DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 1 h De radiorede van Roosevelt. Engeland moet behouden blijven. Duitsche aanval op Britsch convooi Havenstad aan de Britsche kust gebombardeerd. MAARSCHALK PETAIN SPREEKT TOT DE FRAHSCHE JEUGD. Een interview met Baudoin. De oorlog in de lucht. Artillerie-actie in Cyrenaica. VERDUISTERINGS TIJDEN van 17.35 tot 9.50. op 10,29 onder 19,57 ALKMAARSCHE COURANT. Daar erneer, moest aan iprijs niet ge- nooit :h te de •duren brief pre- door te adres, land- orn- srden, brief, n, in was ge ien ar- rwand vachtte vluch- eiland was te n paar weer lij had ïoorlijk moest zou wetsch Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 142e Jaargang No. 307. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Maandag 30 December 1940 New-York, 30 Dec. (D. N. B.) Roosevelt heeft Zondagavond een door alle binnenlandsche en kor- tegolfzenders der Vereenigde Sta ten uitgezonden redevoering ge houden binnen het kader van zijn „niet-formeele praatjes met het Amerikaansche volk". In deze redevoering gaf Roosevelt wederom, verwij zende naar het driemogend- hedenpact van Berlijn, uit drukking aan zijn bekende opvatting, dat uit de houding van Duitschland en Japan ge varen voortvloeien voor de Vereenigde Staten en dat En geland deze gevaren kan af wenden. Engeland moet der halve door de Vereenigde Staten materieel gesteund worden en-deze ondersteuning moet thans in iedere denkbare mate worden opgevoerd. Terwijl hij een dienovereen- komstigen oproep richtte tot de industrieelen legde de president er tegelijkertijd den nadruk op, dat hij de rechten der werknemers niet •wille aantasten, want het zijn im mers de werknemers, die den eigenlijken arbeid moeten ver richten. Voorts verklaarde Roosevelt op nieuw, dat hij noch een expeditie corps naar Europa wilde zenden, noch plannen heeft voor een deel neming der Vereenigde Staten aan den Europeeschen oorlog. Roosevelt (Archief) Wanneer Engeland ondergaat, zoo verklaarde Roosevelt verder, worden de Vereenigde Staten voortdurend bedreigd. Wanneer de Vereenigde Staten echter Enge land helpen, zal het gevaar, dat de Vereenigde Staten in den oorlog worden verwikkeld, belangrijk verkleind worden. „Wij willen geen oorlog en hebben geen plan nen daartoe", zeide Roosevelt, „maar", zoo voegde hij hieraan toe, „wij allen moeten meer arbeiden, meer produceeren, opdat Engeland behouden zal blijven". Het Duitsche weermachts- bericht. Berlijn, 29 Dec. (D.N.B.) Het op perbevel der weermacht maakt be kend: Duitsche oppervlakteschepen mel den een succesvollen aanval te heb ben gedaan op een sterk beveiligd convooi in het Noorden van den At- lantischen Oceaan. Het gelukte een 6000 ton metend stoomschip met be hulp van geschut en torpedo's in den grond te boren, een tweede stoom schip zwaar té beschadigen en in een kort gevecht een vijandelijk, zwaren kruiser van de sterke dekkingsstrijd krachten verscheidene zware ge- schuttreffers toe te dienen, zoodat de tegenstander het gevecht afbrak, de eigen strijdkrachten kregen geen schade. Een duikboot onder bevel van kor- vettenkapitan von Stockhausen meldt als totaal resultaat van een onder neming op grooten afstand het tot zinken, brengen van 46.000 b.r.t. scheepsruim te der vijandelijke koop vaardij. In den loop van gewapende ver kenningsvluchten heeft een gevechts vliegtuig gisteren bommen geworpen op de kade-installaties van Sout hampton. In den afgeloopen nacht hebben