PAM BIJ DE MAANAPEN. STILLE NO. 9 Omzetbelasting en distributie. rrrste sla» TBER1CHTEN ERDAMSCHE BEURS DASHIELL HAMMETT Beschouwingen van ter zake kundigen uw drukwerk: alrmaarsche courant. SPORT R KLUMPER TE NNEGOM. Klumper van de r.k. Rinnegom zal op dok- tierstel van gezondheid t moeten houden. De larochie zullen in dien worden door de paters te Egmond aan Zee. AAbiViARKT. 17 Jan. 1941. Op de _n kaasmarkt waren in wegende 10.000 kg, waarvan de soort en lgt: 8 stapels Kleine 35.25 en 1 stapel kaas 34. Alles met adel vlug. N, 17 Jan. Veemarkt; Kalfkoeien 170—410; 80200; 26 Varkens; 125, drachtige 120 20—35; 143 Kleine 20; verders: 15 Enter ette koeien, 2 Vette Nuchtere kalveren, 184 ammeren en 104 Bok- n. Totaal aanvoer 2084 12000 kg Kipeier en nt per stuk, handels* 09 per kg. 80 kg Een- ijs 6 y,7 ct. per stuk, Slachthanen 1.252, f 1.302.25, Jonge ha- Jonge duiven 20 cent, Zuivelmaatschappijen, 20 plus 44, 40 plus sche kaas 20 plus 44, en Broodkaas 40 plus kg. ÏARWOUDE, 17 Jan, tbond). 24000 kg Roo* 16100 kg Gele kool kg D. witte kool 3.90; 5; 900 kg Peen f 3.60, LANGEND IJK, 17 Jan. atenveiling). 8300 kg 5.50; 10000 kg Gele 17300 kg D. witte kool Uien 5. 16 Jan. '41. Veemarkt; 300470; 8 Vaarzen Graskalveren 150— len (vette) 45—66; 32 3542.50; 8 Varkens 50; 44 Biggen 20—30; 14; 9 Kippen 13. ale: 298 Vette Gelde- Nuchtere kalveren. IUIZEN, 16 Jan. 1941, 5; 39050 kg Roode kool g Gele kool f 4.40; 36675 ooi 3.90. OPGAVE t AMSCHE BANS N.V, intoor Alkmaar., lag 17 Januari 1941 HINGEN. Vor.k. id 1940 11 9VU ierl. 1938 87%, ië 1937. 86'/, bl. m. verkl. LL1NGEN k .11473 ert. v. 121 VJ ik. .194 ndelsbank1307, plm2 a 96 86 85 113»/, INNENL. Ie Unie Hert. Gem. blTENL. 1 1065/s 737, 3351/2 125»/, .203»/, 487, 297, 86 610/, 517, 37»/, 1 3 ors 'PPer an Rayon. 247, el 2S7, inds 67, 687* IAATSCH. 438 iker Unie alanden 1. tr. 1 bber bbcr "apanoeli 120 189 129 .281 267 126»/, 247 263 377, 12»/, 107, .273 .2197, .146 161 79 .133 5 ,1157, er iRTEN. erika lijn -Japan lijn la3V, toomboot 158V, Unie. .1787, 104'/, 73 335 122 197 47»/, 287, 827, 67, 51 36'/, 24V, 247, 6"/l« 66 425 275 265 122 251 36»/, 11'/, 10% 266'/, 217 145 158 132 4 112 150 155 172»/, .198 191»/, 261»/, 255 215 210 ORWEGEN. ieka 247, 24 -al 1013/ki 107i6 cific HW/lC 101S/36 lilw. 1578 1® ic 89 89 5»/i« 5 DER NEDERLANDSCHE ANK, 17 JAN. elijke en tel.-transacties! 1.88 3/16—1.88 9/16, Ber- -75.43, Brussel 30.11 iki 3.813.82, Stockholm Zürich 43,63—43.71. ;r: 1—75.34, New-York 1.86tf, Srussel 30.08-30.20, Stock- 44.94, Zürich 43.59 GESCHREVEN DOOR TEEKENINGEN ALEXANDER RAYMOND Hen vergadering vanwege de K. v. K. De Kamer van Koophandel en Fabrieken belegde gistermiddag in de groote zaal van de Harmo nie een vergadering met mid denstanders uit haar district, zooals zij die telken jare houdt en waarop dan steeds een of ander onderwerp, dat in het brandpunt der belangstelling ligt, door een ter zake kundige nader wordt bekeken. En wat zou thans meer belangstelling wekken dan de omzetbelasting en de distributie? Voor eerstge noemd onderwerp had het Bu reau der K. v. K. den heer E. J. H. Volkmaars, inspecteur der invoerrechten en accijnzen te Den Helder, bereid gevonden een inleiding te houden, terwijl de heer S. de Hoo, dagelijksch leider van het centraal distri butiekantoor te Den Haag, over de werking van het distributie apparaat zou spreken. De vergadering heeft flinke be langstelling getrokken: de zaal was behoorlijk bezet. Onder de aanwezi gen merkten we, naast verschillende leden der Kamer, o.a. op de burge meesters van Alkmaar, Schoorl en Koedijk en voorts leiders van distri butiebedrijven, leeraren en leerlin gen van de handelsschool en eenige politie-ambtenaren. De voorzitter der Kamer, de heer S. W. A r n t z, sprak zijn vol doening uit over het goede bezoek en zette dan het