Heffing van enkele nieuwe belastingen. PAM BIJ DE HAANAPEN. Invoering loonbelasting, door werkgever af te houden. Opcenten op winst- en grondbelasting. Bij koopen van nieuwe batterijen de oude inleveren Morfinediefstal ontdekt. TOONEEL TWEED*) BLAD Het Verordeningenblad van gisteren bevat enkele besluiten van den Secretaris-Generaal van het Departement van Financiën nopens heffing van belastingen, waarvan er, vier tot doel hebben de inkomsten van den staat te vermeerderen. Belastingen gaan op 1 Januari in. Van bevoegde zijde ontvangen wij op deze belastingplannen de volgen de toelichting: Aan den eenen kant zijn de uit gaven van den Staat in de tegen woordige omstandigheden aanzien lijk gestegen. Aan den anderen kant vloeien verschillende van zijn bronnen van inkomen (b.v. invoer rechten, motorrijtuigenbelasting) be langrijk minder. Daardoor is de toestand van de schatkist van dien aard ge worden, dat spoedige en zooveel mogelijk afdoende voorzieningen moeten worden getroffen. Wil de overheid haar taak naar behooren kunnen vervullen, dan dienen haar de noodige middelen ter beschikking te staan. Het is niet doenlijk die middelen op andere wijze te verkrijgen dan door belastingverhooging. Voorop dient gesteld, dat uiter aard de tot de Nederlandsche staats- gemeenschap beKoorende personen den verhoogden last gemeenschap pelijk hebben te dragen en dat die last over hen moet worden verdeeld in overeenstemming met een recht vaardige belastingheffing. De belasting nu, die gebaseerd is op het draagkrachtbeginsel is de inkomstenbelasting. Vandaar dat het belangrijkste besluit wel is het besluit op de loonbelasting 1940. Dit besluit is belangrijk in veler lei opzicht. Vooreerst omdat in art. 1 wordt vastgesteld, dat de bestaan de belastingen naar het inkomen (dat zijn dus: de Rijksinkomstenbe lasting met alle opcenten en de gemeentefondsbelasting met alle opcenten) door één enkele inkom stenbelasting zullen worden ver vangen. Verder, omdat die nieuwe inkomstenbelasting van 1 Ja nuari 1941 af van alle werkne mers zal worden geheven door inhouding op het loon. Van pen sioengerechtigden zal de belas ting worden geheven door in houding op het pensioen. Onder het begrip loon valt dus ook het pensioen. Die inhouding op het loon (of kortweg: de loonbelasting) is dus niets anders den een vorm van de algemeene eekele inkom stenbelasting. Zij is, met andere woorden, een voorheffing over de inkomsten, die gedurende het ka lenderjaar 1941 worden genoten. Tegen dubbele betaling. Maar, zal men vragen, er loopen nog aanslagen in de belastingen naar het inkomen over het belastingjaar 1940/41, dus tot 1 Mei 1941. Moet men nu dubbel betalen? Daarin voorziet art. 42 van het besluit: i s in het inkomen waar naar men over het be lastingjaar 1940/41 i s aangeslagen, loon be grepen, dan krjjgt men ontheffing. Hoe die onthef fing precies zal zijn, hangt af van de nadere voorschriften, van den secretaris-generaal van hét Departe ment van Financiën. Intusschen kan dit wel worden aangenomen, dat, voor zoover het inkomen van een belastingplichtige voor het belas tingjaar 1940/41 alleen bestond uit de inkomsten van zijn dienstbetrek king, hij een ontheffing zal krijgen van een derde van den aanslag over dat belastingjaar, omdat hij immers door de inhouding zijn nieuwe in komstenbelasting over 1941 geleide lijk aan voldoet. Ten aanzien van de inkomsten welke niet uit loon voortvloeien, blijft de aanslag 1940/41 onge wijzigd gehandhaafd, zij zaL dus moeten worden betaald. De belasting, welke hierin begrepen voor het tijdvak 1 Januari tot 1 Mei 1941 zal gelden als voorhef fing voor dén eersten aanslag in de nieuwe inkomstenbelasting en zal dus te zijner tijd met dien aanslag worden verrekend. De verdeeling van den druk overeenkomstig het beginsel der