i Wat er alzoo in Alkmaar en omgeving gebeurde. VARIA. JUBILEA. OMGEVING. 1940 tn Met de hoop is het als met den nachtelijken hemel; geen plekje zoo donker, waar het oog, dat zich daar eenigen tijd op ge richt houdt, tenslotte geen ster ontdekt. O. FEUTLLET. Wat zal 1941 de menschheid bren gen? Deze vraag zal op den oude jaarsavond van 1940 stellig wel door het grootste deel van onze lezers gesteld worden. Velen zullen de toe komst donker inzien, doch gedachtig aan het hierboven aangehaalde woord zeggen wij: „Achter elke duis ternis is het licht." Wij beleven thans een geweldig wereldgebeuren. In een geperfection neerde vernietiging staan twee wereldmachten tegenover elkander, Maar het licht in deze botsing is het feit, dat beide machten hun strijders voorhouden, dat zij een vrije wereld van sociale rechtvaardigheid na. streven. Daarin ligt het bewijs, dat in de massa de liefde van de vrijheid niet dood is, al moet het tot droef heid stemmen, dat het streven daar naar met zooveel onmenschelijke bloedoffers gepaard gaat. Een strijdbare groep in ons volk verkondigt in alle toonaarden, dat in Nederland de wereld vóór 10 Mei niet weerkeert. In groote trekken is dit juist, want, wat was, keert in pre cies denzelfden vorm nimmer terug. Niemand zal het betreuren, wanneer in de vertegenwoordigende lichamen meer op het zakelijke dan op het partijsucces zal worden gelet. Wan neer na den vrede, ook in ons land een grootere sociale rechtvaardig heid zal worden betracht, dan zal ieder rechtgeaard Nederlander zich daarover verheugen. Men peegt echter tegenover ons volk groot onrecht, wanneer men be weert, dat het in het streven naar sociale rechtvaardigheid bij eenig volk ten achter stond. Nederland v/as echter, evenals ieder ander land, in de verwezenlijking ervan, aan de economische wetten gebonden, al kan niet ontkend worden, dat" met een hooger ontwikkeld gemeen schapsgevoel de sociale rechtvaar digheid meer benaderd had kunnen worden. Als cultuurvolk staat Nederland bij geen ander volk ten achter. On danks de groote dichtheid der bevol king is het kindersterfte-cijfer in Nederland het laagst en de gemid delde levensduur het hoogst. Dank zij den vrijheidsstrijd onzer vaderen, zit de liefde voor de vrijheid de Ne derlanders, het volk van de zee, in het bloed. De Nederlander is ook gevoelig voor heldenvereering. Hij is echter wars van uiterlijk vertoon en dank zij zijn cultuur, is een van zijn grootste deugden „verdraag zaamheid". Denkende socialisten heb ben de diepe waarheid van het chris tendom, dat liefde het bindende ele ment in de samenleving moet zijn, begrepen. O zeker, haat uit liefde is begrijpelijk, doch deze haat mag zich niet uiten in een wil tot vernietiging. Wij zjjn overtuigd, dat de strijden de mensch veel dichter bij zijn tegen stander staat, dan hij weet en zeker met hem kon samenwerken, om meer geluk aan de zwoegende menschheid te brengen. Daarom zouden, vooral in den moeilijken tijd, dien ons volk thans doormaakt, de elkander be strijdende groepen verstandig doen, te trachten, elkander in het streven naar een zelfstandigen opbouw te vinden. - Wij zijn er van overtuigd, dat de groepen in het Nederlandsche volk, dat zonder beding op herstel van eigen zelfstandigheid moet blij ven staan, na