DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. NIEUWJAARSOPROEP VAN HITLER. In dit jaar zal Duitschland overwinnen. Belangrijke doelen in Londen gebombordeerc In den Oudejaarsnacht trad het Duitsche luchtwapen niet op. Nieuwjaarsboodschap van Matsoeoka VERDUISTERINGS TIJDEN van 17.38 tot 9.50. VERKLARINGEN VAN ROOSEVELT. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door he4 geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HËRMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 1. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Donderdag 2 Januari 1941 Berlijn, 31 Dec. (D.N.B.) De Führer heeft ter gelegenheid van de jaarwisseling een oproep uitge vaardigd waarin hij o.m. zeide: man nelijke en vrouwelijke nationaal- socialisten, partijgenooten. Een jaar Duitsche geschiedenis, rijk aan in houd, is ten einde. Het geweldige, unieke karakter der gebeurtenissen, haar revolutionnaire beteekenis voor de toekomstige ontwikkeling van de menschheid zullen latere generaties eerst in vollen omvang beseffen. Wij echter, die de geschiedenis van dezen tijd beleven, kunnen ons niet onttrekken aan den indruk dat het bestuur der voorzienigheid sterker is dan de bedoeling en de wil van afzonderlijke menschen. De goden slaan niet slechts hen, die voor het verderf bestemd zijn, met blindheid, maar dwingen ook de door de voor zienigheid uitverkorenen, doelein den na te streven, die dikwijls aan vankelijk ver van hun eigen oor spronkelijke wenschen gelegen zijn. Toen het Duitsche volk na de in storting, die jaren aanhield, moreei ten diepste vernedert, economisch gepauperiseerd en aan lager wal, vereenigd door het nationaal-socia- lisme den weg tot genezing vond, waren leiding en volk besloten de toekomst van de natie te verzekeren door middel van vreedzamen krbeid en door een beroep op het rechtsbe sef van de anderen. Maar reeds voor in 1933 de macht overgenomen werd, verkondigden de vijanden van het rijk in talrijke schriftelijke en mondelinge uitingen him besluit om iedere wederoprich ting van het Duitsche volk met alle middelen te verhinderen. Elke po ging tot overeenstemming of zelfs tot beperking der bewapening werd door de misdadige elementen van de kapitalistische democratieën met toorn of hoon afgewezen. Elke eisch tot gelijkgerechtigdheid van het Duitsche volk met onverbloemd cy nisme geweigerd. Het nieuwe Duitschland, dat be sloten was de langdurige afpersing, die land en volk volkomen naar den afgrond bracht, niet langer te dul den wekte om die reden in het bij zonder hun toorn en haat op. Ka- rakterlooze "emigranten vereenigden zich met de Joodsche parasieten, die het rijk verlieten, brachten het Duitsche volk en zijn leiding in ver denking en hielpen zoo mede, bij het veroorzaken van de psychose, die vroeger of later tot oorlog moest leiden. Eeuwen lang hebben nu enkele volken met de Engelschen aan het hoofd de wereld met hun oorlogen overstelpt en al wat zij maar machtig konden worden met geweld bijeengeroofd. Toch slagen zij er desondanks nog niet eens in den nood onder him eigen volken meester te worden, omdat de win zucht; corruptie, traagheid, doch ook de domheid van de heerschers in deze plutocratische democratieën alle methoden en maatregelen afwij zen, die beperkingen zouden kunnen opleggen aan en het grenzelooze egoïsme van den enkeling ten bate van het leven van het geheel. De oorlog ten eigen bate. Deze elementen, die als leidende politieke persoonlijkheden in de de mocratische landen tevens ook eige naars en aandeelhouders van de bewapeningsindustrieën zijn, geloo- ven dat