Een herinnering aan '18. Engelsche aanvallen bij Cyrenaica afgeslagen Bommen op Mapeis. Den Haag achter blinden De kans der wijkwinkels Italiaansch weermachts- bericht. Columbia Broadcasting stond Marshall geen zendtijd af. De radio slechts beschik baar voor oorlogs propaganda. UIT T HAAGJE PUBLICATIES VRAAG en AANBOD Woensdags en Zaterdags 35 cant per vijf regels BURGERLIJKE STAND KERK EN SCHOOL TIJDSCHRIFTEN TWEEDE BLAD Ergens in Italië, 30 Dec. (Stefani) Het hoofdkwartier publiceert leger- bericht no. 206. Het luidt als volgt: In het grensgebied van Cyrenaica wordt de actie der artillerie rond om Bardia voortgezet. Kleine ge mechaniseerde Engelsche afdee- lingen, die trachtten onze verster kingen te naderen, werden afgesla gen. De luchtmacht wierp bommen van klein kaliber en richtte mi- trailleurvuur op vijandelijke geme chaniseerde afdeelingen tijdens op eenvolgende offensieve acties. Talrijke strijdmiddelen werden be schadigd en vernield. In de zone van Giaraboeb is een vijandelijke aanval afgeslagen. De Engelschen hebben eenige van onze bases gebombardeerd zonder schade te veroorzaken. Aan het Grieksche front heeft de vijgnd operaties van locaal karak ter ondernomen, doch is met zware verliezen afgeslagen. De formaties bommenwerpers en jagers van twee eskaders deden opeenvolgende aan vallen op haveninstallaties, verde digingsstellingen en troepen. Op de vijandelijke vlootbases van Trevesa werden door een stoutmoedig uitge- voerden bomaanval branden en zware schade aan materieel, haven installaties en aan een schip voor anker veroorzaakt. Boven Valona heeft het luchtaf weergeschut van de marine op den morgen van den 29sten December een bommenwerper brandend om laaggehaald. De jagers vingen de vijandelijke formatie op en schoten nog twee vliegtuigen neer. Eenheden van de vloot hebben zonder te worden gestoord vijande lijke stellingen aan de Grieksch Albaneesche kust met zichtbaar ver nietigende uitwerking langdurig be schoten. In Oost-Afrika niets van betee- kenis. In den nacht van 29 op 30 De cember zijn vijandelijke vliegtuigen in twee opeenvolgende golven over Napels gevlogen en hebben vlug schriften benevens enkele bommen boven de stad laten vallen. Woon huizen werden getroffen. Zeven dooden en enkele gewonden vallen te betreuren. Een onzer in den Atlantischen Oceaan opereerende duikbooten HET VRAAGSTUK DER IERSCHE STEUNPUNTEN. Rome, 30 Dec. (Stefani). De diplo matieke redacteur van Stefani schrijft: De stelselmatige aanvallen van de duikbooten en bommenwerpers der asmogendheden op de Britsche con- vooien wordt in Londen als een be dreiging beschouwd, welke met den dag ernstiger wordt. Terwijl Duitsch- land voortgaat talrijke duikbooten en sterke luchteskaders te gebrui ken, kan een groot deel van de met levensmiddelen, grondstoffen, wapens en munitie beladen convooien, welke Engeland noodig heeft, niet op zijn bestemming komen en wordt de hulp van de Ver. Staten practisch nutte loos. Daarom richt Londen zich op dreigende wijze naar Ierland, dat het militair zou willen bezetten, mee- nende, dat het van de Iersche bases uit doeltreffend het optreden der duikbooten zou kunnen bestrijden. Met ingang van 1 Januari worden hinderlijke economische maatregelen tegen Ierland van kracht, met het doel het te dwingen de eischen van de Britsche regeering te aanvaarden. Mochten deze economische maat regelen niet de uitwerking hebben waarop Churchill