BRANDEN. VEREENIGINGEN. MEI 1940, DE MAAND D NEDERLAND BRACHT. LANDBOUW. Een jaar vol spanning. DEN OORLOG OYER In het voorbije jaar maakten wij melding van 22 branden, waarvan 2 kleine en een niet onbelangrijke brand in Alkmaar, n.l. op 24 Jan., toen de 2e en 3e verdieping van het perceel van den heer Karei Bos op de Mient uitbrandde. 13 Jan. Pakhuis van den heer Beemsterboer te Warmenhuizen af gebrand. 15 Jan. De villa van den heer P. A. van Langen te Heiloo uitgebrand. 17 Jan. Te Akersloot het door de gezinnen P. van Til en D. Regterink bewoonde perceel in de Boekeler- meer door brand verloren. 21 Jan. Geringe brand op het ter rein van den Vereenigden Brand- stoffenhandel. 29 Jan. De tweede verdieping van het Weeshuis te den Burg (Texel) uitgebrand. 4 Febr. Het perceel Kanaalstraat 17, alhier, uitgebrand. 10 Febr. Pakhuis te den Burg (Texel) van de firma Vlessing uit gebrand. Groote hoeveelheden con- fectiegoederen en meubelen, bene vens 12 schilderijen, die hier na den brand op 29 Jan. in het Weeshuis waren geborgen, gingen verloren. 3 Maart. Vijzelberg met hooi van '/den heer J. Dekker in de Mij zen te Schermerhorn verbrand. 15 Maart. Brand in de chocolaterie van den heer v. d. Gracht aan de Langestraat. 15 Maart. Brand in de Groenten- en Fruitzaak van den heer J. B. aan de Breestraat te Beverwijk. De justitie greep hier in. 1 April. Te Egmond aan den Hoef een houten boerderij van den heer M. Groot verbrand. Een koe kwam in de vlammen om. 10 April. De boerderij van den heer P, Blom aan den Heerenweg t.e Oudorp afgebrand. Achttien koeien een prooi der vlammen. 24 April. Door blikseminslag een schuur van den heer J. Boots te Stolpen afgebrand, waarbij twee koeien verloren gingen. 9 Juni. De boerderij van den heer Joh. Huiberts te Schagen tengevol ge van het met vuur spelen door kinderen afgebrand. Een groote partij aardappelen en veevoeder ging verloren. 8 Juli. Een boerenbehuizing van den landbouwer Jb. Groenveld te Heerhugowaard door hemelvuur ge troffen. 3 Aug. Te Sijbekarspel de boerde rij van den heer Wagemaker een prooi der vlammen. 6 Aug. De kapitale boerderij, be woond door den heer S. Kaper te Blokker, door brand verwoest. 18 Aug. Door hooibroei ging te Grootschermer op het erf van den heer F. Wiedijk een hooiklamp ver loren. 22 Oct. Een houten drie gezins woning te Uitgeest afgebrand. 24 Oct. Te Heerhugowaard brand de de voormalige kaasfabriek „Uit hoorn" tot den grond af. 20 Nov. De boerderij aan den Oost- huizerweg te Beemster, bewoond door den heer P. Kistemaker, door brand verwoest. Op vereenigingsgebied bracht het voorbije jaar geen belangrijke ge beurtenissen. Zoowel in Alkmaar als in de omgeving vierden ver schillende vereenigingen het 5-, 10-, 12'/.-, 15- en 20-jarig bestaan. Voor de afdeeling Alkmaar van den Ned. Sigarenmakers- en Ta- baksbewerkersbond was 13 Jan. een bijzondere dag. Op dien datum toch bestond deze afdeeling 50 jaar. 7 Febr. herdacht „Hulp in Nood" te Oudkarspel haar 40-jarig be staan. 4 Maart was dit het geval met een gelijke vereeniging te Noordschar- woude. 5 April bestond het „Gemengd Koor" te Zuidscharwoude 40 jaar. 18 Oct. bestond de afd. Obdam van den L.T.B. 25 jaar. 30 Nov. werd te Bergen een afd. opgericht van den Ned. Pension- houdersbond. 