DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De laatste Italiaansche stellingen in Bardia gevallen. Krachtige Italiaansche actie aan het Grieksche front. Belangrijke fabrieken gebombardeerd. Londen opnieuw met bommen bestookt. VERDWSTERINGS- TIJDEN van 17.46 tot 9.48. Kwesties van buitenlandsche politiek in Japan. ALKMAARSCHE COURANT. Dezö Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door h"* gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents, PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HËRMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 6. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Woensdag 8 Januari 1941 Italiaansch weermachts- oerient. Ergens in Italië, 7 Jan. (Stefani). Hier volgt het 214de Italiaansche weermachtbericht: De laatste stellingen, waar te Bardia nog verzet geboden werd, vielen Zondag tegen den avond. Vijf en twintig dagen lang heb ben onze troepen schitterende staaltjes van stoutmoedigheid ten beste gegeven en den vijand zeer zware verliezen toegebracht. Ook onze verliezen aan materiaal, man schappen, dooden, gewonden en vermisten, waren zwaar. Tijdens een vijandelijken lucht aanval op Tobroek zijn twee vijan delijke vliegtuigen door het lucht doelgeschut van de marine neerge schoten. Aan het Grieksche front hebben wij ons door een geslaagden overval meester gemaakt van een belang rijke stelling. Automatische wape-. nen en munitie, die door den vijand achtergelaten waren, vielen ons in handen. Bij een gunstig patrouille gevecht maakten wij eenige gevan genen. Vijandelijke vliegtuigen dé den een aanval op een van onze bases. Door het afweergeschut wetd een Blenheim neergeschoten. Een formatie jagers op een kruis tocht had een gevecht met vijande lijke toestellen en schoot er drie neer. Een onzer andere formaties bombardeerde ondanks ongunstige weersomstandigheden een belangrijk doel van den. tegenstander. Onze Hjliegtuigen keerden alle terug. In Oost-Afrikawerden aan de grens van den Soedan in het gebied van Tessenei gemotoriseerde vijan delijke strijdmiddelen door ons ar tillerievuur op de vlucht gedreven. Aan het overige deel van het front acties van patrouilles en artillerie. De val van Bardia. Madrid, 7 Jan. (D.N.B.) Over den val van Bardia schrijft de A.B.C. o.m., dat men den kolonialen oorlog niet kan vergelijken met den oorlog in Europa. De groote afstanden van de steunpunten werpen geheel nieu we problemen en moeilijkheden op. De strijd golft heen en weer. Het verlies van Bardia door de Italianen is slechts een bepaalde episode -van den oorlog, welke geen invloed tog- komt op de ontwikkeling van den strijd tegen Engeland. Het blad Arriba schrijft, dat de soldaten van Italië met wanhopigen heldenmoed de vesting hebben ver dedigd. De afstand van een gebied, welks beheersching uitèluitend af hankelijk is van goede steunpunten, veroorlooft niet een te groote be- teekenis te hechten aan het succes der Engelschen. Het verloop van den strijd in Noord-Afrika. Rome, 7 Januari (D.N.B.) Het nieuwsagentschap Aroi' wijst aan da hand van talrijke voorbeelden er op, dat ook de vijand de superieure waarde van de heldhaftige Italiaan sche verdediging van Bardia heeft toegegeven. De Engelsche poging om in het Oostelijk deel van Cyre- naica door te dringen begon, naar het agentschap uiteenzet, op 12 Dec. Op 14 December begon de aanval op Bardia, de eerste belangrijke Ita liaansche verdedigingstelling in de onmiddellijke nabijheid Van de Egyptische grens. Taak van de ver dedigers van Bardia was den vijan delijken opmarsch te vertragen voor zoo ver dat mogelijk was, gezien de volkomen ongelijke verhoudingen tusschen