wij zwakke formaties gevechtsvlie gers een havenstad aan de Britsche Kanaalkust met bommen aangeval len. Boven Düitsch gebied werden in den afgeloopen nacht geen bommen neergeworpen. In het bezette gebied richtten neergeworpen bommen geen noemenswaardige schade aan. Een vijandelijk vliegtuig is door luchtafweergeschut neergehaald. De luchtaanval op Londen. New York, 28 Dec. (D.N.B.) De avondbladen alhier publiceerden reeds berichten uit Londen over den Duitschen luchtaanval van Vrijdag avond;, die o.a. als kop droegen „zware aanvallen beëindigen den driedaagschen wapenstilstand". Duitsche vliegers zijn in grooten getale tegen den avond boven de Engelsche hoofdstad verschenen en hebben vele brand- en brisantbom men neergeworpen. Men heeft zware ontploffingen gehoord en nagenoeg boven iedere stadswijk van Londen zijn zonder onderbreking vliegtui gen opgemerkt. Ook uit een stad in East-Anglia zijn berichten ontvangen over luchtaanvallen. Uit particuliere bron verluidt, dat de aanval op Lon den ongewoon hevig is geweest. Op een groot gedeelte van het Londen- sche stadsgebied zijn bommen ge vallen en hebben een aantal branden veroorzaakt. Nadere bijzonderheden. Stockholm, 29 December (D.N.B.) Stockholm Tidningen meldt over den Duitsche luchtaanval op Londen van gisteren, dat reeds in den loop van den middag Duitsche vliegtuigen boven Londen verschenen. Opnieuw was een Duitsche massale aanval op de Engelsche hoofdstad losgebroken Kort na het vallen der duisternis verkondigde het huilen der sirenes het einde van den wapenstilstand tijdens de Kerstdagen. De Duitsche vliegtuigen hadden echter reeds het centrum van Londen bereikt. De hemel boven het Oostelijk deel der stad, aldus meldt het blad, was door een feilen vuurgloed verlicht. De brandbommen hadden hun doel ge troffen. Het opflitsen en ontploffen der hommen, die de hoofdstdd tot in de binnenste kern deden schudden, volgden onafgebroken achter elkaar. De aanvallen op Engeland. Stockholm, 30 Dec. (D.N.B.) Het Engelsche ministerie van luchtvaart en het ministerie voor binnenland sche veiligheid hebben Zondagavond, volgens een bericht van Reuter be kend gemaakt, dat in den loop van Zondag bommen zijn geworpen op een stad aan de kust van het graaf schap Suffolk, benevens op twee steden aan de kust in het graafschap Kent. Verder zijn bommen gevallen in het N.W. van Engeland. Felle aanval op Z.W. Engelsche stad. Stockholm, 30 Dec. (D.N.B.) In een Reuterbericht wordt bevestigd, dat een stad in het Z.W. van Engeland in den nacht op Zondag blootgesteld is geweest aan een van de felste der talrijke aanvallen, die sedert het uit breken van den oorlog op deze stad zijn gericht. De Duitsche vliegtuigen wierpen honderden brand- en zware explosieve bommen op een uitge strekt gebied. Zeer zware aanval op Londen. New York, 30 Dec. (D.N.B.) Om trent den laatsten zwaren luchtaan val op Londen meldt de correspon dent van de International News Ser vice uit de Engelsche hoofdstad, dat deze onderworpen is aan een „Co- ventry-aanval". Groote groepen Duit sche bommenwerpers hebben dood en verderf gezaaid in alle deelen van Londen. Het bombardement was het „Frankrijk is nog niet geheel ontbladerd". Geneve, 29 December (D. N. B.) Maarschalk Pétain heeft vanavond, naar uit Vichy wordt gemeld, een radiotoespraak tot dé Fransche jeugd gehouden. Hij zeide onder meer: „Het individualisme, waarop wij ons eeni beroemd hebben als op een privilege, staat aan