DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. VREUGDE ENARBEID OPENINGSCONCERT HITLER SPREEKT TOT DE DUITSCHE ARBEIDERS De verschillen tusschen Duitschland en zijn tegenstanders. op ZONDAG 15 DECEMBER 1940 in Theater „Gulden Vlies" te Alkmaar. HET NEDERLAKDSCH SYMPH9MIE ORKEST m VERDUISTERINGS TIJDEN van 17,27 tot 9.41. op 15,56 onder 5,48 Ongunstige weersgesteldheid belemmerde de luchtactie. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant* wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheeie Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 142e Jaargong, No. 293. Directeurs C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Woensdag 11 December 1940 Wij hebben den vasten wil, een voorbeeldigen, socialen staat op te bouwen. Zooals wij gister reeds in onze stadseditie meldden, is 'Hitier zijn rede begonnen met er op te wijzen, dat het hier een strijd is van twee werelden. Hij wees er op, hoe Enge land en Frankrijk, wat de koloniale gebieden betreft, veel beter bedeeld waren dan Duitschland en Italië en dat deze verdeeling geschied is in den tijd waarin het Duitsche volk inwendig machteloos was. Ook Italië was inwendig verdeeld en kon daardoor zijn natuurlijke posi tie aan de Middellandsche Zee niet verkrijgen. Evenals in de volken zelf de te groote spanningen tusschen rijk en arm moeten worden uitgebalan ceerd, zoo kan ook in het leven der volken niet de een alles opeischen en voor den ander niets overlaten. Tn het vervolg van zijn rede zeide Hitier: Ofwel de een toont zich verstandig en stemt in met een regeling vol gens de beginselen der rechtvaardig heid, ofwel degene die onderdrukt en door het ongeluk achterhaald wordt, neemt op een goeden dag datgene wat hem toekomt. Inwendig was de groote taak, die ik 'mij stelde deze, die vraagstukken door een beroep op het vérstand op te lossen. Het ken merk van elke werkelijk socialis tische ordening is, er voor te zorgen, dat er geen aalmoezen gegeven worden maar dat er rechten geves tigd worden. Het recht om te leven is een recht matige eisch op den grond die alleen het leven geeft Voor dezen, recht- matigen eisch hebben de volken, wanneer onverstand hun betrekkin gen dreigde te verstoren, gestreden, inziende, dat zelfs bloedige offers dan nog beter zijn dan een geleidelijk uitsterven van een volk. De nationale éénwording was noodzakelijk. De nationale éénwording was daarom voor ons een der voorwaar den om de geheeie Duitsche kracht eerst eens opnieuw te ordenen en aan het Duitsche volk te toonen hoe groot zijn kracht eigenlijk was. Deze nationale éénwording meende ik ,tot stand te kunnen brengen door een beroep op het verstand. Men zeide mij: Wij hebben ons klassenbewust zijn. De menschen zijn het product van htm opvoeding en die begint helaas reeds met de geboorte. Elkeen wil in het milieu blijven, waarin hjj door opvoeding gekomen is. Het beslissende is, dat iemand den weg inslaat om dit uit den weg te ruimen. De nationale eenwording van ons volk was de eerste eisch. Geen gevolgen van Versailles meer. Geleidelijk aan is zij werkelijk ge worden. Het tweede programmapunt luidt: Wegneming van den buiten- landschen politieken druk, die ont staan is door Versailles, die tevens ook de nationale eenwording van ons volk verhindert, en verbiedt, dat groote deelen van ons volk zich aan eensluiten en die tevens ons wereld bezit en onze Duitsche koloniën van ons heeft afgenomen. De strijd ging dus tegen Versailles. Dat nu is de eerste oorzaak van het conflict, waarin wij ons thans bevinden. De andere wereld wilde onze inwendige eenwording niet omdat zij wist, dat dan de levenseisch van deze volks massa's werkelijkheid kan worden. Ik heb gezegd, dat de wereld ver schillend verdeeld werd. Amerikaan- sche waarnemers en Engelschen heb ben daarvoor de wonderlijke uit drukking gevonden: Er zijn twee soorten volken, n.l. bezittende en niet-bezittende. Wie niets heeft, krijgt ook niets. Ik ben mijn leven