de krachten van het bele gerde garnizoen en het gros van het uit niet minder dan 250.000 man, hoofdzakelijk Engelschen en Austra liërs, bestaande vijandelijke leger, welks voorhoede gevormd werd door sterke pantsereenheden en dat in zijn actie door minstens duizend vliegtuigen en de geheele vloot van Alexandrië gesteund werd. Het agentschap publiceert vervol gens uittreksels uit de berichtgeving van den vijand omtrent het verloop van den strijd, waaruit de waarde blijkt van den Italiaanschen weer stand en den omvang van de Engel sche inspanning. Wat de vijand, zoo besluit Aroi, niet zegt, is het vol doende: de verdediging van Bardfj had haar taak vervuld doordat zy bijna een maand lang den druk van bet Engelsche offensief vertraagde. De verliezen en de slijtage der vij andelijke krachten waren zeer ge voelig. Tijdens den duur van den tegenstand voerde het garnizoen ook eenige doeltreffende uitvallen uit, waarbij het vijandelijke pantseraf- deelingen aanviel en vernietigde. In deze periode werden 53 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, 2 vijan delijke oorlogsschepen, die de ves ting bevuurden, in den grond ge boord. Bovendien werd een vijan delijk stoomschip tot zinken ge bracht en een torpedobootjager, een torpedoboot, een kanonneerboot en een moniteur werden zwaar getrof fen. De wereld moet, voor zoo ver zij niet aangetast is door slechtgeloovig- heid en kwaden wil, Bardia be schouwen als een bladzijde van roem in de geschiedenis van de Italiaansche wapens. De strijd in Albanië. Ergens in Albanië, 7 Jan. (Stefani.) De oorlogscorrespondent van Stefa ni meldt, dat opnieuw vier Engel sche vliegtuigen boven Albanië zijr, neergeschoten. Het luchtafweerge schut bewees weer, hoe nauwkeurig het bediend wordt: het eerste vij andelijke vliegtuig werd getroffen, zoodra het uit de wolken te voof- schijn kwam. Het stortte brandend neer. De jagers, die voortdurend kruisen, schoten in een gevecht met den vijand drie toestellen neer. In weerwil van het ongunstige weer geven de Italiaansche vliegers den tegenstander geen enkel respijt. Zoo heeft de vijand aanvallen moeten ondergaan in streken, waar op grond van het weer geen acte te verwach ten was. De correspondent wijst op de samenwerking tusschen lucht macht en landleger en meldt, dat de vijand, dank zij de stoutmoedigheid der Italiaansche troepen, zeer be langrijke stellingen heeft verloren en een zeker aantal gevangenen als mede een aanzienlijke hoeveelheid wapenen en munitie in Italiaansche handen heeft moeten laten. SCHAARSCHTE VAN LEVENS MIDDELEN IN FRANSCH INDO-CHINA. Bangkok, 8 Jan. (Domei). In Fransch Indo-China is schaarschte aan levensmiddelen. Ook het gebrek aan andere dagelij ksche behoeften neemt toe, aldus heeft lt. kol. Bants- jong Tsjippensoek, de vroegere Thai- iandsche consul-generaal te Saigon indo-China teruggekeerd. Tegenover de vertegenwoordigers van de pers verklaarde hfj, dat de Fransche autoriteiten een verbod hebben uitgevaardigd van luisteren naar overzeesche radio-uitzendin gen. Overtredingen van dit verbod worden bestraft met zware boeten en langdurige gevangenisstraffen. Onder de verboden stations bevindt zich ook het station van Bangkok. De Fransche censoren dwingen de bladen, zoo deelde hij verder mede, de berichten over het grensconflict tusschen Thailand en Indo-China weg te moffelen, met het gevolg, dat bijzonderheden omtrent den toe stand aan de grens niet ter kennis komen van de bevolking. De Indo- Chineesche officieele personen sstel- len alles in het werk om het belang van de grensschermutselingen als gering voor te stellen. HET AANTAL GESNEUVELDE BELGISCHE SOLDATEN. Brussel, 