de oorlog de grootste kan sen op voordeelige zaakjes mede brengt. Zij haten een verstandig vergelijk over de belangen der vol ken, omdat hierdoor de onmisbare voorwaarden voor de bevrediging van den dividendenhonger der be langhebbenden bij de bewapenings industrie niet vervuld zouden wor den. De volkeren zelve echter zijn dezen democratischen huichelaars thans evenals voorheen volkomen onverschillig. Zoo valt ook te begrijpen, dat mijn poging in 1939, om het uitbreken van den oorlog met Frankrijk en Engeland te verhinderen in de ge heele democratische wereld niet al leen met een ijzige weigering ont vangen werd, doch zelfs een woe denden storm van verontwaardiging ontketende. Als de volken zouden begrijpen, dat deze oorlog in het geheel niet noodzakelijk was, dat noch Enge land, noch Frankrijk den gering sten eisch ontvangen hadden, dan zou het gevaar kunnen ontstaan, dat de volkeren, die dan ziende ge worden waren, hun democratische verdervers zelf tot het afleggen van verantwoording en rekenschap zou den oproepen. Daarom moest men en moet men ook thans nog den vol ken met de even domme als infame leugen aan boord komen, dat het Duitsche rijk of Itaiië de wereld willen veroveren. De wereldveroveraars zijn even wel juist die staten, die aan Duitsch land den oorlog verklaard hebben, Duitschland zelf heeft noch aan Frankrijk, noch aan Engeland den geringsten eisch gesteld. Nog op 6 October 1939 heb ik Frankrijk en Engeland den geringsten eisch ge steld. Noch op 6 Oct. 1939 heb ik Frankrijk en Engeland uitgenoodigd om gemeenschappelijk met Duitsch land de wapens neer te leggen en in gemeenschappelijken arbeid te streven naar een verstandigen we deropbouw. Dit bleef vergeefsch. Het behoorde tot de praktijken van de democratische oorlogsmisda digers elke Duitsche vredespoging a priori aan hun volken als zwakheid voor te stellen. Duitschland was niet ongewapend. Toen de oorlog eindelijk zou be ginnen, werden mijn laatste pogin gen om den vrede te handhaven ter zijde geschoven met de triomphkreet dat thans bewezen was dat Duitsch land ongewapend was en dat men het derhalve nu of nooit met gemak kon vernietigen. Het jaar 1940 heeft beslissingen gebracht als in de geschiedenis der volken in die mate en in dat tempo nog nooit voorgekomen is. De po ging van Churchill om zich door overrompeling in Noorwegen te nes telen, leidde tot een botsing in dit land. In weinige weken heeft de Duitsche weermacht dit vraagstuk opgelost. Ofschon de Fransche en Engelsche invalstroepen ook daar tenslotte uit Noorwegen verdreven werden, speelde de Engelsche pro paganda het klaar den strijd om Noorwegen als een Duitsche mis lukking voor te stellen. Op deze wijze belogen en bedrogen, maakten de geallieer den zich begin Mei gereed om te beginnen België en Neder land te bezetten, teneinde den oorlog zoo naar de Duitsche grens over te brengen. Den tienden Mei trad de Duitsche weermacht tegen deze manoeu vre op, vervuld van het besluit thans de definitieve beslissing in het westen af te dwingen. Vijf dagen reeds brachten Ne derland tot overgave. Na nog tien dagen heeft het Belgische leger de wapens neergelegd. Zes weken na het begin van het of fensief in het westen echter be stond er ook geen Fransch leger meer, dat in staat geweest zou zijn nog eenigen tegenstand te bieden. Van het oogenblik van onzen aan val in het Westen af had het Brit- sche leger slechts deze eene gedachte zoo spoedig mogelijk het vasteland te ontruimen en met dat doel voor de noodzakelijke dekking door middel van Nederlanders, Belgen en Fran- schen te zorgen. Toen