KOOPMANS' Mr. STEVENS UIT Vechtpartij om in beslag genomen vleesch. Ambtenaren keuringsdienst overvallen. Fraude op distributie kantoor. Kerstgave ondersteunde werldoozen. FEUILLETON TWKED.ii BLAD De Hilversumsche keurmeesters K. en. de G. hadden Maandagavond in Lóosdrecht een frauduleus geslacht varken opgespoord. Nadat proces verbaal was opgemaakt, keerden zij omstreeks half twaalf terug naar Hilversum, het inbeslaggenometi vleesch meevoerend in een aanhang- wagentje achter een motorfiets. Op den Loosdrechtsche weg nabij de Hilversumsche rioolwaterzuive- ringinstallatie, werden zij door een vijftal met knuppels gewapende mannen overvallen. De ambtenaren verdedigden zich en een hevige vechtpartij ontstond. De bewoner van een der nabijge legen huizen hoorde het lawaai van de vechtpartij en alarmeerde de poli tie, die snel per motor ter plaatse ver scheen. Bij nadering der politie namen de aanvallers ijlings de vlucht in de richting Loosdrecht. Zij wisten allen in het nachtelijk duister te ontkomen, zonder evenwel iets van het vleesch be machtigd te hebben. De beide ambtenaren hadden ver schillende verwondingen in den strijd opgeloopen. R. had o.m. een schop tegen dijbeen en onderlijf gekregen zoodat hij op den grond lag en niet. meer kon loopen. Hij werd per poli tiemotor naar zijn woning vervoerd. Het vleesch werd onder politietoe zicht naar het abattoir te Hiversum overgebracht. De recherche heeft bij haar onderzoek verschillende klee- dinkstukken, welke de daders bij hun vlucht achterlieten, gevonden In samenwerking met de Loosdrecht sche politie wordt het onderzoek naar de dieven voortgezet. VERMINDERING MOTOR RIJTUIGENBELASTING. Redactiewijziging van het besluit verzocht. In October 1.1. deed de K.N.A.C. aan den Secretaris-Generaal van het Departement van Financiën het verzoek het met 50 pet. ver hoogde tarief 'van de motorrijtui genbelasting voor motorrijtuigen, welke op andere wijze worden aangedreven dan door een uitslui- tend\aan benzine ontleende kracht, niet te doen gelden voor electrisch Oliebollen - Appelbollen Beignets - Rolletjes Wafelen Poffertjes bakt U uit één pak van 500 gr. Huishoud TARWEBLOEM Zelfrijzend BAKMEEL Eerste soort BOEKWEITMEEL. (Voor één pak 1 4 bonnon van do bloomkaart) <Q\t êcfjf Üw&jJEjoffanöscij j s g«8aft moge ooft öe faafefé Sagen van ötf jaar tn geen gejtn onffireften. 'KOOPMANS' MEELFABRIEKEN N.V. 11 aangedreven auto's. Aan dit ver zoek is thans gevolg gegeven. Reeds eerder, in Augustus 1.1., werden ook motorrijtuigen inge richt voor aandrijving door middel van kolengas, houtgas en turfgas of daaraan gelijk gestelde of nog gelijk te stellen gassen van de verhooging der belasting vrijge steld. Daarbij werd echter voorge schreven, dat deze motorrijtuigen „uitsluitend" voor het gebruik de zer gassen moesten zijn ingericht om van de belastingverlaging te kunnen profiteeren, hetgeen dus medebracht, dat voertuigen, welke zoowel met gas als met benzine konden worden aangedreven, van de verlaging werden uitgesloten. Hoewel voor de bovengenoemde regeling bepaalde redenen aanwe zig waren, schiep deze de onge wilde en onlogische situatie, dat thans zijn vrijgesteld van het ver hoogde belastingtarief: a. de voer tuigen met gastractie en b. de voertuigen met benzine-tractie (voor welke het verhoogde tarief nimmer heeft gegolden, doch dat voertuigen, welke voor beide soor- tentractie zijn ingericht niet worden vrijgesteld. De combinatie van gas- en ben- zinetractie vindt vrij veelvuldig toepassing. Eenerzijds voor motor rijtuigen, welke rijden ot> lichtgas onder lagen druk (gasballons). De medegevoerde hoeveelheid gas voor deze voertuigen is betrekke lijk gering en geeft derhalve on voldoend^ zekerheid, dat ten allen tijde weer een