rekent, dan zal Engeland tot maatregelen van ge weld overgaan. Een Engelsch dag blad heeft n.l. reeds, stellig op inspi ratie van officieuse zijde, verklaard, dat het vraagstuk der Iersche steun punten voor Engeland van vitale be- teekenis is en dat Engeland daarom besloten is dit vraagstuk zelf op te lossen, zoo noodig met geweld. De misdadige voornemens verklaren de ernstige woorden van president De Valera, die gezegd heeft, dat het Iersche volk wellicht nog eens ge noodzaakt zal zijn hardnekkig te strijden om zijn vrijheid te verdedi gen. SPOORWEGONGELUK OP DE LIJN BERLIJN-HANNOVER Berlijn, 30 December (D.N.B.) Op het traject Berlijn-Hannover is vanmorgen om drie uur als gevolg van een blokstoring een goederen trein uit de richting Berlijn tus- schen de stations Nennhausen en Rathenow op een sneltrein met verlofgangers gereden, die tot stil stand gekomen was, daar men aan de noodrem getrokken had. Door de botsing werden de beide laatste wagons van den sneltrein bescha digd- Onder de inzittenden van deze wagons vallen vijf dooden, zeven zwaar- en een aanatl lichtgewonden te betreuren. De zwaargewonden zijn naar het ziekenhuis Rathenow vervoerd en de lichtgewonden konden de reis voortzetten. Medi sche hulp was dadelijk ter plaatse. Nog in de ochtenduren heeft een commissaris van den minister van verkeer een aanvang gemaakt met een onderzoek op dj plek van het onheil. heeft een Engelschen bommenwer per neergeschoten. De Italiaansche actie aan het Grieksche front. Tirana, 30 Dec. (Stefani). Een bijzondere correspondent van Stefa ni meldt: In samenwerking met het land leger heeft de Italiaansche lucht macht een belangrijke tactische en strategische actie ondernomen, waarbij den vyand zware verliezen werden toegebracht. Ten Noorden van Koritza werd een lange vfjan- delyke colonne overdag aangeval len. Vier uren lang werden de Griek sche troepen door onze jachtmachi-1 nes met machinegeweren beschoten. De uitwerking was doeltreffend. Een afdeeling van onze jagers on dernam aanvallen op de wegen loopende van Kortohano naar Kali-, baki. Ook de bombardementsvlieg tuigen waren onophoudelijk in actie De „Sperwers" hebben het gebied van Viscopia gebombardeerd, waari men vijandelijke troepenconcentra ties had waargenomen, alsmede de wegen tusschen Pogradetsj en Lesj- nica. Andere formaties keerden zich tegen Prevesa, de meest voor uitgeschoven marinebasis van den vijand. Verscheidene tonnen bom men van elk kaliber werden uitge worpen, die vele branden verwek ten. Een schip werd zwaar getrof fen. De verwoesting aan de kust werd voltooid door onze oorlogs schepen, die de vijandelijke stellin gen beschoten. Een vijandelijke aanval op de ha ven Valona werd evenals de vorige pogingen daartoe afgeslagen. Van de vier Blenheim-machines, die den aanval probeerden te ondernemen en die genoopt werden haar bom men in zee te laten vallen, zijn drie brandend op ons grondgebied neer gekomen en wist de vierde achter de wolken te ontkomen, na herhaal delijk getroffen te zijn. De vorige week heeft de vijand nog twee an dere aanvallen ondernomen en tel kens verloor hij drie toestellen, zoo als de Italiaansche weermachtsbe- richten gemeld hebben. In totaal zijn negen Engelsche bommenwerpers in Albanië neergestort met zoovele anderen, die hetzelfde lot ondergin gen. Een der bestuurders der neer gestorte vliegtuigen wist zich met een valscherm te redden en werd gevangen genomen. New-York, 