de Fransche regeeiring om vrede verzocht, was er geen Fran sche strijdmacht meer, maar vooral was er al lang geen Engelsche meer. Ook overigens stortte in den loop van dezen historischen strijd het pro pagandistische leugengebouw van de democratische oorlogshitsers ineen. De veldtocht in het Westen heeft niet alleen aan een wereld, waaraan de oogen geopend waren, doch ook aan de Duitsche leiding en het Duit 'sche volk de voortreffelijkheid van de nieuwe Duitsche weermacht be wezen. Leger, marine, luchtwapen en S.S, formaties hebben met elkander in bereidheid en prestaties gewedijverd. De leiding voldeed aan de hoogste eischen. De dapperheid van den Duitschen man was als in alle tijden boven allen lof verheven. De medewerking met het binnenland. Maar ook het vaderland heeft een groot aandeel aan dit geweldige suc ces. Alle organisaties van partij en staat hebben hun voortreffelijkheid in de grootste mate bewezen. Het oorlogswinterhulpwerk is een document van sociale volksgemeen schap, zooals er op aarde geen twee de bestaat. Maar ook het arbeidsfront in het vaderland heeft ontzaglijke prestaties verricht. Terstond na beëindiging van den veldtocht in het Westen heb ik on langs ditmaal tot Engeland den wensch geuit den op zichzelf zinne- loozen oorlog te beëeindigen en aan Europa en zijn bewoners het verdere lijden van een dergelijken strijd te besparen. De gedachte aan een vergelijk tus sehen de volken die met een slag een einde gemaakt zou hebben aan hun oorlogs- en bewapeningszaakjes, wond de kapitalisten dermate op, dat hun voornaamste Britsche woord voerders het denkbeeld van beëindi ging van den oorlog afhandelden met den haat en den toorn die te al len tijde de groote financiers be vangt, wanneer geraakt wordt aan het heiligste goed, dat zij op deze wereld bezitten, aan hun kapitaal. Daarmede vindt nu de oorlog zijn voortzetting tot aan de vernietiging van deze verantwoordelijke elemerw ten. Het jaar 1941 zal het Duitsche leger, de Duitsche marine en het Duitsche luchtwapen in gewel dige versterking en in verbeter de uitrusting zien aantreden. On der hun slagen zullen dan de laatste phrases van de oorlogs misdadigers bezwijken en daar mede zullen eindelijk de voor waarden vervuld zijn voor een werkelijk vergelijk tusschen de volken. Vrouwelijke en mannelijke natio naal socialisten: gij kent de geschie denis van onze binnenlandsche worsteling. Ook hier moesten be paalde lagen terzijde geschoven wor den, alvorens wezenlijke samenwer king van de menschen in ons land kan ontstaan. Naar buiten is. het helaas niet anders. De democratische belanghebbenden bij den oorlog, die sinds vele tientallen jaren de wereld in onrust brengen en de volken in steeds nieuwe crisis storten, moeten vernietigd worden. Indien de heer Churchill en zijn democratische makkers thans ver klaren, dat zij him wereld verdedigen en dat hun wereld naast de onze niet kan bestaan, dan is dat slechts hun eigen ongeluk. In den strijd van de plutocratische voorrechten tegen de nationaal socialistische volksrechten zullen laatstgenoemde succes hebben. In dit geloof treden wij het jaar 1941 in. Italië staat naast Duitschland. Aan onze zijde staat sinds begin Juni van dit jaar het fascistische Italië. Het is even vastberaden als wij den oorlog aan te vangen en te voe ren. Zijn strijd is ook onze strijd. Zijn verwachtingen zijn de onze. Het geloof van de oorlogsdrijvers door afzonderlijke acties iets te kun nen veranderen aan den afloop van de worsteling is kinderlijk. De heer Churchill heeft reeds een groot aantal z.g. „overwinningen" behaald, die naderhand nog steeds mislukkingen gebleken zijn.