STAD EN OMGEVING AGENDA DISTRIBUTIE ZONDER BON. EERSTE BLAD 2 m mm Alkmaar, Donderdag. NIEUWE TELEFOONAAN SLUITINGEN. In de maand November zijn de volgende nieuwe telefoonaanslui tingen tot stand gekomen: 2327 M. J. G. van Rossum, Zee weg 96, Heiloo; 2401 Cor Schipper, Kweerenpad 18; 2420 O. P. R. Ele- ma, Kennemerstraatweg 51; 3236 P. J. Brouwer, Kennemerstraatweg A 424; 3536 J. Elsie Gewin, Me- tiusgracht 6; 3961 P. Koger, Scher- merweg 1; 4373 Nat. Kasregisters, Stationsweg 25; 4401 Prov. Comm. uit de Veilingen in Noordholland, Landbouwhuis Kerkplein; 4421 S. A. Kannewasser, Fnidsen 105; 4432 Ew. J. Beemster, Corfstraat 20; 4452 H. v. d. Poll, van Cats- straat 226, Heiloo; 4501 A. Bak ker, Houttil 34; 4532 Winterhulp Nederland, Langestraat 87; 4552 Jan Sijp, Westerweg 741; 4572 P. H. L. Tros, Verdronkenoord 46. 33STE SINT NICOLAASFEEST VAN DEN BOND VAN NED. ONDERWIJZERS. De heer J. Blokker schrijft ons: De commissie heeft gemeend ook aan de leerlingen der hoogste klassen van de openbare lagere scholen het jaarlijksche Sint-Nico- laasfeest te moeten geven, hoewel het met de financiën nog slecht ge steld is. De penningmeester, de heer L. de Waal, Jan v. Scorelkade 14, hoopt echter, dat nog velen hem met een grootere of kleinere gift zullen bedenken. Ook de an dere onderwijzers nemen gaarne giften aan en zorgen dan wel, dat de heer de Waal de bijdrage ont vangt. Zoo ontving de heer Daal der bijv. per brievenbus 2.50. Zaterdag, den 14den December, krijgen de 1.1. van de 5e, de 6e, de 7e en de 8ste klassen een tooneel- voorstelling in de Harmonie. Op gevoerd wordt: „Roderik, de Too- venaar", tooneelstuk in 3 bedrij ven van Fred. Berens. Dezen keer komen echter door de tijdsom standigheden niet de Amsterdam- sche onderwijzers, maar de Haar- lemsche. De zaal wordt om 2 uur geopend. De voorstelling begint om half drie en eindigt te ongeveer vijf uur. De commissie, die met deze too- neelopvoeringen steeds beoogd heeft een steentje bij te dragen tot de aesthetische opvoeding der oudere jeugd, hoopt en vertrouwt, dat de Alkmaarsche kindervienden haar bij voortduring financieel in staat zullen stellen deze mooie en nuttige voorstellingen te blijven geven. CHARLOTTE KöHLER IN FRASQUITA. Onze groote voordrachtskunstena res Charlotte Kohier heeft Dinsdag avond voor de eerste maal het nieu we nummer van haar repertoire voorgedragen, n.l. de Spaansche no velle van Pedro de Alargon: Fras- Cjuita (oorspr. titel De driekante Steek). Haar succes is weer buiten gewoon geweest. Het publiek heeft genoten van de schitterende voor dracht van dit onderwerp, die zoo rijk is aan humor. Het is het volks verhaal van Frasquita, de mooie molenaarsvrouw en haar wederwaar digheden met den verliefden burge meester van het naburige stadje. En nu reeds a.s. Maandag komt Charlotte Köhler met dit nieuwe succes in Alkmaar in het Gulden Vlies. Dit zullen de Alkmaarsche kunstliefhebbers zeker op hoogen prijs stellen. Over de première schreef de Tele graaf o.m.: „Alarcon's El Sombrero de tres picos" is een klein meester werk niet alleen van de Spaansche. maar van de wereldliteratuur; het is zelfs een meesterwerk dat naief, kleu- Tig en vol goeden geest en geestig heid is als een volksverhaal en daar bij zoo beminnelijk en boeiend van intrige