lil «li 13 il|s|ï|liïlliiï||l5il\wmn* i IA i 5 d il-ss* sill P n i5"ö ADRESSEN Yoghurt als voedings middel. HOE MEN - MET VOORDEEL - OP DE VOEDING KAN BEZUINIGEN. UITREIKING NIEUWE LEVENS MIDDELENKAARTEN. In den loop van Januari. Aangezien de bonnen van de thans geldende distributiekaarten langza merhand opraken, zal. ter vervan ging van deze kaarten in den loop van de maand Januari worden over gegaan tot uitreiking van nieuwe levensmiddelenkaarten. De juiste data hiervoor zullen in iedere gemeente afzonderlijk worden bekendgemaakt. EXTRA RANTSOEN LEVENSMIDDELEN. De Leider van den Distributie- dienst te ALKMAAR maakt bekend, dat arbeiders, die langdurigen of nachtarbeid verrichten, in aanmer king kunnen komen voor extra rantsoen levensmiddelen. Langdurige arbeid heeft plaats, wanneer de arbeider werkzaam is in een fabriek of werkplaats en eiken dag lichamelijken arbeid ver richt, tengevolge waarvan hij 12 uren of meer van zijn woning af wezig is. Nachtarbeid heeft alleen plaats, wanneer de arbeider in het z.g. drie-ploegenstelsel gedurende min stens een week uit elke drie weken, ononderbroken gedurende den nacht lichamelijken arbeid verricht. Arbeiders, die reeds uit anderen hoofde extra rantsoenen levensmid delen hebben ontvangen, kunnen niet voor de bovenbedoelde rant soenen in aanmerking komen. Ter verkrijging van deze rant soenen dient de werkgever zich tot den plaatselijken Distributie- dienst te wenden met een aanvraag formulier in tweevoud (te verkrij gen bij den Distributiedienst), waar op de namen voorkomen der arbei ders, waarvoor is aangevraagd, met vermelding der nummers van de distributiestamkaart en de reden, voor eiken arbeider afzonderlijk, waarom wordt aangevraagd. ALKMAAR, 20 Dec. 1940. De Leider voornoemd, H. BAKKER. DISTRIBUTIEDIENST HEILOO. Inleveren consumentenbonnen in de kennende week. In verband met de as. feestdagen zullen de grossiers, detaillisten, bak kers en slagers in de komende week de door hun ingenomen consumen tenbonnen en/of distributiebeschei den op de volgende dagen kunnen inleveren: Maandag 23 December 1940 (9 12.30 uur). Inleveren van distributie bescheiden uitsluitend door gros siers. Dinsdag 24 December 1940 (912.30 en van 24.30 uur). Inleveren van consumenten bonnen (boter, kaas, eieren, gebak, enz.) door de d e t a i 1- listen, terwijl de vleeschbonnen door de slagers ook op dien dag dienen te worden ingeleverd. Vrijdag 27 December 1940 (9— 12.30 uur). Inleveren van brood- en bloembonnen uitsluitend door bak kers. Belanghebbenden worden in hun eigen belang aangeraden op de hier boven genoemde data de door hun ingenomen bonnen in te leveren, aangezien anders de mogelijkheid bestaat, dat geen toewijzingen wor den verstrekt. Bekendmaking. Bij het inleveren der consumen tenbonnen door heeren winkeliers, is mij gebleken, dat zich hierbij dik wijls verscheurde en verminkte bon nen bevinden. Aangezien de betrokken winkelier hierdoor in moeilijkheden geraakt, breng ik onder de aandacht van het publiek, dat de betreffende bonnen door de winkeliers van het boekje of kaart dienen te worden verwijderd. De leider van den Distributiekring Heiloo DEG. DE JAGER. FOUTEN BIJ DE BEHANDELING VAN MELK IN DE HUISHOUDING KUNNEN VOORKOMEN WORDEN. Meer dan éénmaal koken of lang koken en warm houden is voor alle voedingsmiddelen ongewenscht, doch merkwaardige verschijnsel doet zich voor dat huisvrouwen die- dit weten, en vanzelfsprekend ook in toepas sing brengen als