vulstation kan wor den bereikt. Voor dergelijke nood gevallen gebruikt men dan een kleine hoeveelheid benzine. An derzijds voor motorrijtuigen met gasgeneratoren, die nu en dan hel lingen moeten overwinnen (Lim burg, hooge bruggen, enz.). Het motorvermogen is bij gastractie aanzienlijk minder dan bij ben zine-tractie. Zou men voor het overwinnen dezer hellingen niet voor korten tijd op benzinetractie kunnen overschakelen, dan zou men genoodzaakt zijn over het ge- heele traject belangrijk minder lading mede te nemen, hetgeen uiteraard een oneconomisch trans port in hst leven zou roepen. In verband met deze practijk- gevallen heeft de K. N. A. C. thans aan den Secretaris-Generaal van het Departement van Finan ciën verzocht dor-r redactie-wijzi ging van het desbetreffende be sluit van Augustus 1.1., voertuigen, welke naast gastractie ook ben zinetractie benutten, eveneens vrij te stellen van het verhoogde tarief der motorrijtuigenbelasting. MOEDIG GEDRAG VAN EEN POLITIEAGENT. Tijdens den hevigen storm op 6 December j.l. kreeg de wachtcom mandant van het politiebureau aSn den Gevers Deynootweg te Scheve- ningen bericht, dat er in de buurt van de pier een voorwerp in zee dreef, dat veel op een mijn leek. De agent van de Haagsche politie F. Bouman, die reeds vele jaren te Scheveningen dienst doet en dus met de zee wel vertrouwd is, kreeg op dracht eens te gaan kijken. Het zee water stond tegen de muur van den boulevard aan en inderdaad zag de agent ,toen hij een paar treden de strandtrap was afgegaan, een donker voorwerp drijven, op korten afstand van de muur. De storm zwiepte hel projectiel in de kokende zee heen en weer en dreigde het tegen de muul te gooien. De agent kon op het laat ste moment het voorwerp, dat een dieptebom bleek te zijn, grijpen er met beide handen droeg hij de ohge veer 25 kg zware en 70 cm lange botn naar boven, waar er een politie wacht bij werd geplaatst. Den vol genden ochtend is het gevaarlijke projectiel door Duitsche militairen naar elders vervoerd. Een woord van lof past hier ongetwijfeld voor hel moedige gedrag van agent Bouman. die getrouwd is en vier kinderen heeft. (A.N.P.) Aantal arrestaties. Op het distributiekantoor te Zwolle is een ernstige fraude aan het licht gekomen bij de verstrekking van bonnen. Als gevolg hiervan heeft de gemeentepolitie een aantal ambte naren gearresteerd en is tegen een groot aantal Zwollenaren, meest caféhouders, aan wie bonnen waren verstrekt, waaropzij geen recht konden laten gelden, een vervolging ingesteld. Het aafttal der z.g. bevoorrechten groeit nog steeds. Het onderzoek in deze zaak is nog gaande. KOFFIEVISITE STAL 10 UIT PORTEMONNAIE. Duur betaalde gastvrijheid. Een heer, ergens woonachtig in Den Haag, was Maandagmiddag al leen thuis. Hst koude weer trok hem niet erg aan om een wandeling te maken, doch in 'een fauteuil bij de warme kachel gezeten verveelde hi; zich toch ook. Maar zie, er zou af wisseling komen in deze eenzaam heid. Er werd n.l. gebeld. De heer des huizes deed open en daar stonden twee lieftallige dames op de stoep. Oogenschijnlijk leken het moeder en dochter te zijn, die koopwaar aan den man trachtten te brengen. De eenzame thuisblijver zeide echter niets ncodig te hebben, waarop een van de damss vroeg of de koffie mis schien klaar was. De heer, die blijk baar zin voor vrouwelijk schoon be zat en zooals gezegd zich ver veelde, ncodigde de beide vrouwen in de warme huiskamer en inder daad deed men zich even later te goed aan dampende koffie. De con versatie vlotte uitstekend en daarbij zeide de oudste van het tweetal, zoo goed de toekomst te kunnen voorspel- ien uit de lijnen van de hand. De gastheer onderwierp zich aan een voorspelling, waarbij de vrouw zei de, dat hij zijn