DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Zuid-Oost-Engeland met bommen bestookt. Grieksche aanvallen afgeslagen. Engeland erkent verlies van zwaren kruiser. VERDU1SIERINGS- TiJDEN van 18.00 tot 9.40. Uitgifte Staatsleening van f 500.000.000 De aanslag op koning Faroek en zijn moeder. Bonaanwijzingen. h2 bakker. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door he* gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN! Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 14. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Vrijdag 17 Januari 1941 Twintig dooden in Wilhelmshaven. Berlijn, 16 Jan. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: Het luchtwapen heeft gisteren overdag tijdens een gewapende ver kenning een troepenkamp en een ander doel in Zuidoost-Engeland met bommen bestookt. In den afgeloopen nacht hebben formaties gevechtsvliegers ondanks den ongunstigen weerstoestand voortdurend voor den oorlog be langrijke doelen in een stad in mid- den-Engeland, in geringen omvang ook te Londen aangevallen. Het station van Dover heeft verscheiden voltreffers gekregen. Voorts zijn weer mijnen gelegd voor Engelsche havens. De vijand heeft in den afgeloopen nacht op verscheiden plaatsen in Noord-Duitschland brisant- en brandbommen geworpen. Te Wil- helmshaven is brand in verschei dene huizen ontstaan. Het energieke ingrijpen van den veiligheids- en hulpdienst en van de zelfbescherming kon echter uitbreiding van deze branden voorkomen. Ook in het ha vengebied lagen enkele brandbom men te gloeien, zonder evenwel noemenswaardige schade aan te richten. De verliezen te Wilhelms haven bedragen twintig dooden en 35 gewonden. Bedrijvigheid in de lucht boven Engeland. Berlijn, 16 Jan. (D.N.B.) Naar het D. N. B. in aanvulling op het weermachtsbericht van heden ver neemt, heeft het Duitsphe luchtwa pen ondanks hevige sneeuwstormen ook op 15 Januari hoven het Brit- sche eiland een groot ebedrijvigheid ontplooid. Met groot succes is mid- den-Engeland aangevallen. Motoren en automobielfabrieken zijn daar met merkbaar resultaat onder vuur genomen. Ook andere voor de oor logvoering belangrijke doelen, voor- ai machinefabrieken, zijn door for maties Duitsche gevechtsvliegtui gen met bommen bestookt. De groo te rangeerstations in Dover, die voor het havenverkeer van groot belang zijn, hebben in het middelpunt van den zwaren aanval gestaan. Ver scheidene treffers zijn waargeno men. Voorts kon men tot in verren cmtrek branden waarnemen in op slagplaatsen en loodsen. In Zuidoosr- Engeland zijn troepenkampen en oefenterreinen aangevallen en krachtig onder vuur genomen. Vele brandweerlieden te Manchester gedood. Genève, 16 Jan. (D.N.B.) Het hoofd van de politie te Manchester, die tevens commandant van de brandweer is, heeft medegedeeld, dat bij een der groote nachtelijke aanvallen der Duitsche luchtmacht op Manchester 37 brandweermannen om het leven gekomen zijn. Vier der slachtoffers behoorden tot brand weren uit andere steden die te hulp gesneld waren. Vijandelijke kruiser getorpedeerd. Ergens in Italië, 16 Jan. (D. N. B.) Hier volgt het 223ste Italiaansche weermachtsbericht: Aan het Grieksche front zijn aan vallen van den tegenstander afge slagen door de prompte reactie van onze troepen. In Cyrenaïca, de gebruikelijke bedrijvigheid van de artillerie aan het front van Tobroek en van onze snelle colonnes in de streek van Dzjaraboeb. Onze vliegtuigen heb ben wegen, ravitailleeringsposten en vijandelijke stellingen ten zuidoosten van Tobroek gebombardeerd. Een vijandelijke bommenwerper werd boven Tobroek door luchtdoelartille rie van de marine neergeschoten. In Oost-Afrika geringe bedrijvig heid van de artillerie aan "het Soedan- front. Het steunpunt van Port Soedan is door ons luchtwapen succesvol aangevallen. De vijand heeft een aanval op Assab ondernomen, waar bij schade van gering belang aan gericht is. Een van onze duikbooten