DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Duitsche medewerking bij den aanval op Malta. West Engeland en Schotland aangevallen. De Grieken leden gevoelige verliezen. Het bombardement van Malta. VERDUISTERINGS TIJDEN van 18.02 tot 9.39. van 18.03 tot 9.38. op 0.00 onder 11,51, op 0,40 onder 12.19, DISTRIBUTIE - NIEUWS ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door he» geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 15. Directeur: C. KRAK, Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Zaterdag 18 Januari 1941 Het Duitsche weermachts- bericht. Berlijn, 17 Jan. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: In de vroege middaguren hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen Engel- sche zeestrijdkrachten in de haven van La Valette op Malta met voor treffelijke uitwerking aangevallen. Op het reeds den lOden Januari sterk beschadigde vliegtuigmoeder schip zijn verscheidene voltreffers van middelbaar en zwaar kaliber geplaatst. Bovendien hebben talrijke bommen het gebied van het arse naal getroffen. Een koopvaarder kreeg een voltreffer van het zwaar ste kaliber bom. De door de aanval len van Duitsche en Italiaansche ge vechtsformaties op 10 Januari zwaar getroffen Engelsche kruiser South ampton was dermate beschadigd, dat hij intusschen gezonken is. In den loop van de gewapende verkenning zijn gisteren op drie koopvaarders van in totaal 13.000 brt. ten westen van Noord-Schotland en aan de Zuid-Oostkust van Enge land verscheidene bomtreffers ge plaatst. In den afgeloopen nacht hebben formaties gevechtsvliegers een ha ven in West-Engeland en doelen in Schotland met succes aangevallen. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten weinig talrijke brisant- en brand bommen op Duitsch gebied laten vallen. Slechts geringe schade aan gebouwen ontstond. De vijand heeft Woensdag en gis teren in totaal vijf vliegtuigen ver loren. Sedert den avond van den 15den Januari zijn drie eigen vlieg tuigen niet teruggekeerd. De aanvallen op Engeland. Berlijn, 17 Jan. (D.N.B.) Het mi nisterie van luchtvaart dat van bin- nenlandsche veiligheid maken vol gens den Engelschen berichtendienst bekend, dat in den afgeloopen nacht op verscheidene plaatsen in Enge land en op eenige punten met groo- ten onderlingen afstand in het Z.O., Z. en Z.W. bommen geworpen zijn. In een stad in West-Enj.eland zijn talrijke branden veroorzaakt, waar onder zeer zware. Duitsche luchtaanvallen op militaire doelen en schepen. Berlijn, 17 Januari. (D. N. B.) Het Duitsche luchtwapen heeft in den nacht van 16 op 17 Januari, naar het D. N. B. verneemt, be langrijke militaire doelen in zuid en midden-Engeland aangevallen. Een krachtige aanval was gericht op een havenstad in het westen, die vooral voor den graanopslag van beteekenis is. De vliegtuigbe manningen hebben als resultaat van hun aanvallen melding kunnen maken van het uitbreken van tal van branden. Voorts verneemt het D. N. B., dat Duitsche vliegtuigen op 16 Jan. aanvallen op schepen in den Atlan- tischen Oceaan hebben onderno men. Ter hoogte van de Hebriden werden twee koopvaardijschepen, deel uitmakende van een convooi, aangevallen. Een schip van 5000 b. r. t. werd zoo hevig getroffen, dat het in brand geraakte en met slagzij bleef liggen. Een ander schip van 4.000 b. r. t. kreeg ver scheidene treffers. Ten oosten van Orfordness, aan de Engelsche oostkust, werd een schip van 4.000 b. r. t. door twee voltreffers van, bommen midscheeps zoo ernstig