O CBO DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, Vijandelijk convooi aangevallen. De diplo over de rede van Roosevelt. OJVDEJV Militaire doelen in Z.- en Midden-Engelond gebombardeerd. De oorlogs doelstellingen van Italië. ARTILLERIEGEVECHTEN TUSSCHEN BARDIA EN TOBROEK. Grieksche aanvallen afgeslagen. „De zege over Engeland zal pos de ware vrijheid brengen". VERDIJ 1ST ERINGS- TIJDEN van 17.48 tot 9.48. t eenige oogenblik- oen, dat hij het op aarden dus een oorgeknipte schakel per gesoldeerde sedkooper kon doen. bedrag, de arme accoord, en zoo een gouden ketting schenk. rdt hoeveel de vader mid moest betalen, werkje opknapte. Ier raadsels van g 4 Januari. F BA I NB TAN RO DER OBA MAI ANT NT A I OK AN| A H L DE OR ART APZ R D UTOBU S SELA HA SEMA 1L F |R EM SIANT I L OMB SA ODERBK A R A KB ALBCOR ITEMB A SENBP EKSBDO RIT RA S A NBA T I ■AGAAT GARDBI AMET JE CHE BEGROOTING en tekort van 8.794 illioen lire. (Stefani). Op den ie hedenochtend on- hap van den Duce eft de minister van egedeeld, dat de van 1939/40 een angsten aangeeft van lire en aan uitgaven lire. Het tekort be- millioen lire. Opge- worden, dat op deze tengewone uitgaven die betrekking heb- ligen oorlogstoestand, en in het verleden ning van het rijk tot ag van 21.890 mil- ar dit bedrag zou het llioen lire bedragen. I heeft de maatrege- egrooting van 1941 aangenomen. Deze Dont de volgende ra- gsten 31.82 millioen, millioen en een te- millioeri lire. I OORDEEL OVER AN ROOSEVELT. (D.N.B.) Met betrek die Roosevelt in het ehouden, is hier nog arde verklaring afge- wordt er in Italiaan- cringen op gewezen, t feitelijk ook than; uws heeft geboden, s lang bekende voor- d alle mogelijke hulp en staat hier, zoo ver- aiover een uiting van eoligischen oorlog op binnenlandsche poli- en een duidelijke id in het bekendma- [sdoelstellingen voor ing van het plutocra- istische imperialisme, an gesproken worden lijke uitspraak ten oorlog, d.w.z., dat de a instemmen meit een leiding van aanhan- cificatie. DE VAN DEN IEN PREMIER. m. (D.N.B.) Ter ge- het begin van het ces heeft de premier, de gehouden, waarin de lijn van de Turk- Ische politiek, nige doel van Turkije i op handhaving van heid, zoo verklaarde e volgt opmerkzaam politieke en militai- en en blijft de geslo- tschappen trouw. De srde, dat de door het [gekeurde loyale buï- litiek van Turkije id aanleiding tot er- srustheid geeft. De leger neemt dage- gas heeft griep. (A.N. is, een havenstad aan met 32.000 inwoners, griepepidemie,' waar- »r dan de helft der tast is. De ziekenhui- >1 en in ieder gezin n. De epidemie breidt aantal zieken wordt At. hschaarschte in Lon- - In het afgeloopen er in Londen, naar correspondent van mbladet meldt, on- ging van de vleesch- de slagerijen geen de Engelsche huis- Leege tasschen naar ■rugkeeren. Als ver- n thans eieren op de oden door aardver- en boerenhuis in de Predappio (Italië) irdverschuiving bedol- vallen zeven dooden mige personen werden Er werd terstond een aniseerd. AARSCHE Dez^ Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door he* geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 7. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Donderdag 9 Januari 1941 Het Duitsche weermachts- bericht. Berlijn, 8 Jan. (D. N. B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: Tijdens een kruistocht naar de Engelsche oostkust heeft een motor torpedoboot voor de monding van de Theems een door torpedojagers krachtig beschermd vijandelijk con vooi aangevallen en een koopvaardij schip van 2.500 brt. tot zinken ge bracht. De luchtmacht heeft ook gisteren bij ongunstig weer haar aanvallen op Londen voortgezet. Kleine formaties gevechtsvliegtuigen hebben den geheelen dag door de Britsche hoofdstad doeltreffend met brand- en brisantbommen bestookt. Afzonderlijke vliegtuigen hebben voorts met goed gevolg vliegvelden, spoorwegwerken, alsmede voor den oorlog belangrijke industrieele be drijven in