als een comedie van Sha kespeare Frasquita is één van Charlotte Köhlers beste voordrachten gevon den". De N.R.Crt. schreef: „Zoo heeft men volop van dit alles genoten en natuurlijk de actrice op zeer hartelijke wijze dank gebracht voor haar verkwikkelijke kunst." Men weet dus, dat Maandagavond iets bijzonders gqboden wordt. DIERENBESCHERMING. Reeds geruimen tijd zwerft een zwarte bouvier met lichtgelen lederen halsband te Alkmaar en Akersloot rond. Het dier is in zeer goede con ditie. Ook een wit-zwart hondje, pl.m. 3 maanden oud, met kort staartje, is zijn baas kwijt. Eigenaars of liefhebbers kunnen zich vervoegen vóór het invallén van de duisternis bij den heer C. Verwer, inspecteur Dierenbescher ming, Baanstraat. GEEN BELANGSTELLING VOOR VOLKSTUINTJES. Wij vernamen, dat van de gelegenheid tot het aanvragen vain een volkstuintje te Schagerbrug zoo weinig gebruik is gemaakt, dat hét zelfs twijfelachtig is ge worden of tot uitgifte van derge- 'ijke tuintjes wordt overgegaan. ONRUST TIJDENS DEN JONGSTEN STORM WEG GESLAGEN. Het duin-eilandje aan Texels Zuidkust verdwenen. Het is haast niet te gelooven, zegt de Texelsche Crt., maar toch is het de volle waarheid: Onrust, naar welks duin velen wel eens een al dan niet geslaagden tocht onderno men hebben, is volkomen wegge spoeld. Dat heeft de krachtige storm van vorige week op z'n geweten. Velen hielden, toen dat heerschap zoo te keer ging, hun hart vast en dachten: „Arme zeelui!" Maar wie zal aan dat „arme Onrust" gedacht hebben? Neen, over die duinknoest maakten we ons geen zorg. Die stond er al ons leven lang, die dreef met eiken storm den spot, die kon een stootje hebben, 't Was trouwens een honderd pet. „natuurkind". Onrust is „vanzelf" ontstaan, Onrust is zon der dat menschenhanden er aan te pas zijn gekomen, ten ondergegaan. De geschiedenis herhaalt zich. Mu- renhooge golven liepen in onafzien bare rijen op dat arme Onrust af. Zoo gaaf was deze hooge zandbol trouwens toch al niet: Onrust is steeds een speelbal geweest van den wind, die er groote stuifgaten blies, terwijl de zee de kanten hier en daar steil afknabbelde. Het met helm be plante duin was daarom door lange rijen dennentakken beschermd; zij hielden het opgejaagde zand vast. Maar wat heeft het geholpen? Onrust stond niet stil! Wist u, dat Onrust langzaam, maar zeker een groote wandeling maakte? Onrust verplaatste zich in Noordoostelijke richting! Een flinke tippelaar kon den afstand De Geul Onrust de laatste jaren in bijkans een half uur afleggen. De laatste jaren. Let wel! Onrust lag namelijk niet meer op dezelfde plek van een kwart eeuw geleden; onder invloed van den heerschenden wind werd het gaandeweg in Noordoostelijke richting voortgestuwd. Het vorige geslacht heeft Onrust nog gekend als een zandplaat, met geringe duin vorming slechts. Naarmat deze af stand van 't eigenlijke Texelsche strand afnam, werden de duinen van Onrust hooger! Het Noordergat, de geul tusschen Texel en Onrust, waar doorheen eenmaal de koopvaar dijschepen hun weg naar de zee zochten en die lang daarna nog door visschersschuiten gebruikt werd, be gon meer en meer te verzanden en in Februari 1902 was het zoover, dat Onrust bij een harden Oostenwind met zeer lagen waterstand tenminste te voet bereikt kon worden. Sedert