Ernstige waarschuwing Anderhalf jaar voor verduisteraar. KIJKEN ,s WEN bij CLOECK ER WAS EENS WINTERHULP IpNEDERLAND MARKTBERICHTEN EERSTE BLAD Alkmaar, Dinsdag1. De Burgemeester van Alkmaar waarschuwt de bezoekers van café's, (lansinrichtingen enz., dat de orde in die inrichtingen op geen enkele wijze mag worden verstoord of in gevaar gebracht. Bij de geringste ordeverstoring zullen strenge maatregelen worden genomen. Ook de caféhouders moeten medewerking verleenen omdat ook zij voor ordeverstoringen verant woordelijk worden gesteld en zich derhalve aan strenge maat' regelen blootstellen. Alkmaar, 31 December 1940. De Burgemeester van Alkmaar: F. H. VAN KINSCHOT. EEN BENOEMING, DIE NIET BEVESTIGD WORDT. Het Alkm. Dagblad bevatte het volgende bericht: „Naar wij vernemen is de Com missaris van Politie, de heer Walraven, benoemd tot wrnd. Commissaris van Politie te 's-Gra- venhage en wel met ingang van 1 Jan. a.s. In hoeverre de heer Walraven deze nieuwe functie reeds op ge noemden datum zal kunnen aan vaarden is ons niet bekend, daar hij al ongeveer een maand met ziekteverlof is". Reeds vóór de Kerstdagen be reikte ons de mededeeling, dat tot den heer Walraven de vraag was gericht of hij een benoeming tot waarnemend hoofdcommissaris van den Haag zou aanvaarden. Nu het gerucht reeds boven- staanden vorm had aangenomen en het was opgevallen, dat de heer Walraven reeds een paar weken niet op zijn bureau verscheen, be gonnen ook wij te veronderstellen, dat het gerucht wel eens juist kon zijn. Wij hebben ons daarom tot den heer Walraven om inlichtingen gewend, die ons mededeelde, dat hem van een benoeming niets be kend was. Hij machtigde ons het bericht tegen te spreken en deelde ons voorts mede, dat ook de bewering, dat hij reeds een maand met ziekteverlof was, geheel on juist is. Voor de Alkmaarsche rechtbank heeft twee weken geleden terecht gestaan de Alkmaarsche assuradeur F. H., thans gedetineerd in het huis van bewaring te Alkmaar. H. had zich schuldig gemaakt aan verduis tering van gelden, ten nadeele van een aantal boeren en tuinders uit de provincie, aan wie hij spaarbrie' ven van een groote spaar-verzeke- rmgsmaatschappij uit Utrecht, wel ker inspecteur hij was, verkocht te g.en volledige storting. Het geld hield hij voor zich en de stortings kwitanties teekende hij zelf, hoewel hij daartoe onbevoegd was. In totaal was hem 5000 aan verduisteringen ten laste gelegd, maai' in werkelijk heid had de som van verduisterin gen minstens het tienvoudige daar van bedragen. De Utrechtsche maat schappij nam de schade later van de spaarders over. De officier had tegen K., die een bekentenis had afgelegd, twee en een half jaar gevangenis straf gevorderd. De rechtbank, heden, Dinsdag, uit spraak doende, veroordeelde H. tot een gevangenisstraf voor den tijd van anderhalf jaar. HET TOONEELSTÜK BLEEKE BET IN DE HARMONIE. Donderdagavond zal Herman Bouber's Groot Volkstooneel in de Harmonie een opvoering geven van één der succesvolle Jordaanschetsen: Bleeke Bet. Wij behoeven niet nader uiteen te zetten, dat de vertolking van zoo'n stuk bij de leden van Bouber's ge zelschap in de beste handen is. De hoofd- en titelrol zal gespeeld worden door de populaire revue- artiste Henriëtte Davids en wat die van zoo'n rol maakt weet ieder too- neeliefhebber. Verder werken mee Annie Verhulst, één van onze beste actrices. Nelly Hart, Herman Bouber, Tonny Foletta en André v. Dijk. Het Radijs-lied, het lied van den Westertoren. In de Jordaan enz. ver wierven