GEMEENTERADEN GEMEENTERAAD BERGEN. De begrooting voor 1941 wijst een tekort aan van f 71603.79. Bij ons in Rotterdam Cultureele steun aan bewoners der noodtehuizen. En zorg voor het moreele welzijn der jeugd. TWEEDE BLAD 3 In hun aanbiedingsbrief voor de begrooting 1941 deelden B. en W. den raad mede, dat het tekort 71603.79 bedroeg. Dit bedrag, dat vorige jaren gedekt werd door een extra- en een belastingbijdrage uit het werkloosheidssubsidiefonds, is in 1940 vervangen dooreen bijzon dere bijdrage uit 's rijks kas, blijft thans voorloopig ongedekt, inge volge een beslissing van het depar tement van binnenlandsche zaken, waarom de betreffende .posten thans pro-memorie zijn geraamd. B. en W. waren aanvankelijk voornemens, de begrooting nog op 30 December te behandelen. De raad, die slechts een paar dagen voor het onderzoek tijd kreeg, heeft geweigerd, daartoe over te gaan, zoodat men gisteravond slechts bijeen kwam, voor het af doen van enkele zaken, die in 1940 nog hun beslag moesten krijgen. De vergadering werd ditmaal ge leid door den loco-burgemeester, den heer Macdonald, aangezien de burgemeester reeds een drietal weken wegens gezondheidsredenen afwezig is. De voorzitter herdacht, al vorens tot het behandelen van de agenda over te gaan, het verschei den van den commissaris baron Röell. Voorts deed spr. mededeeling van het feit, dat dr. Hemelrijk niet meer in staat was aan de vergaderingen deel te nemen. Met genoegen, al dus spr., memoreer ik de prettige wijze waarop dr. Hemelrijk steeds aan de besprekingen heeft deel ge nomen en heeft medegewerkt om de besprekingen tot een goed einde te brengen. (Instemming bij alle raadsleden) Voor kennisgeving werden aan genomen het bericht van Ged. Sta ten, houdende goedkeuring van de begrooting 1940, alsmede de goed keuring op het raadsbesluittot aanvulling der verordening op de heffing en invordering van de hondenbelasting. Verzoeken om gemeente werk. Aangezien het daartoe gedane verzoek ongezegeld was, stelden B. en W. voor de verzoeken van J. C. Mosk, P. Kooy en C. Schotten te Bergen aan Zee om voor het timmer-, schilder- en metselwerk der gemeente in aanmerking te mogen komen, voor kennisgeving aan te nemen. Het komt ons voor, dat een tele foontje van het gemeentehuis, waarin adressanten was medege deeld, dat zij hun verzoek gezegeld moesten indienen, van meer wel willendheid tegenover deze inwo ners, die al tal van jaren niet in aanmerking kwamen, doch wel hun lasten betalen, zou hebben ge tuigd. De voorzitter zeide nog, dat ze voor het werk te Bergen aan Zee steeds in aanmerking kwamen, doch dat het nie'. oge- lijk is om hen voor werk in Ber gen in aanmerking te laten komen. De heer Voute vond dit onjuist, omdat het niet in overeenstem ming is met de opvatting om Ber gen en Bergen aan Zee als één te beschouwen. De heer Dingerdis was het hiermede eens. Weth. Macdonald: Er zijn echter kleinigheden die te duur zouden zijn. De heer Dingerdis: Men kan ze telefoneeren. Hoe moet het als wij straks Schoorl er bij krijgen? Weth. Miltenburg wilde practisch blijven. Groot werk wordt toch aanbesteed. Weth. Macdonald: Als de raad beslist, dat ze onder op de lijst moeten, dan valt ook het werk te Bergen aan Zee er onder en komen ze. misschien ééns in de 10 jaar voor het werk in aan merking. De heer de Jonge: Het zijn ook inwoners en ze behooren de zelfde rechten te hebben. De heer den Das oordeelde een gezegeld adres niet noodig. Iedere baas die in de gemeente woont behoort in aanmerking te komen en deze menschen hadden reeds lang in aanmerking behooren te komen. Er zijn er die het ver tikken dit aan te vragen, omdat steeds met hen geen rekening wordt gehouden. Het inmiddels in gekomen gezegelde adres had men kunnen voorkomen. De medewer king in dit opzicht is van gemeen tewege niet zooals wenschelijk is. Weth. Macdonald: