Ruwe schrale huid Mr. STEVENS UIT OPBRENGST RIJKSMIDDELEN Weer bevredigende resultaten. De samenstelling van het brood. PUROL1 Amsterdamsche koopman vermoord en beroofd. FEUILLETON «I TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN DINSDAG 17 DECEMBER 1940. Aan het overzicht van de rijksmiddelen per ultimo No vember wordt het volgende ont leend: Directe belastingen. De totale raming voor dit gedeelte van onze inkomsten is voor het loo pende jaar 158.780.000 en het zui vere bedrag van de kohieren tot en met November 171.088.103,98. De opbrengst tot dusver komt reeds ruim 12.3 millioen boven de raming voor het geheele jaar uit en ruim 40 millioen boven de opbrengst van de eerste elf maanden van het vorig jaar. Natuurlijk mag hierbij niet worden verheeld, dat het vorig jaar in de raming nog geen rekening was gehouden met de daarna nieuw inge voerde belasting aan opcenten op de gemeentefondsbelasting, welke be lasting thans op de raming is ge bracht voor een bedrag van 29,5 mil lioen, van welk bedrag thans reeds 27.754 millioen is binnengekomen. Daarnaast staat de nieuwe winstbe lasting, welke het vorig jaar nog niet bestond en welke tot nu oe heeft op gebracht 15.687.144,50. Bij een beschouwing van de af zonderlijke belastingen van deze groep zien we voorts, dat de grond belasting, waarvoor de jaarlijksche raming 10.780.000 bedraagt, reeds nu deze raming niet 88.700 heeft overschreden. De inkomstenbelasting, waarvoor de raming was gesteld op 89 millioen, heeft tot ultimo November reeds 331.000 meer opgebracht. De ver mogensbelasting (raming 20 millioen) heeft tot dusver opgebracht 18.741.856,46 en bleef daarmede ruim 640.000 beneden de opbrengst over dezelfde periode van het vorig jaar. De verdedigingsbelasting heeft op f 150.000 na de jaarlijksche raming ad 9J4 millioen benaderd. De overige middelen. Bedroeg de maandelijksche raming 37.541.666,68 de opbrengst over No vember was 44.954.683,12 of ruim 7,4 millioen meer. De November-op- brengst van dit jaar was ruim 4.95 millioen hooger was dan die van het vorig jaar. Aan invoerrechten, die voor No vember geraamd waren op 9 mil lioen, werd slechts ruim 5,7 millioen opgebracht. Van de omzetbelasting was de November-opbrengst bijna het dubbele van de raming ad 6.9 millioen, n.l. 12.7 millioen, dit is meer dan 5 lA millioen gulden boven de opbrengst in November van het vorig jaar. Een bijzondere vooruitgang ver toont voorts de accijns cp het ge distilleerd, waarvan de maandelijk sche raming ruim 2.4 millioen be draagt, doch waarvan de opbrengst over November heeft bedragen 5.587.800 of ruim 2.64 millioen meer dan in November van het vorig jaar. Ook de accijns op bier heeft de raming overtroffen. De accijns op tabak, waarvoor de raming per maand 3 millioen bedraagt, heeft over November deze raming met meer dan het dubbele overschreden, aangezien de opbrengst 6.195.400 heeft bedragen. De raming over de eerste elf maan den was 412.958.333, terwijl de op brengst bedraagt i 419.643.833 of ruim 6.685 millioen meer. VERMIST MEISJE UIT AMSTERDAM TERECHT. Sedert 20 Mei van dit jaar werd een 18-jarig meisje uit de ouderlijke woning vermist. Er waren bij de politie geen aanwijzingen, die haar op het spoor van deze jongedame konden brengen, zoodat tien dagen geleden een oproep in de dagbladen werd geplaatst, waarin de mogelijk heid werd geopperd, dat het meisje met een vriend op stap was. Dit ver moeden is bewaarheid gebleken. Het tweetal is thans in Utrecht terug gevonden. Ja onderling overleg heeft het meisje voorloopig onder dak gevonden, totdat nader over "haar beslist is De voedingswaarde niet verminderd. Gistermiddag werd voor de radio een interview uitgezonden met dr. C. Banning