het aardappelen en groenten betreft, dit niet steeds be denken, wanneer zij te doen hebben met melk. Behalve deze fout komen er bij melkbehandeling nog ver scheidene andere voor. Melk is niet alleen het meest vol ledige voedingsmiddel voor den mensch, doch ook voor lagere orga nismen. Daarom moet met melk zorgvuldig worden omgegaan. Bo vendien neemt ze gemakkelijk den geur over van andere voedingsmid delen en stoffen, die zich in de na bijheid bevinden, zoodat het ook uit dat oogpunt niet onverschillig is waar men ze neerzet. Het vaatwerk, dat voor melk ge bruikt wordt, moet gaaf zijn, aan gezien pannen en kannen anders moeilijk schoongemaakt kunnen worden. Er zijn nog veel kannen in omloop, met scherpe hoeken en een nauwen hals, waardoor werkelijk grondig reinigen moeilijkheden op levert. Het gebruik van vaatwerk, waaraan dergelijke fouten kleven, moet steeds worden afgeraden, doch voor melk is het geheel en al on deugdelijk. Ook bij koken van melk in de flesch gepasteuriseerde melk behoeft niet gekookt te worden! worden dikwijls fouten gemaakt. „Los gekookte melk dient direct na ontvangst gekookt te worden, maar dat is dan ook de eenige keer, dat ze gekookt mag worden; later, is het voldoende deze gekookte melk tot de gewenschte temperatuur te verwarmen. In het belang van het behoud der volledige voedingswaarde kunnen vele fouten gemakkelijk worden OOK IN DEN WINTER EEN RAUW HAPJE BIJ DEN MAALTIJD. Een goed samengestelde voeding bevat niet alleen eiwitten, vetten en koolhydraten, maar bovendien de voor het lichaam zoo „beschermende stoffen". Deze stoffen treft men vooral aan in rauwe groenten en vruchten. Daarom moet men ze ge regeld als aanvulling bij de gekookte spijzen geven. Wanneer de vruchten schaars of duur zijn, maar ook in tijden van overvloedig fruit is een rauw hapje aan te raden. Het zou een belangrijke verbetering beteekenen in den voedingstoestand wanneer ieder er een gewoonte van maakt eiken dag wat rauwe vruchten of een rauw gerechtje te gebruiken. Men kan ook volstaan met ramenas of geraspte wortel op de boterham. Meen niet, dat zooiets in den win ter niet voor elkaar te brengen is. Integendeel. Elk seizoen brengt zijn eigen groenten voort en al die groen ten zijn voor ons doel te gebruiken. Zoodoende krijgt men des zomers geheel andere rauwe hapjes dan des winters, maar alle zijn, mits goed toe bereid, zeer smakelijk. Juist door een smakelijke bereiding en een goede combinatie van de verschillen de soorten kan men de eventueel weifelende houding van de huisge- nocten overwinnen. Voor wie nog nooit rauwkost gegeten heeft, is de smaak van de rauwe groenten en kruiden iets onbekends en vreemds; maar was dit niet precies zoo het ge val toen wij voor het eerst met de nu alom bekende tomaten kennis maak ten? Het bereiden van groenteslaatjes moet aangeleerd worden. Reeds na korten tijd krijgt men er vaardig heid in, ze in verschillenden smaak en kleurencombinaties op te dienen. voorkomen; men neme dus de vol gende wenken in acht: 1. Plaats de melk op een koele, stofvrije, donkere plaats en niet in de nabijheid van visch, uien, appelen of andere stoffen met scherpen geur. 2. Open de flesschen gepasteuri seerde melk niet voordat de melk noodig is, en sluit een flesch, waarin nog melk over is, niet van de lucht af, dóch leg er liever een los doekje over. 3. Ontvang „losse" melk in een gave, gladde, goed schoonge maakte pan, die het best alleen voor melk wordt gebruikt en die voordat de melk er in gaat, even met koud water wordt omge spoeld. 