Visschen die verdrinken kunnen. LAATSTE BERICHTEN AMSTERDAMSCÜE BEURS 6'/, VOOR DE LANGE WINTERAVONDEN. .PUZZLE. Labyrinth-visschen die hun zuurstof grooten- deels uit de atmosferische lucht halen. W/t in Veilingen Kennemerland. KERK EN SCHOOL MARKTBERICHTEN EERSTE BLAD DISTRIBUTIE TERPENTIJN EN LIJNOLIE. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat de hoeveelheden terpentijn en lijn olie, welke op de door de plaatselijke distributiediensten aan schilders uit te reiken bonnen kunnen worden Betrokken, voor de periode van 1 Jan. tot 1 Febr. 1941 als volgt zijn vastgesteld: twee liter kunstterpen tijn per bon voor terpentijn en twee liter rauwe lijnolie of gekookte olie of standolie per bon voor lijnolie. BOMMEN OP NEDERLAND. Het A. N. P. meldt: In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben Engelsche vlieg tuigen op verschillende plaatsen van het land bommen geworpen. In het bijzonder waren twee plaatsen van deze aanvallen het mikpunt. In één dezer plaatsen was de schade aan burgereigendommen niet aanzienlijk, daar de bommen buiten de bebouwde kom in het open veld vielen. Een koe werd daar gedood. De andere plaats, gelegen in het noorden des lands, kreeg aan zienlijke schade. Verschillende groote branden braken uit en ver schillende woonhuizen werden ver nield. Onder de burgerbevolking vielen vier dooden, een zwaar ge wonde en verschillende lichtgewon den. Gevreesd wordt, dat onder het puin nog meer personen zijn be dolven. Door de plaatselijke Nederland- sche autoriteiten en van Duitsche zijde zijn alle maatregelen genomen tot blussching van de branden, 'het geen met snel succes werd bekroond, en tot nasporing naar vermisten. DE DUITSCHE WINTERHULP. Berlijn, 3 Januari (D. N. B.) Het resultaat van den vierden offer- Zondag van het tweede Duitsche oorlogswinterhulpwerk bedroeg Mk. 22.534.024.48 of Mk. 8680.913.03 (omstreeks 63 meer dan het vorig jaar. EEN AANVAL OP WALES. Stockholm, 3 Jan. (D.N.B.) Inden afgeloopen nacht heeft de nachte lijke Duitsche luchtaanval, naar uit Engeland gemeld wordt, zich hoofd zakelijk op Zuid-Wales gericht, het grootste Engelsche mijnbouwgebied. Naar de Engelsche radio vanmor gen mededeelde, stond een onge noemde stad in Zuid-Wales in het middelpunt van dezen aanval. Naar alle waarschijnlijkheid is dit de grootste stad van dit gebied, Cardiff. Urenlang heeft boven deze stad een hevige aanval gewoed. Duizenden brandbommen zijn uitgeworpen. Na dat een geheele reeks branden ont staan was, begon een even hevige, zoo niet heviger aanval met brisant bommen van elk kaliber. Talrijke huizen en gebouwen zijn verwoest cf een prooi der vlammen gewor den. Tevens hebben andere formaties van het Duitsche luchtwapen de Britsche hoofdstad opnieuw aange- 1085/s 34U .131 .212'/, 4zi OPGAVE AMSTERDAMSCHE BANS N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Vrijdag 3 Januari 1941 STAATSLEEN1NGEN. Vor.k.|plm2 u 4 Nederland 1940 11 9716/J 96 3—314 Neder1. 1938 88'/, 3 Ned-lndië 1937. 87'/s 514 Uuitschl. m. verkl. BANK-INSTELLINGEN Amsterd. Bank .118 Hande' Mij. Cert. v. 250130 Koloniale Bank. .199 Ned. Ind. Handelsbankli?3/, IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Nederl Ford. Lever Bros Philips Gloeil. Gem. Bezit IND. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda 3l7/e Bethleh. Steel 89'/, Cities Service 7t/le General Motors 551/, Kennecott Copper. 40 North American Rayon.241/, Republic Steel 27'/, Standard Brands 6 </v Steel 74 CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind Suiker Unie Verg Vorstenlanden PETROLEUM. Dordtsrhe Petr. Kon. Petr Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber Oostkust Rotterdam Tapanoeli Serbadiadi Interc Rubber SCHEEPVAARTEN. Holland—Amerika lijn Java-China—Japan lijn 1643/« Kon Ned Stoomboot 1 o73/« Scheepvaart Unie 18-3/4 TABAKKEN. Deli Batavia 2061/j Oude Deli 282 Senemhah220 AMER. SPOORWEGEN. Atchison lopeka .2 s/8 Illinois Central 11 Southern Pacific U'/s Southern Railw. 1b'/, Pa. ific 89Vs Pan P-.c53/s .458 .288 274'/s 134 6'.'A 2/8'/, 393/, 12">/ig 11%6 293 .217 .151 .16 81% .115'/, b3/, 125'/, 68'.', 87 Vs 118 130 19y 13/ 112 "Vs 340 130 208 48'/, 31'/, o7'/4 7'/., b4'/s 3'3/, 24 2b3/, '2-7, 451 288 274 131 vallen en op deelen van Londen talrijke brand- en brisantbommen laten vallen. Weer zijn branden uit gebroken, en een heele reeks huizen en gebouwen is met den aardbodem gelijkgemaakt. Volgens de berichten zijn tegelijkertijd verschillende an dere streken in Engeland, waarvan de namen evenwel niet genoemd werden, in den loop van den nacht aangevallen. DE OORLOG TEGEN ENGELAND. Berlijn, 3 Jan. (D.N.B.) De oorlog tegen Engeland is geen kinderspel, aldus de Lokalanzeiger. Dit grootste wereldrijk der historie is een reus en de Britten zijn geen lafaards. Het is treurig genoeg, maar een feil, dat zich bij. den drang naar het sol datendom, die ook in Engeland ont waakt, wanneer het oorlog is, de besten van hun ras voor de pluto cratische oplichters en de snobisti sche zakenpolitici strijden. De Duit sche soldaten hebben dus niet te doen met het gespuis van de beur zen, banken en clubs, die dezen oorlog ontketend hebben, maar met het Engelsche element, dat hard is in geven en nemen. Desondanks zal de Duitsche soldaat de Britten over winnen, want hij is beter en zijn taak is beter. Onze Vierde December-Opgave. De cijfers 8. Wij laten hieronder een,der op lossingen van deze puzzle volgen. Er zijn enkele varianten mogelijk, die goed zijn, als ze maar voldoen aan de opgave. 8 3 8 4 8 5 8 6 8 9 3 2 4 4920955272 Verschillende inzenders van een goede oplossing, deden hun in zending vergezeld gaan van de beste wenischen voor de Redactie van deze rubriek voor het komende (en thans reeds weer eenige dagen cude) nieuwe jaar. Wij zeggen hun hiervoor dank en wenschen hun wederkeerig het allerbeste. Toekenning December-prijs. Bij het controleeren van de lijst bleek, dat de December-prijs a 2.50 is gewonnen door Mej. A. v. Nienes, Nieuwlandérsingel alhier met 176 p. en 4 goede Dec.-opl. Deze prijs is vanaf Maandag bij onze Administratie af te halen. Stand der hoogstgeplaatsten per 1 Jan. 1941 volgende rubriek. Onze Nieuwe Opgave. (No. 1 der Januari-serie.) Plaatsen in Nederland. Hieronder vindt men 41 letter grepen. Daarvan kunnen de namen gevormd worden van 14 plaatsen in ons land. Zet men de gevonden namen in de juiste volgorde onder elkaar, dan vormen de eerste letters weer den naam van een plaats in ons land. Lettergrepen: burg com dui el el er ge ha hui ier kar ke ke ker la le len lo Ion loos mar me meer ne nenoot pe ren ren ren sa se spel sta sum te uit veen vin vo zen. Welke zijn de bedoelde plaatsen en welken naam vormen de eerste letters? Oplossingen (2 p.) liefst zoo vroegtijdig mogelijk, doch uiterlijk tot Vrijdag 10 Jan. 12 uur aan den Puzzle-Redacteur van de Alk- maarsche Courant. 