over de samenstelling van het brood. Samenstelling. De samenstelling van het tegen woordige oorlogsbrood is, naar dr. Banning verklaarde: van wittebrood: 65 tarwe en 35 rogge, tegelijkertijd uitgemalen tot 80 van bruinbrood: 75 tarwe en 25 rogge, ongebuild en van roggebrood: 100 rogge. Het verschil met vroeger is dus, dat voor het wittebrood wordt gebruikt tarwe en rogge, en dat het graan, dat vroeger werd uitgemalen tot 60 nu verder wordt uitgemalen n.l. tot 80 Dit laatste beteekent, dat niet meer de zuivere bloem ter beschikking is. Maar het is alge meen bekend, dat dit volstrekt niet ongunstig is voor de voe dingsstoffen. Integendeel, het huidige broodmeel bevat meer waardevolle vitaminen (bl) en mineralen (ijzer, kalk) dan de bloem. Verteerbaarheid. Proeven, door verschillende hoog leeraren genomen, hebben uitge wezen, dat door de gewijzigde samen stelling de verteerbaarheid van het wittebrood niet is verminderd. Het geeft geen maagbezwaren; talrijke maaglijders gebruiken het regel matig zonder de minste «klacht er over te hebben. In het begin is er een stroom van klachten geweest, maar deze waren ongetwijfeld niet voldoende gefundeerd. We kunnen gerust zeggen, dat ook een zwakke maag het oorlogswittebrood heel goed kan verdragen. Voedingswaarde. De voedingswaarde is in zeker op zicht hooger dan die van het witte brood, dat van zuivere bloem is ge bakken, omdat het gehalte aan vita mine bl en aan ijzer en kalk hooger is. Overigens is er geen verschil met vroeger: het gehalte aan eiwit, vet en koolhydraten is nagenoeg hetzelf de. Alleen hebben we met water brood te maken, en hiervan is de voedingswaarde natuurlijk lager dan van melkbrood. Huiduitslag door het brood. Dr. Banning sprak voorts over de klachten over huidaandoeningen dcor het gebruik van het tegenwoor dige brood. Men hoort, aldus spr., veel spreken over broodschurft. Deze naam is natuurlijk geheel verkeerd. Bedoeld zijn netelroos-achtige huid aandoeningen: uitslag, jeuk, bran dend gevoel, etc., die worden toege schreven aan overgevoeligheid voor het brood. Nu komt inderdaad over gevoeligheid voor verschillende meel soorten voor, zoo ook voor rogge meel. Maar deze is buitengewoon zeldzaam. En theoretisch is niet in te zien, waarom nu plotseling deze overgevoeligheid zoo sterk zou toenemen. Blijkens de ervaring van enkele vooraanstaande huid- artsen, die ik hiernaar heb ge vraagd, is ook in de practijk niets gebleken van samenhang tus- schen het vóórkomen van urti- carieele huidaandoeningen en de gewijzigde samenstelling van het brood- Ik geloof dan ook met stelligheid te kunnen verklaren, dat we hier voor niet bevreesd behoeven te zijn. Ziekenvoedseldistributie. Over de ziekenvoedseldistributie valt mee te deelen, dat de oude reeds bestaande regeling met ingang van heden is geperfectioneerd, d.w.z. dat de artsen nauwkeurige richtlij nen hebben gekregen over de toe wijzing van ziekenvoedsel, die aan de patiënten kan worden gedaan. Daar door hoopt de hoofdinspectie van de volksgezondheid te bereiken, dat de eene patiënt niet boven den andere bevoordeeld kan worden, maar dat de toegestane hoeveelheid weten schappelijk volkomen is verant woord. van handen en gelaat, schrale lippen, gesprongen handen genezen snel met 0oot30-60ct.fiiiApoth.en Drogisten MUNHARDTMMMB HET SPOORWEGONGELUK BIJ LEIDSCHENDAM. De oorzaak ervan is onbekend. Omtrent het spoorwegongeval bij Leidschendam verneemt het A.N.P., clat zes wagons van den kolen- trein door onbekende oorzaak zijn ontspoord. De trein uit Amster dam is met volle vaart tegen de ont spoorde wagens gereden, met als ge volg dat de eerste wagen van dezen trein over de sloot langs de spoor baan vloog en met den kop in de modder