16 Dec. besloot de Langendijker Groentencentrale om van de gem. Broek op Langendijk voor 10.000 de veiling aan te koopen. SPORT. Enkele belangwekkende sportge beurtenissen uit het afgeloopen jaar brengen wij hieronder in herinne ring. In Januari speelde dr. Euwe een match tegen Keres, die door Keres werd gewonnen. Na een keer uitgesteld te zijn werd de Elfstedentocht gehouden. Er waren ruim 2300 deelnemers. Winnaars werden P. Keizer, A. Ade- ma, Sj. Westra, D. v. d. Duim en C. Jongert (toen in Alkmaar woonach tig). In Maart werden twee interna tionale voetbalwedstrijden gespeeld. In Antwerpen verloor ons elftal van België met 7—1. Ook Nederland- Luxemburg te Rotterdam werd ver loren, n.l. met 45. De hockeywedstrijd Nederland België, in April gespeeld, werd door ons team met 3—0 gewonnen. In die maand nam ons voetbalelftal ook revanche op België door in Amster dam met 42 te winnen. De herleving van de sport, die men thans met genoegen consta teert, bewijst tevens dat er een geest is om in allerlei opzicht samen Wat in ons land in het afgeloopen jaar gebeurde. Januari. De geldinzameling in 1939 ten behoeve van het Finsche Roode Kruis heeft reeds een ton opge bracht. Bij het invliegen van een Kool- hovenvliegtuig stort dit nabij Waalhaven neer. Een doode. Koudste winter sinds 1855. Ge middelde Januaritemperatuur be reikte een minimum, n.l. 5.1 graad onder 't vriespunt. Zware sneeuw val bemoeilijkt het verkeer. Ameland door den vorst gerui- men tijd geïsoleerd. Het lijdt aan schaarschte aan levensmiddelen. In het ijs van het IJsselmeer zitten drie schepen vast, van welke de „Friesland" als verloren moet worden beschouwd. IJsbrekers bevrijden de twee an dere schepen, de „Holland" en de „IJssel". Exploitanten van radiocentrales mogen het gesproken woord uit oorlogvoerende landen niet meer uitzenden, behalve redevoeringen van staatslieden en ministerpresi denten. Het motorschip „Arendskerk" in de Golf van Biskaye getorpedeerd. De Staat van'beleg wordt uitge breid. Voor de tweede maal wordt Huisduinen zwaar geteisterd door een mijn-ontploffing. De P. H.-A. F. O., een vliegtuig van de K. N. I. L. M. stort bij Bali in zee; acht personen komen hier bij om het leven. Distributie van bruine en witte boonen en capucijners. Na eenigen tijd te zijn ingetrok ken, worden de periodieke ver loven opnieuw verleend. Minister van Kleffens houdt in de Eerste Kamer over onze politiek een groote rede, welke ook in het buitenland zeer de aandacht trekt. Februari. De Nederlandsche regeering ont werpt plannen voor een luchtlijn NederlandVereenigde Staten. Het is moeilijk om bij een jaar overzicht een tradioneelen aanhef te vermijden, vooral bij een overzicht van 1940, een jaar waarin alle be volkingsgroepen heftige emoties on dergingen. Toen in September 1939 de oorlog tusschen Duitschland en Engeland begonnen was, trof onze Overheid reeds maatregelen van ingrijpenden aard voor den landbouw. Ik wijs hier op de actie voor meer grasdrogers in de eigenlijke weide streken en de toepassing van de wet geving voor de bodempoductie, waar door de akkerbouwcultuur aan een bepaalde ordening werd onderwor pen. De dsitributie van veevoeder was mede een uitvloeisel van den oorlogs toestand buiten onze grenzen. Na den ongemeen strengen winter, een waardige remplacant van die van 1938'39, volgde een vrij matig voorjaar. Het vee kwan dan ook laat in de weide en de grasgroei liet to; aan Mei te wenschen over. Uit een oogpunt van landbouwpro ductie bracht de Meimaand onge kend mooi weer. De meesten van ons is