getroffen, dat het onder krachtige rookontwikkeling bleef liggen. Engelsche berichten over Duitsche luchtaanvallen. Stockholm, 17 Jan. (D. N. B.) De Engelsche nieuwsdienst maakte pas Vrijdagmiddag melding van de Duitsche luchtaanvallen. Gemeld werd, dat de aanvallen zich voor namelijk concentreerden op het gebied van Bristol. Hier is schade aangericht aan handelshuizen en andere openbare gebouwen. Er is een aantal slachtoffers gevallen. Er braken vele branden uit, waar onder eenige van ernstigen aard. Andere aanvallen waren gericht op het Z.O., Z. en Z.W. van 't land, waarbij „eenige schade is ont staan". De aanval op Bristol. Berlijn, 17 Januari. (D. N. B.) Naar de Engelsche berichten dienst meldt, hebben de aanvallen van het Duitsche luchtwapen in den afgeloopen nacht zich op de stad Bristol gericht. Een aantal branden is ontstaan, handels- en andere gebouwen hebben schade opgeloopen. De aanvallen van het Duitsche luchtwapen in den nacht van 16 op 17 Jan. waren, naar het D. N. B. verneemt, voornamelijk gericht op de haven van Avonmouth aan het kanaal van Bristol. Sterke forma ties Duitsche gevechtsvliegers plaatsten talrijke treffers met bri sant- en brandbommen op haven installaties en sluizen, welke hevi ge ontploffingen ten gevolge had den. Bovendien werden vele tot ver in den omtrek zichtbare branden waargenomen, die zich in graan silo's en dokken snel uitbreidden. MINISTER MACDONALD OVER HET ZIEKTEGEVAAR. Stockholm, 17 Jan. (D.N.B.) Vrij dag heeft de Engelsche minister voor de openbare gezondheid, MacDonald, voor de radio o.a. verklaard dat voor de behandeling van lijders aan koorts en tuberculose, dringend ver- pleegsters noodig zijn. De laatste maanden is het in En geland beschikbare ziekenhuisper soneel als gevolg van de hevige Duitsche luchtaanvallen bijzonder druk bezet. Met het oog op het win terweer en de nog steeds aanhou dende aanvallen moet men alles in het werk stellen om de uitbreiding van besmettelijke ziekten te verhin deren. De bestrijding van koorts is even belangrijk als de bestrijding van brandbommen. Ik moet echter toegeven, aldus MacDonald, dat er een sterk gebrek is aan verplegend personeel. Hij besloot met allen ver pleegsters te verzoeken zich voor de ziekenhuisverpleging beschikbaar te stellen, vooral ook zij, die onlangs om verschillende redenen om ont slag gevraagd hebben. HET AMERIKAANSCHE WETSONTWERP. Washington, 18 Jan. (D.N.B.) De Amerikaansche minister van oorlog, Stimson, heeft voor de commissie voor de buitenlandsche politiek van het Huis van Afgevaardigden ver klaard, dat het noodzakelijk is, dat het congres het wetsontwerp tot steun aan Engeland zeer snel aan neemt. Deze bespoedigde goedkeu ring van het wetsontwerp is daarom noodzakelijk, omdat naar zijn mee- ning de crisis binnen zestig of hoog stens negentig dagen zal intreden. Op een vraag van den republikein- schen afgevaardigde, Yongham, of het wetsontwerp Amerika niet in den oorlog zal brengen, antwoordde Stimson ontkennend. Op een andere vraag van den afgevaardigde, of de in het wetsontwerp bepaalde hulp noodig is, om Engeland voor de nederlaag te bewaren, antwoordde Stimson bevestigd. VERONTSCHULDIGING JEGENS URUGUAY. Montevideo, 17 Jan. (A.N.P.) De Britsche gezant alhier heeft gisteren aan den minister van buitenlandsche zaken van Uruguay de onvoorwaar delijke verontschuldigingen van de Britsche regeering aangeboden we gens het opbrengen van het Fran- sche s.s. Mendoza door den Brit- schen kruiser Asturias binnen de