KIJKEN rs KOOPEN BH CLOECK Het werk vordert flink AGEJVDA LAATSTE BERICHTEN PUBLICATIES ONZE KAAS AMSTERDAMSCHE BEURS EERSTE BLAD Alkmaar, Dinsdag, De verbetering aan den Limmerhoek Einde Augustus ving de aannemer, de heer den Das uit Schoorl, met de werkzaamheden aan voor het maken van een nieuwe Willems- en een nieuwe Turfmarktbrug. Dgarvoor was allereerst noodig, dat de bestaande bruggen werden op geruimd, terwijl het verkeer te water en te land voortgang moest hebben. Hiervoor werden over het Verdron- kenoord en de Turfmarkt houten hulpbruggen geslagen, terwijl in het Verdronkenoord en aan beide zijden van de Turfmarkt houten dammen werden gelegd. Deze damwanden zijn 15 c.M. dik en 9 meter hoog. Ze bevinden zich ongeveer 6 M. in den grond. Aan beide kanten staat on geveer 3 M. water. Aangezien de Willemsbrug een vaste brug wordt met een 6 meter doorvaart, behoeft men hier den put voor dé brugfun- deering niet zoo diep te maken. Met dien voor de Turfmarktbrug is dit een ander geval Deze toch wordt een basculebrug, waarvoor het noodig is, de fundeering ongeveer 5 M. beneden A. P. aan te brengen. Beide putten zijn thans, dank zij de toepassing van het moderne materiaal (het draineeringssysteem). droog. Men is reeds aangevangen het blauwe zand voor de fundeering van de Turfmarktbrug op de gewenschte diepte af te graven en dit zand te storten aan de Westzijde van de Turf markt, waar de weg 7 M. verbreed wordt. De hooge waterstand en de storm der laatste dagen deden ons voor het werk het ergste vreezen. Wij achtten het niet uitgesloten, dat de geweldige waterdruk, die er vooral op de be kisting van de zijde van het Noord- hollandsch Kanaal staat, de dam wanden zou overwinnen en vrees den bovendien, dat de beton- walmuur aan de Voormeer onder graven zou worden, in welk geval het vroegere patriciërshuis van mr. J. P. Bosman stellig in de Turfmarkt terecht zou komen. Wel is waar yer- keert dit huis niet meer in zijn vroegere glorie. Men kan er thans voor 0.30 overnachten, waarbij nog tweemaal warme koffie wordt ver strekt, terwijl men er voor 0.30 ook een warmen maaltijd kan bekomen. (Hoe de ondernemer dit klaar speelt is ons een raadsel). Wanneer zou plaats vinden, hetgeen wij vreesden, dan zou dit toch des ondanks catastrofaal zijn. Wij hebben daarom onze vrees eens kenbaar gemaakt aan den stoeren aannemer en zijn helpers, die ons met hun rustige zekerheid verklaarden, dat dit gevaar inderdaad bestond, doch dat zij, zooals het werk er thans voorstond, verzekerd waren, dat het niet zou gebeuren. t Er komen nog een paar gevaar lijke weken, aldus de heer den Das. en het is maar te hopen, dat het niet gaat vriezen. Wanneer wij den put op de gewenschte diepte hebben ge graven, dan wordt onmiddellijk de betonvloer gelegd en kunnen wij met het betonstorten beginnen. Het is de vraag, hoe de damwand zich aan de Kanaalzijde zal gedragen, want dank zij de scheepvaart kan men er op rekenen, dat de bodem daar schoon zand is. Wij hebben, zoo vervolgde hij, echter op alles gerekend en op de gevaarlijke plaats een dubbelen damwand aangebracht. Bovendien hebben wij ons van het noodige materiaal verzekerd, zoodat het werk niet behoeft te stagneeren. Wij hopen voor den aannemer, het werk en het verkeer, dat zich geen tegenslagen zullen voordoen. Met angst keken wij nog naar de gewel dige watermassa aan de andere zijde van den damwand en niet zonder be wondering en trotsch verlieten wij dit werk, dat ons weer bevestigde, dat de Hollanders toch uitstekende waterbouwkundigen zijn. DE STORM. De storm der laatste dagen heef ook in Egmond aan Zee danig huis gehouden. Verschillende schuttingen, ramen en daken moesten er aan ge looven. De zee kwam tot aan de dui