Zuid- en Midden-Engeland aangevallen. Zij beschoten daarbij op verscheidene vliegvelden talrijke daar opgestelde vliegtuigen in scheervlucht met de boordwapens. Voorts werd een chemische fabriek zwacr getroffen. Een gevechtsvliegtuig van de ge wapende verkenning heeft in het centrale deel der Noordzee ten Noorden van Great Yarmouth een flottielje Britsche mijnenvegers aan gevallen en op eender mijnenvegers verscheidene voltreffers geplaatst. Het schip bleef brandend en in zinkenden toestand liggen. Een vijandelijk vliegtuig werd bij een luchtgevecht nabij Dover neerge schoten. Engelsche mijnenvegers aangevallen. Berlijn, 8 Jan. (D. N. B.) Een Duitsch gevechtsvliegtuig heeft gis teren naar het D. N. B. verneemt, in het kader van de gewapende ver kenning aan de Oostkust van' het Britsche eiland een flotielje mijnen vegers aangevallen. Het schip van den commandant, een boot van on geveer 500 ton, werd door bommen getroffen en geraakte in brand. Het stopte terstond en bleef met slagzij liggen. Aangenomen kan worden, dat het schip verloren is. Duitsche gevechtsvliegtuigen, die gisteren in den loop van den dag af zonderlijke vluchten naar het Brit sche eiland maakten, hebben een station in het graafschap Kent aan gevallen en treffers geplaatst op de rails. Eveneens werden spoorweg emplacementen van het station te Folkestone vernield. In de nabijheid van de Kanaalkust werden met succes artillerieopstel lingen aangevallen. Bijna 1200 uur in de schuil kelders. Berlijn, 8 Jan. (D.N.B.) Den Londe- naars is dezer dagen nauwkeurig voorgerekend, zoo verneemt het D.N. B. in aanvulling op het weermachts- berioht van heden, hoeveel uur zij het vorige jaar in de schuilkelders hebben doorgebracht. Het waren bij na 1200 uur. Daar de veelvuldigheid van het luchtalarm pas dateert van het begin der vergeldingsaanvallen in September 1940, kan als dage- lijksch gemiddelde van den alarmtijd ruim tien uur genoemd worden. Dat de Landenaars ook in de eerste maand van het nieuwe jaar op een hoog uurgemiddelde van de in de schuilkelders doorgebrachte alarm perioden zullen geraken, daarvoor spreekt het weermachtsbericht van vandaag een duidelijke taal. Hoewei n.l. de weersgesteldheid op den be- treffenden dag volkomen ongunstig was, deden Duitscne vliegtuigen overdag en niet des nachts voort durend aanvallen op militaire doelen m de hoofdstad van het Empire. Daarbij dient erop gewezen te wor den, dat deze aanvallen van geringe hoogte geschiedden. Machinegeweer vuur en bommen veroorzaakten een zwaren brand, waarvan de vlammen en de dikke rookwolken tot ver ir. den omtrek te zien waren. De aan vallen van het luchtwapen waren in het geheel niet uitsluitend op Lon den gericht, doch ook op troepen kampen en luehtbases. Ook hier lie ten de Duitsche machines van ge ringe hoogte bommen vallen, zoodat de uitwerking dienovereenkomstig hevig was. Gebouwen van vliegvel den, hangars, schuilplaatsen en ba rakken kregen krachtige voltref fers. Machinegeweervuur op vliegtui gen, die aan de randen van de vlieg velden stonden, steunde krachtig het vernielingswerk. Aanval op Engelsche motoren- fabriek. Berlijn, 8 Jan. (D.N.B.) Vanmid dag heeft, naar het D.N.B. verneemt, een Duitsch gevechtsvliegtuig in duikvlucht een uiterst stoutmoedigen en kranigen aanval op een belang rijke motorenfabriek in de nabijheid van Coventry gedaan. De fabriek werd beschermd door ballonversper ringen en krachtig afweergeschut. Niettemin ging het vliegtuig over tot een aanval van zeer geringe hoogte, vloog door de ballonversperring en wierp verscheidene bommen o-p de fabrjek. Een der fabrieksgebouwen kreeg twee rechtstreeksche treffers: er werden groote verwoestingen aan gericht. Alle beschikbare afweer- kanonnen en machinegeweren be schoten het Duitsche vliegtuig. Een lid der bemanning werd gewond; het toestel werd meermalen getroffen, doch kon naar zijn basis terugkeeren. Trouw aan het Duitsch-Itaiiaansche bondgenootschap. Rome, 