Iedereen kan op de lijst gezet worden en hun is geantwoord, dat zij reeds het werk te Bergen aan Zee kre gen. In spr.'s tijd is het niet voor gekomen, dat geweigerd is op de lijst geplaatst te worden. De heer E11 is: Het eerste adres was reeds 10 Dec. ingekomen. De voorzitter: 18 Dec. en 21 Dec. is hen geantwoord. De heer Ellis verzocht een an dere regeling te maken. Nu maakt gemeentewerken een te willekeu rig verschil. Weth. Macdonald: Men moet niet overdrijven. Een indee ling naar het aantal werkuren der patroons en hun arbeiders is niet mogelijk. De heer S w a a g meende, dat verzoeken vrij van zegel waren. De heer V o t e oordeelde, dat als de raad besluit, het niet aangaat, dat de directeur van gemeentewerken nog bezwaren maakt. Het argument van het werk te Bergen aan Zee is maar een schijn- argument. Weth. Macdonald: Bij haast werk moet snel beslist worden. Het is al voorgekomen bij Gebrs. Kops, die in aanmerking kwamen, dat ze niet aanwezig waren. Moet men dan wachten tot ze in de ge meente terug zijn? Bij schilder werk bestaat er groot verschil tusschen het werk van den één en den ander. De heer V oüte: Daarvoor heb ben wij een directeur van gemeen tewerken. Besloten werd adressanten op de lijst te plaatsen. De uitvoering wordt aan B. en W. overgelaten. De nood van de kunstenaars. Ingevolge een ontvangen circulaire van het waarnemend hoofd van het departement van sociale zaken, waar in werd medegedeeld, dat het depar tement bereid was, in verband met den grooten nood onder de kunste naars, voor 1941, in het Voorzienings fonds voor Kunstenaars ten hoogste 200 bij te dragen, als de gemeente hetzefde deed, stelden B. en W. den raad voor, daartoe te besluiten. Op een vraag van den heer Voute deelde de voorzitter mede, dat slechts één van deze regeling ge bruik heeft gemaakt. De kunstenaars, die in aanmerking willen komen, moeten zelf ook contribueeren. Voor het parkeeren op ge meentegrond geen heffing van luxe auto's. Overeenkomstig een wensch van Ged. Staten, werd op voorstel van B en W. besloten de precario veror dening zoodanig te wijzigen, dat vol doende tot uitdrukking kwam, dat luxe auto's, welke op gemeentegrond parkeeren, van deze heffing zijn uit gesloten. De heer V r ij e wees op de hinder lijke fietsenrekken des avonds. De v o o r z i t t e r: Op de hoogte ervan wordt reeds gelet. Het is moei lijk ze binnen te halen. De heer Schmidt wilde, zoo lang er geen klachten komen, niets doen. De heer S w a a g wilde ze in geen geval tot belastingobjecten maken. Besloten werd de zaak te laten zoo- als ze is. Vaststelling gemeenterekening 1939. Aan de orde was hierop de voor- loopige vaststelling der gemeente rekening 1939, alsmede die van de bedrijfsrekening en de rekening van het B.A. over dat jaar. Conform vastgesteld. Toekenning kinderbijslag. In behandeling kwam hierop de vaststelling eener verordening, hou dende toekenning van kinderbijslag voor ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente Bergen. De regeling is gelijk aan die in andere gemeenten vastgesteld en ongeveer aangepast aan de rijksregeling. De toeslag wordt aan ieder kind be neden 18 jaar verleend boven het derde kind en zal ten minste 60 en ten hoogste 205 per kind en per jaar bedragen. De heer Ellis vond het niet juist de grondsalarissen met 26 te verhoogen. Dit ontvangt ook degene, die geen recht heeft op kindertoeslag en spr. had daarom een kostenbere kening van B. en W. verwacht. Weth. Macdonald: Het kost de gemeente een 400 per jaar en als wij bij de rijksregeling aansluiten kost het veel meer. De heer Ellis: Maar nu zal men bij sollicitaties bedenken, dat degene met het grootste gezin het meeste zal kosten en als het bij de rijks regeling komt, maakt het niets uit. Nu hebben de ambtenaren de 6 Dit rekent U niet en daarom kost het veel meer. De heer Den Das: Wij zitten voor wettelijke voorschriften en moeten ons daarbij neerleggen. Spr. bestreed voorts de zienswijze van den heer Ellis. Met de 6 toeslag werd de kinderbijslag gecompen seerd, omdat de raad niet gevoelde voor een kinderbijslag. Spr. gaf aan een gemeenteregeling de voorkeur en vreesde bij de gemeente het ge vaar door den heer Ellis genoemd, mede maar wel bij het particuliere bedrijf. De heer Ellis bleef het onjuist oordeelen kindertoeslag van het loon te verdisconteeren. Weth. Miltenburg: Het salaris van de gemeenteambtenaren is 6 hooger dan het grondsalaris van het rijk. Conform het voorstel werd besloten met aanteekening, dat de heer Ellis geacht wenschte te worden te hebben tegengestemd. De Veldwachtersverordening. B. en W. stelden den raad voor de Veldwachtersverordening, vastgesteld in April 1940, welke wijziging nog niet was goedgekeurd, in te trekken en een andere, overeenkomstig de wenschen van het departement van binnenlandsche zaken vast te stellen. Volgens de nieuwe verordening wordt de kinderbijslag ook op de veldwachters toepasselijk verklaard, echter met dien verstande, dat voor hen de kindertoelage reeds geldt vanaf het eerste kind. De heeren Schmidt en Ellis vonden het onjuist om voor slechts één diploma een verhooging toe te kennen. Dit inspireert niet om meer dere diploma's te halen. Weth. Miltenburg: De diplo ma's zijn als regel gelijkwaardig. Men kan toch niet voor elk diploma een toelage verleenen. De heer Ellis was tegen de ver goeding voor overuren, die tot 100 kunnen gaan. Weth. Macdonald: Dit is over genomen uit de oude verordening en bestond dus reeds. De heer Voute: Maar de oude wordt ingetrokken en het is dus mo gelijk ook dit in te trekken. De heer Schmidt: Maar het gaat toch niet om datgene waartoe wij in April besloten weer in te trekken. Weth. M i 11 e n b u rg: Het is niet juist, nu de burgemeester als hoofd van de politie zijn voorstel er over wat kan uitspreken, hierover te be slissen. De heer Ellis heeft geen be zwaar tegen de gratificatie maar wil die pas toekennen, evenals ter secre tarie, na ei bepaald aantal over uren. De heer den Das bleef- tegen wijziging en voor een gratificatie voor buitengewone diensten. Conform het voorstel werd hierop besloten. Aankoop perceel Karei de Grootelaan 11. Nu ten raadhuize een apart bu reau voor de vorderingen van de Duitsche weermacht ten raadhuize moest worden ingesteld, zijn B. en W. van oordeel, dat de reeds lang onhoudbaar geworden toestand van het Bureau van Gemeentewerken op den zolder van 't raadhuis, niet kan voortduren. Daarom stelden B. en W. den raad voor om voor het inrich ten van het Bureau voor Gemeente werken het perceel Karei de Groo telaan 11 naast het bureau voor So ciale Zaken aan te koopen voor 6000. Dit perceel maakt deel uit van een viertal aaneengebouwde percee- len; in twee er van is het politiebu reau en het bureau voor sociale za ken gevestigd. Door dit voorstel worden drie van de vier gemeente- bezit. Voor twee jaar werden de twee perceelen, die nog geen ge- meentebezit waren, in veiling ge bracht en voor 8000 verkocht. Te voren wezen wij de wethouders op de wenschelijkheid deze perceelen voor de gemeente aan te koopen, overtuigd als wij waren, dat het ge- heele blok voor de gemeentebedrii- ven een waardevol bezit kon vormen. Men oordeelde dit echter niet wenschelijk, omdat men er nog geen emplooi voor had. Het „regee- ren is vooruit zien" wordt helaas nog te weinig begrepen. Dit bewijst ook het thans aan de orde gestelde voorstel, evenals het niet opvolgen van onze wenk om voor den bouw van een nieuw raadhuis (door ons in het Hertenkamp gedacht, na over brenging van dit kamp in het na tuurreservaat) vroegtijdig de gelden van het werkfonds aan te vragen. Dat men het bestaande raadhuis niet kan handhaven zal wel steeds meer duidelijk worden. De