portemonnaie moest nemen en één cent in het voorste vakje moest deponeeren. Aldus geschiedde. Hierop wikkelde de damë de portemonnaie in een stuk papier, waarna zij, na met het voorwerp cenige manipulaties te hebben uitge voerd, hem weer aan den eigenaar teruggaf, met de mededeeling: „Nu moet u er de eerste negen dagen niet meer in kijken". De heer, die door het geheimzinnige gedoe kennelijk onder den indruk was gekomen, be loofde zulks, waarop de conversatie werd voortgezet. Na een half uurtje besloten de gasten weer eens op te kappen, waarna de heer des huizes weer in da eenzaamheid alleen ge laten, toch besloot zijn portemonnaie eens aan een nadere beschouwing te onderwerpen. Hoe groot was echter de desillusie, toen bij het openen bleek, dat een briefje van f 10 spoor loos was verdwenen. Alleen de cent in het voorste vakje was nog in de nertamennaie achtergebleven De gastvrije heer had met handige bedriegsters te doen gehad. DE JACHT OPEN. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en vis- scherij heeft bepaald, dat in het ge- heele land gedurende het tijdvak van' 1 Januari 1941 tot en met 31 Januari 1941 ds jacht op fazantenhazen, gan zen, alle soorten eenden (behalve bergeenden en eidereenden), water snippen, meerkoeten en goudpluvie ren zal zijn geopend. Het vangen van ganzen, alle soor ten eenden (behalve bergeenden en eidereenden), watersnippen, meer koeten en goudpluvieren door mid del van netten, waarvan het gebruik is geoorloofd, zal zijn toegestaan. Eveneens wordt toegestaan het van- 'gen van alle soorten eenden (behalve bergeenden en eidereenden) door middel van eendenkooien. 25 van het steun bedrag. De waarnemend secretaris generaal, waarnemend hoofd van het departement van sociale zaken, heeft aan de gemeentebesturen per circu laire medegedeeld, dat hij heeft besloten, goed te keu ren, dat ook dit jaar aan on dersteunde werkloozen boven hun gewone steunuitkeering een Kerstgave wordt toege kend. Deze Kerstgave mag wederom bedragen 25 pet. van het bedrag, hetwelk de be trokkenen over de week van 8 tot en met 14 December aan uitkeering ontvangen. Hij vestigt er de aandacht op, dat niet mag worden toegekend 25 pet. van het theoretische steun bedrag, berekend volgens artikel 6 of 18 der steunregeling, doch 25 pet. van de werkelijke uitkeering waarin begrepen eventu'eele brandstoffenbijslag), die dé onder steunden over vorengenoemde week ontyangen. Deze Kerstgave van 25 pet. kan eveneens worden toegekend over den extra-bijslag, die aan inwo nende kinderen wordt uitgekeerd, alsmede aan degenen, die een tege moetkoming ontvangen in verband met hun werktijd, korter dan 36 uur. Ook in laatstgenoemde geval len dient de Kerstgave te worden berekend over het netto-bedrag der tegemoetkomingen. Aan de werkloozen, die in de betreffende week bij de werkver ruiming zijn geplaatst, kan over die week geen Kerstgave worden toegekend. Ten aanzien van deze personen" zal de secretaris-gene raal bij afzonderlijke circulaire nader doen berichten. Aan degenen, die uitkeering uit hun werkloozenkas genieten, kan de Kerstgave worden uitgekeerd, indien en voorzooverre zij aan" kasuitkeering plus eventueelen kasbijslag minder ontvangen dan aan steun plus Kerstgave zou wor den toegekend, indien zij geen kasuitkeering ontvingen. In de kosten der verstrekking van de Kerstgave aan werkloozen, die in de steunregeling zijn opge nomen, zal uit het werkloosheids- subsidiefonds dezelfde bijdrage worden toegekeiid als in de overi ge kosten van werkloozenzorg. INBREKERS STALEN KOFFIE, THEE EN ZEEP. Op weg naar huis aangehouden. Twee agenten van politie, die op den Pasteursingel te Rotter dam surveilleerden, hebben een man aangehouden, die met een zak op den schouder liep. De zak bleek