dien is de zandplaat wel een K.M. verder gerold en van het Noorder- gat is maar weinig overgebleven. Een nieuw Onrust? Onmogelijk is het niet, dat ten zui den van Onrust nog eens een nieuw Noordergat zal ontstaan met een r.ieuw Onrust daar weer achter. Ten Zuiden van wijlen Onrust valt reeds een deel der gronden droog. Lang zamerhand zal die plaat zich waar schijnlijk in de richting van het strand verplaatsen, onderwijl in om vang en hoogte toenemend. Welke invloed de verdwijning van Onrust op de stroomingen van Marsdiep en Texelstroom zal heb ben? De tijd zal het leeren. 't Is geenszins uitgesloten, dat deze stroo mingen in kracht zullen toenemen, nu Onrust den eersten stoot van de Noordzeegolven niet meer ontvangt En wordt deze meening bewaarheid, dan worden den schepen, die hier hun weg kiezen, bij stormweer nog grooter moeilijkheden in den weg gelegd. VERPLICHTE LEVERING VAN KOEIEN EN T.B.C. BESTRIJDING. De leider van den Technischen dienst der vereeniging tot bestrij ding der tuberculose onder het rundvee en van andere veeziekten in Noordholland, de heer H. Vene- ma, schrijft ons: Nu de verplichte levering van runderen aan de N. V. C. een feit is geworden, acht ik mij gedron gen, alle veehouders erop te wijzen, dat er een mogelijkheid is, om van dit voorschrift toch ook nog te pro- fiteeren. De veehouders, die aan gesloten zijn bij de vereeniging tot bestrijding van de tuberculose on der het rundvee en van andere veeziekten in Noordholland, kun nen dit doen, door zooveel moge lijk hun „reageerders" te leveren en degenen, die niet bij deze ver eeniging zijn aangesloten adviseer ik, om alsnog als lid toe te treden, om daarna als zoodanig hun vee op t. b. c. te laten onderzoeken en eveneens de gevonden lijders aan te bieden. Voor stallen met weinig reageerders bestaat zoodoende zelfs gelegenheid om een t. b. e.- vrij beslag te krijgen. De beste wijze om besmettings gevaar te voorkomen is afzonde ring van aan t. b. c. lijdende die ren; welnu de levering als boven bedoeld is de meest volmaakte af zondering. Profiteert van deze ge legenheid, maakt in elk geval den plicht tot levering dienstbaar aan de saneering van Uw veestapel, .waardoor opnieuw de spreuk be waarheid wordt, dat er geen onge luk zoo groot is, of er is een ge lukje bij. INSTALLATIE VAN MR. H. M. FRUIN. Naar wij vernemen zal mr. H. M. Fruin, de nieuwbenoemde president bij de arrondissementsrechtbank te Utrecht, in een bijzondere zitting op Vrijdag 20 December a.s. des mor gens om tien uur worden geïnstal leerd als opvolger van den overleden president, mr. M. E. Havelaar. ARBEID DER VERKEERS POLITIE OVER DE MAAND NOVEMBER 1940. aanrijding met doodelijken afloop 2 autorijden zonder krachtig wer kende remmen 1 autorijden zonder nummerbewijs te kunnen toonen 3 autorijden zonder geluidsinstallatie 1 autorijden zonder vervoersver- gunning 1 autorijden zonder afgeschermde verlichting 3 autorijden zonder inschrijvings- bewijs 1 autorijden en geen stopteeken geven 3 autorijden en maximumsnelheid overschrijden - 2 autorijden waarbij een deel van de lading op den weg valt 1 autorijden zonder aanduidings borden „B"-wegen 1 autorijden zonder spiegel 2 autorijden zonder rijbewijs 3 autorijden zonder leesbaar num mer en letter 1 autorijden en den doorgang