4. Kook losse melk liefst dadelijk; vooral in het begin een kleine vlam gebruiken en er in roeren als ze flink warm is geworden, o.m. om aanbranden te voor komen. 5. Bij het „opkomen" nog even doorroeren; laat de melk dan nog 1 a 2 minuten doorkoken. 6. Direct na het koken afkoelen, liefst in koud, stroomend water; het best door de pan open weg te zetten in een teil in den goot steen onder de kalm doorloo- pende waterkraan; of wel in een teil met koud water en dit een paar maal te ververschen. Door af en toe te roeren, wordt ook de vorming van een vlies bij het afkoelen voorkomen. 7. Spoel het vaatwerk (pannen, kannen, flesschen), eerst met koud water om en gebruik pas daarna een sopje van warm water. De huisvrouw die eenige keeren de moeite neemt deze wenken toe te passen, zal ze daarna verder zonder eenige .moeite kunnen opvolgen ten gerieve van zichzelf en in het tesef dat de smaak en de voedings waarde van „het meest volledige voedsel" op deze wijze zoo goed mogelijk tot hun recht kunnen komen. Een zeer belangrijk punt is daarbij „het op smaak af maken" met ci troensap of azijn, zout, diverse tuin kruiden, wat karnemelk, quark, hangop of slasaus of wat een goede huisvrouw maar vindt om deze ge rechtjes smakelijk te maken. Dit geeft den doorslag of men aan tafel het resultaat zal aanvaarden of af wijzen. De eigen smaak van de groenten moet echter bewaard blijven en mag niet door de toevoegsels over- heerscht worden. In den winter komen als grond stoffen in aanmerking: bladgroen ten: andijvie, roode kool, witte kool, savoye kool, zuurkool, Brusselsch lof, spruitjes, prei, veldsla. Wortelgroenten: koolraap, winter wortelen, knolselerdij, radijs, rame nas, bieten, schorseneeren. Vruchten: appels en citroenen. Tuinkruiden: peterselie, bladsel derij, ui, lavas (maggiplant) en ver schillende gedroogde tuinkruiden als tijm, marjolein, basilicum enz. Het is niet aan te raden een kruiden mengsel te koopen, daar men dan steeds met denzelfden smaak werkt. Beter is het de gedroogde kruiden afzonderlijk aan te schaffen en ze naar eigen smaak en verkiezing te gebruiken. Bij de bereiding van rauwe ge rechten moet men zeer zorgvuldig te werk gaan. Immers bij het k'oo- ken worden ongerechtigheden ver nietigd, die bij onnauwkeurige rau we bereiding blijven bestaan. Men zet allereerst de groenten geduren de 1 uur in koud water met zout. Op 1 liter water rekent men 1 afge streken eetlepel zout. Daarna wascht en spoelt men ze onder de kraan flink schoon en legt ze ten slotte in een vergiet of slaat ze in een sla- mande droog. Na deze voorbehan deling komt pas het „fijnverdeelen". 'Dit kan geschieden door snijden, hakken, schaven, raspen of malen. Steeds gebruike men hiervoor roest vrij materiaal. Tot slot volgt dan het „aanmaken", Op enkele uitzonderingen na (rame nas, kool) doet men dit vlak voor het opdoen. Men t maakt hiervoor eerst het sausje klaar van de gewenschte bestanddeelen en voegt dan de krui den en de zeer fijngesneden blad groenten of geraspte wortelgroenten er bij. Het toebereide slaatje geeft men bij het middagmaal of de broodmaal tijden. Zeer op zijn plaats is het bij ge kookte visch. Deze eet men in den winter meestal alleen met aardappe len en saus, wat een zeer onvolledige maaltijd is uit voedingsoogpunt be zien. Verschillende slaatjes* b.v.