bij de voorstellingen in andere plaatsen een daverend applaus. De décors zooals de markt in de Jordaan en de boottocht trokken sterk de aandacht. Wij twijfelen niet of ook hier zal Bleeke Bet een succes worden. De ruggcgiaat van elk reclame-plan: DAGBLAD-RECLAME! DE OORLOGSGEWONDEN IN HET CENTRAAL ZIEKENHUIS. Men heeft ons den laatsten tijd meermalen gevraagd of de beide oorlogsgewonden nog in het Cen traal Ziekenhuis vertoeven en hoe thans hun toestand is. Inderdaad verblijven beiden nog te Alkmaar, maar de oorlogsge wonde Laemen is zoover hersteld dat hij zich met behulp van een stok kan bewegen en dezer dagen reeds bezoeken brengt ten huize van velen, die hem in het zieken huis hun belangstelling toonden. De oorlogsgewonde Hartingsveldt heeft den tegenslag gehad, dat zijn door een bomscherf verwond been bij de eerste loopoefening niet tegen het dragen van zijn gewicht bestand bleek. Het been is daarna opnieuw in rekverband gezet en hij zal dus den Oudejaarsavond nog als hulpbehoevende in de mannen-afdeeling van het Centraal Ziekenhuis moeten doorbrengen met het onaangename vooruitzicht dat »n de eerstvolgende weken hierin geen verandering zal komen, Waar hij nog niemand persoon lijk kan bezoeken heeft hij ons verzocht ook namens zijn fami lie op dezen dag zijn hartelijken dank te willen betuigen en de beste wenschen te willen overbrengen aan de velen uit Alkmaar en om geving, die hem dit jaar hun be langstelling toonden en zijn lijden daardoor zoozeer verlicht hebben. WIJZIGING OMZETBELASTINGWET. Bij de Kamer van Koophandel, aan de Oudegracht is voor belang hebbenden, tegen vergoeding van portokosten, een kort overzicht verkrijgbaar van de bepalingen van het besluit op de omzetbelas ting 1940, hetwelk op 1 Jan. 1941 in werking treedt, op welk moment de oude omzetbelasting komt te vervallen. Er wordt op gewezen, dat krachtens dit nieuwe besluit niet alleen leveringen door fabri kanten, maar ook door groothan delaren en kleinhandelaren (win keliers) zijn belast, terwijl voorts het verrichten van diensten aan omzetbelasting onderhevig is. NUTSSPAARBANK TE ALKMAAR. Vergelijkend jaaroverzicht 1939-1940. Bij de Nutsspaarbank te Alkmaar werd in 1940 aan spaargelden ont vangen 1.670.525,80 (vorig jaar 1.737.501,54) en terugbetaald 2.206.270,15 (v. j. 2.149.564,31), zoodat minder werd ingelegd dan terugbetaald 535.744,35 (vorig jaar f 412.062,77). Voorts werd over 1940 aan rente op de spaarrekeningen bijgeschre ven totaal 80.037,62 (vorig jaar 88.232,19). Het spaarderskapitaal, bij den aanvang van 1940 groot f 3.878.223,33 bedroeg aan het einde van het jaar 3.422.516,60, waaronder f 9485,09 verschuldigd aan op school sparende kinderen. In 1940 bedroeg het aantal posten van inleg 16244 (vorig jaar 23573), dat van terugbetaling 21373 (vorig jaar 20286) tezamen 37617 (vorig jaar 43859). In 1940 werden uitgereikt 1450 nieuwe boekjes (vorig jaar 999), waaronder 446 aan schoolspaarders (vorig jaar 32), terwijl 1099 boekjes (vorig jaar 977) werden ingetrokken Bij den aanvang van 1940 bedroeg het aantal in omloop zijnde boekjes 13607. Dit aantal vermeerderde in 1940 met 351 tot 13958, waaronder 1892 van op school sparende kinde ren. Het gemiddeld tegoed per spaarder (de schoolspaarders buiten beschou wing gelaten) bedraagt thans 282,86. VERGADERING PENSION HOUDERS. Ter voorlichting van pensionhou ders, die met de verstrekking van ingrediënten moeilijkheden kunnen krijgen als ze niet georganiseerd zijn, belegt de Federatie van V.V.V.'s in N.H. op