DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Vijandelijke bases aan het Grieksche front gebombardeerd. Eertige actie in den Opper Soedan Vijandelijke oorlogs schepen tot zinken gebracht. Noorwegen en de oorlog. )e betrekkingen tusschen Japan, Australië en andere mogendheden. VERDU 1ST ERIN GS- TiJDEN van 17.57 tot 9.42. DISTRIBUTIE-NIEUWS laats in bij de eerste van tns. schrijfster van zooveel ende boeken is dit een ti veel ernstiger inhoud; r een zeer bijzonder gege- sven van een jongen man, mieke gaven bezit, maar is voortdurend tegen zijn rap verzet. Zijn leven m door spiritisme en Dlogie en wij krijgen veel i onderozekingen naar het urlijke veel zelfs, wat den ikend zal zijn op dit ge- ar hoofdzaak blijft het sch gegeven: het helaas sle probleem: van den iet al of niet bestaan van i hierna. Prachtig en sch zuiver is Prank's ide worsteling met den r al wat dood is beschre- :eer als de sterke binding reet, zijn moeder, die fel is op al, wat hem bezig- ilingerd als hij wordt tus- t beleven zijner sensi- ir en zijn felle, twijfelende ;n onpartijdig blijft mevr. op deze nevengebieden ischap en als Frank ten- „weten" bereikt, dat hem vens-als doodsaanvaarding kort voor zijn sterven, 13 oor spiritisme of parapsy- Deze neutrale houding t boek op een veel hooger jn ook de schilderingen erschillende typisch Hol- milieu's zooals die van lurgerlijke, waar medium- fanatisme tot een tragedie ïstig Hollands boek, een den winteravond. e proefvelden werden de zomertarwerasssen verge in Hoek, Carma, Bersée, r, Picardië (in drievoud) ïolt's Witte, Blanka (in Van deze rasen zijn van irma, Mansh. Witte en hte zomertarwes, de ande- overgangstarwerassen. tarwees). n zijn: NH 267. klei zeer goed bieten 200 :a? 200 kz 300 kas 10 April 20 Augustus 11 September 320 m2 20 cm lidd. t.o.v.v. Hoek, stroo in 0 B plus 4 B min (f(jn) 2 C 5 B min (bont) 0 C plus (groezelig) 6 A min 6 B ïidd. t.o.v.v. Hoek Waiboer, aiboer, kwaliteit korrel: 6 A min 9 B min 6 C plus 6 B 1 B 1 A 2 B rel. heeft in de Schermer een figuur geslagen dan in i-Paulownapolder. Het ras d bestand tegen een hooge Witte heeft, evenals Ber- :amelijk goeden oogst ge- kwaliteit van de korrel erste ras was zeer goed te Het is een groote witte t een goede bakwaarde. De •engst is hoog. Bersée had korrel van slechte kwali- ze proefvelden, e rassen van Hoek en Pi- egen een slecht figuur. Op veld van den heer Wai- Picardië sloegen een uur. Op het proefveld van Waiboer gaf Picardië een nde korrelopbrengst, echter te kwaliteit. )-opbrengst was matig in i-Paulownapolder, hoog in aer. ■engst van korrel en stroo e van Hoek tegenover de ssen slecht te noemen, de van het oogstproduct was «J. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. tfit PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060- Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 12. Directeur; C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Woensdag 15 Januari 1941 Italiaansch weermachts- bericht. Ergens in Italië, 14 Jan. (Stefani). In zijn weermachtsbericht no. 221 maakt het Italiaansche hoofdkwar tier het volgende bekend: Aan het Grieksche front bedrij vigheid van patrouilles en artillerie. Onze formaties vliegtuigen hebben bij herhaling een vijandelijke bases gebombardeerd. Vrachtauto's en troepenconcentraties zijn met machinegeweren beschoten. In Cyrenaïca was bedrijvigheid van onze artillerie, die verliezen heeft toegebracht aan de gemecha niseerde