PAM BIJ DE HAANAPEN. STILLE NO. 9 DASHIELL HAMMETT BUITENLAND POLITIERECHTER BOEKEN Proefvelden zomertarwerassen. TWEEDE BLAD GESCHREVEN DOOR TEEKENINGEN VAN ALEXANDER RAYMOND VERNIELING VAN KERKELIJK BEZIT. Berlijin, 13 Januari (D.N.B.) Katholieke geestelijken uit West- Duitschland hebben dezer dagen aan het presidium van het Duitsche episcopaat een uitvoerig rapport toegezonden over de vernieling van kerkelijk bezit door de Englsche vliegtuign. Het rapport ging verge zeld van een aantal fotografische opnamen, die den omvang der scha de duidelijk aantoonden. Vooral betrof het hierbij de vernielingen in de omgeving van de stad Dussel- dorf a. d. Rijn, waar bij een aanval twee kerken, een klooster en een katholiek gezellenhuis zware bom- treffers kregen. In het rapport wordt er op gewe zen dat de schade, die aan de kloos tergebouwen is berokkend, bijzon der zwaar is, daar hierbij kostbare historische kerkbeelden en ornamen ten vernield zijn. De schade, welke de aanvallen der Engelschen aan de katholieke kerk in de laatste tien tot twaalf maanden hebben berok kend, worden door de bevoegde kerkelijke instanties op vele hon derdduizenden rijksmark geraamd, zonder mee te rekenen de histori sche schilderstukken en ornamen ten, welker waarde in het geheel niet te ramen valt. Ook ditmaal ver zoeken de geestelijken, zooals reeds in vorige gevallen, dat het episco paat het rapport aan het Vaticaan zal opsturen. BESTRIJDING VAN KINDER VERLAMMING DOOR VITAMINE D. Berlijn, 13 Jan. (D.N.B.) In Duitschland wordt de kinderver lamming door het gebruik van vita mine d met goed succes bestreden. Volgens de hier opgedane ervarin gen zijn de Duitsche artsen in War schau begonnen vitamine d te ver strekken aan alle kinderen tot den leeftijd van twee jaar, ten einde ook hier de kinderverlamming tegen te gaan. De Duitsche overheid heeft haar bijzondere aandacht gewijd aan de zorg voor de gezondheid der bevol king van het gouvernement-gene raal. Den laatsten tijd alleen is een millioen zloty uitgetrokken voor de uitbreiding van een ziekenhuis en van verscheidene andere klinieken. Nieuwe moderne medische instru menten zijn aangeschaft tot een be drag van 2000 zloty. Dank zij deze maatregelen staan de bevolking van Warschau thans 29 ziekenhuizen ter beschikking. Bovendien is een zie kenhuis ingericht voor gewonde Poolsche soldaten. AMERIKAANS CHE MEDICAMENTEN VOOR HET ONBEZETTE DEEL VAN FRANKRIJK. Londen, 13 Jan. (A.N.P.) In Bis hop Auckland heeft Dalton een rede uitgesproken. Hij verwees naar het besluit ten aanzien van zekere goederenzendingen, die door het Amerilcaansche Roode Kruis in het onbezette Frankrijk moeten worden verdeeld. Hij zeide: „Op verzoek van president Roosevelt heeft de Brit- sche regeering besloten zekere goe deren toe te laten tot het onbezette deel van Frankrijk, wanneer zij on ze controle passeeren. Deze goede ren zullen worden beperkt tot me dische artikelen in engeren zin, voorts tot vitamine-preparaten, ge condenseerde melk en kleeren voor zuigelingen. De goederen zullen door agenten van het Amerikaansche Roode Kruis en door kinderklinieken en ziekenhuizen worden gedistri bueerd. Er worden strenge waarbor gen opgesteld tegen een misbruik van deze overeenkomst. Wij behou den ons het recht voor te allen tijde verdere zendingen te verhinderen, wanneer de voorwaarden die wij ge steld hebben, niet in acht worden genomen". Honderdjarige overleden. - Gis teren is te Haren bij Groningen overleden de heer J. van Hemmen, oud-landbouwer, die op 30 Septem ber 1940 zijn honderdsten verjaar dag in goeden welstand had gevierd. Uitvoer van wild. - Blijkens een besluit van den' secr.