lang de „habenichts" geweest. Voor U ben ik opgekomen en tegenover de wereld treed ik ook weer op als een ver tegenwoordiger van de „habe- nichtse". Ik zal de aanspraken der anderen op datgene, wat zij door ge weld bjj elkaar geroofd hebben nooit erkennen. In geen geval kan ik deze aanspraak laten gelden voor hetgeen Hitier (Archief) men ons heeft afgenomen. In de Engelsch-Fransche wereld bestaat om zoo te zeggen de democratie. Hier legeert inderdaad het kapitaal, d.w.z. een schaar van eenige honderden menschen, die in het bezit zijn van onmetelijke vermogens. Het heet: Wij hebben hier vrijheid en zij bedoelen daarmede vooral vrije economie en onder de vrije economie verstaan zij de vrijheid om vrij te zijn in het verwerven van kapitaal en in het gebruik van kapi taal, vrij van elke staatkundige en tfolksche controle. Tenslotte schaft dit kapitaal zich een pers aan. Maar de bezitter leidt het ge heeie beeld van dit blad. Deze pers moduleert de openbare meening en de door deze pers gemobiliseerde openbare meening wordt weer on derverdeeld in partijen. Gij kent ze, de oude partijen. Het was steeds een en het zelfde. Deze partijen met deze pers vormen de openbare meening. Rijkdom en armoede in Engeland. In deze landen is de nood der groote massa grooter dan ergens anders. Zoo is dit rijke Engeland. Veertien millioen vierkante km. worden door dit land gecontroleerd. Daarvoor moeten b.v. honderd mil lioen koloniale arbeiders in Indië werken op een erbarmelijken levens standaard. Men zou kunnen meenen dat in Engeland dan toch ten minste ieder afzonderlijk deelgenoot zou moeten zijn aan dezen rijkdom. Integendeel. In deze landen is het klasseonderscheid het ergste. Wat beslissend is, is uitsluitend het bestaan van een paar honderd reus achtige kapitalisten, die in het bezit zijn van hun fabrieken, hun aandee- len en die in laatste instantie daar- mede.deze volkeren dirigeeren. De breede massa interesseert het niet in het minst. In deze staten dit blijkt uit hun heele economische structuur heerscht in laatste instantie onder den dekmantel der democratie het egoïsme van een relatief zeer kleine laag. Het is daarom begrijpelijk, wanneer een Engelschman zegt: „Wij willen niet dat onze wereld op een of andere wijze te gronde gaat". Hun imperium wordt door ons in het ge heel niet bedreigd, maar terecht zeg gen zij tot zich zelve: „Wanneer deze gedachten, die in Duitschland popu lair worden, niA worden opgeruimd en uitgeroeid, dan komen zij ook bij ons volk en dat is het gevaarlijke". Bij ons is het kapitaal er voor het bedrijfsleven en het bedrijfsleven is er voor het volk. Al het andere is slechts een middel tot het doel. Wan neer een huishouding er niet in slaagt een volk te voeden, te kleeden enz., dtn is zij slecht, volkomen onver schillig of een paar honderd men schen zeggen: „Voor mij is zij uit stekend, mijn dividenden staan er schitterend voor". Wanneer deze Duitsche methoden om zich heen grijpen en overwinnen, dan houdt dit op. Daarin hebben zij volkomen gelijk. Deze wantoestanden hebben wij» bij ons opgeheven. Het zijn dus twee werelden die tegenover elkander staan. De ande ren hebben gelijk wanneer zij zeg gen: Met deze wereld kunnen wij ens nooit verzoenen. Zij strijden b.v. voor de instandhouding vgn den gouden standaard der valuta. Wij hebben geen goud. Ons goud heeft men ons ontroofd. Toen ik aan de macht kwam was het voor mij geen kwaadheid dat ik mij verwijderde van den gouden stan daard. Er was n.l. geen goud meer aanwezig. Wij hebben een geheel anderen economischen opbouw. Ik heb toen ik aan de macht kwam maar een enkele hoop gehad en daarop bouwde ik: Dat was de flink heid, de bekwaamheid van het Duitsche volk en van den Duitschen arbeider, de intelligentie van onze uitvinders, onze ingenieurs, onze technici en chemici enz. Op de kracht die in onze economie leeft, heb ik gebouwd. De Duitsche arbeidskracht is ons goud en dat is ons kapitaal, en met dit goud