- an dijvie met bieten, smaken er uitste kend bij en maken het geheel tot een volwaardigen maaltijd. Bij de broodmaaltijden is men toch ook gewend om nu en dan radijs of sterrekers te gebruiken. Momenteel ziet men overal de ramenas. Deze smaakt met wat zout uitstekend op de boterham, hetzij geraspt, hetzij in dunne plakjes gesneden. Als af wisseling hierop probeert u dan eens geraspte wortel of plakjes appel. Hoeveelheden groente voor slaatjes zijn moeilijk aan te geven daar men het den eenen keer als hoofdgerecht, een volgende keer als bijgerecht ge bruikt. Men rekent bij het middagmaal ongeveer 100 gr. rauwe groente per persoon. Met de aangegeven groen ten kan men de volgende combina ties maken: Koolraap, geraspte hazelnoten, radijsjes. Zure appelen, bieten, uien. Witte kool, winterwortelen, bieten. Knolselderij, roode kool, komkom mer of augurk. Brusselsch lof, winterwortelen, bieten. (Dit is uit te breiden met knolselderij, schorseneeren). Nu volgt nog een algemeene aan wijzing voor de bereiding: Rauwkostslaatje. Beginnen met de bereiding van het sausje. Dit kan bestaan uit: a. Olie, azijn of citroensap met ver schillende kruiden, b- quark of hangop met azijn of citroensap, mosterd, tomaten puree, tuinkruiden of andere smaakgevende stoffen, c- ongezoete gecondenseerde melk met citroensap en kruiden of honing, speciaal heel lekker voor wortelen, knolselderij en prei, d. indien men heeft de een of andere toebereide slasaus of mayonaise, eventueel vermengd met wat karnemelk of gehakte tuinkrui den. In dit sausje komen nu de groenten. Bladgroenten. De kropjes of de struikjes 1 uur in water met zout laten staan. Flink afspoelen er> zeer goed uit laren lek ken of droogslaan. Doet men de greenten te nat bij de slasaus, dan wordt deze te veel verdund en gaat de smaak verloren. De groenten zeer fijn snijden kort voor den maaltijd en onmiddellijk door het sausje mengen en opdienen. Alleen kool maakt hierop een uit zondering. Deze moet eenigen tijd doortrekken alvorens zij gebruikt kan worden, daar ze veel stugger is dan de andere soorten bladgroente. Daarom wordt zij dikwijls geraspt in plaats van gesnipperd. Wortelgroenten en appelen. De groenten dun schillen (bieten, knolselderij e.a.) bij andere soorten (winterwortelen en appelen) is het al voldoende ze flink af te boenen. Ze nu direct boven het sausje ras pen of schaven en er telkens door roeren. Op deze wijze houdt men van de witte soorten de blanke kleur en gaat er geen sap verloren. TT W ■+-» S 5 q «1 S'g, - O rrT r° <P 0) CS S pj üojd SS O - g Ji pq 9> a m SPA? asllll g-fT-ë I sHtëS a* 11 w 81 yj w V H V pq m ■s 'O f'3 4» ia flj o P ,cj *0 WK Centraal Distributiekantoor: Poststukken, Bezüidenhoutsche- weg 144, 's-Gravenhage. Telefoon 7 2 0 10 0 Interlocaal letters XXX Secretariaat, Bezuidenhoutscheweg 93, 's-Gravenhage. Inspectie West: D. J. Scheffel, Oudegracht 182, VERZOEK AAN DISTRIBUTIE-DIENSTEN. Distributie-diensten van omlig gende gemeenten worden ver- zocht, ten behoeve van hun eigen plaatsgenooten, speciale mededee- lingen zoo spoedig mogelijk aan ons bureau in te zenden, opdat ze in het eerstvolgend nummer van dit „DISTRIBUTIE-NIEUWS" kunnen worden opgenomen. VOOR DE DECEMBER- FEESTDAGEN. Een aardige tractatie. Martine Wittop Koning schrijft ons: Zonder in conflict te komen met onze suiker- en boterbonnen spelen we dat toch wel klaar en dat zelfs op een wijze, die het in oorspronkelijk heid wint van onze gebruikelijke Kerst- en Oudejaarsbemoeïingen. We bestellen een pakje of een potje kwark; verder