rechtvaardigheid is behalve in een progressief tarief hierin ge zocht, dat een ongehuwde meer, ja aanzienlijk meer, betaalt dan een gehuwde en dat in ruime m^te is rekening gehouden met de lasten die op een gezin met kinderen drukken. De belastingplichtigen zijn daar toe ingedeeld in drie groepen. Groep I omvat de ongehuwden die geen kinderaftrek genieten en den leef tijd van 65 jaar nog niet hebben bereikt, groep II de gehuwden die geen kinderaftrek genieten en de ongehuwden die den leeftijd van 65 jaar hebben bereikt, groep III de gehuwden en ongehuwden die kin deraftrek genieten. De aftrek is niet beperkt tot minderjarigen, ook voor meerderjarigen is aftrek mogelijk, n! indien de kinderen nog geen 25 jaren oud zijn en grootendeels op kosten van den belastingplichtige worden onderhouden en onderwijs genieten of voor een beroep worden opgeleid. Doordien de loonbelasting van het loop wordt ingehouden, en dus het uitbetaalde loon maat staf voor de inhouding moet zijn, zal men zich afvragen hoe het nu móet gaan met kosten die men heeft moeten maken om de inkomsten uit de betrekking te verwerven (b.v. aanschaffing van gereedschap, boeken en dienstkleeding, contributies voor vakvereenigingen, enz.) en met persoonlijke verplichtingen ('ren te van schulden, periodieke uit- keeringen), waarvan de werk gever niets weet. Bij het opstellen van het be lastingtarief der loonbelasting is er van uitgegaan, dat iedere werknemer een bedrag van 100 per jaar aan zulke kosten be steedt. Dit bedrag is bij de berekening v;n de ijij een bepaald loon ver schuldigde belasting, in mindering van het loon gebracht. Is dit bedrag van 100 in een bepaald geval te laag, dan kan de werknemer tot den inspecteur over zijn woonplaats het verzoek richten om op de loonbe lasting (zie hieronder) een bedrag aan te teekenen, dat als hoogste kosten in mindering van het loon kan worden gebracht. De werkgever dient dan de belasting in te houder, die blijkens de belastingtabel ver schuldigd is voor een loon gelijk aan het genoten loon verminderd met het door den inspecteur aange- teekende bedrag. Het kan verder voorkomen, dat de werknemer buitengewone lasten heeft, die zijn draagkracht aanzien lijk beïnvloeden, b.v. onderhoud van kinderen waarvoor hij geen kinder aftrek geniet, onderhoud van ouders of schoonouders of broers en zus ters, uitgaven wegens ernstige of langdurige ziekte van hemzelf of van gezinsleden, sterfgeval, invali- teit, enz. ook in zulk een geval kan de werknemer den inspecteur ver zoeken 'n aanteekening op de loon- belastingkaart te stellen, dat een be paald bedrag wegens buitengewone lasten in mindering van het loon kan worden gebracht, en waarmedp dus de werkgever rekening moet houden. Zooals gezegd moet de last buitengewoon zijn en moet hij een daadwerkelijken invloed op de draagkracht van den belas tingplichtige oefenen. Dit laatste nu men moet nu eenmaal een maatstaf aanleggen wordt eerst geacht het geval te zijn, indien die buitengewone lasten 10 bedragen van het geschatte jaarlijksche loon, nadat dit is verminderd met de vermoede lijke kosten tot verwerving en de vermoedelijke persoonlijke verplichtingen en 10 %-van het loon voor ieder kind waarvoor kinderaftrek wordt genoten. Positie werkgever. Slechts de hoofdpunten van de nieuwe belasting komen voor beper king in aanmerking. Als ilatste daarvan willen we de positie van den werkgever in oogenschouw ne men. De loonbelasting als bijzondere heffingsvbrm van de nieuwe inkomstenbelasting, is daarom ook bijzonder, omdat de eigen lijke inning van de belasting niet door de belastingadministra tie maar door den werkgever geschiedt. Hij diént voor eiken werknemer een loonbelasting- kaart aan te leggen, waarop hij de gegevens die voor het te heffen bedrag aan belasting van belang zijn (b.v. de