„BE-M t A FIRMA Centrak ALKMAAI JAC. BI SPECIA Wat het buitenland in 1940 bracht. I NIEUW. Wed. BULLC Firma W. F. WONING- Hanc G. B i De belangrijkste gebeurtenissen uit het afgeloopen jaar. MUZIEK. Zie overzicht Tooneel op pag. 8. RF DIRECTIE EN GELUKKIG NIEUW. Garat C. ADC Kennemerstraatw Fruitgrossiers m. g. Rijw 1 HUIGBROU\X Eerste Alkm. Electri C. 1 g.n. SEEM I AUTO—SPU SCHILDER I II TELEFOON 2 Op 28 Mei capituleert koning Leo-1 Augustus. 1940 was een jaar vol onrust. Januari. Nieuwjaarsboodschap van Rijks kanselier Hitier, waarin hij o.a. zegt, dat het doel van den oorlog voor Duitschland is: Duitschland en geheel Europa te bevrijden van de voortdurende overweldiging en bedreiging door Engeland en den opbouw van een nieuw Europa. Generaal-veldmaarschalk Göring wordt opperste leider van de oor logseconomie. Het hulpschip van den vestzak kruiser „Admiral Graf von Spee", de „Tacoma" wordt te Montevideo geïnterneerd. Hore Belisha, minister van oor log en lord Mac Millan, minister van voorlichting treden uit het Engelsche kabinet. In hun plaats I leiding vin RyU* ge worden resp. benoemd Oliver Stan- vormd ley en Sir John Reith Benoemd Ontmoeting van Hitler en Musso- wordt tot minister van handel Sir den |renner.pas. Andrew Rae Duncan. De Hongaarsche premier Tcleki Regeling van grensgeschillen bezoekt Rome. tusschen Japan en Sovjet-Rusland, I Rusland vormt een nieuwe Kare^ In Zuid-Tirol stemmen 82,000 I ijgch-Finsche republiek. Verscheidene Finsche gebieden wor den aan Rusland afgestaan. Rusland erlangt doorvoer naar Noorwegen. De beroemde Zweedsche schrijf ster Selma Lagerlöf overlijdt op 81- jarigen leeftijd. Conferentie van de drie Baltische staten. Samenwerking der drie lan den en hun verlangen om buiten in ternationale conflicten te blijven. In Roemenië worden de gevangen genomen leden van de IJzeren Gar de vrijgelaten. Paul Reynaud vormt een nieuw Fransch kabinet. Duitsche aanval op Scapa Flow, waarbij verscheidene Britsche oor logsschepen worden getroffen. Britsche aanval op het eiland Sylt. Hore Belisha treedt af als fractie- pold, Het Fransche leger wordt Vlaanderen uiteengeslagen. Het Britsche expeditiecorps Vlaanderen wordt vrijwel tigd. De Duitschers rukken op tot on geveer 100 km voor Parijs. De Britsche troepen trachten met vereenigd Generaal Pabst, de Nederlandsche gezant te Tokio, wint aldaar inlich tingen in omtrent de keuze van een specialen lasthebber, die door Ja- verme-1 pan naar Ned.-Indië gezonden zal worden. De noordelijke Boekowina en Bes- sarabië worden met de Sovet-Unie achterlating van hun materiaal nog zooveel mogelijk manschappen naar| Engeland over te brengen. Juni. Finsch-Russische onderhandelin gen. Finland verleent vrijen door tocht naar Hangö. Demilitarisatie van de Aalandseilanden. Buitengewoon Japansch gezant naar Ned.-Indië. Estlandsche, Letlandsche en Litau- sche Radenrepubliek gesticht. Arrestatie van Engelschen in Ja- President Roosevelt vraagt een nieuw crecliet voor de defensie. Dagorder van rijkskanselier Hitier aan de weermacht en oproep aan het Duitsche volk gedurende acht I pan. dagen de vlag uit te steken en min- Japanners te Londen aangehou- stens drie dagen de klokken te lui- den. den. Handelsaccoord van de Ver. Sta Rede van minister-president Paul ten met Sovjet-Rusland wordt ver- Reynaud, waarin hij zegt, dat de be- lengd. slissende strijd gestreden wordt. Brief van koning Leopold aan president Roosevelt, waarin hij de leider van de Liberale nationale caPjtuI.atie rechtvaardigt Wijzigingen m het Fransche ka- partjj in het Engelsche Lagerhuis. In Finland wordt een nieuw ka- van de 264.000 Tirolers voor