DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Bomaanvallen op Birmingham en Sheffield. De strijd in het woestijngebied voortgezet. Engeland en de blokkade. DISTRIBUTIE-NIEUWS Extra rantsoen kaas van 125 gram. VERDUISTERINGS TIJDEN van 17.27 tot 9.45. van 17.27 tot 9.46. op 17.48 onder 8.50 op 18.39 onder 9.44 Brandstoffenbijslag op de kostwinners vergoeding. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door he4 geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. 14 ke Jaargang JNo. 296. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Drie bladen. Zaterdag 14 December 1940 De verwoestingen in Bristol. Het Duitsche weermachts- oericht. Berlijn, 13 December (D. N. B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In den nacht van 11 op 12 De cember vond, zooals reeds gemeld, een grootsche aanval van sterke formaties van het Duitsche lucht- wapen op Birmingham plaats. Hevige ontploffingen in het zuide lijke stadsdeel, treffers op spoor wegemplacementen en fabrieks complexen, een explosie in een gas fabriek met een zwaren brand, alsmede andere talrijke groote, middel- en kleine branden werden waargenomen. In den loop van 12 December waren de aanvallen overdag gericht op Londen en eeni- ge andere doelen in Zuid-Engeland. In de buurt van Harwich aan de Engelsche oostkust gelukte het om een schip van 3000 b. r. t., deel uit makende van een konvooi, met bommen te bestoken. Door voltref fers werd het aan de boeg en het achterschip zoo zwaar beschadigd, dat het als verloren beschouwd moet worden. Een ander koopvaar dijschip werd zwaar getroffen. In den nacht van 12 op 13 De cember ondernamen zeer krachtige formaties Duitsche gevechtsvlieg tuigen een aanval op de zware in dustrie van Sheffield. Met het grootste succes gingen de machines achter elkaar op haar doelen af. Voortgegaan werd met het leggen van mijnen'voor Engelsche havens. Een duikboot van- welker presta ties reeds een gedeeltelijk resultaat is bekend gemaakt, meldt als totaal resultaat het tot zinken brengen .van gezamenlijk 27.000 b. r. t. In den nacht van 12 op 13 Decem ber vloog slechts één Britsch vlieg tuig het gebied van het Duitsche rijk binnen zonder bommen te laten vallen. De gezamenlijke verliezen yan den tegenstander op 12 Decem ber bedroegen vier vliegtuigen, waarvan twee door luchtdoelge schut en twee in luchtgevechten door een verkenningsvliegtuig werden neergeschoten. Vier eigen toestellen zijn niet teruggekeerd. De groote aanval op Sheffield. Berlijn, 13 Dec. (D. N. B.) Vol gens de verklaringen van ooggetui gen overtreft de groote aanval der Duitsche bommenwerpers op Shef field zelfs de actie tegen Coventry in hevigheid. Vele honderden vlieg tuigen hebben aan den aanval deel genomen. Op een afstand van 120 kilometer waren de laaiende bran den te zien. Alle Duitsche toestellen, die boven Sheffield hebben gevlogen, zijn behouden op hun bases terug gekeerd. De verwoestingen te Bristol. Berlijn, 13 Dec. (D. N. B.) De laatste dagen heben Duitsche ver kenningsvliegtuigen door nauwkeu rige waarneming en foto's kunnen vaststellen, dat de verwoestingen fe Bristol, aangericht door de tal rijke branden, welke het gevolg van den grooten Duitschen lucht aanval in den nacht van 6 op 7 December waren, geheel in over eenstemming zijn met het beeld, dat de Duitsche vliegers reeds kort na den aanval van de stad kregen. Deze vliegers hadden geconstateerd, dat vooral de bedrijven, die voor den oorlog en de