30 Dec. (D.N.B.) De voorzitter van de commissie tegen de Amenkaansche deelneming aan vreemde oorlogen, Marshall, heef. verklaard, dat de Columbia Broad casting geweigerd heeft hem over haar zenders te laten spreken. R,^afe1tegen heeft Columbia Broadcasting haar zenders gratis ter beschikking gesteld van den woord voerder der commissie White alsme- ^,Vf ,den dagbladuitgever en jour- Rrnfrf fr' Wanneer de Columbia Broadcasting of een ander radiosta- tion spreektijd verleent aan een man van JL v °P?lijk de deelneming van de Ver. Staten aan den oorlog P opageert, doch dezen weigert aan een spreker voor millioenen Ameri- kaansche luisteraars, die de deelne- ™"?naa" °°rfog van de hand wijzen bestaat er in de Ver. Staten geen democratie meer. ANATOLISCHE DORPEN GEÏSOLEERD. Istamboel, 30 Dec. (D. N. B.) Vol gens de nieuwste gegevens zijn door de overstroomingen in Zuid-Oost- Anatolië zeventig dorpen getroffen. De meeste dezer dorpen zijn van de buitenwereld afgesloten. De wegen en spoorbanen zijn op vele plaatsen overstroomd en talrijke bruggen zijn sterk beschadigd. Men rekent op landbouwscbade van giooten omvang. Over verliezen aan menschenlevens zijn nog geen gegevens ontvangen. De roode hal vemaan en de soldaten zijn ont boden voor hulpverleening aan de noodlijdende bevolking. BOMINSLAG BRENGT EGYPTISCHE OUDHEDEN AAN HET LICHT. Geneve, 30 Dec. (D.N.B.) In de buurt van de Oase Siwauin in de Libysche woestijn is een bom van zwaar kaliber ingeslagen, waardoor volkomen onbekende oudheden zijn blootgelegd, aldus meldt een Egyp tisch blad Reeds bij het eerste on derzoek kon men constateeren, dat het woestijnzand hier sinds duizen den jaren ruïnes en beeldhouwwerk verborg, stammende uit den tijd van de alleroudste Egyptische dynastie. Een commissie van oudheidkundigen treft thans voorbereidingen om met de opgravingen te beginnen. In vak- leringen verklaart men thans reeds dat er sensationeele ontdekkingen vor de oudheidkunde van Egypte verwacht kunnen worden. NOODWEER IN ARGENTINIË. Buenos Aires, 31 Dec. (D.N.B.) Naar uit Rosario wordt gemeld is in de provincie Santé Fe door de jongste onweersstormen en de over stroomingen rond een vierde ge deelte van den totalen mais- en aardappelenoogst vernield. In de provincie Cordoba en Santa Fe kwa men verschillende plaatsjes onder water te staan, zoodat honderden ge zinnen hun huizen moesten verlaten en o in de naburige streken onderdak moesten worden gebracht. Een groot aantal woonhuizen is totaal ver nield. De telefoon- en telegraaf verbindingen zijn deels nog buiten dienst, zoodat men nog geen over zicht kan krijgen over den omvang van de aangerichte schade. HET AMERIKAANSCHE CONGRES BESLIST. Washington, 30 Dec. (A.N.P.) Door de thans afgekomen beslis singen van het ministerie van buitenlandsche zaken en dat van justitie, ook bevestigd door het per soonlijk standpunt der bewindsman Cordell Huil en generaal Johnson, dat geenerlei beslissende stappen ten gunste van Engeland zonder toestemming van het congres mogen worden gedaan, plaatst het congres voor alle toekomstige maatregelen op besliste wijze op den voorgrond. De geheele pers constateert een stemmig, dat elke nieuwe maatregel ten gunste van Engeland de V. S. op den rand van den oorlogsafgrond brengt. Het gaat dus om aangele genheden van nationaal belang en hierover mag volgens edmocratische beginselen slechts door het congres beslist worden. NIEUW JAPANSCH