den vrede elkander wel zullen vinden. De tijden, die wij thans doorma ken, hebben het goede gebracht, dat het gezinsleven huiselijker is gewor den. Een wijs man zeide eens, dat alleen in de stille huiselijkheid het levensgeluk, de ware -steen der wij zen, wordt gevonden. Wie hierover nadenkt, moet de groote waarde, die daarin gelegen ligt, erkennen. Wanneer wij er ook ditmaal toe overgaan, een terugblik op 1940 voor Alkmaar en omgeving te werpen, dan zien wij alom duisternis en on zekerheid. Wij willen hierbij indach tig blijven het dichterwoord van „Vondel" Dickwijls keert de tijt ten lange leste Door zijn verandering de zaecken noch ten beste. Wanneer wij zien, dat Alkmaar zijn begrooting met een nadeelig sal do van 469.030 sluitend moest ma ken en daaraan toevoegen, dat aan het einde van het jaar, door naasting van het Radio-Distributiebedrijf, dit nadeelig saldo nog met een 20.000 verhoogde, dan is er niet veel plaats voor de hoop, dat onze gemeente weer spoedig, door een zelfstandig slui tende begrooting, autonoom zal wor den. Een troost is het, dat Alkmaar dit met nagenoeg alle andère plaat sen gemeen 'heeft Een lichtpunt is, dat Alkmaar er desondanks naar t-lijft streven, een levende stad te blijven. Daartoe zal ongetwijfeld de restauratie van de Groote Kerk, welke restauratie een bedrag van j 520.000 vordert, voor welks uitvo ring de regeeringscommissaris voor aen Wederopbouw, de heer dr. ver- Ringers, 28 Juni toestemming leende, bijdragen. Voor de ontwikkeling van het ver keer valt het te betreuren, dat er yan den bouw van een nieuwe Frie- sche brug, begroot op een uitgaaf van 345.000, door intrekking van de door het rijk toegezegde 227.000 niets kan komen. Wanneer de bouw materialen weer in ruimere mate beschikbaar zijn, dan zal ook deze brug tot stand worden gebracht, om dat ze niet kan worden gemist. Wan neer de overheidslichamen in dezen wat meer spoed hadden betracht, dan was de brug er trouwens reeds geweest. De strijd om de verdeeling van de lasten heeft waarlijk te lang geduurd. Verheugend voor Alkmaar was ongetwijfeld het vonnis van de Haarlemsche rechtbank, waarbij de Provincie, in het geschil met de ge meente, over het electriciteitsbedrijf, in het ongelijk werd gesteld en voor eiken dag, waarop ze in gebreke bleef Alkmaar, ook als stroomgega- digde voor levering aan derden te erkennen, een boete werd opgelegd van 10.000 per dag. 23 April ging de Provincie van dit 16 Januari door de Haarlemsche rechtbank gewezen vonnis in hooger beroep, zoodat een definitieve beslissing zal vallen. Alkmaar en de gemeenten, die zich op haar standpunt stelden, deed in ieder geval verstandig door te vor deren, dat ook een boven haar ge steld administratief orgaan, zich aan de door het recht gestelde regels zal houden. Voor de ontwikkeling van het gas bedrijf was het 7 Maart genomen besluit om het bedrijf te Schagen voor 70.000 over te hemen, zeker een goed besluit. Gezien de bevol kingstoename van Alkmaar en om geving (in 1940 steeg het aantal zie len in Alkmaar tot 33.940), zal stel lig ook het nieuwe Gymnasium er toe ijdragen dat onze gemeente zich op onderwijsgebied als centrumstad handhaaft. Zeer zeker zullen de lezers er hardgrondig mee instemmen, wan neer wij den wensch uitspreken, dat 