territoriale wateren, van Uruguay, TWAALF DOODEN BIJ VLIEG ONGELUK IN HONGARIJE. Boedapest, 17 Jan. (D.N.B.) Het verkeersvliegtuig uit den geregelden dienst van de Hongaarsche lucht vaartmaatschappij Malert is op het traject Boedapest-Klausenburg vlak voor een tusschenlanding op het vliegveld van Crosswardein Vrijdag ochtend neergestort. Behalve de uit drie personen bestaande bemanning zijn negen passagiers om het leven gekomen. De overige inzittende pas sagiers werden voor een deel ernstig gewond. Malta gebombardeerd. Rome, 17 Januari,. (D.N.B.) Het 224ste Italiaansche weermachtsbe- richt luidt als volgt: Aan het Grieksche front hebben wij bij acties van locaal karakter den vijand gevoelige verliezen toege bracht. In Cyrenaica bedrijvigheid van artillerie en patrouilles. In Oost-Afrika normale bedrijvig heid van de artillerie in het gebied van Gallabat. De vijand heeft enkele plaatsjes in Somaliland gebombar deerd zonder schade aan te richten. Een formatie bommenwerpers van het Duitsche vliegercorps heeft on der escorte van Duitsche en Italiaan sche jagers in opeenvolgende golven het viootsteunpunt van La Valette (Malta) hevig gebombardeerd. Deze aanval werd met stoutmoedige vast beradenheid uitgevoerd. Het vlieg tuigmoederschip Illustrious, dat als gevolg van de zware beschadigingen tijdens de gevechten van de laatste dagen op Malta toevlucht gezocht had, is met bommen van zwaar en middelbaar kaliber getroffen. Een kruiser en een stoomschip zijn even eens getroffen. Het arsenaal en de haveninstallaties zijn aan een doel treffend, langdurig bombardement onderworpen en zij hebben verschei dene voltreffers gekregen. Een Duitsch vliegtuig is niet terugge keerd. De op 29 December geramde en in het weermachtsbericht van 9 Januari vernielde duikboot was de Grieksche onderzeeër Protheus. Dit vaartuig, dat in Frankrijk vervaar digd was, heeft drijvend een water verplaatsing van 700 en onder water 930 ton. Het was gewapend met ac'ac torpedolanceerbuizen en een stuk geschut van 10.2 c.m. Tijdens den vijandelijken lucht aanval op Catania in den nacht van Woensdag op Donderdag heeft de luchtafweer behalve het in het weer machtsbericht van gisteren genoem de vliegtuig er nog een neergescho ten. De toestand in Griekanland. Boekarest, 17 Jan. (Stefani) Een heden uit Athene aangekomen reizi ger, die tijdens zijn verblijf in Grie kenland ook te Saloniki heeft ver toefd, heeft, naar hij verklaarde, op gemerkt, dat zoowel te Saloniki als te Athene de Engelschen zeer talrijk zijn. Te Saloniki bevinden zich reeds Engelsche gespecialiseerde troepen, lucht- en vlootstrijdkrachten en ge mechaniseerde troepen. In de stad heeft deze reiziger kunnen consta- teeren, dat de Italiaansche lucht macht enorme schade heeft aange richt, in het bijzonder bij de jongste bombardementen op de haveninstal laties, op de twee vliegvelden der stad en op verscheidene gebouwen. De inwoners van Saloniki zijn hevig aangegrepen door de uitwerking der Italiaansche bombardementen. Te Athene, evenals te Saloniki, is de geestdrift van de eerste dagen van den oorlog tegen Italië enorm be koeld, want de Grieksche bevolking heeft, naar de reiziger verklaarde, met steeds grootere moeilijkheden te kampen, vooral op het gebied der levensmiddelenvoorziening. BRITSCH SLAGSCHIP MALAYA ERNSTIG BESCHADIGD. Berlijn, 17 Jan. (D. N. B.) Naar bet D. N. B. van welingelichte zijde verneemt, heeft men vastgesteld, dat het Britsche oorlogsschip, dat Woensdag ernstig beschadigd te Gibraltar