WAT N Voorlichting voor den tuinbouw. „De kunstenaar in dienst van zijn volk" Wat gedaan en beoogd wordt. Felix Timmermans over: „Alle boomkens moeten met zorg omgeven worden." FEUILLETON BUITENLAND TWEEDE BLAD Er zullen tuinbouwcultuur- scholen gesticht worden. Woensdagmiddag werd in hotel De Burg" te Noordscharwoude een bijeenkomst gehouden door de vei- lingsvereeniging „Noordermarkt- bond". Het doel van deze vergadering was, een uiteenzetting aan te hooren van den rijkstuinbouweonsulent voor Noordholland, ir. C. Rietsema uit Hoorn, in verband met de plannen tot stichting van tuinbouwcultuur- scholen. De voorzitter van den Noorder- marktbond, de heer J. Kliffen, heeft in zijn openingswoord medegedeeld, wat er toe geleid had, deze vergade ring te beleggen. Er is door de re geering al veel gedaan om den tuin bouw te helpen, door middel van grondonderzoek enz., nu wil men daaraan de stichting van tuinbouw- cultuurscholen toevoegen. Daarvoor zal echter de medewerking van de tuinders noodig zijn. Ir. Rietsema, die hierna het woord voerde, zette uiteen, dat hem door den inspecteur voor den tuinbouw was opgedragen, meer voor de tuin bouwers te doen, doch daarbij de hulp van de tuinbouwers in te schakelen. Het rijk wil niet zelf min der gaan doen, maar de belangheb benden dienen zelf ook iets te doen. In zijn beschouwing van wat er zoo al door de regeeringsinstanties voor den tuinbouw'is gedaan wees spr. op het tuinbouwonderwijs, de vierjarige tuinbouwschool te Hoorn, de cultuurschool voor de fruitteelt, waarin de jongelui worden klaar gemaakt voor het practische bedrijfs leven. De werkwijze van deze cul tuurschool en de taken, welke de leerlingen hebben uit te voeren, werden breedvoerig toegelicht. Verder heeft men de opleiding van tuinbouwonderwijzers en tuinbouw- vakonderwijzers, terwijl de kosten van de tuinbouwcursussen ook voor rekening van het rijk komen. Be halve de cursussen voor volwassenen zijn er een dertig tuinbouwcursussen. Het werk ten bate van de kleine tuinders is van zeer veel belang en van grooten omvang. In spr.'s ambts gebied waren tot voor kort ongeveer 1400 kleine tuinders in de regeling ingeschakeld, hetgeen een omvang rijken arbeid vereischt, met behulp van een zevental assistenten in den buitendienst, twee op het bureau, met nog een drietal typistes voor de administratie. Deze dienst is voor den tuinbouw van veel nut. Hierna besprak de heer Rietsema de selectieproeven, welke worden gedaan ter verkrijging van een ver vanger voor de voor wratziekte vat bare aardappelsoort Eersteling. Het vinden van een goeden vervanger zal ongeveer tien jaar onderzoek vorde ren. De kans is groot, dat er spoedig een gevonden is, maar dan is er nog maar heel weinig van. Spr. hoopte, dat de variëteit Geelblom, welke in den proefpolder van het Geestmer- ambacht is geteeld, goede resultaten mag geven in de practijk. Dat een en ander zoo nauwkeurig wordt gedaan Diamanten doctoraat. - Woens dag 22 Januari a.s. zal dr. P. van Fomburgh, oud-hoogleeraar in de scheikunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht, wonende te Baarn, het zeldzame feit herdenken, dat hij zes tig jaar geleden aan de Leidsche academie bevorderd werd tot doctor in de wis- en natuurkunde. Verdrenken. - Woensdag is de dienstbode B. Schieren te Wittem (L.) bij het waterscheppen in de Geul gevallen en verdronken. DOOR DENIS MACKAIL. 