doel der vergade ring uiteen: het verstevigen van het contact met den middenstand. Het besluit omzetbelasting 1940. De heer Volkmaars had de gelegenheid, hem geboden voor de uiteenzetting van dit onderwerp, dankbaar aangegrepen, omdat hij het van zeer groot belang achtte, dat het publiek goed op de hoogte is van de omzetbelastingwet, waar mede nu immers vrij wel iedereen te maken heeft. Een goed begrip ervan voorkomt veel narigheid, waaraan overtreders der wet bloot staan. In- tusschen wilde spr. erop wijzen, dat vele uit de wet voortvloeiende moeilijkheden nog aan de practijk moeten worden getoetst en dus niet nu reeds kunnen worden opgehel derd. Vóór 1940 had men de éénmalige belastingheffing bij de fabrikanten. Daarnaast kende de wet nog vele vrijstellingen en een tabel van weeldegoederen, die afzonderlijk waren belast. Maatregelen zooals de omzetbelastingen en de verhoogin gen der heffing zijn in de historie steeds een gevolg geweest van den nood der schatkist, vaak na oorlogen. Thans is het Duitsche systeem ge volgd, niet in alles, maar in hoofd zaak, naar de daar in 1935 ingevoer de wet. Het principe van vrijstelling van roerende goederen is echter ge bleven. Thans is een meer-malige heffing ingevoerd. Vervallen is de vrijstelling van levensmiddelen, als mede die op weelde-artikelen, om dat nu de heffing in haar geheel is verhoogd. De opzet was oorspronke lijk dat de omzetbelasting een ze gelbelasting was (dus te betalen door middel van zegels), maar dat beginsel is prijsgegeven. Wie onder de omzetbelasting- wet vallen. De omzetbelasting 1940 regelt de heffing op den omzet in het binnen land en den invoer. Het compensee- rcnd invoerrecht, voorheen gehe ven, is vervallen. Do grondslag der omzetbelasting is: de ondernemer moet zelfstandig hier te lande een bedrijf uitoefenen en binnen het kader der onderneming zijn presta ties of leveringen verrichten. Alle leveringen hier te lande zijn aan be lasting onderworpen, als zij geschie den als bedrijf of beroep. De buiten lander, die hier een filiaal heeft en leveringen doet, is belasting ver schuldigd. Eisch is, dat de onderne mer zelfstandig is dus filiaalhouders of anderen, die in loondienst zijn, vallen niet onder deze wet. Er moet op worden gelet, dat de leveringen m onmiddellijk verband moeten staan met de onderneming. Een za kenman dus, die privé iets verkoopt, behoeft daarvan geen omzetbelas ting te betalen. De wet onderscheidt fabrikanten, groothandelaren en kleinhandelaren. Fabrikant is hij, die roerende goe deren fabriceert en aflevert, of be roepsmatig iets door anderen laat maken; ook hij die in het algemeen door een bewerking den aard der goederen doet veranderen. Groothandelaar is hij, die grond stoffen levert aan fabrikanten of goederen aan den handel ten ver koop door dezen (dus als handels artikel). Als kleinhandelaar wordt aange merkt de kooper van goederen voor den verderen verkoop aan particu lieren en dan alleen ook voor die artikelen (hij wordt voor artikelen, die hij als een grossier verkoopt, on der de groothandelaars gerekend.) Verder is belastingschuldig ieder, die voor andere diensten verricht, een rubriek waaronder blijkens de door spr. gegeven opsomming, eigen lijk ieder beroep valt. Voorwaarde is alleen het zelfstandig uitoefenen van het beroep. Waarvan betaald moet worden. Belast zijn alle leveringen van roerende goederen, waaronder ook vallen gas en electriciteit en het ver richten van diensten. Met levering wordt gelijk gesteld huurkoop en de oplevering van een werk in roerenden staat (dit is een uitbreiding van het in 1938 in de wet opgenomen artikel.) Het leve ren van roerend goed ten behoeve van ander goed is eveneens belast, b.v. de levering van deuren door een fabriek ten behoeve van een te bouwen huis. Het eigen gebruik van eigen fabrikaat is