onder bevel van korvettenkapitein Mario Spano heeft in den nacht van 10 op 1 dezer in de Middellandsche zee een lichten vijandelijken kruiser getorpedeerd. Een andere onder zeeër onder bevel van korvetten- kapitein Vittoro Raccanelli heeft in den Atlantischen Oceaan het Engel sche schip Ardabham (5000 ton) tot zinken gebracht. In den afgeloopen nacht hebben vijandelijke vliegtui gen Catania gebombardeerd, waarbij geringe materieele schade aangericht werd. Enkele personen werden ge dood of gewond. ERGERLIJK GEVAL VAN KINDERVERWAARLOOZING. Meenen 16 Jan. (Belgapress). In de Ellende-wijk „De Roode Poort" te Haalewijn bij Meenen werd een ergerlijk geval van kinderverwaar- loozing vastgesteld bij het echtpaar Maria Court, dat aan den drank verslaafd is. Reeds herhaaldelijk hadden de buren aan de kinderen, waarvan het oudste veertien jaar en het jongste een jaar is, voedsel en kleeren gegeven, doch telkens wer den deze door de ouders verkocht. Intusschen liepen de kinderen in vollen winter blootsvoets en in lom pen gebuid. De politiecommissaris deed een inval in het huis en vond er de zes kleine kinderen haveloos rond een doove kachel zitten. In het tweede vertrek lag de zuster der moeder. 39 jaar oud, op het bed dood uitge strekt. Zij was gedurende den afge loopen nacht overleden. Het kleinste kind lag op een walgelijken stroo- zak en uit de kamers der ouders kwam een verpestende geur. De zes kinderen werden naar een kliniek overgebracht en van andere kleeren voorzien, welke door dienst vaardige menschen werden aange boden. Het parket werd ingelicht De kinderen zullen in een gesticht geplaatst worden. De Southampton tot zinken gebracht. Stockholm, 16 Jan. (D.N.B.) Vol gens den Londenschen berichten dienst heeft de Britsche admiraliteit meegedeeld dat de schade, die de zware Britsche kruiser Southampton (9100 ton) Vrijdag heeft opgeloopen, tot het totale verlies van den oor logsbodem heeft geleid. De uitgebro ken branden konden niet meer ge- bluscht worden en zij bereikten zulk een omvang, dat het schip opgege ven moest worden. Daar het onmo gelijk was, het schip een haven bin nen te sleepen, moest het door de eigen bemanning tot zinken ge bracht worden. PETAIN OVER FRANKRIJK. Parijs, 16 Jan. (D.N.B.) Maar schalk Petain heeft den correspon dent van de „New Yok Times" te Vichy een interview over den toe stand in Frankrijk verleend, het welk in de Parijsche pers verschijnt. Petain verklaart o.a., dat de nieuwe Fransche revolutie aanstuurt op een breuk met het verleden en herstel van de collectieve discipline: ar beidsprestatie, gezond gezin en va derlandsliefde. De revolutie meldt zich pas aan, zij ontwikkelt zich met den tijd en zal haar voleinding vinden in de harmoniseering van de sociale omstandigheden, in herstel van de zekerheid en in de waardig heid van den boeren- en arbeiders stand. De organisatie van het nieuwe continent is het noodzakelijk gevolg van den huidigen oorlog. Frankrijk poogt aan deze continentale organi satie mede te werken in de hoop op een duurzamen vrede in Europa en m de wereld. Ook wees Petain nadrukkelijk op de moeilijkheden, die als gevolg van de Engelsche blokkademaatregelen in Frankrijk ontstaan zijn. VERDEELING VAN MEEL EN BROOD. Luik, 16 Jan. (Belgapress.) De burgemeester van Luik heeft een be sluit uitgevaardigd, waardoor de in woners verplicht worden zich bij de bakkers te laten inschrijven ten einde een rechtvaardige verdeeling van het meel en van het brood mogelijk te maken. Deze maatregel zal trouwens de concentraties van wachtende menschen voor de broodwinkels, die den laatsten tijd meermalen worden vastgesteld, vermijden. HET VERLIES VAN DE ILLUSTRIOUS. Berlijn, 16 Jan. (D.N.B.) Van de verliezen door luchtaanvallen bij Sicilië treft de Britsche vloot het tij delijke gemis van het vliegtuigmoe derschip Illustrious ongetwijfeld het hardst, verneemt het D.N.B. uit mi litaire kringen. Dit schip, behoort tot