strijdkrachten van den vijand aan het front van Tobroek. Voorts was er bedrijvigheid van patrouilles en van artillerie in de zóne van Djaraboub. Het optreden van vijandelijke vliegtuigen tegen plaatsen aan de kust van Cyranaïca heeft geen slachtoffers gemaakt. In Oost-Afrika viel eenige actie waar te nemen in den Opper-Soedan en optreden van artillerie in de zóne van Gallabat. In den Soedan hebben onze vliegtuigen vijandelijke stellin gen, verdedigingswerken en troepen concentraties gebombardeerd. Een van onze luchtformaties, die door vijandelijke jagers werd aangevallen, werd in een gevecht gewikkeld, waarbij een toestel van het type Gloster werd neergeschoten. Een ander verkenningsvliegtuig werd neergehaald door onze jagers in Erytrea. De vijand heeft eenige plaatsen gebombardeerd, waarbij slechts enkele personen gewond werden. Op den ochtend van 31 December heeft een Grieksche duikboot een van onze vrachtschepen van kleine lonnage, welke in de territoriale wateren van Joego-Slavië voer, tot zinken gebracht. Met schending van elk oorlogsgebruik heeft de duik boot vervolgens kanonschoten gelost op een reddingsboot van het vracht schip, waarbij tien schipbreukelingen leden der bemanning van het vrachtschip gedood werden. Een vliegtuig en een motortorpedoboot hebben op 9 Januari een vijandelijke duikboot aangevallen en tot zinken gebracht. Plymouth gebombardeerd. Berlijn, 14 Jan. (DN.B.) Het op perbevel van de waarmacht maakt bekend: Tijdens gewapende verkenningen hebben vliegtuigen een vijandelijk koopvaardijschip van 4000 brt. tot zinken gebracht en op een kruiser twee treffers geplaatst met bom men van middelzwaar kaliber. In den nacht van 13 op 14 Januari zijn belangrijke militaire doelen in Plymouth op succesvolle wijze met hommen bestookt Het leggen van mijnen voor Britsche havens werd voortgezet. De vijand heeft gisteren vier vlieg tuigen verloren, waarvan, zooals reeds gemeld, een door een contro levaartuig, van de marine en een door dg marine-artillerie werd neer geschoten. Er is geestdrift voor de actie van Quisling. Oslo, 14 Jan. (D.N.B.) De oproep van Vidkun Quisling den leider der Nasjonal Samling, om vrijwillig deel te nemen aan den strijd van Duitsch- land in een vrijwilligersregiment „Nordland" heeft in de gelederen van de Nasjonal Samling geestdrif tige instemming gewekt. De lands- leidingen van de jeugdorganisatie en de studentenorganisatie hebben terstond gevolg gegeven aan den oproep. Ook twee gecommitteerde staatsraden, de leider van het mini sterie van justitie, Riisnaes, jen de leider van het ministerie van politie, Jonas Lie, hebben verzocht te wor den opgenomen in het vrijwilligers regiment. Jn „Fritt Folk" verklaart Riisnaes het vernederend voor Noor wegen om volkomen buiten den strijd te blijven, dien Duitschland voor den geheelen Germaanschen stam voert. Jonas Lie, verklaart dat hij door zich aan te melden heeft willen protesteeren tegen het oude systeem. Alle bladen, die te Oslo verschijnen, laten in hoofdartikelen het licht vallen op de beteekenis van den oproep van Quisling. RARIOREDE VAN HENDRIK WILLEM VAN LOON. Stockholm, 14 Jan. (D.N.B.) Naar Svenska Dagbladet uit vNew-York meldt, heeft Hendrik Willem van Loon vorige week Donderdag een rede uitgesproken, die door een reeks Amerikaansche zenders is uit gezonden. Hij gaf een uiteenzetting van de positie der Noordsche landen en oefende critiek uit op het gemak kelijke Amerikaansche standpunt