bij onderzoek 120 pakjes thee, 13 pakjes koffie, zeep en andere levensmiddelen te bevatten, die bij een inbraak in een filiaal van de „Vooruitgang" in de Franschelaan gestolen waren. Tevens werden op den arrestant, den 27-jarigen ex peditieknecht J. J. C. S. een be drag van 20 en veertig rollen gaspeimingen gevonden, die uit den winkel waren ontvreemd. Bij het verhoor bekende de man zich ook schuldig te hebben ge maakt aan twee inbraken in Den Haag. Clandestien slachten van var kens. - De politie van Amstelveen is er in samenwerking met de hoofd stedelijke politie in geslaagd, tegen den avond onder de gemeente Nieu- wer-Amstel de hand te leggen op twee clandestien geslachte varkens. De politie verscheen op het moment dat de boer de varkens aan twee Amsterdammers wilde verkoopert. Tegen hen is proces-verbaal opge maakt. INLICHTINGEN OVER BURGERS IN DEN VREEMDE. Wat het Roode Kruis doet. Niet alleen Nederlandsche mili tairen, maar ook burgers zijn verspreid over verschillende lan den, terwijl de in het vaderland vertoevende familieleden sinds Mei 1940 geen bericht van hen mochten ontvangen. Voor zoover landgenooten in den vreemde een vast adres hebben, zijn zij in het algemeen bereik baar, zoo niet over de gewone post dan toch met behulp van de be kende Roode Kruis-corresponden- tieformulieren. Van velen is het echter onmogelijk op deze wijze iets te vernemen. Dit geldt thans nog voor de zeevarenden, of arbei ders, die tengevolge van veel vuldige verplaatsingen in het buitenland, hun families niet op de hoogte kunnen houden. Om de bezwaren van dezen toestand zoo veel mogelijk te ondervangen, heeft het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis een bijzondere afdeeling, het z.g. in lichtingenbureau voor burgers in het leven geroepen, dat gesteld is onder de leiding van ir. E. M. van Berckel en thans^ gevestigd is Jan Pieterszn. Coenstraat 6 te 's-Gravenhage (tel. 720790). Het is deze afdeeling reeds gelukt vele burgers op te sporen en berichten over hen door te geven aan belang hebbenden in ons land. Ook gebeurt het, dat deze afdee ling inlichtingen moet inwinnen omtrent in Nederland woonachtige burgers, waarnaar geïnformeerd wordt door relaties in het buiten land en waarvan hier te lande evenmin een vast adres bekend is, bijv. van bewoners van Rotterdam, omtrent wier lot in het buitenland levende familieleden in begrijpe lijke ongerustheid verkeeren. Op deze wijze tracht het Neder landsche Roode Kruis ook ten aan zien van vermiste burgers in den vreemde, hulp te bieden. V) GEDENKTTEK3N GESNEUVELDE GRENADIERS EN JAGERS. Het is thans ongeveer \y, maand geleden, dat de luitenant-kolonel b/d H. D. Scherpenhuyzen, vm. comman dant van het regiment jagers een oproep richtte tot allen, die geduren de de mobilisatie als grenadier of als jager dienden, om een bijdrage te schenken voor de oprichting van een waardig monument, ter nagedachte nis aan alle grenadiers en jagers, die in den strijd van Mei 1940 hun leven voor hun vaderland offerden. Vele bijdragen, welke dankbaar van burgerzijde mochten warden ontvangen, getuigden mede van groote instemming met het plan. Zonder twijfel zal een ieder het toejuichen,, indien het gedenkteeken kan worden geplaatst op een mooi pujft in de Residentie 'inplaats van op de algemeene begraafplaats. Het streven is, om dat te kunnen berei ken, doch daarvoor is het noodig, dat nog meer algemeen wordt bijge dragen. Vo.or dit doel is veel meer noodig dan de som van ruim 2600. welke tot op heden is bijeenge bracht. Daarom nogmaals een oproep tot allen, die het als een daad van waie kameraadschap moeten 'aanvoelen, om de nagedachtenis van alle gre nadiers en jagers die vielen, op deze wijze te helpen eeren. Draagt naar vermogen bij. Stort