die kostbare oorlogsbodems, waarvan de Britsche marine bij het begin van den oorlog slechts zeven eenheden bezat. Van deze zijn er twee in het verloop van den oorlog tot zinken gebracht: in September 1939 het vliegtuigmoederschip Cou rageous door de duikboot van den luitenant-ter-zee eerste klasse Schu- ardt en in Juni 1940 het vliegtuig moederschip Glorious door zware Duitsche strijdkrachten in de Noord zee. Vier andere vliegtuigmoeder schepen werden tijdens den oorlog ter zee aan de Noorsche kust en in de Middellandsche zee door zware beschadigingen geruimen tijd buiten gevecht gesteld. De thans in de Middellandsche zee door voltreffers van bommen zwaar gehavende Illu strious is een der nieuwste Engel sche vliegtuigmoederschepen, die bij het begin van den oorlog nog op sta pel stond en pas tijdens den oorlog in dienst is gesteld. Het gemis van dit vaartuig dat verscheidene maan den buiten dienst moet blijven beteekent in de tegenwoordige ge vechtspositie voor de Britsche Mid dellandsche zee-vloot een gevoelig verlies. Wederom aanvallen op de Illustrious. Berlijn, 17 Jan. (D.N.B.) Het En gelsche vliegtuigmoederschip Illu strious, waaromtrent de Engelsche berichtendienst meldt, dat het welis waar teeken vertoont van den zwa an slag in de Middellandsche zee, maar och een haven aan de Middel landsche zee is binnengeloopen, is, naar het D.N.B. verneemt, in den loop van gisteren wederom door Duitsche duikbommenwerpers aan gevallen. Er werden voltreffers ge plaatst, n.l. een bom van zwaar ka liber en twee bommen van gemid deld kaliber. Het staat thans naar de opvatting van bevoegde Duitsche kringen ondubbelzinnig vast, dat het de Britsche admiraliteit niet meer zal gelukken om de Illustrious in den loop van dezen oorlog nog strijdvaardig te maken en in dienst te nemen. HET CONFLICT TUSSCHEN THAILAND EN INDO-CHINA. Toiko, 16 Jan. (D.N.B.) Volgens berichten uit Hanoi hebben Thai- landsche strijdkrachten, na de grens over te zijn getrokken, deelen van Kambodsja en het noordelijk deel van Laos bezet. Er zijn hevige grens gevechten aan den gang. Uit Bangkok wordt gemeld: Het groote verschil in opvattingen tus- schen Thailand en Fransch Indo- China over de fundamenteele voor waarden waarop het grensgeschil zou kunnen worden geregeld, blok keert naar men gelooft de mogelijk heid om de grensgevechten te sta ken. Thailand houdt nog steeds vast aan aanvaarding door Frankrijk van zijn eischen, n.l. ten eerste aanwij zing van de Mekongrivier als grens en ten tweede teruggave van de ge bieden van Luangprabang en Pakse, die door Frankrijk in 1907 werden ingenomen, als voorwaarde voor de ratificatie door Thailand van het non-agressiepact dat 12 Januari 1940 gesloten werd. Thailand is bereid deel te nemen aan een gemengde grenscommissie zoodra Frankrijk deze eischen zal hebben ingewilligd. Frankrijk daarentegen is alleen be reid te spreken over de kwestie van de Mekong als grens, maar weigert vierkant de gebieden van Luang- prahang en Pakse terug te geven. Gezien dit fundamenteele verschil in standpunt waarbij beide partijen krachtig in hun houding volharden, zijn plaatselijke waarnemers van meening, dat er weinig waarschijn Iijkheid bestaat, dat spoedig een ge mende commissie voor grensafbake- ning zal bijeengeroepen worden, ten zij een van beide partijen zijn hou ding herziet. Duitsche bommen op Malta. (Stefani.) - De bijzondere correspon dent van Stefani aan het luchtfront meldt, dat een formatie Duitsche bommenwerpers acties hebben uitge voerd tegen militaire objecten op het eiland Malta. Bommen van zwaar eti middelbaar kaliber zijn uitgeworpen boyen La Valette en het vliegveld. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 17 Januari: op 23.25 onder 11.24. 20 Januari laatste kwartier. Rente 4 looptijd 10 jaar. 