-generaai van het dept. van landbouw en vis- scherij is de uitvoer van levend en geslacht wild tot een nader te bepa len tijdstip slechts aan de stichting Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee, gevestigd te Beekber gen, als monopoliehoudster, toege staan. WAAR ENGELANDS GROOTEN GETUCHTIGD WERDEN. Berlijn, 13 Jan. (A.N.P.) Het Ne- derlandsch perskantoor meldt: Een Duitsch vliegtuig is zoo onhoffelijk geweest een bom te laten vallen op de beroemde Eton-school in Enge land. Daarbij is het strafbankje, waarop reeds Gladstone, Curzon en later Anthony Eden op hun broek gekregen hebben, in gruizels ge gaan. Gelukkig zijn de splinters nog gevonden, evenals zes roeden, waar mee een zeker lichaamsdeel be werkt werd, als daartoe aanleiding bestond. Een nieuw strafbankje is al aangeschaft, dus de traditie is ge red. DE WINTER IN ZUIDSLAVIE. Belgrado, 13 Jan. (D.N.B.) In de Servische deelen van Zuidslavië is Zondag opnieuw sneeuw gevallen. De temperatuur is weer gedaald. De voor de levensmiddelenvoor ziening van Montenegro belangrijke weg van Amselfeld over den 2000 meter hoogen Tsjakor-pas is, na een maand onbruikbaar te zijn geweest, weer berijdbaar geworden. De stra tegisch belangrijke weg van Costi- vur over Mavrovi naar Desar is nog steeds door aardverschuivingen be dolven. MINDER BELGISCHE SOLDATEN GESNEUVELD DAN MEN DACHT. Brussel, 13 Jan. (A.N.P.) Volgens berichten in de Belgische dr-"tten is de identificatie der militairen, die tijdens den oorlog in België zijn ge sneuveld, zeer goed gevorderd, zoo dat men nu reeds over voldoende gegevens beschikt om ongeveer het aantal gesneuvelden te kunnen be palen. In Frankrijk en vooral in N.- Frankrijk is het werk nog aan den gang. Tot dusver zijn in cijfers voor het Bel; 'sche grondgebied - - volgt: 4700 Belgische militairen, 5200 Belgische burgers, 2600 Fran- sche militairen, 2200 Engelsche sol daten. In welingelichte kringen wordt ge raamd, dat het aantal Belgische sol daten, dat tijdens de krijgsverrich tingen gevallen is, de 5000 niet ver zal overtreffen. FAMILIEDRAMA IN ARGENTINIË. Buenos Aires, 14 Jan. (D.N.B.) Binnen enkele minuten zijn alhier zeven menschen het slachtoffer ge worden van een gruwelijke daad kinderen heeft in een vlaag van ra zernij gisterochtend zijn nog sla pende vrouw en zes kinderen door middel van knotslagen en mes steken om het leven gebracht. Daarna stak hij het huis in brand. De twee oudste zoons, die op de bovenste verdieping sliepen, kon den op het laatste oogenblik gered worden, terwijl het huis tot den grond toe afbrandde. De dader is voortvluchtig. NIEUWS IN 'T KORT Grcote brand te New-York. (D.N.B.) - In de New-Yorksche wijk Queens woedt een groote brand, waardoor reeds honderd woonhuizen aangetast zijn en die door den ster ken wind nog verder om zich heen grijpt. Deze brand is op het tus- schenstation uitgebroken en had bin nen het uur al drie blokken huizen aangetast. Overstrooming in Turkije. (D. N.B.) - Uit Antakya, de hoofdstad van Halay land, wordt gemeld, dat wolkbreuken en overstroominger. zware schade hebben aangericht. De stad is van de buitenwereld afge sneden. Naar officieel wordt mede gedeeld, zijn de verliezen aan men- 'schenlevens zeer groot. Nieuwe koudegolf in Hongarije. (Stefani.) - In Noord-Hongarije beerscht opnieuw felle koude. De thermometer is tot dertig graden on der nu gedaald. Te Boedapest vriest het vijftien graden. Duitsche bisschoppen felicitee- ren Göring (D.N.B.) - In opdracht van de Duitsche bisschopsconferen tie hebben de Duitsche kerkvorsten den rijksmaarschalk Hermann Gö ring in een hartelijk telegram ter gelegenheid van zijn 48en verjaar dag gelukgewenscht. Spoorwegongeluk in Spanje. (D.N.B.) -Zondag is tusschen Al- canar en Vinaroz in de ochtenduren een goederentrein ontspoord. Dertig wagons stortten de helling af. Zes spoorwegbeambten kwamen om het leven. Zitting van Maandag 13 Januari. Aardappelen boven maximum prijs verkocht. Een tuinder te Heerhugowaard had in October 1940 aan een commis- sionnair ongeveer twee en een halve ton eigenheimers geleverd tegen 