voor verkeer van rechts niet vrijlaten 1 autorijden in achterwaartsche richting, zonder zich ervan te overtuigen dat het achteruitrij den kon geschieden 1 auto onverlicht parkeeren 2 auto in andere kleur schilderen zonder vergunning 1 aanhangwagen op massieve ban den rijden zonder inschrüvings- bewijs 1 motorrijden zonder geluiddem pende inrichting 1 wielrijden en geen teeken geven bij richting veranderen 78 wielrijden zonder bel 28 wielrijden zonder wit achterspat. bord 6 wielrijden zonder afgeschermde verlichting 23 wielrijden zonder rijwielbelasting- merk I wielrijden en links houden 6 wielrijden en links langs ver keersheuvel 11 wielrijden en tweede persoon ver voeren 5 wielrijden en veiligheid van het verkeer in gevaar brengen 1 wielrijden en voertuig rechts in halen 1 wielrijden en zich door een auto laten voorttrekken 1 wielrijden en het verkeer van rechts den doorgang niet vrij laten 1 wielrijden en links naast twee andere wielrijders rijden 2 wielrijden in verboden straat 13 wielrijden met te breeden last 1 wielrijden en niet op vordering stoppen 1 rijwiel onbeheerd en niet afgeslo ten laten staan 11 driewielig rijwiel (carrier), zon der rem 5 carrierrijden en links houden 1 oersonen, die zich niet konden identificeeren 43 •woning niet voldoende verduisterd 3 overtreding wet woonwagens en woonschepen 1 overtreding Arbeidswet 1919 1 openbare dronkenschap 2 fruitwocen vaste standrl.innemen zonder vergunning van B. en W. 1 W. 1 Totaal 279 GEVONDEN VOORWERPEN, Aanwezig en te bevragen aan het bureau van politie te Alkmaar, op alle Woens- en Zaterdagen van des v.m. 11 uur, tot des n.m, 1 uur, de volgende voorwerpen, als gevonden gedeponeerd in het tijdvak van 1 December tot 10 December 1940: een gladde gouden ring, étui met photos, diverse heerenhoeden, da meshoed, want, motorhandschoen, portemonnaie met ritssluiting, zwarte dames glacé handschoen, blauwe want, verduisteringskastje net lantaarn, rozenkrans, grijze pet, blauw regenkapje, autosleuteltje, kindertaschje inh. een paar wanten, handbeschermer, rechter heeren handschoen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende personen, de volgende voorwerpen, als gevonden gedepo neerd in hetzelfde tijdvak: portemonnaio inh. bonnen, S. Burgering, K. v. 't Veerstr. 11; arm bandhorloge, S. Planting, Prins Bernhardlaan 12; bruin leeren handschoen, H. Huisman, Kenne- mersingel 24; rijwielbelastingmerk in étui, J. Smit, Taxi Stationsplein; bruin wollen want, T. Bakkum, Zoutstraat 1; kosteloos rijwielbe lastingmerk, Postkantoor; blauwe dameshandschoen, C. Huisman, 2e Tuindwarsstraat 2; bruine jongens- want, J. Raven, Keizerstraat 5; paar doosjes sigaren, M. van Kleef, Lyceumstraat 77; groote schroeven draaier, J. Kramer, Stationsweg 166; dubbele rijwielatasch, Slijde- rink, Achterweg 29a; kosteloos rij wielbelastingmerk, J. Schotsman, v. d. Woudestraat 46; gladde gouden ring, Poorter, Langestraat 71; Lips- eutel, Brugwachtershuisje Frie- sche brug; bankbiljet a 25, H. Veltman, Kanaalkade 10; punten slijper, P. de Groot, Zijdam 7a; zil verbon a 2.50, C. de Groot, Po- Bioscopen. City-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Tango Notturno (rom.