- Ik heb de Engelsche methode van bombardeeren en met brandplaatjes bestoken van niet-militaire doelen, die van humanitair standpunt bezien, een wreedheid was en in militair op zicht slechts een schandaal, drie en halve maand lang aangezien. De uitwerking van deze aanvallen bestond uitsluitend in de langzaam toenemende verbittering onder het Duitsche volk. Sedert half Septem ber zal den Engelschen wel duidelijk geworden zijn, dat slechts mensche- lijkheid ons zoolang teruggehouden heeft van beantwoording der mis daden van Churchill. Thans evenwei zal ook deze oorlog gevoerd worden tot de laatste consequentie,, d.w.z. tot de daarvoor verantwoordelijke Berlijn, I Jan. (D. N. B.) Het opperbevel van de weermacht deelt mede: Op 31 December heeft een Duitsch gevechtsvliegtuig bij een stoutmoe- digen, afzonderlijk ondernomen aan val op een hoogte van slechts 100 M. een voltreffer weten te plaatsen op een wapenfabriek in het graafschap Essex. Ook in Londen werden voor den oorlog belangrijke doelen met brisantbommen bestookt. Verdere aanvallen waren gericht op een station en op een haven in het zuid oosten van het eiland, waarbij aan zienlijke schade werd waargenomen aan voor den oorlog belangrijke in stallaties, benevens verscheidene branden in pakhuizen. Vier vijandelijke vliegtuigen trachtten, gedekt door de wolken, het "Westduitsche industriegebied binnen te dringen. Twee van deze toestellen, van het type Bristol-Blenheim, werden reeds in het kustgebied door afweergeschut neergehaald, de andere werden vóór zij hun doel hadden bereikt ge dwongen om te keeren. Eigen verliezen hebben zich ook gisteren niet voorgedaan. In den Oudejaarsnacht is het Duitsche luchtwapen niet opge treden. Ook de tegenstander liet aanvalshandelingen achterwege. De oorlogvoering ter zee. Berlijn, 31 Dec. (D. N. B.) Over de successen der Duitsche oorlogs schepen in den Stillen Oceaan is thans een nieuw bericht uit Manilla ontvangen. Veertig te Hongkong aangekomen Noorsche zeelieden hebben gemeld, dat een Duitsche hulpkruiser ongeveer in de eerste week van December drie Engelsche vrachtschepen en een tankschip tot zinken heeft gebracht. Deze kruiser opereerde toen in de nabijheid van Singapore. De voorraden van het Duitsche schip waren in voilé zee aangevuld. Volgens de Noren was de hulpkruiser ongeveer 10.000 ton groot en gewapend met stukken van 15 en 20,3 c.M. De activiteit der Duitsche luchtmacht. Berlijn, 1 Jan. (D.N.B.) De Duit sche luchtmacht heeft vandaag een aantal gewapende verkennings vluchten ondernomen en daarbij aan de Engelsche oostkust meermalen vijandelijke schepen verkend. De Duitsche vliegers gingen in alle ge vallen terstond tot den aanval over en beschadigden verscheidene oor- logs- en koopvaardijschepen. We' gens het zeer mistige weer kon de volle uitwerking der aanvallen niet worden weergenomen, doch wel is gezien, dat een patrouillevaartuig door een voltreffer werd getroffen Een ander patrouillevaartuig ge raakte terstond na den aanval in brand. Het nieuwe jaar zal wellicht zeer tragisch voor de geheele menschheid blijken. Tokio, 31 Dec. (Domei). De minis ter van buitenlandsche zaken, Jo- soeke Matsoeoka, heeft in een nieuw jaarsboodschap, die somber van toon was, verklaard: Ik vrees, dat het komende jaar „wellicht zeer tragisch en ongeluk kig voor de geheele menschheid zal blijken". Alle godvreezende lieden in de geheele wereld moeten bidden, dat dit jaar niet verwordt tot het eerste jaar van vernietiging van de moderne beschaving. Matsoeoka wees er op, dat