4.50 per honderd kilo. Omdat hij dien prijs gevraagd en ontvangen had, moest hij Maandagmiddag voor den Alkmaarschen politierechter, mr. Krabbe, terecht staan, want volgens de officieele voorschriften had hij de eigenheimers niet duurder dan 3,50 mogen verkoopen. De tuinders snapte-er niets van. Het bedrag van 4,50 per honderd kilo was in October een algemeen geldende prijs. Op de veilingen wer den de eigenheimers voor 4,20 tot 4,70 verkocht, gelijk uit de offi cieele marktberichten kon blijken. Om dat aan te toonen had de man zelfs twee exemplaren van een krant meegenomen. Hij wilde maar zeg gen: als bij min of meer officieele in stellingen als de Noordhollandsche veilingen, waar men toch alles pre cies weet, een dergelijke prijs mag gelden en wanneer die prijzen ook rog openlijk in de krant komen, zender dat er wat van gemaakt wordt, waarom valt men mij, eer zame tuinder, dat lastig om een ge wonen prijs voor een partijtje aard- aardappelen? De rechter was aanvankelijk ver rast door de verdedigingstactiek van den tuinder, maar al spoedig meende hij een zwakke plek te zien in de krantenpapieren verdedigings linie van den Heerhugowaardschen tuinder. In de verordening stond, dat de eigenheimers f 3,50 „af boerderij" mochten kosten en de marktberich ten betroffen eigenheimers, die aan de veiling te koop waren en waar voor de tuinder transportkosten had moeten betalen en waaraan de tus- sehenhandel waarschijnlijk iets had moe-ten verdienen. Zuid-Afrikaansch legervliegtuig neergestort. (D.N.B.) - Uit Johannes burg wordt gemeld, dat een vliegtuig van het Zuid-Afrikaansche luchtwa- pen is neergestort. Zestien leden van de bemanning kwamen hierbij om het leven. Aardschokken in omgeving van Smyrna. - Op 9 Januari is in de om geving van Smyrna een aardschok gevoeld, die tien seconden aanhield en paniek zaaide onder de bevolking der stad. Een raadhuis en negen woonhuizen werden verwoest. Drie andere huizen werden ernstig en 25 licht beschadigd. Ook in andere plaatsen van het gebied om Smyrna werden huizen vernield en bescha digd. Tot dusver is nog niets bekend gemaakt omtrent verliezen aan men- schenlevens. De tuinders schudde zijn hoofd. Zooals iedereen in Noprdholland weet, voert de tuinder zelf zijn pro ducten naar de veiling, zonder dat er een tusschenhandelaar wat mee te maken krijgt. En voor den kooper is er, wat het vervoer voor zijn reke ning betreft, geen verschil. Dat liet ook de commissionnair, die als ge tuige werd gehoord, duidelijk blij ken. Deze zei ook, dat niemand in heel de streek iets van een maxi mumprijs wist, ook de veilingsbe- sturen niet. Beneden de 4,50 wa ren nergens aardappelen te krijgen, waarbij nog kwam, dat de handel blij was een partij te pakken te krij gen. Getuige had zelf ook een pro ces-verbaal gehad, omdat hij geen afleveringsbewijs kon toonen bij een zekere gelegenheid, en dat, terwijl hij nergens, ook niet bij den voedsei- commissaris, zoo'n bewijs kon krij gen. De rechter vroeg den tuinder, of hij den gulden te veel per 100 kg aan den commissionnair had terug be taald. De tuinder: Nee. De rechter vroeg den commission nair, of die het teveel betaald terug had gevraagd. Ook de commissionnair antwoord de evenals de tuinder met een lichte verbazing in zijn stem, ont kennend. De tuinder maakte den rechter nog duidelijk, dat de commissionnair een terugbetaling natuurlijk in dank zou hebben aangenomen. Het zou echter wel wat erg gek geweest zijn, want men kocht de aardappelen heel graag voor 4,50. De substituut-officier, mr. de Brueys Tack, hield er aan vast, dat ae bepaling omtrent den maximum prijs door middel van krant en radio bekend was gemaakt. De tuinder had dan maar maatregelen moeten nemen om te weten, dat er een maximum prijs was. Rekening houdende met de 24 extra winst, die de tuinder bij den verkoop van de aardappelen had gemaakt, vorderde de