waarbij slechts in het voorbijgaan rekening gehouden wordt met de nooden van Europa. Hij herinnerde de Amerikanen er aan, dat het nog niet zoo lang geleden is, dat de Noordsche landen in de Ver. Stgten door hun vooruitstrevende politiek hoogelijk geprezen werden. DE AANHOUDING VAN DE MENDOZA. Engeland en de blokkade van Frankrijk. Geneve, 14 Jan. (D.N.B.) Uit Vichy wordt gemeld: Het feit, dat de Engelsche hulpkruiser Asturias het naar Frankrijk op weg zijnde Fran- sche koopvaardijschip Mendoza in Uruquayaansche wateren aangehou den heeft, heeft in politieke kringen te Vichy groote ontstemming teweeg gebracht. De Mendoza had een la ding voor het Fransche Roode Kruis bestemd bevroren vleesch aan boord Te Vichy verklaart men, dqt Enge land daarmede eens te meer een dui delijk bewijs heeft gegeven van zijn tegen Frankrijk .gerichte blok- kadepolitiek. De Fransche regeering heeft tegen het Engelsche optreden tegen de Mendoza geprotesteerd. Groote verwondering in Brazilië. Rio de Janeiro, 15 Jan. (D.N.B.) De aanhouding van het Fransche koopvaardijschip Mendoza door een Engelschen hulpkruiser in de wate ren van Üruquay heeft.Lij het Bra- ziliaansche publiek groot opzien ge baard. De pers herinnert in dit ver band aan het geval van het Brazi- liaansche schip ,Bage". Het' avond blad Noticia vraagt onder het op schrift: „Nu komt Uruquay aan de beurt", wat Engeland eigenlijk met zijn houding ten doel heeft, een hou ding, die reeds niet meer onvrien delijk, maar vijandig is. Met het oog op de voortdurende herhaling van daden van willekeur tegen hun vereine rechten moeten de Zuid- Amerikaansche volkeren tot de over tuiging komen, dat de practische politiek va.n Engeland de volledige negatie is der beginselen, die het beweert te verdedigen. Het blad Noite wijst er op, dat Engeland voortdurend een beroep doet op de hulp en de solidariteit van Amerika. Tegelijkertijd pleegt het echter te gen de landen van dat continent een reeks vijandige handelingen. Melo dia herinnert nogmaals aan het on derscheid in de houding van Duitschland en Engeland bij wapen leveranties aan Brazilië: Terwijl Duitschland met alle krachten c-r naar streeft, zoo schrijft het blad. zijn leveranties ondanks den oorlog uit te voeren, heeft Engeland bij het uitbreken van den oorlog reëds ge reed zijnde, door Brazilië bestelde torpedobootjagers niet geleverd. Het heeft Brazilië weliswaar het geld teruggegeven, maar voor in goud ontvangen ponden van 100 milreii heeft het ponden van 60 milreis te rugbetaald, zoodat Brazilië per pond een verlies van 40 milreis heeft ge leden. Weer loopt een Fransch schip uit. Buenos Aires, 14 Jan. (D.N.B. Nadat het Fransche schip Mendoza. 10 Jan. de haven hier verlaten had, treft thans ook de Campana van de zelfde nationaliteit toebereidselen om te vertrekken. Het schip zal vracht en slechts weinige passage meenemen. Daar de Mendoza, zooals gemeld, na haar vertrek uit Montevideo door den Britschen hulpkruiser Asturias aangehouden werd en op den terug weg is naar een haven aan de La Tokio, 14 Jan. (Domei.) De woord voerder van het bureau voor de in lichtingen, Isjii, heeft vandaag in de persconferentie verklaard tegenover de vertegenwoordigers van de bui-' tenlandsche pers, dat Japan gaarne de vriendschappelijke igevoelens waaraan uitdrukking is gegeven door den Australischen minister van oor log, Percy Claude Spender, beant woordt. Een telegram van 12 Januari uit Singapore meldt, dat de