OFFENSIEF. Nantsjang, 30 Dec. (Domei). De Japansche land- en luchtstrijdkrach ten hebben vanochtend een krach tig offensief ontketend tegen meer dan 10.000 man Chineesche troepen van de 51e en 171e divisie. De vij and trok zich in paniek terug, ter wijl de Japansche troepen een voor een zijn in het berggebied ten wes ten van Nantsjang gelegen stel lingen in bezit namen. GEVECHTEN TUSSCHEN INDO-CHINA EN THAILAND. Bangkok, 30 Dec. (Domei) De he vige gevechten tusschen Thailand- sche en Fransch-Indochineesche grenstroepen duren nog voort, zoo wordt door het opperbevel van Thailand medegedeeld. Op den avond van den 26sten vielen Indo- Chineesche strijdkrachten eensklaps grenspatrouilles van Thailand aan, doch trokken terug, toen de artil lerie het vuur opende. STIJGING DER CRIMINALITEIT IN ZWEDEN. Stockholm, 03 Dec. (D.N.B.) Naar Dagens Nyheter meldt, is de crimi naliteit in Zweden in den loop van het laatste half jaar aanzienlijk ge stegen. Op 1 December bereikte het aantal strafgevangenen ongeveer de tweeduizend. Dit is het grootste aantal sedert 1933. Bij de misdaden betreft het vooral eigendomsdelic ten. Verder vertoonen de gevallen van verduistering een neiging tot toenemen. FRANSCH—JAPANSCHE WRIJVING. Hanoi, 30 Dec. (Domei) De Japan sche kolonie in FranchIndochina heeft uiting gegeven aan haar he vige ontstemming wegens den toe nemenden druk, waaraan de Indo- Chineesche autoriteiten de anna- mieten blootstellen, die met Japan ners in aanraking gekomen zijn. De annamieten te Hanoi, onder wie zich loopjongens van kantoren en werkvrouwen bevinden, die in dienst van Japanners staan, worden streng ondervraagd door de Fran- sche autoriteiten. DE VERBINDING NEW-YORK— LONDEN. New-York, 30 Dec. (D.N.B.) Het radioverkeer met Londen, dat gis teravond onderbroken werd, kon na 2% uur tegen half elf New-York- schen tijd hersteld worden. De ka belverbinding met Londen zijn nog steeds onderbroken. Alle rechtstreek- sche contact hield tegen acht uur New-Yorkschen tijd na den hevigen Duitschen luchtaanval op. Finsch schip vermist. (D.N.B.) - Naar Aftenposten meldt, moet het Finsche schip Oscar Midling als ver loren worden beschouwd. Het heeft dertig dagen geleden Tromsö verla ten en zijn haven van bestemming, Malmö, niet bereikt. Het is voor het laatst gezien in de nabijheid van Aalesund. Sneeuwstorm in Zuid-Finland. (D.N.B.) - In Zuid-Finland heersch- te gisteren een sneeuwstorm van groote hevigheid, die een neerslag van 8.7 m.m. veroorzaakte. Daarna zette een golf van koude in, die te Helsinki twintig graden onder nul bedroeg. Treinvertragingen en ver- keersstoringen van geringen omvang vielen voor. Van onzen Haagschen correspon dent: De Haagsche binnenstad begint op het oogenblik weer meer en meer op die van 1918 te lijken. Toen er in April van dat jaar nogal rake levensmiddelenrelletjes geweest waren, met een ruiten revolutie gepaard, die honderden winkels hun ruiten en étalagegoe deren had gekost, gingen vele win keliers er toe over hun ruiten van een bescherming in den vorm van blinden te doen voorzièn en in de binnenstad was weldra huis aan huis geblindeerd. Nu komt hetzelf de terug als gevolg van het ver duisteringsverbod, waaraan vele zaken alleen gevolg kunnen geven door hun ruiten volledig met blin den af te schermen, die 's avonds, bij zonsondergang, geplaatst, 's ochtends bij het openen van de zaak (dat veelal met zonsopgang, thans omstreeks half