Italië. Finsche successen op de Kare- lisehe land-engte. In Japan treedt het kabinet Abe af. De Republiek San Domingo ver klaart 100.000 vluchtelingen te willen opnemen. Aanzienlijke hoeveelheid oor logsmateriaal van Engeland Finland. Russische nederlaag bij het La- dogameer. Russen bombardeeren Finsche steden. De Amerikaansche senator Bo rah overlijdt op 74-jarigen leeftijd. Nieuw Japansch kabinet onder leiding van Jonai. Nieuwe Russische aanval op Helsinki. Boodschap van Z. H. den Paus aan president Roosevelt als ant woord op diens Kerstboodschap. Het Nederlandsche Roode Kruis besluit een ambulance naar Fin land te zenden. Mobilisatie in België in de laat ste fase. Paderewski wordt voorzitter van den Poolschen Nationalen Raad in Frankrijk. Groote réde van Adolf Hitler in het Sportpalast ter herdenking van het feit, dat de nationaal-socialis- ten zeven jaar geleden aan het be wind kwamen. Februari. De Zuid-Afrikaansche Senaat keurt met 21 tegen 13 stemmen de oorlogsverklaring aan Duitschland goed Balkanconferentie te Belgrado. Balkan-pacte met zeven jaar ver lengd. Turkije is niet neutraal maar non-belligerent. De Fransche ambassadeur te Moskou gaat met verlof. Vergadering in het Vredespaleis te Den Haag van het Organisatie comité van den Volkenbond be treffende internationale, economi sche en sociale vraagstukken. Tien landen zijn vertegenwoordigd, De Mannerheimlinie in Finland houdt stand. Een Russische divisie vernietigd. De Britsche torpedojager „Cos- sac" entert binnen de Noorsche territoritale wateren het Duitsche s.s. „Altmark", het petroleum- tankschip van de „Graf von Spee" en haalt ongeveer 300 Britsche ge vangen zeelieden van boord. Hevige Russische aanvallen op de Karelische landengte. De Russen dringen door in de voorste stellingen van de Manner heimlinie. Zweden weigert doorlating van militaire troepen naar Finland. Proclamatie van maarschalk April. Winston Churchill wordt van de Britsche oorlogsvoering. In Zuid-Afrika wordt een wets ontwerp inzake de oorlogsmaatrege len goedgekeurd. De Fransche minister-president naar Paul Reynaud spreekt tot Amerika De chef van den Britschen gene- ralen staf verklaart, dat Engeland pas sedert 14 dagen paraat is voor den oorlog. Anti-communistische actie in Me xico. Japan bezet twee Portugcesche eilanden aan de monding van de Pa relrivier. De geallieerden leggen mijnen in de Noorsche territoriale wate ren om het vervoer van ijzererts naar Duitschland door de Noorsche wateren te belemmeren. Een dag later trekken Duitsche troepen Denemarken binnen, vaar binet. Grensregeling tusschen Rusland en Japan bereikt. Op 10 Juni verklaart Italië den geallieerden den oorlog. Noorwegen capituleert. De koning en de regeering wijken uit naar het buitenland. Op 14 Juni geeft Parijs zich, zon der zich te hebben verdedigd, over. Spanje bezet Tanger. President Roosevelt deelt mede, leider dat alleen het congres over militaire interventie kan beslissen. Paul Reynaud treedt af, een ka binet onder voorzitterschap van maarschalk Pétain wordt gevormd De regeering neemt haar zetel te Bordeaux. Op 17 Juni vraagt maarschalk Pé tain om een wapenstilstand. Ontmoeting van den Führer en den Duce te München. Sovjet-Russische troepen bezetten Estland, Letland en Litauen. 