sche Philips heeft 5 a 6000 arbeiders in dienst, waarvan slechts weinig Ne derlanders zijn. Deze laatsten hou den zich speciaal bezig met de scho ling en opleiding der Spaansche ar beiders. „En de belangen van het Neder landsche Philips-concern?" „Aangezien de verwezenlijking van al onze projecten ten zeerste afhan kelijk is van en loyaal gesteund wordt door Philips-Holland, mogen wij aannemen, dat aan de interessen van het Nederlandsche Philips-con- cesn door de Spaansche regeering een effectieve waarde zal worden toege kend." MADRID'S binnenstad heeft, in te genstelling tot die van Barcelona, slechts weinig van den burgeroorlog te lijden gehad. Dit komt doordat Madrid hoofdzakelijk van den bui tenkant der stad af met artillerie vuur is bestookt, terwijl Barcelona honderden aanvallen uit de lucht te verduren heeft gehad. Klaarblijke lijk wilden de nationalisten de hoofdstad zelf zooveel mogelijk spa bedelaars, oorlogsinvaliden en wee zen. Kleingeld is er practisch ge sproken net meer: alles gehamsterd. De wet van Gresham: „Het kwade geld verdrijft het goede" ziet men hier in de practijk verwezenlijkt. In- plaats van met kleine pasmunt moet men zich tevreden -.tellen met tram kaartjes- en verfrommelde postze gels! Natuurlijk is niet alles veran derd. Er zijn nu eenmaal speciale karakter-eigenschappen en gewoon heden, die men geen mensch ter wereld kan afnemen, hoezeer zijn uiterlijke levensomstandigheden zich cok gewijzigd hebben. De loterij woede van den Spanjaard bijvoor beeld, die zijn hoogtepunt omstreeks Kerstmis bereikt, wanneer de hoofd prijs der Staatsloterij niet minder dan 15 millioen Peseta's bedraagt, is gelijk aan vroeger gebleven. En een Spanjaard, die géén blinkend- gepoetste schoenen draagt, zal men ook thans nog tevergeefs zoeken; daar offert hij desnoods zijn laatste Centimos voor. Vandaar, dat de schoenpoetsers, die met hun bankjes op alle mogelijke en onmogelijke plaatsen der steden hebben plaats gevat, zulke goede zaken doen! Ook zijn voorliefde voor stieren gevechten (voor ons, Noord-Europea nen een zeer problematisch genoe gen) en voor de nationale dansen heeft de Spanjaard behouden. Hoezeer de Spanjaard individualist is, blijkt uit zijn „lijfspreuk": „No da la gana", dat wil zeggen: „Ik dénk er niet over". En ter illustratie vertelt men U het volgende verhaal: In Madrid zijn onlangs in de druk ste verkeersstraten bepaalde over steekplaatsen voorgeschreven. Wie zich niet aan dit voorschrift hield, moest twee Peseta's boete betalen. En nu was het opmerkelijke feit, dat telkens op andere als de voorgeschre ven plaatsen in die straten agenten door voetgangers werden aangehou den, die zeiden: „Hier hebt U twee Peseta's, want ik wil hier over steken!"... Dit is niet verzonnen, doch werkelijk gebeurd. En het ka rakteriseert den Spanjaard. Onder de motto's „Espana Una" en „Espana Grande" wordt Spanje thans weer opgebouwd. Er is ont zaglijk veel in orde te brengen, KALENDERS. Van het Amsterdamsche Levens verzekering Genootschap van 1885 ontvingen wij een wandkalender, die lijkens formaat en uitvoering niet alleen voor kantoorgebruik is bedoeld. Hoewel het blok klein is in vergelijking met de erboven prij kende rose gekleurde foto van het kantoorgebouw van het Genootschap zijn de cijfers toch wel duidelijk. In den volgenden stand: Zeg man ik beklaag die arme postbestellers, als je toch ziet hoe veel ze tegen St. Nicolaas altijd te dragen hebben. Zw. 1 dam op 37. W. 2 sch. op: 31 en 42 en twee dammen op 7 en 15. eenvoudig. Wit moet n.l. zijn dam van 15 op 20 plaatsen. En toch is het betrekkelijk Zwart kan dan op 2 manie ren slaan. Op 37X48 volgt 20—3, (zw. 48X26), 7—12, (zw. 26X8) en 3X12!! Op 37X26 volgt 20—25 (zw. 26X48), 7—34 (zw. 48X30) en 25X34!! Al 142e Jaargang Het Duitsche w< bericht Berlijn, 8 Dec. (D.N. bevel van de Duitse] deelt mede: „Een duikboot heeft lijke koopvaardijschep ge^amenlijken inhouu tienduizend ton, tot zin Een andere duikboot vijandelijke "Roopvaard een totalen inhoud zend ton, waaronder van negenduizend ton Zooals reeds gemeld maties gevechtsvliegers van 6 op 7 December ken en docks en ander log belangrijke object aangevallen. In verschil der stad, in het bijzonde heid der waterleiding fingen en verscheide waargenomen. Op 7 De de bedrijvigheid der lu perkt tot aanvallen op voor den oorlog beïangi aan de zuidoostkust Bij de gewapende ve ven de zee ten oos noordoosten van Gre zijn van geringe hoogte worpen naar twee koo pen. Beide chepen we fen en raakten in brand In den nacht van 7 hebben Britsche vlie; het bezette gebied en land gevlogen en verst men geworpen. Op werd geringe schade installaties toegebracht werden op verscheide huizen beschadigd, waa sonen om het leven kwa scheidene gewond werd alle slachtoffers bevond ten de schuilgelegenl vijandelijke vliegtuige neergeschoten, waarvan luchtdoelgeschut. Twee I stellen worden vermist" Verliezen voor koopvaardij. Berlijn, 8 Dec. (D.N pende Duitsche verker lucht boven zee heeft, N.B. verneemt, ook op de vijandelijke koopvaar toegebracht. Een Duit vliegtuig slaagde erin sche Oostkust op ongevee Oosten van de Humbern a lleenvarend koopvaardij het uitwerpen van bomrr stoppen. De aanvoer f' zeer geringe hoogte e nadat midscheeps een plaatst, ontstond op h< Tenslotte lag het schip stuurbaar was geworden de vaarrichting. Het schoot daarop het schip schijnlijk een steenkoc met zijn kanonnen en waar het roer getroffen schip kan als verloren schouwd. Een gelijk lot trof een Duisch gevechtsvliegtuig vrachtschip Van 6000 ton van Great Yarmouth, ringe hoogte werd een op het schip geplaatst, schip, zoodat het spo< zware rook was geh vlammen opstegen, kan worden, dat ook geheel verloren is. Hevige aanval in afgeloopen na Berlijn, 9 Dec. (D. I Duitsche gevechtsvliegti Zondag 8 December bij van den avond opgestegei aanval op Londen te Reeds vroeg werd er in gebied van Londen luc maant, waarna weldra vliegtuigen verschenen fakkels, alsmede sterk en brandbommen op de Kort nadat lichtfakkels geworpen, hagelde het op bepaalde stadswijken geheele huizenblokken volgde er een w§re rej santbommen, die weldi dende huizen in puil anderde. Urenlang vlc golf vliegtuigen na de de stad. Sinds de eerst

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 8