boorde. De bestuurder van dezen trein is hierbij om het leven gekomen. Door den schok liep een aantal passagiers lichte kwetsuren op. Er is alleen sprake van builen en schrammen. De aangerichte ravage is zeer groot en den geheelen dag was het traject onberijdbaar. De dienst Lei denDen Haag wordt door de N. Z. H. T. M. onderhouden. Bovendien lieten de spoorwegen elk uur een trein van Amsterdam naar 's-Gra- venhage en Roterdam rijden via Gouda. Men hoopte, dat vandaag den dienst, zij het dan ook over enkel spoor, hervat zou kunnen worden. DOOR AUTOBUS OVERREDEN EN GEDOOD. Gisteravond is de 19-jarige doch ter van den heer Vermin bij den Tiltenberg onder de gemeente Bloe- mendaal door een autobus van den dienst HaarlemDen Haag overre den. Zij kreeg een der voorwielen over het hoofd en was op slag dood. Het lijk is naar het gemeentehuis te Noordwijkerhout vervoerd. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan de duisternis, waardoor het slachtoffer, dat de bus aan wilde houden, niet zag, dat het voertuig nog een stukje doorreed. Den chaf- feur treft dan ook geen schuld. CONFECTIECOSTUUMS EN KIP ÏN BLIK. Verboden handel. De handelsrecherche van het hoofdbureau van politie te Amster dam heeft Zaterdag tegen het eind van den middag weer een goede slag geslagen met de arrestatie van twee personen, tegen wie proces-verbaal is opgemaakt wegens overtreding van de prijzenbeschikking, van de textieldistributiebeschikking en van het gevogelte-inventarisatiebesluit. Ambtenaren van de recherche wis ten beslag te leggen op een partij, bestaande uit de wel zeer uiteenloo- pende artikelen van duizend liter blikken kip en driehonderd heeren- confectiecostuums. De blikjes, waar van de verkoop momenteel geheel verboden is, en die onder normale omstandigheden tachtig cent tot een gulden kosten, werden ten verkoop aangeboden voor niet minder dan f 2.25. Voor de costuums, welke van slechte kwaliteit zijn en in volks winkels tegên prijzen van tien of elf gulden verkocht werden, werd een bedrag van 22.50 gevraagd. Tegen den verkooper en den tus- schenhandelaar is proces-verbaal opgemaakt, de partijen zijn in beslag genomen. Er waren nog twee politie wagens noodig om costuums en kip naar het hoofdbureau over te bren gen. BOERDERIJBRAND BIJ RAALTE. Door onbekende oorzaak is de boerderij van den landbouwer Wil- merink in de buurtschap Marien- heem te Raalte afgebrand. Een kalf en verschillende kippen kwamen in de vlammen om. De inboedel en de landbouwinventaris gingen verloren. Verzekering dekt slechts ten deele de schade. DADER VAN INBRAAK EN 2 HELERS GEKNIPT. De Haagsche politie heeft dezer dagen een inbraak aan het licht ge bracht, welke een tijd geleden is gepleegd in een perceel aan het Bankaplein te Den Haag, dat voor Mei bewoond is geweest door een lid van de Fransche legatie in Den Haag en thans onder toezicht staat van het Amerikaansche consulaat. De dieven hadden zich toegang tot het huis ver schaft door verbreking van een ruit aan de achterzijde en het heele huis overhoop gehaald. Schilderijen waren uit de lijst gehaald en meegenomen en voorts waren een partij zilver werk, kleeding; waaronder een dames-bontmantel en een heeren bontjas ontvreemd. Toen de politie op 2 December aangifte kreeg van het Amerikaan sche consulaat, ontbrak haar aan vankelijk ieder spoor, dat tot op heldering van de inbraak kon leiden. Eenige dagen later echter kwam de politie ter oore, dat hier en daar eenige schilderijen te koop werden aangeboden en een van haar jongere ambtenaren, welke in inspecteursop leiding is, probeerde met deze lieden in contact te komen. Na een bespre king in een lunchroom in de binnen stad, zou de koop gesloten worden in een perceel