heer V r ij e wees er op, dat er heel wat onkosten bijkomen en daarvoor ontbreekt een opgave. Ook zal daar telefoon moeten worden aangelegd. Spr. wilde weten wat dit alles de gemeente gaat kosten. Met die 6000 is men er niet. De voorzitter kon daarom trent geen cijfers geven, maar de uitgaven komen in den raad en de omstandigheden waaronder gemeen tewerken werkt is onhoudbaar. De heer Voute: Wij staan voor een geheele verandering in de ge meente. Spr. wees op de samenvoe ging, die hier niet lang zal duren. Spr. had eerder een opzet voor een nieuw raadhuis toegejuicht. Spr. is tegen decentralisatie, want dan ko men er steeds nieuwe ambtenaren bij. Waarom niet, evenals voor de scholen, tijdelijk iets voor gemeen tewerken gehuurd? De heer D e n D a s: De huisves ting van het bureau van gemeente werken laat alles te wenschen over. Voorziening is noodig, maar zal het bureau voor sociale zaken nog lang als zoodanig gebruikt worden? Het pand is niet duur en zelfs als Schoorl bij Bergen komt en er een nieuw raadhuis gebouwd zal worden, is toch een aparte gelegenheid voor bouw- en woningtoezicht noodig. De voorzitter: Wij hebben van het blok van vier reeds twee panden. Het derde wordt ons billijk aangeboden en het zal afgescheiden van alles een waardevol bezit zijn. Slechts een deel van sociale zaken n.l. de arbeidsbemiddeling gaat naar Alkmaar, maar de rest blijft. Spr. drong op aanneming van het voor stel aan. Van de Vereeniging van de Ned. gemeenten is een schrijven ingeko men dat het met de samenvoeging niet naar wensch zal loopen. De heer Voute: Behalve van ge meenten die geen bezwaren had den. De voorzitter: Een nieuw raadhuis is uitgesloten. Het werk fonds geeft daarvoor geen gelden meer. De heer de Jonge oordeelde het pand noodig en zou voor stemmen. Het voorstel, hierop in stemming Onderdeelen van den wederopbouw, die in de schaduw staan van de algemeene bekendheid. (Van onzen Rotterdamschen correspondent). Dezer dagen waren wij getui ge van een benefiet-voorstelling van het gezelschap „De Jonge Rotterdammers", dat Shaw's „Candida" voor een talrijk pu bliek ten tooneele bracht met het doel een fonds te stichten ten behoeve van de ontwikke ling en ontspanning in de nood- tehuizen, waar menschen zijn ondergebracht, die gedurende de Meidagen in de Maasstad hun woningen verloren hebben zien gaan. Daarmede is de grondslag gelegd voor een dergelijke fi nanciering van een onderdeel van den wederopbouw, dat tot dusver min of meer in de scha duw van de algemeene bekend heid heeft gestaan, maar dat desalniettemin van- het grootste belang is, n.l. de cultureele steun aan de door het bombardement getroffen. „De Jonge Rotterdammers" is een gezelschap, dat gevormd wordt door een groep jeugdige, dappere Rotter dammers, die hun scholing ont vingen bij het studententooneel en die onder leiding van Ben Oosthoek iets goeds hebben tot stand gebracht, waarmede zij het geheele land zul len bereizen, steeds met het doel geld te verzamelen voor den ont- wikkelings- en ontspanningsarbeid in de Rotterdamsche noodtehuizen De voorstelling van „Candida" stond op een zeer behoorlijk peil. Shaw's scherpe dialoog, zijn in schijnbaar kleine zaken gelegen diepzinnigheden, maken het opvoe ren van zijn stukken door dilettan ten een zeer hachelijke zaak, maar de Jonge Rotterdammers hebben er zich alleszins behoorlijk doorheen geslagen. Met name de jeugdige Tonny Bok leverde in den rol van den jongen, wat zonderlingen schil der Marchbanks, een bepaald op merkelijke prestatie. Het gezelschap zal met „Candida" en met „De Spooktrein" het geheele land berei zen. Het is te hopen, dat het nage streefde doel bereikt zal worden, want er bestaat onmiskenbaar be hoefte aan cultureelen steun voor hen, die door het bombardement zoo bijzonder zwaar getroffen zijn. Hoewel het op zichzelf verheu gend