nen en heeft een flink stuk afgesla gen en een ravage aangericht in de beplanting en afzetting. Ernstig is de schade echter niet. Er spoelde weer van allerlei aan, waarvan in dezen houtloozen tijd wel het meest waardevol was een balk van 12 m lengte, met een middellijn van 25 cm. De storm heeft ook aan den Lan- gendijk hevig gewoed. De schade be paalde zich voornamelijk tot afge waaide dakpannen en dakgooten. Te Oudkarspel waaiden twee schoor- steenen van een boerenhuis af, ge lukkig zonder persoonlijke ongeluk ken te veroorzaken. KERSTGAVE. Ook dit jaar zal aan de onder steunde werkloozen weder een Kerst- gave worden toegekend. Deze be draagt volgens een circulaire van het departement van sociale zaken 25 van het bedrag der uitkeering, over de week van 8 tot en met 14 Decern ber. Dit geldt ook voor den extra bijslag van inwonende kinderen, ter wijl het eveneens geldt voor kastrek- kenden, voorzoover steun plus Kerst gave meer bedragen zou dan kasuit keering plus kasbijslag. KINDERBIJSLAG EN WERK VERRUIMING. De kinderbijslag, die vanaf 1 Januari a.s. zal worden uitbetaald, zal ook aan de arbeiders, geplaatst bij de werkverruiming, worden be taald, uiteraard voorzoover zij op 1 October j.l. meer dan 2 kinderen beneden 15 jaar hadden. Volgens be slissing van het wnd. hoofd van het departement van sociale zaken zuller. de gemeenten de hiervoor verschul digde premie van 1 van het totale werkverschaffingsloon in aanmerking mogen brengen voor subsidie uit het werkloosheidssubsidiefonds. In ver band hiermede is de schaal, volgens welke de sociale lasten in rekening worden gebracht, herzien. De ge meenten zullen voor sociale lasten vanaf 1 Januari a.s. voor subsidie in aanmerking mogen brengen een per centage van het werkverschaffings loon, varieerend van 8 tot 5 yj bij een basisuurloon van 20 tot 45 ct. EEN NIEUW GEMAAL IN DEN ZIJPE EN HAZEPOLDER. Wij vernemen, dat in den pol der Q, een onderafdeeling van het waterschap „Zijpe en Hazepolder", een vijzelgemaal zal worden opge richt onder leiding van den heer Mocjes te Oudorp. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS EN PRENTKAARTEN „VOOR HET KIND". Het comité voor de kinderzegels te Alkmaar e.o. vestigt de aandacht der koopers van mapjes kinderkaar ten op de daaraan verbonden prijs vraag met zeer aantrekkelijke prij- zijn. Iedere prentbriefkaart van het mapje geeft een karakteristiek land schap uit een der deelen van ons land, die op het in ieder mapje bij-, gevoegde kaartje van Nederland ii. rood zijn aangegeven. Het i's voor de jeugd en zeker niet minder voor de ouderen een aardig en nuttig werkje om uit te knobbelen, in welke deelen van het land Edz. Koning zijn landschappen neeft geschilderd. Deelnemers, die hun oplossingen gefrankeerd met een kinderpostzegel van 5 (8) ct. inzenden, dingen mede naar de traaie prijzen, bestaande uit rijwie len, radiotoestellep, enz. De mapjes prentkaarten zijn ver krijgbaar aan den stand in de hall van het postkantoor, welke dagelijks is geopend van 104.30 uur. GOEDE HOUDING EN GEDRAG VAN SPOORWEGPERSONEEL. Ter aankweeking van goede hou ding en gedrag onder haar perso neel hebben de Nederl. Spoorwegen een origineel rondschrijven gericht aan alle trein- en stationspersoneel, n.l. het boekje „zóó hoort het," waarin in dichtvorm de reeds eer der in proza gegeven voorschriften zijn herhaald. Natuurlijk zijn die vermaningen niet noodig voor allen, ook de Directie weet dat: Och, ook wij achten 't niet noodig voor wel negen van de tien. Maardie ééne, ach! die ééne, juist die ééne, d i e verknoeit den goeden naam van al de andren, die in jaren is gegroeid! Het boekske eindigt met een wensch, dien ieder kan onder schrijven: Moge eens een spreekwoord