7 Jan. (A. N. F.) Het „Nieuws van den Dag" meldt dat het aantal der tijdens de oorlogs- weken in België omgekomen Bel gische soldaten aanzienlijk geringer is dan men aanvankelijk had ge dacht. Volgens de voorloopige na sporingen zjjn 47'00 Belgische sol daten, 2600 Fransche en 22 Engel sche soldaten gedood. Deze getallen worden echter overtroffen door het aantal omgekomen burgers. Tegen over de 4700 gevallen Belgische soldaten wordt het aantal der om het leven gekomen burgers op 5200 geraamd, hetgeen aan het volledige -Jen van het vroegere Belgische burgerbestuur wordt geweten, dat niet in staat was den stroom vluch-. telingen in geordende banen te leiden. Het Duitsche we er mac nis- bericht. Berlijn, 7 Jan. (D.N.B.) Het op perbevel der weermacht maakt be kend: Binnen het kader van de bewa pende verkenning werden, ondanks de ongunstige weersomstandigheden, voor den oorlog belangrijke doelen in Zuid- en Midden-Engeland voor een deel met scheervluchten aange vallen. Op een vliegveld lukte het een aantal bombardementsvliegtui gen op den grond zwaar te bescha digen. Gevechtsvliegtuigen vielen spoorweginstallaties aan van geringe hoogte, richtten er bommen en vuur op en wisten op een chemische en een kogellagerfabriek verscheidene goede treffers te plaatsen. Afzonder lijke vliegtuigen bestookten Londen in verscheidene aanvallen met bom men. Daarbij werden zeven versper ringsballons brandend neergescho ten. Batterijen verdragend geschut van het leger hebben gisteravond een vijandelijk vaartuig, dat de Fran sche kust naderde, onder doeltref fend vuur genomen. Ook in den afgeloopen nacht heeft de vijand geen vluchten gemaakt naar rijksgebied.' Een eigen vliegtuig is niet terug gekeerd van den vlucht naar den vijand. De luchtaanvallen op Engeland. Berlijn, 7 .Tan. (D.N.B.) Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Dinsdag bij zeer slecht weer, zoo verneemt het D.N.B., een reeks individueele vluchten naar het Britsche eiland ondernomen. Herhaaldelijk werd boven Londen gevlogen, waar verscheidene malen bommen geworpen werden. In mid- den-Engeland deed een vliegtuig van zeer geringe hoogte een aanval op een spoorwegstation en trof het hoofdgebouw en de rails met ver scheidene bommen. Ten Noorden van Londen werd een vliegveld aangevallen. Twee hangars werden getroffen en een aantal vliegtuigen werd met machinegeweren beschoten Treffers op Engelsche celluloid- fabriek. Berlijn, 7 Jan. (D.N.B.) Een cellu- loidfabriek in een stad ten zuid westen van Londen heeft Dinsdag middag, naar het D.N.B. verneemt, bij een aanval door een Duitsch bom bardementsvliegtuig, vijf treffers ontvangen. Verscheidene bommen ontploften in de filtreerafdeeling en het ketelhuis Broadcasting House tweemaal getroffen. Stockholm, 7 Jan. (D.N.B.) Naai Reuter n tldt, is het broadcasting house te Londen, het voornaamste gebouw voor radiouitzendingen en de administratie van de B.B.C., bij de luchtaanvallen tweemaal getrof fen. Het gebouw heeft zware schade opgeloopen. Dreigende textielschaarschte in Engeland. Volgens de jongste berichten uit Londen vreest men in de kringen van den Engelschen téxtielgroothan- del voor 'n buitengewone schaarschte op het gebied van de kleeding. De textielgroothandel heeft bij den jongsten Duitschen luchtaanval op de city van Londen bijzonder zware verliezen geleden. De buurt van Paternoster-Row in de city, waar de textielhandel grootendeels gecentra liseerd is, i: bijna volkomen ver woest. Er is daar practisch geen huis overeind blijven staan. Dienten gevolge zijn bijzonder groote opslag plaatsen vernietigd. Opnieuw zou daardoor thans de kwestie van een- heidskleeding ter