ravitailleering van belang zijn, zeer zwaar getroffen en voor een deel vernietigd waren. De aan weerszijden van de Avon liggende graanpakhuizen en groote meelfabrieken zijn geheel uitge brand. Een groote gasfabriek werd door verscheidene bommen getrof fen, terwijl een groote houtopslag plaats geheel afgebrand schijnt te zijn. In een aantal andere gebou wencomplexen in dezelfde wijk. waar de belangrijkste bedrijven ge vestigd zijn, is een schade aange richt, welker herstel buitengewoon veel tijd zal vorderen. Ook aan de havenwerken en kaden te Avon- niouth en aan de ..eelfabrieken op de plaats, waar de Avon in het ka naal van Bristol uitmondt, is groo te schade toegebracht. Commentaar op het weer- machtsbericht. Berlijn, 13 December (D.N.B.) Het weermachtbericht maakt melding van verscheidene groote successen, die ook de fraaiste woorden der Engelsche agitatie niet verbloemen kan. De laatste twee op elkander volgende nachten zijn sterke en zeer sterke formaties Duitsche ge vechtsvliegtuigen massaal opgetre den tegen de wapensmidsen in de Midlands. Nadat Birmingham in den nacht van 19 op 20 November voor de laatste maal een vreeselij- ken slag van het Duitsche luchtwa- pen moest incasseeren, is het thans, zcoals reeds gemeld, in den nacht van 11 op 12 December opnieuw zeer zwaar aangevallen. Het effect was ontzaglijk. Het v/eermachtbericht maakt met so bere woorden meldjng van reeksen treffers op de industrieele en spoor weginstallaties der stad en van zware ontploffingen in het zuidelijke aeel der stad. Voorts vloog een gas fabriek in de lucht, waardoor een groote brand ontstond. Als beste be wijs voor het algeheeje succes kon den in aansluiting hierop talrijke groote, middelgroote en kleine baan den waargenomen worden. Gevechien met wisselend succes bij Pogradefsj. Italiaansch weermachts- bericht. Ergens in Italië, 13 Dec. (Stefani.) In zijn weermachtsbericht nr. 189 maakt het Italiaansche hoofdkwar tier het volgende bekend: De hevige strijd tusschen onze troepen die zich met groote dap perheid weren en de gepantserde vijandelijke af deelingen welke zich afspeelt aan de grens van Cyrenaica in de zóne tusschen Solloem en Sidi el Barrani alsmede in het woestijn gebied in het Z.O:, werd ook giste ren voortgezet. Onze jacht- en bom bardementsformaties hebben on danks de zandstormen, welke de si- moen (heete woestijnwind) deed ontstaan, onafgebroken van den och tend tot den avond gevlogen en de vijandelijke eenheden met bommen en machinegeweervuur bestookt. Het gezamenlijke aantal vijandelijke toestellen, die in den strijd zijn neergeschoten vanaf 9 Dec., be draagt 18. Sinds denzelfden dag zijn er van onze machines twaalf niet teruggekeerd. In Oost-Afrika was er bedrijvig heid van onze patrouilles aan de grens van de Soedan met medewer king van onze luchtmacht, die den gemechaniseerden vijandelijken strijdkrachten zware verliezen toe bracht. Een vijandelijk vliegtuig is brandend neergestort. Aan het Grieksche front valt niets belangrijks te vermelden. Kleine aanvallen van plaatselijk karakter zijn afgeslagen. Nieuwe troepen aan het Grieksche front. Belgrado, 13 Dec. (D.N.B.) Vreme meldt uit Monastir, dat de bedrij vigheid aan het front om Pogradetsj Donderdag uiterst gering geweest is. De Italianen zijn erin geslaagd, Woensdag en Donderdag de berg helling boven het dorp Starove, drie km. ten N. van Pogradetsj, weer te bezetten. Eveneens is het hun ge lukt ten Z.W. van Pogradetsj bij het