ook belast; een bakker b.v., die zijn vrouw gebak present geeft, is daarvoor belasting verschuldigd. Reparatie valt onder de rubriek: verrichten van diensten. Het verschil tusschen fabriceeren en verrichten van diensten is een gevolg van het vrijstellen van grond stoffen voor hen die vallen onder de rubriek verrichten van diensten. Een groothandelaar, die ook afle vert als kleinhandelaar, betaalt y net. over de leveringen als groot handelaar en 2% over de andere. Een kleinhandelaar, die ook wel levert aan groothandelaren, betaalt over zijn geheelen omzet 2y pet. omzet belasting. Er worden op de omzetbelasting slechts weinig vrijstellingen ver leend. Thuiswerkers vallen daar nog wél onder (dat geldt b.v. voor kleermakers, die voor confectiebe drijven thuis werken en ook voor het thuis schoonmaken van groenten). Eigen gebruik van goederen is niet belast. De levering van goederen moet zijn verricht in normale omstandig heden om onder de belasting te val len. Zoo die niet normaal waren, wordt berekend het bedrag, dat de goederen zouden opbrengen bij nor male levering. De belasting wordt berekend over de verkoopsom (ook de aanneemsom) en het bedrag voor diensten (een en ar der onder aftrek van normale kortingen of verhoo gingen). Retourvracht voor embal lage en assurantie van goederen mo gen in mindering worden gebracht, niet het vervoeren van goederen door eigen personeel. Het bedrag der vergoeding is voor de belasting be slissend, niet dus de vraag of het ab normaal hoog of laag is. De tarieven. Het tarief der belasting is: fabri kant 2 >4 pet., (levert hij rechtstreeks aan consument, dan 5 pet.); gas en electriciteit 2 y pet.; grondstoffen evenveel; voor brood 1 pet., mits ge leverd aan verkoopers, geleverd rechtstreeks aan verbruikers 2 pet. Ook voor enkele andere levensmid delen gelden afwijkende percenta ges. De groothandel betaalt y, de klein handel 2 y pet. Er wordt niet meer betaald door middel van zegels. De belasting wordt geheven over het werkelijk betaalde bedrag (Duitsch systeem); de „kwa de" posten zijn dus vrij of gedeelte lijk vrij van belasting, naar gelang zfi niet of slechts voor een* gedeelte worden betaald. Voor de betaling, die per kalenderkwartaal moet ge schieden, wordt een aangiftebiljet afgegeven; hij wien het niet wordt toegezonden door de belastingauto riteiten, moet zoo'n biljet aanvragen binnen twee weken na een kalender kwartaal. Het voldoen van het ver schuldigde bedrag kan geschieden door gireeren (waarvoor dan een be talingsbewijs wordt toegezonden, dat op het aangiftebiljet moet worden geplakt) of door contante betaling bij den ontvanger of aan het post kantoor. Een ha've cent of meer geldt voor een cent, minder dan een halve cent wordt verwaarloosd. Ontduiking kan worden gestraft met extra-heffing en boete. Tegen aanslagen ten dezen in de belasting kan in beroep worden ge komen. Vrijgesteld van omzetbelasting zijn zij, die les geven, schrijvers e.a., mits hun inkomen blijft beneden 3000 per jaar. Eigen gebruik van land- en tuinbouwproducten is eveneens vrij. Voorts zijn er verschillende zake lijke vrijstellingen (b.v. vervoer van goederen in de binnenvaart, de leve ringen om niet, het gebied van het geldverkeer, het verhuren van on roerende goederen (behalve kamer- verhuur door hotels), het bedrag dat doktoren en tandartsen ontvangen van ziekenfondsen, enz., enz. Vrij zijn ook grondstoffen, gele verd volgens bes'.elorders aan den groothandel; alle leveringen naar het buitenland. Teruggave van be taalde belasting geschiedt bij terug zending der goederen aan den fabri kant. Bijzondere bepalingen. Voorgeschreven wordt het hebben van een goede boekhouding, waar van controle moet worden toegestaan Verboden is het bedrag der omzet belasting apart in rekening te bren gen. Wie een -otaal-omzet heeft bene den 