Vrijdag 3 Januari a.s., v.m. te 11 uur in de Schouwburg zaal van het Gulden Vlies te Alk maar een openbare vergadering, toegankelijk voor alle pensionhou ders. In deze vergadering, waarin als sprekers zullen optreden de heeren J. C. Kettner, voorzitter van den Nederl. Vakbond van Pensionhou ders, mr. J. P. Ekker, hoofd der Afd. Vakbelangen van den Nederl. Mid denstandsbond, drs. G. G. Wester beek en M. Bruggenwirth, voorzitter van den Bond van Beroepspension houders, zullen de economische be langen van den Pensionhoudersstand worden besproken. DIEFSTALLEN TE BERGEN OPGEHELDERD. Als daders van in de laatste weken in deze gemeente gepleegde diefstallen heeft de politie te Bergen een tweetal jeugdige ingezetenen aangehouden. Proces-verbaal is tegen hen opgemaakt. De ontvreemde goe deren, benzine enz., konden worder achterhaald en zijn in beslag geno men. Tegen een derden persoon, die deze goederen kocht, is eveneens proces-verbaal opgemaakt. A.T.O.-DIENSTEN OP FRIESLAND HERVAT. Blijkens een bekendmaking in de vestibule van het station zijn de A.T.O.-diensten AlkmaarLeeuwar den weer hervat. ST. CAECILIA. Belanghebbende worden verwezen naar de in dit blad voorkomende trekkingslij st van de verloting goed gekeurd bij besluit van B. en W. dato 31 Maart 1940, nr. 1.762.1. EISCHEN VOOR ETALAGE VERLICHTING. Wanneer afgeschermde ver lichting mag branden. De Commissaris van Politie dezer gemeente, vestigt de aandacht op het volgende: De gewijzigde paragraaf van de Verduisteringsverordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, luidt sinds 23 november 1940: 1. Alle lichtbronnen welke gemist kunnen worden, moeten buiten werking worden gesteld. 2. De vensters van trappenhuizen en gangen moeten lichtdicht worden afgeschermd. 3. Iedere lichtreclame en verlich ting van uitstalkasten mag ook overdag niet ontstoken worden, een en ander behoudens het bepaalde in lid 4 (betreft licht- uitstralende aanduidingen van winkels, hotels, café's, restau rants, theaters, bioscopen e.d.). Van het verbod uitstalkasten overdag te verlichten, kan de burgemeester op verzoek bin nen de grenzen van de hem door de Rijksinspectie voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen (hierna genoemd Rijksinspectie), ver strekte voorschriften en richt lijnen, uitzonderingen waaraan voorwaarden kunnen worden verbonden, toestaan, enz. In verband hiermede zijn door de Rijksinspectie voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanval len de volgende voorschriften be treffende de verlichting met kunst licht van uitstalkasten en daarmede gelijk te stellen ruimten voor de pe riode tusschen zons-opgang en zons ondergang uitgevaardigd: „Ontheffing van het verbod om bij dag (tusschen zonsopgang en zonsondergang) in uitstalkasten ver lichting ontstoken te hebben, kan slechts door den burgemeester wor den verleend in die gevallen, waar in de in uitstalkasten aanwezige voorwerpen bij helder daglicht niet te onderscheiden zijn, zooals bijv. bij winkels in overdekte donkere pas sages en diepe donkere portieken het geval kan zijn. Winkels en bedrijven, welker uit stalkasten aan open straten of plei nen liggen, komen voor een derge lijke ontheffing niet in aanmerking. Slechts indien zulks met inachtne ming van de bovenstaande voor waarden gerechtvaardigd is te ach ten, kan een naar de straatzijde af geschermde verlichting met kunst licht, welke overigens geheel vol doet aan de in punt 3 nader om schreven eischen, worden toegela ten in dat gedeelte der uitstalkast