Me LHAL OTO EKTE, in en leeken. n boekhandel. U IS :N? ri Zonen edrijf, Glimlachje. De taak van den gemachtigde voor de prijzen. DECEMBER >recies rmonie TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN DINSDAG 10 DECEMBER 1940. b plaatsen ad f 0.90 (alles inie op 12 Dec. uur. ÏTELING g van nuels, Chef toot korte- t e r d a m. geb. f 4.60. nde publi- en leeken, 'oor lijders Leiden, 921. Bakkers Kruideniers Slagers Wasinrich- ngen enz. enz. >WAGENS verbaar IA Tel. 3663 65 rraad strekt nheimers. 15 10 10 sltjes eboontj'es ie re Haring radig. 2171. tstgebitferi RDT ief. larktstraat. jeval) DECEMBER (precies), in i L" aan het van een goed aeubl., tafels, ssoir, electr. haardkachels, 3, eiken cyl. oestel, stof- iij'nen, eiken n aardewerk, d als nieuwe met J.L.O.-. nsdag 11 Dec. ASBROEK, Ier, Alkmaar. m wagens, ti. Tel. 3175. Delft. Neder- materiaal' 1É-) DE STERKE WIND STUWDE IN ROTTERDAM het Maaswater buiten de oevers. Op verschillende kaden werden vaten e. d. door het water meegesleept. De drijvende stukgoederen worden weer opgevischt, fPolygoon) GEBRADEN KIP UIT DE PAN t GESTOLEN. Caféhouder door slanigeest bestolen. Een caféhouder in den Haag had Zaterdag een vette kip gekocht en hij zou hiervan Zondag eens heer lijk met z'n gezin smullen. De kip werd Zondagmiddag dan ook door de vrouw van den café houder volgens de regelen der kunst te vuur gezet en al spoedig verspreidde zich door huis en café een heerlijke geur van gebraad. De stamgasten in het café haal den hun neus eens op en smulden in gedachten reeds mee. Toen het gezin des avonds aan tafel was gezeten en de lekkere igeur nog in huis hing, begaf de vrouw des huizes zich naar de keuken om het gebraad ter tafel te brengert. Wie beschrijft echter haar verbazing en die van de dischge- inooten, toen bleek dat de kip uit de pan was verdwenen, waarin alleen nog het vet was achtergebleven. De caféhouder koesterde onmid dellijk argwaan tegen een van de stamgasten, die nog al lang in het café had vertoefd, zich te goed had gedaan aan een behoorlijk aantal biertjes en tengevolge daarvan waarschijnlijk wel trek had gekre gen in een malsch boutje. Hij deelde zijn vermoeden aan de politie mede, die daarop naar 's mans wo ning aan den de la Reyweg toog. De man ontkende echter de kip te hebben ontvreemd en een huiszoe king alsmede de goede reukorga nen van de politiemannen brachten geen opheldering. Men bekeek de kleeding van den man eens nader en ontdekte aan de binnenzijde van de overjas een groote vetvlek. Dit was echter van croquetten, aldus de cafébezoeker, welke hij den vo- rigen avond had medegebracht. De politie vond hierin echter aanleiding hem mee te nemen naar het hoofd bureau. De pan met kippenvet werd bij den caféhouder gehaald, doch alvorens men wilde overgaan tot een deskundig onderzoek, om zoo doende de samenstelling van het vet te vergelijken, bekende de man de kip te hebben gestolen. In een oogenblik, dat de caféhouder zich even had verwijderd, had de man kans gezien in de keuken door te dringen, de kip te grijpen en onder zijn jas te verbergen. Hij was hier op naar huis gegaan en had de kip alleen opgepeuzeld. De fceenen had hij in het closet gegooid en doorge spoeld. De smulpaap is. daar hij een blanco strafregister had, op vrije voeten gesteld, doch de maaltijd van het caféhoudersgezin was be dorven. Door Hitier onderscheiden. - Het -A.N.P. meldt: De rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied rijksminister Seyss-Inquart heeft gister in tegenwoordigheid van commissaris-generaal Schmidt aan den gezant Bene en aan staatsraad Wohltat het hun door den Führer verleende oorlogskruis van ver dienste tweede klasse uitgereikt. Wat meneer Mulder eenigc dagen vóór St. Ncolaas droomde. HENS DEKKERS