het begin van het kwaad, waaraan wij bijna te gronde zijn gegaan. Wij willen op bouwen en de eerste daad bij iede- ren herbouw is de uitschakeling van het vernielende individualisme. Sjechts de persoonlijke toewijding aan het geheel verleent het indivi- dueele leven zijn beteekenis. Wie niet in staat is zich bij een groep aan te sluiten, wie niet den vitalen geest van de groep heeft beleefd, kan niet beweren dat hij wil dienen, d. w. z. zijn plicht als man en burger vervullen. Er is geen maatschappij zonder vriend schap, zonder vertrouwen en toe wijding. Onafhankelijkheid is zeer zeker met tucht te vereenigen. Daarentegen ontwikkelt zich het individualisme onwillekeurig tot een anarchie, die op -haar beurt geen ander correctief kent dan de tyrannie. Het veiligste mddel om aan anarchie en tyrannie te ont komen is de gemeenschapszin op maatschappelijk zoowel als op nationaal gebied. Leert dus gemeenschappelijk te werken, -gemeenschappelijk te over leggen, gemeenschappelijk te ge hoorzamen, gemeenschappelijk uw spel te spelen, kortom: voedt ond'-. elkaar den geest der gemeenschap. Zoo bereidt ge een hechten- grond slag voor de nieuwe Fransche orde voor. Tusschen het harde jaargetij, dat ons ontberingen en lijden op legt, en den smartelijken tijd, dien c-ns land doormaakt, bestaat een overeenstemming die een symbool is. Ook in den strengsten winter bewaren wij ons geloof aan den terugkeer van de lente. Frankrijk is rog niet geheel ontbladerd. Weldra zal het weer groen worden en bloeien. Moge de lente van uw 'cugd spoedig terugkeeren in de lente van het herrezen Frankrijk." Uit Vichy wordt gemeld, dat ter gelegenheid van den jeugddag in vele Fransche steden en dorpen bijeenkomsten zijn gehouden, waar op de jeugd naar de radiotoespraak van maarschalk Pétain luisterde. Rede van minister Baudoin. Minister Baudoin hield te Lyon een rede, waarin hij zeide, dat er een sociaal regime tot stand moet komen, waarbij de menseh niet meer als koopwaar behandeld wordt. Kapitalisme en Marxisme kunnen dit probleem van het pro letariaat niet oplossen. De nationale revolutie daarentegen zal.de vraag stukken van proletariaat en gezag oplossen of eveneens stranden. De Fransche jeugd moet bij dé natio nale revolutie, waarop het land wacht en die bijna het geheele volk wenscht, helpen. Indien dit natio- ergste van de laatste vier maanden. Met geconcentreerde hevigheid duur de de aanval drie uren lang. Toen volgde een pauze. Bij tonnen werden de doodelijke projectielen neergeworpen. Zelfs de grootste gebouwen in het hart van de wereldstad stonden door het ge weld der ontploffingen te schudden. Het was een ware hel, steeds weer braken de Duitsche luchtstrijdkrach ten door de versperring van het af- weervuur heen en wierpen alle mo gelijke bommen neer. Ook Associated Press spreekt van een buitengewoon zwaren aanval, waarbij een groot aantal branden zijn ontstaan. De geheele Londensche brandweer moest uitrukken. Het Amerikaansche agentschap maakt verder melding van een zwa ren aanval op een stad in Zuidwest- Engeland, den zwaarsten sedert 240 aanvallen, die de stad mogelijk Southampton tot dusver heeft beleefd. Honderden explosieve en brandbommen werden over een uit gestrekt gebied neergeworpen en ruim 20 zware branden ontstonden. Deze aanval wordt door de Londen sche correspondent van het Ameri kaansche agentschap United Press in vollen, omvang bevestigd. na ie en sociale werk buiten het kader