4000 krijgt vooruit een aan slagbiljet naar den geschatten omzet; het bedrag is in termijnen betaal baar. Op een aangiftebiljet moet later de juiste omz»t worden ver meld. Overgangsbepalingen. Te veel betaalde belasting wordt verrekend bij latere heffingen. De oude zegels kunnen worden opge ruimd door ze op het aangifte formulier te plakken. Spr. wees er nog op, dat de omzet belasting niet gelegd mag worden op den prijs van b.v. brood en groenten, overigens mag zij in reke ning worden gebracht, maar ook als het bedrag der belasting lager is dan tot dusver (zooals voor weelde artikelen) moet in den verkoop prijs met dat mindere rekening wor den gehouden, waarvan dus prijs verlaging het gevolg zal zijn. Verschillende personen uit de zaal vroegen nadere inlichtingen op speciale artikelen der nieuwe wet, welke door den heer Volkmaars op uitvoerige wijze werden gegeven. Anderen, wier vragen een te lang durige uiteenzetting zouden vorde ren, werden in de zijzaal apart be antwoord. De werking van het distributie-apparaat. De heer S. de Hoo, die over dit onderwerp een inleiding hield, begon met op te merken, dat het in den tegenwoordigen tijd lang niet allen sympathiek zal zijn. Bovendien noemde hij zijn onder werp zóó veelomvattend, dat hij zich ten zeerste zou moeten beper ken bij het geven van een inzicht in zijn dienst. Vele maatregelen, die hij had moeten nemen, zijn een ge volg geweest van een vergrijp, soms een massa-vergrijp, anderzijds. Daarom wekte hij allereerst op tot eerlfjk naleven van de voorschriften. Omdat echter deze veelal de onmid dellijke behoeften van velen aan tasten, is overtreding wel verklaar baar. Ten zeerste waarschuwde spr. tegen het kwaad van het gerucht. Immers, heel vaak wordt stagnatie veroorzaakt in de distributie doordat velen het gerucht verspreiden als zou er van bepaalde artikelen niet voldoende meer in voorraad zijn. Een run op de winkels, zoodra de bon inwisselbaar is verklaard, is dan het gevolg, terwijl de voorraad op zoo'n toeloop niet is berekend. Als het publiek de aankoopen verdeelt over den geldigheidsduur,'loopt alles goed. Er zijn wel winkeliers, die geruchten als de hier gewraakte, verbreid hebben om zich een groote ren verkoop te verzekeren. Zoo'n daad is zéér laakbaar. Inderdaad zijn er wel moeilijk heden, maar deze worden door die geruchten nog verhoogd. Terstond na 14 Mei 1.1, werd reeds als zeker aangenomen, dat er dis tributie voor allerlei artikelen zou moeten komen. En nu kan men die op papier nóg zoo goed regelen, moeilijkheden doen zich altijd voor, al zou het alleen maar zijn, dat vele mehsehen een gedistribueerd artikel verlangen, dat zij anders nooit ge bruiken. Dat gebeurde o.a. in Fïies- 'and met havermout en in Limburg met gort. Voorts ontstaan moeilijkheden door vervoersstagnatie. De boterdistributie werd inge voerd om de goed bewaarbare grond stoffen voor margarine te sparen tot den tijd, dat het krachtvoer ter op voering van de melkproductie zou komen te ontbreken. Thans zijn de uit de boterdistributie voortgevloeide moeilijkheden vrijwel opgelost, zoo dat die nu weer goed loopt. De distributie heeft een belang rijken omvang aangenomen, ter il lustratie waarvan spr. o.a. zei, dat er millioenen kaarten e.d. moesten worden gedrukt en verzonden, wat op zichzelf ook al weer moeilijk heden gaf voor liet vervaardigen en het papierverbruik. Spr. gaf in dit verband meerdere cijfers. Op het centrale distributiekantoor werken thans 480 personen (vóór den oorlog 100). Noodzakelijk is strenge controle, opdat in de distributie diensten niet geknoeid kan- worden, zooals in den vorigen oorlog meer malen gebeurde. De knoeierijen, welke zich hebben voorgedaan, zijn spoedig ontdekt. Spr. vertelde dan een en ander van de moeilijkheden, waarvoor men zich op het centrale distributiekan toor