groeien, klinken heel ons landje door, 'n eerlijk, zelf-verdiende slagzin: „Zoo beleefd als aan het spoor!" Een aantal toepasselijke teeke- nir.gen van Bernard Wessels zijn tusschen den tekst opgenomen. De opdracht van den chef van den lijndienst, den heer W. R. Blankert, tot uitgave van dit drukwerkje is door de afd. „pers en publiciteit" der Spoorwegen op aantrekkelijke wijze uitgevoerd. COVOTO. Men verzoekt ons er op te wijzen, dat de voorstelling van Covoto pre cies half acht aanvangt. OOK IN BERGEN EEN CENTRALE KEUKEN? Naar wij vernemen, hebben B. en W. van Bergen zich tot de directie van de N.V. Hoogenstraaten te Alk maar gewend om, evenals voor Alk maar, ook voor Bergen een centrale keuken in te richten. De directie beeft zich daartoe principieel bereid verklaard. Het wachten is echter op de beslissing, welke ten aanzien van Alkmaar genomen zal worden. Over den prijs en de samenstelling van de menu's is er nog eenig ver schil, doch verwacht kan worden, dat hierover overeenstemming wordt verkregen. Zooals wij reeds mededeelden, is de centrale in den Haag voornemens in 50 plaatsen in ons land centrale keukens in te richten. Onder deze 50 gemeenten behoort ook Alkmaar. De proefkei.ken te Rotterdam vol doet en verwacht wordt, dat begin Januari de centrale keuken in Alk maar in werking zal treden. Bioscopen. City-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Tango Notturno (rom.-dram hoofdrollen Poja Negri en Albrecht Schönhals. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, 7 uur, hoofdnum-' mer Hallo Janine (muziek en dans film); hoofdrollen Marika Rökk en Johan Heesters. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theater, 7.15 uur, hoofd nummer Ave Maria (rom.-dram.); hoofdrollen Benjamino Gigli en Kathe von Nagy. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Donderdag geen voorstelling. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Circusklanten (hum hoofd rollen Watt en Half Watt, Hans Mo- ser en Leo Slezak. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Fostgiro-nos. van de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland, Den Haag, no. 5553. Als Bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasvereeniging N.V., Am sterdam no. 877. Stort op 5553 of 877, Ge brengt geluk in veler leven! OMZET NOOKDERMAKKT- BOND. De omzet aan de veiling van den Noordermarktbond te Noordschar- woude bedroeg over de maand November 149.328,80 tegen 103.807,46 in dezelfde maand van het vorige jaar. DE RESTAURATIE VAN BERGENS KERKRUINE. Reeds eerder deelden wij mede, dat de Kerkruïne in Bergen met steun van 's Rijks Monumenten zorg, de- gemeente en heb kerkbe stuur gerestaureerd zal worden. Deze restauratie is reeds jaren noodzakelijk gebleken. Rijks Mo numentenzorg eischte evenwel een belangrijke bijdrage van het kerk bestuur, dat reeds vóór zes jaar de westelijke muren van de kerk, waarin de dienst wordt gehouden, had gerestaureerd en daardoor over geen verdere fond sen beschikte. Tenslotte werd ge noegen genomen met een bijdrage van het kerkbestuur groot 300 en kon men eindelijk vóór eenige weken met de restauratie van de Ruïne een aanvang maken. Hoe noodzakelijk dit was, bleek wel, toen men de fundeering voor 't on dergedeelte van de eerste aarden bovenlaag bevrijdde. De stevige wortels van het klimop, dat voor enkele jaren van de muren was weggenomen, hadden dermate de specie aangetast, dat op vele plaat sen inhammen ontstonden ter diepte van 'n 30 c.M. en ter hoogte van 'n 40 c.M., waardoor de mu ren dreigden in te storten. Deze gaten worden nu dichtgemetseld, terwijl ook de ingekankerde raam- dorpels worden hersteld en vroe gere onoordeelkundige herstellin gen ongedaan worden gemaakt. Wij hebben