der oude politieke partijen in een geest van ruimheid wordt on dernomen en indien het verleden wordt vergeten, zal zich zeker meer dan driekwart van alle Fransehen van ganscher harte aan dezen ar beid wijden. Slechts uit een krach tige sociale actie kan een Fransche eensgezindheid ontstaan. Het pro gramma van Frankrijk beet „Links r.och rechts" maar, revolutie. Bsudoin riep de jeugd- op zich aan een te sluiten in de liefde voor het vaderland en zich aan Frankrijk te wij-den- zooals maarschalk Pétain o'-at doet. De herschepping der Fransche jeugd. Geneve, 29 December (D.N.B. Uit Vi-chy wordt gemeld: Minister Baudoin, onder wiens ressort ook de jeugdkwesties behoo- ren-, heeft een vertegenwoordiger van- dé Paris Soir naar aanleiding van den jeu-gddag een onderhoud toegestaan, waarin hij verklaarde, dat een herschepping van Frankrijk vooral beteekent een herschepping der Fransch ejeugd. De revolutie die maarschalk Pétain heeft aange kondigd en beloofd, moet het werk der jongeren zijn. De jongeren moeten, wanneer zij deze revolutie zeil hebben beleefd, haar geleide lijk me-dedeelen aan- de geheele na tie. „Wij zullen, zoo zeide Baudoin verder, de Fransche je-ugd den zin voor het leven in- de gemeenschap geven, den zin voor het eenvou dige en ruwe, waaruit de voor naamste deugden, die de volkeren sterk maken, ontspringen." Tenslotte verklaarde Baudoin, dat de regeering 1 de ontwikkeling der jeugdgroepen, zooals de pad vinders, de compagnons de France, de jeugdsportvereenigingen en-z. wil bevorderen en daartoe zoo nnodig maatregelen zal nemen. Italiaansche en Engelsche verliezen. Rome, 28 Dec. (D.N.B.) De Mes- saggero publiceert het volgend staatje van de totale verliezen van de vijandelijke en de Italiaansche luchtmacht tot en met 26 Dec.: met zekerheid neergeschoten of op den beganen grond vernielde vijandelij ke vliegtuigen 577, door het lucht afweergeschut of de marine neerge schoten 128, tezamen 705. Daarbij komen er nog 189, die waarschijn lijk zijn neergeschoten. Eigen ver liezen in luchtgevechten, door lucht afweer of op den beganen grond ver nietigd: tezamen 291 toestellen. Daar men van de met waarschijnlijkheid neergeschoten vliegtuigen een vier de als verloren kan beschouwen, kan een totaal verlies van den vijand aangenomen worden van 752 toe stellen, hetgeen een dagelijksch ge middelde sedert 11 Juni van rond 4 machines beteekent. AMERIKANEN VERLATEN CHINA. Sjanghai, 28 Dec. (D.N.B) De hel-ft van de Amerikaansche vrou wen en kinderen hebben de Chi- neesche plaatsen, die in een moge lijken oorlog met Japan gevaar zouden kunnen loopen, verlaten, aldus heeft de vertegenwoordiger van het Amerikaansche consulaat- generaal verklaard naar aanleiding van geruchten, dat van de zijde der V. S. op voortzetting der evacuatie was aangedrongen. De vertegen woordiger zeider verder, dat de evacuatie, waarvan het resultaat door hem bevredigend werd ge noemd, met lijnschepen wordt voortgezet, zoodat voor de evacuatie der overblijvende Amerikaansche staatsburgers, in het geval dat de toestand ernstiger zou worden, geen moeilijkheden verwacht worden. Naar voorts vernomen wordt, zullen op Nieuwpaarsdag ongeveer tweehonderd Amerikaansche zen delingen aan boord van de mail boot „president Coolidge" uit China vertrekken, Plaatselijke gevechten aan het Grieksche front. Ergens in Italië, 29 Dec. (Stefani) Het hoofdkwartier publiceert weer- machtbericht no. 205. Het luidt als volgt: „In de