een blikje toast en een roggebroodje (bij voorkeur een rond „Zweedsch" broodje) of, wilt U méér variatie, ook nog een volkorenbroodje. Van dit eenvoudige materiaal plus een bosje peterselie en een klein blikje tomatenpurée (misschien ook een stuk versche mie rikswortel of een kleine selderijknol) maken we een paar fleurige schotels met „belegde broodjes" klaar, die hetzij 's middags bij de thee of 's avonds bij een kopje bouillon kun nen worden gepresenteerd. Laten we veronderstellen, dat er drie soorten broodjes worden ge maakt. We verdeelen dan onze stevige kwark in drie gelijke porties, strooien er een snuifje zout over en vermengen dan No. 1 met de zeer fijn gehakte peterselie, No. 2 met een paar theelepels tomatenpurée (naar smaak) en No. 3 met een vol len eetlepel geraspte mierikswortel of selderij knol en een paar druppels citroensap (bij de mierikswortel ook een ietsje suiker). Roggebrood en volkorenbrood worden in dunne sneetjes gesneden; de rogge-boterhammetjes worden dan met het witte mengsel mie riks- of selderijkwark besmeerd, de bruine sneetjes met het rose tomatenmengsel. 't Spreekt vanzelf, dat we in de zen tijd niet de korstjes van het brood wegsnijden; wél verdeelen we de boterhammetjes in handige stukjes: het roggebrood in 2 halve- maantjes of in 3 driehoeken, het volkorenbrood in 2 helften of in 3 reepen. Blijft nog over onze groene-krui- denkwark. Daarmee besmeeren we de stukjes toast, die we in hun ge heel laten. Op zichzelf leenen deze drie kleu ren groen, rose en wit zich al uitstekend voor het arrangeeren van een paar aardige schalen. Fraaier nog wordt het effect, als we iedere soort broodjes nog van een eenvou dige garneering voorzien: de witte b.v. van eenige dakpansgewijs over elkaar gelegde schijfjes roode radijs of van een paar kleine stukjes to maat (van het buitenste stevige vriichtvleesch gesneden); de rose van een klein plukje gehakte peter selie; de groene van een plakje hardgekookt ei of als dat te groot zou zijn enkel een nopje geel van den dooier (het wit kan dan, in reepjes gesneden, nog dienstdoen bij de selderij- of de tomaten- broodjes). Wie naast de ,„hartige" hapjes cok graag iets zoets wil geven, die kan een gedeelte van de kwark achterhouden om het te vermengen met wat roode jam, wat honing of eenvoudig wat suiker; als garnee- rmg kan in alle drie de gevallen dienen: een halve gepelde walnoot, een amandel (van het velletje ont daan) of een theelepeltje gemalen noten, onverschillig van welke soort. Yoghurt heeft alle goede eigen schappen van melk en is licht verteerbaar. Ook de goedkoope soorten uit voedingsoogpunt aanbevelens waardig. Er zijn nog altijd huisvrouwen, die zelden of nooit denken aan yoghurt ter aanvulling van de maaltijden of wel om den disch eens iets feeste lijks te geven, tegen Kerstmis of op verjaardagen. Tóch verdient dit zeer gezonde melkproduct met zijn zacht- zur— smaak meer bekendheid. .ns land werd yoghurt in het begin van deze eeuw ingevoerd en begon men vrij snel belangstelling voor dit bijzonder smakelijke melk product te krijgen, zoodat vele melk inrichtingen zich erop hebben toe gelegd, smakelijke yoghurt in ver schillende soorten te bereiden. Yog hurt lijkt in smaak en uiterlijk veel op hangop. De gebruiksmogelijk heden zijn dan ook dezelfde: met be- Er zijn gevallen waarin bezuini ging op de voeding verkeerd kan zijn, doch daarover willen wij het dezen keer niet hebben. V/ij willen nu eens zien "hoe wij ons