en lofwaardig is, dat de tal- loozen, die als gevolg van de Meige beurtenissen dakloos werden, zoo snel mogelijk in noodtehuizen zijn ondergebracht, is het duidelijk, dat zulk een behuizing, indien zij van langeren duur wordt, zeer veel zorg baart. Het intieme gezinsleven is verdwenen en dat is juist iets, wat voor den gemiddelden Nederlander een levensbehoefte is. Bovendien dringt zich in dit soort behuizing nijpend het vraagstuk van het be steden van den vrijen tijd op. In dit gebracht, werd aangenomen. Tegen de heeren Vrije en Voute. De heer Schmidt bleef buiten stemming. Verbreeding Heerenweg. Voorgesteld werd van den heer W. J. H. van Leeuwen te Santpoort een strook grond ter oppervlakte van 185 M2. langs den Burenweg te aanvaarden, onder voorwaarde, dat de gemeente een terreinafscheiding aanbrengt en het struikgewas rooit, waarvoor de kosten op 80 zijn ge raamd. Conform besloten. De voorzitter sloot hierop met de beste wenschen voor 1941. De heer Dingerdis uitte deze wenschen namens den raad. WINKEL. Wegens ziekte van den burge meester werd de Maandag gehouden gemeenteraadsvergadering geleid door den heer P. van Zoonen, wet houder. Afwezig waren mevr. Krab Elings en de heer D. Brugman, bei den met kennisgeving. De voorzitter herdacht met eenige gevoelvolle woorden het overlijden van den commissaris dezer provincis en sprak voorts de beste wenschen uit voor spoedig herstel van den bur gemeester. Onder de ingekomen stukken was een brief van het departement van sociale zaken met mededeeling, dat de steunregeling tot en met 28 Juni 1941 is verlengd. Van de afd. Noordholland van de vereeniging van Nederlandsche ge meenten was een brief ontvangen met eenige bijzonderheden t.a.v. de samenvoeging van -gemeenten. Deze stukken werden voor kennis geving aangenomen. De periodiek aftredende leden van de Commissie van Toezicht op het L.O., mevr. G. StrijkerMolenaar en de heer B. Span werden met alge meene stemmen herkozen, evenals de aftredende armvoogden van het Te huis voor Ouden van Dagen, de hee ren Th. de Pree en A. Slooves en de regentes mevr. C. KwantesSmit van de Velde. Per 1 Januari 1941 zal de Kinder bijslagwet in werking treden, zoodat met ingang van dien datum voor het in dienst zijnde personeel van deze verband heeft zich vooral verdien stelijk gemaakt de Rotterdamsche humorist Paul Duval, die, zelf pijn lijk nauw betrokken bij de ramp, scherp heeft gevoeld, dat de bewo ners der noodtehuizen dringend af leiding behoefden. Hij heeft daar om, in nauwe samenwerking met den inspecteur van de evacuatie- noodtehuizen, mr. H. Willemse, van het ontspanningswerk in de noodte huizen een georganiseerd geheel ge maakt. Dit ontspanningswerk wordt verzorgd door een gezelschap, ge vormd door Rotterdamsche artisten, die zonder emplooi zijn gekomen. Éénmaal per maand wordt in elk der veertien noodtehuizen een vijftiende nadert de voltooiing een gezellige avond georganiseerd. Om dit te bereiken geeft het gezel schap wekelijks twee voorstellingen. Bovendien wordt eiken Zaterdag middag een kindervoorstelling gege ven, opdat ook de jeugd, voor wie in de noodtehuizen betrekkelijk weinig gelegenheid tot spelen be staat, van tijd tot tijd eenige ont spanning zal vinden, al is hierin reeds veel verbetering gebracht, door de verstrekking van kinderspe len en prentenboeken, zooals de ont spanning der volwassenen reeds ge deeltelijk wordt opgevangen door dat dam-, schaak-, domino- en kaartspelen, alsmede sjoelbakken ter beschikking zijn gekomen. Het ligt in de bedoeling van den heer Duval om aanvankelijk in de nood tehuizen onderling, kaartconcoursen te organiseeren, hetgeen mede een goede vorm van ontspanning kan zijn. Ook door de beschikbaarstelling van lectuur wordt bereikt, dat de bewoners der noodtehuizen gesteund worden in hun cultureele behoeften hetgeen juist voor