1941 ons de sneeuwmisère van 1940 zal besparen. Zelfs 14 Maart bracht daardoor in 't vorige jaar nog een stagnatie in het verkeer, die velen nog lang zal heugen. De evacuatie. Lichtgevend was in het begin van Mei de groote opofferingsgezindheid, die in ons gewest tot uiting kwam om de van huis en hof verdrevenen, toen ons land. overweldigd werd, zoo goed mogelijk te verzorgen. Geluk kig heeft deze toestand niet lang ge duurd. Het spreekwoord „ondank is s werelds loon", werd hier niet be waarheid, want de geëvacueerden hebben zich in tal van plaatsen be ijverd om door blijvende herinne ringen hun dank tot uiting te bren gen. De kaasmarkt. Dank zij het vroegtijdig instellen van onze Landbouw Crisis Organi satie en de door de regeering ge troffen maatregelen voor de voed selvoorziening, kon de voeding van onze bevolking behoorlijk worden geregeld. Toen, naar oorlogsrecht, ook de groote bezetting hiervan moest mee-eten, bleken al spoedig verscherpte distributiemaatregelen noodig en verscheen zelfs het ver bod om kaas te mogen vervoeren, zoodat wij 23 Augustus een Vrij dag beleefden, waarop geen kaas op de markt verscheen. Ons gemeente bestuur en de commissie voor het behoud van de kaasmarkt, slaagden er echter in, ook de Duitsche auto riteiten er van te overtuigen, dat een algeheele afzet van de kaas bui ten de markt, niet alleen voor de stad, maar ook voor den naam van het product in de toekomst een ramp zou zijn. Het gevolg was de bepaling, dat de producenten die voorheen hun product op de markt afzetten, dit ook in de toekomst moeten doen, waardoor de markt behouden bleef. De samenvoeging van gemeenten. Als een bliksemslag bij helderen hemel verscheen 14 Sept. de oekase dat in N.H. een 48-tal gemeenten moeten worden opgeheven, door sa menvoeging bij andere. Vóór 15 Nov. moesten de gemeentebesturen hier over hun advies uitbrengen. Hoewel men algemeen van oordeel was, dat men in den Haag te zeer het potlood had gebruikt, doch dat er weinig aan te doen zou zijn, waren er ge lukkig toch nog tal van gemeenten die hun gegronde bezwaren ken baar maakten. Het gevolg was, dat later de mededeeling verscheen, dat de bezwaren ernstig zouden worden overwogen. In tal van gemeenten, die zien zonder meer accoord hadden ver klaard, kwam hierop het berouw. De laatste dagen heeft men in onze courant van gemeentebesturen kun nen lezen, die verzochten op him besluit terug te mogen komen en in de gelegenheid te worden gesteld hun bezwaren alsnog mondeling aan den secretaris-generaal toe te lich ten. Hoewel het, tegen de verwachtin; van velen in, met 1 Januari nog niet tot de samenvoeging van ge meenten is gekomen blijkbaar ziet men thans in den Haag in, dat een zoo ingrijpende maatregel, groo tere voorbereiding eischt zal men in ieder geval wel tot opheffing van tal van miniatuur-gemeenten over gaan en dit is maar goed ook. De burgemeesters, Verschillende burgemeesters, die voor hun gemeente hun verdienste hebben gehad, zullen daardoor van het tooneel verdwijnen. Ongetwijfeld zullen dit in de eerste plaats wel de ouderen zijn, w.o. de burgemeester van Heiloo, jhr. N. v. Foreest, die zijn gemeente' reeds 35 jaar als zoo danig heeft gediend. Die van Zuid- en Noordschermer, de heer F. W. Kolb en die van Akersloot, de heer