of daarmede gelijk te stellen ruimte, welke ten minste 6 meter binnen de rooilijn is gelegen.,, Ontheffing van meerbedoeld ver bod kan slechts worden verleend met inachtneming van de volgende voorwaarden: a. De toegepaste lichtbronnen en armaturen mogen geen direct licht buiten het gebouw werpen en moeten naar buiten zijn af geschermd. b. Het totaal aantal decalumen van de voor de verlichting te gebruiken lampen mag niet meer bedragen dan 15 maal het grondoppervlak (in vierkante meters) van de uitstalkast. c. De verlichting van de uitstal kast mag niet zoo onregelmatig zijn, dat plaatselijk een te groote verlichtingssterkte van het grondvlak ontstaat (maxi mum waarde 200 lux.). Ook overigens mag de verlichting uit een oogpunt van de lucht bescherming geen gebreken vertoonen. 1. De verlichting moet worden gedoofd, wanneer de winkel gesloten wordt en in elk geval bij zonsondergang, terwijl on middellijke dooving moet plaats vinden bij luchtalarm. De verleende ontheffing kan on middellijk worden ingetrokken, zoo dra mocht blijken, dat de aan deze ontheffing verbonden voorwaarden worden overtreden, dan wel de al gemeen geldende verduisterings voorschriften onvoldoende worden nageleefd. Zij, die meenen, voor bovenver meld verbod ontheffing te kunnen bekomen, dienen de aanvragen hier toe in te zenden bij den Commissa ris van Politie, Bureau van Politie, Kerkplein alhier. Uit het bovenstaande zal overi gens wel blijken, dat voor het beko men van ontheffing een zeer ge ringe kans bestaat. Men zij gewaarschuwd, dat vanaf HEDEN door de Politie tot een goede naleving dezer bepalingen een scherpe controle zal worden inge steld. DOOR HET IJS GEZAKT. Kind te Schagerbrug verdronken, Gistermiddag begaf het twee jarig zoontje van den heer P. Klaver zich nabij de ouderlijke woning op het ijs. Dit wjs door den dooi te dun geworden en het kind zakte er door. De vader had hem spoedig op het droge, doch de levensgeesten bleken reeds geweken. OMZET LANGENDIJKER GROENTECENTRALE. In de gistermiddag gehouden ver gadering van de Langendijker Groente Centrale werd meegedeeld, 'dat de veilingomzet over 1940 2.380.000 heeft bedragen (vorig jaar 1.700.000). ONDERHOUDSWERKEN IN DE WIERINGERMEER. De directie van de Wieringer- meer heeft na aanbesteding per 17 December j.l. thans gegund aan den laagsten inschrijver, den heer D. P. Kuiper te Kolhorn, het on derhoud gedurende 1941 van de rijkswerken in het westelijk en noordelijk gedeelte van de Wie- ringermeer, alsmede van een ge deelte van de werken behoorende tot den Amstelmeerboezem. De heer Kuiper had voor dit werk ingeschreven voor 41945. DAGORDER VAN HITLER AAN DE WEERMACHT. Berlijn, 31 Dec. (D.N.B.) De Füh- rer en opperste bevelhebber van de weermacht heeft bij de jaarwisseling de volgende dagorder uitgevaardigd. Soldaten; in het oorlogsjaar 1940 heeft de nationaal-socialistische weermacht van het Groot-Duitsche rijk glorierijke overwinningen van ondubbelzinnige grootte behaald. Met een dapperheid zonder voorbeeld heeft zij den vijand te land, ter zee en in de lucht verslagen. Alle opga ven, die ik gedwongen u moest stel len, werden door uwen heldenmoed en uw krijgsmanschap opgelost. Gij hebt de strijdende krachten van onze vijanden door de kracht der wapens overwonnen, de door u in bezit geno men gebieden echter moreel ver overd door uw trotsche houding en voorbeeldige discipline. Zoo is het dank zij uw groot soldatendom ge lukt in enkele maanden strijd van wereldhistorische beteekenis aan den vergeefschen