groep waar toe de werknemer behoort, het aantal kinderen) aanteekent. Deze gegevens vindt hij vermeld in een opgaaf (z.g. werknemersver klaring) die de werknemer hem in tweevoud moet verstrekken, op een formulier, dat de werkgever hem ter hand stelt. De werkgever ont vangt de noodige formulieren en Nu de belasting van de natuur lijke personen belangrijk wordt verzwaard, ondergaat ook de belasting van de rechtspersonen (naamlooze vennootschappen, coöperatieve vereenigingen, enz.) hetzelfde lot. Deze verhooging is gegoten in den vorm van op centen op de winstbelasting, te heffen op de aanslagen over de jaren, aanvangende met of na 1 Januari 1940. In het algemeen zullen 200 opcenten worden ge heven; dit aantal wordt echter verminderd tot 150 voor die ven nootschappen, enz., waarvan de winst over eenig jaar niet meer bedraagt dan 8 van het ge storte kapitaal. Het derde van de bedoelde besluiten betreft de heffing van opcenten op de grondbelasting; te weten 100 extra-opcenten (met de tegenwoordige dus 120) op de aanslagen wegens ge bouwde eigendommen en 100 extra-opcenten op de aanslagen wegens ongebouwde eigendom men. De aandacht zij er op ge vestigd, dat het niet in de be doeling ligt, dat deze belasting verhooging op pachters en huurders mag worden afge wenteld. 'oonbelastingkaarten van den in specteur. Op de loonbelastingkaart worden dcor den inspecteur in voorkomen de gevallen ook de hiervoor ge noemde bedragen vermeld, die in aftrek van het genoten loon komen De belesting kan de werkgever ver volgens vinden, door in de bij het besluit behoorende loonbelasting tabel het overeenkomstige loon op te zoeken en het daarachter vermel de belastingbedrag respectievelijk voor de groepen 1, 2 en 3 in aan rierking te nemen. De belastingta bel die bij het besluit behoort, is een tabel voor maandloonen. Ten ge rieve van de werkgevers worden ook tabelen voor week-, dag- en uur- loonen verstrekt. De nieuwe inkomstenbelasting zal iti de toekomst een aanmerkelijk deel van de staatsinkomsten gaan opbrengen en van de opbrengst zal weer een belangrijk deel op reke ning van de loonbelasting v komen. Er volgt uit, dat de werkgevers door de inhouding tot de juiste bedragen vlot te doen verloopen, den staat aan een belangrijk deel van zijn be- noodigde middelen zullen helpen. Vol vertrouwen doet de overheid daarom een beroep op alle werk gevers. Waardevermeerderings belasting. Het vierde besluit regelt de heffing van een waardevermeer deringsbelasting van onroerende zaken, die tengevolge van de overschrijving van een stuk in de openbare registers, op een ander overgaan. De belasting bedraagt 50 van de* winst, indien deze 3000 of meer beloopt. Is de winst minder dan 3000 dan bedraagt de belasting minder en wel 75 van de winst voor zoover die 1000 te boven gaat. Bedraagt de winst 1000 of min der, dan is geen belasting verschul digd. Winst is het bedrag waarmede de verkoopwaarde van het on roerende goed op het tijdstip van overgang te boven gaat de ver koopwaarde die het goed had op 9 Mei 1940. De bedoeling is de vpordeelen te treffen die verkregen zijn door yer- koop van onroerend goed waarvan de waarde als gevolg van den oorlogs toestand is gestegen. Een Duitsche zegsman merkte o.m. nog op, dat de nieuwe belastingwet geving aansluit op de grondgedach ten van de Duitsche belastingen en dat de Nederlandsche belastingdruk nog niet het peil van de Duitsche be lastingen heeft bereikt. Het ligt voor de hand dat de fi- nancieele verhouding tusschen rijk en gemeenten door de invoering van de nieuwe belasting en de af schaffing van de verschillende op centen en van de gemeentefonds- belasting sreheel overhoop wordt_ ge worpen. Er zal een nieuw systeem moeten werden opgebouwd, hetgeen een taak zal zijn voor het komende jaar. Binnenkort is er een