versla ik iedere andere macht ter wereld. Onze mark waar voor eerst heelemaal geen goud aan wezig was, is stabiel gebleven, omdat gij, volksgenooten, en uw arbeid er achter staan. Wanneer ik in het open baar acht of negen jaar geleden zou hebben verklaard dat over zes tot zeven jaar het probleem niet meer zal zijn hoe wij de werkloozen aan werk helpen, maar dat dan het pro bleem zou luiden: Waar halen wij de arbeidskrachten vandaan, dan zou men verklaard hebben: Dat is een waanzinnige. Maar dat is thans wer kelijkheid geworden. Alleen arbeid schept nieuwen arbeid, niet geld schept arbeid. Wij hebben de zeven millioen werkloozen ingeschakeld in de economische productie. Nog zes millioen menschen, die een halven tijd werkten, hebben wij tot volledige arbeiders gemaakt.. En dat alles wordt betaald met den rijksmark. Wat wij hier opbouwen is ook een wereld, een wereld van den ge- meenschappelijken arbeid. Maar tevens een wereld van gemeenschap pelijke plichten. Het markensysteem heeft twee kanten. Wij willen echter vermijden, dat van het belangrijkste, dat tot het leven behoort, de een meer heeft dan de ander. Wij hebben thans een staat die economisch en politiek anders is ge organiseerd dan de westelijke demo- cratiën. In dezen staat bepaalt zonder twijfel het volk het bestaan. Ieder, die daarvoor geschikt is, kan de hoogste posten bekleeden. In dezen staat moeten wij de grootste massa in den breedsten om vang in de partij inschakelen, die van onderen begint en millioenen men schen omvat, die millioenen functio narissen heeft, louter menschen uit het volk. En dat wordt naar boven toe opgebouwd. Het is voor de eerste maal in onze eigen Duitsche geschie denis een staat, die principieel alle maatschappelijke vooroordeelen in het bezetten van posten opgeheven heeft. En niet alleen maar in het burgerlijke leven. Ik ben zelf daar voor, het beste document. Ik ben niet eens jurist en ik ben desondanks Uw leider, Wij hebben rijksstadhouders, die vroeger landarbeiders of sloten makers zijn geweest. Duizenden officieren zijn voort gekomen uit de gelederen der sol daten. Wij hebben thans generaals, die 23 jaar geleden nog gewone sol daten waren. Wij bouwen vooral op voor'de toe komst. In onze scholen vinden wij de talentvolle kinderen van onze groote massa, wier ouders het nooit konden betalen dat hun kinderen een hoo- gere studie volgden. Zij zullen eens de hoogste posities bekleeden. Daar staat nu tegenover een an dere wereld .waarin het laatste ideaal toch steeds weer de strijd om het vermogen, om het kapitaal, om het egoïsme van den enkeling is. Wij weten zeer nauwkeurig, dat, wanneer wij in dezen strijd het onderspit delven, dit het einde be- teekent van het Duitsche volk. De andere wereld zegt: Wanneer wij ver liezen, stort ons wereldkapitalistisch gebouw ineen. En daarom begrijp ik ook, dat zij verklaren: Dat willen wij ■onder alle omstandigheden verhinde ren. Het zijn twee werelden. Ik ge loof, dat een der beide werelden breken moet. Wanneer wij zouden breken, zou met ons het Duitsche volk ineen storten. Wanneer de andere wereld breekt, ben ik er van overtuigd, dat de we reld dan pas vrij wordt. Want onze strijd is niet gericht tegen den En gelschman als man, of tegen den Franschman. Ik heb van de overige wereld niets verlangd dan het recht, dat de Duitschers zich aaneen zouden slui ten en ten tweede dat men hun zou teruggeven wat men hun heeft ont nomen. De Duitsche arbeidskracht was voor andere plannen bestemd. Ik wilde de Duitsche arbeids kracht voor andere plannen, ik heb de eerzucht het Duitsche volk rjjk, het Duitsche land schoon te maken. Ik zou willen dat wij de beste en schoonste cultuur bekwamen. De be wapening ontneemt mij slechts de arbeiders. Ik heb voorstellen ge daan om de bewapeningen te beper ken. Men heeft mij uitgelachen. Ik heb voorgesteld, het lucht- wapen in zijn geheel uit den oorlog weg te nemen. Men heeft ook .dat afgewezen. Ik heb voorgesteld het