DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Motorenfabriek nabij Coventry getroffen. Scherpe toon van Japansch blad. Italiaansche luchteskaders vielen Grieksche stellingen aan. Napels en Palermo aangevallen. VERDUISTEBUNGS' TIJDEN van 17,49 tot 9.47. Bonaanwijzingen. Autobevrachtingsdienst opgericht. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKËN DAG, behalve Zoo- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door he* gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1 25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HÊKMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 8. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADËMA. Twee bladen. Vrijdag 10 Januari 1941 Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied. Het Duitsche weermachts- bericht. Berlijn, 9 Jan. (D.N.B.) Het op perbevel der weermacht maakt be kend: Het luchtwapen heeft gisteren overdag ondanks ongunstige weers omstandigheden een reeks stout moedige afzonderlijke aahvallen ten uitvoer gelegd. Een gevechtsvlieg tuig plaatste ondanks zeer sterk luchtafweer en mitrailleurvuur in een door versperringsballons be schermde motorenfabriek nabij Co ventry twee voltreffers van een hoogte van 100 m. een zwaar ge vechtsvliegtuig viel op 480 km ten N.W. van de Donegalbaai een gewa pend koopvaardijschip van omstreeks 10.000 brt. aan. Na twee zware in slaande bommen bleef het schip met opengescheurden wand bran dend liggen. Aan den Z.O.-kust van Engeland werd verder een troepen kamp doeltreffend met bommen be stookt. De vijan wierp in den nacht van 8 op 9 Jan. in het N.W. Duitsche kustgebied brand- en brisantbom men, die hoofdzakelijk woonwijken troffen. Slechts op één plaats werd geringe schade aan een industrieele installatie aangericht. Da verliezen onder de burgers bedragen 11 doo- den en 14 gewonden. De aanvaller, op Engelani. Berlijn, 10 Jan. (D.N.B.) Tijdens den nacht van 9 op 10 Januari zette het Duitsche luchtwapen zijn aan vallen op Groot-Britanr.ië voort. Hoewel het weer siechter werd, voerden de Duitsche bommenwer pers, naar het D. N. B. verneemt, hun opdrachten onverstoord uit. O.a. werden in Bristol verschillen de voor den oorlog belangrijke doe len aangevallen. Hier en in eenige andere steden in Zuid-Engeland ontstonden na het bombardement groote branden, die ondanks het slechte zicht waargenomen konden worden. Duitsche vliegtuigen boven Britsch gebied. Berlijn, 9 Jan. (D.N.B.) Afdee- iingen van de Duitsche luchtmacht zijn in de avonduren, naar het D. N. B. verneemt, bij gunstig weer op gestegen voor het ondernemen van nieuwe aanvallen op militaire en voor den oorlog belangrijke doelen in het zuiden en midden van Enge land. Tusschen 19 en 20 uur staken de vliegtuigen het kanaal over bij goed zicht en helder maanlicht. Daardoor konden de opgegeven doelen gemakkelijk worden gevon den. Ofschoon nog geen detailbe- richten over deze nieuwe aanvallen zijn ontvangen, kan, naar van be voegde zijde wordt verklaard, een goede uitwerking worden verwacht. Engelsche aanval op Duitschland. Berlijn, 10 Jan. (D. N. B.) Enkele groepen Britsche bommenwerpers vlogen Donderdagavond en in de eerste uren van den nacht het Rijksgebied binnen. Zij waren klaarblijkelijk van plan in^snige .eden in West-Duitschland indus trieele installaties en ravitaillee- ringsbedrijven aan te vallen. Als gevolg van het heldere weer had den de Britten waarschijnlijk ge dacht gunstige voorwaarden aan te ^reffen voor een succesvolle actie. De bijna wolkelooze nacht met hel dere maan was echter, naar het 0. N. B. verneemt, in het voordeeil van den Duitschen afweer, die alle r.iddelen, waaronder ook versper ringsballons, had opgesteld om aan ten aanval het hoofd te bieden. De aanval werd door den massalen afweer reeds bij het begin verhin derd en ondoeltreffend gemaakt. Hef grootste deel van de vliegtuigen wist het gebied der fabrieken en nijnbouwondernemingen niet te be reiken en moest reeds voortijdig omk-eeren, waarbij de bommen op iet platte land van het westelijke grensgebied werden neergeworpen, door de enkele vliegtuigen die 'oorbraken, werden