dit echter grootendeels ontgaan tengevolge van het feit dat ons eigen land in den oorlog werd betrokken. Er behoeft hier niet veel meer van deze Meidagen verhaald te worden. Hoewel onze provincie niet in het eigenlijke strijdgewoel was gewik keld, was de staat van oorlog zeer merkbaar. Groote gebieden zijn geïnundeerd geweest, zooals gedeelten van Koe gras en de omgeving van Breezand de ring om Amsterdam met de pol ders de Zeevang, het Zuidelijk deel van de Beemster, de Eilandspolder, de Heemskerker Broek, de Zuid- Wijkermeer etc. In totaal werden pl.m. 16.000 ha, korter of langer, onder water gezet en wel in een periode, waarin de grasgroei juist veel beloofde! Groote koppels vee werden, door overmacht gedwongen, in het hooi land gejaagd. De gevolgen van deze gebeurtenis sen zijn nog duidelijk merkbaar, hoe wel er hard wordt gewerkt aan het helen van de wonden. Mede daartoe is nu in Alkmaar het Bureau van den Schadecommis- saris gevestigd. Buiten de inundatie-gebieden is de grasgroei goed geweest in de zomer maanden en ook de hooioogst was behoorlijk. In den herfst was de grasproductie slecht, zelfs daar waar behoorlijk was gemest met stikstof. In den akkerbouw viel de oogst te werken. De heer Lotsy is de groote drijfkracht. En zoo ziet men van de verschillende sportafdeelin- gen maar één bond. De diverse competities hebben een vrij vlot verloop. Met veel belang stelling wordt de sportontwikkeling die 1941 zal brengen tegemoet ge- zie». Generaal I. H. Reynders neemt ontslag als opperbevelhebber van land- en zeemacht. Hij wordt op gevolgd door Generaal H. G. Win kelman. Verschillende mutaties in de hooge legerleiding. De regeering besluit tot den bouw van drie slagkruisers. Het vrachtschip „Burgerdijk" wordt getorpedeerd. Instelling van krijgsraden voor de landmacht te 's-Gravenhage en Utrecht naast de bestaande te 's-Hertogenbosch. Te Eelde wordt een temperatuur geregistreerd van 24 gr. Celcius; de laagste temperatuur ooit in ons land waargenomen. Vorst- en sneeuwval bemoeilijken nog steeds het verkeer te land en te water. Nederlandsche Roode Kruis am bulance naar Finland. Het schip „Ameland" vergaat tengevolge van een explosie, de tankschepen „Den Haag" en Ta- ra" worden getorpedeerd. In Westfriesland en Groningen drie arrestaties in een spionnage- zaak. Maart. De Tweede Kamer neemt de herwaardeering van'den goudvoor raad aan. De duikboot O 11 wordt voor de haven van Den Helder geramd door een marinevaartuig. Drie slachtoffers. Maatregelen voor eventueele evacuatie in Nederland. Men vreest, dat de stoomschepen „Mijnstroom", „Grutto" en „Vecht" verloren zijn gegaan. Het motor kustvaartuig „Saba" wordt ver mist. Het stoomschip „Amor" en het motorschip „Eulota" loopen op een mijn; de bemanningen worden gered. Nederlandsche jachtvliegtuigen beschieten een Engelschen bom menwerper, die brandend moet dalen; één slachtoffer. In de Haagsche spionnagezaak wordt mr. van H. tot twee jaar en acht maanden, zijn echtgenoote tot anderhalf jaar en mr. B. tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. maand tegen en in vele gevallen ook de oogst van granen en peulvruch ten. De hakvruchten evenwel hebben goede oogsten gebracht ook dank zij rijkelijke kunstmesttoediening. De voorziening met kunstmest leverde voor den nieuwen oogst meer moeilijkheden en vooral het belang rijke fosforzuur was slecht te ver krijgen. Het petroleum-tekort