goed kun nen voeden en toch de grootst mo gelijke bezuiniging betrachten. Vooral nu, nu vele van onze levens middelen duurder geworden zijn, is dit voor de huisvrouw een be langrijk onderwerp. De allereerste stap tot zuinigheid is wel het „voordeelig" inkoopen. Dit wil niet zeggen dat men nu van alles maar dadelijk het goedkoop ste móet gaan aanschaffen, want goedkoop kan heel dikwijls duur koop zijn, doordat de kwaliteit der waren vaak evenredig is aan den prijs. Dit is evenwel niet altijd zoo, er zijn gevallen waarin het goedkoo- pere uit voedingsoogpunt de voor keur verdient boven het duurdere. Zoo is het gehalte aan edele voe dingsstoffen van de goedkoopere grove gort aanzienlijk hooger dan van geslepen parelgort; van onge slepen rijst hooger dan van gesle pen en van bruinbrood hooger dan van witbrood. Afgeroomde melk en magere kaas zijn, naar wat er in zit, uitstekende voedingsmiddelen voor weinig geld. Bij het koopen van al deze levensmiddelen ont vangt de huisvrouw voor haar geld een veel gezondere voeding. De volgende stap op den weg naar goed aangewende zuinigheid is het doelmatig „panklaar" maken van de levensmiddelen en wel speciaal van aardappelen, groenten en fruit voor schuit en suiker, met vruchten (ge raspte appel b.v.), met vruchtenmoes of -saus, met limonade echter ook als slasaus, vermengd met peper, zout en mosterd vormt ze een uit stekende afwisseling. Yoghurt wordt bereid uit melk of taptemelk; we krijgen dan resp. melkyoghurt of vetvrije yoghurt (taptemelkyoghurt). Wat gunstigen invloed op de spijsverteering en lichtverteerbaarheid betreft, staan beide vrijwel gelijk. Als eiwithoudend product ver dient ook de goedkoopere vetvrije yoghurt aanbeveling. Soms wordt de melk tevoren ingedampt, waardoor het product aan voedingswaarde wint. Niet alleen zieken en herstellen den zijn gebaat bij een yoghurtkuur, zooals men wel eens meent, doch iedereen kan er gezondheid uit put ten. Een smakelijk nagerecht is het volgende: Yoghurt met vruchten (recept van A. J. Reiding) y2 liter yoghurt, 2 d.l. bessen sap, 1 d.l. water, 10 gr. aardap pelmeel (1 afgestr. eetl.), 60 gr. suiker (4 afgestr. eetl.) 250 gr. handappelen. Meng het aardappelmeel aan 'met het water. Breng het bessensap aan den kook en bind het met het aard appelmeel. Voeg de suiker toe. Rasp de schoongeboende appelen (met schil en al). Meng de yoghurt, appel en bessensap door elkaar en doe het mengsel in een vlaschaal. Wie yoghurt op meer eenvoudige wijze als nagerecht wil gebruiken, dient ze op met wat fijngestampte beschuit en suiker of met wat rozij nen of honing. In elk geval is het goed de verschillende soorten ook de goedkoopere eens te probeeren, opdat men ze alle leert kennen en om haar eigenschappen waardeeren. MANYA BEUKMAN. het koken. Wat is nl. veelal het ge val? Bij het „panklaar" maken van de levensmiddelen worden door velen, dikwijls geheel ten onrechte, groote hoeveelheden als zijnde waardeloos, weggedaan. Men gaat te royaal te werk, zoo gaat b.v. van de gekochte hoeveelheid boerenkool bij 't klaarmaken maar al te vaak 1/3 gedeelte en zelfs meer en bij het schillen van aardappelen, wor telen en fruit 1/5 tot 1/4 gedeelte verloren. Op welke wijze de ver schillend© levensmiddelen dan wel klaargemaakt dienen te worden om er uit te halen wat er in zit, volgt aan het slot van dit artikel/In het algemeen kan men evenwel zeggen, dat groenten en fruit zoo frisch mogelijk dienen te worden inge kocht, er gaat