is binnen geloopen, het slagschip Malaya is. Ofschoon de Engelschen getracht hadden, de schade te verbergen door middel van houten betimmeringen en verf- camouflage, kon men zien, dat groote verwoestingen waren aange richt op het dek en in de geschut- en commandotorens. Het schip is onmiddellijk in het dok gegaan. Het maakte deel uit van het Britsche eskader,'dat op 10 Januari in de Middellandsche zee door Duitsche en Italiaansche gevechtsvliegtuigen werd aangevallen en verstrooid. De Malaya, die ruim 31.000 ton meet, behoor ttot de zwaarste schepen der Britsche vlot. Het schip is ge wapend met 8 stukken geschut van 38 cm., 12 stukken van 15.2 cm. en 8 stukken luchtdoelgeschut van 10.2 cm. Het heeft vier vliegtuigen aan boord. De Illustrions zeer zwaar beschadigd. Berlijn, 17 Jan. (D.N.B.) Na de succesvolle eerste aanvallen van Duitsche stuka's op Engelsche vloot- eenheden in de Middellandsche zee, hebben op 16 Jan. voor het eerst groote formaties der op het Italiaan sche oorlogstooneel dienst doende Duitsche gevechtsvliegtuigen Malta met bommen van zwaar en het zwaarste kaliber bestookt. De aanval gold vooral de daar liggende vloot- eenheden, in de eerste plaats het vliegtuigmoederschip dat na den aanval door stuka's op 10 Januari naar Malta was gebracht ten einde hersteld te worden van de schade, welke het door de Duitsche bommen geleden had. Nadat eerst eenheden van Duitsche gevechtsvliegers met bommen van het zwaarste kaliber de verdedigingswerken van het eiland bestookt hadden, volgde in de tweede golf de aanval op de ha veninstallaties, waarin Engelsche oorlogsschepen waren waargenomen. Tenslotte werd een nieuwe aanval ondernomen op het reeds in de Mid dellandsche zee aangevallen en be schadigde vliegtuigmoederschip, dat minstens drie bomtreffers kreeg van zwaar en het zwaarste kaliber. Tal rijke kleine schepen werden tot zin ken gebracht. Er werden treffers geplaatst op een kruiser. De haven werken werden door verscheidene treffers zwaar beschadigd, er ont stonden branden op de kade en er werden groote vernielingen aange richt. Bijzónderheden over den luchtaanval. Rome, 17 Jan. (D.N.B.) Naar de correspondent van het Giornale d' Italia schrijft, was een der hoofd doelen van de Duitsche vliegtuigen het vliegtuigmoederschip Illustrious, waarvan het woedende afweervuur na verscheidene treffers van bom men van 500 en 1000 kg tot zwijgen gebracht werd. Zonder acht te slaan op den helschen afweer waren de Duitsche duikbommenwerpers tot vlak bij hun doelen gedoken. Malta en vooral La Valetta hadden nog zelden zulk een bommenregen be leefd. De Duitsche vliegers hadden, totdat de laatste bom was uitgewor pen, rond de afzonderlijke objecten gecirkeld. Men kan aannemen, dat meer dan honderd vliegtuigen in opeenvol gende golven boven Malta zijn ver schenen. Hun bommenregen richtte onder de daar liggende oorlogs- en koopvaardijschepen, alsmede aan de havenwerken en het arsenaal zeer zware schade aan. Het vliegtuigmoederschip Illu strious was met een waren bommen- hagel bestookt. Bovendien blijkt uit de fotografische opnamen overdui delijk dat een groote kruiser alsme de een stoomschip van middelgroote tonnage zwaar getroffen zijn. Men kan zich daarom terecht met inspan ning afvragen hoe de Britsche admi raliteit zich zal kwijten van haar even pijnlijke als moeilijke taak voor de zoo even weer bekomen, al leszins zware slagen, een geloof waardige en niet compromitteerende versie te vinden. De Dlustrious kan waarschijn lijk