nieuwe ver ordening te verwachten welke aan de moeilijkheden, waarvoor de ge meenten zich bij haar begrootings- arbeid thans geplaatst zien, zal tege moet komen. De personeele belasting zal te zijner tijd worden afgeschaft. Thans echter wordt aan deze belasting nog niet geraakt. Opmerking verdient nog dat de werkgevers alleen met de belasting op het loon te maken krijgen en niet zullen worden ingeschakeld voor de belasting op inkomsten bui ten het loon. Men schrijft ons van bevoegde zijde: Wij zullen onzen vriend de zak lantaarn behouden, maar dan zullen wij móeten medewerken. Wij dat zijn koopers e n ver- koopers. Voor den kooper is het van belang, dat hij zijn trouwen toever laat 's avonds zal kunnen blijven meenemen voor den verkooper is het van gewicht, dat hij zijn klanten zal kunnen blijven bedienen en dat kan, dat kan heel gemakkelijk zelfs. Het eenige, wat wij te doen hebben, is onze oude batterij waar wij toch niets meer aan hebben in te leveren bij den winkelier, die daarop' een nieuwe kan verstrekken. Wie zichzelf en ook zijn medebur gers wil beschermen tegen onge makken en ongelukken in het duis ter, zal graag vrijwillig die geringe moeite nemen. Daar aan te nemen is, dat) dit gevoel van solidariteit zoo wel bij den kooper als bij den win kelier bestaat, ziet het er wel naar uit, dat wij ons voorloopig geen zorg hoeven te maken over het zoo be langrijke lichtpuntje in de duisternis, dat zaklantaarn heet. Een uiterst belangrijke vinding: nieuwe batterijen uit oude. Vele van de belangrijke bestand- deelen van een droge batterij wer den vroeger geimporteerd. Wanneer dus geen i .iddel gevonden zou zijn om het oude materiaal van een uit geputte batterij weer opnieuw te gebruiken, dan zouden we vroeger of later zonder droge batterijen ko men. Een alles behalve prettig voor uitzicht in dezen tijd van donkere gangen, straten en grachten, om nog niet te spreken van schei- installaties, sommige radio's, gehoor apparaten, etc. etc., die zonder bat terij onbruikbaar worden. Gelukkig hetben vindingrijke des kundigen na tallooze proefnemingen een goede werkwijze gevonden om de belangrijkste grondstoffen van een uitgeputte, droge batterij terug te winnen in een zoodanigen vorm, dat zij geschikt zijn om opnieuw ge bruikt te worden. Zelfs is men erin geslaagd een uit geputte batterij opnieuw te laden. Hierbij zij opgemerkt, dat de kwali teit van een dergelijke, ophieuw ge laden batterij in geen enkel opzicht achterstaat bij die van een nieuwe. De eerstenoemde werkwijze is uiteraard van het grootste belang voor dé fabrikanten van batterijen Op deze wijze worden n.l. in het bijzonder bruinsteen en zink terug gewonnen. Vooral voor bruinsteen geldt, dat de aanvoer thans niet voldoende is ter dekking van de be hoefte. Het is onder de tegenwoor dige omstandigheden van het groot ste belang, dat de batterijenindustrie deze grondstoffen regelmatig in vol doende hoeveelheden kan betrek ken. Batterijen inslaan is geld weg gooien. Nieuwe batterijen hebben, ook wanneer ze niet gebruikt worden, een beperkten levensduur. Er wordt van bevoegde zijde met nadruk op gewezen, dat het ook om deze re den onverstandig is om meer bat- trijen in huis te hebben, dan wer kelijk gebruikt worden. Een batterij moet „versch" zijn, wil ze goed werken. Winkeliers, grossiers en fabrikan ten worden voor nadere- bijzonder heden betreffende de wijze van in levering verwezen naar de officiee- le publicatie van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart, die elders in dit nummer werd geplaatst. Verdoovende nvddelen achterhaald. Het was de Haagsche' politie ter oore gekomen, dat- getracht zou worden morphine te verhandelen. Vrijdag kon in verband hiermee op het emplacement van het station Staatsspoor worden aangehouden de 32-jarige voormalige