dit soort men schen van groote waarde is, aange zien de bewoners der noodtehuizen toch uiteraard voor het meerendeel tot de min-bedeeldèn gerekend moe ten worden. Jeugdactie Rotterdam. Zoo mogelijk nog belangrijker dan de cultureele steun aan de volwas senen, die in noodtehuizen zijn on dergebracht, is de steun van den zelfden aard aan Rotterdam's jeugd en het is daarom bijzonder verheu gend te noemen, dat ook deze aan gelegenheid medio December met kracht is ter hand genomen. Het moreele welzijn van de Rotterdam sche jeugd werd ernstig bedreigd door de plaatselijke toestanden. Puinhoopen en ruïnes zijn nu een maal slechte speelgelegenheden voor de kinderen, die te Rotterdam ge durende de oorlogsdagen uiteraard moreel toch reeds zooveel hebben moeten doorstaan. Daarbij komt nog dat vele opvoeders zelf in moreel opzicht ernstig te lijden hebben ge had, hetgeen in talrijke gevallen hun bekwaamheid tot opvoeden niet ten goede is gekomen. Er groeide zoodoende een bepaalde verwording bij sommige deelen van de Rotter damsche jeugd en het is een zeer goed ding, dat men snel besloten heeft te probeeren hier paal en perk aan te stellen. Een en ander heeft geleid tot de oprichting van een Jeugdactie Rot terdam, waaraan vertrouwen-wek- kende namen zijn verbonden, en die zich ten doel stelt de jeugd met zachten drang te brengen naar een besteden van den vrijen tijd op een wijze, die voor de kinderen zelf een opbouwend karakter heeft. Door middel van spel en sport, door knut selen en door voorstellingen hoopt men de kinderen tot zich te kunnen trekken en dus van de straten te houden, waar zij slechts kattekwaad uithalen. De Jeugdactie Rotterdam heeft het niet gelaten bij de opstelling en formuleering van een mooi doel, zij is ook snel tot daden overgegaan, waardoor de schoolkerstvacantie zullen bestemd worden tot mooi, op bouwend werk. Voor de leerlingen van de beide eerste leerjaren van de lagere scholen worden verschei dene poppenkast- en goochelvoor- stellingen georganiseerd, die ook weer verzorgd zullen worden door Paul Duval, en de leerlingen der hoogere klassen zullen een goed soort vermaak kunnen vinden bij de opvoeringen van „De Sprookjesspe lers" onder leiding van Abraham van der Vies. Deze voorstellingen kunnen worden beschouwd als het begin van een groote actie die er op gericht is den Rotterdamschen kin deren een funesten invloed van de omstandigheden te onthouden. Als deze Kerstactie achter den rug is, zal het werk met kracht worden voortgezet en uitgebreid. Dan zal ook de lichaamsbeweging, het groo te zorgenkind der opvoeding, onder meer ter hand genomen worden. Reeds is er prake van wandeltoch ten en men mag aannemen, dat de sport op speelweiden in ruime mate de aandacht zal hebben, zooals trou wens dezen zomer ook reeds het ge val is geweest. Meer dan alle onderdeelen van den zoo veelzijdigen wederopbouw van Rotterdam heeft de laatste maand van dit voor de Maasstad zoo veelbewogen jaar de moreele en sociale wederopbouw de aandacht gevraagd. Daarvan gewaagde ook de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rot terdam mr. K. P. van der Mandele, in de toespraak, die hij hield ter gelegenheid van de openstelling van de noodwinkelgalerij aan den Goud- schensingel, de langste noodwinkel- straat in den lande. Bij die gelegen heid heeft mr. van der Mandele intusschen inzake den materieelen wederopbouw zeer belangrijke ding en aangetipt. Hij maakte er n.l. ge wag van, dat wellicht reeds binnen een jaar aan den Goudschesingel ge deelten van het nieuwe Rotterdam zichbaar zullen zijn! Dat was een mededeeling, die tot vreugde stemt en die een duidelijke vingerwijzing is, dat met het herstel van Rotterdam de noodige spoed wordt betracht. Met die mededee ling zullen velen ook met vertrou wen het jaar 1941 tegemoet treden. Het zal zonder twijfel een zéér