ht INGES Studentencorporaties ontbonden. Beperkte ontheffing slachtverbod van gevogelte. BEANTWOORDING VAN ENKELE PRACTISCHE VRAGEN. van het ijs. Vervoederverbod van koolrapen. Glimlachje. Moord op koopman te Rotterdam op gehelderd. voorheen. 2839 5600 7353 9571 1840 8068 4259 6310 9091 0943 IENT VAN E. ■logstijd maakt e de hieronder kippen, hanen, 3vend gewicht iten aan huis voor zoover ten gevogelte t f 1.20 per kg. verpakking, en consument kg. geslacht TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 20 DECEMBER 1940. iKERINGEN UTRECHT. maatschappij, mlance" ver ting van de i 1811" is itoorgebouw, nste der ver- coulance bij t 2eer groote r verzekerde De Rotterdamsche inspecteur op het hoofdbureau van politie te Rotterdam, B. Mei; es, heeft nadere bijzonderheden gegeven over den moord op den Bre- daschen koopman P. van Aart, die sedert 12 November j.l. vermist was en wiens lijk men in den kelder van een woning in de Franschelaan te Rotter dam heeft teruggevonden. Van Aart was, naar bekend, Dinsdagmorgen 12 November naar Den Haag gegaan om een partij textielgoederen, welke buiten de distributie om werd aangeboden, te koopen. Toen hij niet terugkeerde snelde de politie een uitvoerig on derzoek in. Het bleek, dat de koopman naar Den Haag was vertrokken met den heer J. van de B. uit Bussum. Deze had hem medegedeeld, dat de goe deren in Den Haag waren opgesla gen en dat men daar twee mannen zou ontmoeten. In Den Haag maak te men kennis met J. F. J. D., een man die bij de poolitie als misdadi ger bekend staat en een man, die wel werd voorgesteld, maar wiens naam de Bussumer, die de politie later deze bijzonderheden verstrek te, vergeten was. Deze onbekende deed zich voor als eigenaar van de goederen en na langdurige bespre kingen deelde hij mede, dat de goe deren in Rotterdam lagen. De vier mannen begaven zich nu paar Rotterdam. In een café op de Westkruiskade werd koffie gedron ken en tijdens de onderhandelingen kreeg de Bussumer den indruk, dat hij te veel was en dat de mannen het verder liever zonder zijn aan wezigheid zouden stellen. Toen de anderen dan ook weggingen, bleef hij in het café achter met de af spraak, dat hij zou wachten. Toen de anderen om 7 uur des avonds nog niet terug waren is hij naar Bussum teruggekeerd. Na dien fijd hoorde men van den koopman Aart niets meer. De poli tie nam de zaak in onderzoek. De eenige naam, dien de Bussumsche koopman kon noemen was die van den beruchten J. F. J. D. uit Am sterdam, wiens woonplaats de poli tie onbekend was en nog is. Van de Amsterdamsche politie kreeg de Rotterdamsche recherche, die het onderzoek nu had overgenomen, aanwijzingen dat de onvindbare D. vroeger wel omgang had gehad met den 35-jarigen T. A. F. S., die in de Franschelaan te Rotterdam woonde. S. werd op het hoofdbureau van politie ontboden. Dinsdagmorgen 18 December verscheen hij en inspec teur Melles vroeg hem verschil lende bijzonderheden over D. Om den man in te lichten omtrent de zaak waarvoor men zijn inlich tingen noodig had, werd hem ver teld, dat de koopman P. van Aart verdwenen was en het laatst in ge zelschap. van D. en enkele anderen was gezien. Toen de inspecteur den naam van Aart noemde, schrok de onder vraagde zichtbaar en hij werd zoo zenuwachtig, dat de inspecteur arg waan kreeg. Hij informeerde even verder en plotseling deelde S. mede, dat hij ook in dat gezelschap was geweest. Hij was de onbeken de, die in Den Haag den koopman en den Bussumer had opgewacht in gezelschap van D. Hoewel ook toen de politie nog geen zware verdenking tegen S. koesterde, legde deze een volledige bekentenis af en verklaarde dat hij den koop man had vermoord. Nadat men van de B. in het café had achtergelaten, waren de man nen op weg gegaan naar de Fran schelaan, waar volgens S. de goe deren lagen. Onderweg had men B. weggezonden, zoodat S. met den koopman alleen was. Volgens den moordenaar heeft hij in zijn woning met van Aart ruzie gekregen. S. moest