8 Jan. (D.N.B.) Tegenover de bewering van Duff Cooper, dat Italië en de Italiaansche soldaat geen oorlogsdoelstellingen hebben, wordt in Italiaansche politieke kringen verklaard, dat juist het „proletari sche en fascistische Italië", waar over ook de Italiaansche minister raad gesproken heeft in zijn motie van gisteren, zijn oorlogsdoelstel lingen duidelijk voor oogen heeft. Deze kunnen, gelijk in genoemde kringen hieraan toegevoegd wordt, in de volgende drie punten worden samengevat: 1. Vrije vaart in en uit de Mid- dellandsche zee, zonder dat daarvoor van tevoren toestem ming van Engeland gevraagd moet worden. 2. Verwezenlijking van zekere, sedert eeuwen bestaande en al len welbekende aspiraties, die overigens geenszins door het fascisme zijn uitgevonden, maar die tot de Italiaansche geschie denis behooren, zooals iederen schooljongen in Italië bekend is. 3. Door de verwezenlijking van deze bekende nationale aspira ties moet het Italiaansche le vensgebied zoodanig worden uitgebreid, dat het „proleta rische en fascistische Italië" voorwaarden verkrijgt voor een hooger ontwikkelde economi sche organisatie, waarin zoo wel zijn rechtvaardige belang en der economische onafhanke lijkheid alsook de verbetering van zijn 'levensstandaard be vredigd worden. Alleen wanneer men deze oorlogs doeleinden en het Duitsch-Ita- liaansche bondgenootschap, dat Italië's eer verplicht, voor oogen houdt, kan men zonder meer begrij pen, waarom het Italiaansche volk met de grootste energie en vasthou dendheid tot de eindoverwinning zal doorstrijden. HET ENGELSCHE ANTWOORD OP HET ZWITSERSCHE PROTEST. Bern, 8 Jan. (D.N.B.) Met betrek king tot het Britsch antwoord op het Zwitsersehe protest wegens de bom bardementen op Bazel en Zürich, dat hier in den vorm van een bericht van de Times bekend geworden is, schrijft de Neue Züricher Zeitung o.a.: Volgens onze inlichtingen is de door de Times gegeven voorstelling, volgens welke het Zwitsersehe pro test te Londen vergezeld zou zijn ge weest van bewijsmiddelen, die als ontoereikend zijn bevonden, niet juist. Er kan in elk geval geen twij fel over bestaan, dat het Zwitsersehe protest bij de Britsche regeering uit sluitend op grond van onbetwistbare ccnstateeringen inzake de aanspra kelijkheid voor de bombardementen is ingediend. Italiaansch weermachts bericht. Ergens in Italië, 8 Jan. (Stefani). Het hoofdkwartier publiceert weer- machtbericht no. 215. Het luidt als volgt: In Cyrenaica optreden van pa trouilles en artillerie tusschen Bar- dia en Tobroek. Onze vliegtuigen hebben een vij andelijken torpedoboot jager getor pedeerd bij Solloem. Patrouilles jacht- en aanvalsvliegtuigen hebben vijandelijke gemechaniseerde strijd middelen met mitrailleurvuur en bommen bestookt. Talrijke aanvallen zijn uitgevoerd door de vijandelijke luchtmacht op verschillende plaatsjes in Cyrenaica en op de stad Tripoli, waar vier doo den en een tiental gewonden vie len. Een vijandelijk vliegtuig is door een van onze jagers in een gevecht neergeschoten. Aan het Grieksche front acties van plaatselijk karakter, waarbij wij den vijand zwarp verliezen heb ben toegebracht en zijn aanvalspo- gingen, gericht op onze vooruitge schoven stellingen, hebben afgesla gen. Engelsche vliegtuigen hebben her haalde malen, zonder slachtoffers te maken, onze sanitaire formaties ge bombardeerd. Drie vijandelijke toe stellen zijn brandend neergeschoten. Onze vlooteenheden hebben met goed gevolg de plaatsjes en wegen aan den vijandelijke kust gebombar deerd. In O.