is voor de gemechaniseerde bedrijven een groote handicap. Wel kan paardentractie ten deele de motortrekkracht ver vangen, maar het gevolg is, dat veel land bewerkt wordt in perioden welke er eigenlijk minder geschikt voor zijn. Nat geploegd land is in de meeste gevallen niet de aangewezen grond voor optimale of maximale oogsten. Voor den nieuwen oogst is weer een teeltplan opgesteld, waarbij prac- tisch de teelt van fijne zaden in het landbouwbedrijf is verboden. Tevens wordt in dit plan opgewekt tot het scheuren van grasland. Als attractie is hiervoor een premie van 100 per ha in het vooruitzicht gesteld. Wie land heeft gescheurd, op vergunning van den Productie-commissaris krijgt, indien hij op dat perceel in 1941 een normaal gewas verbouwt, een pre mie. Het is dus meer een bebou- wingspremie dan een scheurpremie. De tuinbouw blijft nog aan de teeltregelingen gebonden, hoewel hier en daar eenige verschuiving plaats vindt. De ordening op het terrein van de landbouwvoortbrenging heeft wel reusachtige afmetingen aangenomen. Allereerst de regeling van het bouwplan via de wetgeving voor de bodemproductie, vervolgens het cen traal inkoopen door de overheidsin stanties van het geproduceerde tegen vastgestelde prijzen en ten slotte de distributie van levensbehoeften ook op de boerderij. Voor het graslandbedrijf is de coördinatie rondom de verschillende zuivelfabrieken ook veel verder dan voor mogelijk werd gehouden. In 1940 heeft het platteland in het algemeen een betere belooning gehad voor zijn arbeid en moeite dan in de laatste jaren het geval was. Daar staat tegenover, dat de Overheids bemoeiing met dezen tak van volks-' welvaart zoo sterk is toegenomen, dat het „Koning op eigen erf" vrij wel verdwenen is. Er wordt momenteel veel verwacht van onze bodemproductie. De nood van heden heeft de samenhoorigheid tusschen alle bevolkingsgroepen doen groeien en deze groei is ons platte land ten goede gekomen. De boeren zijn doordrongen van de groote taak welke zij juist nu hebben in onze samenleving. Voor zoover de middelen dat toelaten, zal zeker gestreefd worden naar de beste opbrengsten. Laat daarnaast echter de hernieuwde waardeering voor onze producenten van de absoluut noodzakelijke levenbehoeften ook in de komende jaren blijven bestaan. G. LIENESCH. April. Luchtlijn AmsterdamLissabon geopend. Verhooging der heffingen op suiker en benzine, heffing op kof fie ingevoerd en de successiebelas ting verhoogd, ter bestrijding der mobilisatie-onkosten. Nederlandsche sleepboot en bag germolen in de Noorsche wateren vergaan. De opvarenden worden gered. Te Waalhaven slaat een militair jachtvliegtuig over den kop. Een doode. Op 9 April worden de militaire verloven ingetrokken, de minister raad komt in buitengewone verga dering bijeen. Beperkte dienst op het spoorwegnet, luchtlijnen op Scandinavië en. Shoreham ge staakt. Uitbreiding van den staat van beleg. Een marinevliegtuig stort bij een oefenvlucht in zee, twee inzitten den gedood. Grensincident bij Venlo. Twee Britsche officieren van den Brit- schen Inlichtingendienst worden bij Venlo over de grens gevoerd. Een Nederlandsch chauffeur wordt hierbij gedood. De minister van justitie, mr. Gerbrandy, dient een wetsontwerp in tot verhooging van de maxi mumstraf op spionnage van 6 tot 15 jaar. Op 17 April worden de buiten gewone verloven weer verleend. De 12-eeuwsche toren te Pijn- aeker stort in. De Nederlandsche regeering deelt aan de Japansche regeering mede, dat zij, indien Nederland in den oorlog betrokken zal worden, geen bescherming aan eenige mo gendheid voor Ned.