-dram hoofdrollen Pola Negri en Albrecht Schönhals. Toegang boven 18 jaar. Victoria-theater, 7 uur, hoofdnum mer Hallo Janine (muziek en dans film); hoofdrollen Marika Rökk en Johan Heesters. Toegang boven 18 jaar. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Circusklanten (hum); hoofd rollen Watt en Half Watt, Hans Mo- ser en Leo Slezak. Toegang voor eiken leeftijd. Donderdag 12 December. 7.30 uur, Harmonie, voor Covoto opvoering van „Familiefeest door de tooneelgroep Het Masker. Postgiro-nos. van de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland, Den Haag, no. 5553. Als Bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasvereeniging N.V., Am sterdam no. 877. Stort op 5553 of 877, Ge brengt geluk in veler leven! derstraat 19; tompouce, J. N. Kop pen, Westerlaantje 2; drie lappen stof en drie dames dassen, E. W. Vet, Langestraat 37; autokussen van een vrachtauto, E. Vlessing, Maclaine Pontstraat 23; parapluie, M. Baars, Gr. Nieuwland 25; porte monnaie, L. Rebergen, 2e Tuindw. straat 1; 3 klosjes garen en een sportkous, J. Smit, Westerhofje E 4; dop van een wagenwiel, A, Mient 10; portemonnaie met inh. Mej. Snel, Snaarmanslaan 77; groote pop, Middelveld, Wildemanstraat i9; donkere deukhoed, P. Miessen, J. v. Scorelkade 28; zakmesje, L. Rebergen, 2e Tuindwarsstraat 13e; gulden, D. Haasbroek, Luttik Ou- aorp 84; 2 paar zwart wollen kou sen en 2 speculaaspoppen, A. de Vos, Westerweg 136; licht grijze heerenhandschoen, M. Schuurman, Roemer Visscherstraat 24; bont ge kleurd kinderhandschoentje, K. v. d Velde, v. d.. Woudestraat 40; rood geruite sjaal, De Gier, Heemraad straat 12; bruine heerenhoed en bruine dameshandschoen, W. Bos, Schermerdijk D 13; zilveren kin- aerarmbandje. Lemmers, Nieuw- poortslaan 162; warmwaterstoof, J. Brouwer, Heilooërdijk 14; grijze heerenhoed, S. Konling, Laat 77; textielkaart, van de Wil, Landstr. 12; zaklantaarn, I. Boerkamp, Ferd. Bolstraat 2; grijs handschoentje, W. Dekker, Kweerenpad 10; rijwielbe lastingmerk, H. Kooyman, Land- straat 72; rechter heerenhand schoen, W. van Hugten, Wildeman straat 44; kosteloos rijwielbelas tingmerk, A. Snijders, Oosterburg straat 5; boodschappentasch, mevr. 'I Fuhrman, Schoutenstraat 4. Indien men wededom in het be zit is van een veiioren voorwerp, dient 'men hiervan ten spoedigste kennis te geven aan het bureau van jolitie te Alkmaar. DE NEDERLANDSCHE UNIE IN NOORDHOLLAND. Men schrijft ons: Het is thans ruim drie maanden geleden, dat met de organisatie van De Nederlandsche Unie in Noord holland een aanvang werd gemaakt. Voor in totaal circa 900.000 zielen moet een groot aantal plaatselijke organisaties tot stand worden ge bracht. Om de propaganda onmid dellijk te kunnen inzetten, werd in de meeste plaatsen van het gewest een plaatselijk propaganda-leider aangesteld. Wanneer éénmaal een groot aantal leden zich had aange meld, werd begonnen met de samen stelling van een plaatselijk comité. Zoo is in een dertigtal plaatsen in Noordholland reeds een plaatselijk comité door het gewestelijk secre tariaat te Haarlem in het leven ge roepen. In voorbereiding zijn nog een 25-tal plaatsen. Voor kleinere plaatsen wordt vol staan met een plaatselijk propaganda leider, zooals deze reeds is aangesteld in elf dorpen. Voorts zijn voor de Haarlemmer meer en voor de Streek districts secretarissen aangesteld, n.l. te Hoofddorp en te