geplaatst zag na 10 Mei. Doordat er geen machines, voorheen gebruikt bij het werken, uit Amerika meer aankwamen, moest in één week het heele systeem worden omgewerkt. Een andere moeilijkheid vormen de duizenden brieven, die men naar ge noemd kantoor stuurt en waarop men liefst per omgaande antwoord verwacht. Bij vermissing van distributie bescheiden volgt slechts bij uitzon dering het afgeven van nieuwe gevolg van de vele vermissingen, welke zich voordeden en waarvan men knoeierij moest vreezen. De 2000 vermissingen per week zijn nu ver minderd tot pl.m. 80. De distributie is ingesteld met het sociale doel, dat ieder zijn portie zal kunnen krijgen, en dat kan, als ieder eerlijk de voorschriften volgt. Om het gestelde doel te bereiken is de heele winkelstand bij de distri butie ingeschakeld. Dit waarborgt een goeden gang van zaken en vol doet heel wat beter dan wanneer de overheid voor winkelier speelt. Maar ook hier zijn moeilijkheden geweest. Doordat de bakkers b.v. bij de eerst ingevoerde wijze van in levering van bonnen (in zakjes) over het algemeen zeer erg knoei den, werd hun de verplichting opge legd de bonnen op te plakken, wat hun heel wat méér werk geeft. Anderzijds is er ook wel vaak me dewerking ondervonden bij de uit voering van de distributiemaatre gelen. Dat deze slechts na uitvoe rige berekeningen en besprekingen worden uitgevaardigd, werd door spr. uiteengezet. Het gevolg daarvan is geweest dat de moeilijkheden tot het uiterste konden worden be perkt. Maar zij konden niet geheel worden vermeden, terwijl er bo vendien begrijpelijkerwijze fouten werden gemaakt. Ook daarom wer den aan goed bedoelde distributie maatregelen meermalen moeilijkhe den in den weg gelegd. Daarnaast zijn de smokkel- en kettinghandel groote bezwaren voor een goede distributieregeling, voor al als men bij het signaleeren ervan geen namen wil noemen, „omdat men geen verrader wil zijn". Spr stelde vast, dat er veel knoeierijen ook op dit gebied zijn ontdekt, ten gevolge waarvan tal van winkeliers zwaar zijn gestraft. Spr. deed een beroep op de aan wezigen om mede te werken om de distributie zoo goed mogelijk te doen verloopen, waartegenover hij zijn medewerking toezegde om de te nemen maatregelen zoo weinig mo gelijk drukkend te doen zijn Klachten en bezwaren zou spr graag zooveel mogelijk door middel van de organisaties zien ingediend overtuigd als hij was, dat dan veel in eigen vereeniging zal kunnen worden opgelost. Ook na deze inleiding werden ta' van vragen gesteld, waarop de heer De Hoo zoo goed mogelijk antwoord gaf. Hij zegde overweging toe var. verschillende moeilijkheden, welke nu en dan in verschillende plaatsen worden ondervonden. De heer A r n t z bracht de beide sprekers een hartelijk woord van dank voor hun inleiding en sprak er zijn voldoening over uit, dat. de middenstand geheel werd ingescha keld in het distributiesysteem. MODERNE MACHINES VOOR TEL. 3320. ALLE VOETBAL-, HOCKEY- EN KORFBALWEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG AFGELAST. Naar wij vernemen zijn alle com petitiewedstrijden van den Neder- landschen voetbalbond en den Ned. korfbalbond, benevens alle hockey wedstrijden die voor Zondag a.s. wa ren vastgesteld in verband met de vorst afgelast. Biljarten HET KAMPIOENSCHAP HOOFD KLASSE KLEIN BILJART. De wedstrijden om het kampioen schap van Nederland hoofdklasse klein biljart werden heden voortge zet. Het spel van de Wied in zijn partijen tegen Geestman en Buite kant viel zeer te prijzen en vooral zijn series van 94 en 149 in de 11de en 12de beurt tegen Buitekant wa ren van goede kwaliteit. Brandts herstelde zich in de avonduren van zijn nederlaag tegen Haberer door tegen de Cock in 16 beurten te winnen. De uitslagen luidden: pt. brt. h.s. gem. Geestman 254 19 84 13.37 de Wied 400 19 75 21.05 Buitekant 