uw bijdrage op postrekening no. 168575 van It. kolonel b/d H.'D Scherpenhuyzen, van Aerssenstraat 40, den Haag en vermeldt daarbij „Gedenkteeken", voorts uw naam, adres en onderdeel, waarbij e.v. ge diend. Door de train gegrepen. - Gis ter,avond is te Groningen een 38 jarige man, die den rijweg wilde oversteken, op de Groote Markt door een tram gegrepen. In zorgwekken- den toestand heeft men hem naar het Academisch ziekenhuis vervoerd waar hij gisteravond is overleden. BEROEPSINBREKER IN ARREST GESTELD. De politie te Hoogeveen heeft een goede vangst gedaan door de arrest tie van /ekeren P. J. B., een goc oekende van politie en justitie, Eti gen tijd geleden werd te Hoogevc ingebroken in een sigaren wink waarbij 150 gulden werd ontvreen. Dezer dagen werd hier weer ing broken, nu in de coöperatie. De bu bedroeg 40 gulden. Uit de mani. waarop de inbraken werden gc pleegd, vatte de politie aanstonc. verdenking op tegen B. Het voort gezette onderzoek bracht aah hc. licht, dat B. zich sedert Pascher schuil had gehouden in eeri café te Hoogeveen. Dit huis werd nu omsin geld en toen B., aldus in het nauw gedreven, door een raam trachtte te ontvluchten werd hij onder hevig verzet gearresteerd. Hij bekende de inbraak in de co öperatie, doch wilde niet toegeven, dat hij ook in het sigarenmagazijn zou hebben ingebroken. De man is op transport gesteld naar Assen. GOEDKEURING WERK VERSCHAFFINGSOBJECTEN. De waarnemend secretaris-gene raal, wnd. hoofd van het departe ment van sociale zaken, heeft de directie van den rijksdienst voor de werkverruiming gemachtigd, van zijnentwege: a. werkverschaffingsobjecten goed te keuren; b. tijdvakken vast te stellen in over leg met het rijksarbeidsbureau, waarin de gelegenheid tot werk verschaffing is opengesteld; c. voor de sub. a. bedoelde werk verschaffingsobjecten de bedragen vast te stellen, welke geacht kun nen worden in het belang van de werkverschaffing te zijn uitgege ven. UIT DE DERDE VERDIEPING GEVALLEN en alleen de arm uit het lid! Bij het ramenlappen heeft een juf frouw uit de Waalstraat gister een val gemaakt, die wonder boven won der zonder ernstige gevogen is ge bleven. Bij haar werk verloor zij het evenwicht en viel uit het raam op de derde verdieping. Het slachtoffer had, alle pessimis tische verwachtingen ten spijt, slechts een ontwrichten bovenarm opgeloopen. Ter behandeling werd zij naar het Onze Lieve Vrouwegast huis overgebracht, waar de arm in het lid getrokken werd. Vervolgens kon de vrouw per taxi huiswaarts gaan. Nieuw crematorium? - Naar het A.N.P. verneemt, tracht de Vereeni- ging voor facultatieve lijkverbran ding maatregelen te nemen om, naast baar crematorium te Velsen, eeri tweede crematorium te stichten te Zwolle of in de omgeving van deze plaats. De door het bestuur gevoerde voorloopige besprekingen hadden een gunstig verloop. Huis van -Kees de tippelaar wordt geveild. - Een der oudste bui tenplaatsen aan de Vecht, „Slangen- vecht" genaamd, zal binnenkort wor den geveild. Het is de woning ge weest van wijlen Dudok de Wit, meer bekend als Kees de tippelaar, die Java te voet doorkruiste en nog vele andere bekende wandeltochten heeft gemaakt. Hij was de man, die door zijn voorbeeld de wandelspoi t heeft aangemoedigd. Daar er kans bestaat, dat het huis na de veiling zal worden afgebroken, zijn oud vrienden bijeen gekomen om te on derzoeken, of het huis, waarin pok een museum gevestigd is, voor sloo- pen gespaard kan blijven. Kind doodgereden. - Te Nij megen is Zondag een zevenjarig jon getje _E. S. bij het spelen door een vrachtauto gegrepen en zwaar ge wond. De knaap had een zware her senschudding opgeloopen. Hij werd naai het ziekenhuis overgebracht en is daar gister aan de gevolgen over leden. DOOR