aan het Hofwijckplein. Hier ontpopte de kooper-in-spe zich echter en de dader zoowel als de heler werden gearresteerd. Twee schilderijen werden in beslag ge nomen, welke van groote waarde bleken te zijn. Het eene is geschil derd door J. A. Uytewaal (1566 1658), en stelt voor de H. Familie, het andere, voorstellende een man nenkop, is van een onbekenden schilder. De gearresteerden bleken te zijn de 47-jarige colporteur F. J., die het schilderij zg. gekocht had van zijn broer, den 43-jarigen R. J., die de dader van de inbraak bleek te zijn. Deze R. J. heeft kans gezien het huis aan het Bankaplein vier keer te bezoeken en bij deze gelegenheid de verschillende artikelen mede te nemen, waaronder ook nog twee Per zische tapijten en een partij van 60 stukken zeep; Een caféhouder, de 45-jarige J. A., is eveneens gearresteerd. Hij was belast met het verkoopen van de verschillende voorwerpen. Hij had reeds kans gezien een hoeveelheid kleeding voor 30 te plaatsen en een partij zeep voor 23. De dames bont mantel en de heerenbontjas werden bestemd voor hemzelf en zijn vrouw. Een van de Perzische tapijten had hij verkocht voor 150, terwijl het an dere in beslag kon worden genomen op een veiling. De overige kleeding en het zilver waren naar de bank van leening gebracht. LEVERING VAN TABAKS PRODUCTEN. Wat verboden is, De directeur van het rijksbureau voor tabak en tabaksproducten heeft bepaald: a. het is aan ondernemingen, die tabaksproduct envervaardigen, ver boden tabaksproducten te leveren aan bedrijfsvergunninghouders of particulieren, die naar het oordeel van de industrie-tabakcommissie, daartoe bijgestaan door vertegen woordigers van grossiers en winke liers in tabaksproducten, dergelijke producten beneden den banderolle- prijs plegen te koopen met het ken nelijke doel deze aan een beperkten kring van particulieren te distri- bueeren; b. het onder a. vermelde verbod geldt niet ten aanzien van de leve ring van tabaksproducten aan be drijfsvergunninghouders of particu lieren voorzoover deze bedoelde pro ducten verkoopen in bij bedrijven en instellingen behoorende cantines; c. tegen de door de industrie tabak-commissie genomen beslissin gen, als bedoeld onder a, is beroep mogelijk bij het rijksbureau voor tabak en tabaksproducten. GROOTE BOERDERIJBRAND TE HEESCH. Zaterdagavond is het groote boerenbedrijf van den landbouwer A. Versteegen in het gehucht Groes, nabij Vinkel onder de ge meente Heesch (N.-B.) door brand geheel verwoest. Voorbijgangers waarschuwden de bewoners, dat het achterhuis in lichter laaie stond. Met hulp van de buren slaagde men er in het op stal staande vee los te snijden en in veiligheid te brengen. De ge heele landbouwinventaris alsmede een aantal landbouwmachines en de inboedel van het voorhuis wer den een prooi der vlammene. De gemeentebrandweer van Heersch stond voor een hopelooze taak en rukte dan ook naar dezen zeer afgelegen hoek van de ge meente niet uit. ALGEMEENE VEREENIGING VOOR BLOEMBOLLEN CULTUUR. Gisteren is te Haarlem de alge- meene vergadering gehouden van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. In zijn openingsrede heeft de voorzitter, dr. A. J. Verhage, eenige woorden gewijd aan de nagedach tenis van den overleden commissa ris der provincie Noordholland, mr. dr. A. baron Röeli en van ver scheidene jonge vakgenooten, die in dienst van het vaderland hun leven hebben geofferd. Voorts her dacht hij de afgestorvenen, die hetzij als lid der afdeelingen, het zij in een andere functie met de vereeniging verbonden zijn ge weest. Vervolgens heeft spr. gewezen op de moeilijkheden in het agrarl sche bedrijfsleven, bijzonder in het bloembollenbedrijf, dat zeer sterk op export, niet het minst op