P. T. T. - opbrengsten weer bevredigend. Goede October-cijfers. Monstering van paarden De waardebonnen van de W.H.N. TWEEDE BLADALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 12 DECEMBER 1940. DE FRIESCHE MEREN, welke sinds jaren hun hoogstén waterstand hebben be reikt, veroorzaken in geheel Friesland enormen overlast. Geheele dorpen zijn om geven door de watermassa's. Nieuwebrug, een plaatsje tusschen Heerenveen en Akkrum, is geheel omringd door het water van het Tjeukemeer en andere meren. (Polygoon) DE IEPEN IN ARTIS TE AMSTERDAM hebben te lijden van de zoo zeer gevrees de iepziekte. De door deze ziekte aangetaste boomen worden geveld en weggesleept. Voor dit laatste karweitje heeft men de hulp ingeroepen van den grooten olifant, welke met vreugde dit zware werk verricht. (Polygoon) Na de lage opbrengsten over de vorige periode zijn de P. T. T. opbrengsten over October, mede dank zij de recente tariefsverhoo- gingen, vaoor het eerst weder be vredigend: Omschrijving. Opbrengst. Posterijen 3.235.329 Telegrafie 56.160 Telefonie 3.103.884 Postchèque- en Giro dienst 887.238 Totalen Omschrijving. 7.282.611 Meer of minder dan in 1939. Posterijen 321.237 Telegrafie 532.131 Telefonie 292.459 Postchèque- en Giro dienst -f- 132.948 Totalen 214.513 Verwacht mag worden, dat, indien zich geen onvoorziene tegenslag voor doet, de P. T. T.-opbrengsten zich weder ongeveer op het normale niveau zullen blijven bewegen. De jaarcijfers over 1940 zullen echter, naar zich uit de hieronder vermelde cijfers over de periode Januari t/m October laat aflezen, aan den lagen kant blijven: Omschrijving. Opbrengst. Posterijen 26.047.875 Telegrafie 2.524.546 Telefonie 25.706.353 Postchèque- en Giro dienst 8.286.079 Totalen f 62.564.853 Omschrijving. Meer of minder dan in 1939. Posterijen 2.441.262 Telegrafie 1.429.776 Telefonie 370.562 Postchèque- en Giro dienst 1.186.244 Totalen 3.055.356 Voor iedere bezitter verplicht; Het rijksbureau voor de voed selvoorziening in oorlogstijd maakt in aansluiting op hetgeen inzake de voormonstering en monstering van paarden reeds werd medegedeeld, bekend, dat een ieder, die houder of bezit ter van een of meer paarden is, verplicht is, met zijn paarden ter voormonstering of eventueel ook ter monstering te verschijnen. Slechts marechaussee, bereden politie en opbouwdienst zijn van deze verplichting vrijge steld. Vrijstellingen voor het verschijnen op deze voormonstering of monste ring kunnen onder geen enkele om standigheid worden verleend. Ieder, die in het bezit is van een of anders schriftelijke of mondelinge vrijstel ling, wordt er derhalve op gewezen, dat deze vrijstellingen niet van kracht zijn, onverschillig of deze door een Duitsche dan wel door een Nederlandsche instantie zijn ver strekt en dat dus deze vrijstelling hen van de genoemde verplichting niet ontheft. Bij niet verschijnen ter voormon stering of monstering stelt men zich bloot aan strafvervolging, waarbij tot inbeslagneming der paarden kan worden overgegaan. Mr. dr. A. baron Röell herdacht. In de gistermiddag gehouden -ge meenteraadsvergadering te Haarlem heeft de burgemeester, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, het ver scheiden van den commissaris dei provincie, mr. dr. A. baron Röell her dacht, Volledige inschakeling van detailhandel. Het A N.P. meldt: De Winterhulp Nederland heeft het op prijs gesteld, den steun, die uit haar fondsen wordt verleencf, aan de geholpenen te doen toeko men in natura, in den vorm van nut tige goederen dus. Om bij dezen vorm van hulp- verlecning niettemin den detail handel volledig en volwaardig te kunnen inschakelen, heeft de Winterhulp den vorm gekozen van waardebonnen, welke aan de achterzijde op naam van de betreffende gesteunden worden gesteld. De Nederlandsche Middenstands centrale, die uiteraard met den al dus gekozen vorm der hulpverlee ning haar volle instemming kon be tuigen, vestigt er in het bijzonder de aandacht van den winkelstand op, dat de waardebonnen onmiddellijk en tot het volle bedrag te verzilve ren zullen zijn bij het bankwezen, met name ook bij alle kantoren van de Nederlandsche