G. J. J. van den Heuvel, werden in 1940 jifist voor een nieuwe periode her benoemd, alsmede burgemeester C. J. Eijma van Egmond aan Zee, Sut- man Meyer van Heerhugowaard en Avis van Midwoud, zoodat zij veel kans maken in hun functie gehand haafd te blijven. Onze brandweer, die aan het einde van het jaar, met het oog op de buitengewone om standigheden, krachtig werd gere organiseerd, behoefde in 1940 in Alkmaar voor slechts drie branden op te treden, waarbij die op 23 Januari in het pand van den heer Karei Bos van eenig belang was. Vooral bij het blusschen van bran den in Den Helder, dat door bom bardementen wel zeer zwaar werd geteisterd, heeft onze brandweer krachtige hulp verleend. Officieel verloor deze stad van 36000 zielen, door de bombardementen 8000 in woners. In werkelijkheid is het aan tal inwoners, dat des nachts niet in Den Helder vertoeft, echter veel grooter. Dat men trouwens de bom aanvallen niet kan ontloopen, heeft 1940 wel voldoende geleerd. Met het oog op het nabije vliegveld, oor deelde men Bergen als een gevaar lijke gemeente. Het seizoen was er dan ook slecht. In 1940 vielen echter wel bommen te St. Pancras, Wierin- gen, Groet, Schoorl, Schoorldam; Beverwijk, Zuid- en Noordschermer, Heerhugowaard, Nieuwe-Niedorp. Bakkum, Heiloo, Noordscharwoude, Winkel, Texel, Wieringermeer, de Zijpe, Anna-Paulowna en Enkhuizen en dit in de maanden Juli, Augustus en September, doch geen enkele bom in Bergen, althans niet buiten het vliegveld. De verduisteringsmaatregelen had den tengevolge, dat in Alkmaar een vijftien-tal personen door verdrin king het leven verloren. De gemeente trof langs de grachten de noodige maatregelen, doch de er varing heeft wel geleerd, dat het hoogst wenschelijk is, dat vooral ouden van dagen zich des avonds niet buitenshuis begeven. Collecten. In 1940 werd er in Alkmaar 26 maal in het openbaar gecollecteerd. In totaal werd hierdoor een bedrag van 26591,64 bijeen gebracht. Drie collecten brachten 18863,08 op, te weten die op 21 Maart voor Finland 5062,17, die op 28 Juni voor het Nationaal Hulpcomité 7584,51 en die voor „De Winterhulp" f 6216,40, De zin om daar te helpen waar het recht was geschonden of nood ge- leenigd moest worden, kwam in Alkmaar zeker tot uiting. Personalia. Met voldoening zullen velen er kennis van hebben genomen, dat onze oud-burgemeester, Mr. W. C. Wendelaar, als opvolger van Mr. van Nierop benoemd v/erd tot directeur van de Hypotheekbank voor Neder land. In ons gewest nam men 9 April met groote voldoening kennis van de benoeming van den substituut officier van Justitie, Mr. G. C. B. van der Feen de Lille tot officier van Justitie en algemeen was de deel neming met hem en zijn gezin, toen hij vanwege de Duitsche represaille maatregelen inzake het gevangen houden van Rijksduitschers in Indië, met tal van Nederlanders werd geïnterneerd. In verband met het gerucht, dat men hierin verband moest zien met voor de N. S. B. ongewenschte Mei arrestaties, kunnen wij mededeelen, dat men ons van gezaghebbende N. S. B.