wacht meester van het Nederlandsche leger. Hij droeg een actentasch bij zich, waarin zich 480 ampullen morphine bevonden die hij voor een rijksdaalder per amp-ulle te koop had aangeboden. Toen de man op den kooper stond te wachten, werd hij aangehouden. De voormalige wachtmeester werd sinds eenige maanden ver pleegd in het militaire hospitaal hier ter stede, waar hij kans had gezien een groote hoeveelheid ver doovende geneesmiddelen te ont vreemden. De recherche stelde on middellijk een onderzoek in in zijn kast in het hospitaal en daar wer den aangetrofen, drie doozen co- caïnetabletten, 25 morphinetablet- ten, .43 opiumtabletten en een aan tal tubes en, tabletten andere ver doovende geneesmiddelen. De po litie heeft daardoor de hand weten te leggen op 'alle ontvreemde ver doovende middelen. De wachtmees ter is in politiebewaririg gesteld. Doodelijk ongeval. - Zaterdag middag is op den Loosduinscheweg te Den Haag de 9-jarige jongen J. G S., toen hij daar onoplettend op zijn fiets reed, door een passeerende auto aangeredèn. Bij aankomst in het zie kenhuis bleek de' jongen reeds te zijn overleden. SCHAPENSLACHTER OP HEETERDAAD BETRAPT. De Amsterdamsche politie heeft Vrijdag een goeden dag gehad in den strijd tegen de frauduleuze slagers. In den loop van den dag werden bij verschillende poeliers 210 kip pen in beslag genomen. Deze poe liers .hadden wel vergunning te slachten, doch zij mochten niet aan het publiek verkoopen De geslach te kippen moesten bij het koelhuis worden ingeleverd. De poeliers hielden zich niet aan deze bepaling cn verkochten toch aan het publiek. De politie heeft hieraan een einde gemaakt en de kippen alsnog naar het koelhuis over doen brengen. In de avonduren deed de recher che een inval in een perceel aan de Derde Oosterparkstraat. De bewo ners waren bezig drie schapen te slachten. Zij zijn op heete-rdaad be trapt. Het schapenleesch ls naar-het abattoir gebracht. DE DUIZENDSTE CREMATIE OP WESTERVELD. Op 11 December vond op Wester- vedl de duizendste -crematie van dit jaar plaats. Brand door benzine. - Zaterdag was W. R., een zoon van een garage houder te Nederhorst den Berg, bezig benzine over te pompen op het terrein van de zuivelfabriek van den heer B. Fenneman, toen zij plotseling vlam'vatte. Hierdoor raak te ook het huis van den heer F. ir. brand, dcch spoedig kon het hevige vuur gebluscht worden. Het 5-jarig HET ALKMAARSCH TOONEEL. En Jacob diende Voor een nagenoeg geheel bezet te zaal voerde Het Alkmaarsch Tooneel gisterenavond aangevan gen werd ruim half zes) vóór zijn donateurs en belangstellenden op het blijspel: „En Jacob diende van Chr. v. BommelKouw en Henk Bakker. En de vereeniging heeft met deze uitvoering veel succes behaald. De stukken van Henk Bakker, of die waarbij hij met andere auteurs heeft samen gewerkt, kenmerken zich steeds door, een vlotte dialoog en boeien- den inhoud. Zoo is het ook met En Jacob diende, dat zich tegen woordig wel in de belangstelling der dilettanten mag verheugen. Omtrent den inhoud behoeven wij daarom weinig meer in herinnering te brengen. Men weet hoe Frits van Arkel om de hand van Amalia, de pleegdochter van freule van Risswick te veroveren, een jaar lang moet werken om te toonen in eigen levensonderhoud te kunnen voorzien. Hij wordt met behulp van zijn vriend „Boy" van Heers- ma, - chauffeur-huisknecht bij mr. Roest van Gelder te Zeist. Daar leert hij het nichtje van de familie beter kennen en na tal van weder waardigheden zite hij in dat deze Dolly het meisje naar zijn hart is. Amalia blijkt gelukkig ook haar zinnen op-een ander te hebben ge zet en de vriend, mr. Heeroma, ziet in Zeist met genoegen Maud van Waasdijk terug, waardoor aan 't slot drie verloofde paren op het tooneel staan. Een scène, zooals wel eens meer in blijspelen is voor