grenszone van Cyrenaica verhevigde bedrijvigheid van artille rie en patrouilles aan het front van Bardia. Optreden van onze snelle colonnes, die in samenwerking met de luchtmacht in "het woestijngebied eenige vijandelijke pantserwagens hebben vernield; Twee onzer torpedovliegtuigen hebben een „Moniteur" en een tor pedobootjager aangevallen en getrof fen. Een van onze jachttoestellen is niet teruggekeerd. Op het Grieksche front acties van plaatselijk karakter. Vijandelijke 'strijdkrachten zijn uiteengedreven door onze artillerie. Afdeelingen van het luchtwapen hebben belang rijke vijandelijke ravitailleerings- bases aan de Middelllandsche Zee getroffen. In Oost-Afrika optreden der artil lerie en van cavalleriepatrouilles van beide kanten aan de Soedaneesche grens. Een jachtformatie heeft met succes een aanval op geringe hoogte ondernomen en optrekkende gemo toriseerde troepen met mitrailleur- vuur bestookt en eenige strijdmidde len in brand gestoken. In een ge vecht met vijf jachttoestellen van het type Gloster gelukte het er vier neer te schieten. Vijandelijke vlieg tuigen hebben plaatsjes in Abessinië gebombardeerd zonder schade aan te richten. Een van onze toestellen is niet teruggekeerd. Griekenland roept reservisten op, Belgrado, 28 Decv (D.N.B.) De „Vreme" meldt, dat' het Grieksche ministerie van oorlog alle reservisten van den jaargang 1927 uit den Peloponnesus en Schtereales heeft opgeroepen. „Politika" meldt, dat op den Westelijken oever van het mee: van Ochrida in de buurt van Lin gisteren hevige gevechten zijn ont brand, die nog voortduren. In het Mokra-gebergte hebben de Italianen de Grieken tot op hun oude stellin gen teruggeslagen. DE ENGELSCHE SCHUILKELDERS. Stockholm, 29 December (D.N.B.) Volgens een bericht van Goete- bor-gs Handels Och Sjoefartistidnin- gen zal men in Enigeland van nu af aan in de openbare schuilkelders geen besmettelijke t.b.c.patienten meer toelaten. De gemeentelijke autoriteiten hebben volgens dit be richt het recht gekregen t.b.c-.lijders in ziekenhuizen onder te brengen. Tuberculeuze gezinnen ziillen van nu af speciale afdeelingen in schuil kelders krijgen of een voorkeurs recht bij het aankoopen van An derson -ischuilgelegenheden. Felle critiek. Stockholm, 28 Dec. (D.N.B.) De toestanden in de Londensche schuilkelders geven de Times, naar in een eigen bericht van Svenska Dagbladet uit Londen wordt ge meld, aanleiding tot een uiterst felle kritiek op de maatregelen van de Britsche luchtbescherming. Nog steeds, aldus het bericht, zijn de schuilkelders volkomen on voldoende ingericht. De sanitaire inrichting is slecht, de latrines loo pen over en verpesten de lucht en de vloer, ja, er zijn zelfs schuilkel ders, waarin de mensehen zoo dicht op elkaar gepakt liggen, dat hygiënische voorschriften in het geheel niet in acht genomen kun nen worden. Daar is niet eens schoon water. De schuilkelders zijn niet meer plaatsen voor een korte toevlucht, het zijn voor groote massa's der bevolking permanente toevluchtsoorden geworden. Spoe dig is -het mogelijk, dat een ern stige typhus of griepepidemie veel meer slachtoffers eischt dan de Duitsche bommen, waarvoor men in deze kelders beschutting zoekt. LÏTTERATUURPRIJS VOOR EMANUEL DE BOM. Brussel, 29 Dec. (D.N.B.) De vijf- jaarlijksche prijs voor Vlaamsche litteratuur is toegekend aan den Ant- werpschen schrijver Emanuel de Bom. De Bom is directeur van de Vlaamsche academie voor letteren en taal. Op