heldenstrijd van de Duitsche weermacht in den wereld oorlog thans het succes te verleenen en de schande der onderwerping van toen in het bosch van Compiegne definitief uit te wisschen. Ik dank u, mijne soldaten van het leger, van de oorlogsmarine en van het luchtwapen als opperste bevel hebber voor uwe onvergelijkelijke prestaties. Ik bedank u echter ook namens het geheele Duitsche volk. Wij herdenken de kameraden, die voor de toekomst van ons volk in dezen strijd hun leven moesten geven. Evenzoo herdenken wij de dappere soldaten van het met ons verbonden fascistische Italië. Volgens den wil van de democratische oor logsophitsers en hun Joodsch-kapita- listische lastgevers moet deze oorlog worden voortgezet. De vertegen woordigers van een ten ondergaande wereld gelooven in 1941 misschien toch nog te kunnen bereiken, wat hun in het verleden mislukte. Wij zijn bereid. Bewapend zooals nog nooit tevoren staan wij op den drempel van het nieuwe jaar. Ik weet: ieder van u zal zijn plicht doen. God zal echter diengene niet ver laten, die, bedreigd door een wereld, met een dapper hart besloten is zichzelf te helpen. Soldaten van de nationaial-socialis- tische weermacht van het Groot- Duitsche rijk, het jaar 1941 zal de voltooiing van de grootste overwin ning in onze geschiedenis brengen. DAGORDER VAN RIJKSMAARSCHALK GORING. Berlijn, 31 Dec. (D.N.B.) De op perbevelhebber van het luchtwapen. rijksmaarschalk Göring heeft bij de jaarwisseling de volgende dagor der tot het luchtwapen gericht: Kameraden. Nog nooit tevoren in de jonge, doch reeds zoo rijke ge schiedenis van ons luchtwapen,- kon ik u bij een jaarwisseling met zulke trotsche gevoelens en zoo groot ver trouwen mijn dank en erkentelijkheid betuigen. Toen onze Führer en veld heer bevel gaf tot een veldtocht in het Noorden, hebt gij met de meest dappere actie in de wereldgeschie denis unieke prestaties volbracht. Het vijandelijke expeditiecorps als mede de Britsche vloot moesten on der uwe krachtige slagen het veld ruimen. Gij hebt in korten tijd de heerschappij in de lucht boven de eindelooze vlakten van Noorwegen veroverd, transporten van den grootsten omvang in de lucht en in onvermoeibaar optreden tenuitvoer gelegd en door uwe hulp aan de helden van Narvik de kracht tot volhouden gegeven. In het Westen duurde het slechts enkele dagen alvorens onze eskaders gevechtsvliegtuigen en duikbommen werpers tezamen met de jagers, Er was eens een tijd dat alle men sehen over straat liepen met een aardig speldje op de revers. Wie er nog geen had, werd aangehouden door dames en heeren met tnandjes vol van die sprookjesfiguren. Deze hielden zoo Vang aan en rammelden zoo hard met de collectebus tot er weer een speldjesdrager meer door de straat liep en er een paar dub beltjes meer in de bus waren. Tenslotte was er nog maar één man, die zonder versiersel liep. Op eiken straathoek werd hij staande gehouden door de menschen met de speldjes en de bussen. Hij wierp dan een steelschen blik op hetgeen hem voorgehouden werd, zei haastig: „nee, dank u" en liep door. Als zijn blik viel op de décoraties van de menschen om hem heen, kneep hij even de oogen dicht. Zoo haastte hij zich over straten en wegen steeds angstig spiedend om speldjesdragers en -verkoopers te mijden. Eerst toen het avond werd en de duister nis alle sprookjestooneelen onzicht baar had gemaak, kreeg de man rust. Doodmoe kwam hij thuis en met het hoofd vol zorg en angst ging hij naar bed. Toen stond plotseling Sneeuwwitje naast hem