bommen ge worpen op eenige plaatsjes in het industriegebied. Zij richtten geen voor de oorlogvoering belangrijke schade aan. Enkele woonhuizen en een school werden echter vernield. In een stad werd het katholieke patronaatsgebouw zwaar bescha digd. De veiligheids- en eerste hulpdienst trad onmiddellijk in actie en zorgde er voor, dat geen grootere schade ontstond. Enkele zolderbranden werden door de eigen "uchtbeschermingsdiensten in de kiem gesmoord. Japan beschouwt hulp aan het Tsjoenking- rejiem als een uit daging tol oorlog. Tokio, 9 Jan. (D.N.B.) Roosevelt heeft in zijn boodschap aan het con gres geheel openlijk zijn plan ont huld om de democratieën der'wereld alleen voor het beschermen van ds Joodsche plutocratie tot de maxi mumgrens van al haar middelen naar de slagvelden te jagen, aldus schrijft het nationalistische blad „Ko- koemin Sjimboen". Roosevelt heeft echter ook geheel en al duidelijk gemaakt, aldus schrijft het blad verder, dat hij China en Griekenland met. alle mid delen als-» beschermend schild voor de Joodsche plutocratie wil gebrui ken. De Ver. Staten moet zich steeds voor oogen houden, dat de Japan- sche regeering een versterkte on dersteuning van het Tsjoengking- regiem als een uitdaging tot oorlog zou beschouwen. Japan kan ook on der geen omstandigheden de ver klaring van Roosevelt accepteeren, dat Japan de aanvaller zou zijn. Ja pan heeft het democratische regee- ringsstelsel in China door het sluiten van een verdrag en door het erken nen van de nieuwe regeering uit drukkelijk goedgekeurd. Welke re denen heeft Roosevelt dan om Ja pan als den aanvaller te beschou wen vraagt het blad zich af. Dit strekt beslist niet tot redding van China. Het is veeleer een uitdaging van Japan onder het voorwendsel China te willen helpen en toont dui delijk het plan aan om 400 millioen Chineezen voor de verdediging van de Joodsche plutocratie te willen opofferen. Achter de aanmatigende boodschap van Roosevelt zijn duide- StJMMFR WELLES HEEFT ONDERHOUD MET RUSSISCHEN AMBASSADEUR. Washington, 9 Jan. (D.N.B.) De plaatsvervangende staatssecretaris van het ministerie van buitenland- sche zaken, Summer Welles, heeft gisteren een onderhoud gehad met den Sovjet-Rus.sischen ambassadeur te Washington, Oemansky, over de Amerikaansch-Sovjet-Russische be trekkingen. Nadere bijzonderheden over dit onderhoud werden van officieele zijde niet medegedeeld. DE OORLOG IN CHINA. Tokio, 9 Jan. (D.N.B.) In den loop van de maand December hebben vol gens een Domei-bericht uit Nanking Japansche troepen, die aan den be- neden-Jangtse opereerden, in 273 ge vechten met 36.000 man vijandelijke troepen slag geleverd. De vijand zou 218 dooden op het slagveld hebben achtergelaten. De Japanners maak ten 297 gevangenen. Zij zouden voorts 3 loopgraafmortieren, 23 zware machinegeweren, 540 geweren en meer dan 800 handgranaten buit gemaakt hebben. STRENGE VORST IN SPANJE. Madrid, 9 Jan. (D.N.B.) In een groot deel van Spanje héerscht strenge vorst. Zoo is in de provincie Cuenca een temperatuur van 9 gra den onder nul geregistreerd. De sneeuw ligt een meter hoog. Alle verbindingen tusschen Cuenca en de bergdorpen zijn verbroken. Twee menschen zijn doodgevroren. Ook in de provinciën Caceres, Huesca en Ciudad Real heeft het de laatste da gen hard gesneeuwd. f lijk de toegenomen zorgen te be- speüren. De dag zal niet al te ver meer zijn, waarop de Joodsche plu tocratie uit een schoonen droom zal ontwaken. Italiaansch weermachts- bericht. Rome, 9 Jan. D.N.B.) Het hoofd kwartier van de Italiaansche weer macht maakt bekend: In Cyrenaica aan het landfront niets bijzonders. Een van onze jacht en gevechtsformaties heeft een groep vijandelijke gemotoriseerde eenhe den aangevallen en verschillende pantserwagens vernield. Vijandelijke vluchten boven Bengasi en Tripolis hebben geringe materieele schade veroorzaakt. In Tripolis vielen drie dooden. Aan het Grieksche front bedrij vigheid van verkenningstroepen en acties met een plaatselijke karakter. Talrijke formaties van onze lucht eskaders hebben troepenconcentra ties en vijandelijke stellingen doel treffend aangevallen. Batterij-op