21 Juni. Rijkskanselier Hitier ont ïtaliaansche troepen nemen Zeila in Britsch Somaliland in. Britsche troepen trekken zich te rug uit China. Duitsche duikbooten vernietigen in twintig dagen tijds bijna een mil- lioen ton Britsche scheepsruimte. Afkondiging van Jodenwetten in Roemenië. Invoer van een commissariaat voor Luxemburg. Polen wordt generaal-gouverne- ment. Rede van paus Pius XII, waarin hij o.m. zegt: „Ware vrede zonder recht en naastenliefde is niet moge lijk". Italië verovert Britsch Somaliland. Molotof getuigt van de vriend schappelijke Russisch-Duitsche be trekkingen. Burckel en Wagner benoemd tot leiers van het burgerlijk bestuur in den Elzas en Lotharingen. Duitschland kondigt de totale blokkade tegen Engeland af. Tusschen Roemenië en Hongarije wordt geen overeenstemming be reikt. Het geschil wordt te Weenen arbi traal opgelost, waarbij Roemenië aan vangt in'het Bosch van Compiegne Hon§a^f Noord-Zevenbergen, Cluj de Fransche gevolmachtigden om de en de drie Szekler-comitaten afstaat. voorwaarden voor een wapenstil- September, stand in ontvangst te nemen. De wapenstilstand wordt onder teekend. De onderteekening van den wa penstilstand vindt plaats in denzelf- den salonwagen, waarin maarschalk zij nagenoeg op geen verzet stuiten, Foch op 11 November 1918 den Duit zij bezetten eenige Noorsche ha vens, Koning Christiaan van Denemar ken besluit onder protest zich niet tegen het Duitsche memorandum te erzetten. In Noorwegen ondervinden de Duitsche troepen eenigen tegen stand, de regeering wordt van Oslo naar het binnenland verplaatst. De geallieerden zeggen toe Noor wegen te steunen. Zeegevechten bij Noorsche ha vens, waarbij tal van Britsche en Duitsche schepen verloren gaan. Kardinaal Verdier, sinds 1929 aartsbisschop van Parijs, overlijdt op 76-jarigen leeftijd. Engeland legt mijnenvelden in de Noordzee langs' Scandinavische, Duitsche en Nederlandsche kusten. De Noorsche nationaal-socialist Vidkun Quisling wordt premier over het door Duitschland bezette deel van Noorwegen. Later wordt zijn taak overgenomen door een be stuurscommissie onder leiding van Christensen. De rest van Noorwe gen blijft zich verzetten. Proclama tie van koning Haakon aan het Noorsche volk. President Roosevelt herziet de „oorlogszone", waarbij de havens van Archangel en Moermansk tot nieuwe gevechtszones worden gere kend. Narvik blijft in Duitsche handen, doch wordt voortdurend van zee uit gebombardeerd. Mei. schen onderhandelaars den wapen stilstand dicteerde. Ook het wapenstilstandsverdrag met Italië wordt onderteekend. Nieuwe regeeringen in Estland, Letland en Litauen. In Roemenië wordt de partij der Natie gevormd. Radiorede van maarschalk Pétain, waarin hij uiteenzet, waarom Frank rijk den wapenstilstand moest slui ten. In Egypte wordt het kabinet Hassan Sabry Pasa gevormd. Juli. Ultimatum van Rusland aan Roeme nië tot afstand van Bessarabië en het noordelijke gedeelte van de Boe-1 ej Vredesvoorstel van Hertzog in de Zuid-Afrikaansche Kamer voor de tweede maal verworpen. De Vereenigde Staten leveren vijf tig torpedojagers aan Engeland in ruil voor vloot- en luchtbases. Russisch-Duitsche verdrag inzake vaststelling van de grenzen. Rede van Adolf Htler voor het winterhulpwerk, waarin hij o.m. tot de Engelsche oorlogvoerders zegt Stel U gerust, wij komen!" Roemeensche regeering treedt af. Antonescu minister-president. Koning Carol II doet afstand van de troon ten behoeve van zijn zoon. Daladier, Gamelin, Reynaud en Mandel in Frankrijk gearresteerd. Bulgaarsch-Roemeensch accoord over het afstaan van de zuidelijke Dobroedsja aan Bulgarije. Generaal Antonescu, minister-pre sident van Roemenië, roept den „legionnairen staat" uit. Italianen bezetten Solloem en Sidi kowina, welk ultimatum door Roe menië wordt ingewilligd. Japan sluit een vriendschapsver drag met Thailand (Siam). Maarschalk Balbo, de gouverneur van Lybië sneuvelt in een luchtge vecht boven Tobroek. Generaal Hertzog eischt, dat Z. Afrika den strijd zal staken. Rodolfo Graziani