sprake zijn ge bracht. In textielkringen neemt men aan, dat het nauwelijks moge lijk zal zijn in deze omstandigheden dit jaar voor de verschaffing van kleeding aan de Engelsche bevol king te zorgen. Het opruimen van het puin. New York, 8 Jan. (D.N.B.) In een bericht uit Londen aan de New York World Telegram wordt gezegd, dat op het oogenblik 35.000 man te Londen bezig zijn met het oprui men van het puin van de door de bombardementen beschadigde en vernielde gebouwen. Duizenden an dere arbeiders zijn bezig met het repareeren van de gas-, elcétrische en waterleidingen, terwijl duizen den andere arbeiders dag en nacht bezig zjjn met het aanleggen van ondergrondsche schuilplaatsen. De vensteropeningen in de huizen wor den dicht gemetseld, terwijl steun- muren 'worden gebouwd. Vele hui zen zijn thans nog slechts steen klompen zonder licht en lucht met slechts een ingang in het midden van het trottoir. Andere gebouwen worden over de geheele breedte door balken geschut. In enkele van de belangrijkste Londensche gebou wen zijn alle vensteropeningen tot op kleine schietopeningen na dicht- gemesteld. Deze huizen zijn zoo doende vestingen geworden. Al de ze maatregelen, aldus wordt in hei bericht van het Amerikaansche blad gezegd, behooren tot de Engelsche voorbereidingen tot het afweren van een invasie. GENERAAL CAGNA OMGEKOMEN. Rome, 7 Jan. (A.N.P.) Bekend ge maakt wordt, dat generaal-vlieger Stefano Cagna, adjudant van lucht- maarschalk Balbo, 1 Aug. in het westelijk deel van de Middelland- sche zee neergestort en aan hem de gouden medaille voor dapperheid verleend is. Cagna voerde het bevel over de Italiaansche luchtstrijdkrachten in genoemd deel van de Middelland- sche zee en viel aan de spits van zijn bommenwerpers ten Zuiden van de Balearen een vlootformatie aan. Zijn tcc-tel werd door het afweerge schut getroffen en stortte in zee. De verongelukte was pas 39 jaar oud en hadds een schitterende carriëre ac^'er den rug. Hij was aanvankelijk zeeofficier, werd in 1924 vlieger en nam aan de groote vliegtochten van Balbo in Europa en Amerika deel. Hij behoorde ook tot de redders, die de schipbreuke lingen van de Noordpoolexpeditie van Nobile te hulp kwamen. In den Abessinischen veldtocht onderscheid de hij zich meermalen en hij werd in 1936 brigade-generaal en waarne mend chef van den" generalen staf van het luchtwapen in Libye. Begin vorig jaar werd hij ingedeeld bij de leiding van de burgerluchtvaart op het Italiaansche ministerie van luchtvaart en kort voor Italië's deel neming aan den oorlog maakte hij een studiereis naar de Ver. Staten. Filoff naar Sofia teruggekeerd. (D.N.B.) - De Bulgaarsche minister president, Filoff, die een bezoek aan Weenen heeft gebracht om specialis ten te consulteeren, is gisteravond naar Sofia teruggekeerd. DE REORGANISATIE DER FRANSCHE REGEERING. Er zullen nieuwe ministers benoemd worden. Geneve, 7 Jan. (D.N.B.) Naar uit Vichy wordt gemeld, zijn Maandag avond om 19 uur interministerieele besprekingen gevoerd, waaraan werd deelgenomen door de vertegen woordigers der belangrijkste mini steries. In aansluiting op deze be sprekingen, die tegen 21 uur eindig den, vernam men in regeeringskrin- gen, nadere bevestigingen van het feit, dat de reorganisatie van de re geering thans haar beslag zal krij- gen. Behalve de vorming van een klei ne regeeringscommissie, bestaande uit Darlan Huntziger en Flandin, zullen voor een reeks portefeuilles nieuwe ministers worden benoemd. De reorganisatie der regeering zal vermoedelijk reeds Dinsdag of Woensdag tot stand komen. WOLVENPLAAG IN SLOWAKIJE. Pressburg, 7 Jan. (D. N. B.) In het noordoostelijke deel van Slowa