bekennen, dat de goederen daar niet lagen en dat hij er zelfs geen eigenaar van was. De ruzie liep zoo hoog dat S. den koopman met een kolenschop dood sloeg. Hij moest nu het lijk verbergen en omdat hij een benedenhuis be woonde, kwam hij op het idee het lijk in den kelder te begraven. De w.oningen aan 09 Franschelaan HET KLEINE MAAR GEZELLIGE NOODWINKELSTRAATJE voor het postkantoor aan den Coolsingel te Rotterdam is door kran- sen en slingers van dennengroen in een Kerstsfeer gebracht. (Polygoon) hebben echter geen echten kelder, maar een zgn. kruipkelder, een kelder met een hoogte van slechts ongeveer 80 cm. met een cementen vloer. De moordenaar brak nu den vloer van de voorkamer op en bikte daarna den vloer van den kelder met een houweel open. Dit was een uiterst vermoeiend karwei, omdat hij op zijn knieën moest liggen en zelfs in die houding het hoofd niet recht op kon houden, daar de kel der te laag was. In zijn angst zag hij kans, niet alleen het cement weg te bikken, maar ook een flinke diepe kuil te graven, waarvoor hij ongeveer een kubieke meter.grond moest verzetten. Na zorgvuldig het lijk beroofd te hebben van alles wat waarde had en wat de identiteit zou kunnen vaststellen, schoof hij het lichaam in den kuil en wierp er zand op. Vervolgens metselde hij den ce menten vloer dicht, zoodat van het misdrijf geen spoor meer te be kennen was. De ringen, het horlogq en alle andere voorwerpen, die niet te ver branden waren, wierp hij naar hij beweerde, in het water, de porte feuille, waarin zich tusschen de 600 en 700 aan bankpapier be vond, zegt hij verbrand te hebben. De politje heeft deze voorwerpen nog niet teruggevonden. Nadat S. gearresteerd was, heeft men het nieuw gemetselde beton ten tweede male opengehakt. Op 80 cm. diepte werd het lijk ge vonden. De politie onderzoekt thans in hoeverre er sprake is van roof moord. S. ontkent dat het plan om den koopman te vermoorden, reeds eerder bestaan had. Ook ontkent hij, dat hij de textielgoederen slechts als lokmiddel heeft ge bruikt,, om het slachtoffer in zijn woning te krijgen. De politie onderzoekt de- moge lijkheid of deze moord iets te ma ken kan hebben met den moord op den Amsterdamschen koopman Nebig, wiens lijk men dezer dagen in Amsterdam gevonden heeft. Eigenaardig is dat ook deze koop man onder voorwendsel van handel te kunnen doen, was meegelokt, terwijl J. F. J. D. omtrent wiens verblijfplaats men nog in het duis ter tast, een Amsterdammer is. Enkele studenten en een hoogleeraar in arrest. Van bevoegde zijde wordt het volgende gemeld: In de beide universiteitsste den Leiden en Delft zijn door de Duitsche veiligheidspolitie eenige studentencorporaties ont bonden en haar gebouwen ge sloten. Deze maatregel hangt samen met de relletjes en stakingen der studenten, die de sluiting van de universiteit en de hooge- school in het belang van de veiligheid en de orde noodzake lijk maakten, Eenige studenten en een hoog leeraar moesten in arrest wor den gesteld. Maximumprijs kal koenen, eenden en ganzen f 1.50 p. K.Gf. Het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd maakt bekend: Met het oog op de komende Kerstdagen zal de Nederland- sche centrale voor eieren en pluimvee op beperkte schaal voor de binnenlandsche con sumptie ontheffing verleenen van het verbod tot het slachten en afleveren van gevogelte. 1 (Artikelen 4 en 6 gevogelte-inven- tarisatiebesluit). Voorzoover ganzen en kalkoenen betreft, wordt deze ontheffing geacht zonder nadere formaliteit te zijn verleend. Betrok kenen mogen deze dieren dus zon der verdere vergunning slachten en afleveren. Dit geldt ook voor de reeds bij genoemde centrale opgege ven voorraden ganzen en kalkoenen. Voorzoover kippen en eenden be treft, welke voor 16 December zijn geslacht en geregistreerd bij deze centrale, wordt aan iederen houder, die zijn voorraad aan de centrale heeft opgegeven, schriftelijk mede gedeeld, welk gedeelte van zijn voorraad voor het binnenland