11) „Hetzelfde als van de meeste menschen van mijn leeftijd", zei Jim. „Werkloos ex-militair zonder bepaalde vooruitzichten". „Dat is beroerd", mompelde de heer Cash terwijl even zijn blik verduis terde. „Maar mijn raad blijft even goed van kracht", voegde hij er aan toe, „dus onthoud het goed, en als er iets is dat wij voor je kunnen doen, dan zijn wij maar al te gaar ne bereid. De firma Puxley heeft behoorlijk aan je oom verdiend een wij zijn niet ondankbaar". „Dat is zeer vriendelijk van u", zei Jim. „Ik zal het niet vergeten". Plotseling kwam er een gedachte bij hem op. „Kunt u mij nog één ding zeggen", zei hij. „Zou het is het denkt u dat er velen zijn, die van mijn oom's verliezen afweten? Ik ben niet van plan iemand er iets van te vertellen, als het niet bekend is. Ik zou niet graag achter mijn rug worden uitgelachen door menschen, die net doen alsof ze met mijn lot begaan zijn". „Ik verondestel, dat 't in de City voor zakenmenschen wel geen ge heim meer zal zijn, dat Sir Alfred zware klappen heeft gekregen", ant woordde Mr. Cash. „Ik zelf heb dat al eenigen tijd geleden gehoord, maar niemand weet de bijzonderhe den. In zijn laatste levensjaren werkte hij meer en meer alleen en hoewel mijn firma nu de werkelijke positie kent, geloof ik niet, dat er is om te voorkomen, dat de tuinbou wers schade lijden. De gebieden van het onderzoek naar ziekten, leefwijze enz. van planten worden steeds uitgebreid. Zoo zijn er onderzoekingen gaande naar de verbetering van de varië teiten van boonen en erwten, terwijl de uien eveneens woiüen bestudeerd, door iemand, die zich daaraan geheel geeft. Het grondonderzoek van de be drijven der kleine tuinders is van veel belang voor de voorlichting, men heeft daar zeer goede uitkom sten mee gehad. Men heeft tevens onderzocht, wat er zoo al op de ver schillende bedrijven wordt verbouwd in bepaalde streken. Deze gegevens zijn allemaal opgemaakt en gerang schikt, waarbij rekening is gehouden met de gemeenten, waar de bedrij ven gevestigd zijn. Voor het geven van inlichtingen t.a.v. noodige steunverleening en kunstmestvoorziening heeft men veel aan deze gegevens. Spr. deelde mede, dat in verband met de aanhangige plannen voor de herinpoldering van het Geestmer- ambacht proeven worden genomen in den proefpolder voor den water stand in den nieuw te vormen polder. Behalve het onderzoek van dr. Leefmans en ir. Cleveringa is thans het sociaal-economisch onderzoek aan de orde. Er is iemand aan spr. toegevoegd, die daarvan een speciale studie heeft gemaakt en zich heeft toegelegd op de financiering van de bedrijven, de berekening der kost prijzen, de pachtwet, bevolkings dichtheid enz. Voor al deze werkzaamheden wordt nu de medewerking van de tuinbouwers in Noordholland gevraagd. Het is wel zoo, dat de onderzoekingen heel lang duren, en dat de resultaten druppels gewijs aan de tuinders toevloeien, maar toch raadde spr. de aan wezigen aan, hun medewerking te verleenen. In dit verband heeft spr. aan den inspecteur van den tuinbouw voor gesteld, tuinbouwcultuurscholen te stichten. Daardoor zou spr. het nood zakelijke contact krijgen met de practijk. Deze scholen zouden dan bezocht kunnen worden door de genen, die in het bezit zijn van een diploma van een of anderen tuin- bouwcursus, terwijl de leerstof zal omvatten het bespreken van allerlei dingen van practischen aard, voor de bedrijfsvoering noodzakelijk, zooals het bewaren van kool, kostenbereke ningen en nog veel meer. Deze school zal er komen, als de tuinbouw zelf ook financieel bijdraagt. Daardoor zou de mogelijkheid om hulp en voorlichting aan den tuinbouw te geven bijna onbegrensd worden. Nadat de voorzitter den heer Riet sema hartelijk had bedankt voor hetgeen hij voor den tuinbouw heeft gedaan en voor deze uiteenzetting, waarvan hij het nut inziet vooral voor de jonge tuinders is het van belang, van deze gelegenheid te pro- fiteeren werden eenige vragen gesteld door een aantal personen uit de vergadering, welke op duidelijke wijze werden beantwoord. Evacuatie van Londensche kin deren. (D.N.B.) - Het Britsche mi nisterie van gezondheid heeft, vol gens den Britsehen nieuwsdienst verordend, dat alle kinderen beneden ce 14 jaar uit Londen moeten wor den geëvacueerd. meer dan een paar menschen zijn, die slechts hebben kunnen vermoe den, dat de verliezen zoo groot wa ren". „Ik