wapen der bommenwerpers te be perken. Men heeft alles afgewezen. Men zeide, dat is het juist, waarme de wij jullie ons regime willen op dringen. Wanneer het dan eenmaal iroodig is, zich te verdedigen, dan verdedig ik mij met een ongebreideld fana tisme. Ik heb geen verantwoorde lijkheid gedragen voor den wereld oorlog. De lieden, die thans in Enge land de leiding hebben zijn dezelf den, die reeds vóór den wereldoor log de ophitsing hadden bedreven, dezelfde Churchill die in den we reldoorlog reeds de gemeenste oor logsopruier was, de zoojuist gestor vene, die toentertijd precies zoo op hitste, en de heele corona, die daar bij behoort. Nu is de strijd gekomen. Ik heb ook hier alles gedaan wat een mensch maar kon doen, bijna tot zelfver nedering toe om hem te vermijden. Maar zij wilden den oorlog en dat hebben ze ook heelemaal niet ver heeld. Sedert zeven jaren verklaar de Chürchil: ,.Ik wil den oorlog". Hij heeft hem nu. Ik verzeker u, dat wannegr deze heeren het doel hadden, den natio- naal-socialistischen staat uit den weg te ruimen, dan zullen zij ditmaal een verrassing beleven en ik geloof, dat deze verrassing reeds begon nen is. Achttien dagen, en de staat, die ons vóór Berlijn in de pan wilde hakken, was uit den weg geruimd. En toen kwam de Britsche overval ten aan zien van Noorwegen. Hitier wees er verder op hoe hij de Engelschen in Noorwegen vóór geweest was. En toen wilden zij nog snéller zijn in het Westen, in Ne derland en België. Dat leidde tot de ontketening van dat offensief, dat velen, jjuisl onder onze oudere man nen, met gespannen bezorgdheid te gemoet zagen. Maar na zes weken werden aan de Kanaalkust onze batterijen opge bouwd en onze steunpunten inge richt. Geen macht ter wereld zal ons tegen onzen wil uit dit gebied kunnen verwijderen. Vergeleken bij de offers van den wereldoorlog, die van thans onver gelijkelijk klein. Dat hebben wij natuurlijk te dan ken aan onze prachtige weermacht, aan onze soldaten, die ontzaggelijke dmgen gepresteerd hebben. Maar de Duitsche soldaat heeft het aan U. arbeiders der wapenindustrie, te danken, dat gij hen de wapens hebt gegeven. Op ieder gebied waren onze wa pens beter. Dat is Uw verdienste. Wij zijn hans gewapend voor ieder geval. Engeland moge doen, wat het wil. Het zal met iedere week groo- tere slagen krijgen en wanneer het ergens op het vasteland vasten voet wil krijgen, dan zullen wij ons aan hen weer voorstellen. En ik hoop, dat wij niets verleerd hebben. Het is te hopen, dat de Engelschen niets hebben vergeten. Den oorlog in de lucht wilde ik niet, maar wij aanvaarden hem, wij brengen hem tot een einde. Het viel den grooten strateeg Churchil in, den onbeperkten lucht oorlog bij nacht te beginnen. Hij is begonnen maar zij hebben zelfs geen enkel bewapeningsbedrijf stilgelegd. Een lievelingsdoel van hem vorm den de lazaretten. Ik heb maanden gewacht, toen kon ik het voor het Duitsche volk niet meer verantwoorden. Mijn eigen volksgenooten te gronde te laten gaan en vreemden te verschoo- nen. Toen moest ook deze oorlog worden gevoerd en hij wordt thans gevoerd. Wanneer het oogenblik van den georganiseerd voor de leden en huisgenooten van vakver- eenigingen, aangesloten bij den Alkmaarschen Bestuurdersbond, 's middags 2 uur o.l.v. Mr. HARM SMEDES behoort tot een der beste orkesten van ons land. Medewerking wordt verleend door liet boilet „XANDA STRADOWSKA". Toegangsprijs f 0.35, garderobe en programma inbegrepen. Kaartverkoop: Alkmaarsche Be stuurdersbond, Roehdalestraat 11; Th. Schouten, Roehdalestraat 33, B. Rakker, Tuinstraat 32. beslissenden strijd zal komen, wordt door ons bepaald. En daarbij bén ik voorzichtig. Het verstand zal zegevieren. Overigens hebben wij allen slechts de hoop, dat eens het oogenblik zal komen, waarop het verstand weer zegeviert en de vrede wordt hersteld. Wat er ook moge gebeuren, Duitschland zal zegevierend uit den strijd te voorschijn komen. Ik weet, dat in dezen geest thans achter