-zijde met nadruk heeft verzekerd, dat dit absoluut onjuist is en dat hierin geen enkele Alk- maarsche instantie de hand heeft gehad. In Mr. A. M. Baron van Tuyll van Serooskerken kreeg de Alkmaarsche rechtbank, als opvolger van Mr. A. M. Ledeboer, een hoogst bekwaam jurist als president. Opvolger van Mr. v. d. Feen de Lille, als sub-stituut-officier van Justitie (wij hopen Mr. v. d. Feen de Lille weer spoedig als officier te 1 Jan. Het agentschap van de Ned. Bank bestaat 75 jaar. 5 Jan. Het Ijs op de Singelgrach ten goedgekeurd. 8 en 9 Jan. Het verkeer in Alk maar en omgeving ontredderd door de gladheid. 14 Jan. De 62-jarige K. aan de Bloemstraat, komt door gasverstik king om het leven, doordat de hoofd gasbuis in de straat poreus was ge worden. Zijn 13-jarig kleinkind brengt het leven eraf. 16 Jan. De Haarlemsche Recht bank stelt Alkmaar in 't gelijk te genover de Provincie, inzake het geschil over het electriciteitsbedrijf. De Provincie werd veroordeeld in de kosten en zal Alkmaar voor eiken dag, waarop ze in gebreke blijft, 10.000 boete moeten betalen. 23 April ging de Provincie in hooger beroep. 19 Jan. De R.K. Eerste hulp bij ongelukken plaatst op 16 plaatsen in de stad hulpkisten met materiaal. 20 Jan. De houthandel van de firma G. A. Conijn en Zn. bestaat 100 jaar. 26 Jan. De eerste rabarber aan gevoerd op de Alkmaarsche export veiling. 28 Jan. Onze stadgenoot C. Jon- gert mee de eerste op de 11-steden- tocht. 31 Jan. en 1 Febr. Wegens glad heid der wegen door sneeuw en vorst verschillende autobusdiensten gestaakt. 3 Febr., Het aantal sneeuwrui mers om financieele redenen van 30 op 10 teruggebracht. Een vrijwil lige brigade van 6 leden sneeuwop- ruimers gevormd, die 9 Maart voor hun mooie daad een door burgers bijeengebrachte gave ontvingen. 5 Febr. Door regenval en vorst spiegelgladde straten. 6 en 7 Febr. Dooi. Door bevroren riolen kon het sneeuwwater niet wegvloeien, zoodat in vele straten langs de trottoirs groote plassen ontstonden. 8 Febr. Weer vorst met gladde wegen. 9 Febr. De perceelen van de Condensed Milk Cy of Holland in bod gebracht op 50370 en de week daarop afgemijnd op 68145. 12 Febr. Sneeuw en stevige vorst. 13 Febr. Nieuwe sneeuwbuien en vorst. Het ijs bij de Stadswerf nog 38 c.M. dik. 16 Febr. De eerste spinazie de Exportveiling. Langzame dooi. 'g Avonds weer eenige vorst. 19 Febr. Weer sneeuw. Later trad dooi op. 21 Febr. Voor het eerst had he des nachts niet gevroren en steeg de temperatuur 5 gr. boven nul. 24 Febr. Langs den Helderschen weg tientallen kievitten waarge nomen. 25 Febr. Het woonschip van J. J. K. in 't water bij de Compagniestraat wegens lekkage gezonken. 11 Maart. De eerste bloemkool op de Exportveiling. 22 Maart. Het eerste kievitsei aangevoerd. 1 April. De eerste aardbeien op de exportveiling. 17 April. De eerste spinazie van den kouden grond aan de export veiling. Ingebruikneming van het barak kenkamp aan de Leeuwerikkade door onze soldaten; 10 scholen wor den ontruimd. 26 April. Aan de exportveiling de eerste asperges aangevoerd. 8 Mei. Verschillende scholen weer ontruimd voor de militairen 19 Mei. De Duitsche Ortskomman- dantur neemt het civiele gezag over de bevolking van Alkmaar op zich, 31 Mei. De eerste nieuwe aard appelen aan de veiling. De Provincie verleent 78000 sub sidie voor de restauratie van de Groote Kerk. 5 Juni. Het gemeentebestuur stelt 500 volkstuintjes beschikbaar. 9 Juli. De Rijkscommissaris Dr. Seyss Inquart bezoekt Alkmaar. 