niet meer hersteld worden. Berlijn, 17 Jan. (D.N.B.) Inzake den aanval van Duitsche gevechts formaties op La Valetta (Malta) ver neemt het D.N.B. van militaire zijde, dat het aldaar liggende reeds vroe ger zwaar beschadigde vliegkamp schip Illustrious op 16 Jan. opnieuw zoo ernstig door bommen van zwaar en middelzwaar kaliber is getrof fen, dat het de vraag geworden is, of het nog hersteld kan worden. In elk geval zal de reparatie zeer lan gen tijd vereischen. De Duitsche stuka's in de Middellandsche zea. Bern, 17 Jan. (D.N.B.) Dc Zwit- sersche correspondenten te Londen berichten uitvoerig over de zorgen, die men zich daar maakt wegens het optreden van Duitsche stuka's in de Middellandsche zee. Men beschouwt de overplaatsing van Duitsche lucht strijdkrachten naar Italië als een uiterst handigen strategischen maat regel, die een nieuwe ernstige be dreiging van de Britsche machts positie in de Middellandsche zee meebrengt. De Londensche correspondent van de Neue Zürcher Zeitung wijst erop, Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Morgenavond Maans op- en ondergang 18 Januari 19 Januari: 20 Januari laatste kwartier. EEN REDE VAN CHURCHILL. Stockholm, 18 Jan. (D.N.B.) Mi nister-president Churchill heeft in een gisteravond te Glasgow gehou den rede o.a. gezegd: Voor ons liggen gevaren, die ons, wanneer we ze verontachtzamen, ten verderve zouden kunnen voe ren. Voor ons liggen vele maanden, waarin wij het bombardeeren van onze steden en industriegebieden uitgehouden hebben, zonder de macht een gelijkwaardig antwoord te geven. Voor ons staan lijden an kwellingen. Churchill verklaarde verder, dat hij niet wilde beweren, dat een gemakkelijk verloop voor het Engelsche volk in het verschiet ligt. Doch wat het einde zal zijn, daarover kan hij niet den gering- sten twijfel koesteren. Na gewezen te hebben op de uit Amerika ver wachte hulp, richtte Churchill hefti ge aanvallen en lasterlijke uitlatin gen aan het adres van Duitschland, waarvan hij toegaf, dat het een groot deel van Europa beheerschte en dat zijn legers zich bijna overal op het vasteland kunnen bewegen, waar zij willen. In het slot van zijn rede verklaar de Churchill: Ik hoop dat wij aan het einde van dit jaar of bij het begin van het volgende te land en in de lucht niet in het nadeel zullen zijn, voor zoover het de uitrusting met betrek kink tot den Duitschen vijand be treft. DE OPERATIES VAN THAILAND. Hanoi, 17 Jan. (Domei). Een Thai- iandsche strijdmacht van omstreeks duizend man met artillerie en cava lerie heeft Pakse aan de overzijde van de rivier de Mekong gebombar deerd, aldus een bericht in Indo- China ontvangen. Binnen enkele dagen zal blijken, of de Thailandsche troepen oprukken tegen Pakse, nu zij de Mekong over getrokken zijn. De Fransch-Indo- Chineesche troepen hebben Woens dag hardnekkigen tegenstand tegen dezen aanval geboden door tegen over Pakse aan den oever van de Mekong definitieve stellingen te be trekken, maar hun verzet werd door de Thailanders gebroken, die de grens in Beneden Laos overschreden bij hun poging tot een aanval op Pakse. Uit Genève wordt gemeld: Vol gens een bericht uit Hanoi, dat te Vichy ontvangen is, heeft de beide laatste dagen aan de geheele grens tusschen Indo-China en Thailand rust geheerscht. Nog op 12 Januari zijn er gevechtshandelingen voor gevallen in de streek van Hooet Bassao tusschen een compagnie Indo Chineesche infanterie en een Thai landsche afdeeling van meer dan bataljons sterkte. Het gevecht zou