Middenstands- bank. De bonnen kunnen dus voor den aankoop van levensmiddelen, klee ding of brandstof zonder meer door alle winkeliers en kleinhandelaren in betaling worden aangenomen. De waardebons worden uitgegeven in coupures van 0.50, 1 en 2.50. Zij mogen slechts in betaling wor den aangenomen bij levering van levensmiddelen, kleed ing of brand stoffen. Zij dienen voorts tot hun volle waarde door den detailhandelaar in betaling te worden aangenomen. Ge heele of gedeeltelijke inwisseling tegen contant geld mag niet plaats vinden. Acht ton voor onmiddellijke hulp. De Directeur-Generaal der Winter hulp Nederland heeft bepaald, dat voor onmiddellijke hulpverleening gedurende de maand December een bedrag van f 800.000 beschikbaar wordt gesteld. Waar is gebleken, dat vooral veel kinderen bijzondere hulp van noode hebben en de verzorging van hun gezondheid voor de toekomst van ons volk van het grootste belang is, is voorts door hem bepaald, dat deze eerste hulpverieening aan gezinnen met een of meer kinderen ten goede zal komen. Aan de burgemeesters, plaatselij ke directeuren der W. H. N., is op gedragen, in overleg met hun werkgemeenschap, vast te steller, welke gezinnen hiervoor het eerst in aanmerking komen. Een bedrag van 400.000 in waar debons is reeds naar de provinciale directies der W. H. N. verzonden, terwijl nog deze week eenzelfde be drag zal volgen. Tenslotte wordt er nogmaals uit drukkelijk op gewezen, dat de be dragen, welke door de W. H. N. worden uitgekeerd, als extra hulp moeten worden beschouwd en dat deze derhalve nimmer mogen wor den afgetrokken van eenigerlei ondersteuning. PROF. DR. A. G. HONIG f Gisternacht is in den ouderdom van 76 jaar te Kampen overleden prof. dr. A. G. Honig, rustend hoog leeraar aan de Theologische Hooge- school te Kampen. Hij was ook oud predikant der gereformeerde kerk in Zeist. De verdiensten van prof. Honig werden erkend in zijn benoeming tot ridder in de orde van den Nederland- schen leeuw. NIEUWE NEDERLANDSCHE BANKNOTEN. Deze banknoten zijn echter uitsluitend ten behoeve van de „Winterhulp". Zij zullen uitgegeven worden aan hen, die h-ulp van noode zijn. Deze waarde bon dient in alle winkels tegen- de- volle waarde in betaling te worden aangenomen en alleen bij levering van levensmiddelen, kleeding en brandstoffen. Geheele of gedeeltelijke inwisseling tegen contant geld mag niet plaats vinden. De terugbetaling van de waarde der bon vindt plaats uiterlijk 15 Mei 1941 bij alle banken en spaarbanken. Misbruik wordt gestraft. (Schimmelpenningh) Kind onder vrachtauto. - Bij het ingaan der school is Dinsdag te Wijk bij Duurstede het zoontje van de familie van der B. onder een vracht auto geraakt en gedood. ADOLF HITLER TIJDENS ZIJN REDE IN EEN BERLIJNSCHE WAPENFABRIEK. (Telefoto Hoffmann) Inventarisatie veevoeder producten en aantal voedingsmiddelen. Afleveringsverbod van 15—21 December. Het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd maakt be kend, dat er een inventarisatie zal worden gehouden van de meeste veevoederproducten en van een aantal voedingsmiddelen, die op Za terdag 14 December a.s. na afloop der werkzaamheden aanwezig zijn en welke van 15 tot èn met 20 De cember a.s. worden ontvangen. Ten einde de inventarisatie zoo goed mogelijk te doen slagen is bepaald, dat in de periode van 15 tot en met 20 December het vervoeren en afleveren van de onder de inventarisatie vallende producten is verboden. Een uitzondering op dit verbod wordt slechts gemagkt voor partij en, waarvan het vervoer op 14 De cember te 24.00 uur reeds een aan vang had genomen en voor wat be treft de aflevering van kennelijk voor menschelijke consumptie be stemde producten aan den consu ment. Men dient er dus terdege re kening mede te houden, dat in de meeste gevallen het vervoer van veevoederproducten en van sommige voedingsmiddelen in de periode van 15 tot en met 20 December niet ij toeegstaan. Nadere bijzondereheden zullen per officieele publicatie worden be kend gemaakt. BRAND OP DE GRENS VAN TWEE GEMEENTEN. Wie de blussching betalen moet. Op zekeren nacht woedde er brand in een schuur van Van Rossum