22 Juni. De Commissie voor de schoolfeesten van Volksonderwijs besluit, den sinds 1883 ingestelden boottocht naar Schoorl niet te laten doorgaan. 24 Juni. De infanterie-regimenten uit Alkmaar en omgeving naar Amersfoort terug. 28 Juni. De regeeringscommissa ris voor den Wederopbouw keurt de voortzetting van de restauratie van de Groote kerk goed. 25 Juli. De heer Bonsema deelt den Raad mede, dat hij is toegetre den tot „Nationaal front". 31 Juli. B. en. W. maken bekend, dat de kermis niet zal doorgaan. 5 Aug. B. en W. deelen den Raad mede, dat de Frieschebrug voorloo- pig niet zal worden vervangen. 19 Aug. Op hoog bevel staakt de A.T.O. haar autobusdienst van Alk maar op Harlingen. 23 Aug. Tengevolge van het ver bod om kaas te vervoeren, geen kaas op de Alkmaarsche markt. 1 Sept. Dankbare in Alkmaar geëvacueerde Amersfoorters berich ten aan Alkmaar, een gebrandschil derd raam, ontworpen door den kunstenaar Willem van Dam, te zullen schenken. 2 Sept. Het nieuwe Gymnasium in gebruik genomen. 14 Sept. Gemeentebesturen in Noordholland krijgen bericht, dat tal van gemeenten moeten worden sa mengevoegd. 25 Sept. Jaarlijksche Landbouw tentoonstelling. 22 Oct. In de tuinbouwstreken wordt de bloemkool ingemaakt we gens een tekort aan spoorwagons. 22 Oct. De Doopsgezinde ge meente ontvangt van wijlen den heer J. de Lange C.Jzn. een legaat van 5000. 31 Oct. In den muur van het kerkgebouw aan den Geestersingel een gedenksteen onthuld voor ge sneuvelden soldaten, die hehooren tot de R.K. parochie St. Jozef. 9 Nov. In verband met de duis ternisbepalingen mag de St. Maar tenviering niet doorgaan. 6 Dec. Hevige storm, gepaard met schoorsteenbrandjes. 16 Dec. Ijsbaan De Quint en de ijsbaan te Heiloo geopend. Den vol genden dag trad de dooi in. 20 Dec. Opnieuw vorst. 22 Dec. Ijsbanen opnieuw ge opend. Bjj een sigarenwinkelier op de Laat is in de laatste helft van Dec. een bronzen bord dat er reeds vele jaren boven de deur prijkte en waarop vermeld was, dat deze zaak hofleverancier was van Z.M. den Koning der Belgen, spoorloos ver dwenen. weer in ge- Z.- tot N.- tofc tion Noordscharwoude bruik genomen. 5 Juni. Door bijdragen van het Rijk, de Provincie, de Gemeente en het Kerkbestuur zal de Kerkruïna te Bergen gerestaureerd worden. Kosten 4500. 24 Juni. De Nederlandsche ml- I litairen vertrekken van Bergen en Bergen aan Zee naar Zeist. 1 Juli. Ingelanden van den I Scharwouder polder besluiten ruilverkaveling. 2 Juli. Ingelanden van den Scharwouder polder besluiten ruilverkaveling. 1 Aug. De brug te Oudorp, wel ke de Halvemaansbrug vervangt, gereed gekomen. 19 Aug. De bootdienst Enkhui zenStavoren bestaat 25 jaar. 4 Sept. Deputatie van Amers foorters biedt de gemeente Hens broek een tegeltableau aan. 20 Sept. Geëvacueerden uit Amersfoort bieden Heerhugowaard een klok aan voor raadszaal. 23 Sept. Blijkens het bevolkings register te Den Helder werd vast gesteld, dat 8000 personen Den Hel der hadden verlaten. 24 Sept. Officieele opening van het nieuwe raadhuis te Broek op Langedijk. 2 October. Geëvacueerden uit Amersfoort zeggen als dank aan Schoorl het gemeentebestuur een tegeltableau voor het oude raadhuis toe. 2 November. De geëvacueerden uit Amersfoort bieden het gemeen tebestuur van Oudkarspel een schil derij aan. 21 Dec. De rijkscommissaris woont te Heiloo een deel bij van het kerst feest der Duitsche zieke en gewonde marinemannen in het Lazarett aldaar. 