's-Gravenhage, 17 Januari. Naar het A. N. P. van be voegde zijde verneemt zal zeer binnenkort een nieuwe Staats- leeniing worden uitgegeven tot een bedrag van 500 millien gul-den. De rentevoet zal 4 pro cent bedragen, terwijl de lee- n-ing een looptijd zal hebben van 10 jaar. De obligaties dezer leaning zullen gebruikt kunnen worden voor de betaling van aanslagen in de successierechten. Het prospectus zal a.s. Maan dag verschijnen. Milaan, 16 Jan. (D.N.B.) De radio zender van Damascus heeft gisteren naar de Turijnsche Stampa uit Beiroet meldt sensationeele ont hullingen bekend gemaakt over den aanslag op het leven van koning Faroek en de koningin-moeder van Egypte. Koning Faroek van Egypte (Archief) De buitengewone ambassadeur van koning Ibn Saoed Chiodd, is 2 dagen geleden door Faroek ontvan gen, aldus dit bericht. In den loop van dit onderhoud onthulde hij de plannen van de samenzwering. On middellijk daarop gaf Faroek den militairen commandant van de stad Cairo bevel terstond enkele Britsche officieren, onder wie een brigade generaal twee majoors en een kapi tein, die allen behooren tot de En- gelsch-Australische strij dkrachten, die in het oorlogsgebied geconcen treerd zijn, te verwijderen. De na men van twee hunner zijn reeds be kend gemaakt: Henry Mitchell en Ernest Hutchinson. Men vernam ook, dat de opperbe velhebber van de Britsche lucht strijdkrachten in Griekenland, Da- beriac, bij de samenzwering betrok ken is. De golf van verontwaardiging die deze bijna van officieele zijde ge- inspireerde samenzwering ontketend heeft, is nog versterkt door een cor ruptiezaak ie vrijwel tegelijkertijd ontdekt is. Men constateerde, dat drie sergeants zich onrechtmatig 400.000 pond sterling toegeëigend hadden, en hadden geprobeerd deze verduistering te verbergen door de verklaring, dat dit bedrag door Ara bieren gestolen was. De verduiste ring werd evenwel ontdekt. De drie sergeants zullen naar Londen ge bracht en daar gevonnist worden. Kenmerkend is dat een der Arabie ren, die valsch beschuldigd was het geld geroofd te hebben, in eer, spoedprocedure veroordeeld en door de rechtbank terstond terechtgesteld fc, De secretaris-generaal van het departement van landbouw en vis- seherij maakt het volgende bekend: BOTER EN VETTEN. Gedurende het tijdvak van Zater dag 18 Januari tot en met Vrijdag 24 Januari a.s. geeft de met „26" genummerde bon van de boter- kaart en van de vetkaart recht op het koopen van een half pond boter of een half pond margarine. Deze bon geeft der halve geen recht op het koopen van vet. De met „26" genummerde bon nen, die op Vrijdag 26 Januari nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Vrijdag 31 Januari a.s. BROOD EN GEBAK. Gedurende het tijdstip van Maan dag 20 Januari tot en met Zondag 26 Januari a.s. geeft el'ke der met ,,24" genummerde bonnen van de broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram roggebrood of ander brood. Voorts geeft elke der met „24" genummerde broodb'on- nen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerijproducten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen: beschuit 75 gram, biscuits en wafels 90 gram, speculaas 140 gram, andere koekjes 200 gram, koek 160 gram, cake 300 gram, gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram, gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, wel ke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveel heid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 26 Januari nog niet ge bruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 27 Januari tot en met 2 Februari a.s., met dien verstande, dat zij gedu rende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotetls, restaurants e. d. EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 20 Januari tot en met Zondag 26 Januari a.s. geeft de met „46" genummerde bon van het al gemeen distributitebonboekje recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 26 Januari nog niet zijn gebruikt, blijven gel dig tot en met Zondag 2 Februari a.s., met dien verstande, dat zij ge durende de week