tien, samen valt) weggenomen worden. Zulke straten als de Wagen straat, waar veel speciale avond winkels (voor belegde broodjes e. d.) zijn, zijn om zoo te zeggen heelemaal geblindeerd; ook in de verdere binnenstad neemt het hand over hand toe en het slaat nu ook al over naar de buitenwijken en zelfs naar particulieren. Het moet een goede tijd zijn voor de timmerlui. Evenwel gaat deze manier van afschermen alleen voor betrekke lijk kleine zaken op. Voor de groo te magazijnen met hun schier on metelijke glasoppervlakten, hun lichtkoepels, enz. is er geen begin nen aan. In normalen tijd hoort het licht, dat zij uitstralen, mee tot hun reclame, in een zaak als de Bijenkorf alleen zijn er meer licht punten dan de heele straatverlich ting van menige kleine stad telt. Te verduisteren is daar vanzelf niet en men zou in geweldige kosten en ,een onbeschrijfelijk gedoe verval len. Voor dit soort van zaken zit er dan ook weinig anders op dan met het intreden van de verduistering te sluiten. Dit brengt mee, dat in een jaargetijde als dit, met zijn feestdagen, de druktenog meer dan anders op den dag wordt sa mengedrongen en dan vooral op den middag. Want in de huisge zinnen is men door de latere be- ginuren van de scholen en de kantoren later aan kant dan nor maal en voor de huisvrouw is er dan ook, als zij haar schaepkens goed en wel de deur uit heeft, te weinig tijd meer over om vóór de koffie nog stadwaarts te gaan, het moet dus wel daarna wezen. En daar het dan wel zeer druk is in de winkels en het verkeer met de trams er noch gemakkelijker, noch aangenamer op geworden is, zien vele huisvrouwen er maar heele maal van af en doen haar inkoo- pen in de buurtwinkels, die aldus indirect van den nieuwen toestand profiteeren. Den Haag heeft in zijn buiten wijken uitstekende winkels. Het Statenkwartier bijvoorbeeld bezit in de Frederik Hendriklaan en de Valeriusstraat een winkelcentrum, waar iedere groote stad mee voor den dag kan komen; in het Bezui- denhout is er op dezelfde manier, hoewel van stand wat minder, de Theresiastraat; het Benoorden hout heeft een goed voorzien win kelcentrum in de van Hoytema- straat en omgeving en in de andere wijken is het wel net zoo, al zijn zij niet alle gelijkelijk bedeeld. Toch ging men voor sommige in- koopen wel graag naar de stad, want het „stadten" was op zich zelf een gezellig uitgangetje. Bij gelegenheid van winkelweken mochten de wijkwinkeliers er na druk op leggen dat zij evengoed gesorteerd waren als hun collega's van de city, een gewoonte krijgt men er bij het publiek niet zoo ge makkelijk uit. De nieuwe omstandigheden zijn de wijkwinkels komen helpen, ook in dezen zin, dat het voor de huis vrouw van belang kan zijn hen te vriend te houden en zich tegenover hen een zekeren „goodwill" te vergaren. Men kan immers niet weten hoe men hen noodig heeft. Tot op zekere hoogte is hetzelfde het geval met de buurtcafé's. Iedere wijk van Den Haag heeft zijn goed beklante café(s). Toch hadden de café's van het centrum het 't drukst van de menschën, die, in stad zijn de, bij hen een kopje koffie of thee of 's avonds na den schouwburg, het concert of de bioscoop nog een biertje gingen drinken. Dat is nu allemaal veel moeilijker geworden, tenminste voor de avonduren. Overdag hebben de café's in de city het nog zeer druk, maar 's avonds zijn de buurtcafé's, die men zonder een omslachtige expe ditie kan bereiken, aan bod. Zoo komt het