het gebied der schilder kunst werd de z.g. „Groote Prijs van Rome" toegekend aan den schilder Martin Bolle uit Vilvoorde, Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 30 December: DE AMERIKAANSCHE HULP AAN ENGELAND. Rome, 29 Dec. (Stefani). De diplo matieke redacteur van het agent schap Stefani schrijft, dat het nog niet officieel bevestigde voorstel om den vrijstaat Ierland te beschouwen als een ontschepingsbasis voor ravi tailleeringen en oorlogstuig, dat be stemd is voor Engeland, slechts be schouwd kan worden als een voor stel, dat ten doel heeft de normen der neutraliteit te schenden. De be wering, dat de materialen die uit Amerika naar Ierland zouden wor den gezonden, van de eene neutrale haven naar de andere zoudéh. gaan, is in werkelijkheid een' groteske mystificatie, want iedereen weet, dat deze ravitailleeringen een oor logvoerenden staat zouden ten goede komen en niet voor vredes- maar voor oorlogsdoeleinden. Bovendien had de regeering der Ver. Staten Ierland zelf opgenomen in de zóne welke verboden is voor Amerikaan sche schepen. Bovendien moet wor den overwogen, dat Engeland zelf bij de toepassing der blokkade het beginsel heeft vastgesteld dat den neutralen staten alleen de ravitail leering wordt toegestaan, welke strikt noodzakelijk is voor het leven van het binnenland. Tenslotte heeft Engeland vaak den doorvoerhandel verboden, zelfs van de meest nood zakelijke ravitailleeringen. Een voorstel, ten doel hebbende een neu trale haven te maken tot een ont schepingshaven voor oorlogscontra bande ten gunste van een oorlog voerenden staat, is dus veroordeeld op grond van dezelfde beginselen, die Engeland met zooveel onverbid delijkheid toepast. LONDEN WIL DE SPOREN DER VERWOESTING ZOO SNEL MOGELUK VERWIJDEREN. Stockholm, 28 Dec. (D.N.B.) In een eigen bericht uit Londen van Göte- borgs posten wordt gemeld, dat de ongeveer 20.000 man, die den laatsten tijd in de gebombardeerde wijken van Londen puin ruimen, nog ver sterking zullen krijgen. Men wil door toeneming van het aantal puinrui mers de sporen der verwoestingen welke het Duitsche luchtwapen heeft aangericht zoo snel mogelijk weg nemen. Er zouden ongeveer 15.000 nieuwe puinruimers bijkomen. Lon den zou bovendien groote leveran ties kranen, boormachines en vracht auto's voor het opruimingswerk ver krijgen. GEEN TELL-SCHOT. Parijs, 29 Dec. (D. N. B.) Een betreurenswaardig ongeval heeft zich gisteren in een Parijsch café afgespeeld. Een veertigjarige ar beider, die naar een avonturenfilm was geweest waar een acteur zijn bekwaamheid in het schieten de monstreerde, wilde ten overstaan van zijn vrienden bewijzen, dat hij eveneens een uitstekend schutter was. Met dat doel trachtte hij Wilhelm Teil na te doen door in plaats van den niet beschikbaren appel den hoed van een zijner vrienden als schijf te gebruiken. De kogel kwam echter te laag terecht en drong het ongelukkige slachtoffer in het voorhoofd, het geen terstond een einde aan diens leven maakte. NIEUWE AANVALLEN OP LONDEN. Berlijn, 29 December. (D. N. B.) Vroeg in den avond hebben kleine afdeelingen gevechtsvlieg tuigen in weerwil van het slechte weer aanvallen op Londen ge daan. Wederom zijn explosieve en brandbommen van alle kalibers op de stad geworpen. Een reeks groote en kleinere branden ge tuigden van het succes van den aanval. (Zie vervolg Buitenland, pagina 2, tweede blad). volgd). fi

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1