-Indië zal vragen. Huiszoeking" bij verschillende leden van den N. S. B. Op 19 April wordt geheel Neder land in staat van beleg verklaard. In verband met den staat van beleg wordt een persverordening afgekondigd, waarbij verboden wordt iets te publiceeren, waarin onze neutraliteit niet strikt in acht wordt genomen of waarin mede- deeling wordt gedaan over mili taire aangelegenheden. Mei. De minister-president, jhr. D. J, de Geer houdt op 4 Mei een radio rede, waarin hij mededeelt, dat het militair gezag 21 Nederlanders heeft geïnterneerd. Alle verloven worden ingetrok ken. 10 Mei. Het Duitsche leger rukt ons land binnen. De Neder landsche regeering vraagt bijstand aan de geallieerden. De ministers van koloniën en buitenlandsche zaken, de heeren Welter en van Kleffens vliegen naar Engeland. Bankenmoratorium en deviezen- noodmaatregel afgekondigd. Fas cistische en communistische bla den worden verboden. Duitschers en N. S. B.-ers worden geïnter neerd. Het particuliere telegraaf- verkeer wordt stopgezet. Evacuatie van burgers. 13 Mei. De Koningin en de overige leden van de Nederland sche regeering alsmede verschil lende ambtenaren vertrekken naar Engeland. De Duitsche troepen rukken steeds verder op. Zij passeeren de Moerdijkbrug en doorbreken de Grebbelinie. 14 Mei. Rotterdam wordt ge bombardeerd. De Nederlandsche weermacht, met uitzondering van de troepen in Zeeland, legt de wapens neer. 15 Mei. De capitulatie van het Nederlandsche leger wordt door de Duitsche en Nederlandsche opper bevelhebbers onderteekend. Bekendmaking van den opper bevelhebber, waarin hij ieder aan maant rustig aan het werk te gaan en iedere vijandelijke handeling tegen het Duitsche leger na te laten. Mr. J. A. de Wilde regeerings- commissaris bij de hulpverleening aan Rotterdam. Dr. Seyss-Inquart benoemd tot Rijkscommissaris, generaal Chris tiansen tot militair bevelhebber van ons land. De Duitsche zomertijd wordt in gevoerd. Uitgave zilverbons van 1.en 2.50. Vuurwapens en munitie moeten worden ingeleverd. De geheele Nederlandsche weer macht wordt als krijgsgevangene beschouwd. Capitulatie van Walcheren. Dr. ir. J. A. Ringers benoemd tot regeeringscommissaris voor het herstel van het verkeerswezen en den wederopbouw van steden en dorpen. Verbod van het verbruiken van motorbrandstof zonder vergun ning. Dr. Wohltat benoemd tot com missaris bij de Nederlandsche Bank. Demobilisatie- van ongeveer de helft van het Nederlandsche leger. Uitreiking van algemeene distri butiebonboekjes en bonboekjes voor brood. De eerste naar Duitschland ge voerde krijgsgevangenen keeren naar huis terug. Juni. Geen inlijving van nieuwe dienstplichtigen. Het Verordeningenblad voor het bezette Nederlandsche gebied ver schijnt. 