mij staat in de eerste plaats de Duitsche weermacht, man voor man, officier voor officier. Al die dwazen, die zich inbeeldden, dat er hier ooit scheuren zouden kunnen ontstaan, hebben vergeten, dat het derde rijk niet meer het tweede is. Precies even aaneengesloten staat thans het Duitsche volk. Wij allen hebben ons hier groote plannen gemaakt, die alle uitgaan naar het e e n e doel den Duitschen volksstaat nu een„ recht op te rich ten. Wij hebben den vasten wil, een socialen staat op tc. bouwen, die een voorbeeld moet zijn en zal zijn op alle gebieden van het leven. Wanneer deze oorlog zal zijn ge ëindigd, moet in Duitschland een groote arbeid beginnen. Dan zal het Duitsche volk ie vervaardiging van kanonnen staken en beginnen met Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 11 December: de werken van den vrede, dan zal dè wereld eerst getoond worden, wie de meester is: het kapitaal of de arbeid. En dan zal uit dezen arbeid dat groote Duitsche rijk ontstaan. De weg van den naamloozen onbe kenden tot den leider van de Duit sche natie was moeilijker, dan de weg van den leider der Duitsche natie tot den vormgever van den lateren vrede. Eens komt de tijd, waarin wij gemeenschappelijk en vol vertrouwen weer zullen worstelen voor dit groote rijk van den vrede, van den arbeid, van de welvaart, van de cultuur, dat wij oprichten willen en dat wij oprichten zullen. Vijandelijke koopvaardijschepen tot zinken gebracht. Het Duitsche weermachts- bericht. Berlijn, 10 Dec. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht deelt mede: Een in overzeesche wateren ope- reerend oorlogsschip, van welks be drijvigheid de resultaten reeds ge deeltelijk bekend zijn gemaakt, heeft de tot zinken gebrachte tonnage van vijandelijke koopvaardijschepen weten te verhoogen tot meer dan 100.000 b.r.t. Een duikboot rappor teert het tot zinken brengen van twee bewapende vijandelijke koop vaardijschepen met tezamen 14.500 b.r.t. Na den reeds gemelden bijzonder succesvollen vergeldingsaanval op Londen in den nacht van 8 op 9 De cember, heeft de bedrijvigheid van het luchtwapen op 9 December en in den nacht van 9 op 10 Decemiber zich wegens de ongunstige weersge steldheid tot bewapende verkennin gen beperkt. In den loop van den nacht van 9 op 10 December wierpen eenige Britsche vliegtuigen in het bezette gebied en in Noord-Duitschland een aantal brisant- en brandbommen uit, die geringe schade aan gebouwen veroorzaakten. De vijand verloor gisteren drie vliegtuigen. Daarvan werden er twee in luchtgevechten en een door de luchtdoelartillerie neergeschoten. Drie eigen vliegtuigen keerden van den grooten aanval naar Londen niet terug. Dover beschoten. Berlijn, 10 Dec. (D.N.B.) Verdra gende batterijen van het Duitsche leger hebben vandaag tegen den avond militaire doelen in het kust gebied van Dover onder doeltref fend vuur genomen. MEER RESERVE-OFFICIEREN ONDER DE WAPENEN IN DE V.S. Washington, 10 Dec. (D.N.B.) Het ministerie van oorlog heeft mede gedeeld, dat voor het midden van het volgende jaar waarschijnlijk nog twintigduizend reserve-officieren onder de wapenen zullen worden geroepen. NIEUWE ZWITSERSCHE BONDSRAAD GEKOZEN. Bern, 10 Dec. (D.N.B.) De Ver- eenigde Bondsvergadering heeft Eduard von Steiger regeeringsraad te Bern, bij eerste stemming met 130 van de 225 uitgebrachte stemmen als opvolger van Minger tot bondsraad gekozen. DE CARNARVON CASTLE VERTROKKEN. Montevideo, 11 Dec. (D.N.B.) De Engelsche hulpkruiser Carnorvon Casle is Dinsdagmiddag 5 uur uit de haven van Montevideo vertrokken, nadat het schip er 72 uur had gele gen om de dringendste herstelwerk zaamheden te ondergaan. JOSJIZAWA NAAR BATAVIA VERTROKKEN. Tokio, 11 Dec. (D.N.B.) De spe ciale afgezant van Japan voor Ned.- Indië, Josjizawa, is vandaag naar Batavia vertrokken, teneinde aldaar de economische besprekingen voort te zetten. Zie verder Buitenland pagina 3 le blad.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1