gekomen. Onder leiding van den heer A. de Waal, regisseur, heeft H. A. T. van dit aardige en dankbare stuk een geslaagde uitvoering gegeven, die de aanwezigen kostelijk amu- jongetje J. ,Vossepoel, dat echter in de buurt vertoefde, liep zeer ern stige brandwonden op. In hopeloozen toestand is het jongetje naar een zie kenhuis te Hilvefsum overgebracht. Van paard gevallen en gedöod. - Zaterdagmiddag begaf de 26-jarige mej. E. van de Mortel, de dochter van den burgemeester van Tilburg, zich te paard naar de meet van de cros van de Tilburgsche rijvereeni- ging. Op den HilvaTenbeekschen weg schrok het paard en bij een scherpe bocht in den weg is mej. van de Moitel van het paard gevallen. Zij kwam terecht met het hoofd op een paaltje en bleef bewusteloos liggen. In het St. Elisabeth-ziekenhuis is zij in den loop van den nacht overleden. Insluiting. - Een Amsterdammer heeft kans gezien, zich Zaterdag avond te laten insluiten in een kel der van een kruidenierszaak van den heer Kok, wonende aan het Rusten burg te Zaandam. Door gestommel trok hij evenwel de aandacht van een der bewoners, die zich juist ter ruste begaf. Eenige agenten, die ter assis tentie waren uitgetrokken, wisten den'man te overmeesteren. Voorzitter architectenraad. Het dagelij ksche bestuur van den Bond van Nederlandsche Architecten heeft dr. J. P. Fockema Andrea be reid gevonden de taak van voorzitter van den architectenraad op zich te nemen. Doodelijk ongeluk in Belgische mijn. - Dezer dagen is in een mijn te Eysden in Belgisch Limburg een on geval geschied, dat aan den Neder- landschen mijnwerk L. Donné uit Oirsbeek het leven heeft gekost. seerde. De rol van Frits van Arkel, den dienenden Jacob, werd zeer goed gespeeld door den heer A. J. Bruin, waarbij hij door den heer D. Slinger als mr. Heeroma op uit stekend vlotte wijze ter zijde werd gestaan. Mevr. de Waal-Schipper maakte van de freule een aantrek kelijke boeiende figuur, terwijl mej. Rie de Waal op zeer sympa thieke wijze Amalia speelde. De familie Roest van Gelder werd door den heer M. Bart als de vader, mevr. SlingerElemans als de moeder en de heer A. de Jonge als de zoon Huug, heel verdienstelijk ten tooneele gevoerd. Mej. S. Mink was een eenvoudige, soms gevoelige Dolly, terwijl mej. A. Luikes Butter aardig debuteerde als Maud. Mevr. de JongeBels en mej. Gré Kok wisten twee 'verschillende typen dienstboden op aantrekkelijke wijze uit te beelden, en de heer de Leeuw maakte een heel goed type van den tuinman op de villa in den Achterhoek. Enkele medespelenden zouden het tempo vlugger kunnen nemen en zich tevens kunnen toeleggen op luider en duidelijker spreken. Ach ter in de zaal wil men ook graag alles verstaan. Men heeft het den uitvoerenden nic'; aan waardeering laten ont breken en aan het slot moesten alle medewerkenden voor het ge presteerde een luid applaus in ontvangst nemen. Ook de regisseur deelde hier terecht in. De aankleeding van het tweede en derde bedrijf was zeer goed verzorgd. Nadat de voorzitter, de heer de Leeuw nog dank had gebracht aan de donateurs (zij zijn in aantal toegenomen) en aan de zusterver- eenigingen Ulvadero en De Roos van Koedijk voor hun tegenwoor digheid, kon het bal beginnen, dat tot kwart voor elf zou duren. De voorstelling werd ook bijge woond door de jury van den Pro vincialen Bond. 31. Doch hij klemt zijn tanden op elkaar en moedig vervolgt hij zijn weg. Hij probeert een deuntje te fluiten, doch het gaat niet van harte. Opnieuw schrikt hij vrese lijk, wanneer een vos met lichtende ogen naar hem kijkt. 32. Eindelijk komt hij bij een heel dikke boom. Zou deze het zijn, die de mannetjes bedoeld hebben. Hij loopt er eens omheen, maar kan niets bijzonders ontdekken. Maar het zal toch wel de goede boom zijn.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6