274'/, 37 1 7, H'/t 284'/, 2 5 150 168'/, 5'/, 123 164 1 >1 187 206 2 208 23 107a 117, 89 57, De definities luiden: Horizontaal.: 1 slang; 7 vervoermiddel; 13 ri vier in Duitschland; 14 scherp stuk hout; 16 muziekteeken in psalmen; 17 omgang v. e. toren; 19 duivel; 21 verharde glasachtige stof; 23 meisjesnaam; 24 telwoord; 26 mis drijf; 28 veiligheidsinrichting; 29 geen uitgezonderd; 31 mannen, die zich wel eens aan 26 hor. schuldig maakten; 33 tegen; 34 tijdsaandui ding; 35 wedstrijdplaats; 37 overal; 39 organisatie in Duitschland; 40 tocht; 41 familielid; 43 rivier in Duitschland; 45 nijdig; 46 onderdeel van dak; 48 rijstbrandewijn; 50 prijs of niet; 51 Oostersch; 52 meis jesnaam; 53 heuvel; 55 stad in In- dië; 56 insgelijks; 59 verzameling steenen; 61 voorzetsel; 62 goden; 64 rivier in Siberië; 66 jongensnaam; 68 tooverkol; 69 noot; 70 middag; 72 buitendijksche grond; 75 metsel specie; 77 oppervlaktemaat78 tobbe; 79 hoogvlakte; 81 meisjes naam; 82 aftrek voor verpakking; 84 stukje carton; 86 edelsteen; 88 enkele; 90 drinkgereedschap; 91 strafwerktuig; 92 enkele personen; 93 jonge vrouw. Verticaal: 4 1 landvoogd in Perzië; 2 oude Spaansche munt; 3 schrijfbehoefte; 4 dorp in Gelderland; 5 Nederl. Spoorwegen; 6 vruchtzaad; 8 Ver- eenigde Staten; 9 hond; 10 boom; 11 plaats in Utrecht; 12 chemische stof; 14 gebouw; 15 vervelende; 18 beet; 19 signaal; 20 meisjesnaam; 22 meer dan niets; 25 Mesopotamië; 27 Europeesche hoofdstad; 30 ri vier in Spanje; 32 tot domein be- hoorend; 33 rivier in Nederland: 36 Grieksch fabeldichter; 38 ka mermeisje; 40 afbeelding van dier of plant; 41 zangspel; 42 jongensnaam; 44 rennen; 45 visch; 46 verdrietig; 47 deel van een boom; 49 om uit te drinken; 54 paard; 57 proef; 58 gift; 60 juiste; 62 tijdperk; 63 be trekking; 65 bepaalde wind; 67 me taal; 68 wild;'69 datums; 71 loven; 73 energie; 74 woonplaats; 76 ver voeging van raden; 78 werktuig; 80 iets dat iedereen heeft; 83 dans; 85 bloeiwijze; 87 afgekorte meisjes naam; 89 riviertje in Nederland; 91 vervoeging van gaan. OPLOSSING VAN DINSDAG 31 JANUARI 1940. Gelukkig Nieuwjaar, met: dege lijk, teerling, telgang, geuzen, lek ker, lakken, leidsel, regelen, ren bode, briket, kreukel, druiden, sawah, voorjaar, stapel, klavier, ttrpentijn. ONGELOOFLIJK lijkt het opschrift boven dit artikel, en toch zijn er inderdaad talrijke visschen, die even goed kunnen ver drinken als elk ander landdier, dat per ongeluk in het water verzeild raakt, en er niet in slaagt er uit te komen. Men meent wel, dat de visch in het water in zijn element is, en dat zijn deze soort visschen ook wel, maar toch loopen zij dikwijls groote kans van verdrinken. Want, om de prealabele kwestie goed te stellen: wat is in den grond van de zaak verdrinken? leder wezen, dat in het water valt, en niet in staat is de