Westwoud. De organisatie van De Nederland sche Unie in Noordholland is hier mede zóó ver gevorderd, dat thans pl.m. een half millioen Nederlanders kan worden bereikt. Uniehuizen zijn reeds geopend te Alkmaar, Laren, Castricum, Haarlem, Heemstede, Hilversum, Huizen, Bus- sum en Velsen. Het weekblad „De Unie" vindt in Noordholland grooten aftrek. Terwijl van het eerste nummer 11.500 exem plaren werden verkocht, Is dat aantal voor het laatste nufnmer tot rond 21.000 gestegen. EEN LEZING OVER VINCENT VAN GOGH. Men schrijft ons: Op Maandag 16 December a.s. spreekt voor het natuur- en letter kundig genootschap Solus Nemo 'Satis Sapit, opgericht te Alkmaar In 1782, de heer dr. G. Knuttel, direc teur van het gemeentemuseum te 's-Gravenhage, over den bekenden Nederlandschen schilder Vincent van Gogh. De lezing wordt toege licht met lichtbeelden. Dr. Knuttel zal een beeld geven van dezen door en door Nederland schen kunstenaar, die wel is waar in Frankrijk bij de groote impressionis ten het stimuleerend voorbeeld heeft gevonden voor zijn helder coloriet uit de Fransche periode, maar in den geest van zijn werk (en ook in eigen bewustzijn!) altijd in scherpe tegen stelling tot de Fransche kunst staat. Hij is een van de twee groote over- gangsmeesters tot de 20ste eeuwsche kunst; bij hem wordt meer reso luut en definitiever dan bij een zijner tijdgenooten het schilderij weer gelijkenis, symbool in plaats van weergave. Het ziekelijke en patholo gische maakt zijn verschijning tra gisch (en in veel opzichten heroïsch), maar is ook een uiting van dezelfde evenwichtsverstoring, die hem in .staat stelde zijn geweldig werk in zeer korten tijd te scheppen. Ongetwijfeld zullen zeer velen a.s. Maandag bijeenkomen om over de zen interessanten schilder door een bij uitstek deskundige te hooren spreken. De lezing wordt gehouden in hotel de Nachtegaal, des avonds te 8 uur. Een beperkt aantal introducties voor deze lezing is gratis verkrijg baar bij den secretaris, den heer F. H. Maschhaupt, Wilhelminalaan 25. Men zie de advertentie in dit nummer. ZUIDSCHARWOUDE. De Toekomst. - Woensdagavond vergaderde de tuinbouwver. „De Toekomst" ten lokale van den heer W. Terburg. De heer S. de Boer Kz. opende de vergadering met welkom, met een herdenking van de nagedachtenis van wijlen den heer Jb. Kramer Sr., die zich steeds heeft doen kennen als een werker, strijder en zorger, zoowel voor den tuinbouw als voor andere organisaties. De voorzitter besprak voorts de veranderingen, welke sinds April zijn ingetreden, ook wat betreft den afzet onzer producten. Deze brengen een redelijken prijs op, maar ook is het een voldoening voor de tuinders, dat zij niet meer pro- duceeren voor de mestvaalt of vee voeder. Medegedeeld werd, dat de rijks- tuinbouwconsulent ir. Rietsema eenige praatmiddagen zal houden in de maand Januari, over de middelen om met de weinige kunstmest die beschikbaar is, toch nog zoo goed mogelijke resultaten te verkrijgen. De verwarming der koolschuren met petroleum zal zoo goed als niet mogelijk zijn. De tuinbouwers die nen zich om vaste brandstoffen tot de distributiedienst te wenden. Het aanwenden van wagonpapier werd aanbevolen. Rattengif zal weer bij den secreta ris aangevraagd kunnen worden. Hierna werd