veronderstel dat die Lloyd het weet", vervolgde hij grimmig, „maar vast en zeker niet tot op een cent nauwkeurig. Natuurlijk, wan neer het testament ter publieke In zake komt, dan iedereen, die het in teresseert, nagaan wat de nalaten schap van je oom waard was en ik vrees dat je er op voorbereid moet zijn, dat sommige kranten het als interessant nieuws zullen beschou wen en er een artikel aan zullen wijden. Maar dat zal nog wel even duren en in dien tusschentijd is jouw positie als volgt: Je vrienden zullen waarschijnlijk weten, dat je een oom had en hoe hij heette, maar tenzij ik mij erg vergis, behooren zij niet tot het soort lieden, dat een dergelijke gebeurtenis precis volgt. En aan den anderen kant, ik denk niet, dat één persoon op de honderd, die iets van je oom's zaken afwist, ooit van jouw bestaan heeft ge hoord. Neen, mijn jongen, voorloo- pig, als je het geheim wilt houden, denk ik dat je dat weinig moeite zal kosten. Daarover moet je zelf be slissen. In ieder geval is er geen schande aan verbonden, dat verze ker ik je". „Dat begrijp ik", zei Jim. „Dank u"i Misschien begon het eerste stimu- leerende effect van den bijzonderen portwijn te slijten, waardoor hij be rouw kreeg over zijn zoo juist ge dane ontboezeming of misschien vreesde hij, dat deze teleurgestelde erfgenaam gebruik zou maken van zijn welwillende stemming, om te trachten vijf pond sterling van hem te leenen; in elk geval veranderde de heer Cash hier plotseling van BOMMEN OP FRANSCHE STAD. Genève, 16 Jan. (D. N. B.) Vol gens een bericht uit Vichy wordt officieel bekend gemaakt dat de stad Valence in het Departement Drome in den nacht van 12 op 13 Januari door een Britsch vliegtuig met 12 brandbommen is bestookt. Er vielen geen slachtoffers onder de bevolking en ook de materieele schade is van weinig belang. Een oplaaiende brand kon snel bestreden worden. Het onderzoek der bom- splinters heeft ondubbelzinnig aan getoond, dat het aanvallende toestel Engelsch was. De gebeurtenis heeft in Frankrijk groote opwinding ver oorzaakt. AMERIKAANSCHE OORLOGS SCHEPEN TE RANGOON. Tokio, 16 Jan. (A.N.P.) Een ver tegenwoordiger van het Japansche ministerie van buitenlandsche za ken, die dezer dagen is terugge keerd van een reis van drie maan den door Malaya en Ned. Oost-Indië, heeft medegedeeld, dat in de haven van Rangoon in Burma talrijke Ame- rikaansche oorlogsschepen met oor logsmateriaal lagen. DE DUITSCHE VLIEGERS IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Stockholm, 16 Jan. (A.N.P.) Naar de Londensche correspondent van de Nya Dagligt Allehanda meldt, ziet de Britsche pers ziah gedwongen te erkennen, dat het optreden der Duitsche luchtmacht in de Middel- landsche zee kranig is. De Britsche correspondenten leggen er vooral den nadruk op, dat de Italianen aan vallen van dezen aard zelfs niet ge probeerd hebben. NA HET BOMBARDEMENT VAN SOUTHAMPTON. Stockholm, 16 Jan. (D.N.B.) Het gemeentebestuur van Southampton heeft, volgens een bericht in de Daily Mail, thans zelf de taak op zich moeten nemen, te zorgen voor warme winterkleeding voor 110.000 burgers der stad. De meeste hunner hadden bij de groote branden, die na de jongste Duitsche luchtaanvallen waren uitgebroken, hun geheele gar derobe verloren. Tegelijkertijd wer den echter ook, naar het blad meldt, reusachtige voorraden stoffen en kleedingstukken in de magazijnen vernield. Dientengevolge werden al dra de nog gespaard gebleven za ken door kooplustigen bestormd. Daar waren de voorraden natuurlijk in een oogwenk verdwenen. Het stadsbestuur heeft eerst langdurig met de regeering onderhandeld. Daar deze onderhandelingen even wel te lang duurden, heeft de ste delijke overheid midden Januari besloten, door een eigen actie voor de noodige warme winterkleeding te zorgen. JAPANSCHE REGEERING OVERLEGT MET MILITAIREN. Tokio, 16 Jan. (Domei) Met het oog op den