R. AROEH. DETROIT 49) Ben Beverly hield het voor een aanval, wat slechts een vergissing was, en haalde zijn linker arm forsch uit. Zijn zware, vleezige hand trof Lopez' kin, er klonk een kra kend geluid en Lopez ging ter ruste op de planken van zijn kotter. „Dat is ook geen bokser", zei Ben Beverly. „Hij kan niet behoorlijk incasseeren". De vijandelijkheden werden afge broken. De aanval was onder zware verliezen afgeslagen. Kill nam de verliezen in den vorm van den be- wusteloozen Lopez onder den arm en sleepte ze naar het midden van het schip, waar men den kapitein water over het hoofd goot. Ben Be verly, Peters en Edna hielden ech ter hun wapens tot schieten gereed in de hand. „Als ik nou mijn zin kreeg", zei Ben Beverly nadenkend, „dan zou ik de bemanning naar het vooron der jagen en opsluiten". Peters, die eveneens van meening was, dat de bemanning het best kon opgèsloten worden, knikte en zei. dat hij er^niets tegen had. Dan kon den ze meteen „Heb je er eenig idee van, hoe je mdgt zeileji?" wilde Ben Beverly weten. Peters had er geen idee van. „Nu dan", zei Ben Beverly „dan kunnen we ook dit schip niet ka pen. Is je dat ook duidelijk?" Ben Beverly had er echter geen zin in, te wachten, tot Lopez weer bij kwam en het sein tot den alge- rr.eenen stormaanval kon blazen. Ze bevonden zich aan den achter steven van het schip. Beverly nam een eind touw, bond het voor de oogen der aanwezigen van de eene verschansing naar de andere en ver kondigde luid: „Hieracher is onze plaats! Hier heeft niemand wat te maken! Wie over het touw durft te stappen, wordt doodeschoten!" Jim aan het stuur grijnsde, dat zijn witte roofdiertanden schitter den. Kill mompelde een vloek en goot Lopez nog een emmer water over het Jtoofd. Gomez leunde te gen de mast en keek naar de pas sagiers, die zoo tegen de goede or de zondigden, met een onheilspel lend gezicht. Alleen Roger deed, ol hem dit alles niet aanging. Hij boog zich over boord en schepte verseti water, dat waarschijnlijk bestemrt was om eveneens ter verfriss chine van den kapitein te dienen. Nu bewees Ben Beverly, dat h(> werkelijk een uitgeslapen kerei was. Toen Roger den vollen emmer over de verschansing tilde, knald» Beverly's revolver en uit den door boorden emmer kwamen twee wa terstralen te voorschijn. Roger hield den emmer krampachtig vast, keek ernaar en keek toen naar Ben Be verly. Ben Beverly voelde zich en zette zijn borst op. „Ik heb zoojuist wat gezegd man, je het niet naar me geluisterd! Om vergissingen te voorkomen, zal ik het nog eens zeggen: wie hier over dit touw klimt, wordt doodgescho ten! Ik wilde je even laten zien, dat er ook geluisterd moet worden naar wat ik zeg!" Roger vertrok geen spier. Zwij gend wierp hij den onbruikbaren emmer over boord. „Waarom deed je dat?" vroeg Pe ters. „Je hebt den man aan het schrikken gemaakt, dat zal hij je niet vergeven. Misschien kunnen we het nog wel eens worden en de zaak loopt in goeden vrede af". Ben Beverly glimlachte. Op zijn gezicht was niets van vriendelijk heid te lezen, zijn oogen fonkelden en zijn kin stak wild naar voren. „In goeden vrede! Man, laat me niet lachen! Hoe denk je, dat deze bende nog tot vrede kan komen? De kapitein houdt er rekening mee, dat we hem in de eerstvolgende ha ven wegens zeerooverij laten op sluiten. Zelfs wanneer we het eens v/orden, Peters, dan moet de bende daar toch rekening moe houden. Dus willen ze ons niet naar de eerst volgende haven brengen, maar lie ver op zee kwijt raken dat wil zeggen: over boord gooien! Bij de botsing van een tien minuten gele den was noch Lopez, noch de be manning erop voorbereid. Het was gemakkelijk voor ons, de overwin ning te behalen, want de menschen waren verrast door het feit, dat wii zoo zwaar bewapend