er reeds herhaalde lijk, aan de hand van een studie van den vroegeren Alkmaarschen archivaris, den heer Bruinvis, op gewezen, dat ten onrechte de le gende leeft, dat de vroegere groote parochiekerk ten tijde van het be leg van Alkmaar door de troepen van Sonoy, die de abdij en het kasteel van Egmond verwoestten, werd verbrand en dat de kerk in 1799 in den strijd tusschen de En- gelschen en Russen tegen de Ne derlanders, Duitschers en Fran- schen tot een ruïne werd gemaakt. Nu „De Telegraaf" van gister avond, nog wel in een interview met jhr. dr. E. C. M. van Nispen tot Sevenaer, van Rijks Monumenten zorg en den architect van de restauratie, den heer M. Onnes, deze legende opnieuw naar voren brengt, achten wij het noodig me de te deelen, dat de bovengenoem de studie, alsmede die van me vrouw van ReenenVölter in haar werkje „Bergen in Woord en Beeld" heeft vastgesteld, dat de kerk in 1574 door brand werd ver woest, welke brand vermoedelijk ontstond, doordat van hun have en goed beroofde inwoners in de kerk huisvesting hadden gezocht en daarin op onvoorzichtige wijze hadden gestookt. In het „Telegraaf "-interview komen trouwens meer onjuisthe den voor. Zoo wordt daarin mel ding gemaakt, dat de restauratie geschiedt met steenen uit opge graven fundamenten. Dit is niet het geval, doch had vóór zes jaar plaats met de restauratie van den westelijken kerkmuur, waarvoor de fundamenten van den westelij- kén muur van de oorspronkelijke kerk werden opgegraven. Thans geschiedt de restauratie met aan gevoerde oude steenen. Voorts laat het interview den heer Onnes ver tellen, dat men voor de restauratie grooten steun ondervindt van den gemeente-architect, den heer El bers; dit moet zijn den heer Rog geveen. Het dagelijksch opzicht is in handen van den architect Eibers. De heer Onnes deelt voorts me-r de, dat in het koor (het deel van de kerk dat thans voor den pro- testantschen eeredienst wordt ge bruikt) nog prachtige oude gewel ven zitten, thans door een nieuw aangebracht gewelf verborgen. Ook dit is onjuist. Het nieuwe gewelf verbergt slechts de dakspanten. Wel is er een oud gewelf in de consistoriekamer, die echter van 1592 dateert. Tot onze voldoening kunnen wij mededeelen, dat thans bij den president-kerkvoogd, den heer Besse, van een inwoner een gift van 200 is ingekomen voor het opknappen van de consistorie kamer. Met den heer Onnes hopen ook wij, dat voor de noodige restaura tie meer geld beschikbaar komt. Met 4500 valt miet veel te be reiken. ZIJPE. H. Dignum. - Na een lang durige ziekte is alhier overleden de heer H. Dignum. De heer Dig num, die een ouderdom van 57 jaar bereikte, was in Zijpe een popu laire figuur. Hij was sinds 1927 lid van den raad en hoofdingeland van het waterschap Zijpe en Haze polder. Bovendien had hij zitting in vele commissies. Met den heer Dignum is iemand heengegaan, die door velen noode zal worden gemist. Als zijn opvol ger in den gemeenteraad komt in aanmerking de heer C. Comman deur te 't Zand. HEILOO. St. Nicolaas in het Brunogebouw. - Alvorens de goede Sint naar Spanje vertrok, heeft hij met twee zwarte knechts Zondagmiddag een bezoek gebracht aan het Brunoge bouw, waar de jeugdvereenigingen bijeen waren. Hoewel Sint ver klaarde, dat de geschenken niet groot meer waren, heeft hij tot tweemaal voor verschillende groepen geschenken uitgedeeld. Ook werden door Broeders uit de Willibrordus-stichting, een serie films vertoond, welke in den smaak vielen. KOEDIJK. Oudercommissie. - In verband met de verduisteringsmoeilijk heden werd de ouderbijeenkomst van de openbare school thans 'Zondagmorgen gehouden in een lokaal der school. Aanwezig waren 35 ouders, alsmede de bur gemeester en mevr. Pesman en de .