Australi sche minister van oorlog bij zijn be zoek in een radiorede herbaalde, dat Australië oprecht den wensch koes tert cm vriendschappelijke betrek kingen met Japan te behouden in de Stille Zuidzee. Spender voegde hier aan toe: „Wij hebben geen twist met Japan. De Australiërs hopen vurig, dat de Stille Zuidzee altijd haar naam eer zal aandoen:" In verband met het desbetreffende bericht zeide Isjii, dat de opmerkin gen van Spender „gunstig" waren. ,Wij willen gaarne den goeden wil van Australië beantwoorden". Sprekende over de diploma tieke onderhandelingen van Ja pan met andere landen, deelde Isjii verder mede, dat Yosjizawa binnenkort aan de Nederlandsch- Indische autoriteiten de Japan- sche voorstellen zal overhandi gen. Dit is echter nog niet ge schied. De'visscherij-onderhandelingen te ïckio tusschen Japan en de Sovjet- Unie zijn nog hangende. De onder handelingen te Tokio tusschen Japan en Frankrijk ten aanzien van Fransch Japan heelt geen belang bij het conflict tusschen Thailand en Fransch Indo-China. Indo-China hebben nog niet tot een aceoord geleid en worden nog voort gezet. De Fransch-Japansche onder handelingen hebben betrekking op concrete zaken, die na elkander ter sprake komen. Isjii besprak verder een telegram uit Hanoi van 11 Januari. Dit be weerde, dat Fransch luchtafweerge schut een Thailandsch vliegtuig had neergehaald, dat van Japansche ma kelij bleek. Hij zeide: „dat is niet mogelijk", waaraan hij toevoegde, dat geen enkele Japansche vlieger vrijwillig dienst had genomen bij de Thailandsche luchtstrijdkrachten. Het bovengenoemde uit Hanoi op 11 Januari gedateerde telegram meldde, dat een in Hanoi van de Thailandsche grens aangekomen Franschman ge meld had, dat verscheidene dagen te voren Fransch luchtafweergeschut een Thailandsch vliegtug had neerge schoten, dat van Japansch fabrikaat bleek te zijn, terwijl in het toestel het lijk aangetroffen werd van een Japanschen vlieger. Op de vraag, of er eenige wijziging is gekomen in de Japansche politiek ten aanzien van Thailand en Fransch Indo-Chna sedert het uitbreken van het conflict tusschen deze beiden, verklaarde Isjii, dat Japan verschei dene kleine kanonneerbooten en an dere oorlogsschepen aan Thailand lang geleden had verkocht. Sinds dien echter zijn geen groote hoeveel heden oorlogstuig door Japan aan Thailand verkocht. Geen Japanner, aldus Isjii, stelt practisch belang in het Fransch-Thailandsche conflict. DE BINNENLANDSCHE POLITIEKE TOESTAND IN ARGENTINIË. Buenos Aires, 15 Jan. (D.N.B.) Na beraadslagingen, die verscheidene uren hebben geduurd, en na de uit eenzettingen te hebben aangehoord van den minister van financiën, Pi- neto, hebben thans ook de nationaal- democraten in een communiqué hun houding bepaald ten aanzien van den huidigen binnenlandsch politie- ken toestand in Argentinië: Het na- tionaal-demoeratisehe communiqué wijst er op, dat het ongewone be sluit der radicalen het den nationaal democraten onmogelijk maakt hun streven ten aanzien van de instel ling van een politieken godsvrede voort te zetten. De radicalen hebben onuitvoerbare en ongerechtvaardigde voorwaarden gesteld, welker nako ming slechts door den staat, maar niet door de afzonderlijke partijen kan worden toegezegd. Voorts geeft het communiqué den regeeringspar- tijen der provincies Santa en Men doza opnieuw de verzekering van de meest volledige solidariteit. In Argentijnsche politieke krin gen wordt verklaard, dat door de