24, 25 en 26 Dec. In Alkmaar en verschillende plaatsen in de omge ving werden ijswedstrijden gehouden. 27 Dec. De omzet aan de veiling van den Noordermarktbond bedroeg over dit jaar 2.300.000, d.i. 474.000 méér dan in 1939. 1 Jan. De heer Joh. Tromp 25 jaar hoofd van de r.k. school te Schoorl. 2 Jan. De heer G. M. Joostema 25 jaar verbonden aan de Ambachts school. 11 Jan. De heer N. Jacobs te Bakkum, kok aan het prov. zieken huis Duin en Bosch aldaar, 25 jaar in dienst van de provincie. 20 Jan. 100-jarig bestaan van den houthandel der firma Conijn. 25 Jan. Mej. A. Roos 25 jaar werkzaam ten kantore van de fa. de Lange en de Moraaz. 31 Jan. De heer P. F. A. Botman, ambt. P. T. T., 25 jaar in dienst van de posterijen. 1 Febr. 12 y2-jarig jubileum veld wachter W. Boon te Oudkarspel. 30-jarig dienstjubileum veldwach- ter R. Nieuwenhuis te Broek op Terwijl de bewoners m den avond Langendijk. no T-V ffLnLLnM I 9 Febr. De heer G. J. Bornebroek te Uitgeest 25 jaar in politiedienst; sinds 15 Oct. 1919 gemeente-veld wachter te Uitgeest. 14 Febr. De heer P. Vennik ge huldigd na zijn 25-jarig lidmaat van 22 Dec. afwezig waren, hebben onbekenden zich toegang verschaft tot de kapperszaak van den heer Zenger aan het Fnidsen en een be drag aan geld van ongeveer 50 ontvreemd, terwijl bovendien een partij sigaretten ter waarde van 30 schap yan de vrijwiuige brandweer. kunnen begroeten) werd Mr. H. B. de Brueys Tack, tot nog toe ambte naar van het O. M. bij het kanton gerecht. Zijn benoeming mag als een aanwijzing gelden, dat het gerucht, dat de Alkmaarsche rechtbank zal worden opgeheven, een loos gerucht is. De juiste rechtsbedeeling in ons gewest zou door deze opheffing al lerminst gebaat zijn en wij hebben de overtuiging, dat deze meening ook gedeeld wordt door mr. H. M. Fruin, die 28 Novemeber tot presi dent van de rechtbank te Utrecht werd benoemd en in wien Alkmaar een bekwaam rechter verliest. Als leider van het N. S. B. Rechtsfront verwachten wij van Mr. Fruin, dat ook hij tegen een eventueele ophef fing van de Alkmaarsche rechtbank stelling zal nemen. Met den heer B. Hoek, die 29 Augustus, wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd als directeur van de plantsoenen aftrad, verloor Alkmaar een hoogst bekwaam en welwillend ambtenaar, die de stad gedurende de veeljarige waarneming van zijn functie, groote diensten heeft bewezen. In dit overzicht dient voorts nog te worden aangestipt het verschei den van de heeren M. Kater, Jhr. H. van Foreest, Ds. J. Heep, Dr. Groen- hart, P. Stapel, Rector van der Sande, J. de Lange Jz., D. Kooiman, K. Kuiper, W. van Slooten en Floris Schermer, mannen, die op hun ter rein allen de gemeenschap hebben gediend. Moge 1941 ons den vrede en een wereld van grootere sociale recht vaardigheid brengen. D. A.K. is gestolen 27 Dec. Inbraak in vier woningen in het Blockhovepark. 5 Jan. Boven de gemeente Graft een militair vliegtuig onklaar ge raakt. De beide inzittenden redden zich door een parachutesprong. 7 Jan. Aan den dorpentocht van den IJ. H. N. nemen 3500 personen deel. Wedstrijden om het kampioen schap voor Noordholland in het hardrijden te Bergen. 