wordt tot op perbevelhebber in Noord-Afrika be noemd. Engelsche oorlogsschepen vallen Fransche bodems bij Oran aan, na dat de commandanten geweigerd hadden hun schepen over te geven of tot zinken te brengen. In Roemenië wordt het kabinet Gigurtu gevormd. Frankrijk verbreekt de diploma tieke betrekkingen met Engeland. Onderhoud tusschen Hitier en graaf Ciano. Duitsch-Italiaansch-Hongaarsche conferentie. Nieuw kabinet Pétain in Frank rijk. Het Japansche kabinet Jonai Siameesche aanspraken op Fransch Indo-China. Talrijke Duitsche luchtaanvallen op Londen en andere deelen van En geland, Serano Suner, da Spaansche mi nister van binnenlandsche zaken, bezoekt Berlijn. Egyptische ministers, die onmid dellijke oorlogsverklaring aan Italië wenschten, treden af. Mislukte Engelsche aanval op Dakar in Fransch West-Afrika. Driemogendhedenpact tusschen Duitschland, Italië en Japan. October. tus- Britsche gezanten uit den Balkan voeren besprekingen te Londen. De Britsche schepen naar het Oosten varen niet meer door het Suez-kanaal doch om de Kaap heen. De geallieerden verlaten Zuid- Mannerheim om den strijd tot het Noorwegen. De Noorsche troepen in I treedt af. laatste toe vol te houden. I Zuid-Noorwegen geven zich over. I President Roosevelt vraagt 5 mil- Noorwegen verleent gewapende 10 Meii De Duitsche weermacht liard dollar voor militaire doelein- strijdkrachten geen doorgang, wel overschrijdt de grenzen van Neder- den. vrijwilligers. land, België en Luxemburg. De ge- Groote rede van rijkskanselier Hit- De Britsche vloot begint blok- allieerden zeggen deze landen hulp I Ier in den Duitschen rijksdag, waar kade van Moermansk. toe, jja vyf dagen tegenstand te in hij een laatste beroep doet op het De Finnen trekken op de tweede hebben geboden capituleert het Ne- gezonde verstand van het Engelsche Franco en Pétain, j_I I i i S I rin+mADtin er iret Conferentie op den Brenner schen Hitler en Mussolini. Japanners landen bij Haipkong in Fransch Indo-China, zulks in over eenstemming met de overeenkomst tusschen de Fransche en Japansche regeeringen gesloten. Nieuwe Amerikaansche vlootfor- matie in den Atlantischen Oceaan. Teruggave gevraagd van 100 aan de regeering van Vichy geleverde Amerikaansche vliegtuigen. Japansch offensief over een front van 300 km in China. Serano Suner wordt minister van buitenlandsche zaken in Spanje. Ontmoeting van Hitler met Laval, Griekenland met alle middelen zal steunen. Britsche marine- en luchtbasis op Kreta. Rede van Hitier te München ter herdenking van den achtsten Novem ber 1933. Herkiezing van president Roose velt, thans voor de derde maal pre sident. Fransch Gabon door Fransche troe pen van de Gaulle en Engelsche troe pen ingenomen. Sir Neville Chamberlain over lijdt. Zware aardbevingen in Roemenië. Molotof bezoekt Berlijn. Minister-president van Egypte Sabry Pasja overlijdt plotseling, ka binet Hoessin Sirry Pasja gevormd. Japan ontruimt Zuid- en Midden- China. Demobilisatie in Roemenië. Generaal Antonescu bezoekt Rome. Duitsche luchtmacht bestookt vele Engelsche plaatsen met zware bom aanvallen. Dalader, Gamelin en Blum in Frankrijk gearresteerd. Boodschap van Hitier aan het Ja pansche volk. Hongarije en Roemenië treden tot het Driemogendhedenpact toe. De Italianen ontruimen Koritza in Albanië. Olie-accoord tusschen Japan en Ned.-Indië gesloten. Jean Chiappe, de nieuwe benoem de Fransche hooge commissaris voor Syrië, op weg naar zijn post in zijn vliegtuig neergeschoten. December. De min.-president van Thailand verklaart, dat er vliegtuigen over Thailand hebben gevlogen en op de bevolking hebben geschoten. Joetaka Isjizawa tot nieuw Ja pansch consul-generaal van Ned.