ALS JOCKEY. Op de draverijen op „Mere- veld" (Utrecht) debu teerde de bekende bokser Hens Dekkers met zijn paard „Grand Prix" in de vlakke baan ren. Hij wist op den eersten prijs be slag te leggen en won zoo den „Dame en Bleu-prijs". „Grand Prix" ontvangt na zijn fraaie zege de beloo ning van den bokser jockey. (Polygoon) ALVORENS NAAR SPANJE AF TE REIZEN, heeft Sint Nicolaas een bezoek ge bracht aan „Kareol", het herstellingsoord voor militairen te Aerdenhout. Dr. C. s Kroon, directeur-geneesheer van „Kareol", ontvangt de goede gaven uit handen van Sint Nicolaas. Links Ritmeester Pahud de Mortanges, geheel rechts mevrouw Kroon, die de huishoudelijke leiding heeft. (Polygoon) Een interview met mr. Schokker Gisteravond is een radiovraagge sprek gehouden met mr. H. C. Schokker, den gemachtigde voor de prijzen. Op de vraag waaruit de taak van den gemachtigde bestond en of de figuur van gemachtigde voor de prijzen iets geheel nieuws is, ant woordde mr. Schokker: Een centrale politiek op het gebied van de prijzen is voor ons land in zooverre niet nieuw, dat wij reeds sinds 1932 denkt U maar aan de prijzen van onze landbouwproduc ten een centrale regeling van de prijzen kennen. Daarbij ging het evenwel om de bescherming van onze landbouwproducten, die in verband met de internationale marktontwikkeling geen loonend bestaan voor de producenten kon den opbrengen. De verhoudingen zijn nu juist omgekeerd, omdat er thans een goederenschaarschte heerscht, waardoor het gevaar ontstaat, dat de consument in de ver drukking komt. De taak van den algemeen ge machtigde is evenwel niet beperkt tot de prijzen van de landbouwpro ducten. Waar de goederenschaarschte al gemeen is, aldus mr. Schokker, gaat het in belangrijke mate om de be scherming van den consument op elk gebied, zoodat mijn bemoeiingen zich uitstrekken over de prijzen van alle roerende en onroerende goede ren, diensten, huren, pachten, enz. Een billijke prijs. Het doel is tot een billijken prijs te komen, zoowel tegenover den producent als tegenover den ver bruiker. De producent kan onder dfe huidige omstandigheden van den consument niet vergen, dat hij meer dan de trikt noodzakelijke kosten en een bescheiden winst voor het product betaalt en aan den anderen kant zal de consument aan den pro ducent een billijke vergoeding voor zijn product moeten betalen. Het belang hiervan valt direct in het oog wanneer men denkt aan de da- gelijksche levensbehoeften, waar van de consumptie ook voor onze arbeiders onder alle omstandighe den gewaarborgd behoort te zijn. De gemachtigde draagt de ver antwoordelijkheid voor een billijke prijsvorming, en zijn taak strekt zich ook uit over de opsporing en be rechting van verschillende prijs- overtredingen. Zooals men weet bestaat er over het geheele terrein van de prijzen een zoogenaamde prijzenstop. Dit wil zeggen, dat geen hoogere prijzen mogen worden betaald dan op 9 Mei golden. Inderdaad zijn verschillende prijzen sinds 9 Mei verhoogd. De ontwikke- Mr. Schokker (Archief) ling heeft n.l. medegebracht, dat men niet bij den stop van 9 Mei kon blij ven stilstaan. Er heeft zich verder 'n prijspolitiek ontwikkeld. Deze prijspolitiek is vervat in een aantal prijsvoorschriften, die succes sievelijk het geheele terrein der prijzen zullen bestrijken en waar mede de verdere ontwikkeling op dit gebied zal worden gedirigeerd. Loonvorming. Op een vraag in dit verband of mr. Schokker eenige bemoeiing heeft met de loonvorming, daar loonen en prijzen ten nauwste met elkaar ver bonden zijn, antwoordde de gemach tigde: Inderdaad zal de op te bouwen prijzenpolitiek het nauwste ver band moeten houden met de loonvorming, zoodat uiteindelijk een organisch prijs- en loon systeem tot stand kan worden gebracht, waardoor