en vroeg: „mijn lieve me neer Van der Bilt, waarom hebt u me niet gewild?" En de man zuchtte en zeide: „ik had je graag op mijn jas gehad, maar ik bedacht hoe jij bij de zeven dwergen hebt kunnen smullen terwijl ik vanwege de bon- tien mijn maag niet kan vullen". Sneeuwwitje verdween met tranen in de oogen. Toen zat Klein Duimpje op zijn hand en vroeg: „mijn lieve meneer Van der Bilt, waarom hebt u me niet gewild?" En de man zuchtte en zeide: „ik had je graag op mijn jas gehad, maar ik bedacht hoe jij broodkruimels hebt gestrooid en bij mij woord geen kruimeltje wegge gooid". Klein Duimpje verdween met een grooten-zorg-rimpel op zijn voorhoofd. Toen wipte de Gelaarsde Kat op het bed en miauwde: „mijn lieve meneer Van der Bilt, waarom hebt u me niet gewild?" En de man zuchtte en zeide: „ik had je graag op mijn jas gehad, maar ik dacht aan de mooie laarzen aan de voeten dat ik voor één schoen eerst naar het distributiekantoor moet". De Ge laarsde Kat verdween met den staart tusschen de pooten. Toen verscheen Roodkapje aan zijn sponde en vroeg: „mijn lieve meneer Van der Bilt, waarom hebt u me niet gewild?" En de man zuchtte en zeide: „ik had je graag op mijn jas gehad, maar ik dacht aan jouw mand vol brood, vleesch en meel, en aan het bescheiden kwantum dat dagelijks in mijn deel". Roodkapje verdween met schaam- roode wangen. Toen kwamen hand in hand Hans en Grietje en vroegen: „mijn lieve meneer Van der Bilt, waarom hebt u ons niet gewild?" En de man zuchtte en zeide: „ik had jullie graag op mijn jas gehad, maar ik dacht aan het huis van peperkoek; die is bij mijn ontbijt al weken zoek". Hans en Grietje verdwenen ieder met een prop in de keel. Toen kwam al slaapwandelende Doornroosje en vroeg: „mijn lieve meneer Van der Bilt, waarom hebt u me niet gewild?" En de man zuchtte en zeide: „ik had je graag op mijn jas gehad, maar ik dacht aan jouw langen vreedzamen slaap vóór den zoen, terwijl ik 's nachts van zorg geen oog dicht kan doen". Doornroosje verdween met een weemoedigen glans in haar slapen de oogen. Toen kwam de schuchtere Assche- poester binnensluipen en zei: „mijn lieve meneer Van der Bilt, waarom hebt u mij niet gewild?" En de man wreef zich de oogen uit, lachte en zeide: „Jij bent me tusschen die an deren niet opgevallen; je kunt me anders best bevallen: jij komt voortaan op mijn jas, want ook jij zocht kooltjes uit de asch". En de man leefde nog lang en gelukkig. Ir. J. Th. Westholl „Een krachtige, niet te stuiten drang tot eenheid leeft thans in ons volk. Winterhulp Nederland is hiervan een der eerste uitingen". torpedovliegtuigen en de luchtdoel artillerie de superioriteit in de lucht hadden veroverd en de luchtstrijd krachten van den vijand versloegen. De hagel van bommen van de vlie gers, het vechten der valschermja gers van man tegen man en de vuurkracht van de luchtdoelartille rie ondersteunden de zegenrijke doorbraak van ons pantserkorps en gemotoriseerde divisies, alsmede de aanvallen van onze infanterie. De luchtberichtentroep heeft steeds de voor de leiding en de afdeelingen noodzakelijke verbindingen tot stand gebracht. Het grondpersoneel en de bouwformaties hebben in een voort durende actie het optreden van onze eskaders gewaarborgd. Zeer sterk was de luchtverdediging in het va derland en in het bezette gebied Zij heeft bereikt, dat de vijand bij zijn vluchten geen militaire en nauwelijks noemenswaardige andere schade kon aanrichten. Gij hebt het woord van de honderdvoudige ver gelding waar gemaakt. Gij zijt