-In- dië benoemd. Zeeslag tusschen de Engelsche en de ïtaliaansche vloot ten Zuiden van Sardinië. 14 Millioen lire worden er in Ita lië uitgetrokken voor oorlogsdoel einden. Maarschalk Badoglio treedt af als chef van den generalen staf. Ver. Staten geeft erediet voor aan leggen van steunpunten. De Egyptische president van oorlog Joenoes Saleh Pasja sterft. President Kalio van Finland treedt af wegens gezondheidsredenen en sterft kort daarna. Ver. Staten vlootbouw iedere 12 dagen nieuw oorlogsschip. Manuel Avila Camacho nieuwe president van Mexico. Nieuw vliegtuig zonder schroef in Italië uitgevonden, snelheid 1000 km Hoogte 15000 meter. Ver. Staten leening van 100 mil lioen aan Argentinië, Roemenië vangt met medewerking van Duitschland een 10-jarenplan aan. Rede van Rijkskanselier Adolf Hitler voor de Duitsche arbeiders. Vaste overtuiging van gunstig af loop van strijd. Duitschland zal de eindbeslissing bepalen. In Zwitserland wordt dr. E. Wet ter tot bondspresident verkozen. De Turksche minister van buiten landsche zaken verklaart, dat de Bal kan buiten den oorlog wil blijven. Groote slag in Egypte. Siddi el Barani door de Engelschen heroverd De Italianen houden nog stand bij de Lybische grensplaats Bardia. Londen, Birmingham, Portsmouth en taL van plaatsen in Engeland hevig gebombardeerd. Pogradedsj door de Grieken bezet Lord Lothian, Britsche ambassa deur te Washington, overleden. Mutaties te Vichy. Pierre Laval moet aftreden als minister van bui- tenl. zaken. Pierre Erinen Flandin komt in zijn plaats. Duitsche waarschuwing aan de V.S. Halifax wordt ambassadeur te Washington en Eden volgt hem op als minister van buitenlandsche za ken. linie terug. Sumner Welles bezoekt Mus solini. Engeland stuurt oorlogsmate riaal naar Finland. De Finsche minister van buiten landsche zaken acht den aan Fin land verleenden steun onvoldoende. Maart. Sumner Welles bezoekt Hitier. Russische legers op weg naar Vi-1 Nederlandsche gebied, borg. Maatregelen in Italië tegen de benoemd tot bevelhebber voor Bel- Joden. gië en Nederland. Verhoogde activiteit van Duitsche De Duitsche troepen dringen door vliegtuigen boven de Engelsche naar het Zuiden tot in Noord kust. Frankrijk. Zij bereiken de Kanaal- Sumner Welles te Parijs, Londen kust, derlandsche leger. De koninklijke I volk den oorlog te staken, familie en de regeering wijken uit Lord Halifax, de Britsche minis- naar Engeland. ter van buitenlandsche zaken, ant- Het kabinet Chamberlain treedt woordt, dat Engeland den strijd zal af. Churchill wordt premier. voortzetten. Eupen en Malmédy worden weer Veldmaarschalk Göring tot rijks- bij het Groot-Duitsche rijk gevoegd. Generaal Gamelin wordt door ge neraal Weygand vervangen. Dr. Seyss-Inquart wordt benoemd j a^azaq iaq jooa suesstuiatoos^fij joj en opnieuw te Rome. Rusland zoekt contact met de Zweedsche regéering om tot vrede met Finland te komen. De zesjarige Dalai Lama bestijgt de troon als heerscher over Tibet. maarschalk benoemd. Estland, Letland en Litauen roe pen zich uit tot Sovjet-republieken. Spanje verbreekt de diplomatieke betrekkingen met Chili. Japansch kabinet onder leiding Generaal von Falkenhausen wordt van prins Konoye gevormd. Algemeene dienstplicht in Ameri ka ingevoerd. Malta door ïtaliaansche' vliegtui gen bestookt. De Slowaaksche president dr, Tiso bezoekt rijkskanselier Hitier. Pan-Amerikaansche conferentie te Havanna. Verklaring, dat niet-Ame- De Belgische forten Luik en Na men geven zich over. Het Fransche fort Maubeuge rikaansche kolorpën in Amerika, die komt in Duitsche handen. gevaar loopen onderwerp van ge- Prins Wilhelm van Pruisen over- schil te worden, voorloopig door lijdt in een veldambulance, na in Amerikaansche naties zullen worden Rusland sluit vrede met Finland, den oorlog gewond te zijn geraakt. 