zen stap van de nationaal democra ten het verzoeningsstreven als mis lukt kan worijen beschouwd. De binnenlandsch politieke consequen ties van de nationaal-democratische resolutie worden door ï>ers en pu bliek levendig besproken. Talrijke bladen voorspellen eencrisis van het kabinet. Noticias Graficas noemt Pinedo een man, die afgedaan heeft. Zijn portefeuille ter beschikking gesteld. Buenos Aires, 15 Jan. (D.N.B.) De minister van financiën, Pinedo, heeft in een schrijven aan den in functie zijnden vice-president Cas tillo met het oog op de kansloosheid van verder streven naar het tot stand brengen van een binnenland- sche politieken godsvrede na de wei gering van de nationaal-democraten zijn portefeuille ter beschikking ge steld. COMMUNISTISCHE VERGADERING IN NEW-YORK. New-York, 14 Jan. (D.N.B.) In de Madison Square Garden is een mas savergadering gehouden, die bezocht werd door 20.000 communisten. De sprekers deden scherpe aanvallen op de buitenlandsche politiek van Roosevelt. In een resolutie werd ge protesteerd tegen de machtiging van den president, zooals die opgenomen is in het wetsontwerp betreffende de hulp aan Engeland. Plata, wordt de reis van de Campa na onder dezelfde omstandigheden en met hetzelfde reisdoel, Marseille, met spanning tegemoet gezien. DE AMERIKAANSCHE HULP AAN ENGELAND. New York, 15 Jan. (D.N.B.) De republikeinsche afgevaardigde Fish heeft zich Dinsdag in een verklaring gewend tegen het wetsontwerp op de hulp aan Engeland. Hij wees er op. dat met dit ontwerp automatisch de Johnsonact en de neutraliteits- wet zonder stemming in het congres worden opgeheven. Hij zeide, dat president Roosevelt de volmacht zou krijgen om schepen en convooien naar de oorlogszone te sturen, het geen het gevaar van een verwikke ling der Vereenigde Staten in den oorlog met zich mede brengt. De wet maakt een farce van de demo cratie der V. S. Zij ontneemt het congres zijn grondwettige volmach ten betreffende een oorlogsverkla ring en stelt een één-mansregeering in. Daarbij zal de beslissing over oorlog en vrede alleen in handen van den president liggen. Het Ame rikaansche volk wordt van iedere beslissing hierover beroofd. De wet is ondemocratisch en in strijd met dc grondwet. Dit, aldus besloot Fish komt neer op de bekentenis, dat de democratische regeeringsvorm niet functionneert en door dictatuur moest worden vervangen. DOOR INDIANEN BELEGERD. Rio de Janeiro, 14 Jan. (D.N.B.) Vijf leden van een Braziliaansche grenscommissie worden nabij de grens van Venezuela Belegerd door Indianen, die gewapend zijn met bogen en vergiftigde pijlen. In een draadloos bericht, dat in Belem Is opgevangen, wordt gezegd, dat alle leden 'der commissie min of meer gewond zijn, maar dat allen hun tegenstand tegen de Indianen voort zetten. De Braziliaansche regeering heeft hulp en geneesmiddelen ge zonden. Men vreest, dat nog andere commissies zich in een dergelijken toestand bevinden. FRANKRIJK EN DE BLOKKADE. Brussel, 14 Jan. (A.N.P.) De Vlaamsche pers is gisteren uitvoe rig ingegaan op het protest der Fransche regeering tegen de Engel sche hongerblokkade. Het nieuws van den dag schrijft, dat Frankrijk steeds is aangewezen geweest op den invoer uit het buitenland. Deze in voer is thans door Engeland onmo gelijk gemaakt. Bovendien heeft de vroegere regeering het opslaan van voldoende voorraden veronachtzaamd Voorts werd er op gewezen, dat Frankrijk waarschijnlijk van Duitschland broodgraan zal