164 18 55 9.11 Hoogland 400 18 85 22.22 Brandts 296 19 86 15.57 Haberer 400 19 119 21.05 de Cock 400 33 63 112.12 v. Leeuwarden 365 33 83 11.06 Onze stadgenoot Hoogland won zijn partij tegen Buitekant op fraaie wijze. de Cock Brandts Buitekant de Wied 301 16 77 18.81 400 16 127 25.00 286 18 57 15.88 400 18 149 22.22 Paarden. REORGANISATIE VAN DE DRAF- EN RENSPORT. Op een dezer dagen ten kantore der Kon. Ned. Harddraverij- en Renvereeniging te 's-Gravenhage gehouden samenkomst heeft jhr. K. F. Quarles van Ufford, de alge meen© leider dezer vereeniging, mededeeling gedaan in verband met de reorganisatie van dit leidend lichaam op draf- en rensportgebied in ons land. Die reorganisatie heet een direct gevolg van het feit dat evenals bij meerdere takken van sport ook ten opzichte van de hippische sport dient te worden ge streefd naar meer eeniheid, teneinde daardoor uiteindelijk tot betere resultaten te komen. Uit de gegeven toelichting bleek, dat de K. N. H. en R. V. den weg daartoe heeft voorbereid en daar voor allereerst wijziging van hare statuten en reglementen wenschelijk en noodig is geweest. Een en ander is nu op een zoodanige breedere basis geschoeid dat als het ware de belangen van alle groepen, betrok ken bij de draf- en rensport, kunnen worden behartigd. Het ligt namelijk in de bedoeling dat de K. N. H. en It V. regelend zal optreden voor alle snelhendswedstrijden op paar- densportgebied. Alle betreffende or- ganiseerende vereenigingen zullen derhalve moeten doen rijden onder hare reglementen. Bedoelde reglementen zijn ge maakt voor wedstrijden op de lange baan, voor die op de korte baan en voor de rennen. Ze zijn ieder or- derverdeeld in drie hoofdstukken, waarvan het laatste het eigenlijke wedstrijdgedeelte bevat. De coursegevende vereenigingen blijven geheel vrij in de samenstel ling van hare organisatie-commis sies, doch de K. N. H. en R. V. wijst het. eigenlijke draverij-comité aan, waarvoor zij een lijst samenstelt van haar inziens competente leden. Hierbij zal rekening worden gehou den dat steeds de diehtstbijwonemde leden kunnen functionneeren. Er wordt verder voor de deel nemers aan de wedstrijden een ver plichte verzekering ingesteld, als mede een ondersteuningsfonds. Omtrent de al- of niet weder toe lating van den totalisator op de courseterreinen kon nog geen posi tieve verklaring worden afgelegd. Weder toelating wordt voor de draf- en rensport van groote beteekenis geacht en aller hoop is daarop dan ook in coursekringen gevestigd. De K. N. H. en R. V. heeft zich veel moeite gegeven de weder in stelling van den totalisator te be werken en die pogingen schijnen inderdaad ook met gunstig resultaat te zullen worden bekroond. Omtrent de bookmakers kon al leen worden geantwoord, dat om de toelating van bijvoorbeeld een 8- tal bonafide bookmakers per mee ting wai. verzocht. De leider der bijeenkomst vestig de er de aandacht op, dat bij een toekomstige gunstige ontwikkeling van het coursewezei., waardoor rui mer middelen beschikbaar zouden komen, het in het voornemen ligt het daarheen te leiden, dat niet alleen de uit te loven prijzen wor den verhoogd, doch dat daaraan dan tevens fokpremies dienen te wor den verbonden, evenals zulks in andere landen het geval is. Dit zal stimuleerend werken op de fokkerij en het is een eerste zaak om de sport dienstbaar te maken aan die fok kerij. 81. Dan vertelt de professor hem, dat het een gevaar volle expeditie is en hij verzoekt Pam nog eens goed erover na te denken, of hij meegaat. Doch Pam is vast besloten en zegt: „ik ga mee, professor". 82. De professor neemt Pam nu mee naar een grote zaal, waar een reusachtig gevaarte staat opgesteld. „Dit is het toestel, waarmee we onze reis naar de Maan zullen maken", zegt de geleerde.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 3