ieder een billijke en redelijke belooning voor zijn prestaties krijgt. Zooals bekend, is voor de loon vorming op 28 November een rege ling tot stand gekomen, het ligt in de bedoeling, dat bij de uitvoering der beide regelingen de nauwste samen werking in acht wordt genomen. Het komt dus hierop neer, dat het aanvankelijke uitgangspunt de prij zenstop was, een soort bevriezing als het ware, welke geleidelijk zal wor den vervangen door van overheids wege vastgestelde prijzen, welke zoo wel met de belangen van den produ cent als van den consument reke ning houden. Mr. Schokker voegde hier evenwel direct aan toe, dat er in dezen tusschentijd allerlei prijs- verhoogingen hebben plaats gehad, welke geen sanctie hebben verkregen. Daarom zal, aldus spr., het tweede deel van mijn taak zijn, dat ik mij zal moeten toeleggen op het voeren van een strijd tegen die elementen onder ons volk, die, gedreven door een misplaatst eigenbelang, nog meenen onder deze voor ons allen zqo moeilijke omstandigheden zich DE CHEF VAN DEN DEENSCHEN GENERALEN STAF BEZOCHT DE ONDER- OFFICIERENSCHOOL IN POTSDAM. De chef van den generalen staf van het Koninklijke Deensche leger, generaal-majoor Goertz, bracht in gezelschap van den nieuwen Deenschen militairen attaché in Berlijn. Oberst Hartz en verscheidene officieren van zijn staf, een bezoek aan de onderofficierenschool in Potsdam. De Deensche gasten woonden de excerceeropleiding en het onderwijs bij. Onze foto toont een les voor de Deensche gasten. Vierde van links bij het venster generaal-imajoor Goertz. (Scherl) ongestraft ten koste van de gemeen schap als geheel te kunnen verrijken Het is mij bekend, hoe nog regelmatig, ondanks de uitge vaardigde verbodsbepalingen, prijs verhoogingen worden door gezet, waarvoor geen vergunning is verleend. In dit verband vestig ik er de aan dacht op, dat verzoeken om prijs- verhooging, die bij de daarvoor aan gewezen overheidsinstanties worden ingediend, steeds aan een nauwkeu rig onderzoek, waarbij met alle be trokken belangen rekening wordt gehouden, worden onderworpen. Diegenen evenwel, die meenen buiten de wettelijke regeling om met dit spel te kunnen voortgaan, kunnen zich ervan overtuigd houden, dat ik in den strijd tegen hun tegen het algemeen belang gerichte praktijken voor de strengste maatregelen niet zal terugdeinzen. De uitbreiding, die ik mij voorstel aan de opsporing van overtredingen der prijsbepalingen te geven, zullen mij in de gelegenheid stellen, allen, die zich op bovenbedoelde wijze jegens ons volk misdragen, en de koopkracht van de arbeidersloonen aantasten, tot betere inzichten te brengen. Ik maak van deze gelegen heid gaarne gebruik om ook de con sumenten op het hart te drukken aan ongemotiveerde prijsopdrijving niet langer hun medewerking te ver- leenen, doch integendeel mij in den strijd hiertegen bij te staan. Zij en vooral ook de huismoeders moeten niet vergeten, dat straks de consu menten ook medewerking moeten verleenen, zelfs al ondervinden zij daarvan ongerief. Het ligt in de bedoeling dat de gemachtigde ook bepaalde bevoegd heden krijgen op het gebied van de berechting. Binnenkort zullen hierover nadere bijzonderheden kunnen worden mee gedeeld. Er zal naar worden ge streefd, dat ook de berechting van de prijsovertredingen in bepaalde op zichten wordt versneld en ver scherpt. Ik hoop, aldus besloot mr. Schokker, dat ik U hiermede een indruk heb gegeven van mijn taak. Ik doe gaarne een beroep op de mede werking van de producenten- en consumenten-luisteraars, mij daarbij te steunen. BESPUITING VRUCHTBOOMEN MET CARBOLINEUM. Bij de thans heerschende schaarsch- te aan grondstoffen is het nog meer dan vroeger noodig, ook met be strijdingsmiddelen tegen planten ziekten zuinig om te