over- zeeschen export is aangewezen Ondanks de door de overheid voor geschreven en daarnaast de vrij willige beperkingen der teelt, zul len de overschotten aanzienlijk zijn. De hoop, dat dezen zomer nog naar Amerika zou kunnen worden geëxporteerd, is-ijdel gebleken, ter wijl Scandinavië en de overige Europeesche afzetgebieden dit jaar belangrijk minder hebben afge nomen dan in" vorige jaren. Daar tegenover staat als eenig en be langrijk lichtpunt de grootere af zet naar Duitschland. Spreker gaf een uiteenzetting van de middelen welke dienen te wor den aangewend om het bedrijf gaande te houden, waarbij de prij zen zóó gesteld zullen moeten wor den, dat een normaal bedrijf de hooge productiekosten zal kunnen dekken. Gedurende den oorlog zijn overschotten bij een gezonde be drijfsvoering niet te vermijden. Bijzondere aandacht moet dan ook worden gegeven aan den verkoop rier producten "in het binnenland. Hiertoe is een intensieve reclame actie op touw gezet. In Duitschland zullen de nieuwere daar nog weinig of niet bekende variëteiten onder de aa.ndacht van vakkringen en publiek worden gebracht. De pogingen van de algemeene land- en tuinbouworganisaties om Gistermiddag heeft de Amster damsche politie van het bureau Mar- nixstraat uit de Heerengracht nabij de Hartestraat het lijk opgehaald van den sinds 8 Nov. vermisten M. Nebig. De man was op dien dag naar het Westland geweest en het laatst gezien, toen hij om 12.54 uur in den trein naar Amsterdam stap te. Nadien had men niets meer van hem vernomen. Hij had een bedrag van 600 bij zich, hetgeen direct deed vermoeden dat misdaad in het spel was. Inderdaad is dit geld ook nu nog niet terug gevon den. Het lijk vertoonde messte ken aan het hoofd en de politie neemt aan, dat de man een huis binnen is gelokt, daar is vermoord en beroofd en 's avonds in de duisternis te water is geworpen. In verband hiermede heeft de po litie een ieder, die inlichtingen kan geven omtrent elke aanwijzing, wel ke tot opheldering van dezen bruta len moord kan leiden, verzocht zich onverwijld tot haar te wenden. Het slachtoffer is de 55-jarige fruitkoopman M. Nebig uit de 2e Hugo de Grootstraat 641. Op 8 Nov. keerde hjj niet naar huis terug. Dien dag was hij van huis vertrokken naar de groente- en fruitveiling te Poeldijk, waar hij nog zaken gedaan heeft. Vervolgens reisde Nebig naar den Haag, waar hij zich op de Laan Copes van Cattenburch vervoegde voor het verkrijgen van een ver gunning voor den verkoop van ap pelen. Men vermoedt, dat de man met den electrischen trein van 12.54 uur uit den Haag H.S. naar Amster dam is teruggereisd. Hij is in ieder geval kort voor dat tijdstip in de omgeving van het station Holland- sche Spoor gesignaleerd. Hij was toen niet in gezelschap van anderen. De mogelijkheid wordt geopperd, dat Nebig in den trein met iemand een gesprek is begonnen en dat hij toen met dezen kennis Amsterdam is ingegaan. Vandaar ook, dat dege nen, die vermeenen inlichtingen of aanwijzingen te kunnen verstrek ken, dringend verzocht is zich te vervoegen aan het bureau Marnix- straat 148. Het slachtoffer moet bij aankomst in de hoofdstad ongeveer duizend gulden in zijn bezit gehad hebben benevens drie gloednieuwe bankbiljetten van honderd Belgi sche franken. Ook dit geld wordt vermist. Zijn zakken waren overi gens grondig leeg gehaald toen men het lijk ophaalde. De veronderstelling, dat de man reeds dood geweest moet zijn, toen hij te water geraakte, wordt ge rechtvaardigd door het feit, dat het lijk geheel met modder besmeurd was. Nebig is dus naar alle waar schijnlijkheid een huis binnenge lokt, daar vermoord en beroofd en vervolgens in het water geworpen. Het lijk vertoont messteken aan het hoofd. Het' signalement