11 Jan. Commissie van Advies voor herontginning van de gronden in het Geestmerambacht ingesteld. 15 Jan. De raad van Ursem keurt het uitbreidingsplan goed. 17 Jan. Een mijn slaat een gat in den dijk bij Huisduinen. De ont ploffing veroorzaakt 7000 schade. 27 Jan. Wetsontwerp ingediend tot instelling van een gemeente Wieringermeer. 2 Febr. De eerste trein van Hoorn naar Amsterdam, tusschen Oosthuizen en Middelie inge sneeuwd. Twee hulptreinen bleven eveneens in de sneeuw steken. Hei verkeer Enkhuizen-Amsterdam over Alkmaar geleid. 5 Febr. Na twee etmalen arbeid met behulp van een ploeg militai ren, gelukte het, den ingesneeuw- den trein tusschen Oogthuizen en Middelie te bevrijden. 6 Maart. Mijnontploffing te Callantsoog veroorzaakt groote schade. 14 Maart. Groote sneeuwval brengt stagnatie in het verkeer in West-Friesland en Kennemerland 20 Maart. Mijn slaat gat in zee wering bij Petten. 30 Maart. Officieele opening van den nieuwbouw van de St. Willi- brodusstichting te Heiloo. 2 April. Nieuwe openbare school te Schoorl officieel geopend. 14 April. Nederlandsch vliegtuig stort te Camperduin in zee. De bei de inzittenden, de serg.-vlieger C. H. J. Knapen en luit. A. E. G. Langenhof kwamen daarbij om het leven. 16 April. Barakkenkamp te Ber gen officieel geopend. 1 Juni. Het Medemblikker treintje in eere hersteld en het sta- 15 Febr. De heer P. Kroet 25 jaar werkzaam bij de gemeente-reiniging, 8 Maart. De heer J. Mijlhoff 25 jaar werkzaam op het kantoor der Rotterdamsche Bankvereeniging. 13 Maart. De vereeniging Friso herdenkt haar 40-jarig bestaan. 15 Maart. De zaak der firma Cloeck bestaat 75 jaar. De heer P. Pranger te Noordschar woude 25 jaar directeur van fanfare korps Kunst na Arbeid te Zuidschar- woude. 20 Maart. De heer Moolhuyzen 25 jaar machinist van het motorgemaal van den polder Geestmer-Ambacht, Oosterdijk en Molengeerzen. 25 Maart. De heer P. de Baat 25 jaar terrein werkman op Duin en Bosch te Bakkum. 9 April. De hoofdagent van poli tie 25 jaar in politiedienst, eerst in Den Haag, daarna in Drente en sinds 1 Maart 1921 te Alkmaar. 15 April. De heer S. Klerk te Obdam 30 jaar koster, klokkenist en doodgraver der herv. gemeente aldaar. 19 April, De heer W. van der Meijden, besteller P. T. T., 25 jaar in dienst. 29 April. Ds. A. Verwaal, vroeger vele jaren herv. predikant te Alk maar, thans emeritus te Den Haag, 40 jaar geleden predikant geworden. 6 Mei. De heer Koppenol, sinds Dec. '29 hoofd der o.L school te Hensbroek, welke toen werd geopend, 25 jaar bij het onderwijs. 9 Mei. De heeren H. Gralfsema, F. de Graaf, C. van Mens, J. Burckse en J. Paulisse 25 jaar in dienst van de fa. Ringers chocoladefabriek. 21 Mei. De heer A. F. v. d. Goes, commies N.S., 40 jaar in dienst der spoorwegen. 31 Mei. De heer G. M. Vermeu len alhier, winkeldief bij de firma Keg, herdacht den dag dat hij 25 jaar bij die firma in dienst is. 1 Juni herdacht dr. Heringa het feit, dat hij sedert 25 jaren het be roep van arts te Stompetoren uitoefent. 1 Juni herdacht de heer H. Lon don den dag dat zijn zaak op het Verdronken Ooid 25 jaar bestond. 1 Juni herdacht de heer A. Koop man den dag, dat hij 25 jaar geleden werd werkzaam gesteld in dienst van de gemeentereiniging. j

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5