-Afrika was een vijandelijke bombardementspoging, gericht op een van onze plaatsjes in Erythrea. De poging werd snel te niet gedaan door het ingrijpen van onze jacht vliegtuigen. De oorlog in Afrika, Milaan, 8 Jan. (D.N.B.) In het ka der van den oorlog der as, zoo schrijft de Popoio d' Italia vormt Bardia slechts een episode. De strijdkrachten, waarover Italië be schikt, zijn voor het grootste deel nog niet in den strijd geworpen. Na zestien maanden oorlog, aldus schrijft het blad verder, heeft de leidende Britsche kaste nog niet de oorlogsdoelstellingen, waarvoor zij den oorlog ontketend heeft, durven meedeelen. Chamberlain was groot aandeelhouder van wapenfabrieken, de leidende figuren der Engelsche plutocratie zijn allen bij de wapen fabrieken van Groot-Britannië en bij de ondernemingen voor de kapi talistische uitbuiting op alle conti nenten geïnteresseerd. Daarom vormden de voorstellen van Hitier en Mussolini voor den vrede en de samenwerking in Europa voor hen een rechtstreeksche bedreiging hunner belangen. De Corriere Delia Sera schrijft: „Niemand denkt er ;.an, de beteeke- nis van de dreiging, die zich aan de grens van Cyrenaika afteekent, op huichelachtige wijze te willen ge ringschatten en niemand betwist, dat de Engelschen althans gedeeltelijk hun doel hebben bereikt. Aan de successen van den vijand zal echter een einde komen en dan zullen de kansen keeren. Het gros der Ita liaansche strijdkrachten ligt vast in de hand van maarschalk Graziani Niemand kan in ernst beweren, dal de hulpbronnen van Italië als ge volg van eenige, zij het ook niet ge ringe, verliezen aan de Egyptische grqns uitgeput zijn. Berlijn, 8 Jan. (D.N.B.) De Diplo- matisch-Politische Korrespondenz houdt zich vandaag bezig met de rede, die Roosevelt Maandag voor het congres heeft gehouden. In het bijzonder worden de belangrijkste uitlatingen van den president der Ver. Staten besproken. Aan den eenen kant, zoo schrijft de Diplo, spreekt Roosevelt, zonder ook slechts een zweem van bewijs te hebben, van een voortdurende be dreiging van het westelijk halfrond door de autoritaire staten, zelfs wan neer deze een rechtstreekschen aan val op dit halfrond niet ten uitvoer zouden kunnen leggen. Aan den an deren kant echter tracht hij op geen enkele wijze dit gevaar, zoo het al zou bestaan, uit den weg te ruimen. Integendeel, hij is erop bedacht, juist de voorwaarde voor zulk een gevaar, n.l. een tot nu toe in het geheel niet bestaande vijandschap dezer naties met alle middelen in het leven te roepen en te bevorde ren, blijkbaar om dan, als dit doel bereikt is, eindelijk te kunnen zeg gen, dat thans zulk een gevaar wer kelijk bestaat. Als veiligste middel voor zulk een provocatie, zoo schrijft de Diplo o.a., beSchouwt Roosevelt blijkbaar de inmenging, een handel wijze, die naar Amerikaansche op vatting, op het westelijke halfrond toegepast, als een doodzonde tegen de allerheiligste monroeleer ten scherpste zou moeten worden ge straft en waarvan Roosevelt der halve logischerwijze aanneemt, dat zij, van zijn kant op overeenkomstige vreemde gebieden overgebracht, bij de daar getroffenen dezelfde gevoe lens moet wekken. Roosevelt bestempelt als „aanval ler" in den strijd met Engeland juist die mogendheid, aan welke van de zijde van Engeland de oorlog is ver klaard en die bovendien door een, met zijn instemming door Engeland opgehitst, Polen genoodzaakt werd tot het nemen van maatregelen om de met miskenning van de verdra gen en de menschelijke rechten vo gelvrij verklaarde Duitsche volks- genooten te redden. Deze en andere dergelijke vruchten van Ver sailles, als de economische wereld crisis, zijn echter voor den heer Roosevelt niets meer dan onbetee- kenende „onvolkomenheden" van het verdrag van Versailles. Blijkbaar, aldus de Diplo, is dit alles de „wereld der vrijheid", voor de herovering en instandhouding waarvan Roosevelt bereid is de energie, de hulpbronnen en de orga nisatiekracht van Amerika beschik baar te stellen. Ten aanzien van de verklaring van Roosevelt, dat hij in den door En geland gevoerden oorlog niets meer of minder dan den strijd voor de belangrijkste vrijheden en men- schenrechten ziet, schrijft de Diplo: Terwijl Roosevelt den tegenwoordi- gen oorlog als een strijd voor de vrijheid van woord kenmerkt, be dreigt Engeland honderden millioe- nen Indiërs, wanneer zij een oorlog, die