noodige zuurstof uit dat water op te nemen, sterft bij gebrek aan die zuurstof. En daar alleen de vis schen door hun kiewstelsel in staat zijn om zuurstof uit het water op te nemen, kunnen zij alleen practisch in water, of liever: voortdurend onder water leven. Want dit iaatste onder scheidt ze juist van de zoogdieren, die ook in, maar niet bij voortduring onder water leven, zooals walvisschen, de zeehon den, zeekoeien en andere water-zoogdieren. Zij toch moeten leven van de zuurstof in de lucht waartoe zij geregeld met de lucht boven het water in aanraking moeten komen, om de noo dige zuurstof op te doen. Zeer treffende broedzorg. Maar veel minder bekend is het, dat er ook visschen zijn, die voor hun zuurstofvoorziening eveneens zijn aangewezen op de lucht boven het water, die dus in staat zijn om de zuurstof uit de lucht op te nemen, en minder goed de zuurstof uit het water kunnen halen. Wij bedoelen de zoogenaamde long- en labyrinth- visschen, die aan ieder liefhebbei van een tropisch aquarium wel be kend zijn, en er een zeer eigenaar dige levensijze op na houden. De meesten van hen zijn zeer populaire bewoners van onze tropische aquaria, in grooten getale hier te lande en in het verdere Europa ingevoerd, en ook betrekkelijk gemakkelijk tot voortplanting te brengen, zoodat er groote aantallen van deze visschen m Europa gekweekt zijn. Niet alleen door hun merkwaardig heid, doch ook door hun doorgaans prachtige kleuren zijn de labyrinth- visschen zeer geliefd bij onze aqua riumhouders, zoodat men er vrijwel in eiken bak wel een of meer aan treft. Het merkwaardige van deze dieren is, dat zij niet, zooals andere vis schen, normale kieuwen hebben, waarmee de zuurstof uit het water wordt „ingeademd" en koolzuur wordt „uitgeademd" om het nu maar eens populair uit te drukken. Zij Een van de meest bekende laby- rinthvisschen in onze tropische aquaria: Colise labiosa. (Overgenomen uit Aquarium") bezitten daarvoor in de plaats een vrij ingewikkeld labyrinthorgaan, dat hen in staat stelt niet alleen zuurstof uit het water op te nemen, maar ook uit de lucht boven de wateroppervlakte. Hierdoor zijn zij in staat om het veel langer dan an dere visschen in zuurstofarm water uit te houden, ja, men zegt zelfs, dat zij het nog een heelen tijd buiten het water kunnen uithouden. Maar aan den anderen kant is de atmosferische lucht voor hen een dwingende noodzakelijkheid, waar zij niet buiten kunnen. Onthoudt men dezen visschen dus de gelegenheid om daaraan te geraken, bijvoorbeeld door het water in het aquarium zoo hoog te laten stijgen dat de dekruit op de wateroppervlakte ligt, dan zul len zij gebrek aan zuurstof krijgen, en dus verdrinken, in het water, dat toch ook hun element is. Wie longvisschen in zijn aquarium heeft, zal dan ook zien, dat zij ge regeld naar de oppervlakte stijgen om lucht te happen, en dan weer naar beneden gaan. Want, en dat is juist het merkwaardige, het zijn heelemaal geen oppervlaktevisschen, zooals er zoovele zijn die vrijwel nooit op den bodem van den bax komen. Maar juist die omstandig heid, dat lucht „happen" maakt, dat ze erg gevoelig zijn; als er namelijk een groot temperatuurverschil be staat tusschen het water en de lucht erboven, loopen