officier 100 of 50 dagen. De rechter veroordeelde den Heer- hugowaarder tot 60 tot 30 dagen. Van hetzelfde laken een pak. Een andere tuinder uit Heerhugo waard had een precies gelijk geval beleefd, met slechts dit verschil, dat hij 5 per 100 kg eigenheimers had gemaakt. Ook in dit geval bleek bij de be trokkenen ook den kooper de officieele prijs van 3,50 onbekend te zijn geweest in de maand October. De rechter vond, dat men maat regelen had moeten nemen, om den goeden prijs wel te weten! De officier meende „deze erger lijke prijsopdrijving" te moeten la ken. Hij vorderde S 100 of 50 dagen en verbeyrd ver klaring van de in be slag genomen aardappelen. De rechter, tot verdachte: U bent 75. Na een lange rit vermindert het vreemde voertuig eindelijk vaart en staat dan stil. De deur gaat weer open en Pam kan uitstappen. Hij staat nu in een lange gang, die hij uitloopt. 76. Pam begrijpt, dat hij zich thans in de villa van den professor bevindt. Aan het eind van de gang staat een man van normale grootte, die Pam verzoekt in een lift te stappen. nogal bemiddeld? Verdachte: Ik betaal niet eens in komstenbelasting! Rechter: Nou ja, dat komt, doordat u zooveel kinderen hebt, u staat er wel goed voor. Verdachte zweeg maar. Het vonnis was: 50 of 25 dagen. Zorg, dat je wakker wordt. Een Venhuizer kappersbediende had in den nacht van 27 op 28 Sep tember zijn plicht als lid van den plaatselij ken lucb tbeschermingsdienst verzaakt, doordat hij zich had ver slapen. Hij had den wekker, die naast zijn bed stond, niet gehoord, hetgeen meer menschen overkomt. De rechter vor,d dat geen argu ment. De bediende had dan maar anderen moeten opdragen hem te wekken. Waarop de bediende in het midden bracht, dat hij bij, zijn baas in huis sliep en dus niet zoo veel in het mid den had te brengen. Het leek hem dat bedoelde hij wat gek om zijn baas op te dragen midden in den nacht op te staan can hem, den vas ten slaper, wakker te maken. Nadat de plaatselijke veldwachter als getuige zich had beklaagd over het gebrek aan eerbied, dat ver dachte tegenover hem had betoond, vorderde de officier 25 of 20 dagen. Men moet zulke maatregelen ne men, aldus de officier, dat men .wak ker wordt, wanneer er dienst te doen valt. Het vonnis was 10 of 5 dagen. Frank en de dood is de titel van Anna van Gogh's nieuwe roman, die uitgegeven is bij de Uitgveerij „De Driehoek" te Naarden. Deze roman heeft ongetwijfeld de speciale lief de en toewijding gehad, van deze vitale schrijfster en neemt een zeer speciale plaats in bij de eerste van haar romans. Van een schrijfster van zooveel onderhoudende boeken is dit een roman van veel ernstiger inhoud; het is hier een zeer bijzonder gege ven, het leven van een jongen man, die mediamieke gaven bezit, maar zich tevens voortdurend tegen zijn mediumschap verzet. Zijn leven voert hem door spiritisme en parapsychologie en wij krijgen veel te zien van onderozekingen naar het bovennatuurlijke veel zelfs, wat den lezer onbekend zal zijn op dit ge bied. Maar hoofdzaak blijft het psychologisch gegeven: het helaas ook actueele probleem: van den dood en het al of niet bestaan van een leven hierna. Prachtig en psychologisch zuiver is Frank's voortdurende worsteling met den angst voor al wat dood is beschre ven, evenzeer als de sterke binding aan Margreet, zijn moeder, die fel naijverig is op al, wat hem bezig houdt, geslingerd als hij wordt tus schen het beleven zijner sensi tieve nauur en zijn felle, twijfelende intellect. Volkomen onpartijdig blijft mevr. van Gogh op deze nevengebieden der wetenschap en als Frank ten slotte een „weten" bereikt, dat hem zoowel levens-als doodsaanvaarding zal geven kort voor zijn sterven, is dit niet door spiritisme of parapsy chologie. Deze neutrale houding brengt het boek op een veel hooger plan. Goed zijn ook de schilderingen van de verschillende typisch Hol- landsche