leven van de stad nog wel wat meer uit elkaar te liggen dan het al deed. En wie weet wat voor blijvender: invloed dit op onze toekomstige gewoonten zal hebben! Samenvoeging van Den Haag, Rijkswijk en Voor burg? Samenvoeging van gemeenten zit op het oogenblik in de lucht. De procedure ervoor is zeer veel ver eenvoudigd nu de secretaris-gene raal van binnenlandsche zaken om zoo te zeggen onbeperkte volmacht heeft gekregen om gemeenten te combineeren, het in art. 158 van de Gemeentewet voorgeschreven be raad door middel van een speciale commissie uit de burgerij (de „dubbele raad") buiten werking gesteld en de volksvertegenwoor diging uitgeschakeld is. Wat anders wel jaren kon aanloopen, kan nu een kwestie van maanden, zelfs weken zijn. Men heeft het aan ver schillende N.-Holl. gemeenten ge zien, die vrijwel binnen een maand, nadat zij aangeschreven waren hun advies over een samenvoeging van verschillende hunner hebben moe ten uitbrengen. De vraag doet zich voor of onder deze omstandigheden ook de aan hechting van de gemeenten Rijswijk en Voorburg aan Den Haag opnieuw op de proppen zal komen. Het blijkt niet onwaarschijnlijk. Indertijd hebben de beide randgemeenten zich heftig tegen inlijving bij Den Haag verzet. B. en W. van Den Haag waren er met den gemeente raad voor, maar de commissie van ingezetenen ex-art. 158 van de Gemeentewet, de „dubbele raad'' was er tegen en wat de deur dicht deed was, dat ook de Haagsche oud- wethouder mr. de Wilde, die inmid dels minister van binnenlandsche zaken was geworden, er niets van bleek te moeten hebben wat hem een reputatie a la de verloren zoon bezorgde in de oogen van vele Ha genaars. Zal dit onder de gewijzigde omstandigheden nog een reden zijn om er af te blijven? Men zal het moeten afwachten, waarschijnlijk echter lijkt het, als gezegd, niet. Evenwel zouden de financieele las ten, die de samenvoeging op Den Haag zou leggen, een argument voor onthouding kunnen wezen. Destijds kon Den Haag deze lasten wel dra gen, nu zou dit minder goed gaan. Bovendien is er in den groei van Den Haag een zekere stagnatie in getreden, die uitbreiding van grondgebied minder noodzakelijk doet schijnen. Vermoedelijk zullen wij er eerlang wel van hooren. waarin het natuur- en stedenschoon van Schouwen en Duiveland aan de orde is. Het fraaie winternummer ver dient inderdaad bijzondere aandacht VERGOEDING VOOR VERRICH TINGEN, LEVERINGEN EN VERLEENDE INKWARTIERING TEN BEHOEVE VAN DE DUITS CHE WEERMACHT. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belangheb benden, dat degenen, die gedurende de maand DECEMBER ten behoeve van de DUITSCHE WEERMACHT verrichtingen, leveringen of in kwartieringen hebben verleend en hiervoor geen vergoeding hebben ontvangen, zich onder overlegging van de desbetreffende vorderings- of inkwartieringsbiljetten ter ge meentesecretarie, afd. Militaire Zaken, kunnen vervoegen teneinde betaling voor deze verrichtingen te verkrijgen. Verzoeken om vergoeding voor verrichtingen of leveringen moeten uiterlijk op 15 JANUARI a.s. zijn ingediend. Verzoeken om vergoeding voor inkwartiering moeten vóór 5 JANUARI a.s. zijn ingediend. Op verzoeken, welke niet binnen dezen termijn zijn ingediend, wordt geen acht geslagen. Overige inlichtingen omtrent het voorgaande kunnen worden inge wonnen aan de afdeeling Militaire Zaken ter gemeentesecretarie al hier, dagelijks tusschen 91 uur. Alkmaar, 31 December 1940. De Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. BEKENDMAKING. De directeur van het Gemeente lijk Bureau voor Sociale Zaken deelt aan belanghebbenden mede, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 1 Januari tot en met Dinsdag 7 Januari 1941 de volgen de kleuren bonnen geldig zijn: Margarinebonnen: bruine kleur; Vet bonnen: rose kleur. Alkmaar, 30 December 1940. De directeur voornoemd, R, d. JP3IEEL. 