de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering van de L.G.C. behandeld, waarin wordt voorgesteld de veiling van de ge meente Broek op Langendijk te koo- pen. De voorzitter gaf een uitvoerige toelichting, van het verloop van de geschiedenis van de veiling, waarvan wij reeds eerder een uitvoerige uit eenzetting hebben opgenomen. De heer P. de G e u s Jz. zeide, dat deze aankoop al veel eerder had moeten gebeuren. Spr. had er be zwaren tegen, dat de burgemeester van Broek ambtshalve voorzitter van het marktbestuur zal zijn. Spr. had liever gehad, dat nu dadelijk een einde aan dezen toestand werd ge maakt. De voorzitter lichtte deze zaak toe. Het is een tijdelijke toestand. Deze voorwaarde is opgenomen, om dat nog niet vaststond, dat de sa menvoeging der Langendijker ge meenten spoedig een feit zou zijn. Het was ons niet om den burgemees ter te doen met wien steeds zeer goed samengewerkt is, maar om de veiling in bezit te krijgen. Na nog eenige besprekingen werd met algemeene stemmen besloten vóór het voorstel te stemmen. Ten aanzien van den ijsboeier zeide de voorzitter, dat de or ganisatie wel goed is, maar de dici- nline is zoek. Het bestuur stelde voor, te bepalen dat iemand die tot 2 wagons producten heeft één man beschikbaar moet stellen; van 24 wagons twee man, van 46 wagons drie man, boven 6 wagons vier man. De heer K. K o s t e lij k stelde voor. de verhoudingen te doen zijn: 9 tot 3, 3 tot 6 en daarboven. Het voorstel van het bestuur werd met groote meerderheid aangeno men. Verder werd bepaald, dat een lid. dat niet aan de verplichtingen vol doet, per man 2.50 berekend zal worden. Wordt deze vergoeding niet betaald, dan wordt het lid geschorst en zal 2 pet. extra veilingkosten be talen. Hierover zal overleg gepleegd worden met den L. T. B. In de rondvraag werd de wen- schelijkheid uitgesproken de velling iets later te doen sluiten. Dit zal overwogen worden. De heer P. de Ruiter Cz. bracht het „zuurkoolpotje" ten sprake. De voorzitter zeide, dat de prov. commissie al een gespecificeerde af rekening heeft gevraagd. Frits was voor de tweede maal in zijn leven jarig. Vanwege de tijden wilden de ouders het feest beperkt houden tot de huiskamer, de choco- laadjes en de nieuwe bal; de twee buurmeisjes, die dagelijks met Frits in den tuin tochtjes maken op de autoped, moesten er buiten blijven, om te voorkomen, dat hun mammie in de beurs zou tasten voor een ca deautje. „Frits, je moet niet tegen Fientje en Joke zeggen, dat je vandaag ja rig bent", zoo werd gepoogd een sa menzwering tot stand te brengen. Maar Frits' morgengroet aan zijn vriendinnetjes was: „Niks zegge, ikke jarig, niks zegge!" Het resultaat was, dat de expeditie door den tuin niet onmiddellijk kon doorgaan, want Fientje en Joke wil den terstond het groote nieuws aan hun mammie gaan rapporteeren. Ze bleven een poosje weg en kwamen toen terug met een zakje van het snoepwinkeltje uit de buurt. Allebei wilden ze hun geschenk persoonlijk en zelfstandig aan den feesteling aanbieden. Een tweege vecht volgde en Frits bleef in zoo verre niet neutraal, dat hij zorgde zijn toekomstig eigendom onbescha digd in zijn bezit te krijgen, waarbij een flinke ruk de feestelijke aanbie ding verving. Dat zijn momenten, waarop het gezag zich moet laten gelden. De pappie