dan het minste van verloren. Niet in iedere stad is er eiken dag veiling. Men inform6ere dan wanneer dit wel het geval is en gebruikt op die dagen, dat men de versche groenten kan krijgen, zeker geen inmaak of peulvruchten. De op de juiste wijze v oorbereide groenten en vruchten mag men niet lang laten liggen of een nacht in water laten staan. Ze moeten na een snelle voorbereiding vlug aan de kook gebracht en kort gekookt wor den. Op deze wijze spaart men voe dingsstoffen en brandstof. Bij het zoeken naar steeds nieuwe mogelijkheden om zuinig te zijn, moet men er voor waken niet tot „verkeerde zuinigheid" te vallen, want ook dit bestaat. Zoo moet men b.v. niet het eten voor eenige dagen tegelijk gaan koken. Bij het opwarmen, waarbij men om aanbranden te voorkomen, flink moet roeren, gaat veel van de voedingswaarde verloren. Ook bet gebruik van dubbelkool- zure soda, om peulvruchten sneller gaar te doen worden (of om bij zure groenten minder suiker noodig te hebben) is ten sterkste af te raden. De hooikist gebruike men zoo weinig mogelijk. Aardappelen, groenten, melkspijzen mogen er nooit in klaargemaakt worden. Voor deze gerechten beteekerut het gebruik ervan ook geen bezuini ging, daar ze slechts een korten kooktijd (hoogstens uur) hebben. Alleen voor peulvruchten en gort in water gekookt, die een zeer lan gen kooktijd vragen, staan de zaken iets anders. Gelukkig zijn dit juist gerechten, die van een bereiding in c:e hooikist niet te lijden hebben. Havermout, rijst en grutjes in water gekookt kan men eveneens op deze wijze klaar maken. Op het bord giet men er dan de kokende melk bij. WENKEN voor het op de juiste (zuinige) wijze klaar maken van diverse levensmiddelen. BOERENKOOL. De wortels en het houtige ge deelte van de stronk zijn de eenige deelen, die niet gebruikt kunnen worden. Verder kan alles van den boerenkoolstruik dienst doen. De dikke zachte stengels schilt men af en snijdt ze in stukjes. De bladnerven worden met het blad mee fijn gesneden. Voor een te sterke koolsmaak behoeft men niet bang te zijn, de zoete smaak van de stengelstukjes overheerscht de ze geheel. WINTERWORTELEN. Meestal schilt men de winter wortelen. Beter en voordeeliger is het om ze met een hard borsteltje af te boenen en dan in de ge wenschte stükken te verdeelen. ANDIJVIE. I De buitenste groene bladeren van de andijvie bevatten de voor ons zoo belangrijke ijzerzouten in veel grootere hoeveelheid dan de gele bladeren. Daarom moet men ze er niet afhalen, alleen de aan gestoken plekken worden ver wijderd. PETERSELIE EN BLADSELDERIJ. Peterselie en bladselderij begin nen in dezen tijd van het jaar schaarscher en duurder te worden, Als men de steeltjes mee fijn hakt, krijgt men een even geurige maar veel grootere hoeveelheid. PREI. Niet alleen het witte gedeelte, maar ook de lichtgroene bladeren van de prei komen voor 't gebruik in aanmerking. BRUSSELSCH LOF. Bij de stronkjes Brusselsch lof .blijven de buitenste bladeren er om zitten, alleen de bruine plek ken schraapt men weg. SPRUITJES. Een enkel dor of aangestoken blaadje van de spruitjes komt als afval in aanmerking, de rest wordt zoo gebruikt. KOOL. Van de kool gebruikt men ook de dikke nerven, maar raspt of schaaft ze te voren fijn. GROENTENBOUILLON. Voor het trekken van groenten- bouillon komen zelfs de harde gedeelten van de groenten, die men meent niet meer te kunnen ge bruiken, in aanmerking.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 10