1 beheerd. Ontmoeting van Hitier en Pétain te Parijs. Ex-koning Carol van Roemenië en mevrouw Lupescu in Portugal gear resteerd. In verband met den oorlogtoestand wordt het vierjarenplan in Duitsch land met vier jaar verlengd. Pierre Laval minister van buiten landsche zaken in Frankrijk. Gecombineerde Duitsch-ïtaliaan sche aanvallen op Engeland. Italië verklaart Griekenland den oorlog. Conferentie tusschen Hitier en Mussolini te Florence. November. Oud-president Azana van Spanje overleden. De Elzas wordt voorgoed Duitsch. Onderhandelingen tusschen Japan en Ned.-Indië te Batavia. Tanger onder Spaansch bewind geplaatst. Churchill verklaart, dat Engeland Over het algemeen heeft men ge dacht dat in 1940 ten gevolge van de tijdsomstandigheden op muzikaal gebied niet veel zou gebeuren, 't Is echter niet alleen zeer meegevallen maar we hebben ook winst kunnen boeken. De Haarlemsche orkestver- eeniging n.m. geeft hier vier con certen in abonnement, die ook te gen entree voor elk concert toe gankelijk zijn. Twee dezer concer ten zijn reeds in dit jaar onder lei ding van den heer Toon Verhey ge geven. Op het eerste trad als solist cp de eerste concertmeester van het orkest, den heer Gijs Beths, met het vioolconcert van Beethoven, op het tweede de heer van Leeuwen Boomkamp, met het concert voor violoncel in a kleine terts, van St. Saëns. Hoofdwerken van het orkest waren de symphonie Pathetique, van Tschaikowsky, en de symphonic „Aus der neuen Welt", van Dvorak. Er was veel belangstelling voor deze concerten. Dat het in de toekomst zoo blijve, we kunnen der gelijke concerten er best bij hebben, en, zij verrijken het Alkmaarsche muziekleven. Onze kamermuziek- vereeniging bracht een violoncelreci tal van Harry Son, met onzen stad genoot Jan Couvee, als klavierbege leider, en het door Son opgerichte Hollandsche trio, gevormd door Alice Heksch (piano), Nap de Klijn (viool), Harry Son violoncel). Jan Couvee en Blok, de violist, gaven een bijzonder geslaagd mu ziekavond, evenals Cor. de Groot (voor de kamermuziekvereeniging) en mevr. WinkelWester elk een pianorecital. Een bizondere avond was het die de afdeeling Alkmaar van de ver. NederlandFrankrijk haar leden en introducé's aanbood waarop de Am* sterdamsche zangeres, mevr. Bodi Rapp met Felix de Nobel als kla vierbegeleider Fransche liederen zong. „Toonkunst",' dirigent Joh. Röntgen, gaf eerst een uitvoering met een ge mengd programma (gemengde ko ren, vrouwenkoor, concertino voor twee violen). Aan den vleugel mej. dr. van Beek. Medewerking ver leende het Alkmaarsch strijkorkest, dirigent Albert Sluyter, solisten! koorleden, Sluyter en van Diepen, violisten. De tweede Toonkunstuit voering bestond uit J. S. Bach's Johannes Passion in de Kapelkerk, met de solisten mevr. Annie van WickevoortCrommelin (sopraan), Annie Woud (alt), Jan Schipper (tenor), Lourens Bogtman (bas), Hermann Hülsmann (bas), P. Brom mer (Harmonium) en het Neder- landsch Kamerorkest. Het Vrijzinnig Hervormd zangkoor, leider Corn. Jonker, herdacht haar vijftienjarig bestaan, met een con cert in de Kapelkerk, waaraan deelnamen behalve het koor, mevr. To- v. d. Sluys (sopraan), mej. Elsie Gewin (piano), A. Koger (Harmo nium). Hoofdnummer Mirjam's Sie- gesgesang" van Schubert, dat ook met kleine werken in Mei gegeven werd met reeds genoemde medewer kers met Albert Sluyter, als viool solist en een strijkorkest van het Residentieorkest. In de Groote kerk zong dit 'koor