internationalen toestand is opnieuw een z.g. Liaisonconferen tie gehouden tusschen de regeering en het opperbevel in de officieele residentie van den premier. De eer ste minister Konoje, de minister van binnenlandsche zaken Hiranoema, de minister van buitenlandsche za ken, Matsoeoka de minister van oor log, Tojo en de minister van marine, Oikawa, vertegenwoordigden de re geering, terwijl generaal Soegijama, de chef van den generalen staf van het leger, en viceadmiraal Kondo, de vicechef van den generalen vloot- staf het opperbevel vertegenwoor digen. onderwerp en bracht de conversatie op allerlei takken van sport, de kookkunst, pensions en de politiek, zonder nog een enkele maal op per soonlijke aangelegenheden terug te komen, en niet lang daarna stond hij op en wenschte zijn gastheer goeden nacht, onder dankbetuiging voor een genoeglijken avond. „U moet nog maar eens hier ko men dineeren", zei Jim. „Het zal mij altijd een waar ge noegen zijn", antwoordde de heer Cash. „Goede hemel! het is al laat nu, nogmaals hartelijk dank. Laat ons weten, wanneer wij iets voor je kunnen doen. Wij zullen je waar schijnlijk van tijd tot tijd over ver schillende punten moeten schrijven, Intusschen, goeden nacht en veel succes. Ik zal maar naar huis loopen. Het is een prachtige aovnd en het is niet ver". Jim deed zijn gast uitgeleide en keek hem een eindweegs na. De heer Cash liep nog normaal en Jim's bekendheid met de wer king van den ouden port stelde hem in staat te berekenen, dat de twee de aanval den heer Cash pas na on geveer een half uur zou overvallen, maar tegen dien tijd zou hij al lang thuis zijn en dan kon het geen kwaad. De procureur was klaarblij kelijk vrijgezel, dus hoefde Jim niet bang te zijn zich de woede van een mevrouw Cash op den hals te halen voor de al te gastvrije ontvangst van haar echtgenoot. „En toch weet ik zeker", mijmer de hij, terwijl hij naar de rookka mer terugslenterde, „dat ik dat alle maal nooit van hem op zijn kantoor te weten zou zijn gekomen. In geen honderd jaar. Het is tenminste iets, te weten wien ik dezen toestand te danken heb". Hij zette zich aan een schrijftafel ENGELSCH OORLOGSSCHIP SCHOND NEUTRALITEITSZONE VAN URUGUAY. Montevideo, 16 Jan. (D.N.B.) De regeering van Uuruguay heeft thans officieel vastgesteld, dat het Engel- sche oorlogsschip Asturias, dat het Fransche vrachtschip Mendoza heeft opgebracht, hierbij de neutraliteits zone heeft geschonden. De minister van buitenlandsche zaken van Uryguay heeft reeds den Engelschen gezant opmerkzaam gemaakt op den ernstigen invloed welke dit feit op de bestaande betrekkingen tusschen de regeeringen van Uruguay en Engeland kan hebben. Naar ver luidt, heeft de Engelsche gezant hierop beloofd, zich met het Foreign Office in verbinding te zullen stel len. Volgens hier in omloop zijnde geruchten zou behalve de Asturias nog een schip, genaamd Cumber land, in de wateren van de La Plata opereeren. De Mendoza bevindt zich thans langs de kust op weg naar Brazilië. De Asturias zou het schip cp een afstand van tien mijl achter volgen. De oorlogsbodem wordt door het kustwachtschip Salto van Uruguay in de gaten gehouden. Men neemt aan, dat de Mendoza inmid dels de wateren van Brazilië bereikt heeft. De Mendoza ten anker gegaan. Rio de Janeiro, 16 Jan. (D.N.B.) De Glebo meldt uit Rio de Grande, dat het Fransche s.s. Mendoza, on geveer twee mijl voor den haven ingang van Rio Grande voor anker gegaan is. AMERIKAANSCHE VLOOTBOUW- PLANNEN. Washington, 17 Jan. (D.N.B.) Pre sident Roosevelt heeft Donderdag het congres formeel voorgesteld hem volmachten te geven voor den bouw van een vloot van 200 koopvaardij schepen. Hij stelde verder voor om 313,5 millioen dollar uit te trekken voor de uitvoering van zijn plan. Roosevelt motiveerde zijn voorstel er mede, dat hij de Ver. Staten voor de gevolgen van een vermindering der