•ommissie van toezicht. Na opening werd gezongen door la 3e, 4e en 5e klasse onder leiding van den heer Schut. Er werd zeer aandachtig geluisterd. Het gegevehe klonk bijzonder zuiver en bewees, dat onderwijs op dit gebied zeer goed is. Hierna hield de heer Stuffers een inleiding over het onderwerp: „Is de klassegeest veranderd?" De con clusie was, dat er vooruitgang is zoowel bij onderwijzers als leer lingen. De heer Stein, aftredend be stuurslid, werd door den voorzitter hartelijk bedankt voor hetgeen hij als lid en secretaris der oudercom missie had gedaan. In zijn plaats werd gekozen de heer Middelbeek. De heer Zwetsman vroeg nog of, nu de school om 9.45 aanvangt, de middagrust niet verzet kon worden tot 12.45. Het hoofd der schooi vreesde, dat bij verandering de middagschooltijd in het gedrang zal komen. Voor enkelen, die nu later beginnen met hun arbeid, geeft de toestand van nu misschien moeilijkheden, maar als men ging veranderen, zouden er weer ande ren zijn, die hinder ondervonden. DE MELKBOER TE WARDER. In de gemeente Warder moet een nieuwe functie ingesteld worden. Sinds jaar en dag bestaat er in het dorp, dat hoofdzakelijk van de vee houderij leeft, niet de functie van melkboer, maar heeft iedere dorpe ling zijn melk rechtstreeks van den boer. Nu mag dat niet meer ende Warder burgers mopperen, want de aanstelling van een melkboer brengt verhooging van den melkprijs mee. Daarom wordt er bij de autoriteiten op aangedrongen om ontheffing van de verplichting van een melkboer in het dorp te krijgen. PREEKBEURTEN. Woensdagavond 8 uur zal ds. Bloemhoff in het Witte Kerkje te Keiloo een Kerstwijding houden. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. Bekendmaking. De Directeur van het Gemeente lijk Bureau voor Sociale Zaken deelt aan belanghebbenden mede, dat ge durende het tijdvak van Woensdag 11 Dec. tot en met Dinsdag 17 Dec. 1940 de volgende kleuren bonnen geldig zijn: Margarinebonnen rose kleur; Vetbonnen oranje kleur. De Directeur voornoemd, ED. v. d. HEUVEL. AANKOMST VAN HITLER IN BERLIJNSCHE WAPENFABRIEK. Berlijn, 10 Dec. (D.N.B.) De Führer en opperbevelhebber van de Duitsche weermacht heeft heden middag in de Montagehal van een Berlijnsche wapenfabriek de Duit sche arbeiders toegesproken. Behal ve door de bedrijfsleiding en het personeel van de fabriek, werd de bijeenkomst bijgewoond door gene- raal-veldmaarschalk Keitel, chef van het opperbevel van de weermacht, den leider van het Duitsche arbeids front, dr. Ley, en den rijksminister voor bewapening en munitie, dr. Todt. Nadat de Berlijnsche gouwleider. rijksminister dr. Göbbels, de verga dering geopend had, richtte de Führer en opperbevelhebber van de Duitsche weermacht zich tot de Duitsche arbeiders in een groote re devoering, welke met ongekende geestdrift werd aangehoord. Berlijn, 10 Dec. (D.N.B.) Even voor twaalf uur kwam de Führer voor de vergaderzaal van de Ber lijnsche wapenfabriek aan, waar de „Betriebsobmann" aan den Füihrer meldde, dat het personeel stond aan getreden. De Führer werd verwel komd door den chef van het opper bevel van de weermacht, generaal- veldmaarschalk Keitel, den rijksor- ganisatieleider, dr. Ley, rijksminister dr. Todt en den bedrijfsleider van de fabriek. Toen de Führer de hal betrad, steeg er een onbeschrijfelijk gejuich op, dat herhaald en nog ver sterkt werd toen de Führer op het spreekgestoelte zichtbaar werd. De rede van Hitier. (Officieuze lezing.) Duitsche volksgenooten, Duitsche arbeiders. Ik spreek thans zeer zelden, in de eerste plaats omdat ik weinig tijd heb om te spreken en in de tweede plaats omdat ik thans meen, dat het juister is te handelen dan te spreken. Wij bevinden ons midden in een conflict waarbij meer op het spel