de visschen kans om ziek te worden, en spoedig te ster ven. En ook bij den kweek van jong- broed van deze visschen moet men erg opletten, wil men zijn broed niet in enkele dagen zien sterven. Men doet het beste de jonge vischjes in een bak met betrekkelijk weinig wa ter groote brengen, daar ze in een diepen bak vast en zeker te gronde gaan, zoo gauw het labyrinthorgaan zich gaat ontwikkelen. Men zegt ook wel, dat de jongen in hun eerste levensdagen zoo teer zijn, dat zij den druk van een eenigszins hooge water kolom niet kunnen verdragen. Deze bewering staat echter niet onom- stootelijk. vast. Merkwaardig is van deze visschen ook het feit, dat de meesten er een soort broedzorg op na houden, die ook in een betrekkelijk klein aqua rium dikwijls uitstekend tot haar recht komt, ja zelfs in een zooge- naamden gezelschapsbak, waarin meestal verschillende soorten visch zijn ondergebracht. Het is het mannetje, dat in eerste instantie de noodige voorbereidingen gaat treffen voor het scheppen van een nageslacht. Hij houdt zich dan; terwijl hij zijn mooiste pakje heeft aangetrokken, en een schitterende kleurenpracht ten toon spreidt. meestal vlak bij de oppervlakte van het water op, en gaat daar schuirn- bellen produceeren, honderden en nog eens honderden kleine belletjes, die menigmaal een heel eind boven het water uitsteken, en vrij taai van substantie zijn, zoodat deze schuim- berg dagen lang goed blijft. Dikwijls ook bouwt de man eerst een paar sehijnnesten, die weer ver dwijnen, maar eindelijk heeft hij De zwartviex Kuniuaais poma Kingsleyae) een labyrinth- visch uit Senegambie en Congo, die pas sinds 1933 hier te lande ia ingevoerd, en dus een van de jongste aanwinsten dezer merk waardige visschensoort is. Deze baars is dan ook nog vrij zeldzaam. (Overgenomen uit „Aquarium") dan zijn goede plek gqyonderi, meestal tusschen een paar drijvende bladeren, en daar komt dan het defi nitieve schuimnest tot stand. Is het eenmaal gereed, dan moet het wijfje overgehaald worden, zich naar het nest te begeven, waarin zij, na een aantal strijkages, natuurlijk toe stemt. En dan voltrekt zich een van de meest typische dingen, die men in het tropische aquarium kan bestu- deeren: het vrouwtje keert zich ge heel om, en gaat op den rug zwem men, en het mannetje kromt zich in U-vorm om zijn eega heen. De eieren die uit het moederlichaam komen, stijgen naar boven, naar de opper vlakte, en komen zoodoende in het schuimnest terecht, terwijl zij onder weg het homvocht van den man ont moeten, waardoor de bevruchting van de eieren tot stand komt. Zoodra het wijfje de eieren kwijt is, bemoeit ze zich niet meer met het geheele geval, ze zwemt rustig weg, ja, wordt in sommige gevallen zelfs niet meer door den man in de om geving geduld. Hij, en hij alleen, neemt de zorg voor het komende na geslacht op zich. Hij fabriceert nog wat schuimbeï- len, fatsoeneert het „nest" hier en daar nog wat, en betrekt dan de wacht, Niets of niemand wordt in de nabijheid geduld. Komt een van de andere leden van het gezelschap eens nieuwsgierig in de buurt, dan schiet de man als een blinkende pijl in al zijn kleurenpracht op den in dringer af en verjaagt hem. Ja, het is meermalen voorgekomen, dat