stellingen en bruggen werden door Picchiatelli's troepenconcentraties door onze jachtafdeelingen met ma chinegeweervuur bestookt. Saloniki is met zichtbaar succes gebombar deerd. Tijdens verschillende gevech ten; hebben onze vliegtuigen vijf vijandelijke jaehttoestellen brandend neergeschoten. In Oost-Afrika geen gebeurtenis van eenige beteekenis. De vijand heeft vluchten ondernomen boven eenige van onze steunpunten in Eri trea en Somaliland, zonder schade aan te richten. Een vijandelijk vlieg tuig werd neergeschoten. In den nacht van 8 op 9 Januari hebben vijandelijke vliegtuigen in- opeenvolgende golven Napels en Pa lermo aangevallen. In Napels wer den talrijke bommen, die voor het grootste deel in zee terechtkwamen, neergeworpen. In de haven werd een hospitaalschip en in de stad werden ongeveer vijftien gebouwen, waaronder een kerk, getroffen. Er zijn vijf dooden en ongeveer dertig gewonden te betreuren. In Palermo is geen schade van beteekenis aan gericht. Slachtoffers zijn niet geval len. Een van onze duikbooten heeft een vijandelijke duikboot geramd en tot zinken gebracht. Een van onze torpedobooten heeft in den Atlantischen oceaan een vijandelijk koopvaardijschip van 3600 ton en een hulpkruiser tot zin ken gebracht. Vliegveld op Malta aangevallen. Een Italiaansch vliegveld, 9 Jan (Stefani). Een formatie Italiaan sche jachtvliegtuigen heeftvan ochtend het vliegveld Micabba op Malta aangevallen. Onze toestellen beschoten de op den grond staande vijandelijke vliegtuigen met brand kogels, waardoor den vijand aan zienlijke verliezen werden toege bracht. De bij verrassing uitgevoer de aanval was ondanks de heftige reactie van het vijandelijke af weergeschut doeltreffend, Na hun taak te hebben vervuld, keerden onze vliegtuigen zonder verliezen terug. Onderweg bonden zij nog den strijd aan met vijandelijke jagers, waarvan er een, door mi trailleurvuur getroffen, in zee stortte. Het optreden der Itali aansche luchtmacht. GriekschAlbaneesche front. 9 Januari, -(Stefani). Een bijzondere correspondent van Stefani meldt: aan het GriekschAlbaneesche front wordt het optreden van de Italiaansche luchtmacht steeds dui delijker merkbaar. Gisteren waren de italiaansche vliegtuigen aan het geheele front aanwezig en hebben zij doeltreffende resultaten be haald. In de zóne van Clisura, langs het dal van de Drino en den 'berg Topajanit, hadden onze vlieg tuigen een ontmoeting met een vijandelijke formatie Gloster vlieg tuigen. Er ontstonden verscheidene gevechten, waarin vijf vijandelijke toestellen brandend ter aarde stortten. Aan Italiaansche zijde waren geen verliezen. Slechts een verkenningsvliegtuig werd door projectielen getroffen. De kapitein waarnemer werd 'gewond aan den arm, maar de machine keerde vei lig op haar basis terug. Tijdens bombardementen raakten Italiaan sche vliegtuigen talrijke vijande lijke batterijen. Bovendien werden verscheidene bruggen vernield. De Picchiatelli (Duikbommenwerpers) slaagden er in vijandelijke troepen op marsch te ontdekken en zware verliezen toe te brengen. Talrijke vijandelijke vliegtuigen werden vernield. Bovendien bombardeer den Italiaansche toestellen mili taire werken en de haven van Sa loniki. Uit de gemaakte foto's blijkt, dat alle gestelde doelen ge troffen en vernietigd zijn. DE ZWARE INDUSTRIE IN BELGIE. Brussel, 9 Januari (D.N.B.) De Bel'gische zware industrie kan voortaan weer leveranties naar Nederland, Denemarken, Finland en Zweden uitvoeren. Reeds worden tusschen de bevoegde autoriteiten onderhandelingen gevoerd over de ootte der contingenten. "Het voor den uitvoer vrijgeven van ijzerpro ducten van allerlei aard opent in het bijzonder voor de Belgische ijzerindustrie nieuwe vooruitzich ten. Voor den handel tusschen Nederland en België is reeds een regeling uitgewerkt die den'uitvoer waarborgt van Belgische producten, die Nederland bijzonder noodig heeft. Naar Nederland worden ook weder geheele of gedeeltelijke la dingen zonder voorafgaande toe stemming gangenomen. ENGELSCH VERZOEK DOOR KAPITEIN VAN JAPANSCH SCHIP AFGEWEZEN. Tokio, 9 Jan. (D.N.B.) Even voor dat het Japansche