moeilijk jaar worden, maar toch tevens, vooral voor de Maasstad, een buitengewoon interessant jaar! ROTTERDAMMER. gemeente een regeling dient te wor den ingevoerd t.a.v. de toekenning van dezen bijslag. De aangeboden verordening werd aldus vastgesteld. Op het verzoek van den heer C. Amels om ontheffing van schoolgeld, werd gunstig beschikt. Hem werd voor 3/4 gedeelte ontheffing ver leend. Aan mej. C. van Duyvenbode en den heer P. v. d. Veer werd e&n half jaar ontheffing van de hondenbelas ting verleend. B. en W. stelden voor, het Veld wachterspaadje van den legger der wegen af te voeren. Dienovereen komstig werd besloten. In de rondvraag informeerde de heer d e W i t naar de baggerrege- ling.. Er is gelegenheid geweest, om zich op te geven. Is dat geslaagd? De voorzitter antwoordde, dat een en ander zoo spoedig moge lijk zal worden uitgewerkt. Den heer Posthumus was hét opgevallen, dat het de laatste weken niet erg in orde was met het ophalen van 'het huisvuil. Hoe zit het met het afhalgn van de afvallen van levens middelen? De voorzitter antwoordde, dat er voor het ophalen van de af vallen van levensmiddelen iemand is aangesteld. Het ophalen van het huisvuil door de gemeentereiniging heeft gestagneerd door de dijkver- laging. Men kon niet van het vuil af. Nu is besloten, het vuil te brengen op het woonwagenkamp. De vergadering werd gesloten met een woord van dank voor de aange name besprekingen, de in het afge- loopen jaar ondervonden samenwer king en de beste wenschen voor het nieuwe jaar.- ZUID- EN NOGRDSCHERMER. De raad kwam Maandagmorgen in voltallige zitting onder voorzitter schap van den burgemeester, den heer Kolb, bijeen. Na opening herdacht de voorzitter den overleden commissaris baron Roëll, wiens groote verdienste hij voor de provincie schetste en wien hij dank bracht voor diens steun en belangstelling ook voor de gemeente betoond en wel speciaal voor de res tauratie van het raadhuis. I Na lezing der notulen, door den voorzitter, in diens kwaliteit van secretaris, deelde de voorzitter, on der dankzegging aan collectanten en gevers, mede. dat de collecte voor de Winterhulp 100.30 had opge bracht. Van Ged. Staten was de goedkeu ring ingekomen op het besluit tot het verhuren van verschillende per ceelen; op dat tot het aangaan van een kasgeldleening; en op het besluit tot wijziging van de begrooting voor den dienst 1940. Van B. en W. was ingekomen het proces-verbaal van kasopnamen van den penningmeester van het B. A. van 22 Nov. waaruit bleek, dat de ontvangsten 4714.97 en de uitgaven 4605.30 hadden bedragen. Het saldo was in kas bevonden. Van den secretaris-generaal van binnenlandsche zaken was de goed keuring ingekomen op de wijziging van de Veldwachtersverordening. Bij acclamatie werd tot lid van de gemeentelijke leesbibliotheek be noemd mej. van Dees. Conform het voorstel werd tot wij ziging var. de gemeentebegrooting 1940 besloten. Eveneens werd besloten tot voor- loopige vaststelling van de gemeente rekening 1939 en tot begrootings- wijziging van den kapitaaldienst 1939. Aan de orde was hierop het voor stel tot het verleenen in erfpacht voor den tijd van 10 jaar van een stukje grond te Driehuizen aan den heer J. de Meer aldaar, onder voor waarde dat op het terrein niet ge bouwd mag v/orden, (Conform be sloten). De heer J. Barkel, penningmeester van het B.A., verscheen hierop ter vergadering, die een oogenblik werd geschorst, om den raad gelegenheid te geven de rekening na te zien. Na heropening deelde mevrouw SlootenSmit mede, dat alles in orde was bevonden, waarna de voor zitter den heer Boekei dank bracht voor diens beheer. De ontvangsten hadden 7595, de uitgaven 7277 bedragen. Aan de orde was hierop het voor stel om Ged. Staten te verzoeken de scholen te Grootschermer ite hand-

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 11