staat dan de overwinning van het eene of het andere land. Het is werkelijk de strijd van twee werel den tegen elkaar. Ik wil probeeren om u,heel in het kort, voor zoover de tijd het toelaat, een inzicht te geven in^ de diepere beweegreden van dit conflict. Ik wil daarbij mijn beschouwingen beperken tot West-Europa. De vol keren, waar het hier in de eerste plaats omgaat, Duitschers, Engel- schen, Italianen en Franschen, vor men de kernen der landen, die tegen elkander in den oorlog stonden. Wanneer ik nu de grondslagen van het leven dezer menschen met elkaar vergelijk, treedt het volgende feit aan het licht: 46 millioen Engelschen beheerchen en regeeren een geza menlijk complex van 40 millioen vierkante kilometer van deze wereld. 37 millioen Franschen beheerschen en regeeren een complex van 10 mil lioen vierkante kilometer. 45 millioen Italianen bezitten aan nuttig gebied een oppervlakte grond van nauwe lijks een half millioen vierkante kilo meter. 85 millioen Duitschers hebben als levensbasis nauwelijks 600.000 vierkante kilometer en dan nog dank zij ons ingrijpen. Dit beteeken', dat aan 85 millioen Duitschers 600.000 vierkante kilometer ter beschikking staan, waarop zij moeten leven en aan 46 millioen Engelschen 40 mil lioen vierkante kilometer. Deze aar de is echter niet door de voorzienig heid of door den lieven God zoo verdeeld. Deze verdeeling hebben de menschen zelf zoo ingericht en dit is eigenlijk geschied in de laatste 300 jaar, dus in den tijd, waarin ons Duitsche volk inwendig machteloos en verdeeld was. Na afloop van den dertigjarigen oorlog werd Duitsch- land krachtens het verdrag van Münster in honderden kleine staat jes gesplitst en heeft ons volk zijn geheele kracht uitsluitend in het bin nenland verbruikt, en in dien tijd de rest van de wereld verdeeld. Niet door verdragen of overeenkomsten, maar uitsluitend door geweld heeft Engeland toen zijn reusachtig impe rium bijeengeharkt. Het tweede volk, dat bij deze verdeeling tekort ge schoten is het Italiaansche heeft hetzelfde lot ondergaan als wij. Ook het Italiaansche volk heeft zijn geheele kracht verbruikt in den onderlingen strijd, en heeft zijn na tuurlijke positie in de Middelland- sche zee niet alleen weten te vér- krijgen, doch zelfs niet weten te be houden. Zoo zijn' deze beide krach tige volken in een wanverhouding geraakt. Nu zou men hier tegen in kunnen brengen: is dat wel van be slissende beteekenis? De mensch leeft niet van theoriën en van phra- sen, niet van verklaringen, en ook niet van wereldbeschouwingen. Hij leeft van datgene, wat hij uit zijn grond door zijn arbeid, aan levens middelen en ook aan grondstoffen kan winnen. Dat kan hij verwerken, dat kan hij eten. Wanneer zijn eigen levens basis hem te weinig biedt, dan wordt zijn leven een armelijk bestaan. De eerste voorwaarde voor de bestaan de spanningen is dus in het feit ge legen, dat deze wereld onrechtvaar dig verdeeld is.- Het moet een na tuurlijke ontwikkeling genoemd worden, dat in het groote leven der volken de dingen zich precies zoo ontwikkelen, als in die volken zelf. Evenals in de volken zelf de te groote spanningen tusschen rijk en arm moeten worden gebalanceerd, zoo kan ook in het leven der vol ken niet de een alles opeischen en voor den ander niets overlaten. We hebben maar fijn een lekkere kaas in huis: een groote volvette kaas van een tientje. Die Jieerlijk- heid ligt al van vóór 10 Mei in on zen kelder en toen was hamsteren nog niet in strijd met de naastelief de; ze kunnen ons dus niets maken. Anders zouden we dat trouwens niet zoo ronduit gezegd hebben, want we laten ons niet graag de kaas van ons brood eten. Onze kaas is als een stuk zon in huis, waar een milddadigen invloed van