van het slachtof fer luidt als volgt: 55 jaar oud, gezet postuur, donker van uiterlijk, don ker haar, van voren eenigszins kaal hoofdig, klein zwart snorretje, rond gelaat, hij was op 8 Nov. gekleed in een muisgrijze winterjas, op het hoofd een blauwgrijze gleufhoed, donkerblauw colbertcostuum, lage zwarte schoenen. tot grootere eenheid te geraken worden met aandacht gevolgd. Reeds zijn door het hoofdbestuur met diverse verwante organisaties besprekingen gevoerd om tot zoo groot mogelijke eenheid te komen. Dr. Verhage eindigde met het uitspreken van de hoop, dat de huidige moeilijkheden zullen leeren dat het gezamenlijk behartigen van de belangen, zonder persoon lijke belangen op den voorgrond te stellen de eenige manier is om het vak weer zoo snel mogelijk te kunnen opbouwen. DOOR R. ARDEN. DETROIT 48) HOOFDSTUK XXXVI. Toen Beverly wéder aan dek ver scheen, glom zijn gezicht van tevre denheid. Zijn dikke vetlaag liet in zijn jas geen plooien toe; de kleeren pasten hem. „Kun je de patronen gebruiken?" vroeg Peters zacht, toen Beverly weer naast hem zat. Beverly knikte. „Ja, hetzelfde kaliber. Denk er om, dat ze je schiettrommel niet zien!" Edna keek Beverly peinzend aan. „Gek is dat, mijnheer Beverly, gisteren had ik een hekel aan u. Ik had u het ergste kunnen toe- v/enschen. Maar vandaag vind ik u heel sympathiek". „Zooals altijd", grijnsde Beverly. „Wie me nader leert kennen, moet wel van me houden!" „Nou", zei Peters, „ik heb je lee ren kennen, maar ik moet zeggen, dat ik je aanwezigheid eerst aange naam vind, sinds ik weet, dat je niets doen Kunt. Ik bedoel, sedert je die Grizzard-Stevens-Peters-kwestie moet laten rusten". Beverly's glimlach werd grimmig. „Wacht maar tot ons niet-aanvals- verdrag niet meer geldt! Ik zal je het vuur wel aan de schenen leggen, Stevens!" „Peters, alsjeblieft!" „Voor mijn part ook Peters". Be verly betaste voorzichtig het hoofd. „Een nette buil heb ik door jouw beroerden slag met die roeiriem". „Dat komt ervan", grijnsde Pe ters. „Je moet die dingen niet te licht opvatten". Peters pauzeerde even, alsof hij over het verleden nadacht. „Maar om van wat anders te spreken", ging hij na een tijdje voort, „gelooft u werkelijk, dat ons van de bemanning hier gevaar dreigt?" „Gelooven?" Beverly zette een slim gezicht. „Gelooven, man! Ik wed tien tegen één, dat ze ons in geen geval naar Gambia brengen. Ze transporteeren ons ergens anders heen. Ze willen jou en juffrouw Bosch ter dood brengen en mij een tijdje afpersen en dan ook om zeep brengen". „O, mijn hemel!" zei Peters. „Wat zullen we doen?" Beverly maakte een afwerende handbeweging. „Jij en ik, Peters, we spelen het wel klaar met de bende, zoo gauw als we merken, dat ze ons naar het leven staan". „Het zijn er vijf", merkte Peters op. „Wij zijn maar met ons twee ën!" „Je hebt me nog nooit zien vech ten", pochte Beverly. „Kijk maar eens naar dien neger. Hoe lang denk je, dat ik met hem noodig heb? Drie seconden, dan heb ik hem den schouder gebroken en de kaak inge slagen. Man, wij van de centrale re cherche hebben geleerd, onze pooten goed te gebruiken". „Ik heb het ook geleerd", meen de Peters, „maar zoo snel zou ik het toch niet kunnen dien neger knock out te slaan". „Jij hebt het ook geleerd". Ben Beverly bevoelde de verhevenheid achter zijn linkeroor. „Dik opge zwollen die mep van jou was raak! Je hebt een goeden slag over je". Ben Beverly veranderde plotse ling van thema. „Hé, kapitein, komt er hier nog iets van het ontbijt?" Lopez kwam langzaam dichterbij. „Ontbijt? Wat heb jij voor ontbijt noodig, als we je om zeep brengen!" Lopez wendde zich tot Peters. „Hoe groot is het vermogen van dien ke rel?" „Ik schat hem op een paar hon