kije heerscht sedert eenige dagen een -ernstige wolvenplaag. In het bijzonder zijn in het district Vysny- Svidnik wolven, door honger gedre ven,, dorpen binnengedrongen, waar zij onder het vee der boeren groote schade aanrichtten. De houttrans porten uit de wouden moesten ge heel gestaakt worden daar de wol ven, die als gevolg van den plotse- lingen zwaren sneeuwval geen voedsel vinden^ menschen en dieren bedreigen. De autoriteiten hebben zich genoodzaakt gezien, het be treden der bosschen zonder vuur wapens te verbieden. DE ZEEOORLOG IN DEN STILLEN OCEAAN. Stockholm, 7 Jan. (A.N.P.) Drie honderd Britsche zeelieden die ge- ruimen tijd geleden door een in de wateren van het Verre Oosten ope- reerend Duitsch oorlogsschip op een eiland in den Stillen oceaan aan land waren gezet, zijn Zondag uit Brisbane in Sydney aangekomen. Zij verklaarden, dat het Duitsche schip in den tijd, dat zij in gevan genschap verkeerden, zeven vijan delijke koopvaardijschepen had aan gevallen. Deze. activiteit was zeer verontrustend voor de gevangenen. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 8 Januari: op 14.26 onder 4.36 13 Januari volle maan. Tokio, 7 Jan. (Domei). De waar nemende woordvoerder van het bureau voor voorlichting, Koh Isjii, heeft gister op de gewone conferentie voor de buitenlandsche pers aangekondigde dat hij gevolg zou geven aan het stijgend verlan gen in invloedrijke kringen, dat de woordvoerder van de regeering ten overstaan van de buitenland sche correspondenten Japansch zou spreken. Hij ried hun aan Japansch te leeren, maar voegde daaraan toe, dat hij /oorloopig voor het gemak Er.gelsch zou spreken. Op een vraag omtrent het Ber muda-incident deelde Isjii mede, dat er te Tokio door bemiddeling van de Britsche ambassade stappen gedaan zullen worden bij de Brit sche regeering. Naar men zich zal herinneren, meldde een bericht uit New-York, dat negen Japanners, die met het Amerikaansche schip „Excalibur" op 21 December uit New-York vertrokken waren naar Duitschland, door de/Britsfehe au toriteiten op de Bermuda's aan een onaangename bejegening onderwor pen werden. Deze autoriteiten be handelden de Japanners niet alleen als misdadigers door hen te vragen naar het doel van hun reis naar Duitschland en hun bagage te door zoeken, maar zij legden beslag op documenten, brieven en> bijna al hun geld, dit laatste volgens het bericht onder het voorwendsel, dat men wilde voorkomen, dat Duitschland in het bezit van buitenlandsche be taalmiddelen kwam. Isjii deelde voorts mede, dat de Japansche autoriteiten te New-York zich in deze zaak tot den Britschen con sul-generaal gewend nadden, maar deze zeide, dat de kwestie tusschen Tokio en Londen geregeld diende te worden, daar de Britsche- auto riteiten op de Bermuda's klaarblij kelijk volgens een koninklijk be sluit "handelden. Sinds het uitbre ken van den oorlog in Europa wé ren er andere, nieuwe bepalingen uitgevaardigd. Isjii gaf 1 als zjjn meeniing te kennen, dat de Britsche autoriteiten op de Bermuda's moge lijkerwijs volgens de Engelsche wet handelden, maar dat hun optreden in strijd was met volkenrecht. Op de vraag, of er represailles geno men zouden worden tegen Britsche onderdanen in Japan, antwoordde de woordvoerder, dat men niet zoo ver zou gaan, ofschoon de Britsche onderdanen in Japan de Japansche wet moeten eerbiedigen. Voorts werd geïnformeerd naar Japans houding nopens het Brit sche navicertsstelsel, waardoor vele Japansche schepen door Britsche autoriteiten vastgehouden worden. Isjii antwoordde: „De Japansche regeering kan geen bepalingen aanvaarden, die inbreuk maken op de rechten van burgers van neu trale staten." Op