van den jarige kwam, zag en overwon „Wie van jullie is de oudste?" ,Jkke, ikke ben vier!" zei Fientje ,jEn jij Joke?" ,Jkke drie". „Dus doen we het zoo", zei toen het gezag, „eerst geef jij de koekjes het zakje bleek de beroemde lange-vingertjes te bevatten aan Frits. Zoo, wat zeg je Frits: dank je wel Fientje!" ■En nu is Joke aan de beurt. Hier heb jij het zakje, geef het maar aan den jarige. Goed, en nu krijgen jul lie er allerdrie een uit. De rest be waren we voor later!" Drie tevre den gezichtjes en dat van pappie straalde van trots over zijn wijs be leid. Fientje evenwel wenschte eenig commentaar te leveren en ten aan zien van die koekjes-uitdelerij: „Wij krijgen strakjes thuis ook lange- vingertjes, want we hebben ze lek ker toch niet allemaal aan Frits ge geven: Mammie heeft er eerst voor mij en Joke ieder drie uit het zakje gedaan, mammie zei zoo, dat is dis tributie zonder bon!" SCHERMERHORN. St.-Nicolaasviering. - Al is door de buitengewone omstandig heden St.-Nicolaas dit jaar niet persoonlijk aan de school geweest, toch zijn de kinderen niet vergeten. Door de zorgen van het bestuur van Volksonderwijs en het onder wijzend personeel zijn de kinderen ruim getracteerd geworden en kregen zij nog een deel versnape- ringemxnee naar huis. OUDKARSFEL. Geslaagd. De heer L. Bakker alhier, eerste ambtenaar ter secre tarie te Nieuwe Niedorp, is geslaagd voor de akte staatsinrichting M. O. Boerenleenbank. - In de verga dering van de coöp. boerenleenbank welke gisteravond in café Jansen werd gehouden, werden, evenals in andere plaatsen is geschied, de wij zigingen van de stauten en het huis houdelijk reglement behandeld. Men verklaarde zich, nadat een paar vragen waren beanwoord met alge meene stemmen vóór de voorgestel de wijzigingen. Medegedeeld werd nog, dat de zit tingsuren in het vervolg zullen zijn Vrijdag van 3 tot 4 uur en van 8 tot 9 uur n.m. Wanneer de leden niet op de zit ting in Januari verschijnen voor de bijschrijving van rente enz., zal een boete van 0.50 worden geheven. Voorts werd er de nadruk op ge legd, dat art. 7 van het huish. regle ment waarin bepaald wordt, dat alle voorschotten, credieten en ga ranties schriftelijk moeten worden aangevraagd en ook weer schifte- liik door den kassier moeten worden bevestigd, met ingang van 1 Jan. a.s. streng gehandhaafd zal worden. NOORDSCHARWOUDE. Boerenleenbank II. - In de ver gadering van de coöp. Boerenleen bank II alhier werden de bekende wijzigingen van statuten en huis houdelijk reglement met algemeene stemmen aangenomen. TIJDSCHRIFTEN. Weekrevue de Prins. „Onze verouderde Staatsloterij" is de titel van een interessante bij drage van J. H. Wijnand, waarmee het jongste nummer van de Week revue De Prins opent. Joh. A. Naeff vertelt aardige bijzonderheden over New York en L. v. S. leidt een nieu we gramofoonrubriek in; „Nieuws van de Platenmarkt". „Een naam die een begrip werd" noemde Gijs van Amstel zijn lezenswaardig his torisch en goed geillustrerd opstel over den 16e-eeuwer Lucas Bols. De specifieke foto-reportages van de Weekrevue zijn ook nu weer de aandacht waard; ditmaal van een bekende manége in de hoofdstad. Verder de gebruikelijke rubrieken en het aardige kinderbijblad „Jeugdland".

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2