nogmaals, waarbij optraden To v. d. Sluys, Albert Sluyter, Nico Akkerman, A. Kooger. En voor donateurs en genoodigden gaf het koor een avond in de Har monie met mej. Jozien Leegwater, en twee koorleden als solisten. In de Kapelkerk werd vervolgens een concert gegeven ten voordeele van het orgelfonds door mej. Hen- riëtte Sala (sopraan) de heer Chr. van Isterdael (violoncel) en de heer P. Brommer (orgel). Na afloop van dit concert werd de heer Brommer wegens vertrek uit Alkmaar gehul digd voor hetgeen de heer B. in 't belang van de kerk gedaan had n.L na "het overlijden van den heer W. H. Slinger, het organistschap in de Groote Kerk zonder bezoldiging ge- ruimen tijd waarnemen, opdat het honorarium van den organist in het orgelfonds gestort kon worden. In dezelfde kerk vond ook een concert plaats van de dameskoren „Half 5", en „Accordando", met de motet- en madrigaalvereeraiging ook dameskoor uit Bergen, met als hoofdnummer het „Stabat Ma ter" van Pergolese. Medewerkenden waren behalve genoemde koren, mevr. Trude van Westerouwen van Meeteren (sopraan), mej. Hessels (alt), de heer G. Hop (viool), de organist der Remonstrantsche kerk, alhier, de heer Nico Akkerman (piano) en een strijkorkest, dirigent Corn. Jonker. In de Gereformeerde kerk gaf eersten kerstdag een christelijk mannenkoor, onder leiding van den heer Paul Kok, een eerste uit voering met solistische medewer king van mevr. GlasGroen (so praan) en den heer J. Haijtema (orgel). Op Nieuwjaarsdag gaf de Alk maarsche operette- en orkestver- ceniging een derde opvoering van ,Ballin Savoy", van Paul Abra ham, en in April drie opvoeringen onder leiding van Joh. Gerritsen, van „Polerabloed" van Oscar Nedbal De heer Joh. Kuiper gaf met zijn zangklassen een opvoering van .Sneeuwwitje", muziek van Ruyg- rok. Begeleiding: strijkorkest, met piano. Het 1214-jarig bestaan van de school voor buitengewoon lager on derwijs (Nazorg) werd in de Har monie herdacht. Het programma bestond uit nummers voor mannen koor (Orpheus, dir. Karei Böhne), dans van Diepen (viool-solist), met A. Kooger als klavierbegelei der, een dameskoortje, den heer André Carel (voordracht) en schetsjes. Het muziekkorps van de post, dir. G. Anderson, gaf drie donateurs- verleend werd door de „Bonte Spe- concerten, waarbij medewerking Iers", leider: de heer M. Grondsma. De heer P. Cloeck, voegde zich daarbij als conferencier. Als deel van een concert, waar voor de Alkmaarsche Bestuurders- bond zorg droeg, maar waarvan de orkestnummers door het ensemble van den heer Mr. Harm Smedes moesten vervallen omdat 'n gedeelte der instrumenten niet was aange komen, werden slechts de ballet- nummers gegeven met klein or kest, door de dansgroep van Xanda Stradowska. In den muziektuin traden op: Orpheus, in samenwerking met het postmuziekkorps, ten voordeele van ce zieke en gewonde militairen, verder Kuiper's zangklassen, een onder zijn leiding staand dames koor, benevens het muziekkorps ,,St. Caecilia", dirigent P. N. Joosen. A. K. il G. ADMIRAAL C. ADMIRAAL- LANG! zaak in melk, boter, 1 en aanverwante artike o. g. Stuart; D. ALBERS en Ecl Kruierij en Rijwiel Station P- f. wenscht haar geac tèle, vrienden en een Gelukkig Nieui wenscht vrienden en een gelukkig Nieuwjaa J. BROUWER Metselaars-Aanne Heilooi wenschen cliëntèle Nieuwjaar. C. J. BEST T. BEST—KUII Nieuwpoorti o. g. Jb. BOSCHMÏ A. BOSCHMAN—SV Melk, Boter, Kaas e: o. g. Eikelenbe OUDE wensc g-»- wenscht zijn geachte een gelukkig Nieuwjaa: nsiHi wenscht zijn geacht Nieuwjaar. m.h.g. w M wenscht geachte cli 'l J Onze geachte clië: FLU m.g. VAN D:

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 14