niet de hunne is, van de hand durven wijzen. De president noemt den strijd verder een strijd voor de bevrijding van 't schrikbeeld van den nood, terwijl Engeland, in strijd met het menschen- en volkenrecht, te gen vrouwen en kinderen van de tegenpartij, van de neutralen, ja zelfs van de vroegere bondgenooten op het Europeesche continent, den blok kade-oorlog voert. Aan dezen in strijd met het volkenrecht zijnden en gruwelijken oorlog ter verbrei ding van verschrikking en nood neemt Roosevelt evenwel geen aan stoot, zooals hij, volgens zijn eigen woorden; in het algemeen in dit con flict aan het volkenrecht geen al te groote waarde schijnt «te hechten. Dit merkwaardig standpunt ten aanzien van de vrijheid en men- schenrechten, voor zoover het haar leefruimten bedreigt, geldt even wel, naar de Korrespondenz besluit, den strijd der asmogendheden. Het geldt niet in de laatste plaats het herstel van de vrijheid der zeeën, die weliswaar ook postulaat eener ware Amerikaansche politiek is, doch waarvoor de tegenwoordige president der Ver. Staten zeer ten nadeele ook van de overige Ameri kaansche landen, niet eens met de lippen opkomt. Wel verre van een les noodig te hebben van vreemde zijde, zijn de asmogendheden inte gendeel er van overtuigd, dat de zege over Engeland pas ware vrij heid zal brengen. Ook vooral dege nen, die thans door de Engelsche volkenrechtsschending in de bevor dering van hun welvaart door wet tigen handel met de overige wereld belemmerd worden. BADEN POWELL OVERLEDEN. fis. W -JllllllL&SKre Baden Powell (Archief) Berlijn, 8 Jan. (D.N.B.) De Brit sche berichtendienst heeft bekend gemaakt, dat lord Baden Powell, de leider van de padvindersbeweging, vandaag in den ouderdom van 84 jaar op zijn landgoed in de Britsche kolonie Kenya overleden is. STEFANI OVER DE BOODSCHAP VAN ROOSEVELT. Rome, 8 Jan. (Stefani). De diplo matieke redacteur van Stefani schrijft: In zijn jongste boodschap aan het congres heeft president Roosevelt zijn oorlogszuchtige beweringen weer gebaseerd op het beweerde gevaar, dat de as voor Amerika vormt. Dit is een willekeurige redeneering, die in geen enkel opzicht /net de werke lijkheid strookt. De asmogendheden hebben geen belangstelling voor alles wat Amerika betreft en hebben in tegenstelling tot Engeland, nooit gepoogd eenigen 'avloed op het Ame rikaansche leven uit te oefenen, zelfs niet om tijdens de presidents verkiezingen de ongerechtvaardigde aanvallen van den heer Roosevelt te bestrijden. De internationale polities der totalitaire mogendheden neemt veeleer als beginsel aan de verschil lende levensgebieden te eerbiedigen en te onderscheiden, een beginsel, dat een harmonische toepassing tus schen de continenten beteekent van de leer, welke Monroe het eerst ten aanzien van Amerika heeft verkon digd. De bewering, dat de as de Ver. Staten' kan bedreigen is dien tengevolge van eiken grond ont bloot. Maar dezelfde Roosevelt be weert, lat ingeval Engeland den oorlog verliest, geen enkel gevaar de Amerikaansche kusten zou bedrei gen. Op die wijze maakt Roosevelt de grondslagen van zijn propaganda kapot. /De Ver. Staten worden in geen enkel opzicht bedreigd. Een andere bewering van Roosevelt, wel ke van eiken grond ontbloot is, is, dat Engeland zijn oorlogsschulden zal kunnen betalen. De Amerikanen weten reeds uit ervaring, dat een overwinnend Engeland zijn verplich tingen uit den oorlog niet nakomt. Des te meer zal het zijn schulden niet kunnen betalen na een neder laag en na de vernietiging van zijn voornaamste industrieele centra. DE VEILIGHEID DER ENGELSCHE SCHEEPVAART IN DEN STILLEN OCEAAN. Sjanghai, 8 Jan. (D.N.B.) De vei ligheid van de Engelsche scheep vaart in den Stillen oceaan is naar de meening van politieke kringen alhier, met het oog op de aanwezig heid van Duitsche kapers een pro bleem, dat de Engelsche zeestrijd krachten en de Engelsche koopvaar- dijvaart in het Verre Oosten nog steeds voor groote