handelstonnage ter wereld wil beschermen. Om die reden moet zon der verwijl begonnen worden met den bouw. De bouw van deze koop vaardijvloot, zoo verklaarde Roose velt, mag echter geen storenden in vloed hebben op het overige bouw- program der federale scheepvaart- autoriteiten. De scheepsonderdeelen zullen in de staalfabrieken vervaar digd worden en op de werven alleen maar in elkander gezet. Ieder schip zal een waterverplaatsing van 7500 fc.r.t. hebben. CUBA STAAT NAAST DE VER. STATEN. Havanna, 17 Jan. (D.N.B.) Na langdurige conferenties over den tegenwoordigen internationalen toe stand heeft het Cubaansche kabinet een communiqué uitgegeven, waarin verklaard wordt, dat Cuba zijde aan zijde staat met de Ver. Staten en met hen in iederen mogelijken vorm zal samenwerken om de beschaving en de democratie te redden. BRANDWACHTDIENST IN ENGELAND. New York, 16 Jan. (D.N.B.) De Engelsche miniser van veiligheid, Morrison, heeft een verordening uitgevaardigd, naar Associated Press meldt, dat alle Engelschen tusschen 16 en 60 jaar, zoowel mannen als vrouwen, opgeroepen worden voor den brandwachtdienst. Het zou in dit geval aan gegoeden niet geoor loofd zijn menschen te huren om dezen dienst van hen over te ne men. De brandwachts moeten 48 uur per maand zonder vergoeding dienst doen. daar hij er plotseling aan dacht, dat hij Mary een paar regels wilde schrij ven, die zij bij aankomst in New Court zou vinden, doch hij herinner de zich nu, dat hij nog den brief van zijn oom in zijn zak had. Hij verbrak het zegel en begon te lezen. De brief was nauwelijks drie maan den geleden gedateerd en luidde als volgt: Ware James, Ik zal dezen brief naar mijn procureurs sturen, met de op dracht hem jou na mijn dood ter hand te stellen, want dokter Maclehose heeft mij gewaar schuwd, dat ik na mijn laatsten aanval voorzichtig moet zijn. Het treft ongelukkig, dat ik nu een groote onderneming op touw heb gezet, waar ik tot aan mijn ooren in zit, zoodat ik mij onmogelijk kan terugtrekken, zelfs al zou dat niet 'n zekeren ondergang betee- kenen. Ik moet dus wel voortgaan en zal maar hopen dat de dokter zich heeft vergist. Ik heb je, wat mijn zaken be treft, nooit in vertrouwen geno men, hoewel ik waarschijnlijk wel iets in die richting zou hebben gedaan, als de oorlog niet tus- schenbeide was gekomen, dus het is mij nu onmogelijk je uit te leg gen, waar ik mee bezig ben. Ik kan je alleen vertellen, dat het een strijd is op leven en dood te gen iemand, wien ik eens mijn volle vertrouwen geschonken heb. en ik moet al het geld, dat ik machtig kan worden, in den strijd werpen, als ik een kans wil heb ben om te winnen. Nu James, je zult jezelf wel af vragen, waarom ik je dit vertel, maar ik zal probeeren het je dui- Antwerpen, 15 Jan. (A.N.P.) „Het Vlaamsche Land" publiceert een be schouwing van Felix Timmermans over het onderwerp: „De kunstenaar in dienst van zijn volk'V Timmermans zet het volgende uiteen: Elke kunst draagt de eigendom- delijkheid van haar land. De onze is Vlaamsch. Zooals een Franschman Fransch en zijn kunst Fransch is, zooals een Duitscher Duitsch en zijn kunst Duitsch is, en zoo voor de Engelschen enz. Zoo is de onze Vlaamsch, draagt zij als de ken- trekken, al de eigenschappen, hoe danigheden, eigenaardigheden van haar volk en ras. De kunstenaar is alzoo een product van zijn volk, en hij werkt voor zijn volk met dat wat hij uit de ziel van het volk meege kregen heeft. Er zijn tegenwoordig veel kunste naars, maar er zijn er nog geen ge noeg. Kunstenaars zijn altijd bezien geweest als wezens, die buiten het leven stonden en zij zelf deden er ae menschen in gelooven. Zij droe gen lang haar, een flodderbroek, een lavalière en smoorden uit stee- nen pijpen. Doch dat is niets, iedereen mag laten zien wat hij is. Het gevaar zit niet in de pluimen, doch in de hou ding van binnen. Er was een tijd dat de