zijn. Nu pie keren ze over middelen om ons uit den weg te ruimen, dat is nogal duidelijk! Maar om hun dadelijk te lsteri zien, hoe we met onze prop- peschieters weten om te gaan en om hun onmiddelijk alle moed te ont nemen, heb ik door den emmer ge schoten. Ze moeten niet denken, dat ze met Zondagsschoolkinderen te doen hebben. Ze moeten merken, dat wii allebei van het vak zijn, Pe ters. Jij aan den eenen kant en ik aan den anderen!" „Ik ben heelemaal niet van het vak", zei Peters boos. „Dat je het maar niet kunt afwennen, mij voor stevens te houden!" „Stil maar"; zei Ben Beverly. „We hébben een overeenkomst gesloten, met deze zaken te wachten. Als de meer actueele kwestie met den fa- meuzen Lopez is afgehandeld gaan we weer over Stevens contra Griz- zard spreken. Voorloopig hebben we r.og wapenstilstand". Beverly's gezicht kreeg plotseling een grijns. „Wat is het goed, dat ik achter die zaak gekomen ben", ging hij voort. „Stel je eens voor, dat jij en jujffrouw Bosch er samen vandoor waren gegaan en ik zou er geen idee van hebben gehad, waarheen. Dan zou ik alle havens en spoorwegsta tions laten afsluiten, ik zou je sig nalement overal heen telegrafeeren zonder resultaat. Ik zou niets te weten komen. Nu, ik zou waar schijnlijk gedacht hebben, dat ik een groote sufferd was, en onderwij! waren jij en juffrouw Bosch zekep ai lang door deze bende gedood, uitgeschud en in zee gegooid. Zou c'at niet grappig geweest zijn?" „Ik kan jouw gedachtengang niet volgen", zei Peters geërgerd. „Ten eerste komt die oneenigheidmet Lopez alleen maar daaruit voort, dat ik tegen hem gelogen heb en gezegd heb, dat jij rijk was en dat we jou je geld konden afpersen. Maar als ik alleen geweest was, zou Lopez geen oogenblik aan roof of afpersing hebben kunnen denken". „Ik zit er werkelijk vaak over te piekeren", zei Ben Beverly, „of het mogelijk is, dat jij nog schuldig bent aan dén dood van Grizzard. Je houdt er een manier op na om met de her sens van een braven man te den ken, eenvoudig ongeloofelijk. Je dénkt maar, dat Lopez jullie ge woonweg naar Bathurst gebracht zou hebben en verder niets. Nee, beste kerel, dat zou toch teveel ver langd zijn van 'n man als dezen Lo pez. Wat heb je betaald? Tweedui zend dollar voor een reis, die ten hoogste vijftig dollar waard is. Dan moet Lopez wel denken: als die ke rel, die van een schip ontvlucht en zooveel geld betaalt om maar met dat meisje weg te komen als die man niet nog veel meer geld heeft, mag ik gehangen worden. Dat moet Lopez toch wel gedacht hebben, niet waar? Dat geld wil Lopez zich heusch niet laten ontgaan! En nu nog wat: jij en juffrouw Bosch zijn heel stilletjes aan boord gekomen. De omstandigheid, dat niemand iets van jullie aanwezigheid afweet, prikkelt die menschen natuurlijk nog het meest. Nu komt daar nog bij, dat juffrouw Bosch een aardig meisje is, zoodat deze kerels het er wel voor over hebben, haar bege leider te verdrinken", „Beverly", zei Peters boos, ,,«Ii moet je uitscheiden! Het zal er nog op neer komen, dat wij beiden al leen aan jou ons leven te danken hebben, hè? Dat verbeeld je je ze ker wel, wat?" „Och, verbeelden", glimlachte Ben Beverly. „Ik weet het zeker, Stev. pardon, Peters. Alleen aan mij heb je het ook te danken, dat je tij dig de oogen geopend zijn, met wat voor lui jullie hier te doen hebt! Toen Lopez jou zijn mes wilde ge ven en zei: maak hem kapot! waar mee hij mij bedoelde, heeft hij jjul- lie de oogen geopend". Peters kreeg een kleur .Hij wist, dat Ben Beverly alles logisch en consequent beredeneerde. Ben Be verly had gelijk, maar hij was er al weer geweldig trotsch op en die pedanterie was toch wel een beetje ergerlijk. (Wordt vervolgd'

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6