mag worden afgeleverd. Hiervan zal een gedeelte worden gereserveerd voor ziekenhuizen, die zich te dezer zake met hun leverancier kunnen ver staan. Bovendien mogen de kippen en eenden die sinds 16 December zijn geslacht, zonder nadere ontheffing van de centrale worden afgeleverd, terwijl ook in den vervolge geen individueele ontheffing voor het slachten van kippen en eenden meer behoeft te worden aangevraagd, mits van de voor 16 December aan wezige voorraden op de bij artikel 6 van het gevogelte-inventarisatie- besluit voorgeschreven wijze aan de Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee opgave is gedaan. Deze ontheffingen worden steeds geacht te zijn verleend onder de voorwaarde, dat de vastgestelde maximumprijzen voor gevogelte (Zie de desbetreffende publicatie 1 worden in acht genomen. De houders van voorraden, die tot dusverre de „weekstaten slaeht- gevogelte" aan de centrale plachten in te zenden, dienen hiermede te blijven voortgaan. In verhand met het op beperkte schaal vrij geven van gevogelte voor de binnenlandsche con sumptie zijn tevens maximum prijzen vastgesteld. Voor den consument is de maximumprijs voor alle soorten 1.50 per kg. geslacht gewicht. Er wordt voor gewaarschuwd, dat tegen overtreding van de maximum-prijsvoorschriften krachtige maatregelen worden genomen. Nadere bijzonderheden omtrent een en ander zijn opgenomen in 'een officieele publicatie. DE GROOTSTE SPRINGSCHANS TE CORTINA D'AMPEZZO in Italië, waar in Februari a.s. de ski-wereldkhmpioenschappen gehouden zullen worden: Duitschland, Finland, Zweden, Hongarije, Roemenië, Slowakije en vele andere landen hebben reeds deelname toegezegd. (Holland) De loonbelasting. Het eerste slaclitoi.er Waarvoor aftrek mo gelijk is en wat be taald moet worden. Eenige deskundigen van het dep. van financiën hebben in een pers conferentie geantwoord op hun door journalisten gestelde vragen. Aan de antwoorden ontleenen wij het volgende: Loon in natura. Op de vraag, hoe het loon in na tura wordt behandeld, zooals kost en inwoning, werd geantwoord, dat hieromtrent de buitengewone Staatscourant van 14 Dec. een rege ling bevat, welke de geldswaarde bepaalt van de inkomsten in natura. Voor kost en inwoning wordt voor werknemers, die een geld- loon van 100 per maand of minder ontvangen op' 25 gulden per maand berekend en voor werknemers die meer verdienen op 50 per maand. De resp. ge tallen voor 'n warmen maaltijd zijn 12 en 24, voor een kof fiemaaltijd 6 en 12. Wanneer aftrek mogelijk is. Wat geschiedt er met het loon van dienstmeisjes bijvr dat aan de ouders wordt afgedragen? Deze vraag keert voor verschillende categorieën te rug. Er kan op worden geantwoord, dat de werknemer, indien hij van zijn loon een gedeelte voor buiten gewone lasten, zooals in het bnder- houd van behoeften der familiele den, moet afdragen, het recht heeft van den werkgever de loonbelas- tmgkaart op te vragen en den in specteur der directe belastingen te verzoeken erop aan te teekenen hoe veel het belastingvrije bedrag be draagt. De inspecteur zal een derge lijke aanteekening slechts kunnen doen voor bedragen, welke meer dan 10 pet. van het loon beloopen. Zoo lang de aanteekening niet is ver richt moet voorloopig de loonbelas ting ten volle worden betaald. In dien de vertraging in het aanbren gen der aanteekening echter niet te wijlen is aan de belastingplichtige zal waarschijnlijk wel terugbetaling van het te veel betaalde mogelijk zijn. Kindertoeslag is een deel van het loon. De kindertoeslag van ambte naren is ook steeds als zoodanig mede belast. Aanvrage ontheffing. De werknemers verklaring, welke door de werkgevers aan de werknemers zullen worden voorgelegd, zijn zoo ingericht, dat men daarop de gedeeltelijke ontheffing (indien de inkomsten alleen uit loon bestaan is dit een ontheffing voor 1/3) kan aan vragen, wegens dubbele belas ting in het in 1941 vallende deel van het loopende belastingjaar. .Voor .velen vervalt op 31 Decem