kunstenaar in een ivoren toren moest zitten, ver van de menschen en niet door de menschen mocht verstaan wor den. Doch een kunstenaar moet mid den in het leven staan, een stuk van het leven van zijn volk zijn. Dan Zal hij gezond werk maken dat den bloedklop van zijn volk draagt. Vergeten wij het nooit: Een kun stenaar moet de uitdrukking van zijn volk zijn. Daarom moeten zij ook vereenigd zijn, samen vele deelen van een ge heel zijn. Zooals de bouwers saam de kathedralen optrokken, zoo moe ten de kunstenaars gezamenlijk de kunst van en voor hun volk op trekken. Zij moeten tot elkander komen in de eerste plaats om hun volk te dienen. Een volk kan sterk zijn door zijn wapens door zijn handel, door zijn nijverheid, tucht en orde en door zijn cultuur. Maar een klein volk kan alleen groot zijn door zijn cultuur. Het kleinste volk kan door zijn cultuur het grootste worden. Want cultuur is "n kwestie van den geest. De geest waait waar hij wil. Doch men kan zich bereiden om hem te ontvangen. Het Vlaamsche volk ontving hem. Zijn schilder kunst is de glans van al de buiten landsche musea, zijn middeleeuw- sche belforten en stadhuizen de bloem van de bouwkunde in West- Europa, zijn oude muziek is nog steeds een frissche bron voor alle musici in de gansche wereld. Zijn „Reinaert de Vos", zijn „Elckerlyc" en „Beatrijs" zijn van alles wat er voor DE „GROOTSTE TNTF,RNATIONALE GEBEURTENIS DER LAATSTE DAGEN". Moskou, 16 Jan. (D.N.B.) De on- derteekening van het DuitschRus sische verdrag van 10 Januari 1941 is de grootste internationale gebeur tenis der laatste dagen, schrijft het militaire blad Krasnaja Swjesda, De kapitalistische kringen, welke de Sovjet-Unie vijandig gezind zijn, zoo delijk te maken. Van het oogen- blik af, dat ik mij je lot heb aan getrokken, had ik het plan opge vat, dat jij mijn zaken na mijn dood zou voortzetten. Ik wilde dit doen ter wille van mijn zuster jouw moeder en aangezien ik toen al aardig was verdiende, be sloot ik dat jij het voordeel zou hebben van een goede opvoeding en alles wat daarbij behoort, het geen ik heb moeten ontberen. Met andere woorden, James, ik wilde mijn zaken overdragen aan een heer. Nu, het is niet allemaal zoo ge- loopen als ik had gewenscht. Wat jou betreft ben ik meer dan tevre den ik heb je meer onder ob servatie gehad, dan je ooit hebt kunnen vermoeden en ik kan je nu wel zeggen, dat ik niet in je teleurgesteld ben. Ik heb mij nooit met je aangelegenheden willen bemoeien, omdat ik wel wist, dat als ik daar eenmaal mee begon, ik niet had kunnen ophou den en ik zou alles daarmede heb ben bedorven. Ja, wat jou aan gaat, heb ik succes gehad. Maar door den oorlog is er veel misgeloopen. Juist toen ik je in de zaak wilde opnemen, moest je meevechten en zoo zijn er vier of vijf jaar verloren gegaan. Maar dat is niet alles. Ik ben sedert 1914 meer dan twintig jaar ouder geworden en zooals ik al zei, Tk voer al een heelen tijd een zwa- ren strijd tegen een man, dien ik in zjjn jonge jaren vooruit gehol pen heb, maar dat heeft hij ver geten. Als ik jou naast mij had gehad, geloof ik dat wij hem de baas hadden kunnen blijven, maar dat heeft niet zoo mogen zijn. Ik heb overal alleen voor gestaan en nu de Renaissance geschreven is, het beste aller landen. We waren klein, „de daden benne groot". Namen als Memlinc, Breughel, van Eyck, Ru bens, van Dijck, van der Goes, van der Weydener is geen en kel land dat ineens zoo'n hoop ge- nies op tafel kan slaan. 