20.000 krijgsgevangenen keeren te voet uit Duitschland terug. De opperbevelhebber verleent groot-verlof aan alle dienstplich tigen, die werk hebben. Neder landsche werkloozen krijgen ge legenheid in Duitschland te wer ken. Verbod om werknemers te ont slaan. Het conserveeren van vleesch wordt verboden. Distributie van brood, bloem en bakmeel. Nieuwe regeling voor de distributie van motorbrandstof. Op last van rijkscommissaris Seyss-Inquart wordt de burge meester van Den Haag, mr. S. J. R. de Monchy uit zijn functie ont slagen. Het uniformverbod wordt opge heven. De werkzaamheden van de Sta- ten-Generaal en den Raad van State worden opgeschort. De ver kiezingen worden afgelast. Er mogen geen nationale vlag gen meer worden uitgestoken. Naar vernomen wordt, arriveert Prinses Juliana met de beide prinsesjes te Montebello (Canada). Het ambtenarenverbod voor fas cistische organisaties wordt opge heven. Juli. Het verbod wordt afgekondigd te luisteren naar andere radiosta tions dan die in Duitschland of door Duitschland bezette gebieden. Distributie van boter, vet en margarine, rijst, havermout, grut ten, macaroni, enz. Instelling van den „Opbouw- dienst" voor het gedeelte van het Nederlandsche leger, dat niet is gedemobiliseerd. Verbod van verkoop van room, behalve op doktersadvies. Het bestuur van het Ned. Ver bond van Vak vereenigingen wordt verboden verder zijn functie uit te oefenen. De heer H. J. Wouden berg wordt tot bewindvoerder van het N. V. V. benoemd. De nog aanwezige buitenland sche gezantschappen verlaten ons land. In verband met de behandeling van de Duitschers in Ned.-Indië, wordt een aantal Nederlandsche onderdanen in hechtenis genomen. Mr. M. M. Rost van Tonningen benoemd tot commissaris van de S. D. A. P., de R. S. A. P. en de Communistische Partij Nederland. 800 kinderen uit Den Haag en omstreken vertrekken naar de Oostmark. De leiding van de „Arbeiders pers" gaat in andere handen over. Directeur wordt de heer Kerk meester, oud-directeur van het „Nationale Dagblad". De Nederlandsche Unie, verte genwoordigd door de heeren mr. L. Einthoven, mr. J. Linthorst Homan en prof. dr. J. E. de Quay, richt een oproep tot het Neder landsche volk zich aan të sluiten om tot een waarlijk nationale sa menwerking te komen. Generaal Winkelman wordt naar Duitschland overgebracht, omdat hij het rustige verloop van de demobilisatie in gevaar bracht. D.e kippenstapel zal tot een der de worden teruggebracht. Augustus. De Opbouwdienst wordt uitge breid. Distributie van textielgoederen. Heffing van een winstbelasting van 10 procent, met 15 procent op centen ten behoeve van de ge meenten. Uit verscheidene plaatsen meldt het A. N. P. het werpen van En- g'elsche bommen. Schoenen niet zonder bon ver krijgbaar. Nieuw verhoogd posttarief wordt ingevoerd. Persoonlijke of gezamenlijke demonstraties op gedenkdagen verboden. Ir. S. L. Louwes tot directeur- generaal van de voedselvoorzie ning benoemd. Distributie van zeep. Een aantal Nederlanders keert terug uit het onbezette gebied van Frankrijk. Het motorverkeer wordt .be houdens uitzonderingen van 224 uur verboden. Ernstig ongeval bij het trans porteeren van een brugstukbij Zaltbommel, waarbij zeven dooden en drie zwaar gewonden te betreu ren zijn. September. Telefoontarief wordt verhoogd. Tusschen zonsondergang en zonsopgang wordt de duinstrook en het strand voor het publiek verboden verklaard. Bevel tot ontbinding van de V rijmetselaarsloges. De tot het Nationaal Arbeids secretariaat behoorende organisa ties worden ontbonden. Hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage ontslagen. In de kuststreek en de West- friesche eilanden wordt aan alle niet-Rijksduitschers verboden zich tusschen 22 en 4 uur op straat te bevinden. Postgiro-nos. van de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland, Den Haag, no. 5553. Als Bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasvereeniging N.V., Am sterdam no. 877. Stort op 5553 of 877, Ge brengt geluk in veler leven'. Omzetbelasting verhoogd en uit gebreid. Ir. A. A. Mussert maakt een be gin met de oprichting van de Nederlandsche S. S. Te Amsterdam wordt een Ne derlandsche Socialistische Werkge meenschap opgericht. IJzer, staal en grondstoffen daar voor als distributiegbederen aan gewezen. Distributie van rund-, kalfs- en varkensvleesch en ongesmolten vet. De opneming van gedemobili- seerden in den Opbouwdienst wordt tijdelijk gestaakt. Jhr. E. von Bönninghausen wordt benoemd tot burgemeester van Hilversum; zijn broer tot bur gemeester van Ootmarsum. Vergaderingen in gesloten ge bouwen zijn weer toegestaan, mits de leden van een schriftelijke uit- noodiging zijn voorzien. Nederland krijgt nieuwe post zegels, waarop alleen de waarde is uitgedrukt. Het „verboden gebied" wordt uitgebreid, October. Geen benoeming van Joden in openbare diensten. Inkrimping van den Opbouw dienst. Nieuwe arrestaties als repre saille-maatregelen in verband met de behandeling van Duitschers in Ned.-Indië. De Nederlandsche Hitler-jeugd opgericht. Mussert bezoekt Hitier. De rector-magnificus van de Rotterdamsche Handelshoogeschool, prof. dr. C. W. de Vries wordt door het Duitsche Landsgerecht tot achttien maanden gevangenisstraf en 3000 boete veroordeeld we gens het luisteren naar een ver boden zender. Prijsverhooging van het brood. Algemeen colportageverbod te 's-Gravenhage. Distributie van kaas. Verbod voor het geheele bezette Nederlandsche gebied om zich tus schen 12 uur 's nachts en 4 uur 's ochtends op den openbaren weg te bevinden. Dansverbod voor het geheele land. De stichting Winterhulp wordt opgericht; C. Piek benoemd tot directeur-generaal. Aanmeldingsplicht voor alle Joodsche ondernemingen. Gemeenschap „Vreugde en Ar beid" opgericht. November. Legitimatieplicht voor alle Ne derlanders in het bezette gebied. Distributie van eieren en van koek, taartjes, cake, gebak enz. In Nederlandsch-Indië geïnter neerde vrouwen en kinderen wor den vrijgelaten; geïnterneerde Ne derlandsche vrouwen worden thans uit Duitsche interneerings- kampen ontslagen. Uitbreiding van de textieldistri butie. Het wordt verboden de Neder landsche vlag als partijvlag" te ge bruiken. Winterhulpcollecle op 29 en 30 November. Ontslag Joodsche ambtenaren en hoogleeraren. De Leidsche Univer siteit en de Technische Hooge- school te Delft gesloten tengevolge van sympathie-betoogingen van studenten. Ontslag van Joden in eereamb ten en in vertegenwoordigende lichamen. December, De vleeschvoorzienïng is van wege de slechte aanvoer van slachtvee zeer onregelmatig. Geen post meer van Amerika naar Nederland. Een oorlogsschaderegeling komt tot stand. De opbrengst van Winterhulp Nederland wordt op twee millioen geschat. Hevige storm teistert ons land. De Dorus Rijkers trekt er herhaal delijk op uit. Veel schade aan de kassen. De nieuwe Diergaarde in Blij- dorp te Rotterdam wordt geopend, Heffing op de loonen en belas- tingverhooging voor de inkomsten belasting per 1 Jan. a.s. Gas en electriciteit worden ge rantsoeneerd, zoolang dit in ver band met de kolenpositie mogelijk is, op een grondslag van 100 pet. van het verbruik in dezelfde peri ode van het vorige jaar. Goederen uit Nederland naar Duitschland worden vrijgesteld van invoerrechten.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 13