een vraag omtrent de vis- scherij onderhandelingen tusschen Japan en de Sovjet-Unie verklaar de de woordvoerder, dat de onder- teekening van een modus vivendi in deze kwestie bepaald was op 31 December te Moskou, maar dat er op het laatste moment een kink in den kabel kwam. De onderhan delingen hebben nog voortgang en zij hebben ook betrekking op het sluiten van een permanent vissche- rijverdrag, ofschoon de handelsbe sprekingen uitgesteld zijn. Ten slotte bepaalde Isjii zijn aan dacht bij de besprekingen tusschen Japan en Frankrijk te Tokio nopens Fransch-Indochina en deelde mede, dat daar voornamelijk economische aangelegenheden behandeld wor den. DE AMERIKAANSCHE OCHTENDBLADEN OVER REDE VAN ROOSEVELT. New-York, 7 Jan. (D. N. B.) De New-Yorksche ochtendbladen ver welkomen de redevoering van presi dent Roosevelt. Zij wijzen er echter op, dat de practische uitvoering op bet gebied van de bewapening nog op zich laat wachten. De New-York Times schrijft: Met de politiek van president Roosevelt plaatst Amerika zich aan de zijde van hen, die den „Amerikaanschen strijd" strijden. Roosevelt wjjst een „neutraliteit" als onrealistisch van de hand. De New-York Herald Tribune zegt: voor Amerika is de hoop ver dwenen, den vredesweg te kunnen bewandelen. Wanneer het land nu maar even 'geestdriftig ten aanzien van de practische middelen was om de overwinning te behalen, zou het de door Roosevelt nagejaagde doel einden kunnen toejuichen. BRITSCHE VLIEGERS TREFFEN AMERIKAANSCH GEDENKTEEKEN TE BREST. Berlijn, 7 Jan. (D. N. B.) Bij den luchtaanval, die de Britsche lucht macht den 4den Januari op Brest heeft ondernomen, is, naar aan het D. N. B. wordt gemeld het gedenk- teek, dat de V. S. ter herinnering aan de eerste landing van Ameri kaansche troepen tijdens den wereld oorlog in Frankrijk hebben opge richt, door bommen vernield. In den tekst, die op het gedenkteeken staat wordt uitdrukkelijk gezegd, dat het monument en het omliggende ter rein eigendom der Amerikaansche regeering zijn, terwijl verzoch' wordt, het gedenkteeken te eerbie digen en met zorg te behandelen. TROEBELEN IN PALESTINA. Milaan, 7 Jan. (D.N.B.) De Stam pa verneemt uit Beiroet, dat de Ara bische opstandelingen in Palestina kortelings versterkingen gekregen hebben, die tot hernieuwde aanval len op Britsche steunpunten en ver keerswegen in deze gebieden over gegaan zijn. In den nacht van Vrijdag op Za terdag zijn volgens genoemd blad twee Engelsche militaire transport- auto's op den weg ngar Jeruzalem door mijnen in de lucht gevlogen. Ook uit Jaffa wordt een dergelijke aanslag gemeld, waarbij een Engel sche militaire auto vernield werd. In beide gevallen slaagden de op standelingen er in met de buitge maakte wapens en munitie te ontko men, zonder herkend te zijn. Ten Z. van het meer van Genezareth is een Engelsch depot aangevallen. Daarbij zijn talrijke Engelsche sol daten gewond. GROOTE KUNST TENTOONSTELLING TE MOSKOU. Moskou, 7 Jan. (D.N.B.) In het staatsmuseum te Moskou is vandaag een groote tentoonstelling geöpend. die een uitgebreid overzicht van het werk der Russische schilders, beeld houwers en grafische kunstenaars van dezen tijd biedt. De beste wer ken, die in de laatste 23 jaar zijn ontstaan, zijn hier geëxposeerd. Een deel van deze werken was ook ten toon gesteld op de wereldexpositie te New-York, en is pas enkele we ken geleden te Moskou aangekomen. Bij de opening waren leden van het diplomatieke korps en van de buitenlandsche pers, alsmede talrij ke vertegenwoordigers van Russi- kunst, wetenschap en literatim* Zie vervolg buitenland pag. 2, 2e bi

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1