gaan. Men moet er zich echter wel re kenschap van geven, dat het toe passen van deze middelen alleen dan zin heeft, als men op een vol doende resultaat kan rekenen. Daarom moet thans bij het bepa len van het percentage, waarin een bestrijdingsmiddel zal worden aan gewend, dit zoo laag worden ge steld, als voor het verkrijgen van zulk een resultaat nog voldoende geacht kan worden, maar moet er daarbij tevens op gewezen worden, dat de toepassing dan rriet groote zorgvuldigheid moet worden uitge voerd en dat deze onder zoo gun stig mogelijke omstandigheden moet geschieden. Voor de bespuiting van vrucht- boomen en andere houtige gewas sen met carbolineum, die zoo uitne mende resultaten voor de bestrij ding van bladluizen en andere in secten oplevert, wordt döor den Plantenziektenkundigen Dienst thans in verband met het hierbovenge- noemde aangeraden een 6 pet. emul sie te gebruiken. Deze is voor het dooden van de bladluis-eieren nog ruim voldoende, maar aangezien er vrijwel steeds ook andere insecten soorten mede gedood moeten wor den, en dit jaar op vele plaatsen blijkbaar veel winfervlinder voor komt, waarvan de eieren aan het bestrijdingsmiddel meer weerstand bieden, moet een 6 pet. emulsie als algemeen noodzakelijk geacht wor den. Daarbij moet dan de bespui ting zelf met zeer veel zorg worden uitgevoerd, zoodat alle takken en takjes flink met de vloeistof be vochtigd worden. Bij perziken in kassen waarbij het uitsluitend om de bestrijding' van bladluizen gaat, kan met een 5 pet. emulsie van vruchtboomcarboli- neum volstaan worden. Het is gewenscht de bespuitingen met carbolineum zoo vroeg moge lijk te doen aanvangen, maar deze uitsluitend bij gunstig, dus droog en niet te winderig weer uit te voe ren. Bij vroege bespuiting houde men echter rekening met de moge lijkheid, dat wintervlinders nog te POSTWISSEL VERVALSCHER GESNAPT. Een jeugdig zakenman in Loos duinen verkeerde den laatsten tijd in geldverlegenheid. Hij had al diverse middelen geprobeerd om aan geld te komen, doch steeds zonder resultaat. Thans paste hij een methode toe, die eveneens niet dc oplossing van dit geldprobleem bracht. Hij ging naar een bijpostkantoor in den Haag en verzond hier aan zijn eigen adres een postwissel ten be drage van 5. Prompt werd deze postwissel Zaterdag jl. bij hem thuis bezorgd en nu deed hij iets wat men van zakenlui meestal niet gewoon is. Hij veranderde de vijf gulden in vijf honderd gulden en ging met de aldus vervalschte postwissel naar het hulppostkantoor in de Emmastraat te Loosduinen, waar hij haar ter verzilvering aanbood. De verval- sching was echter nogal naief ver richt en de postambtenaar bemerkte dan ook onmiddellijk, dat de zaak niet klopte. Hij waarschuwde de politie, die den 24-jarigen „zakenman" ar resteerde en in bewaring heeft ge steld. PAARDENVLEESCH ALS RUNDVLEESCH VERKOCHT. Een Amsterdamsche rechercheur heeft Zaterdag een ossenslager in de Albert Cuypstraat verbaliseerd, om dat de man paardenvleesch als rund- vleesch verkocht. Niet alleen over trad hij hierbij de Warenwet, doch bovendien verkocht hij het vleesch voor een te hoogen prijs. In den loop van den middag is het vleesch door de politie verkocht te gen de juiste prijzen. Deze slager had zich ongeveer een week geleden eveneens aan prijsopdrijving schul dig gemaakt. voorschijn kunnen komen, die hun eieren dan na de bespuitig zouden leggen. Dit moet voorkomen worden door dan alsnog lijmbanden om de stammen te leggen. Voor nadere inlichtingen over de bespuitingen kan men zich wenden' tot den Plantenziektenkundigen Dienst en tot de op verschillende plaatsen werkzaam gestelde ambte naren van dezen Dienst, zoomede tot de heeren Rijkstuinbouwconlu- lenten.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5