derdduizend", zei Peters kalm. „Wat honderdduizend?" vroeg Lo pez barsch. „Francs, ponden of dol lar?" „Dollar", zei Peters. Lopez richtte een strengen blik op Beverly. „Nu weet je, waar je aan toe bent! Voor den dag met het geld, anders kom je niet meer van dit schip af!" „Daar kunnen we nog altijd over spreken", wierp Peters in het mid den. „We willen eerst naar Bat- hurst". Lopez vond het niet meer noodig. beleefd te blijven. „Bathurst", hoonde hij. „Dan zul je eerst nog wat moeten wachten, vrindje. Eerst wil ik geld van dien kerel zien". „Je kunt wat anders van me krij gen, waar je van lusten zult", zei Ben Beverly rustig. Hij maakte een hoofdbeweging in de richting van Peters. „Ik ben het met dien man daar eens geworden, ik betaal dui zend dollar voor de passage, net als ae anderen, en geen cent meer". Lopez was in hooge mate verrast. Dat duurde maar even. Toen steeg hem het bloed naar zijn pokdalige hoofd. „Je denkt zeker, dat jullie wat kunt uithalen zonder mij? Op mijn schip! Dan ben je verkeerd, vader tje!" Ben Beverly stond op. „Man, wind je niet op! We kunnen natuurlijk wat uithalen. Zie je, ik ben geen rijk man. Mijnheer hier heeft dat maar beweerd, omdat hij piet wilde, dat ik in Dakar zou ach terblijven. Jij wou, dat ik werd ver dronken of je wou heelemaal niet met je schuit naar zee. Daarom heeft mijnheer gezegd, dat ik rijk ben! Nu ben ik het met hem eens geworden. Hij en ik, we gaan met de dame in Bathurst aan land, jul lie krijgt nog duizend dollar erbij en daar is het mee afgeloopen!" Het hoofd van Lopez werd vuur rood. Het eerste oogenblik kwam Lopez woorden te kort om dit „be drog", zooals hij het noemde, juist te betitelen. Dat duurde bijna 'n mi nuut, maar toen begon hij te scheeu- wen, dat het verraad was, bedrog, een gemeene streek was het! Dat zou hij niet op zich laten zitten en ze zouden er met hun drieën wat van beleven! Terwijl de zonderlinge kapitein van het nog zonderlinger schip dit alles uitbrulde, legde hij waar schijnlijk ouder gewoonte -de hand op den greep van het mes, dat hij in zijn gordel droeg. Peters be greep het gebaar verkeerd en. ge loofde, dat Ben Beverly in gevaar verkeerde. Daarom tastte hij onder zijn jas en wees dadelijk daarop met een van een revolver voorziene hand op Lopez' buik. Zooals gezegd, Peters was veran derd. Vriendelijk, doch met nadruk verzocht hij Lopez de hand van het mes weg te nemen, daar anders de revolver wel eens kon afgaan. Lo pez kon in dit oogenblik zich nftt ontoegankelijk toonen voor dit ar gument en hij nam dan ook de hand van het mes weg, doch tegelijkertijd keek hij uit naar zijn mannen. Twee dezer heeren waren op dat oogen blik druk bezig met iets, dat ze niet ui den steek konden laten: Jim, de neger, kon het stuurrad niet losla ten en Roger was juist druk doende, nog wat zeil bij te zetten. Maar Kill en Gomez schoven langzaam wat dichterbij. Toen bracht ook Beverly zijn wapen in licht, lucht en zonne schijn, Peters haalde zijn tweeden revolver te voorschijn en reikte hem aan Edna over. Dat alles duurde slechts een paar seconden, maar deze seconden wa ren genoeg om Lopez, Kill en Go mez met schrik en verbazing te vervullen. Dat was iets ongehoords. Daar dachten ze, twee onbewapende mannen aan boord te hebben, en nu stonden ze daar met him drieën, uit hun gezichten sprak een vaste be slotenheid, desnoods voor een moord niet op zij te gaan, terwijl de zwarte mondingen van hun wapens fasci- neerende werking hadden. Zoo fas- cineerend zelfs, dat Lopez onwille keurig een stap terug deed en daar bij op Gomez' teenen trad. Gomez gaf daarop zijn kapitein een stomp, die dezen tegen Beverly deed vlie gen. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5