dorp Trebaniye een nieuwe belang rijke positie, die van groot strate gisch belang is, te betrekken. In de zen sector hebben de Italianen nieu we troepen aan het front gebracht. ENGELANDS GEBREK AAN SCHEEPSRUIMTE. Buenos Aires, 13 Dec. (D.N.B.) Het ministerie van landbouw heèft medegedeeld, dat het Engeland door gebrek aan schepen niet mogelijk is, al het vleesch, dat voor het twee de oorlogsjaar gekocht was, af te nemen. Heeft uien het doel opstan den te verwekken? Berlijn, 13 Dec. (D.N.B.) De Deut sche Diplomatisch-Politische Kor- respondenz levert commentaar op het Engelsche besluit tot- voortzet ting van een meedoogenloozen hongeroorlog tegen het geheele Europeesche vasteland. Dat de van verschillende kanten naar voren ge brachte motiveeringen vaak recht streeks tegenover elkaar staan, al dus deze dienst, is van geen belang. Het sprak vanzelf, dat de Britsche propaganda kwaadwillig onderstel de, dat levensmiddelen?» en vooral vet, door de Duitschers in beslag zouden worden genomen, niet in de laatste plaats voor de productie van ontplofbare stoffen. Dat echter met het grootste deel der levensmidde len, b.v. met graan een dergelijke metamorphose met den besten wil ter wereld niet mogelijk is, wordt natuurlijk verzwegen. Anderen, zooals Lothian, gingen uit van het standpunt, dat op zich zelf in de door Duitschland gecon troleerde gebieden genoeg levens middelen voorhanden zijn, voorzoo ver Duitschland voor een juiste ver deeling zou zorgen. Ook deze moti veering is misplaatst, daar de le vensmiddelen van het Duitsche rijk naar gelang van de behoefte der eigen bevolking opgeslagen zijn. De Engelsche minister voor de blokkade. Cross, heeft openlijk ge zegd, dat de blokkade des te men schelijker is, naarmate zij vollediger is. Dat maakt den zin van het Brit sche standpunt volkomen duidelijk, aldus de Korrespondenz. Engeland heeft wederom van het uitbreken., der vijandelijkheden af den honger oorlog toegepast, en bewust ook te gen vróuwen en kinderen. Het acht dien oorlog thans ook aangewezen tegen de bevolking van het bezette gebied, dus tegen zijn vroegere bondgenooten en wel om twee rede nen. Aan den eenen kant schijnt En geland, dat zelf bereid is anderen te laten verhongeren, van Duitschland te verwachten, dat het deze onmen- schelijke schending van het volken recht door eigen offers met goed zou vergelden. Aan den anderen kant echter gelooft het klaarblijkelijk, bij wijze van aanvullende propaganda, door de foltering van den honger de bevolking zoo ver te kunnen bren gen, dat zij in haar nood en wan hoop den bezettingsautoriteiten moeilijkheden veroorzaakt en nieuw bloed voor Engeland vergiet. Dit is dus het ware gezicht der zooge naamde Éritsche humaniteit. Alle volken ter wereld, vriend of vijand, móeten ondergaan, opdat Engeland bij zijn oorlog, als het even kan, geen eigen bloed behoeft te vergieten. DE AMERIKAANS CHE NEUTRALITEITSZONE. Berlijn, 13 Dec. (D.N.B.) Het Duitsche vrachtschip „Idarwald" is op 10 Dec. door zijn eigen beman ning tot zinken gebracht in de* wate ren van middèn-Amerika. De be manning wilde voorkomen, dat het schip door den Britschen kruiser „Diomede" zou worden opgebracht. Volgens berichten uit Havanna heeft dit voorval bij het publiek en in de pers van midden-Amerika veel opzien gebaard. Het vooraan staande Cubaansche blad „El Mun- do" schrijft: „Onverschillig of het Duitsche schip werd opgebracht of tot zinken gebracht, het feit blijft, dat de