'Alléén 2de handsch goederen. uitsluitend a contant. s .(Dinsdags en yrijdags inzenden.)^ Te koop: een goede Duitsche piano (notenhout) 145. W. KAMSTRA, C. W. Bruinvis- straat 1. Ter overname aangeboden: mooie haardkachel, rood emaille, met pijp en plaat, prijs 40. Brieven onder letter F 708 bureau van dit blad. Tc koop aangeboden: een mooie zware Coach (85 x 200), prijs 50 en een theemeubeltje, 6. Brieven letter G 709 bureau van dit blad. Te koop: zoo goed als nieuwe kamerbiljarts, met of zonder leijen- bladen, billijke prijzen, bij J HOED, Scharloo lb, Alkmaar. Telef. 3756. ALKMAAR. GEBOREN: Anthonius P. J., z. van Cornells J. M. van Dam en C. J. Boekei. Adrianus J„ z. van Johan nes G Bezuijen en A. M. van Leeu wen. OVERLEDEN: Cornelis Brugemann 72 jaar. Aaltje Raat 45 jaar. BERGEN. (19—25 Dec.) Geboren: Franciscus J oannes Antonius, z. van Franciscus Joannes Antonius Schouten en Henderica Johanna Leibbrand. Catharina Maria, d. van Cornelis Johannes van Eijk en Margaretha Schouten. Ondertrouwd: Wilhelmus Adrianus Cornelis Vink te Rotter dam en Maria Jaeoba van der Zwet. Overleden: Barbare Dekker, wed. van Jacobus Roobeek, 74 jaar. Catharina Maria van Eijk, 1 dag (overleden te Alkmaar). Maartje Veth, wed. van Pieter Frederik Adolf, 88 jaar. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN OP 1 JANUARI. HEILOO, Ned. herv. evang. ver- eeniging aan de Kerklaan, v'oorm. half elf, ds. van Hoogenhuyze, van Amsterdam. Het Kerstnummer van „De Wandelaar". Bij den uitgever A. G. Schoonder- beek te Laren N.-H. verscheen het Kerstnummer van „De Wandelaar", geïllustreerd maandblad, gewijd aan natuurstudie, natuurbescherming, enz. Een fijne teekening van A. Beeftink geeft een echt wintersch tafereeltje: Roeken in de sneeuw en het bjjbehoorende artikel, genaamd Het zwarte eskader vertelt over den harden dobber, dien de bende zwart rokken heeft, als de winter bijzon der streng is. Dra. M. BarendrechtHoen, maakt de lezers opmerkzaam op de stille schoonheid van het landschap in den winter, dat voor den ingewijde reeds de belofte van het volgende voor jaar in zich draagt. De belevenissen van D. van Sijn bij het nest van een torenvalk, dat na moeizaam speuren in een eenza me duinvallei werd ontdekt, zijn zeer interessant. Aardige illustraties als altijd ver gezellen de folkloristische bijdrage van C. Cretier. Het chapiter steenzet tingen heeft dr. A. C. de Koek in de vorige aflevering al aangeroerd Thans gaat hij hier verder op in en maakt het ons aannemelijk, dat de veronderstelling, dat dergelijke bouwwerken behalve als grafmonu ment eveneens als zonnetempel ge diend hebben, alleszins gerechts- vaardigd is. Vervolgens ontvangt Slot Assum- burg de lezers binnen zijn gastvrije muren. Dr. A. Schreygrond geeft een waardeêrende bespreking van Deel II van het Vogeljaar, waarbij eeni ge zeldzaam schoone foto's aan den tekst kracht bijzetten. Óe medewerker A. Cocquyt be gint een nieuwe serie artikelen,

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 10