moeilijkheden plaatst. Volgens het blad Sin Wen Pao hebben de Engelsche scheep vaartondernemingen besloten de dienstregèling te wijzigen, de routes te veranderen en een strenge con trole in te voeren op de passagiers, hun bagage en de goederen aan boord. De controle zal geschieden op alle Engelsche schepen in samen werking met de marine- en consu laire autoriteiten. TARWE VOOR SPANJE. Madrid, 7 Jan. (D.N.B.) Officieel wordt medegedeeld, dat het s.s. Ca- bo de Buena Esperanza met 4000 ton tarwe te Bilbao is aangekomen. De Monte Alboto heeft 1000 ton tarwe gelost op de Canarische eilan den, 1000 ton te Vigo en 1500 ton te Gij on. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 9 Januari: op 15.00 onder 5,37 13 Januari volle maan. AMERIKAANSCHE LEVENS MIDDELEN NAAR SPANJE EN FRANKRIJK? Washington, 8 Jan. (D.N.B.) Mi nister Huil heeft medegedeeld, dat het Amerikaansche Roode Kruis nog heden een verklaring zal afleg gen over het verstrekken van le vensmiddelen aan Spanje. De ver scheping van levensmiddelen naar Frankrijk, zoo zeide de minister ver der, wordt nog steeds door de re geering onderzocht. Het blijft het streven van de regeering wegen en middelen te vinden om de bevol king van Frankrijk zooveel mogelijk te helpen. Melk voor jonge kinderen. Berlijn, 8 Jan. (D.N.B.) Volgens den Britschen berichtendienst heeft de Engelsche regeering op verzoek van het Amerikaansche Roode Kruis toegestemd in het doorlaten van een Amerikaansche scheepslading gecon denseerde melk e.d. naar het bezette gebied van Frankrijk. Deze gecon denseerde melk is uitsluitend be stemd voor zeer jonge kinderen. Zij zal onder rechtstreeksch toezicht van het Amerikaansche Roode Kruis in het bezette gebied worden verdeeld. De Britsche regeering, aldus gaat de berichtendienst voort, stelt er echter prijs op te verklaren, dat deze concessie aan het Amerikaan sche Roode Kruis op geen enkele wijze afbreuk doet aan de Engel sche blokkadepolitiek tegenover Frankrijk. ROQSEVELT DIENT BEGROOTING IN. Washington, 8 Jan. (D.N.B.) Pre sident Roosevelt heeft voor het vol gende begrootingsjaar zijn jaarlijk- sche begrooting ingediend bij het congres. In zijn toelichting spreekt hij over een „mandaat", dat het volk hem heeft gegeven voor het pro gram van een totale bewapening. Dit program eischt een aanzien lijke verhooging der uitgaven. Op de nieuwe begrooting zijn in totaal 17.5 milliard dollar noodig, waarvan 10.8 milliard, of 62 pet. voor bewa peningsdoeleinden zijn bestemd. Verder kondigt Roosevelt aan, dat hij nog meer milliarderi, behalve de op de geregelde begrooting opgeno- mene, dus nog boven de reeds ge noemde 17.5 milliard, moet vragen. Deze speciaal aangevraagde mil- liarden zijn vooral voor Engeland bestemd. Een nauwkeurig bedrag zal eerst genoemd worden, wanneer het congres besloten heeft tot goedkeu ring van een machtigingswet voor het plan tot het uitleenen van oor logsmateriaal aan Engeland en wan neer men kan overzien wanneer en hoeveel materiaal Engeland noodig heeft. 33.267 dollar per minuut. Washington, 9 Jan. (D.N.B.) De geweldige begrooting van Roosevelt, dat den Ver. Staten 33.267 dollar per minuut kost, beteekent naar I.N.S. mededeelt, voor het volgende jaar een tekort van 9.2 milliard dollar. Door deze begrooting wordt de open bare schuld voor het op 30 Juni 1942 afloopende begrootingsjaar op gevoerd tot een bedrag van 58 mil liard dollar. ENGELAND VERLEENT GEEN INVOERVERGUNNINGEN MEER VOOR WIJN EN STERKEN DRANK. Stockholm, 8 Jan. (D.N.B.) Vol gens een mededeeling van het Brit sche ministerie van levensmiddelen voorziening, die door den handels- dienst van Reuter wordt doorgege ven, zullen na 20 Januari geen in voervergunningen voor wijn en sterken drank naar Engeland meer worden verleend. Dit invoerverbod geldt, naar Reuter verder meldt, voorloopig voor den tijd van drie maanden. Zie vtiiici u.ici.iaHU pag. 2, 2e hl.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1