krijgen. Het land moet echter den geheelen invoer van overzee ontberen. Enge land laat thans echter al zijn bond- genooten in den steek en tracht hen uit te hongeren. Wij wenschen al len, dat de huidige moeilijkheden der levensmiddelenvoorziening mede beleven, dat hun eindelijk de oogen opengaan ten aanzien van de vraag, wie in werkelijkheid daarvoor de verantwoordelijkheid draagt. DE DUITSCHERS IN DE OOSTZEESTATEN. Berlijn, 14 Jan. (D.N.B.) Als uit vloeisel van het op 10 Jan. gesloten Duitsch-Russische accoord betreffen de een nieuwe verhuizing van volksduitschers zullen de geheele Duitsche volksgroep uit Litauen, die rond 45.000 menschen omvat, en de rest der in het najaar van 1939 in Estland en Letland achtergebleven volksduitschers, ten getale van 12000 naar het Duitsche rijk terugkeeren. Nadat deze verhuizing haar beslas heeft gekregen, zullen bijna een half millioen volksduitschers naar het grootduitsche rijk teruggebracht zijn. ONDERZOEKINGEN IN DE SUBSTRATOSFEER. Moskou, 14 Jan. (Tass). Vanavond is van een vliegveld in de omgeving van Moskou een luchtballon opge stegen met een bemanning van drie koppen. De ballon heeft een inhoud van 2200 kubieken meter. De lucht' vaarders moeten gedurende 24 uur waarnemingen verrichten volgens 'n programma, dat is uitgewerkt door het aerologische observatorium van het centrale meteorologische insti tuut. Zij zullen daarvoor tot 5000 meter moeten stijgen. OOK EEN BULGAARSCHE TEGENSPRAAK. Sofia, 14 Januari (D.N.B.) Het Bul-gaarsche telegraaf-agentschap is gemachtigd, in het buitenland verspreide geruchten, volgens wel ke Duitsche troepen door Bulgarije zouden trekken en in verband hier mede een diplomatieke stap zou zijn ondernomen, te-gen te spreken. ZWEEDSCH SCHIP OP EEN MIJN GELOOPEN. Kopenhagen, 14 - Jan. (D.N.B.) Be treffende de Zweedsche berichten, volgens welke het Zweedsche s.s. Bertha in de Sont op een mijn ge- loopen en gezonken is. wordt van welingelichte Deensche zijde verno men, dat de Bertha, die op 11 Jan in de buurt van Kopenhagen op een mijn gelopen is, zich toen in een zeegebied bevond, dat sinds gerui- men tijd wegens het werpen van Engelsche luchtmijnen gesloten was. De Bertha mat 1215 brt. Van de uit 17 koppen bestaande bemanning worden er, volgens Zweedsche be richten, vier vermist. ENGELSCHE VLOC VERLIEZEN. Stockholm, 14 Jan. (D. N. B.) De Engelsche admiraliteit bevestigt volgens een Reuterbericht, dat tijdens operaties in het centrale bekken-van de Middellandsche zee in den nacht van 12 op 13 Januari een Britsche torpedojager (de Gallan-t) i-s beschadigd. Bij de aanvallen der Duitsche en Italiaansche luchtmacht op de En- gdlsche oorlogsschepen zij-n, naar verder in het officieels Engelsche bericht verklaard wordt, een Britsch vliegtuigmoederschip (de Illustrious) en een (kruiser (de Southampton) beschadigd, terwijl zij verder verliezen leden. OVERVAL MET ROOF OP DE FIFTH AVENUE. New-York, 15 Jan. (D.N.B.) Op een groot winkelmagazijn op de Fifth Avenue, een der grootste win kelstraten van New-York, is van middag een overval met roof ge pleegd. Verscheidene mannen be roofden de kassa en namen daarna de vlucht. De winkelchef en een ver keersagent, die, een achtervolging inzetten, werden door de bandieten neergeschoten. Nader wordt gemeld, dat de bei de roofmoordenaars na een opwin dende achtervolging gearresteerd zijn. Een hunner werd door een schot van een politieagent zwaar ge wond ,de tweede werd hij zijn ar restatie tegen den grond geslagen Behalve de beide doodelijk getroffen achtervolgers is nog een derde door de bandieten met een schot zwaar gewond. Men twijfelt er aan, of de zwaargewonde bandiet het leven zal behouden. De roofoverval en de ban- dietenjacht speelden zich af in den druksten zakentijd. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 15 Januari; op 20.52 onder 10.26 20 Januari laatste kwartier. BONAANWIJZING. VLEESCH. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt 't volgende bekend: Gedurende het tijdvak van Don derdag 16 Januari tot en met Zon dag 26 Januari a.s. geeft elk der vier met „15 vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, 'been inbegrepen, öf een rantsoen vleeschwaren. De met ,,15 worst, vleeschwaren" gemerkte bon g-eeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleesch waren. De bonnen, welke op 28 Januari a.s. nog niet gebruikt zijn blijven nog geldig tot en met 2'9 Januari a.s. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht be draagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, of kalfs- vleesch en voor gerookte worst soorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knak worst, 125 gram voor leverartike- len, torigenworst en nderbroood en 15 gram voor bloedworst. DE VOEDSELPOSITIE VAN BELGIE. Brussel, 14 Jan. (A.N.P.) Dezer dagen heeft de regeeringspresident. Reeder, verklaringen afgelegd over de voedselpositie van België. Naar aanleiding hiervan schrijft de Soir, dat de beteekenis van hetgeen de regeeringspresident toen zeide nie mand zal ontgaan. Sedert eenige da gen reeds heeft zich van de bevol king een ware paniek meester ge maakt. Het zou nutteloos zijn, wan neer men zou willen verzwijgen, dat de toestand ernstig is geweest en dat hij, vooral ten aanzien van het broodgraan tragisch zou kunnen worden, wanneer een Duitsch ingrij pen niet te rechter tijd zou geschie den. DE KOUDE IN ROEMENIE. Boekarest, 14 Jan. (D. N. B.) Sedert Maandag heerscht in geheel Roemenië en in het bijzonder in Moldavië strenge koude. Te Jassy daalde de temperatuur tot 36 -gra den onder nul. Het verkeer is bijna geheel gestaakt. Herhaaldelijk drin gen troepen' wolven de dorpen bin- nen-. De bestrijding van de wolven- plaag wordt door mist bemoeilijkt. Het is nog niet bekend, hoeveel menschen aan koude en wolven ten offer gevallen zijn. Te Boekarest vroor het in den afgeloopen nacht en Dinsdagochtend 22 graden. EEN TROUWE HERDERSHOND. Erfurt, 14 Jan. (D.N.B.) Van roe rende trouw getuigt het gedrag van een Duitschen herder, die den 34- jarigen Fritz Schuster toebehoorde. Deze wer£ sedert 3 Jan. vermist en is thans doodgevroren gevonden. Twee jongens, die naar voerplaat sen voor het wild wilden gaan kij ken, zagen aan dén rand van het bosch een hond zitten, die bij hun nadering blafte. Daardoor werd hun aandacht gevestigd op het lijk van Schuster. Men veronderstelt, dat deze zich heeft neergezet om wat uit te rusten en daarbij ingeslapen en doodgevroren is. Het brave dier had zeven dagen en zeven nachten zon der voedsel de wacht gehouden bij zijn gestorven baas. VLIEGTUIGONGELUK IN ZWEDEN. Stockholm, 15 Jan. (D.N.B.) Dins dag heeft zich een vliegtuigongeluk voorgedaan hij de Zweedsche mili taire vliegschool Ljungbyhed. Een 23-jarig cadet die met een les- vliegtuig was gestart, stortte door onbekende oorzaak neer. Het toestel verbrandde. De bestuurder werd gedood.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1