't Kwam door den geest van het volk, die in hgn gevangen was, dien zij indronken, dien zij wilden mee- deelen en uitdrukken. Men zegt dikwijls: Goed, goed, dat waren groote namen, maar al die anderen, al die kleine gemaal, als de staat daar zijn latijn moet insteken. Vergeet niet: Cultuur wordt niet gedragen door enkelen, maar door de gansche schare van cultuur dragers van de grootste tot de kleinste. .En hoe meer er zijn hoe beter. Die grooten zijn de uitbloesem van de velen. De grooten zijn ge- ladene kracht van de velen, de kris tallisatie van den geest, die in velen leeft, de veramandeling van de kracht die in de honderden naar 't hoogste streeft. Hoe meer melk, hoe meer boter. Zij zijn de afrooming. Uit de veelheid komt de held. Als die veelheid groot en daarbij krachtig is, zal de held des te grooter zijn. De held maakt het volk, ja, maar het volk moet waardig zijn om den held te ontvangen. Een plat volk krijgt geen helden. Daarom moet ook de kleine kunste naar 't zij dichter, schilder, architect, muzikant of plastieker, zijn levens ruimte gegeven worden. Hij kan mee de drager, de kweeker worden van de grooten. Hij schept mee de at mosfeer en bereidt de geboorte voor van de grooten. En uit die klein is, kan ook de meester geboren worden. Er wordt dikwijls gezegd: „Als er iets inzit, zal het er wel uitkomen". Dat geloof ik niet. Als de omstandigheden mee helpen, ja. Bij een groot talent is nog altijd geen groote wil gepaard. Corot zei: „II faut bien savoir pour bien peindre." Ik geloof dat er al veel grooten- in-de-kiem niet tot grootheid zijn gekomen, doordat ze onder omstan digheden van ziekten, ellende of wat weet ik nog, verstikt zjjn. Wij moeten de atmosfeer meescheppen: een verpleging als van tuinbouwer er voor over hebben. En alle boom kens moeten met zorg omgeven worden. De kunstenaar is het sieraad van een volk en hoe meer hoe schooner een volk, en hoe meer hoe grooter ze zullen zijn. We moeten gezamenlijk de atmos feer scheppen, ons bundelen, samen werken voor ons volk, voor zijn cul tuur, zijn kunst voor ons eigen be staan en ruimte, waarin elk van ons volgens zijne persoonlijkheid, zijn eigen inzicht voor de gemeenschap werkt. En daardoor mee de waker wordt over dit domein van de cul tuur dat door de eeuwen de roem en de glans van een volk was. vervolgt het blad, hadden gepoogd, de beteekenis van de Duitsch— Russische overeenkomst te verklei nen, vooral van het nieuwe handels verdrag. De documenten van 10 Januari, die dienen tot de ontwik keling van het handelsverkeer tus schen de beide grootste mogendhe den van Europa, sluiten echter niet de mogelijkheid uit om handelsver dragen en economische overeenkom sten met andere staten aan te gaan. is het zoo gesteld, dat op het punt waarop ik, zooals ik zei, tot aan mijn ooren er in zit en ik weet dat over een maand één van ons het loodje zal moeten leggen ik nu een attaque moet krijgen en de dokter mij verteld, dat ik rust moet houden en mijn werk laten liggen. Je ziet, ik moet verder, of ik wil of niet en jij hebt hier ook het grootste belang bij. In mijn testament, dat al sedert jaren bij de firma Puxley ligt, heb ik jou tot universeel erfgenaam benoemd, en op ieder willekeu rig tijdstip van de laatste veer tig jaar zou dat een aardig bedrag vertegenwoordigd hebben. Nu op het laatst mijn lichaam zich be geeft, heb ik mijn heele bezit in een nieuwen strijd op het spel ge zet. Als ik win en het overleef, zal ik mijn plannen kunnen ver wezenlijken, als ik win en sterf, is alles voor jou, maar als ik ver lies en leef of verlies en sterf, is er niets meer voor jou. James. Ik heb weliswaar nooit gezegd, dat ik iets voor jou zou nalaten, maar niettemin vind ik, dat je gerech tigd bent iets te verwachten. Ik sluit daarom hier 500 aan bank biljetten in. Misschien is het alles dat je krijgt, of het kan minder dan een duizendste deel zijn van de waarde van mijn nalatenschap. Als ik eindig met een totale ruïne, geeft deze som je nog even tijd om uit te kijken. Het spijt mij, dat ik het niet méér kan maken. Ik zou je graag vollediger over alles willen inlichten, maar ik moet mijn tijd zorgvuldig uitme ten en kan hier niet méér aan be steden. Je toegenegen oom, Alf Pooley. (Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5