schip „Tatsoeta Maroe" vertrok kreeg de Japansche consul-generaal last tot ontscheping van een Duitscher, genaamd Ritter, die zich reeds aan boord van het Ja pansche schip bevond. De Japansche consul-generaal wees echter den Britschen eisch krachtig af -en ver klaarde dat van Japansche zijde de controle der passagiers reeds was afgeloopen en dat de Britsche eisch niet als steekhoudend kon worden beschouwd. Volgens de meening der Japansche autoriteiten te San Fran cisco vormt deze stap van den Brit schen consul een schending van het voorrecht der oorlogvoerende na ties. In de toekomst, aldus verklaart men van Japansche zijde, zullen al dergelijke verzoeken van Engeland botweg van de hand worden gewe zen. ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN JAPAN EN v FRANKRIJK. Tokio, 9 Januari (D.N.B.) Naar Domei verneemt, hebben de _onder- handelingen tusschen Japan en Frankrijk betreffende Fransch Indo- China een vlot verloop. Hedenmiddag is de vierde bespreking tusschen de Fransche en Japansche delegaties gehouden, waarover de regeerings- persdienst het volgende communiqué heeft uitgegeven: De Japansche am bassadeur, Matsoemiya, heeft een on derhoud gehad met den leider der Fransche delegatie, Robin, ten fcu- reele van den plaatsvervangenden minister van buitenlandsche zaken. In deze bijeenkomst is de gedachten- wisseling over concrete aangelegen heden der economische betrekkingen tusschen Japan en Fransch Indo- China voortgezet. DE TOESTAND IN BULGARIJE RUSTIG. Sofia, 9 Jan. (A.N.P.) De minis ter van binnenlandsche zaken, Ga- browski, heeft in een verklaring aan de pers medegedeeld, dat de toestand in Bulgarije volkomen rus tig is. De politie treedt scherp op tegen het staatsvijandelijke optre den van hen, die geruchten versprei den en strooibiljetten uitdeelen. (De komende dagen zullen in hel geheele land volksbjj eenkomsten gehouden worden, waarin ook de ministers het woord zullen voeren. VROUW GEGUILLOTINEERD. Geneve, 9 Jan. (D.N.B.) Uit Bor deaux wordt gemeld, dat daar een vrouw met de guillotine is terecht gesteld. Zij had haar moeder en haar man vergiftigd. Sedert 25 jaar is dit de eerste maal, dat in Frank rijk een vrouw terechtgesteld is. SPOREN VAN RUSSISCHE EXPEDITIE UIT 1912. Leningrad, 8 Jan. (Tass). In de Minine-fjord (Kara-zee) heeft-men sporen gevonden van de expeditie van den bekenden Russischen ont- dekkigsreiziger Roussanov, die on der geheimzinnige omstandigheden is omgekomen. De expeditie vertron in Juli 1912 uit de Kola-baai op het schip Hercules, onderzocht met suc ces de steenkoollagen op het eiland Spitsbergen en begaf zich vandaar oostwaarts. Uit een laatste mededee- ling van Roussanov blijkt, dat hij het voornemen scheen te hebben om via de Behring-straat den Stillen oceaan over te steken. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 10 Januari: op 15,41 onder 6.37 De secretaris-generaal van het de partement van landbouw en vissche- rij maakt het volgende bekend. BOTER EN VETTEN. c' durende het tijdvak van Zater dag 11 Januari tot en met Vrijdag 17 Januari a.s. geeft de met 25 ge nummerde bon van de boterkaart en van de vetkaart recht op het koopen van een half pond boter, of een had pond margarine, of twee ons vet naar keuze. De met 25 genummerde bonnen, die op Vrijdag 17 Januari nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog gel dig tot en met Vrijdag 24 Januari a.s. BROOD, GEBAK. Gedurende het tijdvak van Maan dag 13 Jr >ari tot en met Zondag 19 Janupi a.s. geeft elke der m^t 23, genummerde bonnen van de broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram roggebrood of ander brbod. Voorts geeft elke der met 23 genummerde broodbonnen recht op het koopen van eenv rant soen gebak. Dit omvat voor de hier na genoemde bakkerij producten tel kens ten minste het daarachter ge plaatste aantal grammen: beschuit 75 gram biscuits en wafels 90 gram speculaas 140 gram andere koekjes 200 gram koek 160 gram cake 300 gram gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram taart en gebakjes 600 gram Voor geheele of ten deele uit meel of bloem gebakken producten welke