alle bewoners van een gezelschapsbak op een hoopje bij elkaar in een van de meest verwijderde hoeken van den bak bijeen hokten, omdat een man nelijke paradijsvisch (Macropodus) zijn nest bewaakte, en ze vrijwel geen beweging toestond. Komen de eieren uit, wat al heel spoedig geschiedt, dan blijft de vader ze nog bewaken. Waagt het grut zich soms wat te ver weg, dan neemt hij ze in den bek, en spuwt ze weer in het schuimnest terecht. Echter, na een paar dagen, verflauwt de bewa kingsdrift van den man, en dan is het interessante schouwspel ten einde. Maar dan komt voor den liefheb ber de moeilijkste periode: het groot brengen van het broed! AQUARIUS. In de week van 23 tot 30 Dec. stond de markt in het teeken van betrekkelijk kleinen aanvoer, met uitgezonderd de vaste prijzen van enkele producten hooge prij zen. Als regel is er voor en na de feestdagen een trage handel, doch dit jaar is alles in trek. In een lange reeks van jaren hebben we niet zulke hooge prijzen voor de spruiten gezien. Hoewel de kwaliteit terug gaat, gaan de prijzen omhoog: 34 tot 48 per 100 kg is zelfs voor mooie spruiten een fancy-prijs en de gewone kwaliteit ging eveneens met sprongen omhoog en wel van f 16 tot 27.50 en koppen waar men anders niet naar kijkt werden voor 9.50 tot 13 verkocht, alles per 100 kg. Andijvie ging voor 13 tot 17.50 per 100 kg vlug van de hand. Witlof werd verhandeld voor 24 tot 33 per 100 kg. Boerekool komt ook meer in trek. doch de prijzen van 3.80 tot 5.20 per 100 kg zijn nog niet hoog. Prei ging voor prijzen van 6.70 toi f 8.80 per 100 kg. Knolselderie was ook in trek en de prijzen van 6.80 tot 12.30 per 100, zijn hoog. De prijzen van bosgroenten waren als de vorige week, m.a.w.: laag. Breekpeen en waschpeen golden ook als de vorige week en ook de kool soorten, waarvan meer dan de helft van den aanvoer 3e kwaliteit. Enkele partijtjes vruchten werden nog aangevoerd. Zoete appelen gin gen voor f 13 tot 15 en kleiperen voor 14 tot 20.50 per 100 kg. De overige aanvoer van grove groenten als wortelen, bieten en -uien, ging voor de vrijwel vaste prijzen van de hand. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 5 JANUARI 1941. ALKMAAR. Waakt en Bidt, 10 uur, ds. Kleyne; half 3, de heer J. Borghardt, cand. te Alkmaar. Kapelkerk, 10 uur, ds. Klein Wassink; 4 uur, ds. Koningsber ger, van Amsterdam (voor ds. vVarners). Remonstrantsch Geref. Gemeente, 10.30 uur, mevr. A. v. d. Burg Bos, prop. Rem. Broederschap. Ev. Luth. Kerk (Oudegracht). 10.45 uur, ds. Brandt, van Haarlem. Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, ds. Kuiper. Geref. Kerk, 10 uur, cand. van Eerden; 3 uur, ds. von Meyen- feldt (Heidelb. Catech. Zondag 25). Extra coll. voor de diaconie. Herst. Apost. Gem., Toussaint- slraat, 10 en 4.30 uur en Woensdag avond 8 uur, dienst. Vrije Ev., Gem., in De Unie, 10.15 uur (onderwerp: „Waar is de Ko ning?") en 7 uur (onderwerp: „Oua en nieuw"), ds. Ruys. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, in Waakt en Bidt, 4 uur evangelisatle- samenkomst, de heer van Pratten- burg uit Driebergen; Vrijdagavond 7.30 uur bijbelbespreking vrouwen Oudegracht 208; Zaterdagmiddag 4 uur bidstend Oudegracht 208. Leger des Heils (stichter William Booth), Limmerhoek no. 40; Zater dagavond 7 uur soldatensamen- komst; Zondag 10 uur heiliging»- dienst, 3 uur bijzondere soldaten- samenkomst, 7 uur verlossingssa menkomst; deze diensten staa:. o. 1. v. majoor Malcorps; Maandag 2,30 uur gezinsbond; Donderdagav 7.30 uur heiligingsdienst. Ned. Leger des Heils, Hekelstraat no. 9; 10 uur wijdingsaienst, 7 uur openbare verlcssingssamenkomst; Dinsdagavond 7 uur openbare sa menkomst; Vrijdagavond 7 uur hei ligingsdienst; alle diensten staan o 1. v. commandeure Willemse. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, half elf, ds. van Mullem (Avondm.) BERGEN, 10.30 uur, ds. v. <1. Kieboom (bevestiging kerkeraad). Geref. kerk, 10 en 5 uur, ds. van Minnen. Evangelisatie Maranatha, 10.30 uur, de heer Mol, van Schoorl. DIRKSHORN, geen dienst. DRIEHUIZEN, geen dienst. EGMOND AAN ZEE, geref. kerk. 10.15 uur, ds. von Meyenfeldt; 3.15 uur, cand. J. van Eerden Maandcollecte. EGMOND AAN DEN HOEF, 2.15 uur, ds. Kleyne. GROET, zie Schoorl. GROOTSCHERMER, 10.30 uur, ds. Kastein. HEILOO, half e 1 f, ds. Bloem hof (tekst 1 Petrus 5:7) „Alle be kommernissen op Hem". Nederl. Herv. Evang. Vereeniging, a d. Kerklaan, 10.30 uur, ds. Dek ker, van Amsterdam. HEERHUGOWAARD, 2.30 uur, ds. de Mooy. HENSBROEK, geen dienst. LIMMEN, 2 uur, ds. van Mullem (Avondm. en bevestiging). NIEUWE-NIEDORP, 10.30 uur, ds. de Mooy. OOST-GRAFTDIJK, 2.30 uur, ds. Loysen. OTERLEEK, 2 uur, ds. de Jong, van Amsterdam. OUDE-NIEDORP, geen dienst. OUDKARSPEL, 10.30 uur, ds. Nell. SCHAGEN, geref.' kerk, geen Op gaaf ontvangen. SCHERMERHORN, geen opgaaf entvangen. SCHOORL, 10 uur, ds. Boeke; 11.15 uur Zondagsschool. STOMPETOREN, 10.30 uur, ds. J. H. de Jong, van Amsterdam. Evangelisatie, geen opgaaf ont vangen. UITGEEST, 10 uur, ds. Hanneman. Evangelisatie Sedeur, 10.30 uur. de heer Frankena. URSEM, geen dienst. VEENHUIZEN, geen dienst. WARMENHUIZEN, 10.30 uur, ds. de Leeuw. WEST-GRAFTDIJK, geen dienst. WINKEL, 10.30 uur, ds. Krop. ZUIDSCHARWOUDE, 10.30 uur, de heer Korndörffer. ZUIDSCHERMER, half elf, ds. Loysen. DE KAASMARKT. ALKMAAR, 3 Jan. '41. Aangevoerd 7 stapels, wegende 7300 kg Kleine Fabriekskaas 35 met rijksmerk. Handel vlug. LEEUWARDEN, 3 Jan. 1941. Vee markt: 1087 Melk- en Kalfkoeien 170—420; 95 Pinken 80—200; 19 prachtige varkens, magere zeugen en loopers, resp. 120230; 80120; 2550; 120 Kleine biggen 1324; verders: 5 Enter stieren, 65 Vette koeien, 403 Nuchtere kalveren, 346 Schapen; 30 Bokken en geiten, prij zen niet genoteerd. Totaal aanvoer 2132 stuks. Eierhandel. 7000 kg Kpeieren prijs niet genoteerd en 50 kg Eenden eieren 67 cent per stuk. Pluimvee: Slachthanen 11.50 eri Slachtkippen 11.75. Vereen, van zuivelmaatschappijer.: Edameskaas 20 plus 44, Goudsche kaas 20 plus 67.50 en Broodkaas 40 plus 67.50 per 100 kg. NOORDSCHARWOUDE, 3 Jan. (Noordermarktbond). 1725 kg Roode kool 4.50; 12000 kg D. witte kool 3.10. BROEK OP LANGENDIJK, 3 Jan. (Lang. Groenten veiling). 800 kg Roode kool 4.50; 9400 kg Gele kool 3.80; 16400 kg D. witte kool 3.10; 1100 kg Peen 3.30; 800 kg Bieten 2.50. WARMENHUIZEN, 2 Jan. 1941. 5300 kg Roode itool 4.50; 2300 kg Gele kool 3.80; 10100 kg D. witte kool 3.10.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 3