thans naast onze zeestrijdkrachten de voornaamste strijders van den on- middellijken strijd tegen Engeland. Soldaten. Kameraden. Wij zijn er trots op, dat onze Führer ons deze taak heeft opgedragen. Wij weten, dat achter ons een onuitputtelijke wapenindustrie staat, waarvan de ar beiders dag en nacht voor ons wer ken. De nooit opdrogende bron van deze kracht echter is het in het na- tionaal-socialisme een geworden Duitsche volk. Het volk brengt de offers, die deze strijd eischt, stil en op een wijze alsof het vanzelf spreekt. Ik ben u dankbaar en er kentelijk voor uw dappere optreden in het afgeloopen jaar. Mijn beste wenschen vergezellen u bij de ze genrijke vluchten in het nieuwe jaar. Kameraden. Wij strijden en overwinnen, opdat het Duitsche volk léve en het werk van zijn Führer voltooid worde. DOODELIJK ONGEVAL IN STAATSMIJN HENDRIK. Gistermiddag zijn de 23-jarige ge huwde houwer G. R. Lammers en de 21-jarige sleeper J. M. Erkens in een kolenmijnpijler van de staatsmijn Hendrik te Heerlen onder plotseling neervallend gesteente bedolven ge raakt. Met het opruimingswerk werd onmiddellijk begonnen, doch het duurde nog eenige uren, voordat de slachtoffers bevrijd konden worden. Beiden waren toen reeds overleden. KIND VAN DEN ZOLDER GEVALLEN. Gisteren is een dochtertje van den landbouwer Avest te Ambt Delden (Ov.) van den zolder gevallen. Het kind is aan de verwondingen over leden. MAN OVERREDEN. Gisteren is de 42-jarige arbeider G. J. Albrink uit Almelo in Weerselo door een vrachtauto overreden. Hij was op slag dood. NIEUWJAARSDAG, 1 JANUARI, ZAL DEZE COURANT NIET VERSCHIJNEN. DE DIRECTIE. LANDBOUWERSWONING AFGEBRAND. Gisteren is de landbouwerswoning van de familie Hulsebosch te Mariën- berg (Ov.) afgebrand. Twee koeien en een pink kwamen in de vlammen om. De vrouw van H. en een kind konden ternauwernood in veiligheid worden gebracht. H. werd bij red dingspogingen aan den arm gewond. De woning was slechts laag ver zekerd. ALKMAAR, 29 Dec. 1940. (N.V. Alkm. Exportveiling). Andijvie f 6 17, Boerenkool 1.505.60, Bieten 2.50, Gele kool 2.203.80, Groene kool 3.80, Knolselderie 4.709.80, Prei 1.504.20, Roode kool f 4, Uien 4, Wortelen 2.603.20 en Waschwortelen 7.5012 per 100 kg; Appelen 8,4, Peren f 14.50, Spruiten 622.50 en Witlof le s. 11—13.50 2 es. 8—10.50 per 100 pond; Kropsla 3.208.40 per 100 stuks; Peterselie 3.80, Selderie 2.603.80 per 1.00 bos. PURMEREND, 31 Dec. 1940. Gem. kaasbeurs, verhandeld 6 stapels, 7500 kg. Hoogste prijs 35.25. Handel vlug. Kaasmarkt. 1 stapel, 196 kg, Kleine boeren 33. Veemarkt. 187 Geldekoeien 190 325, 58 Melkkoeien 315440, 25 Graskalveren 100240, 15 Magere varkens 2845 andel matig; 181 Biggen 1430 handel goed; 233 Schapen 3048 handel matig; 49 Bokken 2560 handel goed; Kip eieren 1.07; 2300 Oude kippen en hanen 24; Konijnen 26; 1600 Eenden 1.402; Duiven (per paar) 40 enct; 43 Ganzen f 810; Zwanen 10—15. Voor levering: 272 Vette koeien, 50 Vette kalveren, 73 Nuchtere kalve ren. NOORDSCHARWOUDE, 31 Dec. (Noordermarktbond). 2400 kg Roode kool 4.50; 4700 kg Gele kool 3.80; 24800 kg D. witte kool 3.10; 800 kg Uien en grove uien 4; Peen f 1.40 3.20. HEERHUGOWAARD. Mooi succes. - Op het Zondag j.l. gehouden Zaansch solisten concours te Wormerveer behaalde de heer Sj. Brandsma alhier, die voor het eerst aan een dergelijken wed strijd deelnam, in de le afdeeling een eersten prijs. Mej. Annie Kostelijk, eveneens alhier, begeleidde hem op de piano. f "5

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2