Amerikaanschs neutraliteits- zóne, en wel de wateren van Argen tinië, Uruquay, Brazilië, de Domin- caansche republiek, Mexico en Cu ba, opnieuw geschonden is". DE „OSLOFJORD" OP EEN MIJN GELOOPEN. Het schip in Britschen dienst. New-York, 13 Dec. (D.N.B.) Be voegde scheepvaartkringen te New- York hebben verklaard, dat het grootste Noorsche koopvaardijschip, de „Oslofjord" twee dagen geleden in de nabijheid van Newcastle op een mijn geloopen en gezonken is. De „Oslofjord", een schip van 18.673 ton, was door Engeland overgeno men en bevond zich, toen de ramp gebeurde, op weg naar Canada. l)e ruggegiaat van elk reclame-plan: DAGBLAD-RECLAME! CRITIEK VAN HET LAGERHUIS OP DE REGEERING. Madrid, 13 Dec. (D. N. B.) Volgens berichten uit Engeland heerscht er onder de leden van het Lagerhuis de grootste be zorgdheid over de toeneming van den Duitschen duikbootoorlog in den Atlantischen Oceaan. De cri- tiek op de regeeringsmaatregelen houdt niet op. Van verschillende kanten wordt verlangd, dat de regeering in een nieuwe geheime bijeenkomst rekenschap over het versagen van de Britsche marine zal afleggen. Churchil heeft zulks tot dusver afgewezen. Echter acht men het niet mogelijk, dat hij on der den druk van de openbare meening nog lang in staat is de verantwoordelijke vakministers te dekken. De aanvallen zijn echter niet alleen op de admiraliteit, maar ook op den minister-president per soonlijk gemunt. Men verwijt hem, dat hij op grond van zijn ervarin gen uit den wereldoorlog al te zeer vertrouwd heeft op het kon vooistelsel, dat Engeland in 1917 gered heeft. Dit stelsel heeft in 1940 echter gefaald. In breede Engelsche kringen is men van oordeel, dat het thans, bij het be gin van den winter, misschien reeds' veel te laat is om nog nieu we maatregelen tegen het. Duitsche offensief op den Atlantischen Oce aan te nemen. ONDER WELKE OMSTANDIG HEDEN HET BELGISCHE LEGER CAPITULEERDE. Geneve, 13 Dec. (D. N. B.) On der het opschrift „een legende die ongedaan gemaakt moet worden, Leopold 3 heeft zijn bondgenooten in Mei 1940 niet verradèn", bevat de Moniteur, die nauw contact onderhoudt met Pierre Laval, een artikel, waarin de omstandighe den der capitulatie van het Belgi sche leger, in tegenstelling tot de destijds door de vroegere regee- 6ing Reynaud afgelegde verklarin gen, in haar ware gedaante ge schilderd worden. De Fransche openbare meening heeft, schrijft het blad, sinds de beweringen van Reynaud den in druk gehad, dat Leopold 3 zijn plichten tegenover hen niet ver vuld heeft, die hij voor zijn land te hulp riep, en dat hij door het vroegtijdig neerleggen van de wa penen in sterke mate tot de defini tieve nederlaag van Frankrijk heeft bijgedragen. Noch de Belgi sche koning, noch het - Belgische leger kunnen echter aangeklaagd worden, hun plichten verwaar loosd te hebben. Met het oog op den militairen toestand, waarin het Belgische leger zich bevond, be stond er destijds blijkbaar 'slechts de keuze tusschen een vreeselijke slachting onder de Belgische sol daten en burgers, hetgeen overi gens het verzet slechts korten tijd had kunnen verlengen, en het door Leopold 3 genomen besluit. Het blad wijst erop, dat koning Leopold den wensch om de wapens neer te leggen aan Frankrijk en Engeland tot uiting heeft gebracht en hen daarvan driemaal op de hoogte heeft gesteld. Ten slotte constateert de Moniteur, dat het dus blijkt, hoezeer het verwijt van Reynaud jegens den Belgischen koning, dat hij de bondgenooten