Japan thans het vijfde jaar van het con flict met China ingaat en betoogde, dat het Japansche volk bijna tien jaar heeft doorleefd sinds het begin van het Mandsjoerijsche incident, waarbij het „de spanning en den druk van de situatie onvervaard droeg en zijn inspanning verdub belde". Inmiddels heeft Mandsjoekwo zijn nationalen rijkdom voortdurend zien groeien en zijn samenwerking met Japan onophoudelijk zien verster ken. Wat de republiek China aangaat, zij heeft korten tijd na de viering van het herstel van Nanking als hoofdstad onder een nieuwe regee- ring, geleid door Wang Tsjing Wei, een fundamenteel verdrag met ons land gesloten ter regeling van de Chineesch-Japansche betrekkingen. Bovendien is met de uitvaardiging van de gemeenschappelijke verkla ring van Japan, Mandsjoekwo en China een krachtige harmonie tus schen deze volken ontstaan. Zoodoende heeft Japan een groo- ten stap voorwaarts gedaan in de richting van een vestiging van een nieuwe orde. De beheerschende macht van het goud is gedurende langen tijd gemonopoliseerd door een onverzadigbare minderheid van volken. Het uiteindelijke doel van de nieuwe orde is de verwezenlijking van een gemeenschappelijk bestaan en welvaart in het internationale ieven, hetgeen allen ten voordeel strekt, door de menschenmaatschap- pij te bevrijden van de exploitatie van de zwakken door de sterken, waarvoor het materialisme aan sprakelijk is en alle naties en volken in staat te stellen om ieder zijn eigen plaats in te nemen teneinde zijn eigen lot te bepalen en te ver werkelijken om zijn hoedanigheden tot volledige ontwikkeling te bren gen en in elkanders behoeften te voorzien. In dit licht bezien zijn de hevige, vernielende operaties, die thans zich in oost en west voltrekken, de voor- loopers van schitterend buitenge woon belangrijk opbouwend werk, dat aanstaande is. Het afgeloopen jaar was rijk aan gebeurtenissen als men zelden in de annalen van de wereld vindt. Bij zijn einde heeft het de menschheid in ademlooze angst en verbijstering achtergelaten. Wat zal het nieuwe jaar het 2601ste jaar van het Japansche keizerrijk, dit land in het bijzonder* en de wereld in het algemeen brengen? Ik kan voorspellen noch beoor- deelen hoe het zal zijn. Bij het ver welkomen van een nieuw jaar moge het hard klinken, en het is wel het laatste ter wereld dat ik zou wen schen, maar in mijn diepste innerlijk vrees ik, dat dit jaar wellicht zeer iragisch en zeer ongelukkig voor de geheele menschheid zal blijken. msidadigers onschadelijk gemaakt zijn. En het is geen phrase, maar bloedige ernst, als wij verzekeren, dat voor elke bom er tien of zoo noodig twintig terug komen. In dezen oorlog overwint niet het geluk, maar eindelijk eens het recht. En het recht staat aan de zijde van de volken, die voor hun bedreigd bestaan strijden. Het nationaal socialistische Duitsch land, het fascistische Italië en het met ons verbonden Japan weten, dat in dezen oorlog niet om een staats vorm gestreden wordt, niet om zekere internationale toekomst-con structies, doch uitsluitend hierom, of deze aarde slechts voor de eene partij en niet eveneens voor de andere zal bestaan. De tijd is voorbij, waarin het goud de wereld regeerde. Deze strijd is niet een aanval op de rechten van andere volken, doch slechts op de aanmatiging en heb zucht van een dunne kapitalistische bovenlaag, die niet wil inzien, dat de tijd voorbij is, waarin het goud de wereld regeerde, dat integendeel een toekomst aanbreekt, waarin de vol ken, d.w.z. de menschen, de beslis sende kracht in het leven der naties zijn. Dit inzicht was het, dat in het afgeloopen jaar vleugelen gegeven heeft aan de nationaal socialistische legers. Het zal hun ook komend jaar de overwinning bereiden. Terwijl wij nu vooi dit geluk van de volken strijden, gelooven wij ook het spoedigst den zegen der voorzie nigheid te verdienen. De Heere God heeft tot dusver zijn goedkeuring aan onzen strijd gehecht. Hij zal ons indien wij onzen plicht trouw en dapper vervullen ook in de toe komst niet verlaten. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 2 Januari: op 12,00 onder 23,20 Amerika moet na den oorlog het uit te leveren materiaal terugkrijgen. Washington, 1 Jan. (D. N. B.) President Roosevelt heeft in de persconferentie ten aanzien van- zijn plan om den Engelschen oorlogs materiaal van iederen aard te lee- nen verklaard, dat hij van het con gres een wet wenscht, welke de aecoorden met Engeland aldus for muleert, dat de Ver. Staten na het einde van den oorlog van Enigeland ten opzichte van het uit te leenen oorlogsmateriaal, kanonnen voor kanonnen, enz. terug krijgen. Dat wil zeggen, dat of wel de oorspron kelijke, niet beschadigde materialen, óf wel behoorlijk herstelde, óf wel voor totaal onbruik geworden ma teriaal ander teruggegeven zal worden. Dit beginsel wil hij ook tot ander, oorlogstuig, misschien zelfs tot tin en rubber, uitbreiden. Bij zondere haast voor deze wet is niet noodig. BERLIJN OVER DE TOESPRAAK VAN ROOSEVELT. Berljjn, 31 December (A. N. P.) In politieke kringen alhier is men de opvatting toegedaan, dat de laatste rede van Roosevelt, zich. niet essentieel onderscheidt van dat gene, wat hij tot dusverre omtrent ■de vraagstukken van de buitenland sche politiek betoogd heeft. Van de onwaarheden, waarop Roosevelt rijn rede bouwde rijn er hier vooral twee opgevallen: In de eerste plaats de leugen van de aanspraak van het nationaal-socialisme op de wereldheerschappij en ten tweede de leugen omtrent de agressieve bedoelingen van den Führer op het Amerikaansche vasteland. Voorts constateert men hier bij Roosevelt een eigenaardig gebrek aan geheugen voor historische ge beurtenissen, waar hij beweerde, dat het Westelijk halfrond sedert de proclamatie van de Monroeleer niet aan een aanval van Europa blootgesteld is. De Britsche inmen ging in den Amerikaanschen bur geroorlog, de annexatie van de Malvinen door de Engelschen e. d, zijn hem blijkbaar ontgaan, evenals de Fransche expedities tegen Mexico ten tijde van keizer Maxi- miliaan. Zijn bewering was slechts in zooverre juist, dat in deze periode het Westelijk halfrond noch door Duitschland, noch door Italië, noch door Japan aangevallen is en geen dezer staten territoriale bezittingen of aspiraties in Zuid-Amerika had terwijl omgekeerd de Vereenigde Staten tijdens den wereldoorlog een expeditieleger in Europa tegen Duitschland in het veld brachten. JAPANSCHE CRITIEK OP REDE VAN ROOSEVELT. Tokio, 1 Jan. (D.N.B.) De Japan sche pers blijft critiek uitoefenen op de rede van Roosevelt. De bla den noemen den Amerikaanschen president een „oorlogsophitser", die opnieuw in een doovend vuur blaast en tracht Engeland een nieuwen im puls te geven. De Tokio Nitsji Nitsji waarschuwt de Ver. Staten voor de gevolgen van een politiek, die auto matisch voor de Ver. Staten vijan den moet maken. De Tokio Asahi Sjimboen verklaart, dat Roosevelts politiek zonder twijfel tot den oorlog moet leiden. Amerika zal dan, even als in den wereldoorlog de verlie zen te dragen hebben, aangezien het de oogen voor de werkelijkheid sluit. Zie vervolg Buitenland pag. 2, 2e bi.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1