aan den Oudendam, gelegen op de grens der gemeenten Kamerik en Wilnis. De brandweer van Kamerik rukte uit en bluschte den brand, waarna de gemeente aanspraak maakte op een bijdrage van de ge meente Wilnis in de kosten. Het be stuur dezer gemeente werd daartoe echter niet bereid gevonden. Het vond deze zaak -van te weinig be- teekenis en voerde aan dat Wilnis af en toe kosten moest maker) aan de schoqjïng van een loswal, welke vrijwel alleen door inwoners van Kamerik gebruikt wordt. Bedoeld' diensten wegen wel tegen elkaar cp, meende Wilnis. B. en W. van Kamerik riepen de tusschenkomst in van Gedeputeerde Staten van Utrecht ten einde tot een bevredigende oplossing te ko men, Dit college droeg het geschil weder ter beslissing voor bij den secretaris-generaal van het depar tement van binnenlandsche zaken. Deze heeft thans zijn oordeel te kennen gegeven en meent dat Kame rik naar billijkheid tegénover de ge meente Wilnis aanspraak kan ma ken op vergoeding van een deel der mede ten behoeve van. deze gemen- te gemaakte kosten en dat de al of niet belangrijkheid van deze aangelegenheid geen grond behoort op te leveren om tegenover bedoeld verzoek af wijzend te staan. De aangelegenheid DIEFSTAL EN HELING VAN PARTIJ KOFFIE. Kettinghandel ontdekt. De politie te Arnhem heeft eenige personen gearresteerd, die zich schuldig hebben gemaakt aan' heling van koffie en thee, welke in ver schillende plaatsen in den achter hoek, o.a. te Hummelo en Keppel en omgeving, was gestolen. De .dader iran den diefstal, welke eenige honderden kilo's koffie en thee betrof, werd in den achterhoek door politie en rijksveldwacht ge arresteerd. De man had partijen koffie en thee verkocht aan twee particulieren te Arnhem, die even eens zijn gearresteerd. Zij hebben, zooals uit het onder zoek bleek een kettinghandel opge zet en de van diefstal afkomstige koffie en thee werd door hen ver kocht aan een kruidenier en aan een kleermaker uit Arnhem, die voor de koffie ongeveer drie gulden per pond betaalde en voor de thee nog veel meer. Bovendien is nog een persoon aangehouden, die ook thee, van diefstal afkomstig, had gekocht en weer verkocht. De Arnhemsche po litie heeft in totaal dus vijf perso nen gearresteerd, terwijl de dader van den diefstal eveneens in arrest is gesteld. van den loswal dient op zichzelf e v/orden bezien en gaat buiten dit geschil om. Op grond van een en ander heeft de secretaris-generaal beslist, dat de gemeente Wilnis de helft van de blusschingskosten dient te vergoe den. DIEFSTAL UIT SPOORWAGONS TE AMSTERDAM. 2 arrestaties. Door de Amsterdamsche politie is een achttienjarige jongeman gear resteerd, die bekend heeft zich in de laatste zes maanden te hebben schuldig gemaakt aan verscheidene diefstallen uit spoorwagons, welke op verschillende rangeerterreinen te Amsterdam stonden. Bij deze diefstallen werden o.m. 25 kg. ge smolten vet, 10 bussen tomatensoep, 40 leege apothekersflesschen, een accu, acht flesschen advocaat en 1 vat gezouten spercieboonen buitge maakt. Bovendien heeft hij van een drietal fietsen dertien matten ont vreemd. Voorts heeft de politie een 58-ja- rigen man gearresteerd, die zich uitgaf voor een geldschieter. Deze man wordt thans beschul digd van heling. Hij zou van zijn macht als geldschieter misbruik hebben gemaakt om den jongen tot diefstal aan te zetten. Hij verschafte den jongen ook een haakje en een Icoper, die de knaap gebruiken kon om ergens binnen te komen. De meeste gestolen voorwerpen werden in de woning van den ouderen man aangetroffen, die de goederen kocht waardoor de schuld van den jongen aan hem telkens mfet kleine bedra gen verminderde en bovendien de jongen weer over contanten be schikte. De zaak is eindelijk aan het licht gekomen, doordat de man bij de politie kwam, en zeide, dat de jongen hem geld wilde afpersen en hem dreigde te mishandelen. De po litie heeft bij den man thuis alle gestolen goederen in beslag geno men. Beiden zullen voor den offi cier van justitie worden geleid. Glimlachje. Uw dame, ik bedoel Uw konin gin, staat schaak meneer Jansen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5