milieu's zooals die van het kleinburgerlijke, waar medium schap en fanatisme tot een tragedie leiden. Een ernstig Hollands boek, een boek voor den winteravond. Ir. L. G. van Beneden zendt ons het volgende verslag van de Zomer- tarwerassenproefvelden bij den heer R. L. Waiboer, Veerweg te Anna- Paulcwna (m NH 266) en bij den heer P. M. Bürmann, Laanweg te Stompetoren (no. NH 267): De algemeene gegevens van deze Op deze proefvelden werden de volgende zomertarwerasssen verge leken: van Hoek, Carma, Bersée, Chanteclair, Picardië (in drievoud) en Mansholt's Witte, Blanka (in enkelvoud). Van deze rasen zijn van Hoek, Carma, Mansh. Witte en Blanka echte zomertarwes, de ande ren z.g. overgangstarwerassen. (Fransche tarwees), proefvelden zijn: NH 266 zavel NH267. klei ka? Grondsoort Vruchtbaarheids toestand en ontwat. Voorvrucht Bemesting Datum zaaien zichten dorschen Grootte veldjes Rij enaf stand Opbrengsten per are: Anna Paulownapolder Kolommen resp. Ras, korrel in kg, verh. gemidd. t.o.v.v. Hoek. stroo in zeer goed spinazie 400 sup 300 pk 200 3 en 4 April 24 Augustus 6 September 320 m2 25 cm zeer goed bieten 200 kz 300 kas 10 April 20 Augustus 11 September 320 m2 20 cm kg, verh. gemidd. t.o.v.v. Hoek, kw. korrel: B plus van Hoek 34.6 100 40.3 100 Carma 48.6 140 38.0 94 B min (fijn) Bersée 42.0 121 45.3 112 C Chanteclair 44.0 127 46.3 115 B min (bont) Picardië 41.5 120 44.4 110 C plus (groezelig) Mansh. Witte 40.6 117 46.6 116 A min Blanka 40.0 116 38.8 96 B Opbrengsten per are: Schermer Kolommen resp. Ras, korrel in kg, verh. gemidd. t.o.v.v. Hoek Waiboer stroo in kg, verh. gemidd. t.o.v.v. Hoek Waiboer, kwaliteit korrel: Van Hoek 37.2 107 67 166 A min Carma 43.5 124 64.3 159 B min Bersée 696 114 67.1 166 C plus Chanteclair 41.5 120 71.5 176 B Picardië 34.7 100 77 191 B Mansh. Witte 39.7 115 73 181 A Pdanka 42.9 124 74 132 B Beide proefvelden hebben tijdens den groei en het oogsten te lijden gehad van de slechte weersomstan digheden. Het proefveld in de Anna- Paulownapolder had vooral bij het opkomen veel last van regenwater. De Schermertarwe is wat beter van korrelkwaliteit, ondanks on-" gunstige korrel/strooverhouding. De zwaardere stikstofbemesting die in de Schermer gegeven is, heeft geen gunstigen invloed op de opbrengst van de korrel gehad, de stroo- opbrengst is hier echter belangrijk hooger. Van de verbouwde rassen gaf in beide gevallen het ras Carma de hoogste korrelopbrengst. De kwali teit van de roode fijne korrel was echter maar matig. De bakwaarde van Carma is vrij goed. Het gewas was weinig stijf, waardoor bij de hooge N-gift legering optrad. Toch is het een zomertarwe die onder de huidige omstandigheden is aan te bevelen. Op de Carma volgt in opbrengst de Chanteclair, van nagenoeg de zelfde korrelkwaliteit en wat groo- tere stroo-opbrengst. De bakaard is vrij goed. Ook dit ras heeft een roode korrel. Blanka heeft in de Schermer een wat beter figuur geslagen dan in den Anna-Paulownapolder. Het ras blijkt goed bestand tegen een hooge N-gift. Mansh. Witte heeft, evenals Ber sée, een tamelijk goeden oogst ge geven. De kwaliteit van de korrel van het eerste ras was zeer goed te noemen. Het is een groote witte korrel met een goede bakwaarde. De stroó-opbrengst is hoog. Bersée had een roode korrel van slechte kwali teit op deze proefvelden. De beide rassen van Hoek en Pi cardië sloegen een slecht figuur. Op het proefveld van den heer Wai boer gaf Picardië sloegen een slecht figuur. Op het proefveld van den heer Waiboer gaf Picardië een bevredigende korrelopbrengst, echter van slechte kwaliteit. De stroo-opbrengst was matig in den Anna-Paulownapolder, hoog in de Schermer. De opbrengst van korrel en stroo was bij de van Hoek tegenover de andere rassen slecht te noemen, de kwaliteit van het oogstproduct was echter goed.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6