uitgaat. Toen we in de krant lazen, dat we de kaas nog maar bons-bons-gewijze konden inslaan, zijn we naar onzen kelder gegaan om ons te koesteren in de stralen van onzen volvetter. We hebben ge zegd: dat onsje kaas van de bon gaan we halen en oppeuzelen, maar dit gevaarte van voeding en lekker nij bewaren we voor later. We voe len ons een heele kaaskooper met ons kostelijk bezit. Twee jaar kunnen we deze kaas bewaren, heeft de kaasboer ons ver zekerd. Ze zal twee jaar bewaard blijven, want als we deze kaas zou den aansnijden, zouden we met elk plakje een stukje van ons meer- waardigheidsgevoel oppeuzelen: we zouden dra gaan 'behooren tot de groote massa der kaasloozen, die met een onsje in de week (de korst jes meegewogen) moeten rondschar relen. En van een dergelijke kaas matigheid hebben we geen kaas ge geten. Een kaas in huis te hebben is niet hetzelfde als een pot met kalkeieren. Als die eieren eenmaal solied inge metseld zijn, is er geen omkijken meer naar, maar een kaas heeft toe zicht om verzorging noodig: ze mag niet te warm en niet te vochtig wor den, want ze heeft neigingen om te zweeten of te schimmelen - aldus de explicatie van onzen kaasboer, 't Geeft wel niet zooveel last en wasch als een baby, maar een kaas moet ook van tijd tot tijd van de eene zijde op de andere gelegd worden en van eventueele onzuiverheden wor den bevrijd. Dus dalen we eenige malen per week af naar ons parti culier caseïne-zonnetje om te voor komen, dat de tands des verderfs aan ons kostelijk bezit zou gaan knabbelen. Zoo lang we onze kaas nog heb ben, gevoelen we ons nog in het landje van melk en honing, dat het landje van de kaaskoppen is. Wat een voorrecht is het eigenlijk een kaas- en broodvolk te zijn! OPGAVE AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Bijkantoor Alkmaar. van Dinsdag 10 December 1940 STAATSLEEN1NGEN, Vor. k. 4 Nederland 1940 il 96%, 3—3H "A Nederl. 1938 85% 3 Ned.-Indië 1937. 831/4 5)4 Duitschl. m. verkl. BANK-INSTELLINGEN Amsterd. Bank .1195/a Handel Mij. Cert. v. 250123 Koloniale Bank. .192% Ned. lnd. Handelsbank J35 (ND. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Nederl. Ford. Lever Bros Philips Gloeil. Gem. Bezit (ND. OND. BUITENL, Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper .115 83'/. 325 130 21 3I/2 477/8 30% 8*3/< ht 543/8 38'/, North American Rayon. 22%6 Republic Steel 26 Standard Brands 6% Steel comm70% CULTUUR MAATSCH. H. V. A459 Java Cultuur286 Ned. Ind, Suiker Unie 2'4'/2 Verg. Vorstenlanden ,131% PETROLEUM, Dordtsche Petr. 258'/, Kon. P-tr.273 Phillips Oil37 Shell Union 12% HV4 Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber 292% Deli Bat. Rubber ,216 Hessa Rubber ,151 Oostkust166 Rotterdam Tapanoeli 84'/s Serbadjadi 135% Interc. Rubber 57/ie SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn |'5 U JavaChina—Japan lijn '59 U Kon Ned. Stoomboot '53 Scheepvaart Unie 153% TABAKKEN. Deli Batavia201 Oude Deli279 Senembah218'/, AMER. SPOORWEGEN. Atchison lopeka 23 Illinois Central '0% Southern Pacific 1'% Southern Railw. 15 Union Pacific 86'/., Can Pac 57/l6 DER NEDERLANDSCHE BANK, OFFICIEELE VALUTAKOERSEN 10 DECEMBER. (Schriftelijke en tel.-transacties). Valuta's: New-York 1.88 3/16—1.88 9/16; Berlijn 75.2875.43; Brussel 30.11 tot 30.17; Helsinki 3.81—3.82; Stockholm 44.8144.90; Zürich 43.63—43.71. Bankpapier: Berlijn 75.1975.34; New-York 1.86 1/2—1.90 1/4; Brussel 30.08— 30.20; Stockholm 44.7644.94; Zürich 43.59—43.75. plm .2 u, 85% 33%-} 120 122-5 "2 Va 135 113 83% 325 129-30 213 48 30% 84'/s-5 7 547a 38% 21% 25 6% 70% 455 286 2/3 133 269 36 12% 288 216 150 167 135 5% 12!% 156 162-3 1S1-2 203 279 218 23 10'/, 11% 15% 9

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2