niet- op de hoogte gebracht zou hebben van de critieke positie van het Belgische leger en van de noodzakelijkheid de wapens te strekken, ongegrond is. AARDSCHOREN IN WALES. Berlijn, 13 Dec. (D. N. B.) Naai de Engelsche nieuwsdienst meldt, zijn gisteravond in verscheidene steden en dorpen van Wales kort na 10 uur aardschokken gevoeld, welke 43 seconden aanhielden, en wel in een gebied van Bangor tot Carnarvon. Bijzonderheden hier over zijn nog niet bekend ge maakt,. STALIN EN MOLOTOV STELLEN ZICH CANDIDAAT. Moskou, 13 Dec. (D. N. B.) Naar de bladen melden, hebben Stalin en Molotov zich ermede accoord verklaard, om bij de komende verkiezingen voor de opperste Sovjet in Bessarabië candidaat ge steld te worden. Stalin is in het district Kischenev, Molotov in Seltsk candidaat gesteld. De Leider van den Distributie- dienst ALKMAAR brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat in verband met de a.s. feestdagen, de opplakvellen met bonnen No. 81 voor koffie en thee moeten worden ingeleverd in de week van Maandag 16 December tot en met Vrijdag 20 December 1940, dus n i et in de week van Maandag 23 December tot en met Vrijdag 27 December 1940. De bonnen No. 81, die n a 15 De cember van de consumenten zullen worden ingenomen, dienen te wor de ingeleverd n a afloop van de volgende distributieperiode van koffie en thee. De bepaling, dat niet meer dan 9 bonnen van een vorige periode (in dit geval dus bon No. 81) mogen worden ingeleverd, komt voor dat tijdvak te vervallen. ALKMAAR, 14 December 1940. De Leider voornoemd, H. BAKKER. Op bon 35. Het is mogelijk gebleken naast het rantsoen kaas, dat aangeschaft kan worden tegen afgifte vah de reeds voor het tijdvak van 2 tot en met 29 December a.s. aangewezen bonnen van het algemeen distri butiebonboekje, welke elk recht geven op het koopen van 100 gram kaas, een extra rantsoen kaas be schikbaar te stellen. Gedurende het tijdvak van Maandag 16 tot en met Zondag 29 December a.s. zal de met „35" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht geven op het koopen van 125 gram kaas. De geldigheidsduur van bon „35" eindigt op 29 December a.s., zoodat deze bon na dien datum niét meer gebruikt kan worden. Het ligt in het voornemen voor het tijdvak van 30 De cember tot en met 12 Januari a.s. naast de bonnen ter ver krijging van het gebruikelijke rantsoen van 100 gram weder om een bon aan te wijzen ter verkrijging van een extra rantsoen kaas van 125 gram. De aandacht wordt er op geves tigd, dat in den handel nog een voorraad smeerkaas in verpakkin gen van 125 en 250 gram verkrijg baar- is. Door het aanwijzen van bon „35" voor het koopen van 125 gram kaas, is thans de gelegenheid geopend smeerkaas in deze ver pakkingen te koopen. Voor smeer kaas in verpakkingen van 250 gram dienen vanzelfsprekend twee bonnen „35" te worden afgegeven. De aandacht van detaillisten wordt gevestigd op de in een offi- cieele publicatie vermelde bijzon derheden betreffende het inleveren van bonnen. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond 15 December: Maans op- en ondergang 14 December: 15 December: Volle maan heden 21.28. Door het hoofd van het afwikke lingsbureau is aan de burgemeesters het volgende medegedeeld, hetwelk geldt, zoowel voor hen, die zich nog in militairen dienst bevinden, als voor hen die tot den opbouwdienst behooren. Evenals ten vorigen jare, zal ook over den winter 1940-'41 brandstoffenbijslag op de kost winnersvergoeding worden toe gekend ten aanzien van dienst plichtigen, die ten tijde van hun opkomst steun genoten of in werkverruiming geplaatst wa ren. Hetzelfde geldt ten aanzien van hen, te wier aanzien kostwinners vergoeding is of wordt toegekend, berekend naar het inkomen, hetwelk zij zouden hebben genoten, indien zij in steun waren opgenomen of in werkverruiming zouden zijn ge plaatst, om het even of zij hoofd- of medekostwinner zijn. Deze bijslag, welke over het tijdvak van 27 Oct. 1940 tot en met 29 Maart 1941 kan worden toegekend, bedraagt 1.30 per week, waarin 5 pet. voor duur- tebijslag begrepen is. Zij die het voorschot van 5.75 hebben genoten, moeten dit voor schot terugbetalen door middel van inhouding op het tegoed, dat reeds is ontstaan door de bepaling, dat de bijslag wordt berekend van 27 Oct. 1940 af. Voor zoover het dienstplich tigen geldt, die inmiddels den wei- kei ij ken militairen dienst of den opbouwdienst hebben verla ten, behoeft dit voorschot niet te worden terugbetaald. SCHIP MET JOODSCHE EMIGRANTEN VERGAAN. Vele slachtoffers. Het D. N. B. meldt uit Stamboel: Het onder de vlag van Uruguay varende s.s. Salvador met ongeveer vierhonderd Joodsche emigranten aan boord, is op weg van Bulgarije naar Palestina op de Zee van Mar mora tijdens een zwaren storm ge strand en in stukken geslagen. Tot dusver zijn zeventig lijken, voor het meerendeel van vrouwen en kinde ren, aangespoeld. 120 passagiers worden vermist. FRANSCHE VERGELDINGS- AANVALLEN OP THAILAND. Hanoi, 13 Dec. (Domei). Ge vechtsvliegtuigen van Fransch Indo-China hebben hun vergel- dingsaanvallen op militaire bases van Thailand voortgezet en Woensdagavond drie ton bommen laten vallen op Udorn, nabij Vien tiane. Ook werden door Thailand- sche vliegtuigen aanvallen onder nomen op Nakhon-Phanom tegen over Thakek in Fransch Indo- China aan de Mekongrivier. BELGISCHE KRIJGS GEVANGENEN NAAR HUIS. In gezaghebbende kringen te Ber lijn verwacht men dat voor Kerstmis 20,000 Belgische krijgsgevangenen naar huis gestuurd zullen worden ën de overige 70,000 zoo spoedig moge lijk na Kerstmis. Hierdoor zullen deze mannen vrij komen voor den landbouw. DE HERTOG VAN WINDSOR PER VLIEGTUIG NAAR ROOSEVELT. Uit Miami wordt gemeld: De hertog van Windsor is van hier per vliegtuig vertrokken, ten einde Roosevelt aan boord van den kruiser Tuscaloosa te bezoeken. Hoewel het gebruikelijk is, dat een gouverneur van een vreemd gebied, die een be zoek aan de Ver. Staten brengt, zijn opwachting bij den president maakt heeft deze vlucht van den hertog onder de huidige ongewone omstan digheden groote verrassing gewekt en aanleiding gegeven tot verschil lende speculaties. De adjudant van den hertog verklaarde echter dat hem niet bekend was, dat men den hertog de post van ambassadeur in Washington zou hebben aangeboden. Het blad Miami Herald had n.l. een dergelijk bericht gebracht. In politieke kringen gelooft men niet dat de vlucht van den hertog in eenig verband staat met een vredes voorstel. DE ITALIAANSCHE HANDELS BETREKKINGEN. Rome, 13 Dec. (D. N. B.) De Ita- liaansch-Deensche handelsonderhan delingen hebben, naar van welinge lichte Italiaansche zijde verluidt, geleid tot een nieuwe handelsover eenkomst, die ook voor Albanië geldt. De onderhandelingen met Zweden staan kort voor de voltooiing, die met Bulgarije vorderen goed, terwijl de volgende week onderhandelingen met Slowakije worden begonnen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1