ten gunste van de Fransche troepen geëindigd -zijn. DE REIS VAN DE MENDOZA. Buenos Aires, 17 Jan. (D.N.B.) Van de zijde van de Franche legatie en de reederij Navifrance is tegenover persvertegenwoordigers verklaard, dat het Fransche levensmiddelen- schip Mendoza zijn reis zonder nieu we incidenten voortzet. Bij deze ge legenheid werd te verstaan gegeven, dat de Britsche schepen waarschijn lijk niet zullen probeeren de Men doza nogmaals aan te houden, daar omtrent deze kwestie een overeen komst gesloten is tusschen Vichy en Londen. Zie verder Bwtenland pag. 2, 2e bl. dat het verlies der Southampton op bijzonder indrukwekkende wijze bevestigt, hoe gerechtvaardigd de in Engeland heerschende ernstige op vatting van den toestand is. ORMULIEREN VOOR VET- EN TOESLAGTEXTIELKAARTEN. In verband met de a.s. uitreiking o.m. van vet- en toeslagtextiel- kaarten, zullen op MAANDAG 20 JANUARI, DINSDAG 21 JANUARI en WOENSDAG 22 JANUARI 1941 door den Distributiedienst te ALKMAAR: a. in de voormalige Keetkolk- school, ingang Westerkolk- straat en b. in de voormalige Bosboom Toussaintsehool, ingang Bril- lesteeg, aan hen, die in aanmerking komen voor vetkaarten en/of een toeslag- kaart textiel, formulieren MD 100 worden uitgereikt. Voor vetkaarten komen in aan merking zij, wier gezinsinkomen blijft beneden de hieronder aange geven normen, Gezins inkomen minder dan 1000.— 1100.— 1200.— 1300.— 1400.— 1500.— 1600— ,i 1700— 1800— 1900— enz. Aantal gezinsleden 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 enz. Voor een toeslagkaart textiel komt in aanmerking het Hoofd van het gezin, waarvan het gezinsin komen blijft beneden de hieronder aangegeven normen. Aantal Gezins- gezins- inkomen leden minder dan 3 (w.o. 2 minderj. kind.) 1050. 4 2 1400— 5 2 1750.— 6 „2 „2100— 7 „2 „2450— 8 ,.2 2800— 9 „2 3150.— 10 2 3500— enz. enz. Met nadruk vestig ik er hierbij de aar.dacht op, dat de formulieren MD 100 bij de uitreiking der kaar ten moeten worden overgelegd. Aanvragen van hen, die ondanks deze waarschuwing de formulieren MD 100 reeds eerder bij den Distri butiedienst inleveren, zullen eerst na 1 Febr. 1941 in behandeling worden genomen. Alkmaar, 17 Jan. 1941. De Leider van den Distributie- dienst, kring Alkmaar, H. BAKKER. VERSTREKKING EXTRA RANTSOEN ZEEP. De Leider van den Distributie kring ALKMAAR maakt bekend, dat vanaf 20 Januari 1941 aan het kantoor, Breedstraat 40 (Gemeente- Museum) verkrijgbaar zullen worden gesteld formulieren MD 80, ter ver krijging van extra rantsoenen zeep voor vuil werk. Deze formulieren zullen slechts wordt uitgereikt aan de bedrijven, en n i e t aan de individueele arbei-. ders van een bedrijf. De bedrijven moeten deze aanvra gen richten tot den distributiedienst, waaronder de vestigingsplaats van het bedrijf ressorteert. Wanneer voor de tweede maal extra rantsoenen zeep worden aan gevraagd, moeten de bedrijven tevens een formulier MD 99 indie nen, betreffende de wijzigingen, welke zich hebben voorgedaan in het aantal personeel, sinds de vorige ver strekking. De aanvraag-formulieren moeten uiterlijk 1 Febr. '41 weder bij den Distributiedienst, kantoor Breedstraat 40, worden ingeleverd. Vanaf 3 Februari 1941 zullen ook weer beschikbaar gesteld worden extra rantsoenen toiletzeep voor practiseerende artsen, tandartsen er. veeartsen. Deze zullen eveneens ver strekt worden door het kantoor Breedstraat 40. Alkmaar, 17 Januari 1941. De Leider voornoemd, H. BAKKER.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1