van 27 Januari ttot en met 2 Februari niet gebruikt mogen worden in hotels, restau rants e. d. SUIKER. Gedurende het tijdvak van Zater dag 18 Januari tot en met Vrijdag 14 Februari a.s. geeft de met „91" genummerde bon van het algemeen distri'butiebonboekje recht op het koopen van één kilogram suiker. PETROLEUM. Gedurende het tijdvak van Maan dag 20 Januari tot en met Zondag 23 Februari a.s. geeft de met „periode D" gemerkte zegel van de serie, welke is uitgereikt ten be hoeve van hen, die voor verlichting in het huishouden uitsluitend op het gebruik van petroleum zijn aangewezen, recht op het koopen van 2 liter petroleum. DE ONTWIKKELING VAN HET JAPANSCHE RAS. Tokio, 16 Jan. (D.N.B.) Op uit- noodiging van de regeering treft het bureau voor het ontwerpen van plannen voorbereidingen voor maat regelen ter beveiliging van een ge stage ontwikkeling van het Japan- sche ras. Ter opvoering van het ge boortecijfer wordt o.m. voorgesteld den leeftijd, waarop huwelijken ge sloten mogen worden te verlagen, een vrijgezellenbelasting in te voe ren, erfelijke ziekten te bestrijden en de boerenbevolking te bescher men. Zie verder Buitenland pag, 2, 2e bi. FORMULIEREN VOOR VET- EN TOESLAGTEXTIELKAARTEN. In verband met de a.s. uitreiking o.m. van vet- en toeslagtextiel- kaarten, zullen op MAANDAG 20 JANUARI, DINSDAG 21 JANUARI en WOENSDAG 22 JANUARI 1941 door den Disitributiedienst te ALKMAAR: a. in de voormalige Keetkolk- school, ingang Westerkolk- straat en b. in de voormalige Bosboom Toussaintschool, ingang Bril- lesteeg, aan hen, die in aanmerking komen voor vetkaarten en/of een toeslag- kaart textiel, formulieren MD 100 worden uitgereikt. Voor vetkaarten komen in aan merking zij, wier gezinsinkomen blijft beneden de hieronder aange geven normen. Aantal gezinsleden Gezins inkomen minder dan 1 1000— 2 1100— 3 1200— 4 1300— 5 1400— 6 1500.— 7 1600— 8 1700— 9 1800— 10 1900— enz. enz. Voor een toeslagfcaart textiel komt in aanmerking het Hoofd van het gezin, waarvan het gezinsin komen blijft beneden de hieronder aangegeven normen. Aantal Gezins- gezins- inkomen leden minder dan 3 (w.o. 2 mmderj. kind.) 1050. 4 99 2 99 99 1400— 5 >9 2 99 99 1750— 6 99 2 99 99 2100.— 7 99 2 99 99 2450— 8 99 2 99 99 2800— 9 99 2 99 99 3150— 10 99 2 99 99 3500— enz. enz. Met nadruk vestig ik er hierbij de aandacht op, dat de formulieren MD 100 bij de uitreiking der kaar ten moeten worden overgelegd. Aanvragen van hen, die ondanks deze waarschuwing de formulieren MD 100 reeds eerder bij den Distri butiedienst mieveren, zullen eerst na 1 Febr. 1941 in behandeling wordjsn genomen. Alkmaar, 17 Jan. 1941. De Leider van den Distributie- dienst, kring Alkmaar, H. BAKKER. VERSTREKKING EXTRA RANTSOEN ZEEP. De Leider van den Distributie - kring ALKMAAR maakt bekend, dat vanaf 20 Januari 1941 aan het kantoor, Breedstraat 40 (Gemeente- Museum) verkrijgbaar zullen worden gesteld formulieren MD 80, ter ver krijging van extra rantsoenen zeep voor vuil werk. Deze formulieren zullen slechts wordt uitgereikt aan de bedrijven, en n i e t aan de individueele arbei ders van een bedrijf. De bedrijven moeten deze aanvra gen richten tot den distributiedienst, waaronder de vestigingsplaats van het bedrijf ressorteert. Wanneer voor de tweede maal extra rantsoenen zeep worden aan gevraagd, moeten de bedrijven tevens een formulier MD 99 indie nen, betreffende de wijzigingen, welke zich hebben voorgedaan in het aantal personeel, sinds de vorige ver strekking. De aanvraag-formulieren moeten uiterlijk 1 Febr. '41 weder bij den Distributiedienst, kantoor Breedstraat 40, worden ingeleverd. Vanaf 3 Februari 1941 zullen ook weer beschikbaar gesteld worden extra rantsoenen toiletzeep voor practiseerer.de artsen, tandartsen en veeartsen. Deze zullen eveneens ver strekt worden door het kantoor Breedstraat 40. Alkmaar, 17 Januari 1941. De Leider voornoemd

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1