ber pas de eerste termijn van de loopende inkomstenbelasting. Het gevolg is, dat de termijnbetalingen hiervan gedeeltelijk samenvallen met de nieuwe belasting. De fiscus heeft deze zaak nog in studie. Mis schien wordt het aantal termijnen wel verlengd. Bij de termijnbetaling voor het loopende belastingjaar kan men niet reeds van eiken termijn een derde aftrekken, vooruitloopende op de aan te vragen ontheffing. Men moet wachten tot de ontheffing verkre gen is. T.a.v. de kleine zelfstandigen blijft voor het belastingjaar 1940- 1941 de geldende inkomstenbelas ting van kracht. Voor het nieuwe jaar komt er een geheel nieuwe re geling. Er is immers een geheel nieuwe inkomstenbelastingwet op komst. Deze zal er spoedig zijn. De werknemers, wier werkgever in het buitenland of in Indië vertoeven vallen niet onder de loonbelasting, maar onder de inkomstenbelasting. Er is geen verandering geko men in de behandeling van de verplichte bijdrage voor pen sioenregeling. Zij kunnen wor den afgetrokken en hebben niets te' maken met de 100 verwervingskosten. Op het weekloon van 29 Dec. tot 4 Jan. wordt van de heele week be- rasting geheven. Het nominale bedrag van het loopende belastingjaar moet geheel worden betaald indien de ontheffing nog niet is verleend. De fiscus hoopt echter tijdig met een voorziening gereed te zijn. Men hoopt de regeling zoo te maken, dat het af te trekken gedeelte niet be taald behoeft te worden. Levensverzekeringspremies mo gen niet worden afgetrokken, even min als die voor begrafenisfondsen en ziektefondsen. Deze vallen ech ter wel voor velen onder .het begrip verwervingskosten. De werknemer kan dus uitgaan van de loonklasse, in welke hij valt na aftrek van de ziektewetpremie, die dus niet aan de loonbelasting onderworpen is. INBRAAK IN KAASPAKHUIS TE AMSTERDAM. Gisternacht is ingebroken in een kaaspakhuis 'aan de Admiraal de Ruyterkade te Amsterdam. De die ven zijn er in geslaagd 50 kilogram kaas te bemachtigen. Het onderzoek wees uit, dat zij te voren zich toe gang hebben weten te verschaffen in een kantoor in dé omgeving van het pakhuis. Hier was hun buit aanmerkelijk geringer. Zij braken enkele bureaux open, doch vonden slechts een pakje sigaretten en een doos sigaren. Het leege sigarendoos- je is teruggevonden in het kaas- pakhuis. Woensdagmiddag is te R'heden de 19-jarige landbouwer J. A. R., wo nende in de Fraterwaard bij het schaatsenrijden op ondergeloopen land in een koek geraakt en ver dronken. Met den dreg is het lijk opgehaald en daarna is het naar de ouderlijke woning overgebracht. Bij beschikking van den secre taris-generaal van het departement van landbouw en visscherij is, be houdens de in bepaalde gevallen door de Nederlandsche groenten- en fruitcentrale te verleenen onthef fing, een verbod ingesteld op het vervoederen van koolrapen en pas- tinaken. Een dergelijk verbod be stond reeds voor roode peen. EEN KIND VERMOORD? 5 arrestaties. De Velpsche politie heeft een vijftal personen aangehouden, die er van worden verdacht bij een moord op een pasgeboren kind betrokken te zijn geweest. De grootmoeder van het kind zou het kort na de geboorte hebben doen sterven, ter wijl een zoon het lijkje in den IJsel zou .hebben geworpen. Het motief tot dezen daad moet worden ge zocht in het feit, dat de 18-jarige moeder niet was gehuwd. Een maand voor de geboorte had een vrouw uit Arnhem met overtreding van artikel 251bis het meisje be handeld. De behandeling bleef ech ter zonder resultaat. De Arnhem- sche is eveneens gearresteerd. Het kerstfeest van de voetbal club. EEN KIJKJE IN EEN HAVEN VOOR WATERVLIEGTUIGEN. Een vliegtuig van het type Breguet wordt uit het water geheschen. (Holland) DE WIERINGERMEER is een zeer uitgestrekt gebied en de kruidenier uit Wieringerwerf heeft dan ook groote afstanden af te leggen. Hij heeft nu zijn auto omgebouwd, waardoor een zeer eigen aardig vehikel ontstond. (Polygoon)

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5