hierboven, niet genoemd zijn geldt, dat een rantsoen een' hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 19 Januari nog niet gebruik te bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 20 tot en met 26 Januari a.s., met dien ver stande, dat zij gedurende laatstge noemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maan dag 13 Januari tot en met Zondag 19 Januari a.s. geeft de met 111 ge nummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van n ei. De bonnen, welke op 19 Januari a.s. nog niet ge bruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 26 Januari a.s., met dien verstande, dat zij gedurende de week van 19 tot en met 26 Januari niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. PEULVRUCHTEN. De bon van het algemeen distri butiebonboekje, welke recht geeft op het koopen van peulvruchten, zal door middel van een afzonderlijk persbericht bekend worden ge maakt. HONDEN- EN KATTENBROOD. Het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat van 1 tot en met 31 Januari 1941 op bon no. 10 van de voederkaart voor honden be schikbaar wordt gesteld voor: groep I 10 kg. hondenbrood groep II 10 kg. hondenbrood groep III 8 kg. hondenbrood groep IV 5 kg. hondenbrood groep V 4 kg. hondenbrood groep VI 3 kg. hondenbrood Op bon 10 van de voederkaart voor katten wordt over dezelfde periode 114 kg. kattenbrood be schikbaar gesteld. Na 31 Januari 1941 is bon no. 10 van bedoelde kaarten ongeldig en mag deze niet meer worden aan genomen. Bevordering gebruik van generatoren. In de gisteren gehouden perscon ferentie heeft de gevolmachtigde van den rijkscommissaris voor het ver keer, Regierungsrat dr. Pini, mede- deeling gegaan van een aantal be langrijke nieuwe verkeersmaatrege len, welke genomen moeten worden ter besparing van motorbrandstoffen. Na overleg met het departement van waterstaat zoo zeide hij worden met ingang van Maandag 13 Januari a.s. de volgende maatregelen genomen. Het goederen- en vrachtverkeer over de grenzen tusschen Duitsch land en Nederland, alsmede tusschen Nederland en België mag in de toe komst alleen dan nog geschieden, wanneer een bijzondere schriftelijke goedkeuring van de bevoegde Neder- landsche verkeersinspectours of van de bevoegde Duitsche of Belgische verkeersleiders is gegeven. Bij het verkeer, dat de grens over schrijdt, moet onderscheid gemaakt worden tusschen het verkeer, dat de grens slechts over korten afstand overschrijdt en het verkeer, dat de grens passeert voor het afleggen van grootere afstanden. Door dezen maat regel en de daarmede samenhangen de controle van het verkeer aan de grenzen, wordt ook het verhuren of verkoopen van vrachtwagens over de grens verhinderd. Verder zal het departement van waterstaat met ingang van Maandag 13 Januari een auto bevrachtingsdienst (A.B.D.) voor het binnenlandsch verkeer in het leven roepen. Deze dienst heeft de taak het goederenvervoer voor derden op de wegen te lei den en is een instelling van den staat. De leiding is in handen van het departement van water staat, de uitvoering berust bij de rijksverkeersinspecteuren, hij ieder van wie een afdeeling van dezen dienst wordt opgericht. Deze afdeeling heeft tot taak bij bevrachtingen bemiddelend op te treden en goedkeuringen te verstrekken. Naast een straffere leiding van het verkeer over de grens en van het binnenlandsch verkeer, zal een be sparing van motorbrandstof worden nagestreefd door het gebruik van gasgeneratoren, welker toepassing met alle mogelijke middelen zal wor den bevorderd. Om dit te bereiken zijn de volgende bepalingen gemaakt: a. auto's, voorzien vas een gasgene rator, ontvangen van de rijksver keersinspecteuren zonder meer de toestemming tot rijden. Zij worden voor doeleinden voor de weermacht niet aangekocht en blijven in het verkeer. b. auto's met gasgeneratoren hebben bij de toewijzing van banden de voorkeur. c. De vroegere belastingverhooging is bij het gebruik van een andere brandstof dan benzine opgehe ven. De op deze wijze gespaarde brand stoffen zullen de openbare vervoer middelen ten goede komen.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1